dagelijks 'n goede portie vlees 2. Operatiezuster J. Pannekoek viert haar zilveren jubileum CALYPSO NYLONS Causerie over veranderingen in de school Sombere en wisselvallige wintermaanden Os. Positiaan van Hattem en zijn volgelingen te Zierikzee HET OOG VAN SIVA Kwart eeuw op Sehouweii-Duivelaml Advertentie ZIERIKZEE, 29-2. Zuster J. Pannekoek, verbonden aan het Zweedse Rode Kruis-zlekenhuis, herdenkt vandaag de dag, waarop zy voor vyf en twintig jaar in dienst trad van het toenmalige ziekenhuis te Noordgouwe, een periode die duurde tot 1957, toen de thans jubilerende zuster „mee verhuisde" naar het nieuwe door Zweden geschonken ziekenhuis en daar nog altijd - fris en monter - dienst doet als operatiezuster. Ook al verkeren in die ruimte de patiënten doorgaans in een optimale schemertoestand, nadien weet men zich doorgaans wat goed te herinneren, dat ..zuster Pannekoek er by was". „Je denkt er niet altyd aan en er is ook niet altyd gelegenheid voor, maar voordat „het" begint, zeg ik altyd nog wat tegen de operatiepatiënten". Nadien heeft ze wat vaak vernomen, dat de patiënten dat niet vergeten zyn- Zuster Pannekoek kwam als vol leerd verpleegster destijds te Noord- gouwe. Tevoren werkte zij acht jaar in het (oude) Nieuwe Gasthuis te Delft, waar zij ook haar opleiding kreeg. In dit 200-bedden-ziekenhuis ging ze snel door de leerjaren heen en behaalde het basisdiploma, het witte kruis en ,.het ooievaartje". Fa milieomstandigheden brachten haar in 1942 weer terug naar Schouwen- Duiveland. In maart 1943 werd zij te Noordgouwe aangesteld als operatie zuster, maar de oorlogsmisère nam al snel steeds grotere vormen aan en bij de evakuatie van Schouwen-Dui- veland verhuisde het ziekenhuis naar „Huize Grol" te Renesse. waar nog wel operaties werden uitgevoerd, zij het onder primitieve omstandighe den. „Gewoon in een kamer met bloemetjesbehang, midden in het huis". Tydcns dc laatste oorlogswinter vond de verhuizing plaats naar de Corneliastichting. Ook daar aan spanningen en moeilykheden geen gebrek. Op een ochtend - zo vertelt de ju bilerende zuster, was er buiten groot rumoer. Het gehele Kraanplein bleek vol te staan met Armeniërs, toen deel uitmakend van de Duitse weermacht. Vaak moesten elders op Schouwen- Duiveland patiënten worden opge haald. Levendig herinnert ze zich de verschrikkingen van een brandend schip onder Ouwerkerk, waarvan pa tiënten moesten worden afgehaald. .,Men kreeg het klinkbare beeld van de oorlog voor ogen". Na de oorlog Na de oorlog werd het ziekenhuis in „de corridor" weer betrokken en zuster Pannekoek zag de veranderin gen - met name de medische veran deringen dagelijks om zich heen. Ze vertelt over het toen ongehoorde feit, dat destijds een patiënt te Delft „bloed moest hebben". Dat was de eerste infuus, die zij meemaakte. ,.Het hele huis stond er var op zijn kop". Voor Schouwen-Duiveland vond het allemaal zijn vervolmaking bij de ingebruikneming van het (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Nut" Burgh-Haamstede organiseert avond voor tninliefhebbers op Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE, 28-2. Op vrijdag 8 maart zal de afd. Burgh- Haamstede van het Nut te Haam stede in hotel Bom voor de tuinilief- hebbers d'e aandacht vestigen op de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Het is békend dat er op Schouwen -Duiveland veel liefhebbers zijn van tuinieren die graag onderling con tact willen hebben met als achter grond nog meer tuingenot door uit wisseling van gedachten. