Poldermans DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrede-initiatief nemer „Dr. Lastpost" bij minister van defensie meubelen voor gelukkige Nog strijd in Laos De kwestie-Lübke Lw trap bekleden Uw kamers beleggen Tuinman Zoon Noodweer in zuid-Griekenland Soeharto wordt president Roemenen verlaten Boedapest-conferentie PANTY NYLONS bupMöse* Op 15 maart gaat de HISWA van start 1 Regeringsverklaring i.v.m. uittreden van K.V.P.-radicalen zierikzeesche nieuwsbodei Vrijdag 1 maart 1968 124ste jaargang •Nr. 19954 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Grondproblemen op vergadering C.B.T.B. „Nederland - Vredeland' DEN HAAG, 29-2. Eind dit jaar zal er in ons land een referendum worden gehouden. Door middel van een huis-aan-huis bezorgd blad kan het Nederlandse volk zich uitspre- Advertentie GRATIS advies bij het inrichten van uw woning! intermeubel mensen oc Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE ken over het plan „Nederland-Vre- deland", dat de heer J. J. L. van Zuylen (78) uit Den Haag vorig jaar lanceerde. Daarbij is de. heer Van Zuylen, die als dr. Las post destijds heel Nederland aan het puzzelen zet te. uitgegaan van de overtuiging, dat ons land de wereld misschien kan redden van de totale ondergang. „Ons land moet het voorbeeld zijn voor andere landen en geleidelijk, in b.v. tien jaar, ontwapenen", aldus de ideeënrijke Hagenaar. De heer Van Zuylen heeft dit woensdagmiddag ook de minister van defensie, de heer W. den Toom, dui delijk gemaakt op zijn kamer aan het plein in de residentie. Getuige de uitlating van 's bewindsmans ka merbewaarder moet de gast van de minister wel een bijzondere zijn ge weest. Hij leidde dit af uit het feit. dat de heer Van Zuylen langer dan een uur het oor werd geleend, wat hij een uitzondering noemde. Na afloop was de heer Van Zuylen blij, dat hij op audiëntie was ge weest. De minister had tegen zijn plan ingebracht, dat er dan een va cuum zou ontstaan. De heer Van Zuylen had het evenwel een oase ge- VIENTIANE, 29-2. Een Laobiaanse regeringsfunctionaris heeft donder dag op een persconferentie in Vien tiane meegedeeld, dat men na de ge vechten die in het gebied van Sara- vane en de streek om Attopeoe in Zuid-Laos heeft gewoed, bijna 300 lijken van Noordvietnamese militai ren heeft geteld. In het zuiden van Laos hadden de Noordvietnamezen opnieuw het plaatsje Moeong bezet. BONN, 29-2. De Westduitse rege ring zal vrijdagavond een officiële verklaring afleggen over de kwestie- Lübke. Dit zal zij doen direct nadat het staatshoofd zelf voor radio en televisie zal hebben gereageerd op de herhaalde beschuldiging, dat hij in de oorlog betrokken zou zijn ge weest bij de bouw van barakken voor concentratiekampgevangenen. Zowel de christen-democraten als de sociaal-democraten die samen de coalitie-regering-Kiesinger vormen, hebben het voor president Lübke opgenomen. met Tapiflex, Balatred of vast tapijt met naadloos tapijt? Zoals Hatéma, Bergoss, K.V.T. 3 tot 5 jaar garantie Vakkundig personeel Vlugge bediening Rekken met naadloos tapijt Uit voorraad leverbaar woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 KANDIA, 1-3. Zu id-Griekeitland en vooral Kreta zijn donderdag avond getroffen door noodweer, dat aan vijf mensen het leven heeft ge kost en zware schade heeft aange richt. In de omgeving van Kandia, het noordwesten van Kreta, zijn enige dorpen onder water komen te staan en zijn een waterkrachtcen trale en enige' elektrische centrales vernield. Op 't eiland zijn vele we gen ondergelopen en radio Kandia is uit de ether verdwenen. De handel met China WASHINGTON, 28-2. De handel tussen Ohina en de niet-communis tische landen is in 1966 aanzienlijk toegenomen, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, 'gemeld in een jaarverslag aan het congres over de uitvoering van de wet op de handel met landen „die een bedreiging vormen voor de vei ligheid van de Verenigde Staten". De