FIFAX Griep? Chefarine „4" doet wonderen! wil je een stuk kaas* uit het vuistje Wim Ds. Pontiaan van Hattem en zijn volgelingen teZierikzee Voor 30 jaar. li>rfit opt? BLIK DOOR HET WERELD NASSERS DILEMMA Meditatie Ye Ye-dienst in kathedraal Flitsen uit het buitenland De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Rendez-vous met eergisteren ZIEKIKZKESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 maart 1968 Nr. 19958 Uit de stedelijke kerkhistorie (iii) Welke maatregelen tegen de Hat temisten ook werden genomen, het bleek wel dat ook in de daarop vol gende jaren de aanhang van ds. Van Hattem bleef bestaan en dat er voortdurend bijeenkomsten werden gehouden. De kerkeraad liet niet na de nodige maatregelen te nemen. In 1710 werden Thonis Crijnse en de gewezen binnenmoeder van het Ar menhuis voor kinderen van het Avondmaal geweerd, „wegens het frequenteeren van de verbodene conventiculen der Hattemisten". Een deputatie uit de kerkeraad bezocht opnieuw de burgemeesters om hen te verzoeken de baljuw te machtigen de bijeenkomsten bij Francois en „ds. Dina Jans" te we ren. In 1713 werd Mary Leenders. vrouw van Adriaan Phemambucq, die de bijeenkomst van de z.g.n. Pontianen had bezocht en dit niet wilde nalaten, van het Avondmaal afgehouden. In december 1716 wei gerde men de kerkelijke attestatie, afgegeven te Haamstede ten behoe ve van vrouwe Adriana Maria de Huijbert, weduwe van mr. Cornells de Buvry, aan te nemen, ook alweer wegens haar ..deelneming aan de dwaalleer van Van Hattem". Een krachtige publikatic In maart 1718 (tweehonderdvijftig jaar geleden) klaagden de stadspre dikanten Hulscher ij Canzius over de schotschriften .paskwillen en per soonlijke beledigingen, hun zelfs op straat aangedaan. Zij verzochten de heren burgemeesters om bescher ming, waarop een krachtige publika tic van de pui van het stadhuis tegen de overtreders werd afgelezen. Een zieke vrouw in het Gasthuis kreeg de aanzegging dat ds. Dina haar niet meer mooht bezoeken. Wat was dan wel de leer van Van Hattem. Zijn medestanders noemden hem een mysticus en piëtist, maar als strijder tegen „geestdodend en ver stenend kerkgeloof" is het niet moei lijk in hem de libertijn te ontdekken; pleiter voor een nieuw en opgewekt godsdienstig leven. Plakkaat juli 1694 In april 1722 wordt weer gemeld, dat wegens het dagelijks houden en vermeerderen van de „Pontiaanse conventiculen", een afvaardiging uit de kerkeraad naar de heren burge meesters tijgt, om te verzoeken dat „die schadelijke en verderfelijke sa menkomsten mochten worden ge stuit". Wegens „de Pontianerij" wer den gecensureerd Cornelis de Laat en vrouw, Frans van Dam, Jacob van Zuidland en vrouw en Marietje Leenders (op de Dam). In 1724 vond de kerkeraad goed aan de raad instantelijk" te verzoe ken. het plakkaat van de 28ste juli 1694 tegen de ..Pontianerij" te hand haven, met welk besluit de classis haar instemming betuigde. De situatie werd toen ernstiger, want de raad gaf hieraan gehoor en verleende de baljuw vrijheid de sa menkomsten der Hattemisten te ver storen, mits machtiging was verkre gen tot het binnendringen der wo ningen van de verdachten. Tegelijk vroeg men aan de kerke raad van Middelburg hoe deze met een zekere Marinus Booms (een Hat- temist) had gehandeld. Merkwaardig was dat hierop een schrijven bin nenkwam van de nog altijd niet ver- get ends. Bernardus Smytegelt, over de procedure tegen deze persoon, die tot de ..gruwelijke en verderfelijke libertinistery" was overgegaan. Blijkbaar wilde de kerkeraad ge gevens verzamelen om met meer kracht tegen de vermeende dwaal-' leer te kunnen optreden. Advertentie ELKE DROGIST HEEFT HET! ZIERIKZEE (Adv.). Baddoeken 39 ct.; dameskousen, glanszijde en bij zonder solide 49 ct.; bandschorten met rondom strook 97Y> ct.; 12 stuks prima gezoomde luiers, flinke maat 2,95. NOORDWELLE. Op een verzoek van ouders van 52 leerplichtige kin deren om de in 1934 opgeheven lagere school alhier weer te openen besloot de raad die school met 1 mei a.s. te heropenen. OUWERKERK. Men is