OLGA T.V Intermeubel DE ZIERIKZEESCHE COURANT m dit nummer: Vergadering gemeenteraad Br omver shaven Bij huidige groei in jaar 2000 meer dan 7 miljard mensen Russische mijnstad dreigt te verzakken De werkloosheid in het noorden Wentelwiek redt opvarenden booreiland Drie Afrikanen opgehangen in Rhodesië Het komend Softenon-proces Pool vermoordde vier jonge vrouwen Bekentenis in oude moordzaak Marinierskamp bij Danang vernietigd L fe WAT HOT DE bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Donderdag 7 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19957 WAARIN OPGENOMEN Een blik in de toekomst DEN HAAG, 6-3. Als dc bevol king in het huidige tempo blijft groeien, zullen er in het jaar 2000 meer dan zeven miljard mensen op de aarde wonen. Drie eeuwen later zou de mensheid zich gevestigd heb ben in alle bewoonbare gebieden op de aarde, de maan, Mars en Venus, waarbij de bevolkingsdichtheid over al ongeveer gciyk zou zijn aan die cp Manhattan nu. De ruimtevaart kan dit niet voorkomen. Het enige middel is ingrijpen in de natuurlij ke bevolkingstoename. Dit zei prof. ir. J. P. Thijsse in Wassenaar, in een rede over „plan ning of the fut ure". Hij hield deze toespraak tijdens een lunchvergade ring van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland. De spreker wees op een grafiek met drie curven, die voorstellen de wereldbevolking, de grote stadsbe volking en de kennis van de mens. „Het spectaculaire van deze grafiek is. dat in onze eeuw de horizontale tendens wordt vervangen door een verticale". De grote stadsbevolking (thans ongeveer een miljard mensen) zal eind deze eeuw vervijfvoudigd zijn. De problemen die dit met zich brengt zijn enorm. Wetenschappelijke ontwikkelingen Pi-of. Thijsse ging vooral in op de wetenschappelijke ontwikkelingen, die te verwachten zijn. Binnen tien jaar zal de mens volop robots ge bruiken, op allerlei gebied. Automa tische bestuurde auto's zullen specia le wegen berijden. In de jaren tach tig zal de mens immuun zijn voor bacterieën en virussen. Dan is ook een bemande ruimtevlucht naar Mars te verwachten. Rond 1990 kan men het weer in beperkte mate be ïnvloeden. Nog deze eeuw zal de symbiose van mens en machine een feit worden; De directe „koppeling" van een menselijk brein aan dat van een computer. Deze verwachtingen baseerde de spreker op een in 1963 in de Verenig de Staten gepubliceerd rapport. En kele voorspellingen van toen zijn reeds uitgekomen, hoewel zij op een later tijdstip werden verwacht „Hieruit blijkt dat de verwachtin gen te bescheiden waren", aldus prof. Thijsse. Hij vervolgde: de toename van kennis is formidabel. Vele duizenden jaren was het vergaren van kennis een regelmatig proces, dat zich deze eeuw echter in een zeer versneld tempo is gaan afspelen. De hoeveel heid kennis verdubbelde tussen 1950 en 1965. „Negentig procent van alle wetenschappelijke onderzoekers uit de geschiedenis, leeft thans. Ver wacht wordt dat in 2000 het aantal wetenschapsmensen minstens tien maal zo groot zijn. Gijzeling mannen tloor onttrekking aan alimentatieplicht AMSTERDAM, 6-3, De raad voor de kinderbescherming in de hoofd stad heeft van de president van de Amsterdamse rechtbank vandaag het gevraagde bevel gekregen om in tien gevallen mannen, die zich aan hun alimentatieplicht ten opzichte van hun kinderen hadden onttrok ken, te doen gijzelen voor de duur van drie maanden. De raad had twaalf korte gedingen - in twee ge vallen werd het verzoek afgewezen - aanhangig gemaakt, waarbij het ging om achterstallige bedragen variërend van f 1407 tot f 8459. Model zeemeermin Kopenhagen overleden KOPENHAGEN, 7-3. De danseres die in 1913 als model heeft gefun geerd voor het bekende beeld van de „Kleine Zeemeermin" aan de in gang van de haven van Kopenhagen, is woensdag in de Deense hoofdstad overleden. Zij is 89 jaar geworden. Advertentie de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! MOSKOU, 6-3. De Oekrai'nse mijnstad Kryvoy Rog dreigt te ver zakken in de honderden kilometers mijngang, waarop de plaats is ge bouwd, zo schrijft de Literatoernaja Gazeta. Het blad stelt dat de regering van de Oekraïne weliswaar aan de bui tenkant van de ruim 600.000 inwo ners tellende stad huizen bouwt voor de bewoners van de meest bedreigde wijken, maar