de beste tabak Hl is N 0 RTD N tabak 1/ NORTON Bekendmaking ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 maart 1968 Nr. 19951 -rijp, vitaal, 25/1.50 JDe Proeftuin" te Haamstede herdacht het 40-jarig jubileum Dode door fatale ruzie DUUR SERVIES Eeuwfeest K.N.G.V. S Een mooie kous mevrouw l ELBEO i LLEGANGE 'Advertentie NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! United Cigarette Factories Inc. Jubileum in moeilijke tijd HAAMSTEDE, 28-2. In 1927 begon nen verschillende personen zich te interesseren voor de fruit- en de groenteteelt. Daar voor een goede vakman een gedegen kennis van za ken nodig is, begon het plan om een proeftuin met school te stichten, steeds duidelijker vormen aan te ne-. men. Op 17 februari 1928 kwamen 95 personen bijeen op een stichtingsver gadering waarbij de heer W. G. Boot Jz tot voorzitter werd gekozen. Een pleidooi voor de oprichting werd toen gehouden door ir. A. W. v. d. Plas- sohe de toenmalige Rijkstuinbouw- consulent. Op 29 februari weren reeds 150 le-. den ingeschreven en werd het be stuur als volgt samengesteld: W. G. Boot Jz., W. v. Klooster, C. A. Boo- gerd, H. v. Toledo, J. Muste, K. J. Dambruin en Adr. Capelle. 175 le den waren er al op 9 maart. In de sluispad werd van de heer L. L. Bolle 1.81.60 ha. grond in erfpacht gekregen voor 35 ct. per roe, waarop dte tuin 'en de school moesten ver schijnen. Zeer veel „bedel"-brieven om steun gingen de deur uit met een formidabel resultaat. Op 13 augustus werd de heer A. Boutkan tot tuinchef benoemd en op 12 sep tember zijn woning aanbesteed voor f 2734. In 1932 op 25 april werd de school officieel geopend en op 2 mei ver scheen het hoofd der school, de heer C. A. Hartog voor het eerst voor de klas. Juist in deze jaren overklaste de crisis alles en ook de proeftuin. Het salaris van de heer Boutkan werd teruggebracht op f 20. Pas in 1936 werd de eerste winst uit de proeftuin geboekt. De tweede wereldoorlog bleef niet (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). zonder gevolgen. Er was Veel glas schade en de school werd gevorderd. In deze tijd waren er veel leerlin gen (50). Na de oorlog werden be hoorlijke winsten gemaakt. Er wer den ^roeven genomen op Golden Delicious en Winterbanana. Met de ramp in 1953 kwam de tuin onder water te staan en de 17e juli van dat jaar werd in een bestuursverga dering besloten om een nieuwe tuin te stichten. Van de Herverkaveling werd in juli '54 een perceel grond toegewezen aan de Hogezoom. Op 1 aug. kreeg 'de heer C. A. Hartog ont slag wegens het bereiken van de pensioengerechtgide leeftijd terwijl in zijn plaats de heer L. Hack werd benoemd. Op 7 mei 1958 werd de nieuwe tuin officieel en met veel vlagver toon geopend door ir. A. W. v. d. Plassche, toen directeur-generaa 1 van de landbouw. De heer J. Jonker werd tót tuinchef benoemd. Doordat Zierikzee een nieuwe Lagere Land en Tuinbouwschool kreeg werd de school te Haamstede overbodig en staat nu nog altijd leeg. De proef tuin staat pal en voldoet aan de eisen die men er van verwachtte. De secretaris van de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouw- onderwijs op Schouw en-Duiv eland (kortweg „de proeftuingenoemd de heer P. Adam gaf dit historisch overzicht op de in hotel Bom ge houden 40ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. Steur richtte op deze vergadering een speciaal welkomstwoord tot het ere lid de heer K. J. Dambruin, de Rijks tuinbouwconsulent ir. L. Vellekoop en Jj<n hoofd-assistent de heer J. A. v. d. Weel. Ini een oppervlakkige terugblik zeilde de heer Steur dat de teelt van nu niets meer gemeen heeft met die van toen, alleen de kwaliteit is ge bleven. In de loop van de 40 jaren is wel gebleken dat de pioniers goed hadden gezien met het inplanten van bomen. Na de oorlog ontstond een mechanisatie-explosie en ver dwenen veel vertrouwde handwerk- tuifgen naar het museum. Zeer veel veranderde in deze 40 jaren waarin de proeftuin van de Sluispad naai de Hogezoom verhuisde en de tuin bouwschool werd gesloten. In die jaren bevond de fruitteelt zich in een stijgende lijn, doch 'is nu jam merlijk dalend. Eén der hoofdoorza ken is de kostprijs waarvan d'e lo nen en sociale-lasten een top zijn. De fruitteelt bewesten de lijn Brouwershaven-Noordwélle is niet meer optimaal en er liggen al be drijven wOQSt. „We eten zeLf °P en niemand kon reserveren. De ont wikkeling is keihard geworden. Di verse organisaties doen alles doch naar de agrarische stem wordt niet geluisterd. Toch zijn we in die 40 jaar tevre den omdat allen aan deze vereniging" hun steentje bijdroegen en die altijd zonder subsidies