altijd safe! Rijkspostspaarbank S AWE MA NV Rendez-vous met eepgisteren BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Portugal bloedt voor zijn koloniën ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 maart 1968 Nr. 19954 Het laatste land met koloniale be zittingen in Afrika is nog Portugal - en het zijn geen onaanzienlijke be zittingen: het grote Mozambique en eveneens grote Angola plus wat kleinere gebieden als Portugees Guinee. In al die streken voeren Portugese soldaten ook een onafge broken strijd tegen groeperingen die met de wapens het Portugese gezag willen verdrijven. Juist in het klei ne Guinee is de strijd het interes santst, omdat het gebied voor Por tugal eigenlijk volkomen waarde loos is en slechts een belasting van de schatkist. Dat is niet alleen economisch zon der meer zo, maar nog sterker door dat Lissabon hier tegen de dertig duizend militairen voortdurend in actie heeft tegen de vrijheidsstrij ders van Amilcar Cabral. De steden zijn dan wel in Portugese hand, daarbuiten reikt het gezag der Por tugezen niet veel verder dan hun kogelsHet kostbare verweer tegen deze ïiationalistische opstandelingen wordt niet zozeer gevoerd omdat Portugal deze kolonie - formeel een provincie overigens zo graag be houdt, maar omdat een terugtrek ken hier de opstandelingen in Mo zambique en Angola moreel te zeer zou steunen. Lissabon boft hierbij nog enigszins dat in Angola de op standelingen onderling ook nog ver deeld zijn, ten dele vanwege stam- veten. Geweldige successen hebben de - vooral uit Kongolese bases opere rende - guerillero's van Holden Ro berto niet gehad, maar de exploi tanten van plantages en olieonder nemingen zijn al gedwongen hem te betalen om verwoestingen te voor komen waartegen de Portugezen hen niet kunnen beschermen. In Mo- zambiqué wordt de strijd voorna melijk vanuit Tanzania gevoerd door Eduardo Mondlane eveneens met betrekkelijk weinig succesDat wil zeggen in veroverd en beheerst gebied. Hij bindt wel weer een grote Portugese legermacht, vooral omdat hij zich richt tegen een gebied waar in de Portugezen bezig zijn een gro te waterkrachtcentrale te bouwen met daaraan verbonden een bevloei- ingssysteem dat de streek geschikt moet maken voor massale immigra tie vanuit het moederland. Geremde economie Veel lekt niet uit over de ge vechten die hier geleverd worden, noch over de vele doden die de bur gerbevolking door de strijd betreurt - in ieder geval zo langzamerhand tienduizenden. Mozambique staat voortstamelijk sterk doordat de buren Zuid-Afrika en Rhodesië er belang bij hebben dat het gebied geen onafhankelijke negerrepubliek wordt. Maar al steunen die twee landen de Portugezen, de zwaarste last draagt Lissabon. En die last is zeer zwaar. Het kleine land besteedt naar sommiger schatting veertig procent van de staatsinkomsten aan het strijdend behoud van zijn Afrikaans imperium zonder dat daartegenover ook maar bij benadering een even redige financiële voordelige tegen stroom bestaat. Portugal bloedt zo verschrikkelijk om zijn imperium in stand te hou den, dat de economische ontwikke ling thuis er zeer door geremd wordt En dat zonder dat er uitzicht be staat dat in al die drie gebieden de strijd ooit beëindigd zal worden. Want al is zeker door de Portugese politiek van assimilatie met de plaatselijke bevolking in deze kolo nies een heel andere sfeer ontstaan dan in de vroegere Franse of Britse, de overheerser hoeft geen illusie te hebben dat hij ooit nog eens popu lair wordt. Advertentie Centrale verwarming Meol3traat20 Zierik^ee, Tel 0*110-3211 OVERDENKING De zeven gemeenten (Openbaring vap. Johannes 2 en 3). Er bleef de verbannen apostel Jo hannes niets over, dan in gedachten en met geschreven woorden zijn pastorale