DE ZIERIKZEESCHE COURANT Senaat akkoord met opheffing gouddekking van de dollar Ca&foiriasoep... d|e is pas lekker! Pleidooi voor vaste oeververbinding Westerschelde meubelen voor gelukkige Ook in Laos is toestand moeilijk Cuba waarschuwt de Sowjet-Unie De Amerikanen en Vietnam Geen devaluatie van de dollar Koning Constantijn terug j I - -+ Teleurstelling over gang van zaken op wereldhandelsconferentie Minister Luns sprak bijna een uur met Tito Gouden plaat voor Rode Kruis Slapen alleen is nog geen uitrusten. ZIERIKZEESCHE,, NIEUWSBODES Vrijdag 15 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19962 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Forum pleit voor fluoridering drinkwater Dramatische ontwikkeling in «jeldwereld Londense beurs en goudmarkt vandaag gesloten LONDEN/WASHINGTON, 15-3. - De Britse regering besloot vannacht op verzoek van Amerika de Lon dense goudmarkt en effectenbeurs vandaag (vrijdag) gesloten te houden, terwijl Amerika zelf het bankdis- conto met een half procent verhoogd werd tot vijf procent, het hoogste niveau sinds 1929 aan de vooravond van de grote beurskrach, en de Se naat instemde met opheffing van dc goeddekking van de dollar. Dit wa ren de dramatische ontwikkelingen na de ongekende stormloop op het goud van de afgelopen dagen. Doel van de sluiting van de Lon dense goudmarkt - de grootste ter wereld - is een adempauze tot stand te brengen, terwijl de Verenigde Sta ten en hun zes partners in de goud- pool het komende weekeinde spoed overleg plegen in Washington. De goudpool - waarbij naast Amerjka, Engeland, West-Duitsland, Italië, Ne derland, België en Zwitserland zijn aangesloten - moet de bestaande goudprijs van 35 dollar per ounce garanderen, die de hoeksteen van het monetaire wereldsysteem vormt. Uitgenodigd zijn de gouverneurs van de centrale banken (voor Nederland prof. dr. J. Zijlstra). Direct nadat premier Wilson tegen middernacht uit Amerika het ver zoek had ontvangen om de Londense goudmarkt te sluiten, begaf hij zich Advertentie Nieuwe naam: „Delta-route" GENT, 14-3. Een vaste oeverver binding over of onder de Wester schelde is donderdagavond het on derwerp geweest van een voor drachtavond in Gent (België), die be legd was door de Belgische Wegen federatie te Brussel, -de Kamer van Koophandel en Nijverheid van het gewest Gent, in samenwerking met het actiecomité ter bevordering der Gentse havenbelangen. GRATIS advies bij het inrichten van uw woning! intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE VIENTIANE, 14-3. In Laotiaanse; militaire kringen in Vientiane zei men donderdag dat tienduizenden Laotianen de noordoostelijke provin cie Sam Neua ontvluchten vanwege de voortdurende aanvallen door Noordvietnamezen. Men zei dat vijf Noordvietnamese oataljcns in het gebied opereren en dat alle beschikbare vliegtuigen zijn ingezet om de vluchtelingen te eva cueren. De Laotiaanse minister van de fensie. maarschalk Dawee Sjoelasa- phya zei in Bangkok dat zijn strijd krachten er in zijn geslaagd de op mars van de Pathet Lao en de Noordvietnamezen in de richting van het zuiden en midden van Laos tot staan te brengen. HAVANNA. 14-3. De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft er woensdagavond in een rede duide lijk op gezinspeeld dat de Sowjet- Unie met politieke bedoelingen eco nomische druk op het land uitoefent. Ook waarschuwde hij dat er voor Cuba geen aanleiding is om in het vervolg Amerikaanse vliegtuigen die worden gedwongen naar Cuba te vliegen terug te geven, aangezien de Amerikanen dat ook niet doen met „door contra-revolutionairen" ge kaapte Cubaanse schepen en vlieg tuigen, die zich nog in Florida be vinden. