FIFAI eet 'n appel! Een forum te Haamstede hield zich bezig met de Mammoetwet Robert Kennedy kandidaat? Dick van Klooster, succesvol motor renner van Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS snoep verstandig: Kanselverldaring kerken inzake Vietnam Na inleiding lyceum-rector HAAMSTEDE. 12-3. Er bestond grote belangstelling voor de in hotel Bom gehouden forumavond over het onderwerp „De Mammoetwet", geor ganiseerd door de vereniging „Volks onderwijs". afdeling VVesterschouwen De avond werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer J. Lustig die zich speciaal richtte tot burgemeester Everwjjn en wethou der v. d. Klooster. De Mammoetwet werd duidelijk uit de doeken gedaan door drs. P. Vis, rector van het Prof. Zeemanly ceum te Zierikzee. Drs. Vis begon zijn lezing met voorop te stellen dat de Mammoetwet groto veranderingen in het voortgezet onderwijs gaat brengen. De nieuwe wet vervangt een 6-tal wetten n.l. de m.o.-wet van 1863 (Thorbecke-wet). de hoger on derwijswet van 1876. de l.o. wet van 1920, de nijverheidswet 1919, de kweekschoolwet en gedeeltelijk de kleuteronderwijswet van 1955. Het grote voordeel van de Mammoetwet is dus dat alle schooltypen onder één wet komen. Tot nu toe was het ren dement van het onderwijs niet om over naar huis te schrijven en een groot aantal leerlingen dat een mid delbare school gaat bezoeken brengt deze niet tot een good eind. Eén dei- oorzaken hiervan is dat alle leerlin gen hetzelfde moeten leren. Verder veroudert de kennis zeer snel. Ons land is lang het beste ondenvijsland ter wereld geweest en dat beteken de dat de leerlingen letterlijk alles moesten leren. Het is echter veel be langrijker dat een leerling iets kan en deze kennis verdermoeten han teren. Aan creativiteit is er n.l. altijd een zeker tekort geweest. In het onder wijs meet nu cok aandacht besteed werden aan een zeker teamwork en daarom was een nieuwe opzet in de zin van deze Mammoetwet hard no dig. „Elke leerling zal in deze wet een voor hem passende ontwikkelings weg kunnen vinden", aldus dra. Vis. Na een duidelijke uiteenzetting over de schematische opzet van het onderwijs in Mammoetstijl (talrijke malen is deze opzet hier gedetailleerd weergegeven, zodat wij ons thans van deze plicht ontslagen achten) merkte drs. Vis op dat de leerling nu vroeger moet besluiten wat hij la ter wil worden. Trapsgewijs De jongelui met een technische knobbel beginnen hun opleiding in het 1ste (brug)-jaar van het l.av.o. In aanmerking komen hier de tech nische scholen, de land- en tuin bouwscholen en de ihuishoud— of in dustriescholen. Trapsgewijs kunnen de leerlingen dan opklimmen naar het lager-, het middelbaar-, het ho ger beroepsonderwijs en zelfs het wetenschappelijk onderwijs binnen treden. Dit zijn ongeveer de nieuwe school- en opleidingsmogelijkheden van de nieuwe Mammoetwet. Het kan natuurlijk zijn dat een aantal scholen samengaan onder één direc teur, bijv. het h.a.v.o., het m.a.v.o. en 'het l.a.v.o. In het l.av.o. kan nog een economische kant gevolgd wor den via het l.e.a.o. De Mammoetwet heeft meer differentiatiemogelijkhe den, dus meer mogelijkheden om te zien waarvoor het kind geschikt is. De nieuwe wet is een belangrijke verbetering omdat hij aangepast is aan de ihuidige behoefte, doch het is Advertentie Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! WASHINGTON, 13-3. Senator Ro bert Kennedy heeft verklaard alle voor hem openstaande mogelijkhe den opnieuw te bestuderen in het licht van de uitslag der voorverkie zingen in New Hampshire. Dit is de sterkste aanwijzing die hij ooit gegeven heeft over een zich mogelijk beschikbaar stellen