dat het tempo te traag is en dat er niet gezorgd wordt voor de huisvesting van nieuwe arbeids krachten die voor het opvoeren van de produktie nodig zijn. Kry vooy Rog is het grootste mijn^- eentrum ter wereld. Er wordt de helft van het Russische ijzererts ge wonnen, ongeveer evenveel als de produktie van Engeland en West- Duitsland tezamen. Het genoemde blad vindt het schandelijk dat men indertijd de stad STADSKANAAL, 6-3. Met het oog op de grote werkloosheid in het noorden des lands heeft de „Bond van werklozen voor werklozen" zich tot de gemeenteraden van Winscho ten en Coevorden en Hardenberg gericht met het verzoek het initia tief te willen nemen tot het oprich ten van een stichting „Het Twente- Dollard kanaal" met het doel dit kanaal snel te realiseren. Men is van mening, dat alle gemeentebe sturen, die betrokken zijn bij de aanleg van genoemd kanaal in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd dienen te zijn en dat er eventueel een raad van advies moet komen, aan te wijzen door de provinciale starten van Groningen, Drente en Overijssel. Ondanks gratie van koningin Elizabeth. op een dergelijke gevaarlijke plaats heeft gebouwd. Het geval zou ech ter niet op zichzelf staan. Zo was de stad Magnitogorsk om dezelfde reden driemaal verplaatst. Boete voor diefstal van 29 cent (Italië) ROME, 6-3. Een kantongerecht in Milaan heeft maandag de arbeider Ezio Cantadori wegens diefstal tot 15 dagen gevangenisstraf en een boete van 20.000 lire (116 gulden) veroor deeld. De man had op kerstavond 1966 50 lire (29 cent) gestolen van een krantenverkoper, die zijn nering eni ge ogenblikken onbewaakt had ach tergelaten. Voorbijgangers wisten de arbeider echter aan te houden en over te leveren aan de politie. Cantardori verklaarde huilend voor de rechter dat hij ten tijde van zijn vergrijp werkloos was en al een etmaal lang niet gegeten had. De krantenverkoper was indertijd zo ge roerd door dit verhaal dat hij de dief 1000 lire had gegeven en afzag van een aanklacht. Behandeling van de zaak kon echter niet meer worden tegengehouden. Radioprogramma voor en door ex-gevangenen NEW YORK, 6-3. Een New Yorks radiostation is begonnen eens per week een half uur te besteden voor een programma voor en door voor malige gevangenen. Men hoopt ook bij het publiek meer begrip te kwe ken voor de moeilijkheden waarmee veroordeelden tijdens en na hun ge vangenschap te maken hebben. Aanleiding tot dit programma was het succes van een door een ex-ge vangene geschreven toneelstuk dat elf maanden achtereen op Broadway is gespeeld. SCARBOUROUGH, 6-3. Een he likopter heeft alle 45 opvarenden ge red van het Britse booreiland „Ocean Prince", dat 150 kilometer ten oosten van de Engelse haven Scarbourough dreigt te vergaan in een storm. op de SALISBURY, 6-3. Drie Afrikanen die in Rhodesië wegens moord ter- doodveroordeeld waren zyn in Salis bury opgehangen - ondanks de gra tie die koningin Elizabeth hen had verleend. Volgens een mededeling op de buitenmuur van de gevange nis van Salisbury vond de executie kort na 08.00 uur woensdagmorgen plaats. Fatale abortus Drie mannen in arrest DELFT, 6-3. De politic in Delft heeft drie personen gearresteerd, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij het plegen van een abortus provocatus, tengevolge waar van de 19-jarige kantoorbediende S. Zwoll uit Delft om het leven is ge komen. Het meisje overleed in het gasthuis in Delft waar zij was heengebracht, nadat zij in zeer ernstige toestand op dc kamer van haar verloofde, de 24-jarige loswerkman G. S. D. uit Delft was aangetroffen. Direct na het gebeurde kon de po litie de laswerkman aanhouden. ^La ter in de nacht werden nog twee ar restaties verricht. n.l. van de 29-ja- rige Haagse prostituee J- R. en de eveneons uit Den Haag afkomstige 19-jarige L. R. O., die bevriend is met de loswerkman en hem het adres zou hebben gegeven van de prostituee. Naar van de zijde van de- pol i tie is meegedeeld, heeft zij de feitelijke abortus gepleegd. Een en ander had plaats op een ka mer in. een studentenflat aan de prof. Evertserdaan in Delft. Het was de eerste maal sinds de afscheiding van Rhodesië van En geland in november 1965 dat in het gebied doodvonnissen werden vol trokken. In Rhodesië wachten meer dan 100 Afrikanen die ter