DE ZIERIKZEESCHE COURANT SENATOREN EISEN SPOED-DEBAT OVER VIETNAM Nederlandse hulp aan Indonesië Doden in Brazilië bij overstromingen meubelen voor gelukkige Eventueel rijksgarantie voor één dokproject Waterweggebied Bezoek de presentatie van een nieuwe generatie Mercedes-Benz Hulp voor vluchtelingen in Vietnam Vader doodt zijn vier jonge kinderen Skandinavisch buffet a f 6.00 b V.N.-commissie vraagt Veiligheidsraad herstel van orde, vrede en veilligheid Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Vrijdag 8 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19958 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: De Groene Knstwegconferentie te Zierikzee „Grondwet komt in het geding" WASHINGTON, 7-3. Amerikaan- se senatoren onder leiding- van Wil liam Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, hebben donderdag een spoeddebat over Vietnam geëist om te worden geraadpleegd over berich ten betreffende opvoering van de Amerikaanse troepensterkte daar en mogelijke uitbreiding van de oorlog tot buiten de grenzen van Zuid-Viet nam. Zij onderbraken daartoe een debat in de senaat over de burger rechten. Fulbright, reeds Lang tegenstander van de Vietnam-politiek vart de re gering, zei: .,Er zijn geruchten, meer dan geruchten dat zeer belangrijke besluiten in verband met een grote nieuwe uitbreiding van onze strijd krachten in Vietnam worden over wogen". Hij voegde eraan toe dat dat ..mogelijke uitbreiding van de oorlog over de geografische grenzen van Zuid-Vietnamese tot gevolg zou heb ben. „Hierbij komt de grondwet in het geding. De kwestie is of de regering de bevoegdheid heeft de oorlog uit te breiden zonder de toestemming van of overleg met het congres. Als de regering een uitbreiding van plan is, heeft zij de plicht het congres, en in het bijzondei- de senaat, te raad plegen en daarvan goedkeuring te krijgen. „Wat ik wil zeggen is dat de se naat erop staat te worden ingelicht van elke verandering in de toestand en dat daarover een debat wordt toegestaan". Andere senatoren zeiden het eens Het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie heeft donderdag ge dreigd zijn afvaardiging niet naar Mexico te zullen sturen tenzij het Internationaal Olympisch Comité zijn uitnodiging tot deelneming aan Zuid-Afrika intrekt. Kin«l slak weg over en werd overreden HATTEMERBROEK, 7-3. In de Gelderse plaats Hattemerbroek, ge meente Ol'debroek, is donderdag morgen het 5-jarige jongetje E. Nieuwerthuis uit Hattemerbroek, door een auto aangereden toen het met zijn autoped de Zuiderzeestraat weg overstak. Zwaar gewond werd het kind naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht, waar het na een uur overleed. te zijn met Fullbright, onder wie se nator Clifford Cace (republikein) en Robert Kennedy (democraat). Ken nedy zei dat de regering bij voor keur andere stappen moet nemen om de huidige militaire moeilijkheden in Vietnam te overwinnen dan opvoe ring van de oorlog. „Steeds wanneer we maar enige moeilijkheden ondervonden, was uit breiding het woord. We hebben de uitbreiding beproefd en ik stel voor dat we nu andere stappen proberen die zjjn voorgesteld en die dienen te worden overwogen door de senaat en het volk van de Verenigde Sta ten". Kennedy zei dat het Amerikaanse volk herhaaldelijk is gezegd dat de overwinning in Vietnam voor de de ui- stond, maar dat die overwin ning nooit is waargemaakt en „nu ook niet in het verschiet ligt". Kennedy gaf toe ook zelf te heb ben gezegd „dat het licht aan het einde van de tunnel" in zicht was toen hij deel uitmaakte van de re- gering-Kennedy. Nu was hij echter van mening dat het immoreel en on toelaatbaar is de huidige Ameri kaanse politiek in Vietnam voort te zetten. Hij betwistte het recht van de Amerikaanse regering „om in Was hington uit te maken welke steden en gehuchten in Vietnam zullen wor den vernietigd .Hebben wjj het recht tienduizenden mensen te doden om dat we een verplichting hebben, zo zei hij. DJAKARTA. 