Rennies De gisting achter het IJzeren Gordijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 maart 1968 Nr. 19961 Ouders zagen jeugd bezig aan huishoudschool „De Schutse" Gratis prachtige kleurenplaatjes BLIK DOOR HET WERELD Aardverschuiving in Kongo: 260 doden Brandend maagzuur, Aan nieuwe „dubbeldekker" voor de Westerschelde wordt nog hard gewerkt Rendez-vous met eergisteren Imakkfiliik lichtechte^P duurzaam strijken JTkleuren ^resultaat IJsWÊÊf lichtechte .kleuren duurzaam* Iresultaat Kijkje achter de schermen Advertentie HAAMSTEDE, 11-3. - Een groot aantal moeders en een enkele vader heelt zich maandagmiddag op de hoogte gesteld van de vorderingen hunner kinderen als leerlingen van de I'rot. chr. huishoudschool „De Schutse". Met trots hebben de ouders kunnen constateren dat het hun meis jes in de diverse klassen goed gaat. Zelf hebben wij gemerkt dat het on derwijs op deze zo aan moderne eisen voldoenende school steeds meer aan- wordt gepast aan de huidige maat schappijnormen, die meer en meer van het kind vragen als toekomstig lid van onze leefgemeenschap. De keuken trok natuurlijk weer de meeste belangstelling en elk meisje bereidde hier een ander produkt, dat varieerde van krentenbrood en ap pelgebak tot zoute vis. Een proefje, vakkundig bereid onder het culinaire oog van mevr. v. d. Hoek-Moermond, bestond ditmaal uit een puddinkje, dat onder de naam van „bavarois" in chocolade en ananas er bij de be langstellenden inging als koek. Aan de keuken gekoppeld was een lo kaaltje waarin de meisjes lieten zien dat ze ook wassen, strijken en dro gen konden. Teneinde zich goed te kunnen over tuigen wat de mens dagelijks nodig heeft als voedsel, was er de bekende schijf van vijf, waaruit iedere dag uit één van die vijf gegeten moet worden wil men maagklachten ver mijden. De naaikamer van mej. Karelse bevatte een ware expositie van ver vaardigde werkstukjes en de gon zende naaimachines wezen erop dat de meisjes deze kunst al goed ver staan. Aan de wand de via het Jeugd Rode Kruis uit Roemenië ontvangen werkstukjes en daarnaast het wand kleed dat eerdaags als tegenpresta tie naar dit land gezonden zal wor den. Andere werkzaamheden In het A.V.O.-lokaal werd druk gewerkt. Nieuw is hier het door de leerkracht, de heer Hack, ingevoerde systeem van lessen in „kort bij huis"- uitvoeving. Zo hebben alle vakken betrekking op onderwerpen uit de naaste omgeving. De meisjes gaan o.a. berekenen wat een bolus kost en wat er b.v. van het fruit netto over blijft bij een bepaalde brutoprijs. In een ander lokaal werd heel dui delijk gemaakt dat uit een elzenkatje, een crocus, een freesia en een narcis een pracht stukje gemaakt kan wor den. Mej. Zandee bracht dit de meis jes bij en tevens vergat zij de vogels niet, want vetbollen ontstonden hier bij de vleet. Aan het werk in de keuken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zesendertig Afrikaanse landen hebben dinsdag om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad ver zocht, waarop het eventuele gebruik van geweld tegen Rhodesië overwo gen zou moeten worden. