DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOMAANSLAGEN OP AMBASSADEGEBOUWEN DEN HAAG ULLEVI STADION GOTEBORG K.V.P.-radicalen vormen nieuwe partij Dodelijk ongeluk in St. Annaland Het extra subsidie voor verbetering woningen en agrarische bedrijfsruimten Minister Udink in Djakarta WAT BILT Kritiek op Jolmson witter va„ N R0. kl over ongelijkheid belastingheffing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Maaii(la<: 4 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19955 WAARIN OPGENOMEN ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zwarte verkeersdag op Schouwen-Duiveland Crote materiële schade en aantal gewonden DEN HAAG, 3-3. Twee boumaansla- ffen zijn zondagmorgen om kwart over een en tegen half twee, gepleegd op de ambassades van Spanje en Grie kenland, aan respectievelijk het Lan ge Voorhout en dc Alex anderstraat in Den Haag. De gevolgen waren, dat aanzienlijke materiële schade ont stond en dat zes brandweerlieden en vier politiemannen zich onder me dische behandeling moesten stellen. Van hen moesten er acht wegens stoornissen, veroorzaakt door de luchtdruk van een van de explode rende bommen, buiten dienst worden gesteld. De Haagse politie heeft een ano niem telefoontje gekregen, dat ook nog een aanslag zou plaats hebben op de ambassade van Amerika. In verband hiermee is weer een perma nente bewaking door de politie inge steld, zowel bij de vertegenwoordi gingen van Amerika als van Spanje en Griekenland. Voor de overige am bassades is een zeer scherp toezicht tijdens de surveillance afgekondigd. Bij de gebruikelijke ronde van de politie langs ambassadegebouwen troffen twee politiemannen op het Lange Voorhout bij de woning van de Spaanse ambassadeur een ver dacht voorwerp aan. Er werden nog twee politiefunctionarissen opgeroe pen, omdat men dacht met een soort bom te maken te hebben. Ook de brandweer werd gealarmeerd. Zij. stuurde er een motorspuit met een bemanning van zes personen op af. Toen een rechercheur van poltitie het „vreemde voorwerp" in. z\jn hand had, begon het te sissen en te suizen. Hij wierp het projectiel weg, dat in de lucht explodeerde. Door de hevige knal werden vele ruiten van het am bassadegebouw ingedrukt. In het ge bouw was alleen de huisbewaarder aanwezig. Een kwartiertje later was er een explosie bij de Griekse ambassade. De bom werd daar kennelijk tegen een panneel naast de deur gelegd. Het paneel sloeg weg en daarmee ook het onderste stuk van een deur post en een gedeelte van de hardste nen drempel. Brokstukken werden tot op een af stand van meer dan zestig meter te ruggevonden. De explosie richtte in de hal een enorme ravage aan. Geen ruit was heel gebleven. Ook van de woning en het kantoor van de ad vocaat en procureur mr. J. R. C. van Bemmel Suyck aan de overzijde van de brede Alexanderstraat. werden ruiten vernield. Om half vijf zondagmorgen ont plofte een bom bij de voordeur van de. kanselarij van de Portugese am bassade aan de Wassenaarse weg in Den Haag. Door de kracht van de bom werd een stuk van de muur weggeslagen. Behalve van dc kanse larij werden ook ruiten vernield van een naastgelegen pand. De Spaanse ambassadeur in ons land. de heer Angel Sanz-Briz. heeft meegedeeld, dat minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken hem heeft opgebeld om zijn excuses aan te bieden voor de aanslag die de afgelopen nacht werd gepleegd. Minister Luns informeerde telefo nisch naar de aangerichte schade en verzekerde de Spaanse ambassadeur, dat dit voorval door de Nederlandse regering wordt betreurd. Hij deelde mee, dat de justitie een onderzoek in stelt. De Haagse politie had zondagmor gen nog weinig resultaat geboekt met de opsporingsactiviteiten naar aan leiding van de bomaanslagen. u zag in het och {HEUGA'FLOR Hettóckning i kvadratl HEUGA FE LT en HEUGA FLOR tapijt in tegels DEN HAAG, 2-3. In Utrecht is een nieuwe politieke party opgericht die de voorlopige naam van „radica len" heeft gekregen. De kern van de ze partjj wordt gevormd door de uit