voor de democratische presidentskandi datuur. Kennedy verklaarde na aankomst uit New York op het vliegveld van Washington tegenover verslaggevers dat uit de uitslag der „primaries" in New Hampshire blijkt dat een aan zienlijk deel van het volk bezorgd is over de binnen- en buitenlandse politiek van president Johnson. Dit is een van de factoren die hij aan voerde voor de herziening van zijn positie. niet meer dan een raamwet. Van de ouders wordt wel een meedenken gevraagd i.v.m. de toekomst var. hun kind. Forum Na de pauze was een forum, be staande uit drs. P. Vis, mej. C. van Liere (huishoudschool), de heer W. Donker (openbare u.l.o.), de heer F. C. Scherjon (technische school) en de heer J. Kooiman (land- en tuin bouwschool) bereid om een inmid dels groot aantal schriftelijke vra gen, te beantwoorden. Uit deze vra gen kunnen we nog vermelden dat het toelatingsexamen voor het gym nasium en atheneum komt te ver vallen en vervangen wordt door een aantal proefwerken op de lagere scholen. Ook het voorbereidende Frans komt op de l.o. te vervallen. Alle vragen werden duidelijk be antwoord. Ieder forumlid kon nog eens helder uiteenzetten wat door de nieuwe wet aan de verschillende scholen gaat veranderen. Een vraag die buiten de Mam moetwet viel, doch nog steeds be langrijk blijft was die over de ver trektijden der bussen naar de West hoek. De U.I.O. gaat bijv. 4 uur uit terwijl de bus 5 minuten vroeger vertrekt, zodat de leerlingen een uur moeten wachten. Het gevolg hier van is een grote schare liftende jon gelui. Het fietsen zou tevens een be lemmering zijn om thuis goed te le ren omdat de kinderen meestal ver moeid thuis komen. Ook het forum was met de vertrektijden der bus sen niet gelukkig, doch het is niet eenvoudig om dit op de ideale ma nier te regelen. Bovendien zullen in de toekomst de keuze-vakken de da gen op school nog langer maken. Over het fietsen kwam men niet tot overeenstemming, omdat veel ouders het toch zeer gezond vonden. De vergadering was al in het laat ste uur van de dag aangeland toen de voorzitter het forum hartelijk dankte voor de bereidwilligheid en den leden een aandenken overhan digde. HAAMSTEDE Jeugd actief voor „Kom Een grote groep jongeren uit dé Gereformeerde kerk alhier heeft een zeer te waarderen initiatief genomen. De inzameling „Kom over de brug" hebben z(j op wat jongere leest ge schoeid en hun werk staat bekend onder de leuze „Tientje voor Tinus". Momenteel zijn de jongelui druk bezig om gelden bijeen te brengen met auto's wassen, ramen zemen en nog veel andere werkjes. Het hoogte punt voor de jongelui komt echter zaterdagavond, wanneer in de Gere formeerde kerk een gevarieerd pro gramma ten tonele wordt gebracht, met een toneelstuk, zang, voordracht en een grote verloting, gevolgd door een verkoop op z'n Amerikaans. Hier voor zijn prachtige prijzen beschik baar gesteld w.o. een brommer, een over de brug" driewielfietsje, konijnen en diverse taarten. Een opwekkingswoord voor vele ouders om deze avond te gaan be zoeken en op deze manier hun finan cieel steentje bij te dragen aan het goede doel, zal haast overbodig zijn. „Kanaal" met explosies WASHINGTON, 13-3. Met behulp van kernexplosies heeft de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie op haar proefterrein In Nevada een 24 m. diepe en 270 m. lange geul gemaakt. Men had hiertoe op vijf plaatsen, kernladingen ingegraven, die elk een explosieve kracht van een kilotan of duizend ton t.n.t. be zaten. Sterke vermindering groei van wereldhandel C GENEVE, 13-3. In het afgelopen jaar is de groei van de wereldhandel^ verminderd tot slechts vijf procent/ zo blijkt uit een