7-3. Minister Udink van ontwikkelingshulp heeft donder dag in Djakarta een contract gete kend waarbij Nederland 1.700.000 gulden (470.000 dollar) zal bijdra gen aan de bouw van een gezond heidscentrum. De begunstigde, de Mohammedaanse ziekenhuisstich ting, zal zelf 160.000 dollar opbren gen. Namens deze stichting teken de dr. H. Koesnadi. BELO HORIZONTE. 7-3. Over stromingen als gevolg van zware regenval hebben in de Braziliaanse staat Minas Gerais tot dusver zes entwintig doden geëist. Ongeveer tweeduizend personen zijn dakloos Zevenenzeventig passagiers van een trein, die twee dagen lang was ge- isoleerd, zijn nu in veiligheid. De strijd in Vietnam SAIGON, 7-3. Het aantal Ameri kaanse militairen dat sedert 1961 in Vietnam is gesneuveld nadert de 20.000. De Verenigde Staten leden vorige week met 542 doden hun op én na zwaarste verliescijfer in een week tijd. Het totaal aantal in de oorlog gesneuvelde Amerik nen kwam daarmee op 19.251. Vorige week sneuvelden aan de zijde van de tegenstanders, volgens Ameri kaanse opgaven, 3849 man. Advertentie GRATIS advies bij het inrichten van uw woning! intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE O DEN HAAG. pe Nederlandse be schuitindustrie zal bij de geboorte van de ibaby van prinses Margriet de verpleegden en hét personeel van de ziekenhuizen in Nederland, Surina me en de Ned. Antillen tractoren op beschuit met muisjes. NEW YORK, 7-3. De V.N.-com- missie voor de mensenrechten heeft donderdag met algemene stemmen de executie van de drie negersr in Rhodesië veroordeeld en Engeland en de Veiligheidsraad verzocht on middellijk maatregelen te nemen voor het herstel van de orde, vrede en veiligheid in de „kolonie Zuid- Rhodesië". Premier Wilson van Engeland heeft donderdag in het Lagerhuis het voor stel van een labour-afgevaardigde verworpen om een buitengewone conferentie van de premiers van de Gemenebestlanden bijeen te roepen, waarop de executie van de drie ne gers besproken zou moeten worden. Wilson verklaarde dat er binnenkort een debat over de kwestie-Rhodesië zal worden gehouden in het Lager huis. Ook de speciale V.N.-commissie voor het kolonialisme deed donder dag een beroep op Engeland, de te- Advertentie Exclusieve auto-expositie in: Botterdam Hiiton op vrijdag 8 maart, 10.00-22.00 uur, zaterdag 9 maart, 10.00-22.00 uur, zondag 10 maart, 10.00-18.00 uur, maandag 11 maart, 10.00-18.00 uur. Bij frontale hotsing: Twee «loden en twee gewonden RHENEN. 7-3. In de Achterberg- semeent onder de gemeente Rhenen vond donderdagavond een frontale botsing plaats tussen twee personen auto's. De 23-jarige automobilist J. H. Bosoh uit Heelsum, die geen voorrang verleende, werd op slag gedood. Van de drie in de andere wagen gezeten personen overleed het 14-jarig zoontje van de heer C. J. Jansen uit W?geningen. De heer Jansen zelf en nog een medeimzït- tende werden in zorgwekkende toe stand naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. Beide auto's zijn to taal vernield. Tsjechoslowakije heeft donder dag de Verenigde Staten om uitle vering van ide Tsjechische generaal Jan Sejna gevraagd, die in dë Ver enigde Staten politiek asiel heeft gevraagd. DEN HAAG, 7-3. De Nederland se regering is slechts bereid voor één van de voor het Nieuwe Waterweg gebied ontworpen dokprojecten een financieringsgarantie in overweging te nemen. Minister De Block heeft dit donderdagmiddag meegedeeld aan de directies van de vijf grote NederL landse werven. In aanwezigheid van mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van het col lege voor de scheepsbouw ontving de minister donderdag de directies van de N.D.S.M. te Amsterdam, de R.D.M. te Rotterdam, de Schelde, Vlissingen, Verolme Rotterdam (V.D.S.M.) en Wilton Feijenoord Rotterdam. De be spreking ging over de twee dokpro jecten, een voor een dok voor repa ratie en nieuwbouw van de V.D.S.M. in het Botlekgebied en een ander voor reparatiedok van een combina tie van de vier andere wei-ven op de Maasvlakte. Tot de conclusie is geko men "dat het wenselijk is dat op kor te termijn een dokproject wordt uit gevoerd in het Nieuwe Waterwegge bied. Dit