opdracht te vervullen. Wie die woorden, gericht tot de zeven gemeente in Asia, in het laatste bijbelboek leest, verbaast zich en ontdekt, dat het geloof voor deze banneling geen kwestie van traditie of holle klanken is geweest. Hij leeft er in, gaat er in op, en zal er in sterven. Maar als de wereld om hem heen hem niet meer kan afleiden, - eerst dan ervaart hij, wat God voor hem betekend heeft. Op Patmos raken eeuwigheid en tijd, Schepper en schepsel, droom en werkelijkheid elkaar. Niemand kan ons zo'n machtig ge dicht van geloof, hoop en liefde cre ëren, als Johannes op Patmos deei Niemand kan zijn geloofservaring zo bewogen en fel en imponerend schilderen, als deze banneling. „Hetgeen gij ziet, schrijf dat in een boekAl die zeven gemeen ten mogen en moeten horen, hoe zij geslaagd zijn, of gefaald hebben. Epheze: pas op voor dwaalleer en hoogmoed, er. volhard in uw geloof in Christus' kracht. Smyrna: wees getrouw tot in de dood en gij zult de kroon des levens krijgen. Pergamum: gij zijt sterk in de beproeving en in de vervolging, maar onder u leven de krachten, die uw gemeente-zijn ondermijnen. Thyatira: wat gij hebt, houd' dat vast, totdat Jezus gekomen is; ook bij U woont de verleiding. Sar des: gij hebt de naam, dat gij leeft, maar gij zijt dood; bewaar het u toevertrouwde pand en bekeer u. Philadelphiaik heb een geopen de deur voor uw aangezicht gege ven, die niemand sluiten kan. Laodicea: ik ben op de hoogte van uw doen en laten maar ik wilde, dat gij koud waart, of heet; zoals gij nu zijt, spuw ik u uit, want er is smaak noch heerlijkheid aan. Deze woorden aan de zeven ge meenten zijn zo indringend, dat men ze enige malen rustig moet lezen. Wie dat doet, ontdekt, dat er in het kerkelijk leven niet veel veranderd is; er is kracht en zwakheid, stand vastigheid en afvalligheid. Maar bovenal, het perspectief is gebleven, het uitzicht op het rijk, waarin God alles in allen is! Zierikzee. J. B. ASSENDORP. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee speelt zondag voor eigen publiek tegen NSV Rencsse gaat op bezoek bij Hoofdplaat 'DPS II heeft de beste papieren tegen Zierikzee III Dreischor II staat voor geen gemakkelijke taak tegen Robur III MEVO krijgt het tegen Hoek niet ge makkelijk VOETBAL K.N.V',B. Zierikzee speelt zondag voor eigen publiek te gen NSV, waarvan te Nispen met 1-0 werd verloren. Hopelijk slaagt de voorhoede van de thuisclub erin deze maal enige doelpunten te pro duceren, waardoor het een goede kans maakt op de twee kostbare puntjes beslag te leggen. Vogelwaar de is in eigen omgeving zeker niet geheel kansloos tegen Steen, terwijl ook ODIO te Ossendrecht alles in het werk zal stellen om de puntjes in het treffen met Hontenisse thuis te houden. Te Hulst moet HVV '24 in staat worden geacht om Grens- ivachters van het lijf te houden. Koploper Alliance gaat met goede papieren op bezoek bij Steenbergen. In het treffen tussen METO en MOC '17 te Hoogerheide zou het terrein voordeel wel eens de doorslag kun nen geven. In de reserve 3e klas C heeft Zierikzee II deze week vrij. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas gaat Renes- se op bezoek bij Hoofdplaat waar de rood-witten nog lang niet zeker zijn van de winst. Lewedorpse Boys zal zich terdege moeten inspannen om het bezoekende Zeelandia van het lijf te houden. Voor Noormannen bestaan er niet veel problemen in de thuiswedstrijd tegen Groede. Kminingen zal de winst wel aan het bezoekende Jong Ambon moeten laten, terwijl Robur te Goes zeker niet bij voorbaat kansloos is in het treffen met Patrijzen, in de ontmoe ting Uissen Luctor en Domburg slaan wij de kansen van het bezoe kende Domburg iets hoger aan. In de 2e klas B mag in de duinstreek een spannende strijd