DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSK: ,VIETNAM-KWESTIE VAN A TOT Z HERZIEN" Huiszoeking bij Eerste-Kamerlid Boetes Scherpe kritiek van „New York Times" Twee Nederlandse militairen ernstig gewond bij ongeluk in West-Duitsland De meest makkelijke verf heet Onrust en betogingen in Warschau C.N.V.: Aantal werklozen weer 113.000 „Bedevaart" naar graf van Masaryk Verminderde stijging geldomzetten verwacht in detailhandel Europese bussen naar Amerika Auto tegen trein: drie mensen gedood Eindexamens middelbare scholen ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE I Diusilag 12 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19960 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. in au nummer: Jaarverslag Ver. Stad en Lande Schouwen-Duiveland Op hot ogenblik geen aanbeveling lot uitbreiding van Amerikaanse troepenmacht WASHINGTON. 11-3. l>e Aineri- kaanse regering is bezig de gehele kwestje-Vietnam „van A tot Z te herzien", aldus de minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk. Rusk, die een getuigeverklaring aflegde voor de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Se naat, zei voorts dat president John son op het ogenblik geen specifieke aanbeveling tot uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht in Viet nam in behandeling heeft. Wat die herziening inhoudt wilde Rusk niet zeggen. De verklaring van do minister kwam als antwoord op de vraag van de democratische se nator Albert Gore of het Vietnam- beleict herzien werd en of de Ame rikaanse commandant in Vietnam, generaal Westmoreland, om meer dan 200.000 extratroepen had ge vraagd, zoals sommige berichten dat wilden. Volgens Rusk had hij zondag nog met do president gesproken en had deze hem gezegd dat hij niet tot nieuwe conclusies was gekomen. Rusk deelde de sen aalscommissie voorts mee dat uit niets bleek dat Noord-Vietnam ernstig naar vredes onderhandeling verlangde. „Wij zijn bereid om vandaag zon der voorwaarden vooraf te gaan on derhandelen", aldus de minister, „wij zijrii 'bereid te onderhandelen over voorwaarden om te zien of wij een staaikt-het-vuren ,en welgemeen de vredesbesprekingen kruinen krij- HE1LOO, 11-3. In het begin van de maandagavond is by het eerste ka merlid O. M. Boetes van de P.S.P. in zijn woning in Heiloo huiszoeking verricht door de rechter-commissa ris. de officier van justitie en dc griffier van de arrondisementsrecht- bank te Alkmaar, die hierby werden vergezeld door politiemannen. Men zocht en vond in het huis van de heer Boetes pamflet ten met vermelding van de woorden van prof. Delfgaauw. dat president Johnson volgens de uitspraken van de tribunalen van Neurenberg en To kio als oorlogsmisdadiger moet wor den beschouwd. Voorts werd een spandoekje met woorden van gelijke strekking gevonden. In verband met deze vondst werd proces verbaal op gemaakt tegen de heer Boetes, die het A.N.P. mededeelde, dat de man nen van justitie en politie, negen in totaal, omstreeks half zeven in zijn woning waren gearriveerd, toen hij niet thuis was. Mevrouw Boetes wist Linda Christian, de internationale filmster vani Nederlandse afkomst, is zondag in ernstig overspannen toestand in een neuro-psychiatrische kliniek in Rome opgenomen. haar man, toen hij met zijn auto voor de woning aankwam te waarschu wen, waarop de heer Boetes achter uit de oprit weer afreed om de circa 500 pamfletten, die hij in zijn auto had elders „in veiligheid" te bren gen. gen". Het schijnt echter dat Hanoi een eind wil zien komen aan de Amerikaanse bombardementen ter wijl het zelf zijn rol in de oorlog kan voortzetten, aldus Rusk. „Het is duidelijk dat het zoge naamde Tet-offensief een onderzoek van vele onderwerpen eist, met in begrip van de taktiek en strategie van de vijand, en de invloed van het offensief op het pacificatieprogram en het militair