de KVP uitgetreden radicalen. De nieuwe partij staat onder de voorlopige leiding van de heren P. C. W. M. Bogaers, E. C. M. Jurgens, mevr. T. Jager-van Lonkhuyzen en de heren J. A. M. H. Damoiseaux, T. F. W. Wehkamp, F. M. J. Steijvers, terwijl het secretariaat wordt be heerd door de heren W. van Huiten, K. L. M. van Eerd en A. Q. C. van Ruiten. Men heeft inmiddels Postbus 10 in Lelystad als contactadres inge steld. Op de oprichtingsvergadering is voorts gesproken over de positie van de radicale leden in vertegen woordigende lichamen (kamers van de Staten-Generaal. Provinciale Sta ten en gemeenteraden) en van de le den van bestuurscolleges (Gedepu teerde Staten en b. en w.) en de door hen te volgen gedragslijn. Dit beraad heeft tot eensluidende inzichten en conclusies geleid, zo werd meege deeld. Kolendampvergiftiging NIEUWE-SCHLANS, 3-3. In zijn woning te Nieuweschans is de 74- jarige alleenwonende bejaarde B. Raske zaterdagmiddag door zijn zoon dood in bed aangetroffen. Bij onderzoek is gebleken dat kolen- dampvergiiftiging de doodsoorzaak is geweest. De kachel bleek geheel afgesloten. Zaterdag was een zwarte dag in de geschiedenis van het verkeer op Schou wen-DuivelandVijf personen vonden de dood bij een autobotsing op de rijksweg van de Val. De foto toont één der auto's, die bij het ongeluk waren betrokken. Men zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. De export van lak ken, verven en vernissen van de le den, aangesloten bij de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten in Nederland, overschreed in het jaar 1967 voor het eerst de f 100.000.000. LEEUWARDEN. De 26-jarige brandweerman K. Hoekstra uit Leeu warden is, toen hij een brandende machinefabriek in Leeuwarden'bin nendrong, in een kelder 'gevallen en vrij ernstig gewond geraakt. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. Radio-Caroline, Engelands laatste piratenzendstation, is uitgevallen en zijn twee schepen zijn verdwenen. Turkse arbeider steekt vriendin met stiletto VEENDAM, 3-3. Zondagmiddag heeft een Turkse arbeider die tot voor enige tijd in Veendam werkte een 27-jarige vrouw die hij nog elke week ik wam bezoeken met een sti letto in de buik gestoken. Zij werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht waar ope ratief moest worden ingegrepen. Zijn Turkse vriend die de dader naar het huis had gevolgd en tussen beide wilde komen kon een steek nog af weren maar werd in de onderarm getroffen. Hij kon na behandeling naar huis terugkeren. De dader was zo geëmotioneerd dat hij ook zich zelf enige steken in zijn buik toe bracht in een poging tot zelfmoord. Ook hij werd naar het Groninger ziekenhuis overgebracht waar hij onder bewaking is opgenomen. Waarschijnlijk is de man door jaloe zie tot zijn daad gebracht. ST. ANNALAND (Tholen), 2-3. Zaterdagavond is in St. Annaland de 18-jarige W. Hage bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij reed als duopassagier op een bromfiets van het erf van de ouder lijke woning de straat op, waar een botsing met een auto ontstond. De bestuurder van de bromfiets kwam met de schrik vrij, zijn duopassa gier overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Dobbelaar neergeschoten DEN HAAG, 1-3. Na eefl partij dobbelen is in een woning aan de Korte Houtstraat in Den Haag met een pistool geschoten op de 29-jari- ge confeationair F. B. F. uit Amster dam. Deze had ettelijke duizenden guldens gewonnen. Hij kreeg schot wonden in zijn nek en rechterhand. De politie arresteerde de 27-jarige werkloze F. F. uit Den Haag, die bij een vluchtpoging een pistool weg gooide. Voortvluchtig is nog de 22- jarige tegelzetter T. F., een broer van de aangehouden man. Deze wordt verdacht van medeplichtig heid. WASHINGTON. Op een plechtigheid ihel Witte Huis heeft de aftredende minister van defensie McNamara officieel afscheid genomen van president Johnson en de andere leden van de Amerikaanse regering. Uit handen van de president ontving hij de Vrijheidsmedaille DEN HAAG, 2-3. De regering