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren: 11 mrt. Annemarie Els- beth, d. van Jan. Arkenbout en Alida Neeltje Vader (Zierikzee); 11 mrt. Nicolaas Arvthonie Hendrik, z. van Anthonie Hendrik Hoogerheide en Neily Adriana Dalebout (Bruinisse). Voor 45 jaar... BURGH. Arbeiders van de polder Burgh en Westland ontdekten een visotter en maakten hem onschade lijk. Deze diersoort, voor de visstand zeer schadelijk, vertoont zich zelden meer in deze streek. ZIERIKZEE. De Belgische rege ring heeft naar aanleiding van de hulp aan Belgische vluchtelingen gedurende de oorlog aan enkele stadgenoten en andere eilandbewo ners onderscheidingen verleend. ZIERIKZEE. Het gebouw, inge richt geweest voor school, met bo venwoning en erf aan het Haven plein werd publiek verkocht voor de som van f 7401. ZON NEM AIRE. In de jaarverga dering van het „Groene Kruis" werd besloten de jaarwedde van de wijk verpleegster te verhogen tot 1800. ZIERIKZEE (Adv.). Katoenen ge kleurde dameskousen 0,75; gemol- tonneerde mansborstrokken 2,60; gemoltonneerde vrouwenbroeken 2,30; corsetten vanaf 1,70. ZIERIKZEE. De inwoners van Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland ondernemen een protest- aktie tegen de opheffing van de rechtbank te Zierikzee. HAAMSTEDE. De harmonie „Wit te van Haemstedegaf samen met de reder ij kersvereniging „Vooruit gang zij ons streven" uit Burgh, een uitvoering in Hotel Bom. BRUINISSE. De gemeenteraad besloot het verzoek van de Chr. Zee- liedenbond in te willigen en ter voorziening van de werkloosheid werk te verschaffen door uitdieping van de haven. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad zondagavond op Pisuisse, en „Zijn vrolijke kameradenmet een cabaretprogramma. Wat tegenwoordig mei pitriet uit gevoerd kan worden lieten de meis jes van mej. Dekker zien. Mandjes en lampekapjes lagen er in diverse uilvoeringen. Ook oorbellen en nog andere kleinigheidjes worden hier in het vak handenarbeid vervaardigd. Zelfs kettingen van met gekleurd pa pier opgemaakte paperclips misstaan een mens niet. Wat de meisjes verder kunnen wor den werd uit de doeken gedaan door mevr. Kroes uit Zierikzee, waarbij twee meisjes uit de praktijk haar be hulpzaam waren. De directrice, mej. E. v. d. Stadt, begroette een ieder hartelijk en na het nuttigen van koffie met wat er bij, kon zij constateren dat deze mid dag weer best geslaagd was. Vraag liet album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES MARKTBERICHTEN Uieiiveiling Middelharnis Momenteel is er iets meer vraag naar onze uien en dientengevolge trekken ook de prijzen iets aan. In de vrije handel werd eind vorige week 9 cent per 'kg. besteed, deze notering ds thans opgelopen tot 11 ct. per kg. Deze prijzen gelden na tuurlijk alleen voor klasse I. Op de veiling was het aanbod niet groot, in totaal was er 13 ton, alles klasse II. In de diverse noteringen kwamen de volgende wijzigingen. De middel klasse II werd vorige week afge mijnd voor f 10,72, vanmorgen was de notering f 13,07. Voor de grove en de 'drielingen waren de nieuwe prijzen resp. f 16,11 en f 13,07. Ten opzichte van de vorige veiling is er dus een prijsverbetering opgetreden voor de middel van f 2,30 per 100 kg., voor de grove en drielingen resp. f3,30 en f 4,00 per 100 kg. De picklers 'bleven met f 11,10 praktisch gelijk. Op de Zeeuwse veilingen was een aanvoer van 57 ton. De middel I noteerde f 16,34 en de middel II f 14,49. De grove klasse II werden afgemijnd voor f 16,60. In Zeeland lagen de prijzen dus nog iets hoger. De export kwam in de laatste ver- slagweek op een totaal van 4663 ton. Grootste afnemer bleef W.