bezig de lei-lindebomen aan de buitenzijde van de Ring aan te planten. Totaal zullen er 65 worden geplant met een onderlinge afstand van plm. 4 meter. NIEUWERKERK. Het kinderkoor „De Jonge Stem" gaf voor een uit verkochte zaal in café de Later haar vijfde uitvoering. OOSTERLAND. Het Oosterlands Kolenfonds heeft voor de funkties van hulpweger en het verzorgen en opbergen der zakken resp. 18 en 6 sollicitanten binnen gekregen. OUWERKERK. Alhier is onlangs een comité gevormd, dat ten doel heeft de oprichting van een Orajije- vereniging. HAAMSTEDE. De gemeente ver leent een subsidie van f 10.000 aan N.V. Zeebad Nieuiv Haamstede voor de aanleg van een brede verkeers weg vanaf „De Schouwse Boer" tot aan de vuurtoren langs de gehele duinvoet. ZIERIKZEE (Adv.). Emaille keu- kenuitzet 22-delig f 8,90; huishoud- pakket bestaande uit emaille em mer, emaille stofblik, handstoffer, werkboender en 2 bussen schuur poeder 95 ct. BRUINISSE. De schippersvereni ging Schuttevaerafd. Schouwen- Duiveland herdacht in de jaarver gadering het 40-jarig bestaan- Advertentie voedzaam gemakkelijk lekker In Israël toonde men zich in het geheel niet onder de indruk van wat krijgshaftige taal die de Egyptische president Nasser bezigde in een toe spraak tot zijn natie. Hij zwoer daarbij dat de door Israël bezette gebieden weer Egyptisch zouden worden, hoe dan ook. Enzovoort. Dat is niet erg geslaagd als bege leiding van allerlei geruchten dat nu Israël daartoe bereid is de Arabische landen en Israël met elkaar in een huis, maar niet in één kamer zou den gaan pratenwaarbij de bemid delaar der Ver. Naties Jarring dan op en neer zou wandelen met de boodschappen van de heren. Een herhaling dus van Rhodos anno 1949. De woorden van Nasser zouden echter overtuigender geklonken heb ben als men uit Egypte niet ook wat anders had gehoord: spreekkoren van arbeiders en studenten, die de leuze zingen „Wordt wakker Gamal, de Israëli's staan aan het kanaal". Dat zijn uitingen van ontevreden heid die in een straf geleide dicta tuur niet op hun plaats zijn. De eerste oorzaak van die onte vredenheid, heet te zijn het niet tot de kogel veroordelen van de gene raals die de schuld moeten dragen van de zware nederlaag van juni. De gevangenisstraf was vooral de arbeiders te licht. De demonstraties drongen ook door tot het parlement en men ziet nu het merkwaardige feit dat de generaals nog eens op nieuw berecht zullen worden. Aanslag Dat het tot die demonstraties kon komen, is waarschijnlijk te danken aan enige ministeriële medewerking en zelfs vanuit het bestuur van de enige politieke partij. Daarbij be hoeft men nog niet eens te denken dat er in die partij en in zijn kabi net mannen zijn die Nasser gaarne een been zullen lichten. Waarschijnlijker is dat het mis noegen te groot was om het de kop in te drukken en dan is het verstan diger een poging te ondernemen de ontevredenheid in de minst onge wenste banen te leiden dan de sol daten erop af te sturen. Nasser zelf repte i-n zijn rede wel van groepen die een aanslag op het regime bera men, maar dat is de gebruikelijke manier om alle ook maar licht kriti serende burgers zwart te maken bij de meerderheid der getrouwen. OVERDENKING de bloem valt af maar het Woord des Heren blijftdit isevangelie. 1 Petrus 1 24, 25. Enkele woorden heb ik uit die twee verzen uitgelioht. Kernwoorden. Ze spreken van drie ernstige en belangrijke zaken. Het eerste iis dit: de bloem, valt af. Ja het gras bloeit en de bloem bloeit, maar het kan zo ineens" veranderen. We hebben het zo van nabij aan schouwd 'in Nieuwerkerk, op die donkere zaterdag. Anderen hebben het - u weet het - zeer intens zelf moeten meemaken. Een bloeiend leven - geknakt. Daaraan zijn we onderworpen, U, ik. Genade van God is 't, daaryoor te willen buigen. Voor deze waar heid. die in eens werkelijkheid kan worden. 