DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plaatselijke partijorganisaties bijeen voor „vraagstukken" Schade bij Sikkens beneden f 10 miljoen Oproerige studenten in Warschau Gevechten in Tibet Sneeuw in Spanje Franse stafchef en achttien anderen omgekomen bij vliegongeluk De wereld handelsconferentie WAT UQT PE BIL 7 Oe Thant over Rhodesië Spaans schip voor anker bij Gibraltar w if ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent Maandag 11 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19959 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 In dit nummer: Reacties van Zierikzeese wethouders N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Kentering in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 9-3. In. 66 Tsjechoslo- waakse plaatsen zyn zaterdag de plaatselijke partüorganisaties bijeen geweest om de „actuele partyvraag- stukken" te behandelen. De Praagse partij-organisatie eiste onmiddellij ke bijeenroeping van het Tsjechoslo- waakse centrale comité. Nadat een aantal officieren van de generale staf vrijdag in „prace" ver vanging van Novotny had geëist werd zaterdag door het blad het ont slag geëist van alle politici die niet tegen hun taak opgewassen zijn ge bleken. Het blad eist tevens open baarheid van de achtergrond van de vlucht van Sejna, die zaterdag door Novotny uit zijn militaire rang werd gezet en van zijn onderscheidingen werd beroofd. Radio Praag las zaterdag kritische resoluties van de partij cellen uit eni ge militaire eenheden voor, waarin aftreden van de minister van defen sie. generaal Lomsky. en een alge hele zuivering van het officieren korps werd geëist. Onwettige besluiten De rechters van het Tsjechoslo- waakse hooggerechtshof maakten za terdag bekend dat zij zo spoedig mo- Na de brand DEN HAAG, 9-3. Omstreeks het middaguur beeft het Bureau Voor lichting Schadeverzekering in een verklaring tegenover het A.N.P. ge sproken over een schade bij de Sik kens fabrieken te Sassenheim van tientallen miljoenen guldens. Deze raming was gebaseerd op de zeer al- Meisje verdronken SCHEEMDA, 9-3. In Scheemda is de driejarige Fennie Lagerman vlak bij huis in een sloot gevallen. De moeder van het kind zag haar autoped aan de slootkant liggen. Buren haalden het meisje, dat nog tekenen van leven vertoonde, uit het water. Hoewel een arts mond-op- mond-beademing toepaste, overleed de kleuter kort na aankomst in het ziekenhuis van Winschoten. WARSCHAU, 9-3. Zaterdag is het in Warschau opnieuw tot gevech ten gekomen tussen de politie en studenten. Dat gebeurde na een pro- testbyeenkomst van drieduizend stu denten, die vrijlating eisten van hun vrijdag gearresteerde collega's. Deze waren gearresteerd tijdens een demonstratie voor het weer toe laten van twee studenten die deelge nomen hadden aan een betoging te gen het schrappen van een toneel stuk, „Dziady". Anti-Russische uit latingen in dit toneelstuk hadden onder het publiek veel bijval ge vonden. De studenten riepen zaterdag tij dens de bijeenkomst: „Wij willen geen geheime politie, wij willen de schrijvers". Tijdens de botsingen met de politie werd „Gestapo" geroepen. De studenten wei-den met traangas uiteengedreven. NEW DELHI. 9-3. De in balling schap levende geestelijke leider van Tibet, de Dalai Lama, heeft zaterdag in New Delhi meegedeeld dat in Ti bet hevig gevochten is tussen leden van de Chinese rode garde en het Chinese leger. Door deze gevechten zijn de ver bindingen tussen de hoofdstad, Lha sa, en de steden Sjigatse en Gyamtse ten westen daarvan verbroken. Volgens de Dalai Lama verzet het .grootste deel" van de Tibetaanse jeugd zich tegen de Chinezen die „de Tibetaanse heilige plaatsen schenden en de gelovigen in de kloosters ver volgen". De Tibetaanse leider ver zocht tenslotte de Indische regering meer politieke steun aan de Tibe taanse zaak te verlenen. Hij ver blijft nu al negen jaar in India. armerende berichten, die in de loop van de ochtend uit Sassenheim wer den ontvangen en welke reden wa ren voor de vrees dat het gehele bedrijf verloren zou gaan. In de loop van de middag wezen de be richten op een aanzienlijke verbe tering van de situatie op het terrein van de 'brand. Het ziet er, volgens het Bureau Voorlichting Schadever zekering, thans naar uit, dat de di recte brandschade bij Sikkens bene den d etien miljoen