dood ver oordeeld zijn op uitvoering van het vonnis. Koningin Elizabeth had de drie Afrikanen zaterdag gratie verleend nadat het Hof van Beroep in Rho desië had geweigerd de executies uit te stellen, maar maandag verklaarde de president van het Rhodesische hooggerechtshof, sir Hugh Beadle, dat de koningin .,geen enkele macht in de zaak" had. Functionarissen van de internatio nale commissie van juristen te Ge neve zeiden dat de Rhodesische re gering illegaal is en juridisch ge sproken niet het recht heeft dood vonnissen uit te voeren. Ook wezen de functionarissen er op dat het von nis is uitgevoerd door een ..blank be wind" dat namens 200.000 blanken de wet voorschrijft aan 4% min. Afrikanen. Twee ilorlen bij verkeersongeluk BREDA, 6-3. Op rijksweg 16 on der Prinsenbeek bij Breda zijn de 33-jarige J. H. S. uit Hoeven en de 24-jarige J. van B. uit Bennekom door een auto-ongeluk om het leven gekomen. De personenauto waarin zij zaten werd totaal vernield tegen een boom aangetroffen. Uit sporen is gebleken dat de wagen eerst in de middenberm terechtgekomen moet zijn. KERKRADE, 6-3. Het gemeente bestuur van het Duitse stadje Als- donf, waar in mei het softenonpro- ces zal worden gehouden, wil con tact oprvemen met de gemeente Kerkrade in verband met de enor me belangstelling die wordt ver wacht van de zijde van de pers en van het publiek. De gemeente Als- dorf is van mening dat Kerkrade een afdoende voorlichting kan geven voor de opvang van' de te verwach ten drukte, 'daar Kerkrade immers al eerder met het bijltje heeft ge hakt en wel tijdens het wereldmu ziekconcours 'in 1966. Vanavond op het 1e net tussen 21.25 en 22.00 uur in het programma van de TROS WARSCHAU, 613. Een 53-jarige Poolse elektricien Bogdan Arnold, heeft bekend vier jonge vrouwen vermoord te hebben, wier lijken in zijn woning in Katowice zijn gevon den, aldus persberichten. Arnold heeft terechtgestaan. Vol gens psychiaters is Arnold een psy chopaat. Hij zou dit geworden zijn door overmatig gebruik van sterke drank. Tenten bij het Italiaanse parlement ROME, 5-3. Voorbijgangers kon den iin de nacht van maandag op dinsdag hun ogen niet gelovennaast de obelisk voor het parlemten in Rome zagen zij een tentenkamp. In de tenlten sliepen slachtoffers van de aardbevingen op Sicilië, die sinds zaterdag demonstreren voor krach tige overheidshulp ten bate van hun verwoeste eiland. AMSTERDAM, 6-3. 'n Twaalf jaar geleden gepleegde moord of doodslag schijnt door de Amsterdamse re cherche te zjjn opgelost. Pikante bij zonderheid: het lijk vin dc ver moorde vrouw, dc destijds 56-jarige caféhoudster Betjc Schcvenhoven, is - ondanks een 48 uur durende graaf- partjj in de Blocmendaalse duinen - niet gevonden. In januari van dit jaar kreeg de Amsterdamse politie te maken met een in juli 1967 gepleegde inbraak, waarbij voor f 25.000,— aan stimule rende middelen werd gestolen. Voor deze zaak werden in januari aange houden de 44-jarige koopman G. S„ zijn 36-jarige concubine E. B„ de 56- jarige caféhouder W. L., de 44-jarige rijschoolhouder W. W. V. en de 42- jarige chauffeur J. S. K. Het uitvoe rige onderzoek, dat naar aanleiding De 11.000 ton metende „Ocean Prince", eigendom van de „Ocean Drilling and Exploring Ltd", had vanmorgen vroeg noodseinen uitge zonden en om onmiddellijke assisten tie gevraagd. Kort daarna moet de antenne van het booreiland zijn ver nield, want verdere berichten over de reddingsoperatie werden verzon den door schepen, die te hulp snel den. Door de zware zee konden deze het gevaarte -echter niet dicht genoeg na deren en het werd aan een helikop ter overgelaten de op het helidek van de ..Ocean Prince" verzamelde opva renden op te pikken. DANANG, 7-3. Een compagnie Noordvietnamezen heeft in de afge lopen nacht een marinierskamp op enkele kilometers ten westen van Danang vernietigd. De verliezen aan de kant van de Amerikanen en regeringstroepen zijn „zwaar", volgens Amerikaanse mededelingen. De Noordvietnamezen deden hun aanval na voorbereidende beschie tingen met mortiervuur en B-40-ra- ketten. Van het noorden en zuiden drongen zij door de verdediging en vernietigden alle bunkers en kaze matten, die de mariniers en de re geringstroepen hadden opgericht. Versterkingen die in allerijl naar de basis werden gestuurd, kwamen