verloop". Eind deze maand en begin april zullen opnieuw Amerikaanse troe pen naar Vietnam gaan, maar slechts om het huidige plafond van 525.000 man te bereiken, zo verzekerde hij. Op het ogenblik zijn er 510.000 Ame rikaanse militairen in Vietnam. Volgens Rusk heeft de president geen nieuwe beslissingen genomen inzake de kwestie-Vietnam en is hij evenmin tot nieuwe conclusies ge komen. Johnson bestudeert de voor handen zijnde inlichtingen en raad pleegt zijn adviseurs alsvorens hij, zo hij dat wenst, het Congres om nieuwe maatregelen zal vragen. De ondervraging van de minister van buitenlandse zaken door de commissie werd door bijna alle grote televisiestations uitgezonden en was een duidelijke confrontatie tussen de belangrijkste woordvoerder van de president voor buitenlandse za ken en de felste critici van het Viet- nam-beleid. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PARIJS. Ook in de Lichtstad heeft een „Grand Gala" plaatsgevonden tijdens hetwelk de „Grote Prijzen voor de Grammofoonplaten 1968" werden uit gereikt. Op de foto zien we v.l.n.r.: Maurice Chevalier, Jacqueline Dulac en Tino Rossi, drie van de onderscheidenen. De Vietnam-oorlog DELMENHORST, 11-3. Een drie tonner van de munitieaanvullings- plaatscompagnie uit de legerplaats Wittenberg is omstreeks het middag uur op de autobahn naby Delmen- horst iir Duitsland van de weg ge raakt en enkele malen over de kop geslagen. Twee militairen, afkomstig uit Til burg en uit Haren (N.B.), werden met een schedalbasisfractuur opge nomen in een ziekenhuis in Delmen- horst. Een militair uit Assen brak een pols. Vijftien andere militairen die in de wagen zaten, liepen lichte verwondingen op. De drietonner was met nog drie militaire voertuigen op weg naar Hohne. Bij het ongeluk heeft voorts de 20- jarige dienstplichtig soldaat A. H. F, M. van K. uit Den Haag schedeLLet- sel opgelopen en lichte kwetsuren aan een halswervel. De drie andere gewonden, die in het ziekenhuis in Delmenhörst zijn opgenomen, zijn: de 20-jarige dpi. sld. W..P. A. van y H. uit Haren (N.B.), dé 20-jarige dpi. sld. A. L. M. uit Tilburg en de 21- jarige dpi. sld. F. W. uit Assen. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defect aan de stuur inrichting van de wagen. NEW YORK, 11-3. De „New York Times" vint dat het hoog tijd wordt dat Johnson zijn ..bankroete politiek" van' escalatie in Vietnam opgeeft. Deze politiek is, naar het blad maandag in een hoofdartikel opmerkte, doelloos en erger" geble ken. De goedgelovigheid van de Amerikanen heeft grenzen, en die zijn nu wel overschreden. UTRECHT, 11-3. „Voor de tien duizenden werklozen blyft het er somber uitzien zolang de regering niet met maatregelen komt die de werkloosheid in de wortel aantasten. Maar dat wil men kennelijk niet", zo meent het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het C.N.V. stelt „dat de toestand toch werkelijk ernstig genoeg is om nu eindelijk eens drastisch in te grijpen". Hoewel het aantal werklozen in februari met 10.000 is gedaald (vol gens het C.N.V. vermoedelijk uit sluitend als gevolg van seizoenin vloeden), zet de daling niet door. Mauritius onafhankelijk PORT LOUIS, 12-3. Heden, twaalf maart, wordt het eiland Mauritius onafhankelijk. Een kleine groep po litici op het eiland heeft besloten de status van Britse kroonkolonie op te geven. Naar de mening van de be volking is niet gevraagd. Het eiland heeft samen met een paar eilandjes in de buurt een op pervlakte van 2.000 km- en een be volking van 750.000 mensen. Daar van zijn 68 procent Indiërs, de rest Creolen - afstammelingen van be vrijde negerslaven. Chinezen en Fransen - en zuivere Chinezen en Europeanen. Evenals in december 1967 bedroeg het aantal werklozen nu weer 113.000. „Het blijft hoogst verontrustend". Het C.N.V. is dankbaar voor de „inspuitingen" ten behoeve van de