gulden zal blij ven. Meisje met overgeplante lever overleden DENVER, Colorado, 9-3. Het 19 maanden oude meisje Candy Barbee, een van de vier mensen die met een overgeplante lever leefden, is vrij dag in het medisch centrum van de universiteit van Colorado overleden. Zij was vorig jaar 25 november ge opereerd. Volgens de artsen heeft zij een dubbele infectie gekregen, waar schijnlijk veroorzaakt door een af weerverschijnsel tegen het overge plante orgaan. Tot dusver zijn drie andere kinde ren, een jongen en twee meisjes, met een nieuwe lever nog in leven. Een daarvan, de 2-jarige Julie Cherie Rodriguez, werd zeven maanden ge leden geopereerd. Nog geen besluit over meer troepen naar Vietnam WASHINGTON, 9-3. De Ameri- kaansc minister van defensie, Clark Clifford, heeft op een persconferentie gezegd dat het nog wel enige tyd kan duren voor een besluit wordt genomen over opvoering van de Amerikaanse troepensterkte in Viet nam. Clifford, die 1 maart McNamara opvolgde aan de top van het Penta gon, zei dat na de terugkeer van ge neraal Wheeler, voorzitter van het comité van chefs van staven, van een inspectie-reis naar Vietnam van gedachten is gewisseld. Sedert de terugkeer van Wheeler hebben talloze geruchten de ronde gedaan waarvan sommige zelfs spre ken van troepenzendingen tot 200.000 boven het voor dit jaar vastgestelde plafond van 525.000. Men rekent op krachtig verzet van het congres waar verscheidene senatoren erop aandrongen te worden geraadpleegd als president Johnson tot uitbreiding zou besluiten. Natuurbehoud is milieubehoud AMSTERDAM, 9-3. ,.By de natuurbescherming gaat het niet meer om het behoud van bepaalde planten of dieren. Het gaat om het welzyn van de mens die niet zonder de natuur kan leven". Dit zei de heer H. Schimmel, vcgctatiedeskundige by het Staatsbosbe heer in Arnhem, op de zaterdagmiddag in Amsterdam gehouden jaarvergadering van het Instituut voor Natuurbcschermingscducatie (I.V.N.). Het gaat om de zuiverheid van het eigen milieu, dat wordt aange tast door water- en luchtvervuiling en onoordeelkundig gebruik van de natuur. ..Natuurbescherming is natuurbehoud, behoud van het milieu van de mens", aldus spreker. I.V.N.-voorzitter J. A. Nykamp deelde mee dat vorig jaar 30.000 Nederlanders aan door het I.V.N. georganiseerde natuurwandelingen hadden deelgenomen, waarvan 20.000 in het pas aangekochte Deelerwoud door natuurgidscn van het I.V.N. werden rondgeleid. Het natuurgidsenkorps breidde zich uit lot byna 700 personen. gelijk onwettige besluiten die het hof in de jaren 1950, tijdens de Stalinisti sche periode, zijn genomen, zal her zien. Gevallen van moord, sabotage, terreur en dergelijke zullen niet worden heropend, maar het hof zal alle nodige inlichtingen aan verwan ten van beklaagden verschaffen wanneer deze vals of onrechtvaardig zijn veroordeeld. In de bekendmaking werd ook een nieuwe wetgeving aangekondigd waarin het regiem in de gevangenis sen en de aard van gevangenisstraf fen zullen worden herzien. Aangeno men wordt dat de invloed van de ge heime politie binnen de gevangenis muren zal worden beperkt. Het Tsjechoslowaakse persbureau C.T.K. kwam zaterdag met iets wat nog nooit vertoond was: het publi ceerde de uitslag van een opinieon derzoek over de recente besluiten van de communistische partij. Daar uit blijkt dat 49 procent de jong9te partijbijeenkomst „zeer belangrijk" vindt, dat 55 procent de ontwikkeling gunstig acht, 19 procent geen mening heeft en 1 procent ongunstig oordeel de. Nederland en Suriname PARAMARIBO, 9-3. De Neder- landse vice-minister-president drs. J. A. Bakker heeft vrijdag op een persconferentie in Paramaribo me degedeeld dat zijn overleg met de Surinaamse regering heeft geleid tot het opstellen van een „projekten- lijst" welke in principe voor finan ciering door Nederland in het kader van het nieuwe vijfjarenplan in aan merking komen. Minister Bakker zei dat zijn reis naar Suriname verband hield met de restant uitkering van de zg. over bruggingshulp, 't begin van uitvoe ring van het vijfjarenplan en de grenskwestie. MADRID, 9-3. Het vliegveld van Madrid-Bara jas in door hevige sneeuwval onbereikbaar geworden en gesloten voor het luchtverkeer. Verscheidene vliegtuigen zijn naar Lissabon doorgevlogen. Ook in ver scheidene andere Spaanse steden, met name in