0 Het tweede kernwoord is dit: Het Woord des Heren blijft. Er staat zelfs: maar het Woord des Heren blijft. Er zit een tegen stelling in. Dat eerste is waar, maar, bedenk dat tweede: Zoek uw houvast aan dat tweede, uw troost, uw uitkomst: Het Woord blijft! En dat is ook zo. Wat gaat er al niet voorbij. Wat valt er al niet weg. Wat kan ons niet ontvallen! Maar - het Woord Gods: daarmee is het anders. Dat is blijvend. Daar kun je op bouwen. t Is Gods getuigenis, dat eeuwig zeker is. Zalig is hij, die bij dit woord leeft. Want nu komen we tot de derde zaak: Dit nu is het Woord, dat u als evangelie verkondigd is. Nu komt er licht in onze donker heid, Want dat Woord van God zegt ons wèl veel aan, maar om ons te wijzen op Gods uitkomsten. Want Hij is een Hoorder van het gebed. Hij is een Heelmeester. i-Iij verkondigt ons een blijde boodschap, van verlossing door het bloed van Christus, er. van het nieu we leven der opstanding door de verhoogde Christus die nu leeft en regeert. 0 Het leven is zo vergankelijk: als een bloem. Weet u wat blijft? Het woord des Heren. En dat woord is evangelie. Welzalig, die gelooft. Nieuwerkerk. Dr. J. 11. BECKER. Een andere zaak is dat Nasser al thans mondeling wel verplicht is in zijn redes wat meer vah het revolu tionaire elan te doen waaraan hij zijn gehoor zo lang gewend heeft. Dilemma En ook in zijn daden moet h\j nu uitkijken voor de geestesgesteldheid van absolute lsraëlhaat waarin hij de Egyptenaren heeft opgevoed. Hij moet nu de fiere man uithangen, hoezeer hij intussen zelf ook meent dat het beter is tot een of ander ak koord te komen dat tenminste de Israëli's laat verdwijnen van de ka naaloever. Zoals het nu gaat ziet hij bij een gesloten kanaal zijn staatsinkomsten drastisch dalen en dat geeft econo mische misère, die zoals al vaak bleek, woedende massa's ertoe kan brengen hun heil maar te zoeken bij een kordater voorman. Aan de an dere kant is hij nu ook verplicht de hand op te houden voor de fooien van zijn rijke Arabische partners, die zeker niet van plan zijn te be talen als Nasser intussen ook nog tegen hen propaganda bedrijft, zijn andere methode om de menigten te bezweren. Nasser zit in een dilemma waar hij niet gemakkelijk uit zal komen. Krakeel op rode top Het weglopen van de Roemenen uit de voorbereidende topconferen tie der communistische partijen is voor de Russen zeer onaangenaam. Dat ze Roemenië al naar Boedapest gekregen hadden was een overwin ning. Maar deze klap is nog erger dan wanneer de Roemenen helemaal niet waren gekomen. Duidelijker vertoon van gebrek aan eendracht kon haast wel niet gegeven worden. En dat op een congres dat juist de eenheid wenst te accentueren. De Russen hoeven niette vrezen dat Roemenië een tweede Joego slavië zal worden - daarvoor ligt het tezeer ingekapseld tussen commu nistische landen. Maar intussen zijn de mogelijkheden om de Roemenen te dwingen weer in het gareel te lo pen ook zeer gering. Daar komt dan nog bij dal een aantal buitenlandse delegaties - o.a. de Britse - heel onaardig zijn ge weest voor de Sowjet-Unie. Polen en Oost-Duitsland staan inderdaad wel pal achter Moskou, maar van de rest blijkt dat maar zeer matig. Het zou geen verbazing wekken als het Kremlin maar afziet van de grote top. Bloedige Vietnam-week SAIGON, 7-3. De afgelopen week was voor de Amerikanen in Zuid- Vietnam de op een na bloedigste van de hele oorlog. Zij verloren 542 man aan doden, slechts een minder dan in de record week die op 17 fe bruari eindigde. Sinds 1 januari '61 zijn nu in totaal 19.251 Amerikanen in Vietnam gesneuveld. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon deelde voorts mee dat vorige week 1.105 Ameri kanen dusdanige verwondingen had den opgelopen dat ze in het hospi taal moesten worden opgenomen, terwijl er 1.086 minder ernstig ge wend waren. Aan Viet Cong-zijde zouden er 3.849 man gesneuveld zijn. Volgens de woordvoerder was het aantal aanvallen en hinderlagen van dc guerillastrijders en de Noord- vietnamezen de afgelopen week toe genomen. STRAATSBURG, 7-3. In de gothi- sche gewelven van de kathedraal van Straatsburg weergalmden jl. woensdagavond luidkeels gezongen liederen, begeleid door het ritme van gitaren. Enkele duizenden jongeren swingden en twistten