werkgelegenheid in de vorm van de uitgetrokken zes maal 100 miljoen gulden, maar vindt dat deze maat regelen slechts tijdelijke oplossingen geven. WARSCHAU, 11-3. Na een dag van vechtpartijen in de straten van Warschau, is het maandagavond voor het hoofdbureau van de Poolse com munistische party in het centrum van de stad weer tot een botsing ge komen tussen Poolse militie en be togers. Mannen van de Poolse militie met stalen helmen op en de wapenstok in de handen, vielen in de loop van de dag duizenden betogers aan, die zich verzameld hadden voor het uni versiteitsgebouw. Het kwam tot een wilde vechtpartij, waarbij uit de me nigte kreten klonken als „Gestapo, Gestapo" en vrouwen het uitgilden PRAAG, 11-3. Enkele duizenden studenten uit Praag zyn naar het graf getrokken van Jan Masaryk, de eerste Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken na de oor log, en dat van diens vader Thomas Masaryk, de grondlegger van de re publiek. Zwerver van kou omgekomen DORDRECHT, 11-3. Dc Dordtse politie heeft op aanwijzing van en kele burgers op een terrein aan de Handelskade het stoffelijk overschot van de 66-jarige zwerver Derk Bos gevonden. De man ha'd op het ter rein een primitief onderkomen ge maakt in een gebouwtje dat vroeger als douche-ruimte dienst deed. Waarschijnlijk is de man door de kou bevangen geworden. AMSTERDAM, 11-3. Dc styging van de geldomzetten in dc sectoren detailhandel en in dc ambachtsbran ches die nauw by het verloop der gezinsuitgaven zijn betrokken zal in 1968 nog iets lager komen te liggen dan in 1967, zo luidt de prognose van het Economisch Instituut voor het Midden- cn kleinbedrijf (E.I.M.) in een beschouwing over de verwach tingen voor het lopende jaar. Deze schatting is gebaseerd op de door het Centraal Plan Bureau uit gesproken verwachting flat de ge zinsuitgaven in 1968 met een iets geringer percentage zullen toenemen dan in 1967 het geval is geweest (6,5 procent tegenover 8 procent). In 1966 stegen de geldomzetten reeds gemid deld geringer als 'in de laatste ja ren van de hoogconjunctuur, terwijl deze tendens zich in 1967 heeft voortgezet. De omzetstijging in 1967 is ongeveer de helft geweest van de gemiddelde stijging in de jaren 1964 en 1965. Ook voor de Horeca-sector wordt voor het lopende jaar een geringere stijging dan in 1967 verwacht. Op de 40 km van Praag gelegen begraafplaats legden de studenten een grote krans en ontvouwden ze spandoeken waarop stond „Jan we zullen je nooit vergeten" en „De waarheid zal zegevieren - zelfs hield, een van de studenten vervolgens een korte toespraak waarin hij de hoop uitsprak dat „mensen van de kwali teit van Jan Masaryk ons land zul len Leiden". Herdenkingen van deze aard wa ren in Tsjeeho-Slowakije tot voor kort taboe. Jan Masaryk en zijn va der zijn doodgezwegen tot Alexan der Dubcek de partij leiding van No- votny overnam. Op 7 maart van dit jaar, de 118de geboortedag van Tho mas Masaryk, eiste de Tsjechoslo waakse pers openlijk zijn rehabilita tie. Het paleis Caimelutti in Venetië, dat uit de 16de eeuw stamt, heeft maandag door brand zware schade opgelopen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SCHIPHOL, 11-3. Twee gerouti neerde touringcar-chauffeurs, de 44-jarige Bob van Mook van Lind bergh N.V. uit Amsterdam en de 30- jarige Rogier Six van Luxcoach uit Yperen (België), gaan ieder met een super de luxe in België gefabriceer de autobus 6 weken lang kris kras door de Verenigde Staten en Canada rijden in het kader van een nieuwe „Kom toch naar Eu<ropa"-campagne, ditmaal 'georganiseerd door Ameri can Express. van angst toen traangasgranaten ont ploften. De militie joeg de betogers voor zich uit naar zijstraten, waar honderden mannen van de reserve- politie klaar stonden met hun rood witte band om de arm en de wapen stok in de hand. Zij sloegen van de andere kant