DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorverkiezingen in Amerika succes voor McCarthy en Nixon Geen verlaging Europese melkprijs Aantal Eerste Kamerleden vraagt staking van vervolging van studenten Protest president Joods Wereldcongres In minder dan seconde aardbol rond Protestdemonstratie bouwvakarbeiders in Amsterdam-noord Sjah waarschuwt oliemaatschappijen Vertraging bij Maastunnel Delen van noord-Brazilië rampgebied door ernstige overstromingen i ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Donderdag 14 maart 1968 121ste jaargang Nr. 19961 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Forum te Haamstede over de Mammoetxvet Waarnemers: Ernstige slag voor politiek prestige van Johnson MANCHESTER. 13-3. De voor- verkiezingen die in de Amerikaanse staat New Hampshire zijn gehouden, hebben een groot succes opgeleverd voor de democratische senator Euge ne McCarthy, die fel gekant is tegen de oorlog in Vietnam. Hij heeft waarschijnlijk ongeveer 39 procent van de stemmen veroverd, wat veel meer was dan verwacht. President Johnson, die niet aan de verkiezingen deelnam maar wiens naam op de stembiljetten kon wor den bijgeschreven, kwam tot 53 pro cent, maap die had dan ook de steun van het hele pLaatselijke partij-ap paraat, dat een felle campagne voor de president heeft gevoerd. Onder de republikeinen, die afzonderlijk stemden, zouden er volgens de me dewerkers van McCathy velen zijn geweest die de naam van de demo cratische senator op hun stembiljet invulden. Bij de republikeinen was Nixon de grote man. Hij lcreeg circa tachtig procent van de stemmen tegen rijn onverklaarde rivaal gouverneur Nel son Rockefeller van New York, die evenals Johnson niet aan de „pri mary" meedeed maar als potentiële kandidaat voor het presidentschap geidt, slechts negen procent. De rest van de stemmen ging bij beide partijen naar .ykleinere" kan didaten. Politieke waarnemers zien in de uitslag van de voorverkiezingen een ernstige slag voor het politiek pres tige van Johnson, ondanks het feit dat hjj zelf niet heeft deelgenomen aan de campagne en een verder be wijs voor de verdeeldheid in het de mocratische kamp over de aanpak van de Vietnamese kwestie. Kindersterfte in Brazilië GOIANIA, 13-3. 45 kinderen zijn in het plaatsje Axixa, in de Noord- Braziliaanse staat Goias, overleden aan een niet nader aangeduide ziek te, aldus berichten die in Goiana zijn ontvangen. Hét 2.000 zielen tellende plaatsje is door overstromingen geïsoleerd. Daarbij komt dat de republikeinen in New Hampshire een zeer grote eendracht hebben getoond door 79 pet. van de stemmen uit te brengen op Richard Nixon. Zijn grootste te genstander, gouverneur Nelson Roc kefeller van New York, die geen campagne heeft gevoerd in New Hampshire, kreeg slechts elf pet. Ervaren politici waarschuwen ech ter tegen het trekken van te ver voerende conclusies uit de eerste voorverkiezingen van de campagne. New Hampshire is een zeer kleine staat en het aantal kiezers dat aan de primaries deelneemt is maar een klein deel van de bevolking. Wat be treft de invloed van de problempn van de grote steden en de rassen kwestie op de verkiezingen is New Hampshire een '/eer onbetrouwbare graadmeter, daar er maar weinig ne gers wonen. McCarthy begint maandag aan zijn campagne voor de voorverkiezingen in de staat Wisconsin, die op 2 apri' worden gehouden Op de persconfe rentie sprak hij d? hoop uit dat pre sident Johnson in Wisconsin wel een errupagne zal voeren, zodat het tot een rechtstreek:; debat tussen beide kandidaten kan komen. BRUSSEL, 13-3. E.E.G.