rapport dat het se-, cretariaat van de organisatie der al gemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) heeft uitgebracht. In de drie voorafgaande jaren be droeg de toeneming van de wereld handel gemiddeld 9,7 procent per jaar. NIEUW ERFRECHT DEN HAAG, 13-3. Veel leden van de bijzondere commissie uit de Eerste Kamer voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek, omtrent het ontwerp van wet tot vaststelling van boek 4 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek (nieuw erfrecht) hebben ernstige bezwaren tegen meerdere onderdelen van het ontwerp in zijn huidige vorm. Dit blijkt uit het 51 pagina's tel lende voorlopig verslag (eerste ge deelte) waarin de bezwaren naar vo ren worden gebracht. STADSKANAAL. De papier- en kartonnagefabriek N.V. Pekela en de N.V. Loman-Huizing die karton- nagefabrieken beeft in Stadskanaal en Winschoten, hebben besloten een fusie aan te gaan. Scheepvaartberichten Acmaea, 19-3 te Curasao. Ampenan, 12-3 te Antwerpen. Attis, 12-3 240 m. OZO Bermuda naar Le Havre. Alchiba, 12-3 380 m. NO Puerto Rico naar Charleston. Ameland. 13-3 1380 m. NO Puerto Rico naar Curasao. Calamares, 12-3 te Kingston. Kara, 12-3 100 m OZO Honoloeloe. Zafra, 12-3 750 m. NW Walvisbaai naar Mena. Exclusief sportman RENESSE, 13-3. Het is niet van algemene bekendheid, maar sinds enkele jaren heeft Schouwen-Duive land een motorrenner van klasse. H(j is de enige uit deze streek, die deze exclusieve sport (met succes) beoe fent. Het is de heer Dick van Kloos ter te Rcnessc, zonder twijfel „de snelste man" van Schouwen-Duive land. Recentelijk is Van Klooster er met veel moeite en kosten in ge slaagd op een speciale racemachine beslag te leggen. Het is een BMW, waarmee hij als startbewijshouder van de K.N.M.V. inschreef op alle in Nederland beken de komende wegraces, t.w. te Zand- voort, Tubbergcn, Etten en Hengelo. De prijzenkast van Van Klooster is overigens reeds goed gevuld, hetgeen wijst op succesvolle deelneming aan de verschillende wedstrijden. Bekers en kransen vielen hem ten deel. Van Klooster is ingedeeld bij het ,#ra- cingteam" Zeeland, dat zeer binnen kort alweer met de training te Zand- voort begint. Als bewijs van waar dering heeft een oliemaatschappij Van Klooster steun aangeboden. Een BMW-bedrijf in het oosten des lands prepareerde de zeer snelle machine die Van Klooster dus straks gaat be sturen. Dat de keus op hem is ge vallen betekende voor de renner een grote verrassing. Hij beschikt nu over een geducht wapen in de 500 cc-klasse. Zonder twijfel zal de am bitieuze Schouwse renner met dit „wapentuig" nog van zich laten ho ren in het komend seizoen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergen op Zoom (vat*. H. Brouwer) (toez.): P. Simoons, voorganger te Hellendoom-Nij ver dal (N.P.B.) en te Wierden (Vrijz. Herv.); te Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.): J. Kruijt, Rotterdam-Hil- legersberg. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Lith en Oyen (N.B.): C. J. de Haan, em.pred. te Verehten. Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld (vac. A. van Brumme- len): J. Noltes, Ridderkerk. Ger. Kerken Beroepen te Voorthuizen (vac. K. Bokma): E. Warnink, Nieuwerkerx aan de IJssel; te Schoonoord: kand. D. Averes, Osterwald (Did.); te Vee- nendaal (vac. D. van Enk): W. Blan ken. Badhoevedorp. Aangenomen naar Rhenen: J. Goldschmeding, Dussen (N.B.), die bedankte voor Maassluis (vac. K. W. Dercksen) en voor Uithoorn (2de pred.pl.). Bedankt voor Sittard: J. van Drie, Leiderdorp, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Kantens: kand. J. Kruidhof, Hattem; te Heemse: A. Kooij, Emmer. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Kornhorn: J. Plan- tinga, Rozenburg. Ger. Gemeenten Bedankt voor Haarlem: C. Ha- ■rinck, Utrecht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. De 72-jarige we duwe, mevr. J. Wentink-Berghout uit Apeldoorn is in het Sophia zie kenhuis in Zwolle overleden aan de gevolgen van een aanrijding die haar dinsdag in Apeldoorn overkwam.Me vrouw Wentink kwam per rijwiel uit de Derde Sluisweg en reed vermoede lijk zonder op het verkeer te letten het Kanaal-Noord op. Zij werd daar -bij gegrepen door een vrachtauto GRONINGEN. De Deense voetbal lers uit Aalborg zijn na de voetbal wedstrijd tegen GVAV (die zij met 4-1 verloren hebben) 's nachts slaags geraakt met twee Groninger studen ten, waarbij zes van hen op het po litiebureau belandden. GENEMUIDEN. In. de vorige nacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de cocosfabriek en China matten import N.V. E. de Lange en Zn. te Genemuiden. De brandweer slaagde er in het vuur te beperken tot de bovenverdieping van het fabrieksgebouw. UTRECHT. Naar het Louvre in Parijs vertrok onder begeleiding van de directeur van het aartsbisschop pelijk museum, dr. D. Bouvy, het transport van de Nederlandse inzen ding voor de tentoonstelling ,,L' Eu rope Gothique". DEN HAAG. De inbraak in de kanselarij van de Spaanse ambas sade op zondagmiddag 3 maart is het werk van kwajongens geweest, zoals de Haagse politie reeds veronder stelde. Drie bekenden van de Haag se kinderpolitie hebben toegegeven de baldadigheden te hebben uitge haald. ROTTERDAM. De 43-jarige ijzer- vlechter C. Oosterveer uit Rotter dam is op de Harwich-kade te Hoek van Holland dodelijk verongelukt. DEN HAAG. De Constantijn Huy- gens-prijs (f 5.000) is door het be stuur van de Jan Campert-stichting in Den Haag voor 1967 toegekend aan Jan Greshoff in Kaapstad (Zuid Afrika) voor zijn gehele oeuvre. AMSTERDAM. In het weekeinde is uit de slijpzaal van de diamant slijperij Asscher in de Tolstraat in Amsterdam een briljant ter waarde van f 3.000 gestolen. Men had ver geten de edelsteen in de kluis op te bergen. TIEL. In Tiel is het vijfjarig zoon tje van de familie Veenendaal, die met een vriendje aan de haven aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. Het lijkje van het jon getje is door personeel van de veer dienst opgehaald. AMSTERDAM. Voor de 3e maal zal van maandag 13 t.m. zaterdag 18 mei in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam de autovak tentoonstel ling van -garage-uitrusting en -ge reedschappen worden gehouden. De ze vakbeurs is de 57e tentoonstelling die door de Nederlandsche Vereeni- ging „De R.A.I." wordt georgani seerd. ROTTERDAM. British Petroleum en Gulf Oil verwachten in de ko mende jaren f 50 miljoen te inves teren in •exploiratie-boringen op het Nederlandse continentale plat, dat zijn tien boringen a circa f 5 mil joen. VOORST. Op de Wilpsedijk in Wilp (gemeente Voorst) is een 80- jarige wielrijder door een tegemoet komende auto gegrepen toen hij plotseling linksaf sloeg. Het slacht offer, de uit Deventer afkomstige H. Péters, werd op slag gedood. ROTTERDAM. Rotterdam onder vond vrij ernstige overlast door het ontsnappen van ammoniakgas uit een tank van de super fosfaat fa briek Albatros. Een storing veroor zaakte in de tank een overdruk, waarna gas via een veiligheidsven tiel ontsnapte. Dit gas veroorzaakte over de gehele stad een hinderlijke geur. VEGHEL. Als gevolg van een on geval dat hem overkwam is de 73- jarige J. van de Tillaart uit Vorsten- bosch in een ziekenhuis overleden. Hij was inzittende vani een perso nenauto die op de provinciale weg Veghel-St. Oedenrode