op de betogers in. Elders in het centrum van de stad gebruikte de militie traangas om de menigte uiteen te jagen, die samen gestroomd was voor een groot wa renhuis. Tijdens de betoging voor het uni versiteitsgebouw waren in de uni versiteit hoogleraren en studenten in vergadering bijeengekomen om zich te beraden over hun protestacties tegen het verbod van een toneelstuk waarin anti-Russische uitlatingen voorkomen en de arrestatie en ver oordeling van medestudenten die bij de eerste betoging op vrijdag waren opgepikt. Bij de vechtpartijen in de loop van het weekeinde zijn 58 mensen ge wond geraakt, onder wie 28 politie mannen. Afrikaanse landen vragen spoedzitting van de Veiligheidsraad NEW YORK, 12-3. De groep van Afrikaanse Landen bij de Verenigde Naties heeft besloten, een spoedbij- eenkomst van de veiligheidsraad te vragen ter bespreking van de kwes- tie-Rhodesië. Naar verwachting zal dinsdag een officieel verzoek daar toe worden ingediend, waarna de raad waarschijnlijk donderdag of vrijdag bijeenkomt. Treinongeluk in Engeland PETERBOROUGH, 11-3. Bij Pe terborough in Engeland zijn maan dagavond twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten zijn er drie men sen om het leven gekomen en ver scheidene gewond geraakt. Duitsland levert torpedo- boten aan Griekenland BONN, 11-3. De Westduitse staats secretaris Karl Günther von Base, verbonden aan het Westduitse mi nisterie van defensie, heeft tijdens het vragenuur in de Bondsdag mee gedeeld, dat de Bondsrepubliek bin nenkort vijf motortorpedoboten aan Griekenland zal leveren. In een scherp commentaar op zijn eigen bericht dat generaal William Westmoreland om nog ruim 200.000 man versterkingen heeft gevraagd, zegt het blad dat „old soldiers" hun illusies kennelijk nooit opgeven. „Alfe de gebeurtenissen van de afgelopen zes weken in Vietnam iets duidelijk maken, dan is het wel boven rede lijke twijfel dat de politiek van mi- litaire escalatie in zuidoost-Azië, die president Johnson en zijn adviseurs van. het pentagon al meer dan. drie jaar volgen, doelloos' is - en er ger. Steeds weer hebben generaal Westmoreland en het comité van stafchefs meer mannen en hulpmid delen gevraagd en gekregen, telkens met de belofte dat er „licht was te zien aan het eind van de tunnel". „Maar telkens weer ook bleken ze het mis te hebben. De tunnel bleek een bodemloze put. Elke escalatie heeft een nieuw evenwicht tot gevolg gehad in een hogere mate van dood, vernietiging en wanhoop voor de Vietnamezen en tegen stijgende kosten aan levens, geld en respect voor de Ver. Staten. Dit heeft de Ver. Staten zowel op hert binenlandse vlak aJLs in htm buitenlandse betrekkingen verzwakt en het gevaar van een interna tionaal zelfmoordconflict vergroot", aldus het blad. Onderhandelingen komen door dit alles niet dichterbij integendeel. De tijd is nu aangebroken om van deze politiek af te stappen. Van alle kan ten komen nu dan toch vragen over de escalatiedoctrine. „Er moet nu op alle niveaus een antwoord op die vragen worden verlangd. Het lot van het land hangt ervan af", schrijft de „New York Times". a Engeland, Italië en west-Duits- land hebben er maandag bij de an dere Europese landen op aangedron gen, gezamenlijk te ijveren voor een vernauwing van de technologische kloof tussen Europa en de V.S. Met granaat op fiets naar huis DEN HAAG, 11-3. Een twaalfjari ge jongen heeft met een granaat op de bagagedrager van zijn fiets rond gereden. "De politie heeft het tuig voorzich tigjes in een bunker gedeponeerd, in afwachting van de komst van de deskundigen van de mijnopraimings- dienst die het projectiel onschade lijk zullen maken. De jongen had de granaat gevon den bij het spelen op de Waalsdor- pervlakte. Het „ding" zat onder een dikke laag roest. Hij vond het zo'n interessante vondst, dat hij het on der de snelbinder naar huis bracht Zijn moeder vond zaterdagavond de granaat in de tuin van haar woning. Zij meldde haar vondst bij de poli tie, die ook de herkomst vaststelde. Een optimist is een man, die zijn vrouw denkt ervan te kunnen overtuigen dat een bontmantel dik maakt Westelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en overwe gend droog weer; zwakke tot matige westelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 13 maart. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 17.01, onder 6.54. 14 maart. Zon op 6.57, onder 18.43. Maan op 18.28, onder 7.07. Volle maan: 14 maart te 19.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 maart 14 maart 2.25 v.m. 3.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 13 maart 14 maart 2.16 v.m. 2.56 v.m. 14.55 n.m. 15.37 n.m. 14.31 n.m. 15.11 n.m. Springtij: 17 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een hogedruk- gebied, dat dagenlang ten westen van Ierland was gelegen verplaatste zich wat in zuidoostelijke richting. Langs de noordflank volgden enkele depressies tussen Groenland en IJs land een noordoostelijke koers en de den zachte lucht in de richting van Scandinavië stromen. Deze lucht zal in de komende vierentwintig uur noordwest Europa binnendringen. Het front, dat de voorste begren zing van deze lucht vormt zal in ons land vergezeld gaan van veel bewol king, waaruit echter geen regen van betekenis wordt verwacht. De wind zal hierbij krimpen 'naar westelijke richtingen. Vannacht zal vooral in het zuidoosten van het land nog flinke opklaringen voorkomen, zo dat daar opnieuw op lichte vorst ge rekend moet worden. UTRECHT, 11-3. Op de onbevei ligde spoorwegovergang Barnewin- kel op de lijn Zutphen-Apeldoorn, vlak bij Apeldoorn, is maandag avond omstreeks kwart voor tien een personenauto met drie inzitten den tegen een passerende trein ge reden. De inzittenden waren allen op slag dood. Het drietal, leerlingen van de autotechnische school in Apeldoorn, deed mee aan een ster- rit die door de school was georgani seerd. Het is nog niet bekend of de weg die tot d espoorwegovergang leidde, ook was opgenomen in de route van de rit. De slachtoffers zijn de 21-jarige bestuurder T. S. de Boer uit Sloot- dorp Wieringermeer)de 24-jarige J. C. Hertly, afkomstig uit Parama ribo, die tijdelijk in Apeldoorn ver bleef en de 21-jarige J. R. Kuipers uit Amsterdam. De auto is door de trein 300 meter meegesleurd. Het treinverkeer was enkele uren geblokkeerd. AMSTERDAM. Het nieuwe cen trum voor vakopleiding van volwas senen aan de Turbineweg in Am sterdam is door minister Roolvink geopend. DEN HAAG, 11-3. Over ruim een maand is het examentyd. Aan de eindexamens van de middelbare scholen nemen dit jaar meer dan 37.500 leerlingen deel. Vorig jaar wa ren het er 29.060, van wie 25.162 slaagden. Aan de eindexamens voor dit jaar, in ronde getallen weergegeven, ne men deel: voor hbs-a 7.800 (v.j. 7.000), hbs-b 10.550 (10.000), gymnasium-a 2.725 (2.700), gymnasium-b 3.120 (2.900), mms 6.310 (6.300), handelsdag- school, driejarige cursus 50 (60), han delsdagschool, vierjarige cursus 800 (800). mavo-3 2.300, mavo-4 320 cn havo 930 leerlingen. Op de eerste examendag. op 17 april, openen de gymnasiasten-a de rij. Dezelfde ochtend buigen ook de gymnasiasten-b zich over hun eerste schriftelijke opgaven, evenals de eindexaminandi van de hbs-a en -b en van de handéQisdagscholen met vierjarige opleiding. Vijf dagen later komen de leer lingen van de handelsdagscholen met driejarige cursus er bij. Woensdag 24 april beginnen de examens voor de leerlingen van de mms-en. De eindexamens havo zijn dan al twee dagen aan de gang. Mavo-3- en ma- vo-4-kandidaten kunnen zich op 23 april op de schriftelijke examenop gaven werpen. Op 26 april zijn deze schriftelijke examens achter de rug. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1