werkte", aldus de voorzitter. Over 1967 kon de voorzitter kort zijn. „Een jaar in de rij der minder goede jaren, doch ons volk zal fruit blijven eten. Doch het mes dat nog scherper wordt, zal zijn werk d!an wel gedaan hebben". Het ledental Zittend v.l.n.r.: P. Adam, secretaris; Jac. Steur, voorzitter; W. Capelle, pen ningmeester; N. A, Dambruin. Staande v.l.n.r.: J. C. de Feiter, D. Braai, I. C. Boot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ligt rond de 100. De samenwerking met het R.T.C. was weer best. De heer Steur besloot zijn overzicht met de wens uit te spreken 'dat gezond heid, kracht en wijsheid het bedrijf verder zullen voeren. De resultatenrekening, duidelijk gemaakt door de penningmeester de heer W. Oapelle liet in: inkomsten en uitgaven een bedrag zien van f 23.244,21 met een nadelig sal'do van f 4565,17. De kascommissie had bij briefschrijven van de heer A. D. Dalebout geadviseerd de rekening goed te keuren. De aftredende bestuursleden, de heren I. C. Boot en N. A. Dambruin wei-den herkozen. Vervolgens las de heer J. Jonker, tuinchef, het proeftuinverslag waar op we nog nader terugkomen. Zeer waarderende woorden sprak de voorzitter tot de heer Jonker die tevens op deze dag 10 jaar op de proeftuin werkzaam :is. „Accuraat en op onnavolgbare wijze heeft hij zijn werk gedaan", zei de voorzitter. Als blijk van waardering bood hij hem een enveloppe met inhoud aan, terwijl mevr. Jonker al eerder op de dag in1 de bloemetjes was gezet. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren A. D. Dalebout, C. J. v. d. Kreeke en M. v. d. Maas. De heer Jonker sprak een kort dankwoord voor de goede woorden tot hem gericht. Een dankwoord sprak tevens de heer K. J. Dam bruin voor 'de tot hem gerichte at tenties tijdens zijn ziekte en bij de viering van zijn huwelijksfeest.. Hij hoopte idat. het de proeftuin goed mag gaan. De rij'kstuinbouwconsuient, ir. L. Vellekoop verheugde het dat on danks de minder goede 'tijd hier toci» een zeker optimisme te beluisteren was. Het werk in de fruitteeLt zal steeds meer machinaal geschieden zodat het een bedrijfstype met' in dustriële neigingen gaat worden. Hij dankte het 'bestuur van deze ver eniging die in de loop van deze 40 jaar een zekere richtlijn gaf aan de fruittelers en wenste hem verder succes en sterkte toe voor de toe komst. TER APEL, 29-2. In de hoofdstraat in Ter Apel is de 33-jarige J. Blok ker uit Schagen dood aangetroffen. De heer Blokker had met drie col lega's schilderwerk verricht bij de „Avebe'' in Ter ApeHomaal. Het viertal was per auto uitgegaan en had op de terugweg naar Ter Apel ruzie gekregen. Deze liep zo hoog, dat Blokker de bestuurder van de auto P. J. H. C. Potters verzocht te stoppen om de zaak op straat uit te vechten. De heer Potters stopte in derdaad, maar toen Blokker was uitgestapt' gaf de chauffeur gas en reed weg. Blokker heeft zich waar schijnlijk aan de auto vastgeklampt maar kon deze niet bijhouden en is gevallen. Daarbij werd hij zodanig gewond, onder meer aan het hoofd, dat hij op straat is overleden, zo blijkt uit het onderzoek van de po litie. AMSTERDAM, 29-2. Een uit 322 stuks bestaand Chine de Commande eetservies, met een decor van een Nederlands fa miliewapen, heeft op een en kele dagen durende kunstvei ling bij Mak can Waay in Amsterdam, 100.000 gulden opgebracht. Het gaat naar het buitenland. De verkoop van het servies werd ingezet op 25.000 gulden. Men had de op brengst op een ton geschat. Daar is dus ver overheen ge boden. In de catalogus, waar een precieze opsomming van alle onderdelen van het eet servies was gegeven, stond ook achter elk stuk tot in de finesses aangegeven welke ge breken men er op had aange troffen. Geen schilfertje, barstje of herstelling was on vermeld gebleven. AMSTERDAM, 28-2. Het Konin klijk Nederlands Gymnastiek Ver bond, dat op 15 maart honderd jaar bestaat, gaat dit eeuwfeest met ten uitgebreid programma vieren. De viering begint op zaterdag 16 maart 's morgens met een herden kingsbijeenkomst in het Congresge bouw van de RAI waar o.a. de mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mej. M. A. M. Klompé en jhr. mr. A. Feith voorzit ter van de Nederlandse Sportfedera tie het woord zullen voeren. Ook zal dan het resultaat van de actie „Vreugde beleven is vreugde geven", die intern dn'het K.N.G.V. is gevoerd, bekend worden gemaakt. De dag wordt besloten met een gala-avond in de Congreszaal van de RAI, waar geselecteerde 'keurgroepen de vele facetten van de gymnastiekbeoefe- ning in het K.N.G.V. zuilen tonen. Een week later op zaterdag 23 maart is er in het Amsterdamse Hil- tonhotel