-Duits land met 1699 ton, procentueeel was de export naar dit land echter min der. Naar Engeland nam de uitvoer toe met 1068 ton. Frankrijk en Afri ka waren met resp. 778 en 702 ton eveneens grote afnemers. Kleinere hoeveelheden gingen naar de Bene- luxpartners (200 ton) en West Indië (126 ton). De export naar Ierland was die week slechts 37 ton. De rest ging in kleine hoeveelheden naar diverse landen. Scheepvaartberichten Aludra, 13-3 te Rastanura. Ameland, 12-3 1080 m. o.n.o. Ber muda naar Curagao. Acmea, 11-3 380 m. n.n.w. Puerto Rico naar Curagao. Ampenan, 11-3 van Hamburg naar Antwerpen. Atys, 11-3 van Sihanoekville naar Bangkok. Calamaires, 12-3 pass. Windward Passage naar Kingston. Camitia, 12-3 te Callao. Echo, 12-3 5 m. z.w. Kp. Matapan. Gulf Swede, 11-3 120 m. z.o. Kaap stad naar Rotterdam. Maasdam, 12-3 860 m. n.w. Acapulco naar Acapulco. Studentendemonstraties in War schau die in alle opzichten zo relle rig verlopen als die in welke wes terse hoofdstad ook. En nog opval lender: duizenden Tsjechische stu denten die een krans gaan leggen op het graf van Jan Masarykdaar mee een twintigjarig officieel stil zwijgen verbrekend. Dat zijn twee opvallende gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn. Het Poolse geval is een reactie op een belemmering van de geestelijke vrijheid der studenten, het Tsjechi sche gaat nog even verder. Twintig jaar geleden stierf Jan Masaryk, de zoon van de stichter van Tsjecho- Slowakije, na een val uit het raam van zijn ministerie. Zelfmoord, zei het regime. Moord, werd al spoedig gemompeld zij het niet lang, want sinds de communistische staatsgreep was zelfs de naam Masaryk taboe. Nu is het kennelijk weer moge lijk terug te grijpen op het eigen verleden in Praag en grote mannen te eren, ook al waren zij dan geen communist. In Tsjecho-Slowakije ziet men voorts dat er zelfs op par tijvergaderingen ernstige kritiek ge leverd wordt op president Novotny, kort geleden al ontdaan van zijn partijgezag. En het lijdt geen twijfel dat deze handige stalinist niet lang meer formeel nog het gezag zal dra gen dat hij feitelijk al niet meer uit oefent. Vrijer Dit rumoer is geen teken dat het communisme in Polen of Tsjecho- Sloivakije bezig is de macht te ver liezen. Integendeel, net als in het moderne Roemenië zijn de tegen de -- machthebbers rebellerende studen ten, schrijvers en kunstenaars in grote meerderheid wel degelijk com munisten, die echter niet meer de noodzaak zien om daarvoor alle menselijke vrijheden op te schorten. En zeker niet om daarvoor alle na tionale gevoelens en gevoeligheden af te zweren. Dat houdt ook in dat ze - zoals de Tsjechen - vrij willen zijn om trots te wezen op hun grote mannen, ook als ze toevallig eens geen commu nist zijn geweest. En dat ze - zoals de Roemenen - er geen genoegen mee wensen te nemen dat een deel van hun historisch grondgebied nu Russisch is. Gedurende lange tijd heeft hei niet-Russische communisme alle na tionalisme afgezworen en het deed met het Russische nationalisme mee onder het mom dat dit nu eenmaal het eigenlijke vaderland van het so cialisme was. Een ietwat merkwaar dige structuur waarmee eigenlijk als eersten de Chinese communisten hebben gebroken, wat hun dus prompt op hooglopende ruzie met de Sowjet-Unie kwam te staan. Waar mee Moskou echter niet heeft kun nen voorkomen dat alom in de we reld de nationalistische aspecten van het communisme in diverse landen de boventoon ging voeren. Fout De fout van Moskou in dat geval is geweest dat het gepoogd heeft dit nationalisme tegen te werken door Tito's partij uit de gemeenschap te bannen, waarschijnlijk in de hoop dat het isolement de Joegoslaven wel zo slecht zou bekomen dat ze met hangende pootjes terug zouden keren. Het tegendeel is echter ge schied. Juist het voorbeeld dat een com munisme in een eigen nationale sfeer ook uitstekend kan gedijen