DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stopzetting levering goud aan Londense en andere markten Zeven ernstig gewonden bij ongeluk Goudmarkt Londen voorlopig gesloten De troepensterkte in Vietnam Tweehonderdvijftig hoogleraren vragen toelating Noordvietnamese studenten MORBIS „Dienst voor bescherming van Indianen" O O Ernstig spoorwegongeluk in Spanje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand t 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Maaudag 18 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19963 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: De structuurschets eau Schouiven-Duiveland Nieuwe kredieten aan Groot-Brittannië WASHINGTON, 17-3. In het na afloop van de bijeenkomst van pre sidenten der centrale banken van de leden-landen van de Londense, goud- pool gepubliceerde communiqué wordt verklaard dat de presidenten der centrale banken besloten hebben geen goud meer te zullen leveren aan de Londense markt of aan eni ge andere goudmarkt. Voorts zün de presidenten overeengekomen dat zij voortaan geen goud meer aan mone taire autoriteiten zullen verkopen bestemd ter vervanging van goud dat verkocht werd op vrije markten. De presidenten zijn voorts over eengekomen nieuwe kredieten aan Groot-Brittannië te verstrekken waardoor het totaal van deze kredie ten waarover dit land zal kunnen beschikken, wordt gebracht op vier miljard dollar. De presidenten ver klaren voorts kennis te hebben ge nomen van de mededeling van de Amerikaanse regering dat deze zal voortgaan met de aan- en verkoop van goud tegen de prijs van 35 dollar per ounce bij transacties met mone taire autoriteiten. De presidenten hebben er kennis van genomen dat het de vastberaden politiek van de regering der Vere nigde Staten is de waarde van de dollar te verdedigen door hiertoe ge- eigende fiscale en monetaire maatre gelen en dat een aanzienlijke ver betering van de Amerikaanse beta lingsbalans een doeleinde van hoge prioriteit is. Zij namen er voorts kennis van dat door middel van door het Amerikaanse congres aangeno men wetgeving de gehele goudvoor raad van het land beschikbaar komt voor de verdediging van de waarde van de dollar. Zy namen er kennis van dat de Amerikaanse regering voort zal gaan met het kopen en verkopen van goud tegen de bestaande prijs van 35 dol lar per cunce by transacties met mo netaire autoriteiten. De presidenten steunen deze politiek en menen dat deze bijdraagt tot het handhaven van de valutastabiliteit. Amerikaanse consul in Stockholm mishandeld STOCKHOLM, 17-3. Sen groep Amerikaanse deserteurs in Stock holm en enige met hen sympathise rende Zweedse studenten hebben zondag de Amerikaanse consul Merle Arp mishandeld en hem Amerikaan se identiteitspapieren afhandig ge maakt. De presidenten hebben kennis ge nomen van de vastbeslotenheid der Britse autoriteiten om alles te doen wat noodzakelijk is om het tekort op de betalingsbalans van het verenigd koninkrijk zo spoedig mogelijk te doen verdwijnen en om in een posi tie van een groot en blijvend over schot te komen. Tenslotte hebben zij er kennis van genomen dat de regeringen van de meeste Europese landen het voorne men hebben een monetair en fiscaal beleid te voeren dat aanmoedigt tot binnenlandse expansie in een mate die in overeenstemming is met eco nomische stabiliteit, zo veel mogelijk verhogingen van de rentetarieven of een verkrapping' van de geldmark ten voorkomt en aldus bijdraagt tot omstandigheden die alle landen zul len steunen op de weg naar over wicht op de betalingsbalans. De presidenten zyn van mening dat voortaan het officieel aangehou den goud alleen dient te worden ge bruikt voor het verrichten van over drachten tussen monetaire autoritei ten en, daarom, hebben zy besloten niet langer goud te leveren aan de Londense gcudmarkt of aan enige andere goudmarkt. Driejarig jongetje verdronken LEIDSCHENDAM, 17-3. Zondag- middag omstreeks half vijf vond op ryksweg 4a in de gemeente Leid- schcndam een verkeersongeval plaats, waarbij zeven personen ern stig werden gewond en een kind ver dronk. Ontslag voor de beul SALISBURY, 16-3. Edward Milton, de Rhodesisohe beul die kortgeleden de executies van vijf negers uitvoer de, is ontslagen. Hij meent ontslag gekregen te hebben vanwege de on gunstige berichten die over hem in de buitenlandse pers zijn versche nen. Studentenrel in Rome ROME, 16-3. In Rome is het za terdag tot 'een hevige vechtpartij tussen linkse en rechtse studenten gekomen. Er zou op de terreinen van de universiteit een bijeenkomst van 5000 studenten worden gehou den met de bedoeling de campagne voor universitaire hervormingen te coördineren. Grote brand in Thailandse stad BANGKOK, 17-3. Zaterdag zijn in de Thailaindse marktplaats Thiang Cham, aan de grens met Laos, door een 'brand 500 winkels en huizen verwoest. