Rennies ZIERIKZEESCIÏE NIEUWSBODE Dinsdag 2? februari 19C8 Nr. 19952 liet grote dilemma is: „Er zijn teveel boeren in Europa" „Helpen" betekent: grote overschotten „Zeelandbrug" op zomerpostzegel (45 et) Brandend maagzuur, STREEKNIEUWS S AWE MA N.V. Rendez-vous met eergisteren Ailj.<dir.-gen. van <l<- himlhoiiw bij »lc E.E.G. voor Z.L.M. Scbouwen-Duiveland: L Van 9 april t.e.m. 25 mei a.s. zullen op alle Nederlandse postinrichtingen de Zomerposlzegels 1968 verkrijgbaar zijn. De serie bestaat uit vijf frankeer zegels met toeslap tiaar het ontwerp van de heer R. J. Draijer tg 's-Graven- hage. Tekst en waardecijfers werden verzorgd door de heer P. C. Cossee, eveneens te s-GravenhageDe frankeerzegels hebben de volgende waarden, voorstellingen en kleuren: 12 8 cent, „Sint Servaasbrug Maastricht", groen; 15 10 cent, „Magere Brug Amsterdam", omber; 20 10 cent, „Spoorwegbrug Culemborg", rood; 25 10 cent, „Van Brienenoordbrug Rot terdam", grijs; 45 20 cent. Zeelandbrug(Oosterschelde), blauw. De prijs van de serie is 1,75. Varkenshoudersvereniging „De opgaande zon" te Bnrgh maakt liet heel goed Z1E1UKZEE. 26-2. ..lift grote di- lemma voor de landbouw van van daag is gelegen in het feit dat meer en meer de klad komt in bedrijven beneden de 40 a 50 hectare. „Helpen" betekent dat de overschotten steeds groter zullen worden. Tachtig pro cent van de landbouwbedrijven in West-Europa is kleiner dan 20 ha. De keiharde waarheid is dan ook dat er zo „heel veel" boeren uit zullen mceten. Zij kunnen immers niet al lemaal groente gaan telen. In de toe komst zal het niet gaan om het ge zinsbedrijf', maar om het grote be drijf met „enkele gezinnen", dat wil zeggen dat de boeren tot een veel di rectere samenwerking zullen moeten komen". In een uitvoerige beschouwing over „De landbouw in West-Europa" Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 28 FEBRUARI. NED. I. In het voorprogramma van de NTS „De drie musketiers" met als ondertitel „De bedriegster bedrogen", waarin d' Artagnan me vrouw de Winter een poets bakt. In Panoramiekvan Harry Hagedoorn actualiteiten op een speciale manier gebracht. Na het journaal de zend tijd voor politieke partijen en een kort Socuterafilmpje het grote ogen blik: de nationale finale van het Eurovisie Songfestival. De gekozen liedjes worden door vier solisten ge zongen nadat z\j dat al enkele malen achtereen in verschillende zalen in het land gedaan hebben. De provin ciale jury's aaven toen hun oordeel waarvan cle uitslag nu bekend wordt gemaakt. De hoofdfilm is de Franse rolprent „Les Amantsuit 1958. Het is het verhaal van een jonge vrouw die zich ontworstelt aan de sleur van haar vastgelopen huwelijk. Daarna volgt nog de rubriek „Inburgeren". NED. II. De KRO opent met een stuk Spaans temperament: het op treden van Festival Flamenco Gita- no. Zeven minuten zijn er dan nog om iets te vertellen over de resul taten van de Bisschoppelijke Vas tenactie 1968. Na het journaal de rubriek „Kijk op Kunst" met actu ele zaken op artistiek gebied. Ver volgens de Duitse serie Gertrud Stranitzki" over de bazige mode ontwerpster. Tot slot van de avond een herhaling van een van de afle veringen van de op historische ge gevens gebaseerde serie over de Amerikaanse geschiedenis The Great Adventure". DONDERDAG 29 FEBRUARI. NED. 1. In de aflevering van „De vliegende non'> heeft zuster Bertrille een aanbidder in de vorm van een vreemde vogel. Het tweede deel van het voorprogramma is een kleuren- reportage uit Bali. De filmploeg maakte o.m. opnamen van een ha nengevecht, een rituele lijkverbran ding en een tempeldans. Na het jour naal actualiteiten va „Televizier" en dan het televisiespel „Scène in de nacht". Het is een vrolijk niemen dalletje met veel