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, met meer dan 100 afdelingen in ons land, waarvan 3 in Zeeland (Goes, Walcheren en Ter- neuzen), stimuleert graag deze tuin- ambities, onder meer door de uit gave van het maandblad „Groei en Bloei", dat geheel is afgestemd op de hobby voor tuinieren en wat er bij komt. Gezamenlijk bezoekt men interessante objecten zoals oude buitens, parken enz., terwijl ook ex cursies in eigen omgeving worden gehouden. Tevens zullen exposities van zelf gekweekte rozen, lathyrus, fuchsia's en wat er zich nog meer voor leent worden georganiseerd. Schèepvaartberichten Abida, 29-2 van Pladju naar Djakarta. Atys, 29-2 'ten anker Vungrobaai. Aludra, 29-2 460 m. z. Muscat naar Khorramshar. Acmea, 26-2 van Puta Cardon naar Philadelphia. Aléhiba, 28-2 940 m. z.o. St. Helena naar Charleston. Attis, 28-2 215 m. n.o. Port Limon. Esso Den Haag, 29-2 370 m. o.n.o. St. Helena naar Mena Al Ahmadi. Gulf Swede. 29-2 60 m. nji.w. Ras al Hadd naar Rotterdam. Mississippilloyd, 28-2 275 m. w.z.w. Kp. Blanco naar Balboa. Skadi, 28-2 45 m. z,z.o. Kp. Kennedy naar Mobile. Zafra. 29-2 90 m. w.n.w. Ouessant naar Mena Al Ahmadi. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 3 maart luidt: 3c klasse D: Zierikzee-NSV (half 3); Steenbergen-Alliance; METO- MOC; ÖDIO-Horvtcnisse; Vogel- waardc-SteenHW-Grensvvach Iers. Res. 3e klasse C: Middelburg III- Cocn. Boys II; METO II-HW II; Roöd Wit U-Steenbergen II; Alli ance H-RCS II. Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. Zuster Pannekoek heeft heel wat ge zien in haar leven, maar zij is dui delijk in haar waardering: „het is een bijzonder mooi en goed zieken huis". Intussen moest zij als opera tiezuster altijd paraat zijn. „Dat is nu eenmaal typisch voor een betrek kelijk klein ziekenhuis. In grotere kent men een ploegen- systeem en wisselen de verpleegsters op O.K. elkaar aF'. Dat „paraat" be tekende voor haar een kwart eeuw lang" altijd bereikbaar"; men moet het zich maar indenken. Over de ramp kan de zuster kort zijn. Ze maakte de verhuizing naar Renesse in 1953 niet mee, maar was tijdelijk werkzaam in „Der Boede" op Walcheren. Nadien terug te Noordgouwe was het daar - bij alle moeilijkheden - toch ook weer wel een boeiende tijd; groepen dijkwer kers, politie en internationale hulp ploegen wisselden elkaar af. Geen spyt „Spijt van het gekozen beroep?", wilden we van de zuster weten. Al weer is ze zeer gedecideerd in haar antwoord: „nee, beslist niet. Ik heb het altijd boeiend gevonden en voor al de genegenheid van de patiënten heeft me veel geschonken". In dit op zicht overigens blijkt de positie van een operatiezuster wat moeilijker te liggen dan van een zaalzuster. De laatste immers heeft veel meer con tact met de patiënten dan de eerste. Maar voor zuster Pannekoek is dat geen groot probleem geweest. „Ik ga ze op zaal echt wel eens opzoeken". We kunnen het beter vertalen met „altijd opzoeken", want na het ont waken uit de narcose verliest zij haar klantjes niet uit het oog. Daar om neemt de jubilerende zuster in (en buiten) het ziekenhuis ook een grote plaats in in veler harten. Vanmiddag blijven voor haar de mutsen en de jassen, de tangen en de injektiespuiten onaangeroerd. Het „huis" gaat de jubilerende zuster hartelyk huldigen en vertellen, dat men mooi blü met haar is en haar voor nu en straks alle goeds wenst. Nalatenschap Ravel toegewezen PAU, 29-2. De nalatenschap van Maurice Ravel, componist van o.a. de ..Bolero", is na vyf jaar juridisch touwtrekken toegewezen aan de ex- kapper Alexandre Taverne. Een hof van beroep in de Franse stad Pau heeft bepaald dat Taverne de wettige erfgenaam is van de mu- ziekrechten, die hem een jaarlijks in komen van een miljoen francs (730.000 gulden) opleveren, en een kapitaal van naar schatting 20 mil joen francs (ruim 14,5 miljoen gul den). Maurice Ravel overleed in 1937 en liet zijn fortuin na aan zijn broer Edouard. Die stierf in 1960 en droeg het geld bij testament over aan me vrouw Jeanne Taverne, die negen jaar lang als zijn masseuse was op getreden nadat hij een auto-ongeluk had gehad. De vrouw overleed in 1964 en liet het geld op haai* beurt na aan