heeft het vorige jaar in het kader van de werkloosheidsbestrijding tij delijk het subsidie verhoogd voor de verbetering van woningen en de mogelijkheid geopend, dat voor vei'- betering van agararische bedrijfs ruimten een premie wordt toege kend. voorzover de te verbeteren objecten niet in de provincies Noord Holland, Zuid-Holland en Utrecht liggen. Uit het grote aantal aanvra gen blijkt, dat de getroffen maatre gel aan zijn doel beantwoordt. Het effect hiervan op de arbeidsmarkt zal naar verwachting vooral in de DJAKARTA, 2-3. Minister van ontwikkelingshulp B. J. Udink heeft in een toespraak tot studenten van de universiteit van Djakarta gezegd dat menselijke levenskracht het In donesische volk de gereedschappen (het kapitaal en de technologie) doet opnemen die bepalend zijn voor de groei van de economie van een ont wikkelingsland. De Nederlandse minister, die een bezoek aan Indonesië brengt, noem de deze levenskracht „de geheim zinnige motor van het gehele groei proces" en het enige wat de ontwik kelde landen niet kunnen leveren. Hij zei de studenten dat hij Indo nesië beschouwt als een oude natie met jonge levenskracht die werkt met de gereedschappen voor de groei. „Wij zijn bereid u de gereedschap pen te brengen, maar voor de groei zal Indonesië zelf zorgen". Minister Udink waarschuwde de studenten dat de leuze volgens wel ke de kloof tussen rijk en arm groter wordt verkeerde indrukken tot ge volg had waarvan er een is dat de. armen armer en de rijken rijker worden. Ook de indruk dat de ont wikkelingstaak hopeloos is, was volgens hem verkeerd. Advertentie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «ocosooooooooococccocccoo Aan zijn woorden kent men de dwaas: weinig zin en veel geraas. 0OSOSCCOCCO5OCOCCCCOOGOSCC mr Dl komende maanden goed merkbaar worden, daar het overgrote deel van de aanvragen de laatste twee maan den werd ingediend. In verband met deze verheugend grote belangstelling is het noodza kelijk, tijdig een duidelijk inzicht te krijgen in het totaal van het premie bedrag. dat met de ingediende aan vragen is gemoeid. Derhalve is op 1 maart een wijziging in de regeling aangebracht. Een aanvrager van premie zal in het vervolg namelijk niet meer, zoals tot nu toe, direct na indiening van zijn aanvraag bij de gemeente met de uitvoering van de verbeteringswerkzaamheden mo gen beginnen. Hij dient eerst bericht van de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijver heid in de desbetreffende provincie af te wachten. Vrouwen mogen bij Zweedse gevangenen STOCKHOLM, 2-3. In Ulrikfors, noord-Zweden, zijn zaterdag de eerste vijf kamers m gebruik geno men, waarin gevangenen twee da gen met hun vrouw of verloofde kunnen doorbrengen. De kamers zijn gebouwd in een molen niet ver van de gevangenis. Er komen er in totaal vijftien met een eetzaal en een conversatiezaal met televisie. Volgens de autoriteiten is hiertoe overgegaan door de noodzaak van een normaal sexueel leven voor de gevangenen en hun echtgenotes en om de kans op ontrouw van de vrou wen zo klein mogelijk te maken. De gevangenen die de kamers in wijdden zitten lange straffen uit en hebben zich onderscheiden door goed gedrag. Het vertrouwen in de gedetineerden speelt een belangrijke rol. In de molen mag geen alcohol worden gebruikt, maar er zal niet worden gecontroleerd. Vorig jaar hebben gevangenen een vakantie in een bergdorp door gebracht. Dit experiment is gekriti seerd, maar heeft niettemin goede resultaten afgeworpen. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest; minder koude nacht; weinig verandering in mid- dagtemperatuur. 5 maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 9.07, onder 0.39. Eerste kwartier: 7 maart te 10.