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. Vastgelopen tanker op Westerschelde vlotgetrokken RILLAND BATH, 17-3. Zondag morgen omstreeks negen uur is de 963 ton metende tanker „Tankmar" van de firma Huigervvaard uit Gent in België, omhoog gevaren op de Westerschelde naby Rilland Bath. Twee sleepboten van de firma Muilus uit Terneuzen, de „Zeeland" en de ..Cobian". zijn er zondagmid dag in gestaagd de tanker vlot te trekken, nadat 250 van de circa 600 ton gedistilleerd water dat de „Tank- mar" aan boord had. was wegge pompt. De tanker kon zijn reis naar Antwerpen op eigen kracht voort zetten. De schade aan het schip was gering. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Geen misbruik overnameregeling pootaardappelen DEN HAAG, 16-3. Uit een door de „Stichting overname pootaardap pelen" (Stopa) ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat ook maar op enigerlei wyze misbruik is gemaakt van dc overnameregeling in de N.O.- polder. Dit heeft de minister van land bouw, ir. P. Lardinois, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid J. van de Brake, die o.m. wilde weten of het de minister bekend is dat in de N.O.P. de „Sto pa" financieel wordt benadeeld door dat pootaardappelen na aangifte voor afname aan de „Stopa", worden ont smet op een zodanige wijze dat ze voor menselijke of dierlijke con sumptie ongeschikt zijn en dus ver nietigd moeten worden, hetgeen door de coöperatie „Z.P.C." wordt gedaan. Wel zijn. aldus de bewindsman, enkele partijen ontsmet pootgoed LONDEN, 18-3. Gedurende dc ko mende twee weken - tot 1 april - zal dc Londense goudmarkt - de groot ste ter wereld - gesloten blijven, ten einde stabilisatie na de beslissingen van dc conferentie in Washngton mo gelijk te maken. De Bark van Engeland heeft me degedeeld dat bij de banken en op financiële markten vandaag (maan dag) in alle andere opzichten nor maal zaken zuM'en worden gedaan. Een personenauto met acht inzit tenden, afkomstig uit Leiden, reed op de inhaalstrook in de richting Leiden. Vermoedelijk door de sterke zijwind schoot de wagen naar rechts, sloeg enkele malen over de kop en kwam terecht in een sloot langs de weg. Alle acht inzittenden werden uit de auto geslingerd. De driejarige Simon Pape kwam onder de auto te recht en verdronk. De overige inzit tenden,' de heer N. Pape, die de wa gen bestuurde, zijn echtgenote en hun kinderen Yvonne en Jopie, het echtpaar Tuinhof en een broer van de bestuurder, de heer P. Pape, wer den allen zo ernstig gewond, dat zij naar ziekenhuizen in Voorburg, Was senaar, Leiden en Den Haag moesten worden opgenomen. Twee van hen verkeren in zorgwekkende toestand. overgenomen, maar deze waren - naar werd vastgesteld - vóór de aan bieding ontsmet en ook overigens met volledige inachtneming van de in de contractsvoorwaarden neerge legde bepalingen ter overname aan geboden. De „Stopa" acht zich in deze dan ook niet door manipulaties benadeeld. Inbraak bij juwelier: buit van f 80.000,— ROTTERDAM, 15-3. De juwelier Schulte aan de Beijerlandselaan in Rotterdam mist voor een waarde van f 80.000,aan ringen, hangers en horloges, die door inbrekers uit zijn zaak zijn gehaald. Men is binnenge komen via een van tralies voorzien klapraam van een kelder. De gestolen goederen - volgens schatting van de juwelier voor een verkoopwaarde van f 80.000,be vonden zich in diverse vitrines van de winkel. Conferencier Anilré Carrell overleden AMSTERDAM, 16-3. In zijn wo- ning in Loosdrecht is op 56-jarige leeftijd overleden de bekende confe rencier Andre Carrell. De heer Carrell - pseudoniem voor Kesselaar - die in Alkmaar werd ge boren. is meer dan dertig jaar als conferencier in ons land en ook in Indonesië opgetreden. Hij verzorgde voorts een zeer groot aantal radio uitzendingen. Verdwenen oud beeld gevonden PERUGIA, 16-3. De politie in Pe rugia (Italië) heeft een beeld ont dekt uit de oudheid van de beeld houwer Phidias, dat in 1962 op Si cilië na een vuurgevecht door vijf bandieten werd buitgemaakt. De bandieten wilden het beeld van een waarde van 1000 miljoen lire aan kunstdeskundigen verkopen voor 31 miljoen lire. Toen de dieven op de afgesproken plaats hun