op de Eerdese kruising geen voorrang verleende aan een andere auto. Stedebouwkundige ontwikkeling in Zeeland De Vereniging Vrienden van Veere organiseert op zaterdag 23 maart a.s. in de raadszaal van het stadhuis te Veere een bijeenkomst, waarop het woord zal worden gevoerd door de heer E. F. Groosman, architect te Rotterdam, die zal spreken over het onderwerp „Stedebouwkundige ont wikkeling in Zeeland". Nadien be staat gelegenheid tot diskussie. Pleidooi voor louristenbelasfing Bij de behandeling van de begro ting 1968 van het ministerie van C. R. en M. door de Eerste Kamer, heeft het A.R.^lid A. A. van' Eeten, een zodanige touristenbelasting bepleit, dat de gemeentebesturen in staat worden ige9teld althans de hoogst noodzakelijke werken uit te voeren. ZIERIKZEE Groep Engelse schoolkinderen op bezoek Wij vernemen dat op donderdag 4 april een groep Engelse schoolkin deren, leerlingen van S't. Audrey's school in de Engelse adoptiegemeen te Hatfield, een bezoek zal brengen aan Zierikzee. Het bezoek is onder deel van een trip door België en Ne derland. De kinderen komen hier op doorreis naar Noordwijk, waar zij een week zullen blijven. De komst naar Zierikzee geschiedt mede op instigatie van de burgemeester en secretaris varu Zierikzee. De leeftijd van de kinderen varieert van 12 tot 15 jaar. Als gids voor Zierikzee zal optreden dr. mr. H P. Schaap, die inmiddels een brief van de leider van de Engelse jeugdgroep ontving, waarin o.m. de interesses van de jongelui staan vermeld. Voor de jongs zijn dat voornamelijk verde digingswerken en voor de meisjes juwelen. Nu, van beide hebben we hier en daar wel wat te Zierikzee. SEROOSKERKE Ledenvergadering Groene Kruis Op 29 maart a.s. vindt in het Dorpshuis te Serooskerke de alge mene ledenvergadering plaats van het Groene Kruis afd. Renesse- Noordwelle en Serooskerke. Verkeersexamen In de openbare school te Seroos kerke namen vijf leerlingen aan het schriftelijk verkeersexamen deel. Alle leerlingen behaalden een vol doend aantal punten en zullen t.z.t.' aan het praktische verkeersexamen kunnen deelnemen. NOORDGOUWE Gemeente-avond Hervormde Kerk Op dinsdag 19 maart a.s. wordt al hier een gemeente-avond gehouden, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk. Op deze avond zal gelegenheid be staan onderling van gedachten te wisselen. BROUWERSHAVEN: Verkoping Ten overétaan van notaris J. J. van den Ende uit Zierikzee werd in hotel Ringelberg te Brouwershaven in het publiek verkocht het woon winkelhuis met smederij en boven woning aan de Noorddijkstraut 8-10 le Brouwershaven. Koper werd de heer J. J. de Vlieger te Brouwers haven voor f 16.000. DREISCHOR AGENDA Donderdag 14 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 7.30 uur. Water leidingmaatschappij Schouwen-Dui veland. voorlicht ingsbi j eenkomst over fluoridering van drinkwater. Oosterland Café Even Buiten, 7.30 uur. leden vergadering tuinbouwver. Oosterland en omstreken. Burgh Hotel Bakker. 7.30 uur. algemene vergadering Veilig Verkeer (afdeling Schouwen). Vrijdag 15 maart Zierikzee Concertzaal. 8 uur. film Midzomer- nachtsdroom (Z.V.U.), openbare voor stelling. Burgh Hotel Het Wapen van Burgh, 7.30 uur. feestavond Volksonderwijs. Bruinisse Café Storm. 8 uur, gekostumeerd bal. Advertentie Auto in de sloot Op nog onverklaarbare wijze reed mevrouw L. B.