worden ver wacht tussen Renesse II en Drei schor. DFS II heeft op het sport park Van Zuijen de beste troeven in handen tegen Zierikzee III. Het voor eigen publiek spelende Zonnemaire heeft goede winstkansen in het tref fen met Lewedorpse Boys II. Cort- gene moet in staat worden geacht de uitwedstrijd tegen Kwadendam- me tot een goed einde te brengen, terwijl Jong Ambon II goede kans op de inzet maakt tegen Goes 111. Domburg II komt als favoriet bin nen de lijnen bij Luctor II. In de 3e klas D staat Dreischor II op eigen grond voor geen gemakkelijke taak tegen Robur lil. Te Ouwerkerk moet SVOWK er in slagen de volle winst op Robur IV binnen te halen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas zal het voor MEVO niet mee vallen bij het bezoek aan Hoek de nederlaag te ontlopen. 'Aaamstag heeft goede winstkansen bij Beren. Kloetinge zal Bevelanders wel van het lijf kunnen houden, terwijl Meeuwen 11 het terreinvoordeel te gen Meeuwen kan uitbuitenMid delburg V heeft goede winstkansen tegen Kats, terwijl VCK en Arne- muiden 11 elkaar te Koudekerke waarschijnlijk niet veel zullen ont lopen. In de 2e klas A maakt Brou wershaven in de thuiswedstrijd te gen Middelburg VI een goede kans winst te boeken. Ook Duivéland moet er te Oosterland in kunnen slagen tegen Kloetinge III winst te boeken. Te Kerkwerve zal WIK ter dege op zijn tellen moeten passen tegen het de laatste tijd verrassend EEN RECORDDUIK SAN DIEGO, 28-2. De expe rimentele Amerikaanse duik boot „Deep Quest" is voor de zuidkust van Californië in de Stille oceaan afgedaald tot een recorddiepte van circa 2.485 meter, daarmee het door haar in januari gevestigde record met ruim 500 meter ver bete rend. De dertien meier lange onderzeeër maakte de duik 150 km .ten zuidwesten van San Diego en bereikte de zee bodem om 11.37 uur plaatse lijke tijd. Ze was op 07.00 uur onder de waterspiegel ver dwenen. Dq vier bemannings leden, die acht uur beneden wilden blijven, lieten over de radio weien dat alles wel aan boord was goed voor de dag komende Nieuw - dorp II. Te Nieuwerkerk zal de op gaaf voor SKNWK tegen Veere loei net iets te zwaar zijn. Bruse Boys moet thuis in staat zijn de helft van de inzet te bemachtigen op Colijns- plaatse Boys. Oostkapelle maakt een goede kans op de inzet bij Seroos- kerke. In de 3e klas A zal DFS III haar leiderspositie wel niet door MEVO II in gevaar zien gebracht. ZSC zal bij het bezoek aan DFS IV zeker op haar tellen moeten passen. Bruse Boys 11 heeft thuis de beste troeven in handen tegen WIK II. JUNIOREN. In groep A I is Zie rikzee A 1 zeker niet bij voorbaat kansloos bij het bezoek aan Wal cheren A I. In groep A IV gaat WIK A I te Kerkwerve met de beste pa pieren de strijd aanbinden met Zie rikzee A II. DFS A I zal bij Wol- faartsdijk A 1 er goed aan doen de tegenpartij niet te onderschatten, daar het anders wel eens verkeerd zou kunnen aflopen. In groep B X hebben het thuis spelende Bruse Bruse Boys B I en SKNWK B I goe de winstkansen tegen Zierikzee B II en MEVO B 1. In groep B XI zijn de rollen juist omgekeerd daar hier de bezoekende teams, ZSC B I en Zonnemaire B I, bij DFS B I en WIK B I de beste winstkansen heb ben. Vietnam: Hoge verliezen SAIGON, 29-2 Het Amerikaanse militaire commando in Saigon heeft donderdag bekendgemaakt dat vorige week 470 Amerikaanse militairen zijn gesneuveld. De week daarvoor waren het er 543. Gewoonlijk sneuvelden 200 tot 300 Amerikanen per week voordat het TET-offensief begon. Vorige week werden 1330 militai ren dermate gewond dat zij van het slagveld moesten worden gehaald. Goede bestemming voor doorgedraaid fruit TIEL, 29-2. De Betuwse Telers vereniging „Panta Rihei", die nauw samenwerkt met de veiling Scepter in Tiel, heeft een andere