in trance in de dwarsbeuken, tijdens een dienst, on der de naam ,Ye, Ye', met als thema „De vreugde dansend bezingen". Niet ieder was het met deze bijeenkomst eens. Een oude priester gaf woe dend als zijn mening te kennen dat de kathedraal bezoedeld werd. De bisschop van Straatsburg, mgr. El- chinger, mengde zich „incognito" met de grootste omzichtigheid tus sen de verhitte gelovigen. Betogingen op Ceram DJAKARTA, 7-3. Militairen cn re- ger i n gsf un cti on a rissen bevonden zich onder de betogers, die onlangs in Mashohi, dc hoofdstad van hot eiland Coram in Oost-Indonesië, heftig gedemonstreerd hebben tegen de snel stijgende prijzen, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. De betogers maakten zich meester van artikelen uit alle winkels van het stadje on verkochten deze aan het publiek tegen lage prijzen. WASHINGTON. President John son heeft het rapport over de ras- senonlusten in de Amerikaanse ste den „een van de diepstgaande en volledigste studies'' over de proble men van de grote steden genoemd en het ter lezing aan zijn landgeno ten aanbevolen. WENEN. Nabij Marchtrenk in Op- per-Oostenrijk is een exprestrein ontspoord. Volgens de eerste berich ten zouden vier mensen hierbij het leven hebben verloren. HAVANA. Het Columbiaanse vliegtuig, dat door drie gewapende mannen werd gedwongen tot een landing op Cuba, is woensdagavond met 25 passagiers en vier beman ningsleden uit Santiago de Cuba vertrokken naar Barranquilla, aan de noordkust vna Columbia. GENEVE. Amerika, Engeland en Rusland hebben donderdag op de ontwapeningsconferentie in Genève de niet-nucleaire landen bescher ming beloofd tegen bedreiging met kernwapens. Daarmee lijkt de be langrijkste hinderpaal voor voltooi ing van het verdrag tegen versprei ding van kernwapens uit de weg ge ruimd. DJAKARTA. De Djatiloehoer-dam in west-Java die voor vele doelein den wordt gebruikt zou door land verschuivingen van vorige maand aan extra zware druk blootgesteld zijn, aldus meldt het orgaan van het Indonesische leger, Berita Yoedha. DJAKARTA. Bij Tebing in Noord Sumatra is een bus met een trein in botsing geweest. Dit kostte 26 men sen het leven. 35 mensen werden gewond, aldus meldt het persbureau van de Indonesische strijdkrachten. SALISBURY. In de Rihodesische hoofdstad is donderdagochtend voor het parlementsgebouw een kleine demonstratie gehouden van blanken, die protesteerden tegen de executie van drie negers, die in 1965 tea- dood waren veroordeeld, maar wier von nis koningin Elizabeth van Enge land in levenslange gevangenisstraf had gewijzigd. MEXICO. Op een 'bergweg door de Sierra Madre tussen Durango en Mazatlan in noord-Mexico zitten al 24 uur een tiental bussen met 300 toeristen vast in de sneeuw. Er zijn helikopters ingeschakeld om hulp te verlenen. CALUMET. 21 mijnwerkers zitten op een diepte van 360 meter opge sloten in een zoutmijn te Calumet in de Amerikaanse staat Louisiana als gevolg van een brand. Sinds dinsdag middernacht heeft men niets meer van de mijnwerkers gehoord. SAIGON. De hoofdstad van de zuidelijkste provincie van Zuidviet- nam, Ca Mau, in de Mekong-delta, is woensdag voor de derde opeen volgende dag door de Vietcong met mortiervuur bestookt, Enkele hui zen zouden zijn verwoest en burgers gewond. Een dag tevoren waren guerillastrijders de stad binnenge drongen, waar zij een ziekenhuis be zet hielden. Zij werden verdreven met achterlating van 275 doden. BANGKOK. De Thailandse pre mier, veldmaarschalk Thanom Kit- tikachorn, vertrekt op 17 april naar Europa. Hij zal bezoeken brengen aan Oostenrijk, west-Duitsland, Bel gië, Nederland en Zwitserland, op uitnodiging van de regeringen der vijf landen .aldus is uit officiële bron vernomen. REYKJAVIK. Ongeveer 20.000 werknemers op IJsland zijn in sta king gegaan. Zij eisen 5 pet. loons verhoging. Grote sectoren van de IJslandse economie, waaronder vis sershavens en kranten, zijn door de staking getroffen. Advertentie Vier middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Lutherse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kerkwcrve: 11 uur de heer Allewijn, Middelburg; 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur de heer Allewijn. 