Pamplona, Burgos, So- ria, Logrono, Leon en Oviiedo en in enkele bergstreken is sneeuw geval len- SAINT DENIS, Reunion, 10-3. De 60-jarige generaal Charles Ailleret, stafchef van de Franse strijdkrach ten, is zaterdagavond op het eiland Reunion, ten oosten van Madagascar, by een vliegtuigongeluk om het le ven gekomen, evenals zijn vrouw, zijn dochter, enkele hoge Franse of ficieren en twaalf bemanningsleden van de militaire DC-6. De enige overlevende is een stewardess, die ernstig werd gewond. In totaal heeft het ongeluk aan 19 mensen het le ven gekost. Het gezelschap was op terugreik naar Parijs, na een bezoek aan Ma dagascar. Het vliegtuig vloog kort na het vertrek uit Saint Denis op Reunion tegen een heuvel en ont plofte. Advertentie De soldij DEN HAAG, 9-3. Het Tweede- Kamerlid mr. W. Scholten (CHU) heeft de minister van defensie en de staatssecretaris van financiën ge vraagd of het juist is dat voor huis vesting en voeding in kazernes kor ting op de bezoldiging van gehuwde dienstplichtigen, maar niet op die van gehuwde kortverbandvrijwilli gers en beroepsmilitairen wordt toe gepast. Als gevolg hiervan zouden laatstgenoemden over de door hen genoten huisvesting en voeding geen loon- en inkomstenbelasting betalen, en de gehuwde dienstplichtigen wel. De V.S. en de bondgenoten in Vietnam WELLINGTON, 9-3. Premier Ho- lyoake van Nieuw Zeeland heeft be kendgemaakt, dat op 4 april in Wel lington een conferentie gehouden wordt van de ministers van bui tenlandse zaken van de V.S. en van de landen die aan de zijde van de V.S. in V'ietnam strijden. (De bond genoten van de V.S. zijn: Zuid-Viet- nam, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, de Philippijnen en Thailand). Op 28 maart begint in de Nieuw- zeelandse hoofdstad ook een confe rentie van landen van de Zuidoost- azialtische verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.). Tot besluit wordt op 5 april een vergadering van de ,,Anzus"-raad (bestaande uit de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland) gehouden. Vliegen zonder brevet WASHINGTON, 9-3. Het Ameri kaanse orgaan voor de burgerlucht vaart (F.A.A.) onderzoekt nu gron dig de brevetten van alle piloten op lijndiensten nadat men tot de ont dekking was gekomen, dat een man elf jaar lang passagierstoestellen heeft gevlogen aan de oostkust, van de V.S. zonder het daarvoor ver eiste ibrevet te hebben gehad. Het is Jammie H. Lane, die sinds 1957 op de lijn Washington-New York heeft gevlogen, één van de drukste lijnen ter wereld. DUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Generaal Ailleret is in juli 1962 stafchef geworden. Van juni '61 tot april '62 was hij bevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerië. Hij was deskundig op het gebied van ge leide projectielen en organiseerde de eerste twee Franse kernproeven in de Sahara. In de laatste wereldoor log leidde hij het verzet in Noord - Frankrijk. In 1944 werd hij door de Duitsers naar Buchenwald gedepor teerd. PARIJS. Franrijk heeft het voor malige hoofdkwartier van de NAVO aan de rand van het Bois de Boulog ne in Parijs verkocht. De waarde van het complex, dat bijna duizend ka mers en twaalf grote vergaderzalen bevat, is geschat op 88 miljoen Frank welk bedrag Frankrijk aan de NAVO zal betalen. Het probleem van de kaalheid SAARBRUCKEN, 9-3. De West- duitse privaatdocent dr. Hans-Otto Zaun uit Homburg is van oordeel, dat een man bij wijze van spreken met een kale kruin geboren wordt. Uit onderzoekingen was gebleken, dat kaal worden bij de man op er felijkheid berust. Voorts zouden mannelijke hormonen een rol spelen bij het proces van het kaal worden, wat evenwel niet bete kende, dat kaalhoofdigen bijzonder mannelijk zouden zijn. Castraten zouden veelal een ongewoon dichte haargroei hebben, aldus dr. Zaun, die werkzaam is bij het academisch ziekenhuis in Homburg. De import van gebruikte personenauto's AMSTERDAM, 9-3. De import van gebruikte personenauto's heeft in 1967 voor het eerst de grens van veertig miljoen gulden overschreden. In totaal kwamen er 56.376 over on ze grens, waarvan 53.039 uit Duits land. Dit komt neer op een gemid delde waarde van f 720,- per auto. In het officieel orgaan van de Ne- derlandsch Vereniging „De Rijwiel en Automobiel Industrie" wordt over deze import gezegd: „Men spreekt er ten departemente van verkeer en waterstaat nogal luchtig over. Pro testen - niet alleen van de RAI te gen fiscale bevoordeling van deze merkwaardige importactiviteit worden de laatste tijd afgewimpeld met de mededeling, dat de Duitse kneuzen tenminste nog gekeurd wor den en de Nederlandse helemaal niet. Dat argument is, wat betreft de Nederlandse tweedehandjes niet zo sterk omdat er - weer mede door de RAI - al jarenlang voor een perio dieke keuring wordt gepleit". In het commentaar staat voorts: „Wanneer de C.B.S.