vergissingen en een verrassende intrigeHoofdpersoon is een allerliefst toneelspeelstertje dat met haar verloofde en enkele colle ga's op vakantie gaat. Daar ontmoet ze een oude vriend en ze leent zich voor een korte vrijage. Haar ver loofde komt het aan de weet en leu gentjes moeten haar dan weer uit de benarde positie halen. De achten twintigste aflevering van Willem Duys' „Muziekmozaiek" is deze keer gewijd aan filmmuziek. NED. II. Voorafgaande aan Pipo krijgen we een reportage te zien van het wereldkampioenschap ijsdansen. Tussen zeven en acht gaan we kij ken naar het gewestelijk journaal, het agrarisch nieuws en „Openbaar Kunstbezit". De TROS stemt het tweede net programma af op de 29- ste februarischrikkeldag. „En de vrouw die kiest een heer" is de titel van dit schrikkelprogramma, dat komt uit Hamdorff in LarenEnkels bekende Nederlandse vrouwen zul len hierin hun wil opleggen aan de mannen van hun keuze. „De Banne ling" is de titel van de aflevering van „Voyage to the bottom of the sea", die we hierna nog voorgescho teld krijgen. In een programma van de KROIRKK vertelt de Afrikaanse bisschop Jean Zoa over zijn land, Kameroen en de mensen daar. Voor al de polygamie zal hij in zijn be schouwing betrekken. WOENSDAG 28 FEBRUARI. NED. I: 17.00 Vrij; 17.35 Einde; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster. 19.06 De drie musketiers 19.31 Panoramiek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke zendtijd: 20.30 Socutera; 20.35 Na tionale finale Eurovisie songfestival 1968; 21.15 Les amants; 22.40 Inbur geren; 23.05 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Festival Flamen co Gitana; 19.53 Bisschoppelijke vastenactie; 20.00 Journaal20.16 Ster; 20.20 Kijk op kunst; 21.00 Ger trud Stranitzki; 21.25 De pest; 22.15 Journaal. DONDERDAG 29 FEBRUARI. NED. 1: 18.30 Wereldkampioen schappen kunstrijden; 18.50 Pipo; 18.56 Ster- 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 De vliegende non (kleur); 19.31 Bali (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier; 20.45 Een scène in de nacht; 22.01 Muziekmozaiek. 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Internationaal agra risch nieuws; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 En de vrouw die kiest een heer...- 21.10 Voyage to the bottom of the sea22.00 Bisschop Zoa uit Kameroen vertelt; 22.30 Journaal. kwam vrijdagavond de heer B. He ringa. adj. dir. gen. van de Land bouw bij de E.E.G. in Brussel, tot de ze conclusie in de algemene verga dering van de Kring „Schouwen- Duiveland" van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, waarin ook de openingsrede van de voorzitter, de heer A. M. Geluk, een niet bepaald rooskleurige verwachting had gege ven van de huidige situatie en de toekomst van de agrarische wereld: De heer Heringa betoogde met na druk dat een innige samenwerking tussen de boeren nodig zal zijn om de zaak in de hand te houden. „Brus sel kan niet alles oplossen, het be drijfsleven zal er zelf aan moeten gaan werken om produktie en afzet zoveel mogelijk op elkaar af te stem men", aldus de heer Heringa, die het overigens een hachelijke onderne ming achtte om in deze tijd „voor boeren te praten". Voorspellingen zijn immers moeilijk te doen en bo vendien wil landbouwbeleid niet al leen zeggen „prijsbeleid" maar voor al ook sociaal- en structuurbeleid, hetgeen dus ook „politiek" betekent. „Grenzen van het mogelijke" De heer Heringa schetste de situa tie van de Europese landbouw tot 1958, toen de grenzen van het moge lijke in het nationale beleid duidelijk voelbaar waren. Na 1958 kon de Eu ropese landbouw gaan produceren voor zo'n 160 miljoen mensen, een gunstige ontwikkeling was begonnen en de eerste jaren waren ook inder daad