11 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Itenesse: 9.30 uur ds. Roodenburg. Ncordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharcndijkc: 11 uur ds. Roodenburg (bidstond voor gewas en arbeid). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feune- kes, 9.45 uur zondagsschool. Noord- gouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld (Doopdienst). Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld (Doopdienst). Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Van Liere. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (bed. H. D.). Oosterland: 10 en 6 uur ds. Omme- ring. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Alblas, Boven Hardinxveld. Bruinis- se: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. A. Mulder, Dor drecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. L. J. uur ds. Scholing, 2.30 uur dr. Becker. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Scholing. Oos terland: 10 uur leesdienst, 5 uur ds. J. v. d. Ree, Fijnaart. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Heuzeveldt. Goes. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. M. Geleijnse, Hilversum, Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Geleijnse. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommclsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooim-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur. zondag 8 cn 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. Negen mariniers vermoedelijk verdronken QUANTICO (Virginia), 7-3. Negen mariniers van de dicht bij Washing ton gelegen basis Quantdco worden vermist na een ongeluk op de rivier de Potomac. De mariniers moesten met een ka no de drie kilometer brede rivier oversteken. Op de terugtocht sloeg het vaartuig om. De kano kon ge borgen worden maar tot dusver is geen der negen militairen gevonden. Volgens de militaire voorlichtings dienst waren zij allen goede zwem mers. Israëlische vergeldingsactie JERUZALEM. 7-3. Israëlische mi litairen hebben woensdag in Oued Joz, ten oosten van Jeruzalem, het huis opgeblazen van de Arabier Ka- mal Nammer, die een der leiders van de verzetsbeweging „Al Aratah" zou zijn. Nammer, die zondag met een andere „Al Fatah"-leider. Wiliam Najob Nasser, werd aangehouden, heeft bekend mede schuldig te zijn aan de moord op een Droes en een sabotageaanslag. LOESAKA. In Loesaka, de hoofd stad van het aan Rhodesië grenzen de Zambia, is een bomaanslag op het Britse hoge commissariaat mislukt. BONN. Naar het Westduitse blad ..Die Welt" meent te weten, zal de Bondsrepubliek 150 tot 180 Ameri kaanse straaljagers van het type „Phantom" kopen. MOSKOU. Kleine advertenties van particulieren en reclame van onder nemingen en warenhuizen zijn voor het eerst opgenomen in een Moskous avondblad .Aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. DEN HAAG. De komende jaren zullen belangrijk meer kleuterleid sters afstuderen dan het aantal te vervullen plaatsen. Staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onderwijs en wetenschappen wil de toeloop tot de kleuterleidsteropleidingen beper ken. BREDA. Voor de 125 van de 500 werknemers van de machinefabriek AMBAC N.V. in Breda zal werktijd verkorting worden ingevoerd. Deze zal ongeveer zes weken duren en gaat in medio maart. Feuilleton door Gré de Boer Dat was in onze ogen een we reldwonder. Later haalde Offermans - hij is vorig jaar met pensioen ge gaan - ons wel eens heimelijk bin nen en dan mochten we vla'kbij staan kijken. Toen ik van school af was, heb ik een poosje in de bin derij gewerkt - meneer Varsink had het bedrijf juist uitgebreid tot wat het nu is - maar thuis hadden ze het liever niet. Ik ging toen naar de avondulo en studeerde gelijk steno. Na het behalen van m'n diploma kwam ik op kantoor en werd typis te. En nog later ben ik een half jaar sekretaresse geweest bij meneer Varsink. Tot ik trouwde