bestem ming gevonden voor het goed bruik bare fruit dat door de lage prijzen op de markt, doorgedraaid is. Vol gens de vastgestelde bepalingen mag dit fruit de .normale afzet niet hin deren. Het mag echter wel verstrekt worden aan instellingen, die door de nationale wetgeving erkend wor den als rechthebbende op bijstand van overheidswege. Het bestuur van „Panita Rhei'' heeft in overleg met de promotor van de Betuwse fruit- a'ktie, die dezer dagen enige hon derden 'kilo's fruit bezorgd bij het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum en het „Sonnehuis" te Doorn, hetgeen door de staf van de ze instellingen met dank werd aan vaard. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius): drs. A. Noorde- graaf, Oldebroek; te Vlaardingen (vac. G. Biesbroek); J. Bogaard, Ernst (Gld.). Bedankt voor Oldebroek (toez.): C. van Bart, Putten. Ger. Kerken Beroepen te Box-Hill (Vic. Aus tralië); W. B. de Brave, Dandening (Vic. Australië) (Ref. Church), v.h. pred. te Dordrecht; te Bunde (Did.): kand. D. Averes, Oslerwald; te Veenhuizen: I. van Til, laatstelijk pred. bij de Ger. Kerken vrijgemaakt te Haulerwijk. Bedankt voor Murmerwoude: J. W. Bats, Marknesse. Ger. Gemeenten Beroepen te Hoofddorp; A. Hoo- gerland, Werkendam. Ook degenen die er herinnering aan kunnen hebben, zullen wel niet meer weten dat er in 1905 (januari) een flink pak sneeuw viel. Ook Seroos- kerke kreeg zijn deel en de foto graaf van toen heeft dit bijzonder fraaie winterse dorpstafereeltje vastgelegd. We kunnen hem er nu nog dankbaar voor zijn. Voor 40 jaar.... NOORDWELLE. In de raadsver gadering is besloten lot enkele grote werkenverbouio van de o.l.-school (raming 8700) en het maken van een weg lopende van het slop tot aan hei Korteweegje. ZIERIKZEE. In Hotel Juliana werd, al voor de derde maal in dit seizoen, een bal-masqué gehouden. ZIERIKZEE (Adv.). Rijwiel, com pleet met nikkelen lamphaak. spal- schermen, bel, rood seinlicht, baga gedrager, tas, sleutel en oliekan f 48,75. Met torpedonaaf 3,75 ho- gcr. s DREISCHOR. De rederijkerska mer „Bellamy" gaf een voorstelling Het programma omvatte de stukken Een grote nul" en „Arme rijken". ZIERIKZEE. De bekende zaak in dameshoeden op de Dam „Maison Kerstel" is na een grondige veran dering heropend. ZIERIKZEE. In hel Huis van Nas sau vond een pluimveetenloonstel- ling plaats, georganiseerd door de plaatselijke vereniging „Excelsior". OOSTERLAND. Het Chr. Gemengd Koor V.Z.O.Sgaf een uitvoering in de Conferentiekamer. SEROOSKERKE. Maandag werd op de gebruikelijke wijze het stra- feest gevierd, 's Avonds trad in zaal Berrevoets het plaatselijk toneelge zelschap op, waarna een gezellig bal- volgde. OOSTERLAND. De landbouw- vereniging D.E.S.hield haar jaar- vergadering. De vereniging telt nu 135 leden met 965 ha. grondgebied. Advertentie Feuilleton door Gré de Boer Mevrouw Varsink keek naar de toppen van haar vingers. „Meneer van Werven, dit is geen kwestie van al of niét geloven, maar van hande len in strijd met de statuten. Waar in duidelijk staat omschreven, dat iedere financiële transactie buiten het familiekapitaal de toestemming moet hebben van alle aandeelhou ders. Blijkens het feit, dat opeens uit het niet een aandeelhouder ver schijnt, die zelfs blijkt te beschik ken over eigendomsrechten tot een waarde van éénvierde van ons be drijf. Dit geeft toch wel even te denken. Temeer, omdat ik zo het vermoeden heb, dat alles in allerijl nog gelegaliseerd moest worden, en kele dagen voor het overlijden van mijn man, getuige het herhaalde bezoek van u en meneer Langelaar in die dagen". Het afscheid was vrij koel. Die vrouw ziet mij als een indringer, wist Bergenaar, toen hij naast de advokaat terugliep naar de drukke rij. En dat zei hij ook. „Maakt