wordt ook voor de haven van Rotterdam van groot belang ge acht. De regering is bereid onder na der te bepalen voorwaarden voor dit project een financieringsganantie te verlenen indien de noodzaak daartoe blijkt. Het as te vroeg om thans reeds een beslissing te nemen over een tweede project waardoor de repara tiecapaciteit in het Nieuwe Watea*- weggebied ongeveer verdubbeld zal worden. Gezien het feit dat niifet voor 1972 a 1974 een dergelijke behoefte aan reparatiecapaciteit bestaat ver dient het aanbeveling de beslissing dienaangaande voorlopig aan te hou den. In het licht van het rapport Keijzer, maar niet minder van de zojuist genoemde omstandigheid dat de regering slechts bereid is voor één project een financieringsgarawtie in overweging te nemen wordt een dringend beroep gedaan op de vijf betrokken werven om tot overeen stemming te komen over een geza menlijk project dat zowel op repara- tied'ok als op reparatie „nieuwbouw- dok" betrekking zou kunnen hebben. Reeds in januari j.l. heeft de minis ter van economische zaken- in een Advertentie SAIGON, 7-3. Tot dusver hebben negentien landen gehoor gegeven aan de oproep van de Zuidvietna- mese regering tot hulpverlening van de naar schatting 700.000 vluchtelin gen, die in primitieve onderkomens gebrek hebben aan voedsel, kleding en medicamenten. Drama te Roosendaal ROOSENDAAL, 7-3. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft de 39-jarige C. van de W. in de Gerard Doustraat te Roosen daal woensdagavond z\jn vier kinde ren van het leven beroofd. De vrouw van Van de W„ die woensdagavond rond half twaalf van familiebezoek uit Bergen op Zoom thuiskwam, vond de twee oudste kinderen van zeven en zes jaar op gehangen in het trapgat van het huis. Ze rende gillend naar de buren, waarna de politie naderhand in een kast op de slaapkamer de jongste kinderen van respectievelijk drie en anderhalf jaar vond. De man is spoorloos, men ver moedt dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. De man, die als zeer oppassend bekend stond, was kantoorbediende bij een bedrijf in Roosendaal. Hij was enige tijd geleden uit het zie kenhuis ontslagen, na een behande ling wegens zenuwoverspanning. Ook verscheidene internationale organisaties geven hulp in de vorm van geld of goederen. Het land dat de meeste bijstand verstrekt is En geland, dat 250.000 pond (ruim 21,5 miljoen gulden) heeft geschonken voor de komende twaalf maanden. Per vliegtuig zijn al uit Engeland koelkasten en voorraden medicijnen en plasma aangevoerd. De Wereld- 4 raad van Kerken heeft voor dit jaar zijn steun tot 5000.000 dollar (1,8 mil joen gulden) verdubbeld, waarvoor o.a. medicamenten worden gezonden. „Voettocht Nederland" 's-HERTOGENBOSCH. 7-3. De Stichting Pax Christi-voettochten heeft voor de eerste maal een „alge mene voettocht Nederland" als vol waardige tegenhanger van de jaar lijkse voettocht Den Bosch, georga niseerd. De algemene voettocht zal plaats hebben op hemelvaartsdag én de twee daaropvolgende dagen (23 t..m. 25 mei). Het gespreksthema luidt: „Van dorpsmentaliteit naar wereldbesef". Doe het eens anders dan anders! A.s. zaterdag- en zondagavond: Gaarne tafelreserveringl Restaurant „Mondragon" Oude Haven 13 - Zierikzee - Telefoon (01110)-2670 Booreiland verdwenen LONDEN, 7-3. Het elfduizend ton metende Britse booreiland „Ocean Prinse", dat woensdag tijdens een zware storm voor de noordoostkust van Engeland op drift raakte, is ver dwenen en waarschijnlijk gezonken. Alle 45 opvarenden werden donder dag door een hefschroefvliegtuig in veiligheid gebracht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «955509Ö5WCOMOCC00505COO Domheid biedt het voordeel O en ook het gevaar dat men er zelf niets uoj} bemerkt. V 0000950S0005CC05CCOC0050a WAT mr PE BILT UTRECHT. Donderdag is de geel-zwarte postkoets van Van Gend Loos vertrokken met passagiers in klederdracht van 1790. In het rijtuig bevinden zich vijf zakken speciale post, die in Rotterdam afgeleverd worden t.g.v. de manifestatie „Klankbord van d<> nat. jeugdfilatelie". Rhodesië