een receptie voor autoritei ten en vertegenwoordigers van bin nenlandse en buitenlandse sportbon den. Burgemeester en wethouders van Zierikzee; gelet op de verordening op de heffing en invordering ener belasting op honden in de gemeente Zierikzee; maken bekend, 1. dat, ieder, wie een aangiftebiljet is uitgereikt, verplicht is dit duide lijk, volledig en naar waarheid in te vullen en dit aangiftebiljet ui terlijk op de veertiende dag na dè datum van uitreiking ingevuld en ondertekend terug te bezorgen ter gemeente-secretarie van Zierikzee; 2. dat. houders van honden, die in de loop van januari/februari 1968 geen aangiftebiljet hebben ontvan gen, verplicht zijn vóór 15 maart 1968 ter gemeente-secretarie aan gifte te doen' door invulling en on dertekening van een aldaar kos teloos verkrijgbaar aangiftebiljet; 3. dat. de verplichting tot het doen van aangifte ter gemeente-secre tarie mede bestaat voor hen, die in de loop van het belastingjaar 1968 belastingplichtig worden; als dan moet aangifte geschieden bin nen veertien dagen na het tijdstip waarop de belastingplicht is ont staan: 4. dat hij, die in de loop van het be lastingjaar doop vermeerdering van het getal honden of (en) door honden te houden, waarvoor een hoger tarief geldt, meer belasting is verschuldigd, dan waarvoor hem een aanslag 'is of wordt opgelegd, daarvan binnen veertien dagen; nadat de genoemde omstandighe den zijn ontstaan, aangifte moet doen ter gemeentesecretarie. Zierikzee. 27 februari 1968 Burgemeester en wethouders voor noemd. D. W. KASTELEIN, burgemeester R. VAN OMMEREN, secretaris Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. Minister B. J. Udink van ontwikkelingshulp heeft don derdag een beleefdheidsbezoek ge bracht aan de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, MaJik. De bewindsman arriveerde dinsdag voor een bezoek van dertien dagen in Indonesië. PARAMARIBO. In Paramaribo is een demonstratie gehouden tegen „de agressie van Guyana", welke was georganiseerd door de Bond van oud-strijders. PARAMARIBO. De Nederlandse vice-premier drs. J. A. Bakker zal maandag a.s. met de K.L.M. naai" de Nederlandse Antilen vertrekken. Hij zal woensdag d.a.v. weer naar Suriname terugkeren. ROME. Woensdag zijn in Rome uiterst linkse studenten, die al enige dagen de gebouwen van de univer siteit bezetten, slaags geraakt met ongeveer twintig neo-fascistische studenten. NIEUW: DELHI. India heeft don derdag de toegang tot het land ont zegd aan Aziatische houders van Britse paspoorten. Het behoudt zich het recht voor de vrije toegang van andere staatsburgers van gemene- bestlanden te herzien. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft de wet die de immigratie van mensen uit de landen van het ge menebest aan banden legt, met 145 tegen 31 stemmen aangenomen. Men heeft ide gehele nacht vergaderd. WASHINGTON. Gouverneur Geor ge Romney van Michigan heeft be sloten zich terug te trekken uit de wedloop naar de republikeinse kan didatuur voor 'het presidentschap, aldus is van welingelichte zijde in Washington vernomen. ATHENE. Een kerkelijke recht bank. voorgezeten door de primaat van de Grieks-Orthodoxe Kerk, aartsbisschop Hieronymos, heeft in Athene de 66-jarige metropoliet Panteleimon van Saolini afgezet, we gens „idaden 'die zijn ambt onwaar dig zijn". WARSCHAU. Vier Westduitse matrozen zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van een tot twee-en-een-half jaar wegens belastering en verguizing van' de Poolst natie tijdens hun verblijf aan de wal in de Poolse haven Gdynia. OTTAWA. De liberale Canadese minderheidsregering van premier Lester Pearson heeft woensdag van het parlement het vertrouwensvo tum gekregen, waarom zij had ge vraagd na haar nederlaag in een be langrijke belastingkwestie op 19 fe bruari. WASHINGTON. Op een plechtig heid in het Witte Huis heeft de af tredende minister van defensie Mc- Namara woensdag officieel afscheid genomen van president Johnson en de andere leden van de Amerikaan se regering. Hij ontving de „Vrij- heidsmedaille'' uit handen van de president. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft zeven niet-Italianen benoemd tot leden van de congregatie van de geestelijkheid, en onderdeel van de curie. WASHINGTON. Als gevolg van het ongeluk eind januari met een Amerikaanse bommenwerper, die met vier kernbommen bij Thule op Groenland neerstortte, zijn. de per manente waakvluchten met derge lijke wapens gestaakt, zo is woens dag van welingelichte zijde in Was hington vernomen. Advertentie S 9 Dan 5 Het domein voor de Vrouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3