u zich geen zorgen, me neer Bergenaar. daartoe is geen en kele reden. We hebben met alles re kening gehouden, met iedere weer stand. Dat de familie, die altijd gedacht heeft het monopolie te be zitten, u niet maar voetstoots als medevennoot zou aanvaarden, lag voor de hand. Dat we op heftige te genstand, vooral van mevrouw Var sink, moesten rekenen, hebben we ons heel goed gerealiseerd. Iedere financiële expert zal na onderzoek van alle nodige bescheiden cn cij fers tot dezelfde conclusie komen als de aandeelhouders. U hebt een kleine driehonderdduizend gulden ingebracht, weliswaar langs illegale weg, volgens de statuten, maar het feit ligt er. Iets anders is, dat ze met meerderheid van stemmen kun nen beslissen u te ontslaan als di recteur en u uw geld teruggeven. Plus de schadevergoeding, want ook hierover bestaat een clausule, die de heer Varsink zelf heeft opgesteld om zichzelf te kunnen beschermen. Maar dat zal sluiting van een deel van dit bedrijf ten gevolge hebben. Of het sluiten van een aanzienlijke lening, hypotheek of bankcrediet. En geen bank gaa't geld steken in een bedrijf, dat zijn dirékteur ontslaat alleen maar omdat men hem, om welke rederr dan ook, niet sympa thiek vindt. Zij zullen dan meer willen weten en eerst een financieel rapport wensen. Dat zal het bedrijf geen goed doen; zulike dingen houd je niet verzwegen. Daar zitten ver strekkende consequenties aan vast en er zitten, gelukkig ook een paar verstandige aandeelhouders in de families Varsink en Goverts, zodat het zo'n vaart wel niet zal lopen". „Laten we eens een ogenblik aan nemen, dat ze met enig sukses alles betwisten. Het wordt een civiele zaak en het gaat handen vol geld kosten. Bestaat er dan een mogelijk heid. dat ik tenslotte de verliezende partij wordt en geen cent krijg, om dat als het puntje bij het paaltje komt, ik 'in werkelijkheid nooit één cent gestort heb. Hoe groot is dan die schadevergoeding, waarover u het zoeven had?" Van Werven glimlachte. „Zover komt. het nooit, dat kan ik u als ju rist wel verzekeren. Doch om u ge rust le stellen: die schadevergoe ding bedraagt een jaarlijks wacht geld van twaalfduizend gulden lot uw dood. Dus zelfs in het ongun stigste geval houdt u een aardige cent over. Er is dus werkelijk geen enkele reden om u bezorgd te ma ken. Overigens, als laatste troef heb ben we de bekentenis van de heer Varsink zwart op wit. onder getui gen opgeschreven. Die slaat ieder wapen van de andere partij uit han den". Cor Bergenaar had zijn zaak voor een gering bedrag als verkoopsom overgedaan aan een concurrent. Het was de derde gegadigde, die serieus belangstelling had. De eerste twee hadden het eveneens, maar al heel gauw had Bergenaar door, dat men niet eens beschikte over een paar duizend gulden om een klein, goed lopend boekhoudbureau over te ne men. Beiden zaken met di'ie, vier man personeel. En daar kijk je dan hoog tegen op, dacht hij. toen hij, tot tweemaal toe teleurgesteld, weer op straat stond. Ik zou wel eens wil len weten, hoe zij de eindjes aan el kaar knopen, want iedere maand moet het geld voor de salarissen er zijn en dan de sociale lasten nog. Maar goed, dat ik het altijd alleen gedaan heb. Kleine zaken hebben gelukkig ook maar kleine zorgen. De derde, een collega, die zich al tijd had voorgedaan als een felle concurrent, was bereid de gevraag de som te betalen, toen het tot een serieuze onderhandeling was geko men. Bergenaar legde zijn klanten lijst voor. Ja. men kon maandag aan staande meteen "t hele bedrijf over nemen. Maar tegen contante beta ling. En er was geen bezwaar tegen een overeenkomst, om eventuele misrekening op te vangen. (Wordt vervolgd) Advertentie Er ziin 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7