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland, deelde tijdens een causerie mede, dat de economische commissie van de Stichting vaste oeververbinding Westerschelde bin nenkort een rapport uit zal brengen, waarin onder meer de verwachting wordt uitgesproken dat in 1980 negen miljoen auto's over de Westerschelde zullen gaan. Momenteel gaan er jaar lijks twee miljoen auto's over de Westerschelde met de veerdiensten. Ir. T. Verheul, voorzitter van het dagelijks bestuur van.de Stichting vaste oeververbinding Westerschelde deelde mee dat aan deze route, voor totstandkoming waarvan de stichting is opgericht, de naam „Delta-route" heeft gekregen De stichting zal bin nenkort aan de Belgische minister van openbare werken en aan de Ne derlandse minister van verkeer en waterstaat worden voorgesteld. PRINCETON (New Jersey), 14-3. Steeds meer Amerikanen zijn voor een geleidelijke aflossing van de Amerikaanse troepen bij de gevech ten in Vietnam dcor Zuidvietnamese eenheden. In een onderzoek door het „GaL- lup"-instituut naar de mening van 1500 mensen verklaarde zioh deze maand 69 procent voorstander van een ontwerp dat voorziet in het mo biliseren en opleiden van Zuidviet- namezen in eenheden van 100.000 man, waardoor de Amerikanen in staat zouden worden zich binnen een jaar te gaan terugtrekken. In het plan is voorzien in Amerikaanse mi litaire hulp aan Zuid-Vietnam en bijdragen in de economische ontwik keling van zuidoost-Azië. In december toonde zich 58 pro cent van de ondervraagden voor het plan. Advertentie Incident aan de Jordaan TE LAVIV, 14-3. Jordaanse strijd krachten ihebben donderdag over de Jordaan het vuur geopend op een Israëlische patrouille bij Mandassa- brug, zo heeft een Israëlische mili taire woordvoerder meegedeeld. De Israëliërs beantwoordden het vuur. De beschietingen over en weer duur den ruim een half uur. Over slacht offers werd niets meegedeeld. WASHINGTON, 14-3. In een ver klaring voor de financiële commis si e van de senaat heeft de Ameri kaanse minister van financiën, Hen ry Fewler, donderdag gezegd dat de nieuwe speculatie tegen het goud geen uitwerking zal hebben op de degelijkheid van de dollar. Hij ver klaarde dat de dollar niet zal wor den gedevalueerd. met enkele ministers naar Bucking ham Palace, waar koningin Elizabeth de vrijdag tot „Bank holiday" pro clameerde. In Londen wordt gezegd dat presi dent Johnson de Britse premier per soonlijk over de „rode telefoon', de rechtstreekse verbinding tussen het Witte Huis en Downing Street voor noodgevallen, heeft gesproken, maar van de kant van het Witte Huis is dat tegengesproken. Het Britse kabinet vergaderde tot diep in de nacht. Minister Jenkins (financiën) legde in het Lagerhuis - dat toevallig nog bijeen was - een verklaring af over de situatie, die door de oppositie met de kreet „af treden, aftreden" werd ontvangen. Intussen heeft ook Canada zijn bankdisconto met een half procent verhoogd. Minister van financiën Sharp vroeg donderdagavond om tij delijke stopzetting van de goudhan del in Canada. Groeiend Vlaams overwicht in België O BRUSSEL, 14-3. Bij de voorberei ding van de Belgische parlements verkiezingen van 31 maart a.s. is op nieuw een krachtige toeneming van het aantal kiezers in het Vlaamse landsdeel aan het licht getreden, te genover slechts een kleine stijging in Brussel en het Waalse land. In totaal gaan 6,1 miljoen Belgen naar de stembus. Deelneming aan de verkiezingen is evenals in Neder land verplicht. Er zijn dit keer 78.700 kiezers meer dan in 1965, waarvan in de Vlaamse arrondissementen 69.280 meer, in de Waalse 812 en in het tweetalige Brussel 8.600. Het totaal aantal stemgerechtig den beloopt voor Vlaanderen 3.156.031, voor Wallonië 2.005.316 en voor Brussel 1.008.920. ATHENE, 14-3. De Griekse re gering en koning Constantijn zouden overeenstemming hebben bereikt ever de terugkeer van de vorst naar Griekenland, zo is donderdag uit be trouwbare bron in Athene verno- Een artikel van de nieuwe grond wet. die in de loop van het jaar aan een referendum zal worden onder worpen. zou bepalen, dat het poli tieke stelsel in Griekenland dat van de constitutionele monarchie is. Als deze grondwet door de kiezers wordt aanvaardt zou de regering de naar Italië uitgeweken Constantijn ver volgens uitnodigen naar zijn land te rug te keren. Deze oplossing zou de goedkeuring van de koning wegdragen, die ver klaard heeft niet te zullen