Lekker! vla-flip Voor u f500,- STREEKNIEUWS ZIF.RIKZEF.SCHE NIEUWSBODE i)o.,d»dag 14 maart 1968 Nr. 19961 Gesprek kabinet-Stichting van de Arbeid Binnen 15 tellen klaar: Zlrffl Lekker tot de laatste drup Plan voor demonstratie in Praag Twee gevangenen uit busje ontsnapt Normen Rijksstudietoelagen 1968-1969 of f5000,- en voor u de bank waar ook zich thuis voelt Nieuwe moeilijkheden in Polen Regering bezorgd over gevolgen loonontwikkeling DEN HAAG, 13-3. Woensdagmid dag heelt in Den Haag het aangekon digde gesprek plaatsgevonden tus sen delegaties uit het kabinet en de Stichting van de Arbeid. In het ge sprek hebben de ministers Roolvink. De Block en Witteveen uiteenzettin gen gegeven. Van hun inzichten ge tuigden ook de werknemersvoorzitter de heer A. H. Kloos en werkgevers voorzitter ir. J. Bosma. Uit een later gegeven persconfe rentie is gebleken dat van de kant van het kabinet aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid de sug gestie is gedaan te overwegen een aanbeveling aan het bedrijfsleven te laten uitgaan over temporisering van de arbeidstijdverkorting. Dit heeft het bestuur van de Stichting niet in overweging willen en kunnen nemen omdat het meent dat het bij de vrije re loonpolitiek als geheel men over onderdelen daarvan als arbeidstijd verkorting geen taak heeft. Minister Roolvink heeft de CAO voor de Carillon ingewijd VICTORIA (Brits Columbia), 11-3. Het carillon waarvoor koningin Juliana vorig jaar mei tijdens haar bezoek aan Canada de eerste steen heeft gelegd, is voor de eerste maal bespeeld. Het instrument telt 39 klokken en hangt in een 27 meter hoge toren. Het is een geschenk van Nederlandse im migranten in de Canadese pro vincie Brits Columbia, ter ge legenheid van het honderd jarig bestaan van Canada. Kooruitvoeringen te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 12-3. De chr. gem. zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" en het kinderkoor „Van knop tot bloem" hebben in „Ons Dorpshuis" een eerste gezamenlijke uitvoering gegeven onder leiding van de nieuwe dirigent de heer E. Nie- land. Een openingswoord werd ge sproken door ids. M. G. Westerhof, die deze feestelijke uitvoering in de Lijdenstijd toch passend kon vinden, gelet op de lofzang, die ter ere van God wordt gezongen. Na gezamen lijk zingen van het bondslied, pre senteerde het kinderkoor zich aller liefst met een keur van liedjes, tekst en dictie voor de jeugd wel bijzon der geschikt zijn. (O.m.: Wel Anne- marieke en Vier weverkens). De heer Nieland bleek de jeugd uitste kend „in de hand" te hebben en zij volgden zijn intenties nauwkeurig op. Dit bleek trouwens ook het geval met het grote koor, dat verraste met Zondagslied en Zomerlied. Bij „O, Jezus mijn troost" (Bach), speelden mogelijk de zenuwen nog een wat grote rol. In het „Blijf met mij Heer" bleek het koor te groeien naar een interessante 'klankkleur, eigen aan waarachtige koorcultuur. In de pau ze werd een verloting gehouden. Na dien liet eerst opnieuw het kinder koor zich horen, met als beginnum- mer een schattig - door de kinderen ook visueel geïllustreerd - „Catoot- je". Ook „Mama, 'k wil 'n man hè" kwam er d'evensluistig uit. Het grote koor waagde zich nadien aan het: „Et verbum caro factum est" van Josquin des Prés, een dappere „wa- ger", waarover men beslist niet struikelde. Ook „Nacht" en Ps. 118 in de bewerking van de dirigent, hadden een veelbelovend gehalte. Heel teer was het: „Vaste rots Geëindigd werd met Sanctus. De heer Nieland, die duidelijk met zijn koren op de goede weg is, kreeg een fruitmand van „de kleintjes" aange boden. Dr. J. Becker sprak een slot woord en in zijn dank aan dirigent en koorleden was hij stellig aller tolk. Ad Int. yoghurt bouwnijverheid ter advisering voor gelegd aan het college van wijze mannen. Loonontwikkeling In het gesprek, dat als een voort zetting moet worden gezien van de bijeenkomst van 12 februari, heeft het kabinet de stichting zijn zorgen kenbaar gemaakt over de gevolgen van een loonontwikkeling, zoals die zich z.i. nu beginnen af te tekenen, voor de situatie in 1969. Anders dan in het