-van G. woensdag morgen met haar auto bij de Drei- schorse molen in de sloot. Hoewel de bestuurster weliswaar met de schrik vrij kwam moest er een takelwagen van Fa. Gebr. de Jonge uit Zierik zee aan te pas komen om de wagen weer op het droge te brengen. De auto bleek licht beschadigd te zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op de Nederlandse fruitveilingen is het aanbod van pe ren thans zeer gering. Slechts op en kele plaatsen is dit fruitprodukt nog te koop in hoeveelheden van enige betekenis. AMSTERDAM. De 77-jarige al leenwonende mevrouw L. Hobbje is in haar woning op een hofje aan het Staringplein in Amsterdam aange vallen door een man en beroofd van f 2.000. HARDEGARIJP, 13-3. Het twee en een half jarig dochtertje Jeanet- te van de familie J. Geersing te Har- degarijp is woensdag omstreeks het middaguur spelenderwijs in een sloot terechtgekomen en verdronken. beroep wordit gedaan op geheel ons volk om „door een houding van soli dariteit met het volk van Vietnam" blijk te geven van zijn wil tot vrede. De regering en de volksvertegen woordiging worden uitgenodigd een protest tegen de gang van zaken in Vietnam te laten horen. In de Ned. Hervormde kerk te Zie rikzee is een kanselverklaring voor gelezen ove;* de oorlog in Vietnam. De verklaring gaat uit van de vol gende kerkgenootschappen: Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit, de Evan gelisch Lutherse Kerk, de Ned. Her vormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broeder schap en de R.K. Kerk. Gewezen wordt op de omstandig heid dat door de recente militaire ontwikkeling in Vietnam, het reeds jaren durende lijden van het volk van Vietnam, opnieuw is vergroot. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is waarschijnlijk vele malen zo omvangrijk als die onder hen, die actief bij de oorlog zijn betrokken. Gevreesd moet wor den de inzet van nieuwe wapens, waarvan de uitwerking een nog ra- dikaler vernietiging teweeg zal bren gen. Zelfs het gevaar voor gebruik van kernwapens is niet geheel denk beeldig. Zou dit ooit gebeuren dan is zelfs een treffen tussen de grote kerntnogendheden niet meer langer denkbeeldig. De kerken, die zich thans laten horen, doen dit echter vóór alles, omdat zij bewogen zijn om het. lot van de miljoenen mensen in Viet nam. In de verklaring wordt als vaststaand feit geconstateerd, dat aard en omvang van de oorlogsmid delen, in geen verhouding staan tot de doeleinden, die - men ten onrech te - er mee denkt te kunnen berei ken. In 'de naam van Jezus Christus, willien genoemde kerken zich der halve opnieuw richten tot regering en volksvertegenwoordiging om dui delijk en onomwonden positie te kiezen. De verantwoordelijke in stanties dienen zich tot volk en re- ring van 'de V.S. te richten met het verzoek de bombardementen op Noord-Vietnam onmiddellijk te sta ken, om de weg naar vredesonder handelingen te openen. Opgeroepen wordt tot igebed en bezinning en een b Ongeveer 500 linkse studenten hebben woensdag een mars gehou den naar 'de Poolse militaire missie ini west-Berlijn om hun sympathie te bébuigen met 'de betogende stu denten in Warschau. b Het officiële orgfaan van het Cu baanse bewind, Granma, meldt, dat de drie personen, die dinsdag een Amerikaans straalvliegtuig tot lan ding in Havanna dwongen, om asiel in Cuba hebben verzocht. Proces tegen leden van de Mafia PALERMO, 13-3. Tién topfiguren van de Mafia, die met de bekende Amerikaanse gangstersorganisatie „Cosa Nostra" verbonden is. zullen donderdag voor de rechtbank in, Pa lermo op Sicilië verschijnen wegens handel in verdovende middelen en misdadige samenspanning. b De regering van Rhodesië heeft woensdag 'gratie verleend aan 35 ter dood veroordeelde Afrikanen. On der hen zijn er vier, die afgelopen maandag zouden worden opgehan gen. Op deze dag werd het doodvon nis aan 'twee Afrikanen voltrokken. b Op het Pentagon is woensdag vernomen idat Hermann Kahn, ad viseur van het