dagelijks 'n goede portie vlees Gunstige ontwikkeling bij de Raiffeisenbank te Oosterland Burgh startte al vroeg met een zondagsschool Pest en cholera in Zuid-Vietnam Aanvaring op de Westerschelde DamP0 breekl „NIET INEENS NAAR REUZEN-LANDBOUWBEDRIJVEN" ZIERLKZEESCHE NIEUWSBODE Vrgdag 8 maart 186» Nr. 19858 Alle sectoren vertonen een stijgende lijn OOSTEKLAND, 7-3. Dinsdag- avond had in het café „Even Buiten" de gewone jaarlijkse ledenvergade ring plaats van de Raiffeisenbank (Boerenleenbank) te Oosterland, die zeer druk was bezocht. Oe voorzit ter, de heer II. J. van de Zande, sprak in zijn welkomstwoord hier. over zijn vreugde uit, en heette wel kom. behalve de vele aanwezigen, de rayoninspecteur de heer Oudkerk, de afvaardiging van de Boerenleen bank te Bruinisse, oud-kassier de heer Edelschaap, en enige oud-leden. Een blik terugwerpend wilde spre ker kort zijn voor wat betreft de fi nanciële uitkomsten clit jaar in de agrarische sector: deze zijn teleur stellend op velerlei gebied, en maken 1967 tot een ongunstig boerenjaar. Een heel ander geluid kon spreker laten horen voor wat de bank be treft: op alle sectoren steeds een stij gende lijn. Dagboekposten, spaargel den enz. alles naar boven vergeleken bij het vorige boekjaar. Dit verheu gende feit vermeerderde echter sterk de zorgen van directie, bestuur en Commissie van Toezicht. Een geluk hierbij is dat men steeds een „ster ke arm" heeft aan de Centrale Bank te Utrecht, die bij moeilijke gevallen steeds gereed staat waardevolle ad viezen te verstrekken. Dachten we in '64 door een gron dige verbouwing van het nieuwe pand aan het Kerkplein voor jaren klaar te zijn, nu blijkt reeds dat het gebouw te klein is geworden en we spoedig weer moeten zullen gaan uit breiden op één of andere manier, al dus de voorzitter. Een ultra moderne boekhoudmachine werd aangeschaft, kosten f 12.000,-, terwijl spoedig een vierde werkkracht nodig zal zijn. Uit deze vooruitgang in een kort tijds bestek spreekt de grote ontwikkeling van het bankwezen. Een woord van dank bracht spre ker aan de heer Poelman en zijn me dewerkers voor de wijze waarop zij tijdens dit drukke jaar hun werk hebben verricht en voor de goede sa menwerking met het bestuur en de Commissie van Toezicht. Als secretaris werd voor deze avond benoemd: de heer M. J. Zeij- ler en tot stemopnemers: de heren J. A. Beije, C. Bolle Lz. en S. van der Laan. Jaarverslag De kassier, de heer Poelman, deed vervolgens het jaarverslag waaruit de volgende posten naar voren kwa men: aantal spaarrekeningen 1451 (vorig jaar 1348), rekening-courant 322 (v.j. 275), voorschotten 117 (v.j. 103). dagboekposten 52038 (v.j. 47905). balans totaal f 5.106.029,12 (vorig jaar f 4.597.936,37), jaarrekening een be drag van f 21.855.203,54 (vorig jaar f 19.432.675,11). spaartegoed een be drag van f 3.860.391,88 (vorig jaar f 3.571.096,93). De voorzitter dankte de heer Poelman voor zijn uiteen zetting van de cijfers, die op alle fronten een stijgende tendens verto nen. Bij de bestuursverkiezingen werd in de vakature Joh. Boogert aftre dend en niet hèrkiesbaar, gekozen de heer A. Bal. In de Commissie van Toezicht werd de heer J. Kwaak herkozen en als lid hiervan de heer Jac. van den Houten. Als plaatsver vangend lid van de Commissie van Toezicht werd gekozen de heer Jac. Beije. Met algemene stemmen werd de rekening goedgekeurd, terwijl er geen bezwaar bestond onder de leden de winst