jongste verleden het geval is geweest, zal er nu geen, of veel minder ..ruimte" overblijven. De beschikbare ruimte wordt aan getast door een huurverhoging die een half procent daarvan voor zich zal opeisen, door de gevolgen van de invoering van de belasting over de toegevoegde waarde (stijging van het prijspeil voorshands geschat op een procent) en door de kosten van agra rische produkten in het raam van de E.E.G. (geschat op een kwart pro cent). Daar komen dan nog bij de verhogingen van de premies voor sociale verzekeringen (die de minis ters nog niet durven schatten). Minister Witteveen liet zich tijdens de persconferentie het cijfer vier voor het lokale percentage kosten stijgingen in 1969 ontvallen. Flitsen" uit het buitenland WUPPERTAL. Een rechtbank in Wuppertal (west-Duitsland) heeft na een proces tegen 12 voormalige leden van het nazi-politiebataljon drie van de beklaagden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Drie beklaagden zijn vrijgesproken, terwijl de zes overigen weliswaar schuldig bevonden, maar niet ver oordeeld zijn. MADRID. De Madrileense unlver- siteitswijk is weer het toneel van botsingen geweest tussen 300 beto gende studenten en 'de politie. De studenten verhandden kranten uit protest tegen de berichtgeving over de academische woelingen. ATHENE. De Grieks Orthodoxe Kerk heeft besloten de voltallige bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in de Zweedse stad Upp sala te 'boycotten vanwege de „vij andige houding" van de Zweedse regering tegenover Griekenland. Dit heeft de Griekse primaat, aartsbis schop Hiernymos, woensdag meege deeld. ADDIS ABEBA. De Britse ambas sadeur in Ethiopië, sir Thomas Bromley, is bij een betoging buiten het Britse ambassadegebouw in Ad dis Abeba met stenen bekogeld maar niet gewond door woedende demonstranten, die protesteerden te gen de recente terechtstelling van negers in Rhodesië. WENEN. Ini Oostenrijk is het feit herdacht dat dertig jaar geleden het land door de „Anschlusz" een deel van Duitsland werd, of, zoals bonds kanselier Josef Klaus het in een re de uitdrukte, „voor zeven smarte lijke jaren van de landkaart ver dween". SANTIAGO. Een bomontploffing heeft een badkamer op de tweede verdieping van het Amerikaanse consulaat in Santiago verwoest. Maar er zijn geen slachtoffers. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft tijdens het verhoor door de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen geweigerd te beloven dat de regering het con gres zal raadplegen alvorens tot ver dere militaire escalatie in Vietnam te besluiten. WARSCHAU. Ondanks de waar schuwing van officiële zijde aan het adres van „raddraaiers" en „oprui ers" is weer een grote menigte sa mengekomen voor de universiteit in Warschau. Het kwam ook nu weer tot vechtpartijen met de politie. PARIJS. De Vereniging van Ame rikaanse deserteurs en dienstweige raars in Frankrijk heeft bekend ge maakt dat onlangs weer drie Ame rikaanse deserteurs, die gekant zijn tegen de oorlog in Vietnam, in Parijs zijn aangekomen en daar papieren hebben gekregen waarmee zij in Frankrijk mogen blijven. WASHINGTON. Amerika heeft een nieuw verzoek van de Rhodesi- sche premier Ian Smith om een in reisvisum afgewezen, zo deelden functionarissen dinsdagavond mee. HONGKONG. In China zijn naar verluidt drie employé's van een Brits chemisch-technisch bedrijf, Vick-ers Zimmer Ltd., op beschuldi ging van spionage gearresteerd. MIAMI. Een DC-8 straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „National Airlines", dat dinsdag - met 51 passagiers en 7 bemanningsleden aan boord - op een vlucht van Tampa naar Miami gedwongen werd naar Cuba te vlie gen, is in de loop van de avond uit Havanna in Miami aangekomen. WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur in Zweden, William Heath, is in Washington aangeko men voor overleg met president Johnson over de verslechterende Zweeds-Amerikaanse betrekkingen. MOSKOU. Archeologen hebben in Armenië neolitische nederzettingen opgegraven, 'die dateren uit 5.000 voor Christus. Tot dusver werd aan genomen dat daar de oudste, neder