-minis- ters van landbouw hebben het voor stel van dr. Mansholt voor verlaging van de Europese melkprijs verwor pen. Zij hebben zich uitgesproken voor handhaving van het in 1966 reeds overeengekomen niveau (van 39 pfennig) voor het Europese zuivel- jaar dat op 1 april a.s. moet begin nen. Minister Lardinois heeft zich hier bij aangesloten, doch met de aante kening dat men de richtprijs niet als een algehele garantieprijs mag zien, doch alleen als een prijs die in de meer efficiënt werkende gebieden van de E.E.G. (w.o. Nederland) kan worden bereikt. „Beat"- missen in Rome VATICAANSTAD, 13-3. In de se- minariekapel te Rome, toegewijd aan de heilige Alessio Falconieri, mogen priesters „beat"-missen blij ven opdragen mits de goedgekeurde liturgische teksten gebruikt worden en de communie alleen wordt uitge reikt in de gedaante van brood. Tot dit besluit is de liturgische commis sie van het bisdom Rome gekomen na een onderzoek naar de kwestie van de beat-missen, waarbij elek trische gitaren en drums worden gebruikt. Minister Polak: „Het gaat er 0111 wat gezegd wordt" rechtsstaat. De overheid kan zich moeilijk van haar plicht laten afhou den, omdat er sprake is van een min of meer massale overtreding. De be windsman was verder van oordeel dat het er om gaat wat wordt gezegd, niet wie het zegt of waar het wordt gezegd. Het woord ..oorlogsmisdadi ger" is het ergste wat men een me demens kan verwijten, het is onge twijfeld een scheldwoord. Verwijzing naar de tribunalen van Neurenberg en Tokio neemt het karakter van het scheldwoord oorlogsmisdadiger niet weg, aldus minister Polak. DEN HAAG. 13-3. Over het alge meen hebben de leden van de Eerste Kamer zich in de deze week gehou den zitting over de begroting 1968 van het ministerie van justitie, wei nig ingenomen getoond met art. 117 van het wetboek van strafrecht dat belediging van een bevriend staats hoofd strafbaar stelt. Aangedrongen werd op bespoediging van de studie of dit artikel moet worden gewijzigd. Alle sprekers hebben, zich boven dien ingelaten met de zaak Delf- gaauw. Afgevaardigde van de PvdA, CPN, CHU en PSP verzochten de mi nister prof. mr. C. H. F. Polak, de vervolging van de studenten te sta ken die de conclusie van de Groning se hoogleraar delen dat president Johnson volgens de normen van Neu renberg en Tokio een oorlogsmisda diger is. De minister heeft intussen in de Eerste Kamer verklaard, dat het bui ten toepassing laten van geldende voorschriften het prijsgeven zou be tekenen van de beginselen van de Muggendoders in Nepal KATMANDOE, 13-3. In Nepal zijn driehonderd ropijen (ongeveer f 100,-) betaald voor 18 kilo dode muggen, als hoofdprijs in een natio nale wedstrijd die voor de strijd te gen de cholera is uitgeschreven. Een pond muggen doet een ropij. Met de wedstrijd willen de autori teiten van Nepal het tot de bevol king laten doordringen dat de chole ra door muggen verspreid wordt en dat de epidemieën niet het werk zijn van de hermafroditische god Ma- chendranath, zoals de bevolking meent. Johnson vraagt geld voor bestrijding misdaad WASHINGTON. 13-3. President Johnson heeft het Amerikaanse con gres om 3,4 miljoen dollar gevraagd ter bestrijding van de misdaad die zo welig tiert in Washington. In een speciale boodschap aan het congres dringt hij aan op nieuwe wetten die voorzien in strengere straffen voor gewapende roofover vallen in de hoofdstad of pogingen daartoe. In Washington, aldus de Amerikaanse president, zijn het af gelopen jaar 2.500 grote misdrijven gepleegd onder bedreiging met vuur wapens. Fonds voor vervolgde neger-schrijvers NEW YORK, 13-3. Negerschrijvers die voor hun werken vervolgd wor den, kunnen een beroep doen op een fonds voor juridische bijstand, dat dinsdagavond in New York is ge sticht. De schrijvers Leroy Jones en James Baldwin, de zanger Sammy Davis en de acteur Ossie