haar man Alexandre. Vietcong-ni uiiitieschepen tot zinken gebracht SAIGON, 1-3. Zuid Vietnamese en Amerikaanse schepen hebben drie met munitie geladen trawlers van de Vietcong tot zinken gebracht, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Donderdagavond was een vloot van vier trawlers buiten de territoriale wateren van Zuid-Vietnam waarge nomen. Kort na middernacht bega ven de schepen, die geen identifica tie of licht voerden, zich in de 12- mijlszone. Toen zij door Amerikaan se en Zuidvietnamese schepen wer den aangeroepen, gaven zij geen ge hoor. Drie schepen snelden naar de kust en openden het vuur, de vierde' begaf zich naar open zee. De voormalige kampadjudant van Auschwitz Robert Mulka is op 19 februari wegens slechte gezond heid uit gevangenschap ontslagen, zo heeft het gerecht in Frankfort donderdag meegedeeld. De thans 72- jarige Mulka was een van de 20 be klaagden in het Auschwitz-proces en werd op 19 augustus '65 tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Naadloze van een prima Kwaliteit. Nu in de modekleur inka. Ouderavond o.I.-scliool Kerkwerve Na 18 uur tel. 3170 en 3345 St. Domusstraat 25-58-76 Zierikzee n India zal dit jaar 450 miljoen ro- pijen (f 120 miljoen) meer uitgeven aan defensie, heeft de Indische mi nister van financiën, Desai, donder dag in het parlement bekend ge maakt. Onderlinge ruil van planten en za den is mogelijk. Het Nut wil zich door het beleg gen van bovengenoemde avond al leen beperken tot „het zaaiklaar ma ken van de bouwvoor". Een deskun dige bij uitstek, de heer K. Goud swaard, tuinarchitect B.N.T. en lid van het hoofdbestuur, zal de lezing verzorgen met vertoning van kleu rendia's. Er zal verder gezorgd wor den voor passende lectuur, waaron der exemplaren van het genoemde maandblad. Liefhebbers 'kunnen zich die avond reeds opgeven ais lid en dan kan wellicht in het najaar van 1968 een zelfstandige afdeling Schouwen- Duiveland opgericht worden. De maatschappij knoopt er dan een zeer aantrekkelijke „bloemrijke" propa- ganda-avond aan vast. Het spreekt van zelf dat het Nut het deze keer niet alleen van haar 100 leden in de Westhoek moet hebben, want zij verwacht veel andere tuinliefheb- bers uit het gehele schiereiland. Aartsbisschop Makarios is don derdag hecdigd voor zyn tweede ambtstermijn als president van Cy prus en verklaarde dat de Griekse Cyprioten „vreedzaam samen willen leven met de Turkse Cyprioten in een één en onverdeeld Cyprus". In Bolivia is donderdag voor drie maanden de noodtoestand afgekon digd in verband met de ernstige overstromingen in het land. 1.000 mensen zouden tot nu toe uit de de partementen Cochabamba en Santa Cruz geëvacueerd zyn. Politieman wilde burgemeester van Chicago doden CHICAGO, 1-3. Een politieagent die in de politiemacht van Chicago een cel van de Ku Klux Klan had opgericht, was van plan in de ko mende zomer burgemeester Richard Daley en twee korpsofficieren te vermoorden en de schuld op de ne gers te schuiven. Dit heeft agent James Tobim donderdag voor een onderzoekscommissie van dc politie verklaard. Tobin was binnengedron gen in de K.K.K.-cel van de 30-ja- i ige agent Donald Heath, die vorig jaar december werd geschorst nadat in zijn woning grote hoeveelheden wapens, munitie en materiaal van dc Ku Klux Klan waren gevonden. DP BILT, 1-3. Het K.N.M.I. deelt mee: Het afgelopen tijdvak van drie wintermaanden heeft bijzonder veel wisselvallig weer gebracht. Koude - soms zelfs zeer koude - dagen wer den afgewisseld door dagen met' zacht weer. De gemiddelde temperatuur was in De Bilt vrijwel normaal. Van de 91 dagen die de winter telde, waren er 47 aan de koude kant. Op 45 da gen heeft het in De Bilt gevroren, tegen op 41 dagen normaal. Het was de koudste winter van de laatste vier jaar. Deze winter was tevens de vierde opeenvolgende te natte win ter. Gemiddeld