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 maart 6.42 v.m. 19.03 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 6.33 v.m. 18.50 n.m. Doodtij: 9 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het afgelopen week einde veranderde de zuidoostelijke luchtstroming boven ons land in een noordwestcirculatie. Dit was het ge volg van het wegtrekken van een ho- gedrukgebied naar Oost-Europa, ter wijl zich bij Ierland een nieuwe ho- gedrukcel ontwikkelde. De noordwestelijke wind voerde wat minder droge lucht aan met wol kenvelden die van de Noordzee land inwaarts trokken. Enkele kleine de pressies welke van IJsland via Zuid- Noorwegen naar het zuidoosten trek ken, doen bij ons de wind nog wat toenemen en voeren geleidelijk nog vochtiger lucht aan zodat de bewol king wat dikker wordt en het weer zijn somber karakter behoudt. De temperaturen komen vooral 's nachts op een iets hoger niveau en de kans op enige neerslag neemt geleidelijk toe. Televisiereclame kostte tijdschriften 5 miljoen AMSTERDAM. 1-3. „lil 1967 zijn de uitgaven wegens reclame in tijd schriften onder invloed van de tele visiereclame gedaald van 98 tot 93 miljoen gulden. Maar ook 93 miljoen gulden is nog een indrukwekkend bedrag", aldus prof. dr. Ph. J. Iden- burg, oud-directeur-generaal van de statistiek en hoogleraar aan de fa culteit der sociale wetenschappen van de universiteit van Amsterdam tijdens een inleiding van de officiële introductie van het TON-rapporl in het RAl-congrescentrum in Amster dam. QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Studentenverzet in Italië Russisch protest ROME, 2-3. In vrijwel geheel Ita lië zijn de studenten in verzet geko men tegen het huidige universitaire systeem. In Rome kwam het vrijdag tot hevige vechtpartijen met de po litie. Ruim 200 mensen werden ge wond en 200 gearresteerd. Zés ge wenden zijn er ernstig aan toe. MOSKOU, 3-3. De Sowjet-Unie heeft zondag geprotesteerd tegen wat zij noemt „de Brits-Amerikaan se plannen om een gemeenschap pelijk defensiesysteem in de Perzi sche Golf in het leven te roepen na de terugtrekking van de Britse strijdkrachten uit dit gebied". NEWARK (N.J.). Senator Eugene O NEWARK (N.J.). Senator Eugene McCarthy van Minnesota, de demo cratische vredeskandidaat voor het presidentschap, heeft op een diner in Newark verklaard dat het onmo gelijk is tegelijkertijd een oorlog in Vietnam te voeren en te trachten de binnenlandse rassenonlusten op te lossen. Hij beschuldigde president Johnson er van, een rampzalige oorlog in het buitenland (te voeren, terwijl de grootste Amerikaanse problemen binnenslands liggen. Burgemeester Stavenisse niet pensioen ■DEN HAAG. 1-3. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer A. Sluijmers. op zijn. verzoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, met ingang van 1 april 1968, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stave nisse. UTRECHT, 2-3. „Naar myn me ning is het grootste nadeel dat wij fruittelers - en met ons alle tuin ders en landbouwers - hebben te genover soortgelijke producenten in de andere E.E.G.-landen, dc on gelijkheid in dc blastingheffing. De huidige toestand in onze bran che is niet rooskleurig, doordat de prijsvorming ons in de steek heeft gelaten. Dit jaar leidt iedere grote aanvoer al tot een prijsdaling en ook voor de komende maanden biedt dc markt weinig houvast. Maar hoewel tegenover de geringere opbrengsten de kosten nog steeds stijgen, zodat de marge nog'kleiner wordt, blijft er voor de fruitteelt in Nederland een goede toekomst weggelegd". Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (N.F.O.), ir. C. Staf. in zijn openings rede op de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. Hij betreurde de zogenaamde appelcri sis. waardoor de veilingen de E.E. G.-interventieregeling hebben kun nen toepassen. Het gevaar dreigt, al dus ir. Staf. dat de normale aanvoer tijdens de crisis wordt gestagneerd. Hij drong er bij de telers op aan goed te beseffen, dat zij er niet ko men door anderen verwijten te doen omtrent afzetmoeilijkheden en ha peringen in het afzetsysteem. ..We zullen meer moeten samenwerken, met nieuwe methoden, maar ook met meer en straffere regelingen ten aanzien van de leveringen", al dus de N.F.O.-voorzitter. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1