goed. Maar al gauw tekenden de moei lijkheden uit de jaren '50-'58 zich op nieuw af: er bleken grenzen aan de behoeften te zijn, de produktie was te hoog, te laag waren de wereld marktprijzen; intussen was de E.E.G. echter uitgegroeid tot een groot han delsblok met zware verantwoorde lijkheden, dat bijv. ook onder grote druk van de V.S. was komen te staan. De heer Heringa stelde: „ons opti misme in '58 was te groot geweest, we hadden onszelf onderschat, de wereldmarkt dreigt ondersteboven te gaan, duidelijk te kleine eenheden kr|jgen te grote opbrengsten, de toe name van de produktie is veel groter dan nde vraag, het aantal arbeids krachten loopt terug. De E.E.G.-funcfcionaris ging vervol gens nader in op de verschillende marktregelingen. De graanregeling (tarwe) loopt wel goed maar aan gerst en mais is een tekort. Overi gens is in Frankrijk zeer veel tarwe ingezaaid, de komende oogst zal dan ook nog beduidend groter zijn. In studie is thans de mogelijkheid om voor een goede kwaliteit tarwe een toeslag te verlenen, de kwaliteit van de Europese tarwe is n.l. niet zo best als de Amerikaanse. Wat betreft de suiker: „ondanks de behoefte aan de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Met enige vertraging wegens sléchts langzaam optrek kende mist te Milaan is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns per K.L.M. van Schiphol naar Italië vertrokken. Heden (dins dagavond zal hij in Milaan voor de Nederlands-Italiaanse Kamer van Koophandel aldaar een redevoering afsteken over de toestand in Europa. AARiDENlBURG. !De groepscom mandant van de rijkspolitie te Aar denburg verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Pi-eter Jakobus Fasseur, oud 17 jaar, van beroep bankwerker en wonend te Cadzand. Hij verliet op 19 febru ari 1968 Ite omstreeks 06.30 uur de ouderlijke woning. Een ongeluk wordt gevreesd. JOURE. Op de weg St. Nicolaasga- Langweer is een auto tegen een boom gebotst. Een van de inzitten den, de 68-jarige 'heer W. Pijlman uit Drachten, kwam daarbij om het leven. Zijn echtgenote, een 35-jarige zoon, die de auto bestuurde, alsmede een achtjarig kleinzoontje, werden zwaar gewond in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft het afgelopen weekeinde weer van twee ramen biljetten met anti- Johnsonleuzen verwijderd. Vorige week kreeg de Utrechtse sociologie- student O. M. (21) al een proces-ver baal omdat hij op zijn raam aan de Ina Boudier Eakkerlaan een papier had geplakt met het opschrift „John son oorlogsmisdadiger". BAARLE NASSAU. Op weg naar een carnavalsfeest is op de Bredase- weg onder Baarle Nassau een perso nenauto met vijf inzittenden tegen een boom gereden. Eén van de in zittenden, de 27-jarige J. Kerkmees ter uit Utrecht kwam daarbij om het leven. Twee inzittenden moesten in een ziekenhuis in Breda worden op genomen. De auto, die met hoge snel heid reed. raakte van de weg tijdens een inhaalmanoeuvre. TILBURG. In een ziekenhuis te Tilburg overleed de 20-jarige mej. M, Baak, die op 23 februari bij een verkeersongeval ernstig letsel opliep Rijdende over de Ringbaan-west. in haar woonplaats kwam zij met haar auto op de kruising met de Lage Witsiebaan in botsing met. een bestel auto die geen voorrang verleende. DEN HAAG. Drie Engelse parle mentsleden. die op initiatief van de vereniging „Britain in Europe" een bezoek aan Nederland brengen, heb ben op een persconferentie hun te leurstelling uitgesproken over het re sultaat der besprekingen van presi dent de Gaulle met bondskanselier Kiesinger. teelt van bieten in het bouwplan zijn er toch grenzen om de boer gelegen heid te geven suikerbieten te ver bouwen". Inzake de melksector: er zitten fouten in de oliën en vetten- sector die gevolgen hebben voor de