heeft in oost-Europa school ge maakt. En vermoedelijk is het voor namelijk de idee van westerse rege ringen geweest, die voor het gemak het communisme als één en ondeel baar bleven beschouwen, waardoor de innerlijke samenhang van het communistische blok langer is blij ven bestaan dan anders het geval zou zijn geweest. En waardoor Mos kou langer een supprematie kon uit oefenen. Er groeit nu in de communistische wereld rondom Moskou een nieuwe figuur. Net als in het westen landen samen leven in een sfeer van onder linge tegenstellingen op allerlei ge bied (economie, praktische zakelij ke belangen, nuances in politieke op vattingen) maar verenigd onder een gezamenlijke noemer van democra tie, zo groeit ook in het oosten een structuur waar in de landen allerlei onderling verschillende inzichten en belangen hebben maar elkaar toch vinden op de basis van de commu nistische maatschappijbeschouwing. Konsekwenties Een konsekwentie hiervan moet ook zijn dat wat men gezamenlijk doet en wil een grootste gemene de ler gaat worden van aller inzichten en zeker niet meer als nog tot voor luttele jaren de toens van het Krem lin was, ook al doet dat nog kramp achtige pogingen, via conferenties voor zichzelf een dergelijke absolu te leiderspositie te creëren, ditmaal dan niet op basis van macht zozeer dan wel op de grondslag van over reding. Voor de westelijke landen heeft dit ook zijn gevolgen. Het heeft hoe langer hoe minder zin om het com munistische blok te beschouwen als één geheel. Er is door te appeleren aan de wezenlijke belangen van sommige der leden een mogelijkheid geschapen om invloed uit te oefenen op de gezamenlijke besluitvorming. Niet alleen in diverse landen achter het zogenaamde ijzeren gordijn ziet men mogelijkheden ontstaan voor de publieke opinie om zich te laten gel den, maar evenzeer kunnen de re geringen van die landen door hun opinie invloed uitoefenen op het ge zamenlijke beleid dat het blok zal gaan voeren. Dat vereist een nieuw soort wes telijke diplomatie, die men echter bedenkelijk langzamer op gang ziet komen dan de drang naar volkomen nationale onafhankelijkheid zich in het oosten ontwikkelt. Groot gezin verbrand TORONTO, 13-3. Een wanhopige vader heeft voor zijn brandende huis in Toronto automobilisten gesmeekt te stoppen en hulp te bieden omdat zijn vrouw en zes kinderen nog in het huis waren. De man, de 26-ja rige David Lumsden, is met ernsti ge brandwonden naar het zieken huis gebracht. Zijn vrouw stierf op weg naar het ziekenhuis en de lijken van de kinderen zijn in het afge brande huis aangetroffen. HAARLEM. Het dagelijks be stuur van de Christelijk Historische Jongerenorganisatie heeft in een open brief aan de besturen en frac tievoorzitters van de ARP, CI1U en KVP aangedrongen op voortzetting van de besprekingen in de groep van achttien. KINSJASA, 13-3. BU een aard verschuiving, die het dorp Kapiza in de Oostkongolese provincie Kivoe wegvaagde, zijn ca. 260 mensen om het leven gekomen, zo heeft radio Kinsjasa gemeld. De aardverschuiving was veroor zaakt door aardschokken, die zich vaak voordoen in het heuvelachtige gebied van Kivoe. Hel hele dorp plus de bevolking zijn verdwenen. Door de slechte verbindingen is het nieuws van de ramp niet eerder bekend ge worden. Kapiza ligt op een afstand van 24 km van Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. Het kongolsse persbureau meldt dat het praktisch onmogelijk is om eventuele overle venden te redden. Advertentie ijruk op dc maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! MIDDELBURG. 