van dit jaar ook weer bij het reservefonds te voegen. In harte lijke bewoordingen dankte de voor zitter de heer Joh. Boogert, die na een precies 25-jarig lidmaatschap van de Commissie van Toezicht en bestuur afscheid nam van deze functie. „Het afscheid valt zwaar", aldus de voorzitter, „want u hebt ontzettend veel in het belang van onze bank gedaan. Uw werk was van enorme betekenis en uw adviezen waren altijd doordacht. We zullen u node missen". Met een handdruk nam de voorzitter afscheid van de heer Boogert en bood hem namens de vereniging het fotoboek „Neder land" aan, bewerkt door de bekende vakfotograaf Cas Oorthuijs. Geroerd dankte de heer Boogert voor dit mooie geschenk en voor de vriende lijke woorden tot hem gericht. „Wat ik deed was slechts mijn plicht", al dus de heer Boogert. die tot slot de vergadering de raad gaf: „Wees zui nig op uw voorzitter. Ik weet wat hij voor de bank betekent". De rayon-inspecteur, de heer Oud- kerk complimenteerde het bestuur met de goede resultaten waaruit blijkt dat de bank een centrale plaats inneemt in het dorpsleven. Het suc ces van dit jaar is weer voor een groot deel toe te schrijven aan de goede zorgen van kassier, personeel, bestuur en Commissie van Toezicht, die door een vruchtbare samenwer king steeds een betere service ver lenen aan de cliënten der bank. Na mens de directie van de Centrale Bank dankte hij ook de heer Boogert voor alles wat hij in een kwart eeuw voor Oosterlands Boerenleenbank heeft gedaan. De voorzitter van de Boerenleenbank te Bruinisse dankte voor de invitatie en was blij deze geanimeerde vergadering van de zustervereniging te kunnen bijwo nen. Op zijn beurt verzocht hij ook een afvaardiging te sturen naar de vergadering te Bruinisse, en dankte voor de goede samenwerking. Tot slot vertoonde de heer L. J. de Jonge een serie lichtbeelden, voor stellende afbeeldingen van het Oos terland „van vroeger en van nu". Op verzoek van de voorzitter lichtte de heer L. A. Capelle eerstgenoemde serie toe, en gaf commentaar op deze oude kiekjes. De vooriztter dankte tot slot de heer De Jonge voor zijn vertoning en de heer Capelle voor zijn commentaar en sdoot de verga dering. die zeer goed .geslaagd ge noemd kon worden. Advertentie Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandéarvlees uw hoofdschotel, elke dagl Reeds kort na het begin der 20-ste eeuw startte in Burgh een zondags school. De leerlingen waren ontspro ten uit ouders die de Protestanten bond voorstonden. De ouders kwa men meestal om de veertien dagen op de zondagavonden bijeen in de oude kleuterschool, waar momenteel tijdelijk het Postkantoor is gevestigd. Een dominee uit Zierikzee of van el ders leidde dan de dienst. De kinderen echter kregen ander half uur godsdienstonderwijs van het toenmalige hoofd van de open bare lagere school van Haamstede, wijlen „Meester" Reisinger. Op zon dagmorgen kwamen de meisjes en de jongens in de „rechtkamer" van hotel v. d. Moer (het tegenwoordige .Wapen van Burgh") bijeen, om al daar hun versje op te zeggen. Wie het niet kende, kon de andere maan dag „tussen de middag" even naar Haamstede komen om bij de heer Reisinger het alsnog geleerde ge zang of psalm op te zeggen. Dit kwam echter zelden voor. Na een kort bijbelgedeelte las de meester voor, vooral zijn voordrachtkunde in „De kleine lord" zal menigeen nog bijgebleven zijn. In september begonnen de voor bereidingen voor het Kerstfeest. Het orgel kwam er dan bij te pas en het moet gezegd worden dat de Kerst liederen er vast in zaten. Dat was meester wel toevertrouwd. Op eerste Kerstdag, des avonds te half zes, werd het Kerstfeest gevierd in een lokaal van de o.l.