terugke ren voordat de grondwettelijke orde was hersteld. De koningsgezinde le den van de militaire junta zouden de tegenstanders van Constantijn dan kunnen wijzen op de uitspraak van het volk. IJMUIDEN. In de vorige nacht heeft zich in het ketelhuis van een chemische fabriek hier een hevige explosie voorgedaan, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een van de vier stoomketels explodeerde waarbij zware schade werd aangericht. Hier een beeld van de schade. NIEUW DELHI, 14-3. De secreta ris-generaal van de raad voor handel en ontwikkeling der Verenigde Na ties (Unctad), Paul Prebisch heeft dinsdag op de tweede wereldhandels conferentie in Nieuw Delhi bljjk ge geven van zijn grote teleurstelling over het verloop van de onderhande lingen. In de eerste plenaire zitting sedert twee weken zei hij dat tijdens de lange duur van de conferentie bij zonder weinig is gedaan om concre- Advertentie MAD IS BACK! (en nog veel gekker, lees onder de Agenda van dit blad). BRIONI, 14-3. Ongeveer vijftig mi nuten heeft minister Luns donder dag gesproken met het Zuidslavische staatshoofd, president Tito, in diens witte, vrij laag gebouwde en door een prachtige tuin omgeven paleis op het voor de Adriatische kust lig gende eiland Brioni. Van buiten af wordt de residentie van de president bijna geheel aan het oog onttrokken door het omrin gende groen. Op een langwerpige ga lerij ontving president Tito de Ne derlandse bewindsman, die alleen vergezeld werd door de Nederlandse Ambassadeur in Belgrado. President Tito, die bijna 76 jaar is, maar er nog opvallend jong uitziet, voerde het gesprek met minister Luns 'in het Engels, doch werd af en toe terzijde gestaan door een vrou-. welijke tolk. Het gezelschap - pre sident Tito met de chef van zijn po litiek bureau en twee medewerkers - zat in een kring, minister Luns naast het Zuidslavische staatshoofd. Vriendelijke sfeer Het was bijna acht jaar geleden dat de Nederlandse bewindsman een zo uitvoerig gesprek met de presi dent had als nu het geval was. Te gen het einde van het in een zeer vriendelijke sfeer verlopen gesprek voegde ook mevrouw Tito zich bij het gezelschap. Het gesprek met de president ging over de kwesties Mid den-Oosten en Vietnam, de E.E.G. en een mogelijke Europese veilig heidsconferentie. Terwijl dit gesprek plaats vond, konden de Nederlandse delegatie-le den met open koetsje het eiland Bri oni bekijken, waar behalve de Ver blijven van de president en een aan tal woningen, enige hotels zijn. waar de gasten van de president kunnen verblijven. Bij deze rondrit vielen vooral de vele daar vrij rondlopende dieren, waaronder veel herten, op. DEN HAAG, 14-3. Het hoofdbe stuur van het Nederlansöhe Roode Kruis heeft een gouden grammo foonplaat in ontvangst genomen, ook een deel van de opbrengst, 50 duizend gulden, werd overhandigd. Bij hét honderdjarig bestaan van het Rode Kruis werd vorig jaar de langspeelplaat „Muziek voor miljoe nen" uitgebracht, die een succes volle verkoop heeft gehad. Van elke verkochte plaat heeft het Rode Kruis een gulden gekregen. Geval van zedenmisdrijf DOESBURG, 14-3. De rijkspolitie te Doesburg heeft gisteren een 39- jarige man uit die plaats gearres teerd, verdacht van onzedelijke han delingen met een groot aantal min derjarige jongens. Vandaag is de man voor de officier van justitie in Arnhem geleid. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een sterke meestal zonder klagen lijdt Een zwakke klaagt zonder dat hij lijdt. te oplossingen voor de belangrijkste vraagstukken te vinden. Eén van de voornaamste proble men is het verbeteren van de toe gang tot de industrielanden voor de produkten der ontwikkelingslanden. „Ik heb geen enkel antwoord op de ze belangrijke vraag gezien", zo zei Prebisch. Hij drong er bij de afge vaardigden op aan het tenminste in beginsel eens te worden over een systeem van aanvullende financiële hulp voor het geval de ontwikke lingslanden buiten hun schuld in komsten derven. Eigen plan De ontwikkelingslanden hebben bijzonderheden bekendgemaakt over