Davis, als mede de linkse blanke schrijvers Norman Mailer en Allen Ginsberg, behoren tot degenen die het fonds steunen. Zware strijd in Biafra LAGOS, 13-3. Federale Nigeriaan- se troepen en Biafraanse eenheden voeren op hét ogenblik een verbit terde strijd om het bezit van Onit- sha, een belangrijke stad van rirca 80.000 inwoners in Biafra, dat zich zoals bekend afgescheiden heeft van de rest van Nigeria. In de stad zou paniek zijn uitge broken als gevolg van de federale luchtbombardementen en artillerie beschietingen. Vele mensen zouden uit de stad zijn gevlucht. LONDEN. 14-3. De president van het Joodse wereldcongres, dr. Na- hoem Goldmann, heeft in een woens dag uitgegeven verklaring de be schuldigingen onwaar genoemd, vol gens welke „joden of zionisten de aanstichters zijn geweest van de hui dige woelingen in Polen". DELFT, 13-3. In het hoogspanningslaboratorium van de Tech nische Hogeschool in Delft is een protonsynchrotron gebouwd. Dit is een machine om protonen (atoomkerken van waterstof) te versnellen tot zeer grote snelheden zoals dit ook in cyclotrons gebeurt. Deze machine kwam in bedrijf en aan de deeltjes werd een energie ge geven die overeenkomt met duizend miljoen Volt. De grootste ma chine tot nog toe in Nederland aanwezig geeft een energie van 50 miljeen Volt. Met de nieuwe machine kunnen voor het eerst in Ne derland mesonen gemaakt worden. Dit zijn deeltjes met een gewicht tussen dat van het proton cn het elektron in. De machine is geheel gebouwd door medewerkers van de Technische Hogeschool. Dc werk plaatsen van dc T.H. hebben alle onderdelen vervaardigd, ook de zwaarste. De machine weegt 160 ton, heeft een diameter van tien meter en wordt gevoed deer een speciale elektrische installatie. Dc bundel deeltjes doorloopt tijdens dc versnelling een afstand gelijk aan die van de omtrek van dc aardbol. Deze afstand wordt in min der dan een seconde afgelegd. MIAMI. Weer is een Amerikaans vliegtuig, ditmaal een DC-8 van de „Na tional Airlinesgekaapt: drie mannen dwongen tijdens een vlucht van Tampa naar Miami de bemanning naar Cuba te vliegen. Na een oponthoud van ca. iVz uur kon het vliegtuig weer terugkeren naar Miami. Hier begroet de gezagvoerder zijn familie op het vliegveld van Miami. „Het is mijn plicht, te protesteren tegen de door niets gerechtvaardigde campagne van Poolse politici en de Poolse per9aldus dr. Gold mann. Hij achtte het ondenkbaar „dat de Poolse regering toestaat dat de joden als zondebokken worden behandeld, verantwoordelijk voor de huidige binnenlandse moeilijkheden, en zich niet afwijzend opstelt tégen over deze poging om het anti-semi- tisme van de oude reactionaire krachten in Polen te doen herleven". TEHERAN, 14-3. De sjah van Per- zië heeft woensdag een waarschu wing gericht tot de westerse olie maatschappijen die zich volgens hem „het recht aanmatigen naar eiigen goeddunken over de natuurlijke hulpbronnen van Porzië te beschik ken". De maatschappijen kunnen niet, „onder hét voorwendsel dat ze con tracten met ons hebben gesloten, een vastgestelde hoeveelheid van onze reserves exploiteren en ons de rest onthouden om de enige reden, dat zij geen zin hebben om die te gebrui ken", zei de sjah. Hij verklaarde dat die kwestie spoedig zou worden ge regeld. AMSTERDAM, 13-3. Naar schat ting 1500 bouwvakarbeiders hebben woensdagmiddag op het woning bouwproject van de bouwcombinatie Ba nero in Amsterdam-Noord een korte demonstratie gehouden uit pro test tegen de handhaving van het antsflag van 26 arbeiders door dë Ba- nerodirectie. Zij maakten deel uit van een groep van ruim 100 staken de arbeiders, die veertien dagen ge leden werden ontslagen nadat zij geweigerd hadden hét werk te her vatten. De