Chinese export naar niet-com- munistische landen nam met 20,5 procent toe, de import met 14,4 pro cent. De export naar Westeuropese landen steeg met 25 procent, de in voer uit deze landen met 36 procent. DJAKARTA, 29-2. Het Indonesi sche parlement heeft zich met alge mene stemmen uitgesproken voor een volledig presidentschap van ge neraal Soeharto en voor uitstel van de algemene verkiezingen voor een periode van maximaal vijf jaar. Hierdoor is het vrijwel zeker dat Soeharto president zal worden nog voor dat hij op 28 maart naar Japan vertrekt. Dutschke aangehouden FRANKFORT, 29-2. De Links-ra dicale student Rudi Dutschke, die kortgeleden in Amsterdam een toe spraak heeft gehouden, is donder dagavond in Frankfort gearresteerd en twee uur lang door de politie vastgehuden. Dutschke werd aange houden na zijn aankomst per vlieg tuig uit west-Berlijn omdat hij „de rust en de orde in de stad zou kun nen verstoren". De eerste slachtoffers van de nieuwe Britse immigratiebepalingen zijn donderdagavond op het vlieg veld van Nairobi teruggestuurd. En kele Aziabcn met biljetten voor BO- AC-vluohtcn naar Londen kregen van luchtvaartemployé's te horen, dat ze speciale inreiscertificaten of werkvergunningen nodig hadden. BOEDAPEST, 29-2. Dc Roemeen se delegatie naar de conferentie van communistische partyen in Boeda pest heeft meegedeeld, dat zjj vrijdag (vandaag) naar huis terugkeert. Aanleiding hiertoe was een aanval van de Syrische afvaardiging, die dc Roemenen in felle bewoordingen had verweten dat zij niet voldoende steun hadden gegeven aan de Ara bische staten, toen deze in juni van het vorig jaar in oorlog waren ge komen met Israël. noemd. waar alle andere landen be lang bij hebben. Vicieuze cirkel „Het gaat om het doorbreken, van de vicieuze cirkel: de steeds sterkere bewapening, waardoor de vrede zou kunnen worden gehouden. Deze op vatting wordt door deskundigen als de generaal uit de tweede wereld oorlog Noel Baker en de Nederlandse professor RöLing als verouderd ver klaard". „Kijk, Nederland is zo klein, dat het die cirkel kan doorbreken. Het heeft hoegenaamd geen invloed op de politiek van de grote mogendhe den, die hebben te beslissen over oor log en vrede. Militair gezien is Ne derland een stofje op de weegschaal, die door dit stofje niet zal doorslaan, maai' door de bewapeningswedloop eerder dreigt te breken". Burgerdienstplicht Geëmotioneerd en geschokt als hij aan de beestachtigheden denkt, die een oorlog met zich brengt, zet de heer Van Zuylen uiteen, dat hij een geleidelijke omzetting van het mili taire apparaat in een burgerdienst- plicht voorstaat. Een burgerdienst die opbouwend werkt. Daarbij denkt hij aan hulp hij rampen, een bloed bank, verpleging etc. Met stemver heffing constateert hij, dat zijn plan veel meer weerklank heeft gevonden, dan hij heeft kunnen denken. Advertentie LIBELLE laddervrij broekje Erkend dealer/ n libelle j j' Havenplein 4 Zierikzee Binnenkort start weer - voor het eerst in 1968 - de t.v.-reeks Open baar Kunstbezit". De uitzendingen vinden achtereenvolgens plaats op 14, 21 en 28 maart en 4 en 11 april. De toelichting, inmiddels verstuurd aan de abonné's, is weer fraai ge ïllustreerd met reprodukties van schilderijen, merendeels in kleur. Thema van de nieuwe uitzendingen is: „Interieurschilderij en uit de 17e eeuw". De foto toont een repro van het doek: „De moedertaak" van Pie- ter de Hooch (plm. 1660). Het doek hangt in het Rijksmuseum. Dit nummer bestaat uit 12 pagina' OOOflOOOXOOOSOPPgSCOSSigQ AMSTERDAM, 29-2. Van vrijdag 15 maart tot en met zondag 24 maart a.s. zal in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam de dertiende HISWA- tentoonstelling worden gehouden. Deze internatiole watersport- en kampeertentoonstelling wordt offi cieel geopend door de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bak ker. Het aantal exposanten bedraagt 235. Op 245 stands zullen een groot aantal boten, motoren, tenten