melk; „ik pleit niet voor invoerrech ten voor de oliën en vetten maar er zit iets scheef in de structuur die de landbouw in West-Europa moet aannemen", aldus de heer Heringa, die van mening was dat het boter- overschot (150.000 ton) het zuivelbe leid van de E.E.G. erfelijk heeft be last: ,.we kunnen de boter aan de straatstenen niet kwijt, er moet dus geld bij". Daarnaast stelde hij: „de melkproduktie kan in Nederland niet door vleesproduktie worden vervan gen. Het is bijzonder moeilijk een be tere evenwichtstoestand voor de melk te bereiken; het melkbeleid kost bijna drie miljard per jaar. een op lossing is dringend gewenst". Wat betreft groente en fruit waar schuwde de heer Heringa: bouw de toekomst niet al te veel op deze pro- duktcn en laten we niet het gevoel hebben dat „wij alleen het kunnen". Een regeling voor het vlas - moge lijk met een toeslagregeling - kan volgend jaar worden verwacht. De grote moeilijkheid van het consump- tie-aardappelenproblcem is data met een overschot niets kan worden be gonnen. De enige mogelijkheid om hiervcor tot een oplossing te komen zag de heer Heringa gelegen in een harmonisatie van het handelspoli tieke beleid. Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! HAAMSTEDE Uitvoering kinderkoor De jaarlijkse uitvoering van het kinderkoor „Westelijk Schouwen" vindt plaats cp vrijdag 1 maart a.s. in hotel Bom. Op het programma staat een achttal met zorg uitge zochte en 'ingestudeerde liederen en natuurlijk een operette. „Goudhaar tje en de Troubadour" is de naam vari dit zangspel in drie bedrijven dait geschreven werd door Geertrui- da van Vladeracker. Opnieuw heb ben zowel directeur, de heer M, Ho- genstein als de pianiste mevr. Vos- Simons tijd noch moeite gespaard om de kinderen apart te nemen en hun de rolletjes bij te brengen. Het resultaat zal a.s. vrijdag door een groot aantal belangstellenden (daar rekenen de kinderen zeker op) be luisterd en bekeken worden. BURGH Ledenvergadering „C. et C." Op vrijdag 1 maart a.s. wordt in hotel Bakker een vergadering ge houden van de landbouwvereniging „C. et C.". Na afwerking van de huishoudelijke agenda spreekt de heer J. H. Zwart, assistent van de R.L.V.D. over het onderwerp: „Pro blemen rond het bouwplan". NOORDWELLE Jaarvergadering Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen hield dezer dagen de jaarvergadering in de zaal van me vrouw Lokker-v. d. Zan'd'e te Noord welle .De vergadering stond onder leiding van de presidente, mevrouw Elenbaas-Kiik. Haar woord van wel kom gold in 't bijzonder mevr. Kort- van Meurs, die deze avond voor een muzikale bijdrage zou zorgen. Ver der begroette de presidente in deze vergadering het honderdste lid: me vrouw Sinke uit Renesse, die het bondsspeldje kreeg opgespeld. Het zomerreis je van dit jaar gaat naar „Plattelandsvrouw, Ahoy". De verslagen van secretaresse en pen- ningmeesfceresse (met een flink ba tig saldo) werden vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd' mej. Gaan- derse bij acclamatie herkozen, ter wijl in de plaats van mevr. Gilijam- se-Hoek en mevr. Steur-Prins (niet herkiesbaar), werden gekozen mevr. v. d .Hoek-v. d. Gaas't en mevr. Breunis-Rebel. De scheidende be stuursleden werd dank gebracht voor het werk in het belang van de ver eniging gedaan; als blijk van waar dering kregen de dames een attentie aangeboden. Mevrouw Kort zong hierna een aantal liedjes tijdens een „reisje door de wereld" en begeleidde zich zelf op de gitaar. Verder werd de avond gevuld met het „Kienspel", waaraan voor de winnaressen enige prijsjes waren vérbonden. De pre sidente bood aan het slot van de avond mevr. Kort een boekebon aan voor haar muzikale bijdrage. De volgende vergadering zal worden gehouden op 21 