staking brak ruim een maand geleden uit in verband mpt een loonsverlaging door de gestegen so ciale 'lasten en omdat de arbeiders meenden dat zij onderbetaald wer den. Zij wilden een compensatie waarvoor de Bainero echter niet voelde. Veertien dagen geleden werd in een bespreking tussen vakbondsver tegenwoordigers, de ondernemings- DEN HAAG. Het Comité herden king Wilütem de Zwijger verwacht zaterdag 27 april bij de Willem van Oranje herdenking in Delft twee tot drieduizend mensen. ROTTERDAM, 13-3. Automobilis ten moeten gedurende drie week einden rekening houden met aan zienlijke vertragingen bij de Maas tunnel in Rotterdam. In de week ends, beginnende vrijdag 15 maart, vrijdag 29 maart en vrijdag 5 april, zal er slechts één tunnelbuis voor hét verkeer beschikbaar zijn tussen vrijdagsavonds 8 uur en maandags- morgens 6 uur. Oorzaak van deze in greep: asfaltering van de opstelplei nen Noord en Zuid van de tunnel. De Rotterdamse politie adviseert om gebruik te maken van de Maas bruggen, de Van Brienenoordbrug of de Beneluxtunnel. Hippe modeshow voor blinde tieners BUSSUM, 13-3. In het Kontn- kflijk Blindeninstituut te Bussum wordt heden (donderdag) een mode show gehouden voor blinde tieners. Doel hiervan is ondermeer de jon gelui in de gelegenheid te stellen een idee te krijgen van wat door hun ziende leeftijdgenoten wordt gedra gen. Aldus zullen zij niet naast hun handicap nog een nadeel ervaren van „ouderwets gekleed te zijn" en daar door eerder op te vallen als gehandi capte. Oude ziekenhuis verdwijnt DELFT, 13-3. Nederlands oudste ziekenhuis, het Oude en Nieuwe Gasthuis in .Delft (714 jaar) is uit het centrum van de stad verdwenen. De patiënten zijn overgebracht naar een uiterst modern ziekenhuis complex aan de Westlandseweg in het zuid westen van de stad. Verplegend per soneel en leden van de Rode Kruis colonne Delft, hebben de patiënten (tachtig) overgebracht. Het' aantal patiënten was de laatste dagen zo gering mogelijk gehouden jenet het oog op de verhuizing. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het beste bewijs van genegen heid levert degene, die zich opoffert zonder er over te praten. raad en de Banerodirectie een com promis gevonden op basis waarvan de stakers weer aan het werk zou den gaan. Toen echter bleek dat voor 26 man - o.a. wegens onvoldoende vakbekwaamheid - het ontslag zou worden gehandhaafd; verklav rden de weer in dienst genomen stakers zich solidair en werd het werk op nieuw neergelegd. Russisch schip door bemanning, verlaten NEW YORK, 13-3. Alle 45 opva renden van het Russische, 9.437 ton metende schip, Velikie Oestyoeg zijn woensdag door een ander vrachtschip, de Ledus, opgepikt op 1383 km. ten zuid-oosten van New foundland. De Velikie Oestyoeg, die op weg was van Cuba naar de Sow- jet-Unie, is tijdens een storm lek geslagen. „Johnson-oorlogs- mis<ladiger"-studenten voor de rechter UTRECHT, 13-3. De strafzitting van de meervoudig© kamer van de Utrechtse reahtbank tegen vier stu denten wegens overtreding van de uit 1886 daterende artikelen 117 en 119 van het Wetboek van Strafrecht (opzettelijke belediging van een be vriend staatshoofd en verspreiding of openlijk tentoonstellen van voor een bevriend staatshoofd beledigen de geschriften) heeft landelijke be langstelling getrokken, mede omdat enkele dagen na de verbalisering van de terechtstaande studenten honderden mensen in mindere dan wel meerdere mate openlijk verzet toonden tegen de wetsregels die t.a. v. eventuele belediging gelden. Al leen al in Utrecht werden 100 pam fletten in studentenflats door 40 re chercheurs van de ramen gehaald, in Rotterdam hadden arrestaties plaats, in Haarlem werd gedemon streerd door 150 mensen die allen affiches met de kreet „Johnson oor logsmisdadiger" meedroegen. 