-school te Haam stede. In 'het meegebrachte kopje werd chocolademelk geschonken en iedere leerling kreeg een geschenk dat hij van te voren op een verlang lijstje had 'kenbaar gemaakt. Na tuurlijk konden een sinaasappel en een sinterklaasje op dit altijd druk bezochte kerstfeest niet ontbreken. Na het vertrek van meester Reisin ger naar Middelburg werd de zon dagsschool nog een tijdje voortgezel door mej. G. Geijssendorfer, hoofd van de kleuterschool, doch later is de zondagsschool ter ziele gegaan. Bevolking Brielle in klederdracht BRIELLE, 7-3. Naar schatting 4000 inwoners van Brielle zullen gehoor geven aan de oproep de komende 1 aprilfeesten, die reeds op 29 maart aanvangen, in de klederdracht anno 1572 bij te wonen. Verder heeft de voorzitter van de Voornse kunst kring, tevens voorzitter van de 1- aprilvereniging, plannen uitgewerkt om op zaterdagavond 30 maart in het kader der feesten een promena deconcert te organiserenOmdat men deze avond tot een cultureel hoogtepunt van deze festiviteiten wil maken, zal het geheel geschie den in de stijl van 1572 met bezoe kers in de 16e eeuwse kledij. IJMUIDEN. De „Neeltje Jacoba" en een helikopter van de marine luchtvaartdienst hebben zonder re sultaat gezocht naar de man die door golven van de Zuiderpier te IJmuiden was geslagen. RECHTZAKEN Eis tegen souteneur: Jaar Rijkswerkinrichting AMSTERDAM, 7-3. De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft tegen de 29-jarige hande laar N. M. P. uit Amsterdam een jaar opname in een rijkswerkinrich ting plus twaalf dagen hechtenis geëist wegens het als souteneur voordeel trekken uit ontucht van de Amsterdamse prostitué M. A. P. Verdachte beweerde ter zitting nim mer van de inkomsten van de vrouw met wie hij de laatste 21/fe jaar heeft samengewoond, geprofiteerd te heb ben. Na het failliet gaan van het door hem gedreven café korte tijd geleden zou hij geleefd hebben van de handel in goud en sieraden. De als getuige aanwezige publieke vrouw, die volgens haar zeggen een inkomen genoot van 400 a 500 gul den per week schoon, beweerde dat verdachte vele duizenden guldens van haar had ontvangen. Uitspraak donderdag 21 maart. SAIGON, 7-3. In de Zuidvietna- mese stad Tay Ninh, bij de Cambod jaanse grens, zijn acht gevallen van pest geconstateerd. De regering stuurt met spoed een voorraad vac cin naar die plaats om het uitbre ken van een grote epidemie te voor komen. Volgens kringen van de Ameri kaanse ambassade zijn in Tay Ninh tevens meer dan zestig gevallen van cholera gesignaleerd en zijn er al drie doden gevallen. Pest komt, naar zij zeggen, ook voor in Long Khanh, 70 km. ten oosten van Saigon, en de provincie Phoeoec Long, 120 km. ten noorden van de hoofdstad. Russisch geestelijke vraagt asyl in Zwitserland GENEVE, 7-3. Mgr. Vladimir I'g- naste, de secretaris van de perma nente vertegenwoordiger van het patriarchaat van Moskou bij de We reldraad van Kerken in Genève, heeft in Zwitserland asiel gevraagd voor zichzelf en zijn echtgenote. De redenen voor dit verzoek zijn niet bekend. Bekentenissen in abortuszaak te Delft DELFT, 7-3. De dertigjarige Haag se vrouw J. H. W. R. en de 23-jarige uit Suriname afkomstige en in Delft wonende los