over het gehele land genomen is ongeveer 210 millimeter neerslag gevallen tegen 176 mm. normaal. Op de Waddeneilanden was de hoeveelheid neerslag maar wei nig boven de normale waarden, in Zuid-Limburg daarentegen was het belangrijk 'te nat. De drie wintermaanden waren dit maal ook vrijwel overal te somber, waardoor ook van de vierde achter eenvolgende te sombere winter kan worden gesproken. Vooral in Zuid- Limburg scheen de zon weinig, het was daar sedert het begin van de metingen in 1909 nog nooit voorge komen, dat de zon gedurende de drie wintermaanden maar ongeveer ne gentig uur scheen, zoals nu is ge nt Het internationale vliegveld van Bagdad is tot verboden gebied ver klaard. Niemand zal toegelaten wor den zonder een speciale vergunning. De maatregel heet te zijn genomen om redenen van binnenlandse vei ligheid. n Premier Esjkol van Israël heeft donderdag gezegd dat Israël vreed zaam en eervol met Egypte wil spre ken over een werkelijke oplossing van het conflict in het midden-oos ten. beurd. Dit is een tekort van ruim veertig procent van het normale aantal uren zon. Elders in het land was het weer minder somber, maar ook daar kan van een belangrijk tekort aan zon worden gèsproken. KERKWERVE, 27-2. De openbare lagere school „Prinses Irene" te Kerkwerve hield de ouderavond in de school. De voorzitter van de oudercommis9ie, de heer S. A. van Kooten, heette alle aanwezigen har telijk welkom en memoreerde de hoogtepunten uit het afgelopen jaar en benadrukte dat het ook weer een goed jaar voor de school was geweest. Hierna was het woord aan de heer M. A. Hage, directeur van de Rijks kweekschool te Middelburg, die een boeiende causerie hield over de ver anderingen in de school van van daag. De snel veranderende wereld maakt dat zowel ouders als leer krachten niet meer weten wat het kind nu moet worden bijgebracht. Wat men aanleert is op het zelfde ogenblik weer verouderd, aldus de heer Hage. Hierna gaf hij een boei ende vergelijking met de school van 50 jaar geleden en de statische maatschappij, waarin die school stond; die school kon gelijke tred houden. Men kon volstaan met het aanbrengen van weetjes en weinig op de praktijk gerichte leerstof. Persoonlijkheidsvorming De dynamische wereld van van daag vraagt een school die 'durft veranderen. Het vraagt van de leer krachten eerder het vermogen te werken aan de persoonlijkheidsvor ming van het kind, dan dat zij de leerstof geheel beheersen. Het gaat om het kunnen en niiet om het ken nen. De leerkracht van vandaag is anders met het kind bezig dan vroe ger, vrijer; hij moet het kind kritisch maken, m.a.w. het kind1 leert be wust zijn weg kiezen en zegt niet lan ger meer „ia" tegen alles wat men hem of haar voorschotelt. Helaas is het onderwijs conserva tief en als ze dit blijft, dan staat het er sleéht voor met het Nederlands onderwijs. Nieuwe leerkracht In het huishoudelijk gedeelte dat daarna volgde, nam de vergadering afscheid van de onderwijzeres mej. Visser en van mevr. van Gelder- Boot, die zeven jaar lid is geweest van de oudercommissie. De ouders waren eveneens in de gelegenheid kennis te maken met de nieuwe leerkracht, de heer A. C. Provily uit Nijmegen. Als opvolgster van mevr. van Gelder werd gekozen mevr. Lemsom-Vos. Tot slot van deze geslaagde avond brachten de ouders nog geruime tijd door in de als tentoonstelling onge-' richte klas, waar het werk van de leerlingen stond uitgestald. Uit de stedelijke kerkhistorie (ii) Ds. Pontiaan van Hattem vertoef de - zoals wjj reeds opmerkten - vaak op Schouwen-Duiveland en zyn invloed begon te groeien, hetgeen ge volgen had voor verschillende lid maten van de Ned. Hervormde kerk te Zierikzee. De kerkeraad toch be gon zich meer en meer op de hoogte te stellen van de gevoelens der lid maten en waar afdwalingen van de leer werden vermoed, werden de