26 Zaanse priesters en predikanten en zestien docenten van de theologische faculteit in Amsterdam hebben zich in openbare verklaringen achter de stelling van prof. Delfgaauw gesteld. De officier eiste tegen de vier ver dachten een 'geldboete van f 25, sub sidiair 5 dagen hechtenis. De recht bank doet uitspraak op 26 maartl Tijdelijk regen Verwachting tot vrij dagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar ook opklaringen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; weinig verandering in tempe ratuur. 15 maart. Zon op 6.54, onder 18.45. Maan op 19.56, onder 7.19. Volle maan: 14 maart te 19.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 maart 3.47 v.m. 16.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 maart 3.34 v.m. 15.48 n.m. Springtij: 17 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied ten westen van de Golf van Biscaje met 'een uitloper naar de Alpen en een depressie boven Scandinavië stand woensdag boven onze omge ving een zuidwestelijke wind. In de hiermee aangevoerde lucht kwam over het algemeen veel bewolking voor. De middagtemperaturen werden omstreeks zeven graden. In de nacht van woensdag op donderdag passeer de ons een koufront waarna de wind naar noordwest ruimde en iets on stabielere lucht ons land binnen drong. Een en ander ging van regen en buien vergezeld .waarbij op de meeste plaatsen enkele millimeters neerslag werd afgetapt. Intussen koerst een nieuwe depressie van het zeegebied bij IJsland naar Zuid- Sca/ndinavië. terwijl een bijbehorend front over de Atlantische Oceaan naar het oosten trekt, voorafgegaan door een zwakke rug van hogedruk. die zich donderdagochtend boven de Biütse eilanden bevond. In verband met deze ontwikkelingen zal de wind bij ons aanvankelijk naar zuidwest krimpen, terwijl er in de nacht en ochtend enige regen zal vallen. Het laat zich aanzien, dat het front ons land vrijdag in de loop van de dag zal passeren. Daarna zullen, naast opklaringen, enkele buien voorkomen. De wind ruimt hierbij opnieuw naar west tot noordwest. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Boter en margarine in 1967 DEN HAAG, 13-3. Uit de door het Froduktsöhap voor Margarine, Vetten en Oliën gepubliceerde cij fers blijkt dat in 1967 het verbruik van boter per hoofd van de bevol king in vergelijking met 1966 aan zienlijk is gedaald, terwijl dat van margarine een stijging te zien geeft. In 1967 werd per hoofd van de be volking 3,28 kg. boter verbruikt te gen 4 kg. in 1966, het na-oorlogse hoogtepunt bedroeg 5,67 'kg. in 1963. De nieuwe permanente afgevaar digd© van Rusland bij de Verenigde Naties, Jakob Malik, heeft woensdag secretaris-generaal Oe Thant zijn geloofsbrieven overhandigd. RIO DE JANEIRO, 14-3. Presi dent Arthur da Costa c Silva heeft verscheidene delen van Noord-Brazi lië. die door ernstige overstromingen zu'n getroffen, tot rampgebied ver klaard. Alleen al in het stadje Espinosa, in de staat Minas Gerais, zijn dertig mensen omgekomen. Sommige be richten spreken van 200.000 daklozen, maar een nauwkeurige schatting kan niet. worden gemaakt daar vele ver bindingen verbroken zijn. Al weken lang komt er in Noord-Brazilië zwa re regenval voor. In de staat Goias heeft een ziekte waarvan de aard niet is vastgesteld, het leven gekost aan 45 kinderen uit het stadje Axixa, dat door het wa ter van de buitenwereld is afgesne den. Nieuws hierover werd ontvan gen van iemand uit Axixa, die te paard in een naburige stad arriveer de na een tocht van een hele nacht. Er worden grote hoeveelheden voedsel en medicamenten naar de getroffen gebieden gezonden. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1