werkman G. S. D„ heb ben bekend samen de abortus ge pleegd te hebben, als gevolg waar van de negentienjarige kantoorbe diende S. Z. uit Delft, in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven is gekomen. De vrouw heeft voor haar handelingen een bedrag ontvangen van D., groot f 200. Van ochtend heeft het tweetal een volle dige bekentenis afgelegd, na uren lange verhoren. Beiden zullen ver moedelijk vandaag (vrijdag) voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. SPORT Microkorfbalcompetitie te Oude Tonge SKNWK-WIK 1-6 Al direct na het klinken van het beginsignaal bleek duidelijk, dat de Kerkwervenaren veel sterker waren dan SKNWK. Ondanks een licht overwicht van WIK nam Nieuwer - kerk tegen de verwachtingen in al na vijf minuten spelen door Adrie Romijn de leiding (1-0). Lang ple zier hadden de Duivelanders echter niet van deze voorsprong want drie minuten later deponeerde de snelle Adrie Verhage de gelijkmaker in de korf (1-1). WIK kwam er steeds be ter in en toen na 11 minuten spelen Tony Hart een kans kreeg, ptond WIK met 1-2 aan de leiding. Het was dezelfde speler, die er enkele minuten later ook 1-3 van maakte en SKNWK kreeg het zwaar te ver duren. WIK bleef het initiatief be houden en door Corrie Hillemaa werd het nog in de eerste helft 1-4. Vlak voor de wisseling deponeerde Het Berrevoets nummer vijf in de Nieuwerkerse korf (1-5) en hiermede hadden de Kerkwervenaren hun meeste ka*uit toch wel verschoten. Voor SKNWK probeerde Dingeman Verboom 'het nog enkele malen met In de voorlaatste wedstrijden is DFS er in de Flakkeese microkorf balcompetitie te Oude Tonge toch niet in geslaagd om haar ongeslagen rekord te handhaven, want de eer ste nederlaag moest worden geïncas seerd. Het was het jonge Zierikzee-acht- tal van All-Ready dat er in slaagde om de kampioenen in het zand te laten bijten, terwijl de rood-zwarte Zierikzeeënaren er in een vorige wedstrijd al in geslaagd waren om DFS een gelijkspel af te dwingen. De andere wedstrijd van DFS te gen Delta leverde de acht uit de Westhoek echter weer een 3-1 over winning op, zodat de oranje-zwarten toch nog weer twee punten aan hun totaal konden toevoegen. De eerste wedstrijd van de avond tussen SKNWK en WIK leverde dit maal een ruime 1-6 overwinning voor de Kerkwervenaren op, terwijl het Flakkeese duel tussen Sparta en D.B. G.C. in een kleine zege voor Delta In Malawi: niet boven de knie BLANTYRE, 7-3. In Malawi is het sedert dinsdag de dames niet meer toegestaan rokken te dragen welke niet tot over de knieën a-eiken. Alle rokken die ook maar iets van het dijbeen laten zien zijn daar „mini" en dus verboden. Iedere buitenlandse die het ver bod durft trotseren, zal worden ver zocht het land te verlaten en winkels die mini-rokken verkopen, worden gesloten. Vaste data voor doelen en bevrijdingsherdenking DEN HAAG, 7-3. Bij de behande- ling Van de begroting 1967/1968 van het ministerie van algemene zaken door de Eerste Kamer, heeft de mi nister-president medegedeeld dat de regering besloten heeft, in overeen stemming met de wensen van de verzetsorganisaties, de nationale do denherdenking op 4 mei en de nati onale bevrijdingsherdenking op 5 mei niet meer te verplaatsen, maar in het vervolg steeds aan de data van 4 en 5 mei vast te houden, on geacht op welke dagen deze data vallen. verre schoten, doch deze leverden niets meer op. Wim Berrevoets slaagde er nog in om kort voor het einde