maart. OOSTERLAND De Vrouwenwereldgebedsdag Op vrijdag 1 maart wordt ook hier de Vrouwenwereldgebedsdag gehouden, met een bijeenkomst in de Ger. kerk aan de Lange Achterweg. Vrouwen van alle kerkelijke gezind ten. worden opgewekt gezamenlijk te bidden voor de wereldvrede. Chr. Kleuterschoolvereniging Dinsdagavond 27 februari e.k. houdt de Chr. Kleuterschoolvereni ging alhier de algemene ledenver gadering in het Herv. Verenigings gebouw aan de St. Joostdijk. Huis houdelijke zaken zullen worden be handeld, bestuursverkiezingen e.d., en na de pauze worden lichtbeelden vertoond met opnamen van de school en van oud-Oosterland. Flitsen uit het buitenland BOEDAPEST. In Boedapest be gon maandag de consultatieve con ferentie vim communistische partij en. waaraan ongeveer zestig partijen deelnemen. LA PAZ. De Franse student Hen ri Vial, die sinds 20 januari in het Boliviaanse Riberalta gevangen werd gehouden op beschuldiging van steun aan guerillastrijders. is zaterdag in vrijheid gesteld. NEW DELHI. De Indische staat Oettar Pradesj, één der grootste met een bevolking van meer dan 73 mil joen mensen, is onder direct centraal bestuur gesteld wegens een verwarde politieke toestand na het aftreden van de eerste-minister. Deze be schuldigde bepaalde elementen in de coalitie ervan tweedracht te schep pen. TOKIO. Ongeveer 200.000 Japan ners - vakbondsleden en hun gezin nen - hebben in het gehele land tweehonderd betogingen gehouden. Zij protesteerden tegen de stijgende prijzen. VIENTIANE. Een Laotiaanse DC -3 is in de rivier Mekong neergestort na een berg te hebben geraakt op 160 km ten noorden van Vientiane. Alle 31 inzittenden zijn naar men aanneemt om het leven gekomen. De bemanning van een hefschroefvlieg- tuig bespeurde geen teken van leven. CAIRO. De universiteiten van Cairo. Alexandrië, Ein Sjams en As- sioet. evenals alle andere instellin gen voor hoger onderwijs in Egyp te werden maandag op last van het ministerie van onderwijs gesloten, al dus radio Cairo. ATHENE. De officier van justitie bij het militaire tribunaal in Athene heeft besloten 136' veroordeelden of verdachten vrij te laten, in overeen stemming met de in december j.l. uitgevaardigde verzachtingsmaatre- gelen. Veertien anderen hebben in de afgelopen dagen reeds van deze maatregelen geprofiteerd. PARIJS. De communisten en de linkse federatie van Francois Mitter rand - de twee grootste oppositie partijen in Frankrijk - zijn het na acht maanden onderhandelen eens geworden over een gemeenschappe lijke politiek in de strijd tegen De Gaulle. DJAKARTA. De activiteiten van de buitenlandse banken die onlangs toestemming hebben gekregen om in Indonesië te werken zullen aan wei nig beperkingen onderworpen wor den, zo blijkt uit een communiqué .dat het Indonesische ministerie van financiën zondag heeft uitgegeven. DJAKARTA. Een Japans-Indo nesische groep bodemonderzoekers heeft in de omgeving van Bogor (on geveer zestig kilometer van Djakar ta) sporen van goud en andere ert sen alsmede van kolen en olie aan getroffen. PNOMPENH. In de noordooste lijke Cambodjaanse provincie Bat- tambang hebben vorige week ver scheidene korte gevechten plaats ge had tussen Cambodjaanse regerings troepen en communistische opstan delingen. Een twintigtal rebellen werd hierbij gedood en verscheidene andere gewond. Feuilleton „Dat is ook het geval. Zodra u zich van uw eigen zaken helemaal hebt vrijgemaakt, meneer Berge- naar, zal de heer Alderna u graag inzage verstrekken in de boeken. Er is een tussentijdse balans opgemaakt mede met het oog op het overlijden van de heer Varsink, zodat op het momenlfc precies vastgesteld kan worden, hoe de financiële positie van de n.v. «is Alles heb ik nog niet doorgekeken, omdat me daartoe