en een ruime variatie van watersport- en kampeerartikelen te zien zijn. De produkten zijn afkomstig uit Neder land en diverse andere Europese landen. Bovendien zullen er deelne mers uit Japan, de Ver. Staten en Canada aanwezig zijn. Op de Hiswa-tentoonstelling zul len 39 jachten met een waterver- plaatsing van meer dan vijf ton worden geëxposeerd. Het grootste daarvan is een zeiljacht met een lengte van 19 m. en een gewicht van ongeveer 35.000 kg. Het totale aan tal boten bedraagt ongeveer 800. Er zijn ongeveer- 80 typen die nog niet eerder zijn vertoond. Naar schatting zullen 15.000 tot 20.000 produkten en artikelen op de afdeling accessoires worden tentoongesteld. Een bijzonderheid onder de aan wezige motoren zal zijn de eerste Nederlandse buitenboordmotor, de „Laura", een lichte motor met een vermogen van 4,4 pk. De Franse regering heeft voor dertien miljoen dollar Amerikaanse militaire installaties overgenomen die waren achtergelaten door de 70 duizend militairen, die op verzoek van de Franse regering zijn terug getrokken. Verbrandt de krukken niet, die u in tijd van zwakte hulp verleenden. Debat in Tweede Kamer De Roemeense delegatie had op de conferentie eerder blijk gegeven van een kritisch standpunt ten aanzien van het Russische voorstel om tegen het eind van dit jaar in Moskou een communistische topconferentie te houden. Een woordvoerder van de afvaardiging uit Boekarest ver klaarde donderdagavond, dat deze topbijeenkomst „tevoren was gere geld". Desalniettemin zou Roemenië goede relaties blijven onderhouden met de Sowjet-Unie en het „socialis tische kamp". DEN HAAG, 29-2. .,Het kabinet acht zijn positie door de jongste ge beurtenissen - het uittreden van en kele radicalen uit de KVP - in deze Kamer niet wezenlijk gewijzigd". Al dus heeft minister president De Jong in de Tweede Kamer meegedeeld in een regeringsverklaring naar aanlei ding van de recente politieke gebeur tenissen. „Voor het kabinet is van belang op welke steun het verder in deze Ka mer mag rekenen. Van de fractie voorzitters van de KVP, de WD, de ARP en de CHU heb ik de verze kering gekregen, dat het kabinet op de onverminderde steun van die fracties mag rékenen", aldus de heer De Jong, die voorts meedeelde dat de regering van haar kant onvermin derd vast houdt aan het programma, dat in de regeringsverklaring van 18 april 1967 de Kamer bekend is ge maakt. Direct nadat premier De Jong was uitgesproken begon het debat over de door hem afgelegde verklaring. De eerste spreker was de socialis tische fraktie-voorzitter in de Twee de Kamer drs. J. M. den Uyl. Hij concludeerde dat de daad van de heer Aarden c.s. „een wezenlijke bij drage is om aan de noodzakelijke structuurhervormingen gestalte te geven". De heer Den Uyl noemde het nood zakelijk dat het kabinet nu een na dere stap zet op de weg naar de be vordering van de hervorming van het staatkundig bestel. Hij bepleitte een wijziging van de kieswet waarbij aan de burgers een grotere inspraak wordt gegeven bij de totstandkoming van kabinetten en kabinetsprogram ma's. De heer Den Uyl drong er op aan dat deze door hem beoogde wij ziging wordt neergelegd in het ad vies van de staatscommissie voor de herziening van grond- en kieswet. De fraktieleider van D '66 rrur. H. A. F. M. O. van Mderlo verklaarde dat de groep-Aarden zich als iets au thentieks, als iets werkelijk nieuws, moet kunnen aandienen. Hiervan, en van het feit of de radikalen in de ARP en de CHU bereid zijn dezelfde consequenties te trekken als de groep-Aarden zal het afhangen of een scheiding der geesten in de con fessionele partijen zal plaatshebben. Mr. Van Mierlo zei een groot voor stander te zijn van vervroegde ver kiezingen: men mag niet drie jaar wachten alvorens de kiezers te be trekken bij het proces van politieke vernieuwingen. De fraktieleider van PSP H. J. Lankhorst verklaarde dat de Pacifis- t9iche Socialistische Partij zich niet wil aansluiten bij het