te laat. De Noordvietnamezen vlucht ten naar alle richtingen met mede neming van hun doden en gewon den, zo heeft een overlevende mee gedeeld. De vlucht van de Tsjechische generaal PRAAG, 7-3. De vlucht naar het Westen van de Tsjechische generaal Jan Sejna, die politiek asiel heeft gevraagd in de Verenigde Staten, heeft in militaire kringen in Praag nogal wat deining veroorzaakt. Functionarissen van de politieke le gerleiding hebben een resolutie aan genomen waarin wordt geëist „dat alle omstandigheden die de carrière, de misdadige activiteit en de vlucht van generaal Sejna hebben bevor derd, aan het licht worden gebracht, zonder rekening te houden met de betrokken personen noch met hun functies". van deze diefstal werd ingesteld, bracht niet alleen aan het licht dat de peppillen naar Scandinavië wa ren verhandeld, maar gaf bovendien aanwijzingen die d© rechercheur van de Amsterdamse moordbrigade op het spoor zetten van de zaak- Beft je Schevenhoven, die in haar om geving bekend stond als tante Bet. Uit mededelingen door de verdach ten in deze zaak gedaan, kregen Am sterdamse rechercheurs aanwijzingen die leidden tot de arrestatie van een zesde man, de 52-jarige garderobier Th. W. van H., een vriend van koop man G. S. Een diepgaand verhoor van beide mannen bracht hun tot een volledige en tot details op schrift gestelde bekentenis in de moordzaak tante Bet. Zij gaven toe geweten te hebben dat zij plannen had voor on geveer f 20.000,— een hotelltje te kopen. NA 65 JAAR AUCKLAND, 6-3. Een deel van een zending goud van Australië naar Nieuw-Zee- land heeft na 65 jaar zijn be stemming bereikt. In 1902 zond de Bank van Nieuw- Zuid-Wales in Sydney munten ter waarde van 34.000 dollar naar bijkantoren in Nieuw- Zeeland, met het schip Elin- gaite. Het schip verging ter hoogte van de Driekoningen eilanden bij de noordpunt van Nieuw-Zeeland. Duikers heb ben onlangs S.000 munten uit hel wrak opgehaald waar zij bij konden komen. Voor een waarde van ongeveer 16.000 dollar is nu aan de Bank af geleverd. KHE SANH (Zuid-Vietnam). Een Amerikaanse straaljager vuurt ra ketten af op een plaats, waar Viet- cong-eenheden stellingen zouden hebben betrokken in de nabijheid vafi de bedreigde vesting. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's OSOS05CCCOSOV>i^agCCOSOg03 8 K Hel inzicht van één ogenblik q is soms evenveel waard als de O o ervaring van een geheel leven, v Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Geleidelijk meer opklaringen en overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en oost. later draaiend naar noordelijke richtingen. Vannacht in het alge meen lichte vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. 8 maart. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 10.38, onder 4.11. Eerste kwartier: 7 maart te 10.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 maart 8.50 v.m. 21.29 n.m. BROU WERSH A VEN 8 maart 8.45 v.m. 21.28 n.m. Doodtij: 9 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een gebied van hoge luchtdruk waarvan de kern ten wes ten van Ierland ligt, en een gebied van lage druk boven zuid-Europa wordt in onze omgeving een noord oostelijke stroming in stand gehou den, waarbij koude en vrij vochtige lucht van Denemarken en de Oost zee wordt aangevoerd. Hierin komt veel bewolking voor. waaruit vooral in het zuiden en oosten van oris land regen en sneeuw viel. De afgelopen nacht kwamen de temperaturen dan ook niet lager dan waarden om het vriespunt. Langs de noordflank van het ho- gedrukgebied trekken depressies over de oceaan in de richting van noord-Skandinavië. Een frontale zo ne ervan bereikte vanochtend het noordelijke deel van de Noordzee en trekt het komend etmaal geleidelijk verder in zuidelijke richting. Voor de frontale zone uit echter verplaatst zich een rug van hoge luchtdruk over de Noordzee en De nemarken naar ons land. Hierdoor neemt de wind in ons land af tot matig of zwak, terwijl opklaringen geleidelijk de overhand zullen krij gen. Het blijft .bij overwegend droog weer. WINSCHOTEN. 160.000 kg. stro, benevens een hoeveelheid hooi en kunstmest, die lagen opgestapeld in de schuur van de landbouwer J. T. Mol lom a te Beerta, zijn door brand verloren gegaan. 1 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1