een plan om binnen twee jaar een wereld-omvattende rechtenvrije markt voor hun fabrieksprodukten en grondstoffen in het leven te roe pen. Dit plan is opgesteld, door de ruim tachtig ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika die aan 'de tweede wereldhandelsconfe rentie deelnemen. Nieuwe tegenslag NIEUW DELHI, 14-3. Een bijzon dere commissie van deelnemers aan de tweede wereldhandelsconferentie in Nieuw Delhi die was benoemd om uit te maken welke produkten moe ten worden opgenomen in een alge meen systeem van preferenties ten gunste van 'de ontwikkelingslanden is hierin niet geslaagd, zo werd don derdag in Nieuw Delhi bekend ge maakt. De voorzitter van de com missie, K. W. Ryan uit Australië, is na langdurige besprekingen tot de conclusie gekomen dat het onder werp van de preferenties niet meer met enige kans op succes in de com missie kan worden besproken, zo verklaarden de zegslieden. Advertentie OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Wisselend bewolkl Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige wind tussen west en noordwest; weinig verande ring in temperatuur. 16 maart. Zon op 6.52, onder 18.46. Maan op 21.26, onder 7.31. 17 maart. Zon op 6.50, onder 18.48. Maan op 22.58, onder 7.45. 18 maart. Zon op 6.47, onder 18.50. Maan op onder 8.02. Laatste kwartier: 21 maart te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 maart 4.24 v.m. 16.53 n.m. 17 maart 5.01 v.m. 17.29 n.m. 18 maart 5.39 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN 16 maart 4.11 v.m. 16.27 n.m. 17 maart 4.48 v.m. 17.06 run. 18 maart 5.27 v.m. 17.45 n.m. Springtij: 17 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke rug van hoge- druk, die 'donderdag in oostelijke richting over ons land trok, zorgde voor zonnige perioden, die vooral in de ochtenduren, nog afgewisseld werden door enkele regen en hagel buien. De middagtemperaturen va rieerden van 5 graden in het Wad dengebied tot 9 graden in het zuiden en oosten van het land. Intussen trok een depressie van het zeege bied bij IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Een bijbeho rend front, dat de voorste begren zing vormt van iets koudere en enigszins onstabiele lucht, had vrij dagochtend het westen van ons land bereikt, voorafgegaan door veel be wolking en regen. De depressie koerst nu naar de Oostzee, terwijl het front verder het vasteland van Europa binnendringt. Zaterdag zal de onstabiele luchtmassa achter het front dan ook aanleiding geven tot een wisselende bewolking en enkele buien. De wind ruimt geleidelijk naar noordwest. In het temperatuur- verloop komt in het algemeen wei nig verandering Later op de dag kan de buiigheid, onder invloed van een volgende rug van hogedruk iets af nemen. Geval van lijkroof STADSKANAAL, 14-3. De ge meentepolitie van Stadskanaal heeft de 39-jarige J. L. uit Musselkanaal gearresteerd wegens beroving van het lijk van de 60-jarige heer S. van der Flag uit Tweede Exloërmond. De heer van der Flag was in de wo ning van J. L. aan een hartverlam ming overleden. L. heeft het lijk met een 'tang de ringen van de vin gers geknepen en beroofde het ook van een horloge en een portemonnee met inhoud. L., die heeft bekend, wordt vrijdag aan de officier van justitie in Groningen voorgeleid. Auto verdween in zee DEN HAAG. 14-3. De 33-jarige jeugdleider M. de B. uit Rotterdam verspeelde vannacht op het zuider- strand in Den Haag zijn auto, hii werd tijdens een nachtelijke tocht langs de waterlijn door de vloed ver rast. De jeugdleider was gestart in Hoek van Holland. Om drie uur werd de politie ingelicht, dat hij met zijn wagen in moeilijkheden was ge raakt. De politie zag de golven rond de auto kabbelen en vond een be teuterd kijkende jeugdleider op het strand. De brandweer zette zich met een kraanwagen in om nog te redden wat er te redden vil. Ze kon niet veel uitrichten, omdat de kraanwa gen op het strand dreigde weg te zakken. De macht heeft de jeugdlei der op het politiebureau mogen doorbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1