met Wout". Ze keek met een verheerlijkt gezicht naar 'haar man, die zwijgend luister de. Do bezoeker kreeg meer belang stelling voor de gastvrouw. „Als ik het dus goed begrijp, bent u ook een Marsdamse". De vrouw knikte. „En hoe". „Ik ben het eveneens, mevrouw.. eh, Gerriedaar moet ik even aan wennen.wacht eens, Gerrie. Ik heb een Gerritje ten Hagen ge kend. Maar dat was een kleuter. och ja, later op school ook nog. Ik zat in de hoogste en Gerrietje in de laagste.Ten Hagen had een groente- en fruitwinkel in de Bre- destraat". De vrouw lachte vrolijk. „Dat was ik en mijn ouders natuurlijk. Wout vond Gerritje 'niet leuk. „Nietwaar", viel haar man in de rede, „ik vond jou juist ontzettend leuk. „Maar m'n naam niet, malle, dat 'bedoel ik. Hij maakte er Gerrie van en hot. is Gerrie gebleven". „Herinnert u zich mij dan niet meer?" Mevrouw Aldcrna knikte heftig. Zowel van de school als van de drukkerij. Hier was u al vriend met Nico, dat weet ik nog zo goed. Jullie haalden samen allerlei streken uit. Weet u nog die stunt met koningin nedag? Er was een etalagewedstrijd in de stad. De avond tevoren maak ten jullie samen die oranje kaarten. Als ik me goed herinner, hebt u ze gezet en Nico drukte ze af. Eerste prijs, 9tond er op. Er waren er wel vijftig. En jullie gingen met die kaarten 's avonds verschillende win kels langs en zeiden: „Meneer, u hebt de eerste prijs gewonnen met de etalagewedstrijd. Hier hebt u al vast de kaart, kunt u in de etalage zetten. Morgen krijgt u de prijs zelf wel. Nou, die winkeliers natuurlijk verguld. Meestal kregen de samen zweerders nog een extraatje, een dubbeltje of een koek of wat fruit". Bergenaar herinnerde zich het he le voorval nog. Hij lachte hartelijk bij deze terugblik op die leuke ja ren. „De halve stad had etalages, waarin heel trots onze gedrukte kaart enprijkben: Eerste prijs etala gewedstrijd. Binnen een paar uur wist iedereen, dat de stad vol was met etalages, waarin het kaartje: eerste prijk stond. Dat is me een consternatie geweest. Het feestco mité was woest. De dag na het feest moesten we op het matje komen bij meneer Goverts. We wisten het al van Dientje, het meisje, dat bij me neer en mevrouw Goverts werkte, dat-io rood aangelopen was van de pret, die hij had, toen hij van de grap hoorde. We kregen er natuur lijk flink van langs en we moesten de gebruikte materialen betalen. Tenslotte zei hij: Ik houd best van een goeie mop jongens, laten we maar toegeven dat hij reuze is ge slaagd, maar haal zulke gebbetjes - hij had het altijd over gebbetjes - niet meer uit. Althans niet meer met drukwerk. Jazoiets zou nu niet meer mogelijk zijn". Aldema schudde zijn hoofd. „Niet zo gemakkelijk meer. Hoe hebben jullie dat gefikst zonder dat de an dere personeelsleden het bemerk ten? Of zaten die mee in het com plot?" „Welnee", antwoordde zijn vrouw, schaterlachend, „ze deden het na werktijd. Die ouwe drukkerij was net een zoete inval. Ik kan me niet herinneren, dat hij ooit op slot was. Iedereen kon er binnenlopen. Later, in de oorlog, natuurlijk niet meer. Maar voor de oorlog ging hier alles zo gemoedelijk. En weet u nog van die motorfiets, meneer?" Bergenaar knikte. „Ik zat er net aan te denken. Hoe zat dat ook al weer? Ik weet alleen nog, dat het van korte duur was „Nico had het er wel eens een en kele keer over. Hij had ergens een benzinemotor op de kop getikt. Voor een paar gulden. Jullie hebben toen twee oude fietsen aan elkaar gelast en daar tussen in die motor opge hangen. Met veel kunst- en vlieg werk maakten jullie een verbinding met een der wielen. Nico, die altijd zo'n halve monteur was. wat hem in de eerste jaren in de drukkerij nog wel eens van pas kwam, wist de mo tor aan de gang te krijgen, en jullie er vandoor, de stad in. Het'ding rookte als een stoomboot en een herrie, dat-ie maakte! Het was kort voor de oorlog, dat weet ik ook nog, en de mensen kwamen verschrikt naar buiten rennen, omdat ze dach ten, dat er ééin of andere tank dooi de straat kwam (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 8