ongeduld om de radikalen naar een nieuwe con- oentratie toe te praten. De groep- Aarden dient zich eerst zelf te vin den. De heer Koekoek (BP) bestreed de opvatting als zou door het uittreden van de KVP-radikalen uit de KVP- fraktie er niets wezenlijks veranderd zijn. Hij bepleitte wijziging van de kieswet in die zin dat de kiesraad de bevoegdheid krijgt om op verzoek van een partijbestuur afgevaardigden van deze partij in openbare lichamen van hun vertegenwoordigende funk- tie te ontheffen. De vertegenwoordiger van het Ge reformeerd Politiek Verbond P. Jon geling verklaarde dat het kabinet al leen te maken heeft met de stemmin gen in de Tweede Kamer. Door het uitschrijven van vervroegde verkie zingen zou het kabinet volkomen in strijd handelen met. alle constitutio nele regels. Drs. J. M. Aarden, Laatste spreker in het debat merkte op dat premier De Jong heeft verklaard zijn rege ring te beschouwen als een parle mentair kabinet dat zich van de on verkorte steun van de frakties van de KVP, ARP. CHU en WD heeft vergewist. Men zou zich echter kunnen afvra gen of het kabinet zich niet tevens moet vergewissen van de verhouding tussen de fraktics die het kabinet steunen, en of er sinds het optreden van het kabinet geen verandering is gekomen in deze verhouding. Drs. Aarden verklaarde dat zyn groep de daden van het kabinet za- kelijk zal beoordelen: wy staan er positief noch negatief tegenover. De heer J. T. Mellema, leider van de CH-fraktie, verklaarde dat het standpunt van de CHU sinds de vor ming van het kabinet De Jong niet is gewijzigd. Hij meende dat de breuk in de radikalen niet bevorderlijk is voor de politieke vernieuwing in ons land. Mr. B. W. Biesheuvel, de frak tieleider van de ARP was van me ning dat de houding van zijn fraktie t.o.v. het kabinet en de verhoudingen tussen de frakties, wat betreft hun relatie tot het kabinet, niet zijn ge wijzigd. Het uittreden van de groep- Aarden uit de KVP laat ons overi gens onverschillig, aldus de heer Biesheuvel, die er aan herinnerde dat de groep Aarden uitgaat van christelijke inspiratie. Mr. Toxopeus (VVD) wees erop dat ook in de hou ding van zijn faktie ten opzichte van het kabinet geen wijziging is opge treden. Premier De Jong verklaarde dat de regering zich van een oordeel over dc ontwikkelingen in dc politieke partyen onthoudt. Voor de positie van de regering is uitsluitend het geen in de kamer gebeurt van be lang. Oostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt en droog weer maar plaatselijk ook opklaringen; meest matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 2 maart. Zon op 7.24, onder 18.22. Maan op 8.29, onnder 22.13. 3 maart. Zon op 7.22, onder 18.23. Maan op 8.39, onder 23.26. 4 maart. Zon op 7.19, onder 18.25. Maan op 8.51, onder Eerste kwartier: 7 maart te 10.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 maart 5.18 v.m. 17.40 n.m. 3 maart 5.48 v.m. 18.08 n.m. 4 maart 6.16 v.m. 18.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 maart 5.05 v.m. 17.17 n.m. 3 maart 5.36 v.m. 17.46 n.m. 4 maart 6.04 v.m. 18.18 n.m. Eerste kwartier: 7 maart te 10.20. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west-Rusland, Scan dinavië en de Britse eilanden be vindt zich een ge/bied met hoge ba rometer standen. Ten westen van Portugal en in de omgeving van Italië en Griekenland daarentegen is de luchtdruk laag .Deze systemen houden een oostelijke stroming in stand, waarin veel bewolking voor kwam. Als gevolg daarvan waren de verschillen tussen dag en macht- temperaturen niet groot, en schom melden om het vriespunt. Boven de opklaringsgebieden onder andere boven Frankrijk kwamen de nrid- dagtemperaturen tot ruim 10 graden. In de oostelijke stroming, die ook zaterdag zal aanhouden komt iets drogere lucht in onze richting. Er kunnen daarom enkele verspreide opklaringen worden verwacht en in het temperatuurverloop komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1