13-3. Tijdens een vaartocht op 23 april a.s. op de Wes terschelde tussen Vlissingen en Krui- ningen zal de nieuwe dubbeldeks veerboot „Prinses Christina", offici eel aan het provinciaal bestuur van Zeeland worden overgedragen. Inmiddels wordt op de werf te Hardinxveld-Giessendam koortsach tig gewerkt aan Nederlands eerste dubbeldekker om de streefdatum van 23 april te kunnen halen. Het is de bedoeling dat de „Prinses Christina" op donderdag 21 of vrijdag 22 maart, de afbouwkade van „De Merwede" zal verlaten om naar Rotterdam te worden verhaald. Op deze reis zal het schip, getrokken door enkele sleepboten, vijf grote bruggen moe ten passeren. Te Rotterdam in het dok Gp één der Rotterdamse wei*ven zal het schip worden gedokt. In het dok zullen o.a. de voorzieningen, die met het oog op de veiligheid voor de tewaterlating aan de scheepshuid werden aangebracht, worden verwij- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lienden (toez.): A. Boertje, Moerkapelle; te Goënga c.a. (toez.): A. Sturm, Pesse; te Zuid- Beijerland: C. M.' Langeveld, Eind hoven; te Assen (wijkgem. Vening- erland): K. H. Reerds, Zaandam. Beroepbaar: de kandidaten C. J. Holemans, Limonenstrasse 26, 1 Berlin 5 (Did)., J. R. Smit, Hoitinge- slag 82, Emmen en J. F. Bennekers, Weverstraat 14 I, Winterswijk. Aangenomen naar Amsterdam (wijkgem. Weerenkapel)drs. W. M. van Asperen, aldaar (Parkkerkgem.) Bedankt voor Britswerd c.a. (toez.) drs. W. A. G. Meeuse, Annerveen (Dr.) (nadere beslissing). Bedankt voor Nieuw-Beijerland K. de Gier, 's-Gravenhage-C. derd. Ook zal één der roeren worden aangebracht. Voorts zullen hier de afregelwerkzaamheden van het elek trische gedeelte der voortstuwingsin stallatie worden verricht. Deze werk zaamheden mochten van rijkswater staat niet aan de afbouwkade van de werf plaatsvinden. De „Prinses Cris- tina" zal, wanneer al dat werk ach ter de rug is. op eigen kracht buiten om naar Vlissingen varen. Ter gelegenheid van het twintigja rig bestaan van de Wereldgezond heidsorganisatie zal de Surinaamse postadministratie van 7 april lot en met 31 mei 1968 twee bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uitge ven. Op de zegels is het embleem van de Wereldgezondheidsorganisa tie afgebeeld. De waarden zijn 10 cent (paars en donkerblauw) en 25 cent (blauwgroen en donkerblauw). Als bijzondere tekst is op beide ze gels vermeld: „Wereldgezondheids organisatie 1948 - 1968". De prijs in Nederlnadse munt is f 0,70. De gel digheid voor de frankering eindigt op 31 december 1968. Feuilleton door Gré de Boer „Laten we eens terzake komen, juffrouw. Mag ik uw diploma's zien?" Het meisje frommelde verlegen in haar tas. „Ik ehik heb alleen 'typediploma en steno, meneer. Geen Ulo". Hoe komt dat? Ben je niet op de Ulo geweest?" Ze legde twee documenten op zijn bureaublad. „Jawel, meneer, maar ik kon het niet halen". „Dat was niet prettig, he?" Op de een of andere manier voelde hij sympathie voor dit meisje. „En wel- ke vakken waren het, waarover je struikelde?" „Aardrijkskunde, Algemene ge schiedenis, tekenen en biologie. Ik had vier onvoldoendes". „En je Nederlandse laai? En re kenen?" 