Amerikaanse minis terie van defensie, binnenkort naar Vietnam zal gaan om het Ameri kaanse opperbevel aldaar adviezen te geven over de uitvoering van het pacificatieprogram. Ouderavond „Het Kteuterbosje" Haamstede Causerie over gevaren die het kind bedreigen HAAMSTEDE, 13-3. In een lokaal van de kleuterschool „Het Kleuter- besje" te Haamstede hadden dins dagavond een 60-tal vaders en moe ders plaats genomen om iets te ver nemen over het wel en wee der school in het afgelopen jaar. De pre sidente, die de afgetreden voorzitter de heer J. Sorgedrager verving, ver welkomde speciaal wethouder v. Wa- veren en zuster Steutel uit Haam stede die een inleiding hield over kleuterongevallen. De presidente sprak een dankwoord tot de heer Sorgedrager voor z(fn goede werk aan de school verricht. Zuster Steutel vertelde op duide lijke wijze hoe baby- en kleuteron- geva'IIen voorkomen kunnen wor den. Het ontdekkingsreisje van de baby zit vol gevaren die groter wor den naar 'gelang de kleine wat ouder wordt en zijn on derzoekings drift zich gaat uitbreiden. Verstikking, verdrinking, verbranding, vergifti ging (medicijnkastje!) kunnen voor komen indien de kleintjes te roeke loos in hun spel zijn. Öok centrifu ges en mixers zijn zeer gevaarlijk. Daarom moeten de ouders met kin derogen zien en het kind vertrouwd maken met gevaren. Angst vergroot onzekerheid en daarom moet met het kind gepraat worden en niet tegen hem of haar. Verder moet gezorgd worden dat het Üoind zich thuis pret tig voelt. Zuster Steutel gaf verder nog een demonstratie mond op mond-beade ming met behulp van een daarvoor geschikte pop, ter beschikking ge steld door de reddingboot. Als donk ontving zuster Stieutel een bloem- stukj'o. Als voorzitter werd gekozen de heer B. Landman. liet jaarverslag Het jaarverslag van de hoofdleid ster, mevr. Bolle-v. d. Linde toonde aan dat er weer heel wat gebeurd is in het afgelopen jaar. De feestdag bij de geboorte van prins Willem- Alerander, de speelmiddag op het terrein van de Alg. Bank Nederland die in regen ten onder ging, de stranddag eveneens verregend, het huwelijk van mevr. Bolle, toen nog mej. v. d. Linde, waar alle kinderen voor het stadhuis in Goes stonden opgesteld; de Burghse kermis met de tractaties van de heer A. v. Zuijen, het Sinterklaasfeest dat overheerst wex*d door de mazelen en het Kerst feest dat ditmaal gewijd werd aan het rusthuis „Duinoord". Alle be jaarden kregen een kerstkaart, het geen zeer op prijs werd gesteld. De school begon na de vakantie met 68 kinderen, doch dit aantal liep op tot 79. één onder het maxi mum. De rondvraag Bij de rondvraag werd gevraagd waarom er geen telefoon in de kleu terschool is. Renesse heeft dit on misbaar apparaat nL wel. Elk jaar wordt dit aan b. en w. gevraagd doch tot nu toe zonder resultaat. Bij sommige ouders was het niet aan wezig mogen zijn bij het Sinter klaasfeest een doorn in het oog. Me vrouw Bolle zeide echter dat de kin deren ibij aanwezigheid van hun' moeder veel nerveuzer zijn en bo vendien is dit een voorstel van de inspecteur geweest. De schoolgelden gaan dit jaar f48 'bedragen, te innen in twee delen. Het 2e en 3e kind betalen de helft, dus f 24. Onder applaus werd daarop het echtpaar W. v. d. Berge binnenge leid, dat als schoolschoonhouders onmisbaar geworden en een grote steunpilaar voor de school zijn ge worden, Het ontving een enveloppe met inhoud. Tot slot konden de ouders zich overtuigen van de „kunstwerken" •die hun kleuters o.l.v. mevr. Bolle en mej. v. d. Have maakten. Heel vroeg was de ouderavond dit jaar afgelopen, hetgeen wel eens anders is geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2