-cijfers uitwij zen dat 20 pet. van de import-kneu zen niet op de weg blijven er toch altijd een kleine 50.000 over. De tuinbouwkundige dr. Gerdn. Fischer is er in het Max-Planck-in- stituut in geslaagd een paddestoel te kweken van 1800 gram, voldoen de voor een smakelijke maaltijd voor e engezin van zes personen. Een- tot tweeponders zijn in het in stituut al lang geen zeldzaamheid meer. Huisvrouwen in de buurt van het instituut krijgen deze kanjers ter beschikking. Op zijn 70ste jaar dag kreeg „de prof" zelf een drie en een halfponder aangeboden, die smakelijk werd toebereid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's oosoooocooscccoooosooosoo ij s JJ ennoxa un\[ udo uaOo ap xoop X X uvp uaciaöa&ui uaxnq un\{ uva O udBo ap j.oop xaaiu un\{ )pxo:n 9 9 uauuvw. a\aa uva ainoxi aa Q NIEUW DELHI, 9-3. In de twee dy wereldhandelsconferentie in Nieuw Delhi hebben de communisti sche landen voorstellen gedaan voor uitbreiding van hun handel met de ontwikkelingslanden. Om blijk te geven van hun bezorgdheid voor het economisch welzijn vam de arme landen en om nauwere handelsbe trekkingen met diiie landen aan te knopen hebben zeven Oosteuropese landen bij monde van de Bulgaarse afgevaardigde een ontwerpresolutie ingediend. NEW YORK, 9-3. De veiligheids raad komt waarschijnlijk deze week bijeen om de toestand in Rhodiesië te bespreken, zo heeft secretaris generaal Thant zaterdag verklaard. Hij zei dat de raad een rapport zal voorleggen over de uitwerking en toepassing van de sancties die tegen dat land door de veiligheidsraad zijn bevolen. Thant wilde niets zeggen over de terechtstellingen in Rhode- sië voordat de commissie voor de kolonisatie klaar is met het onder zoek van deze kwestie. GIBRALTAR, 9-3. Het Spaanse vliegdckschip voor hcfschroefvlieg tuigen Dedalo (15.800 ton) is zater dagochtend in Britse territoriale wateren ten westen va nde rots van Gibraltar voor anker gegaan, zo heeft de Britse marine meegedeeld. Ondanks een waarschuwing bleef het daar liggen. Dergelijke inciden ten hebben zich al herhaaldelijk voorgedaan. Spanje wil Gibraltar „gedekoloniseerd" zien en beschouwt het met de omringende wateren als een deel van zijn gebied. De Dedalo is de voormalige Ame rikaanse kruiser Cabot, die in 1943 tot vliegdekschip werd omgebouwd en vorig jaar aan Spanje werd over gedragen. Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of enkele buien; matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord; weinig verandering in temperatuur. 12 maart. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 15.33, onder 6.38. Volle maan: 14 maart te 19.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 maart 1.31 v.m. 14.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 maart 1.26 v.m. 13.47 n.m. Springtij: 17 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan ten westen van de Britse eilanden veranderde een hogedrukgebied weinig van plaats, terwijl een depressie zich handhaafde boven noord-Rusland. Achter de depressie om stroomde met noordelijke winden koude lucht van het zeegebied rond Spitsbergen via de Noordzee naar onze omgeving. Langs de grens tussen deze lucht van polaire oorsprong en zachte ocea nische lucht, die langs de noordflank van het genoemde hogedrukgebied via IJsland naar de Britse eilanden stroomde, ontwikkelden zich kleine storingen, die ook in onze omgeving tijdelijk regen of buien veroorzaak ten. In deze situatie komt niet veel verandering, zodat we het komende etmaal op het voortduren van dit onbestendig weer moeten rekenen. De Amerikaanse troepen in de noordelijke provincie Quang Tin van Zuid-V'ietnam melden een overwin ning te hebben behaald in een ge vecht van negen uur met de Viet- cong. 129 tegenstanders sneuvelden. De Amerikanen zelf hadden geen doden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1