zettingen stammen uit het koper tijdperk, 3.000 v. Chr. PARIJS. Het officiële vijfdaagse bezoek dat president de Gaulle dit jaar aan Roemenië zal brengen be gint op 14 mei, zo is woensdag uit diplomatieke bron in Parijs verno men. SPORTBERICHTEN VOETBAL Renesse 11-Jong Ambon II 8-2 Door een betere spelopvatting en een grotere produktiviteit slaagden de duinbewoners er in een spreken de overwinning te behalen. Jong Ambon slaagde er in om de score te openen (0-1) maar Cor Kooman zorgde er met twee doelpunten voor dat Renesse met 2-1 de leiding kon nemen. Rechtsbuiten Henk Dost bracht de ruststand op 3-1. Na de hervatting had Cor Kooman weer succes (4-1), waarna Jaap Verboom met twee treffers de stand op 6-1 bracht. De bezoekers wisten hierna nog eenmaal de Renesse achterhoede te verschalken (6-2). De deze mid dag produktief spelende Cor Koo man bracht met twee doelpunten de eindstand op 8-2. UTRECHT. In de kerftabakin dustrie (3.000 werknemers) hebben werkgevers- en werknemersorgani saties overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. die op 1 april in werking treedt. Man valt in asfaltmolen CHAAM, 13-3. Woensdagmiddag is de 43-jarige H. Koijen uit Chaam, die werkzaam was bij het aanne mersbedrijf Dijkstra te Breda, in een asfaltmolen gevallen. Hij was op slag dood. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 19 maart a.s. vergadert in het jeugdgebouw de afdeling Brouwers haven van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Als preckster treedt op mevr. E. A. Kup-Bos te Haam stede, die een diskussie zal leiden over het onderwerp: „Vrije tijd. bezigheid of ledigheid". BRUINISSE Show 15e eeuwse kledij De show van 15e eeuwse kledij, te dragen tijdens de feestweek van het 500-jarig bestaan te Bruinisse, thans in de chr. nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse, was weer bij zonder druk bezocht. De zaal kon alle belangstellenden niet bevatten en daarom moest in groepen langs de showende dames en heren wor den getrokken. Deze week kan men zijn wensen kenbaar maken betref fende het model dat men zich wenst aan te schaffen. Gezien de grote be langstelling behoeft men aan het succes niet te twijfelen. RHEDEN. In Rheden is de zeven jarige Gerda de Haas uit die plaats om het leven gekomen, toen zij de weg opliep en door een vrachtwagen werd overreden. Het meisje was met enkele vriendinnetjes aan het knik keren. Plotseling liep zij de weg op en kwam onder de wielen van een juist passerende vrachtwagen. 'Advertentie PRAlAG, 13-3. Studenten uit Ko- sice en Ostrava in Tsjecho-Slowa- kije zijn. naar verluidt van plan heden (donderdag) in Praag een be toging te houden tegen de oorlog in Vietnam. Volgens studenten van de Praagse Ka rel-universiteit bestaat de kans, dat deze demonstranten in conflict komen met aanhangers van president Novotny, tegen wie al enige tijd een campagne gaande is. De betogers zouden nl. van plan zijn naar de ambtswoning van het staats hoofd te trekken om hem te vragen af te treden. Praagse studenten vertelden dat zij van een communistisch functio naris het advies hadden gekregen, van de betoging weg te blijven, om dat „agressieve machten een uitda gende actie tegen de vooruitstreven de 'krachten voorbereiden". DEN HAAG, 13-3. Minister dr. G. H. Veringa van onderwijs en we tenschappen heeft de Kamers inge licht over de voornaamste nonnen voor het vaststellen van de rüksstu- die toelagen voor het jaar 1968-'69. Tot Üe belangrijkste verschillen met de normen, die voor het lopen de studiejaar gelden, behoort, dat in de schaal, die betrekking heeft or het levensonderhoudbedrag van de Rouwbanden voor politie ANCHORAGE, 13-1. De poli tie van Alaska heeft een nieu we manier bedacht om de weg gebruikers het steeds maar groeiend aantal verkeers slachtoffers voor ogen te hou den. Steeds wanneer iemand bij een verkeersongeluk om het leven is gekomen dragen zij gedurende 24 uur een rouwband om de arm. Advertentie de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Een bedrag aan contant geld nodig? Kom eens rustig met ons praten. Wij kunnen dat prettig en snel voor u regelen. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Per soonlijke Service van de NMB. Een briefkaartje naar postbus 853 - Am sterdam-en u krijgt het PS Pakket thuis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland ouders (l.b.o.) rekening wordt gehou den met een prijsstijging van vier procent. De kosten van de overige ..fiscale" kinderen zijn verhoogd met f 50,- tot f 1000,-. Het maximum van de toelage voor kosten van stu die- en levensonderhoud is met f 200 verhoogd tot f 4300. Bovendien wordt de toelage nog verhoogd met het in schrijfgeld en - voor wie dit ver schuldigd is - met het collegegeld. In vooraf gaande jaren waren bezit ters van een rijksstudietoelage vrij gesteld van collegegeld. De bedragen voor inschrijf- en collegegeld wocrdëm verstrekt in de vorm van een 'beurs. Vrijwilligersleger voor „invasie" in Noord-Vietnam? SAIGON, 14-3. Een hooggeplaat ste functionaris van het bureau van de Zuidvietnamese vice-president is bezig met de vorming van een vrij willigersleger „voor een mars naar het noorden", zo meldde het officiële Zuidvietnamese persbureau donder dag, gezaghebbende regeringskringen aanhalend. De wervingsactie zou geleid wor den door verscheidene gepensioneer de officieren. De leiders van politie ke. godsdienstige en sociale groepe ringen is verzocht medewerking te verlenen. Vice-president Ngoejen Cao Ky gaf kortgeleden in een toespraak te ken nen dat hij bereid was elke Zuidviet namese poging tot een invasie van het noorden te leiden, en zelf bij- zo'n offensief „in de frontlinie" zou zijn. AMSTERDAM, 13-3. Twee gede tineerden zjjn woensdagmiddag om streeks kwart over vijf in de Twee de Nassaustraat in Amsterdam-west uit een arrestantenbusje van de rijkspolitie ontsnapt. Het tweetal, de 23-jarige Duitser P. P. G. en de 30-jarige Fransman A. M., was door de Amsterdamse INGEZONDEN STUKKEN De Varreput Naar aanleiding van een schrijven in uw blad van 12 maart jl., betref fende hét kantlijnstuk Stadsschoon, wil ik graag enige aantekeningen maken. De schrijver, als propagandist van Stad en Lande neem ik aan, gaat in hoofdzaak uit van de stelling dat het dempen van de Varreput een foute zaak is. Hij vertolkt de stem van een minderheidsgroep, welke zonder meer stelling nemen tegen elke vorm van vernieuwing in het maatschappelijk en economisch le ven. Om alleen bij dé Varreput te blij ven, dit object is gedoemd uit het stadsbeeld te verdwijnen om meer dan één reden. Het heeft al te lang geduurd dit aan de orde en in de idiscussie te brengen in de gemeenteraad. Een van de weinige toegangswe gen tot het centrum is de 'Weststraat, welke mét de Post straat mede, tot aan 'het Havenplein drie flessenhal zen heeft. Daar komt straks nog een gevaarlijk kruispunt 'bij met het ge reedkomen van de Raamstraat met school etc. Mede ook door de ontwikkeling van een nieuw stadsgedeelte, bouw plan We9t, is het nu de tijd om ruimte te maken waar dat mogelijk is en op 2 van de 3 punten is reali satie binnen niet al te lange tijd mogelijk. Als toeritische attraktie is het eveneens een flop; buitenwerks uri noir en binnenin een vergaarbak van alles wat men liever niet mee terugneemt; ihet raadslid Leijdekker sprak over 'het toenemen van het aantal vuilnisbelten! Concluderend dat conserveren goed kan zijn maar dat de leefbaar heid en do-hygiëne moeten prevale ren. Met dank voor de plaatsing. A. VAN HESE, Zierilkze. WARSCHAU, 13-3. De Poolse mi litie is woensdag in Krakau in actie gekomen tegen ongeveer 1000 stu denten die uit sympathie met hun collega's in Warschau demonstreer den. De studenten voerden spandoe ken mee waarop stond: „Warschau staat niet alleen, we eisen gerechtig heid", zo is uit doorgaans betrouwba re kringen vernomen. De betogers marcheerden van een studententehuis naar het hoofdge bouw van de universiteit in Krakau. Tevoren wiaren zij door professoren via luidsprekers tot kalmte gemaand, maar deze sprekers werden uitge jouwd. De militie stond d'e demonstranten bij de universiteit op te wachten waarna gevechten vorigden. Op de technische hogescholen te Ambtenaar-raadslid UTRECHT, 