het halve dozijn voor WIK vol te maken (1-6). VOETBAL Zierikzee I—Steen I Zondag a.s. ontvangt Zierikzee I (no. 10 op de ranglijst, doelcijfers 23 voor, 22 'tegen), het Zeeuws-Vlaamse Steen, (no. 8 op de ranglijst, doelcij fers 26 voor, 27 tegen). Er staat' dus een belangrijke wedstrijd te gebeu ren, waarin 'het 'krachtsverschil ge ring zal zijn. Gezien het spel tegen N.S.V., verkeert Zierikzee in een goede vorm en de kans op een re delijk succes zit er in. Overigens zegt de plaats die op de ranglijst ingenomen wordt nog niet alles, want bijv. HW '24 (no. 7 op de rang lijst) vertoonde te Zierikzee beslist béter spel dan NSV (no. 2). MOSKOU. De Russen hebben weer twee kunstmanen van de Kos- mos-serie gelanceerd. Het zijn de Kosmos-204 en de Kosonos-205 die instrumenten aan boord hebben voor het onderzoek van de ruimte. eindigde. Het werd weliswaar een magere en benauwde 1-2 zege voor de groen-witten, doch de punten wa- rij binnen. Geheel volgens de ver wachtingen liet All-Ready zich in de laatste wedstrijd door het Nieu- werkerkse SKNWK niet verrassen en behaalde een ruime 5-1 zege, terwijl de cijfers, in verhouding tot het ver toonde spel, nog aan de lage kant bleven. Door de nederlaag van Delta tegen DFS heeft All-Ready zich nu vrijwel verzekerd van de uiteinde lijke tweede plaats op de ranglijst, hetgeen voor de rood-zwarten een zeer eervol resultaat genoemd mag worden. Dinsdagavond 19 maart wordt de competitie besloten met de wedstrij den: DFS-DBGC, SKNWK-Delta en WIK-A11 Ready. Als sluitstuk wordt dan gespeeld een wedstrijd tussen de kampioen van de le klasse t.w. DFS (Burgh-Haamstede) en de vermoede lijke kampioen van de 2e klasse VIOS (Numansdorp). DEN HAAG, 7-3. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knott- nerus, heeft in de gehouden be stuursvergadering gereageerd op de rede die dr. S. L. Mansholt, vice- vcorzitter van de Europese Commis sie, onlangs in Groningen heeft ge houden voor de Groninger Maat schappij van Landbouw. Met 'dr. Mansholt meent ir. Knott nerus dat grote produktie-eenheden in de landbouw voordelen kunnen bieden. Hij zei, aan de hiervoor aan wezige voorbeelden uit de praktijk meer waarde le hechten dan aan de berekeningen die de economen uit voeren. Hij wil echter niet, zoals <lr. Mansholt, mét een grote stap voor waarts die grote eenheden koste wat het kost tot stand brengen. Men zou dan een fase overslaan, waar door de hele ontwikkeling eerder geremd zou worden dan bevorderd. Prodüktic per man Met dr. Mansholt is dc heer Knott- nerus van mening dat de produktie per man in de landbouw aanzienlijk vergroot is en nog groter kan wor den; do toekomslvorwacht in,gen hier „Waak-record" JOHANNESBURG, 6-3. Een typiste uit Krugersdorp bij rg, de 19-jarig Johannesburg, de 19-jarige Linda Naude, zegt een nieuw wereldrecord te hebben ge vestigd door 112 uur en 20 mi nuten achtereen wakker te zijn gebleven. Met twee vrien dinnen was zij vrijdagavond aan haar „marathon" begon nen. De twee andere gaven in het weekeinde de strijd op. HANSWEERT, 7-3. Donderdag avond is op de Westerschelde tus sen Walsoorden en het Nauw van Bath een aanvaring ontstaan tus sen het Panamese vrachtschip „Le- las" onderweg van zee naar Ant werpen, en het Duitse vrachtschip „Lisboa", brt 1.441, onderweg van Antwerpen naar zee, waarbij de steven van de „Lisboa" in elkaar werd gedrukt en het schip aan de grond gezet, terwijl de „Lelas" ter plaatse