1 Opnieuw haalde ze wat uit haar tasje, dat ze hem overhandigde. Hij zag, dat het een cijferlijst was. Ja, er stonden vier vijven op voor de vakken, die ze opgesomd had. Maar voor Nederlands had ze een 8 en voor rekenen een 7. En voor Frans, Duits en Engels ook drie zevens. Voor de rest toch niet gek". Hij legde het neer, nadat hij vluchtig de beide diploma's had in gezien. „Hoe oud bent u, jufrouw Dorenbos?" „Negentien, meneer. Ik was na de Advertentie \/arf war* \/otto\A/inl<el verf van vettewinkel school anderhalf jaar thuis. Ik kan goed typen en steno's opnemen en uitwerken. Vader zegt, dat ik ook goed met mensen kan omgaan". „Zo, zo. Dat laatste is uiteraard een belangrijk punt. Het is heel vriendelijk van mevrouw Varsink, om me terwille te zijn. Maar ik heb voor een sdkretaresse nog geen vol ledige dagtaak. Vergeet u niet, juf frouw, dat ik Ihier pas een maand ben. Meneer Alderna, onze bedrijfs leider, functioneert als mijn procu ratiehouder en neemt veel werk van mijn schouders. In de toekomst zal ik het wel 'drukker krijgen. Iets an dersvin'dt u zelf niet, dat u nog wat jong bent voor sekretaresse?" Het meisje dacht na. „Ik ken wel meisjes, die op mijn leeftijd privé- sekretaresse zijn, meneer. Zoudt u het biet willen proberen? Ik wil best eerst op proef werken". Ik kan dat kind niet afschepen, begreep hij. Als ik dat doe, verknol ik het wellicht voor goed bij onze Eva. Als ik haar in dit opzicht ter- wille ben, haal ik misschien heel voorzichtig een grijs voetje, dat op de duur helemaal wit kan worden. Ze is de weduwe van mijn vroegere vriend, de vrouw van mijn voorgan germet 'dit alles dien ik reke ning te houden. Maar toch moet ik aan de andere kant laten merken, dat ik de ba'as ben en niet zij. „Luistert u eens, juffrouw Doren bos, een privé-sekretaresse heb ik nog niet nodig. Niet op dit ogen blik. Maar ik wil u wel aanstellen,' voorlopig op kantoor. Bij de twee andere meisjes. Als ik steno's op te nemen heb, kan ik u laten roepen, niet?" Hij wees naar de schrijfma chine op het tafeltje bij de deur. „U kunt ze dan hier uittikken. Ook als ik vertrouwelijk werk heb. Vol doet u, dan kunnen we le zijner tijd verder zien. voor wat een eventu ele promotie als mijn seki-etaresse betreft. Wat denkt u ervan? Zullen we zo afspreken?" Het meisje weifelde. De man kon duidelijk de teleurstelling op haar gezicht lezen. „Ik weet niet, of ze dat thuis zullen goedvinden, me neer". Hij had er meteen genoeg van. Op de een of andere mander zou haar vader, of haar moeder ook wel van de familie-bende zijn. Schreef me vrouw Varsink niet, dat ze een nichtje was? Nu, daar had je het al. Ze zouden zich wel voelen. Mis schien waren ze beledigd, omdat meneer de direkteur niet terstond het advies van Evaatje had opge volgd. En wat kon het hem tenslotte schelen? „Dat bespreekt u thuis maar, juf frouw. U kunt maandag beginnen, voorlopig een maand op proef. Wal de salarisregeling betreft, dat hoort u wel van meneer Alderna. Ik zal het u schriftelijk bevestigen. Indien u hiermee niet akkoord gaat. ver wacht ik van u, dat. u dit laai weten. Afgesproken?" Toen het meisje vertrokken was. belde hij Alderna op en vertelde hem van de brief en de sollicitante. Al derna vond zijn beslissing heel ver standig. „Voor een privé-sekretaresse komt heel wat kijken, meneer. Laat' haar eerst maar eens een half jaart je het gewone routinewerk doen". Resds de volgende dag lag er een briefje op zijn bureau, waarin Frouwkje Dorenbos meedeelde gaar ne maandag eerstkomend, als typiste in dienst te wiWen treden. Met har telijke dank voor de medewerking. Het compromisjc is aanvaard, dacht hij tevreden. Misschien heb ik op deze wijze de geit en do kool ge spaard. En de gedachte, dat hij op de ze wijze Eva Varsink metamorfoseer de tot geit, toverde een glimlach op zijn gezicht. (Wordt vervolgd) i k i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7