13-3. De Centrale Raad van Beroep heeft beslist dat de gemeente Heerlen moet toestaan dat haar eigen ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer E. Harmsen, als raadslid of zelfs als wethouder optreedt in, diens woonplaats Hoens- broek. De ambtenaar had destijds de gemeente Heerlen gevraagd hem toestemming te verlenen tot het ver vullen van een openbare functie maar dat was hem geweigerd. De gemeente meende dat het raadslid maatschap of het wethouderschap een nevenwerkzaamheid is. die als niet geoorloofd dient te worden be schouwd. Ontucht met minderjarigen DEN HELDER, 13-3. Tegen zes jongens in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij onzedelijke handelingen hebben gepleegd met meisjes van twaalf en dertien jaar. Drie van de jongens, die ook heb ben bekend geweld te hebben ge bruikt, zijn in verzekerde bewaring gesteld. De politie onderzoekt of behalve de aangehouden scholieren nog an dere kinderen bij deze affaire zijn betrokken. De zedenmisdrijven wer den in hoofdzaak in voor afbraak bestemde leegstaande gebouwen ge pleegd. Een politie-agent had een vermoeden dat bij onderzoek juist is gebleken. Poorten en Gdansk (het voormalige Danzig) hebben ruim 2000 studenten hun solidariteit betuigd met de be togende studenten in Warschau. In Lublin zijn bij solidariteitsbeto- gingen enige studenten gearresteerd. Ook is een student van de technische hogeschool' de toegang tot de colleges ontzegd in afwachting van een be slissing van de raad voor discipline. rechtbank wegens diefstal respectie velijk oplichting en diefstal veroor deeld en werd met nog drie arrestan ten van het paleis van justitie aan de Prinsengracht overgebracht naar de strafgevangenis in Haarlem. De mannen namen de benen via de ruimte boven de motor aan de ach terzijde van het busje. Als eerste dook de Duitser naar de vrijheid. In de daarop ontstane verwarring langs dezelfde weg gevolgd door de Frans man. Hoewel de politie onmiddellijk een speuractie begon en de uitvals wegen onder controle stelde, zijn de vluchtelingen tot dusver spoorloos. A.N.W.B.-kantoor in „Het Dorp" DEN HAAG, 13-3. In „Het Dorp" zal de A.N.W.B. op dinsdag 19 maart een nieuw kantoor officieel in ge bruik nemen. Van dit 28ste A.N.W.B. kantoor kunnen zowel de bewoners van1 het dorp gebruik maken als de genen, die in de omgeving wonen. De diensten van de A.N.W.B. zullen in het nieuwe kantoor worden be hartigd door zes personeelsleden waaronder twee in het dorp wonen de gehandicapten. Dode door giftig gas APELDOORN. In een van de af delingen van de N.V. Zwitsal in Apeldoorn is de 55-jarige F. Hagen beek uit Apeldoorn door verstikking om het leven gekomen. De heer Ha genbeek was in een van de afdelin gen bezig met het verwijderen van bensol uit papaverpullen, waarbij giftige gassen vrijkwamen. N.T.S.-inzending Cannes HILVERSUM, T3—3. De NTS zendt drie gefilmde reportages naar het internationaal concours voor actuele reportages, dat van 16 tot en met 19 mei in Cannes wordt gehouden. Het betreft een door de KRO uitgezon den reportage over Soekarno, een eveneens door de KRO uitgezonden reportage met betrekking tot de re acties van de ontslagen werknemers bij Van Heijst en een VARA-repor- tage over de hongersnood in Bihar. Voor de eerste maal mogen voor dit concours niet alleen life-reportages, maar odk op film opgenomen actu aliteiten worden ingezonden. Beeldengroep lag in sloot NAARDEN, 13-3. In december van het vorige jaar werd uit de tuin van de Naardense beeldhouwster mevr. van Riet een vrij kostbare beelden groep gestolen. Hoewel de politie ijverig speurde werd niets van de gestolen beelden Teruggevonden, tot gisteren een man langs de IJssel- meerkust naar kievitseieren zocht. In een sloot vond hij de beelden groep, bemodderd maar onbescha digd. De waarde van deze groep werd dooi' de beeldhouwster op on geveer tweeduizend gulden geschat. En het nieuwste om de autobanden op spanning te houden is dan een door Pontiac ontworpen pompje, dat voor de aandrijving kan worden gekoppeld aan de motor van de auto.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3