midden in het vaarwater voor anker is gegaan. Persoonlijke ongelukken zijn tot op heden niet bekend. „Bavaria" buiten gevaar EMDEN, 7-3. Het Duitse motor schip Bavaria, dat gisteren na een explosie in brand geraakte en weste lijk van Bonkum aan de grond liep schijnt 'buiten gevaar te zijn. De aan boord gebleven bemanningsle den hebben 'het vuur geblust. Het schip is evenwel nog niet vlot. KERKNIEUWS Geil. Synode Ger. Kerken LUNTEREN, 7-3. De Generale Sy node van de Gereformeerde Kérken was donderdag de gehele dag ge wijd aan de behandeling van finan ciële aangelegenheden. Zij besloot o.m. deputaten voor financiën en organisatie op te dragen in overleg met deputaten voor zeevarenden voor de op te richten stichting tot exploitatie van een zeemanshuis te Rotterdam. omtrent zijn nog zeer hoog gespan nen. Volgens dr. Mansholt is die vergrote produktiecapaciteit per man ook goedkoper geworden. In verschillende produkties: pluimvee houderij, varkenshouderij, kal ver in esterij. bewijzen de feiten dat dit in het algemeen wel het geval is, al dus ir. Knottnerus. Grotere eenhe den 'bereiden zich uit, kleinere krim pen in en verdwijnen. In rundvee houderij en akkerbouw is dit mis schien nog niet voor een ieder zo duidelijk, maar toch zijn er ook hier praktijkvoorbeelden die duidelijke taal spréken. Dr. Mansholt is verder van me ning dat ook de sociale positie van de werkers in de landbouw in be schouwing met worden genomen cn vindt dat do E.E.G. maatregelen moot nemen die de stap naar de grote eenheden mogelijk maken. Ir. Knottnerus was het er mee eens dat nationale en E.E.G.-over- heden de taak hebben, door regelin gen en subsidies de landbouwstruc tuur in goede banen le leiden. Maar dit zal niet moeien gebeuren door subsidiëring van uitsluitend grote eenheden. SPORTSPIEGEL (Verkort in verband met de beschikbare ruimte) Voetbal K.N.V.B. - Zierikzee (3e kl. D) speelt zondagmiddag thuis tegen Steen; als het niet in de verdruk king wil komen zal het beide punt jes moeten thuis houden. De reser ves (3e kl. C.) hebben „vrij". Afd. Zeeland, zondagcompetitie. DFS neemt het in eigen huis op te gen Zeelan'dia, Renesse gaat op be zoek bij Groede, Dreischor staat voor moeilijke taak tegen Cortgene. Zierikzee III en DFS II zullen maar moeilijk een nederlaag kunnen ont lopen 'tegen Luctor II en Kwaden- dame; SVOWK is niet kansloos te gen Kwadendamme II. Zaterdagcompetitie: MEVO doet 't uitstekend en moet kunnen win nen van BEREN. Leider WIK heeft goede winstkansen tegen Middel burg VI. Junioren: in groep A IV zullen 'koplopers DFS AI en WIK AI el kaar waarschijnlijk niet veel ontlo pen. Scheepvaartberichten Atys, 7-3 Bukon naar Slhanoukville Ameland, 7-3 130 m. W. Ierland naar Curacao. Alchiba, 6-3 300 m. NW Fernando Noranha n. Charleston. Attis, 7-3 te Kingston. Calamares, 7-3 te New York. Ganymedes, 6-3 600 m. NO Puerto Rico naar Rotterdam. Korenia, 8-3 te Sydney. Kara, 6-3 390 m. ZZW Acapulco. Koratia, 7-3 te Malmö Mississippilloyd, 7-3 te New Orleans. Maasdam, 6-3 600 m. ZZW Los An gelos. Skadi, 7-3 Mobile naar Port Kaiser. Slamat, 6-3 te Port Elizabeth. Vlieland, 6-3 Stahlow naar Ro ter- dam. Zafra, 7-3 225 m. WNW Freetown naar Mena Al Ahamadi. Advertentie de kracht van een verkoudheid bij Vader, Moeder en Kind.MHi Ir Knottnerus geloofde dat het so ciaal onverantwoord zijn van het eenmansbedrijf lang niet zo sterk door de betrokkene zelf wordt ge voeld als velen willen doen geloven. Mocht dït wel zo zijn, dan nog dient de positie waarin deze man na de sanering wordt gebracht sociaal meer verantwoord te zijn. Enkelen zullen na de sanering werknemer worden in 'een agrarisch grootbe drijf, anderen werknemer in een an dere branche, weer anderen wacht werkloosheid. De heer Knottnerus had de indruk, dat naar het inzicht van de meeste bedrij fshoofden deze vooruitzichten slechter zijn dan hun huidige positie. Ramp niet bus in de V. S BAKER, California. 