zaken wilden doen en de politie hen bemerkte, openden zij het vuur. Drie van hen werden gearresteerd en twee wisten te ontsnappen. Washington kreeg rekening gepresenteerd WASHINGTON, 16-3. De Ameri- kaamise regering heeft van Rusland een rekening ten bedrage van 14.699 dollar (ongeveer 42.000 gulden) ont vangen voor de schade die op 21 fe bruari door een bomexplosie aan de Sowjet-ambassade in Washington werd aangericht. Volgens het State Departement is het gebruikelijk der gelijke rekeningen te voldoen. Toen bij anti-Amerikaanse betogingen in Moskou in 1965 ruim 500 ruiten van de Amerikaanse ambassade sneuvel den, betaalde de Sow jet-regering ook een schadeloosstelling. Overigens is het onderzoek naar de bomexplosie van 21 februari in Was hington nog niet afgesloten. SAIGON, 16-3. Het Amerikaanse opperbevel in Vietnam heeft be kendgemaakt dat de sterkte der Amerikaanse troepen in Zuidviet- nam op 9 maart 506.000 man bedroeg, derhalve nog 19.000 later dan het plafond van 525.000 dat door presi dent Johnson was vastgesteld. In de 506.000 zijn niet begrepen de 35.000 man op de schepen van de ze vende vloot voor de kust van Viet nam. De strijdkrachten van de bond genoten Australië, Zuidkorea, Nieuwzeeland, de Philippijnen en Thailand bedragen samen 62.000 man. Vorster wijst resolutie van Veiligheidsraad af GEORGE (Kaapprovincie), 16-3. De Zuidafrikaanse premier John Vor ster heeft vrijdag de resolutie van de Veiligheidsraad van de V.N., waarin de onmiddellijke vrijlating wordt geëist van dertig wegens ter rorisme veroordeelde inwoners van het voormalige mandaatgebied Zuid west-Afrika, van de hand gewezen. De resolutie, die in de nacht van donderdag op vrijdag met algemene stemmen werd aangenomen, voor ziet in „doeltreffende stappen of maatregelen" door de Veiligheids raad, indien Zuid-Afrika de eis niet inwilligt. Elektrisch geladen afrasteringen van weilanden helpen soms niet, daar de horens van koeien niet geleidend zijn. Sommige koeien - ze gaan dan wel voor dom door - hebben dat soms zelfs vlug ontdekt en gaan hoornsgewijs kun vrijheidsdrang uitleven. Eert boer in de Allgau Bondsrepubliekheeft daar 'wat op gevonden. Hij heeft zijn koeien voorzien van elektrovoelsprie- ten, die niet storend voor het dier - op de kop worden gemonteerd. Op deze' wijze worden de isolerende horens van de koe buiten werking gesteld. DEN HAAG, 15-3. Tweehonderd- vijftig hoogleraren van alle universi teiten en hogescholen in Nederland hebben een adres ondertekend aan de minister van buitenlandse zaken, waarin gevraagd wordt om toelating in Nederland van studenten uit Noord-Vietnam. Het adres is vrijdag aan de minister verzonden. Het initiatief tot het adres was ge nomen door de gezamenlijke hoogle raren in de slavistiek en rusland- kunde. nadat bekend was geworden dat twee door de Studentenvakbewe ging uitgenodigde Noordvietnamese studenten de toegang tot ons land was geweigerd. De S.V.B. had hun gevraagd lezingen te houden voor studenten in verscheidene universi teitssteden. In het adres stellen de hoogleraren dat deze afwijzing indruist tegen de Nederlandse tradities van vrijheid en Boete toch voordeliger BREDA, 16-3. De rechtbank van Breda heeft de caféhouder A. van I. uit Halsteren wegens belastingont duiking gestraft met 3500 gulden boete. De verdachte had in de jaren 1962 tot en met 1966 ruim 8.000 gul den te weinig inkomstenbelasting betaald. De eis tegen hem was 5.000 gulden boete en nog drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De man moet als nog de ontdoken belasting betalten maar krijgt niet de gebruikelijke 100 procent verhoging van de belasting dienst opgelegd, omdat hij nu door de justitie vervolgd en gestraft is. onafhankelijkheid. Zij wijzen er ver der op, dat daardoor de morele po sitie wordt verzwakt van hen, die uit hoofde van hun academische contac ten met het buitenland, regelmatig moeten insisteren op een vrij inter nationaal verkeer. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Misdaad opgelost via t.v. MAINZ, 16-3. Een uitzending van het tweede televisienet in Mainz over een gepleegde misdaad, heeft weer resultaat opgeleverd. In Oostenrijk konden de 18-jarige Rainer Stosberg en de 19 jaar oude Bernd Schumacher worden gearres teerd, die ervan beschuldigd worden op 8 maart bij een bankoverval in Witzhelden (Noordrijn - Westfalen) 38.000 mark te hebben geroofd. Bei den bevonden zich in Mittersill in Tirol, waar zij de uitzending volgden die voor het eerst ook door Oosten- was overgenomen. Toen zij hun fo to's op het scherm zagen, namen zij de benen. Maar de eigenaar van het hotel, waar zijn hun intrek hadden genomen, lichtte de politie in. D'e twee konden spoedig daarna worden ingerekend. RIO DE JANEIRO, 15-3. „De dienst voor de bescherming der Indianen" (S.P.I.) heeft zich schuldig gemaakt aan het uitroeien van autochtone stammen in het Amazonegebied en de provincie Mato Grosso. Dit heeft de Braziliaanse minister van binnenlandse zaken, Albuquer que Lima, verklaard bij een rapport dat naar aanleiding van een onder zoek naar de activiteiten van deze dienst is ingesteld. Gebleken is, dat functionarissen die contacten met primitieve stam men moesten onderhouden om deze de methoden van de moderne be schaving bij te brengen, zich beijver den de Indianen zonder meer uit de weg te ruimen. Volgens het rapport waren de functionarissen van de S. P.I. belust op vruchtbare of rijke gronden van de Indianen. Om deze te bemachtigen roeiden zij in de staat Bahia twee Patachosstammen uit door hen met pokken te besmet ten. In Matto Grosso, waar diamant wordt gevonden, wei-den de India nenstammen met door vliegtuigen uitgeworpen explosieven gedeci meerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een geslaagde man is iemand die meer verdientdan zijn vrouw kan uitgeveneen ge slaagde vrouw is iemand, die zo'n echtgenoot heeft weten te vinden. V/AT 1EQT PE BILT v Minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige, aan de kust aanvankelijk nog harde westelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 19 maart. Zon op 6.45, onder 18.52. Maan op 0.32, onder 8.24. Laatste kwartier: 21 maart te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 maart 6.20 v.m. 18.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 maart 6.11 v.m. 18.32 n.m. 23 maart: Doodtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde verplaatste een uitgebreid depressie systeem zich van hel zeegebied tus sen Groenland en IJsland naar Scandinavië en het noorden van de Noordzee. Aangezien zich in de om geving van de Azoren een gebied van hoge barometerstanden handu haafd'e, kwam tussen beide druksys- temen in een brede zone boven west- Europa een zeer krachtige westelij ke stroming tot ontwikkeling. In het Nederlandse kustgebied stond ge- mime tijd een westerstorm. De lucht, die van de oceaan werd aangevoerd was niiet 'koud. In ons land stegen de temperaturen tot omstreeks 9 gra den. in Engeland en Frankrijk wer den temperaturen gemeten van 10 a 11 graden. In 'het komende etmaal zal de de pressie boven het noorden van de Noordzee opvullend naar het Oost zeegebied trekken, waardoor de wind in ons land geleidelijk verder gaat afnemen. Inmiddels ontwikkelt zich bij de zuidpunt van Groenland een nieuwe depressie, terwijl een randstoring hiervan op het midden van de oce aan met tamelijk grote snelheid naar het oosten trekt. Het weer blijft dan ook wisselvallig. Plaatselijk zullen enkele buien vallen, terwijl in het temperatuurverloop maar weinig verandering komt. DEN HAAG. In Den Haag is een pro-Amerikaanse demonstratie ge houden, waaraan ongeveer 2.000 per sonen met tal van spandoeken heb ben deelgenomen. „IJzeren ivegen op dammen en langs kreken MIDDELBURG. 16-3. De vroegere president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal op donderdag 18 april in het Rijksarchief in Middelburg een tentoonstelling openen, die de naam draagt „IJzeren wegen op dammen en langs kreken". Met deze tentoonstelling wordt het feit herdacht dat op 1 juli 1868 de spoorlyn van Bergen op Zoom naar Goes in gebruik werd genomen en dc eerste trein van de staatsspoorwegen Zeeland binnenreed. Op dc tentoonstelling zullen histo rische documenten en kaarten te zien zyn en afbeeldingen van locomotie ven en boten. Het tentoongestelde materiaal is afkomstig van het Rijks archief zelf en van tal van particu lieren en instellingen in België on Nederland. MADRID, 15-3. Bij een botsing tussen een van Madrid naar de Spaanse provincie Galicië rijdende passagièrstrein en een reparatie wagen, zijn vrijdag minstens 26 mensen om het leven gekomen en 80 gewond. De botsing geschiedde ongeveer 70 km van Madrid en was zó hevig, dat dc tractor geheel onder de motor wagen van de trein geraakte. Twee rijtuigen van dc passagièrstrein vlo gen in brand. Hefschroefvliegtuigen brachten ge wonden naar een voetbalveld in de buurt van het Escoriaal. vanwaar zij verder naar ziekenhuizen werden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1