verdachte personen op het matje ge roepen. Zo moesten in 1686 dr. Job Baster (oud-oom van de beroemde dokter Job Baster) en zijn vrouw, Hugo Kraeijesteyn. juffrouw Van' Alphen, Aagte in de Busse, Maria Magdalen a de nicht van Claas van IJsselsteijn en Dina Jans, de dienstbode van bur gemeester Diliinck voor de kerkeraad verschijnen. Ze wilden de gevoelens van Van) Hattem niet verwerpen of gaven de kerkeraad geen bevredi gende antwoorden en kwamen mits dien onder censuur te staan. De stedelijke predikanten verzoch ten de baljuw de samenkomsten der Hattemislen te willen weren, maar deze deelde mede daar reeds dag en nacht mee bezig te zijn, zij het zon der resultaat. In 1695 werd juffrouw Francoise Hayman, die Van Hattem te Bergen op Zoom had bezocht, met haar twee zusters van het Avond maal geweerd, waartegen mr. Pieter Hayman door een notaris bij de ker keraad liet protesteren. Uit de aantekeningen van dit ker kelijk college blijkt intussen, dat er dagelijks meer personen tot de rich ting van Van Hattem overgingen, o. w. véle lieden van aanzien. Nieuwe volgelingen Juffrouw Hayman met name werd hier opnieuw over aangesproken in juni 1696, maar zij verklaarde de sa menkomsten der Hattemisten te be zoeken en daar niet van weg te blij ven en ook niet gezind te zijn in dit opzicht haai- vrijheid aan de kerk te offeren. Telkens weer werden nieuwe vol gelingen ontdekt en telkens ook Wer den samenkomsten van de Hattemis ten aan de kei^keraad gerapporteerd'. In april 1699 berichtte de predikant ds. Borrendamme, dat ds. Van Hat tem opnieuw te Zierikzee was ge weest ten huize van Job Baster en ..domina Dina" (zoals de dienstbode Dina Jans in de volksmond werd ge noemd). In dit huis werd een gods dienstoefening gehouden. Opnieuw werden de burgemeesters dringend verzocht dergelijke bijeenkomsten te verbieden. Zij beloofden wel het ge vraagde, maar grepen toch niet in. Tot de vurigste aanhangster van Van Hattem behoorde de reeds ge noemde „ds Dina Jans". Ze heette feitelijk Dina Jans Vecke en huwde in 1687 te Zierikzee met de landbou wer Dingeman Isackse de Groene (overleden 1649). Zij huwde daarna met Steven Anthonisz Dane in juli 1672. Dina Dane heeft gepreekt en ge werkt voor de uitbreiding van Van Hattem's leer met een zeldzame ijver Bij de Hattemisten stond zij in hoog aanzien. Velen trokken naar haar toe, toen zij te Zierikzee arbeidde. Zij had niet minder dan 7000 men sen onder haar prediking, w.o. - ge lijk reeds gemeld - zeer aanzienlijke personen. Zo werd mevrouw Van GeLre-de Keijser, weduwe van bur gemeester mr. Pieter van Gelre. in december 1709 door de kerkeraad verzocht de bijeenkomsten der Hat temisten niet meer te bezoeken. In februari 1710 werd zij ,.bij hare dwa lingen volhardende, van het Avond maal gesuspendeerd". 1 Advertentie Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees isgoed voor de lijn.Vanda&rvlees uw hoofdschotel,elke dagl 14. Tarara-tatarata! Helder klinkt het hoornsignaal langs de muren van hel sla pende kasteel. Verschrikt schokt dc dikke poortwachter overeind uit z'n dommel slaap. „Kan men dan nooit eens rust heb ben?" moppert hij. naar dc poort sloffend. „Dat is al de tweede keer dat. ik vannacht gestoord word". Krakend schuiven de grendels open en voorzichtig loert dc poortwachter door een kier van de deur. Zijn mond zakt open van verbazing. Het zijn dan ook vreemde gas ten die voor hem staan: krijgers met don kere gelaatskleur en gekleed in uitheemse dracht. „Wwwie zijt ge en w wwat wilt ge?" stottert de poortwach ter verschrikt. Als enig antwoord haalt de voorste der vreemdelingen plotseling oen dolkmes tevoorschijn cn terwijl hij het wapen dreigend op de verschrikte dikzak richt, duwt hij de zware pooi't verder open en gebiedt zijn manschappen hem te vol gen. li

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4