rechtstelling van de overige ter dood veroordeelde negers in Rhodesië te voorkomen. De commissie vroeg dringend de aandacht van de Veilig heidsraad voor „de ernstige toestand in dat gebied". Anti-Johnson bowlen in beslag genomen GRONINGEN, 7-3. De Groninger politie heeft -donderdag weer enkele borden ini beslag -genomen, die voor de ramen van woningen aan de Gerklaan, de Helperwestsingel en de studentenflat aan de Chopinlaan te Groningen waren aangebracht. Op -de borden stond vermeld „Johnson, oorlogsmisdadiger?" en met kleine letters eronder „volgens de rechts normen van Neurenberg en Tokio". Tegen de betrokkenen wordt proces verbaal opgemaakt. Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met tijdelijk wat regen en morgen overdag plaatselijk enkele buien; matige tot vrij krach tige wind tussen west en noordwest; weinig verandering in temperatuur. 9 maart. Zon op 7.08, onder 18.34. Maan op 11.35, onder 5.05. 10 maart. Zon op 7.06, onder 18.36. Maan op 12.47, onder 5.46. 11 maart. Zon op 7.04, onder 18.38. Maan op 14.08, onder 6.16. Volle maan: 14 maart te 19.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 maart 10.13 v.m. 10 maart 11 maart 11.46 v.m. 0.26 v.m. 22.58 n.m. n.m. 13.05 n.m. 22.59 n.m. n.m. 12.51 n.m. brief een beroep op samenwerking gedaan. De vijf betrokken werven hebben evenwel nog niet tot een zodanige vorm van samenwerking kunnen ko men dat de regering daarop een be slissing tot het verlenen van een fi nancieringsgarantie heeft kunnen ne men. De regering is zich er van bewust dat zij va-ru de betrokken werven een voor hen buitengewoon moeilijke en diep ingrijpende beslissing vraagt DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid dr. J. H. Lamberts (P.v.'d.A.) heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, gevraagd zijn invloed aan te wenden opdat de stichtings besturen van het Prot. Chr. zieken huis „Bethesda" en het R.K. zieken huis „St. Joseph" in Vlissingen op nieuw gaan onderhandelen over sa menwerking bij ziekenhuisbouw. BROUWERSHAVEN 9 maart 10.09 v.m. 10 maart 11.37 v.m. 11 maart 0.24 v.m. Doodtij: 9 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Ierland ligt al enkele dagen de kern van een ge bied van hoge luchtdruk, terwijl de druk boven de Middellandse zee laag blijft. Tussen deze twee systemen wordt een noordoostelijke storing in stand gehouden, waarmee wolken velden worden aangevoerd. In deze situatie komt geleidelijk enige ver andering. Depressies, die voordien in een grote boog over IJsland naar Scandinavië trokken en het weer in onze omgeving maar weinig beïn vloeden, komen nu dichterbij. Zo'n depressie trekt het komende etmaal over Scandinavië naar west-Rus- land, zodat tussen deze depressie en het gebied van hoge luchtdruk en westen van Ierland boven de Noord- zeeen onze omgeving een westelijke tot noordwestelijke stroming ont staat. In deze stroming bewegen en kele fronten mee, die vergezeld gaan van wolkenvelden waaruit tijdelijk wat regen of enkele buien kunnen vallen. De komende nacht zal het in het gehele land niet meer vriezen, terwijl morgen bij een matige tot vrij krachtige westelijke tot noord westelijke wind de temperaturen tot ongeveer dezelfde waarden zullen stijgen als vandaag. Advertentie CCCCCCCCCCGCCC&ySCCCCCGGCfi Grote Nederlandse manifestatie in Boekarest DEN HAAG. 7-3. Van 19 tot 28 april zal in Boekarest voor de eer ste maal een Nederlandse tentoon stelling worden gehouden. Ruim 50 (voornamelijk industriële) bedrijven zullen aan deze, door de Centrale Kamer van Handelsbevordering (C.K.V.) georganiseerde manifesta tie, deelnemen in een tentoonstel lingshal met een expositieoppper- vlaltte van circa 3500 m2. Zoekt U niet longerjj maar koopt zo'n prachtig Q wollen tafelkleed van KUNSTWEVERIJ k „DE RAM" b« TUINMAN ZOON En weet u wat óók zo ideaal is: bij elk tafelkleed kunt u O bijpassende kleedjes kopen! x Alléénverkoop van deze O „Ram"-artikelen bij Woninginrichters N Mol 19 Zierikzee 8 Telefoon 2887 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1