8-3. In de Mo- javewoestijm in California is don derdag een autobus met 30 inzitten den na een botsing met een perso nenauto in brand gevlogen. Naar mededeling van de politie hebben 20 mensen het leven verlo ren en zijn 10 gewond. De autobus was van Los Angeles op weg naar Las Vegas. Ouderavond openbare lagere school te Ellemeet ELLEMEET, 5-3. Onder voorzit terschap van de heer H. Geluk ver gaderde de oudercommissie van de o.l.-school. In het welkomstwoord werden in het bijzonder betrokken burgemeester S. Francke en wethou der Hoogcnboom. In een snel tempo passeerde het jaaroverzicht de revue. Even werd stil gestaan bij het komende school reisje. De heer B. A. Kievith, hoofd der school, wil met de hoogste klas sen een weekend gaan kamperen. Er kwamen van verschillende ouders al aanbiedingen van. tenten en lucht bedden, zodat de organisatie niet al te veel voeten in aarde zal hebben. Bij acclamatie werden mevrouw Giljam en de heer Geluk herkozen, zodat de samenstelling van de ou dercommissie ongewijzigd blijft. In de pauze werd het werk van de kinderen bekeken en met het on derwijzend personeel besproken. Hierna sprak de heer Hage, direk- teur van de Rijkskweekschool te Middelburg, over het openbaar on derwijs. Door op een geestige wijze de ontwikkeling van het onderwijs in de laatste 150 jaar te schetsen, kwamen bij vele ouders herinnerin gen boven aan eigen schooltijd. Vanuit de enge dorpsgemeenschap waar de school vroeger centraal stond en deel uit maakte, is er in de tegenwoordige tijd veel meer open heid gekomen. De school is niet meer een verlengstuk van het gezin, maar staat er buiten en heeft een geheel eigen taak bij de opvoeding gekregen. Wisselende maatschappij Het onderwijs heeft de moeilijke taak gekregen mensen klaar te ma ken voor een steeds wisselende maatschappij, die voortdurend nieu we normen moet aanleggen. De voordracht van de spreker werd zo nu en dan onderbroken door een felle discussie over opvoedkun dige of maatschappelijke problemen. Het grootste probleem van heden echter is, aldus de heer Hage, dat de oudere generatie de soepelheid mist om mee te gaan met de mo derne ontwikkeling en daardoor steeds verder van de opgroeiende jeugd komt af te staan. „Wij ouderen leggen bij de be oordeling van moderne verschijnse len normen aan, die vroeger door onze ouders al werden gehanteerd, maar die nu grotendeels hun waar de hebben verloren." Door de ontwikkeling te schetsen, die destijds heeft geleid tot het ont staan van het 'bijzonder onderwijs, t.w. een school waarin de sfeer van het gezin gehandhaafd bleef, kwam de heer Hage op de vereniging van Volksonderwijs. Behalve een geani meerd spreker bleek hij ook een goed pleitbezorger. Aan het einde van de avond gaven zich zeventien leden op voor do vereniging. MICROKORFBAL All-Ready bracht DFS zijn eerste nederlaag toe (4-2) Voorzitter Landbouwschap:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3