de tijd ontbreekt, maar wat ik zag, is zeer bevredigend: Meneer Alderna zal kunnen bevestigen, dat de voor uitzichten minstens even goed zijn". „Zeer zeker, meneer van Werven". „En, ehwe zijn uitgenodigd, meneer Bergenaar, om een kopje koffie te komen drinken bij mevr. Varsink". Hij wees naar de grote witte villa bezijden de drukkerij, die vanuit het brede raam duidelijk te zien was. „Mevrouw Varsink heeft de wens 'te kennen gegeven, kennis met u te willen maken. Zullen we dan meteen maar igaan? Als er straks uwerzijds nog vragen zijn, kunt u die afvuren op de heer Al derna. De beantwoording is hem wel toevertrouwd". Via een privépad bereikte men het grote Ihuis. Van Werven hoefde niet aan te bellen. Waarschijnlijk had men het tweetal al zien aankomen. De deur werd onmiddellijk geopend door een slank dienstmeisje, die vriendelijik uitnodigend zei: „Komt u verder, heren". Met een beetje vrees betrad Cor Bergenaar achter de advokaat het grote, behaaglijk verwarmde ver trek. Een slanke vrij lange vrouw, gekleed in een donkergrijze japon, die hoog toegesloten was, kwam overeind en monsterde de man ach ter de advokaat. Deze drukte de hand van de we duwe en wees naar de andere be zoeker: „Meneer Bergenaar uit Laarhoven. En dit is mevrouw Var sink". BURGH, 24-2. In hotel Bakker hield de Vereniging van Varkenshou ders „De opgaande zon" de jaarver gadering. De belangstelling was vrij groot en b|]'na 50 ''/u der leden was aanwezig cm te luisteren naar de fei ten uit het afgelopen jaar. Zij werden een welkom toegeroe pen door de voorzitter, de heer J. C. de Feiter. Het ere-lid, de heer B. Groenleer kreeg een speciaal wel komstwoord. De voorzitter gewaagde van een vrij goed jaar. Hij was dank baar voor dit resultaat. Een paar sterfgevallen deden zich in 1967 voor. De secretaris de heer W. J. v. d. Berge bracht een bijna letterlijk ver slag uit van de vorige vergadering. De voorzitter stond even stil bij het overlijden van het lid de heer N. de Bruine. Het financieel verslag van de se cretaris-penningmeester, de heer W. J. v. d. Berge was gunstig'. De uitga ven waren f 530,75 en de inkomsten f 604,10 zodat er een saldo was van f 73 35. De kascommissie, bij monde van de heer M. v. d. Cingel adviseer de tot goedkeuring van de rekening. De aftredende bestuursleden de heren J. C. de Feiter en C. A. Braai werden herkozen. Tot lid van de commissie van Toezicht werd de heer C. G. Blom aangewezen. De premie per varken per maand werd vast gesteld op f 1,25 en bleef daarmede onveranderd. De inentingskosten ko men weer voor rekening van de ver- enlging. De vergoeding Een eventuele uitkering bij sterf geval zal gebaseerd worden op de hoogste markt Rotterdam en daar 90 %van. Voor niet-ingeënte varkens zal de uitkering 80 bedragen. Het bestuur waarschuwt de leden echter wel om bij ziekte van het varken ten spoedigste de dierenarts te waar- Cor voelde haar scherpe blik op zich gericht, toen de vrouw gelijk haar harnd uitstak, welke hij met een korte buiging drukte. „Meneer Bergenaar, hoe maakt u het?" „Dank u, mevrouw. Mijn welge meende deelneming, al is het wat laat, met het verlies van uw man". „Dank u". Het klonk kort. „Gaat u zitten, heren. Wilt. u roken? Daar slaan sigaretten en kleine sigaren. Ze zijn nog overgebleven uit de voorraad van m'n man". „De 'laatste tijd rookte hij al niet meer, hè?" informeerde van Werven. De vrouw was eveneens gaan zit ten. „Nee. de dokter vond het beter, maar het had allemaal al geen zin meer", voegde ze er gelaten aan toe. Van Werv enstak een sigaret op, maar de ander schudde zijn hoofd, toen de advokaat hem de doos voor hield. „Zo'n stugge roker ben ik niet". Het meisje kwam binnen, met een blad. waarop drie koppen koffie stonden. Ze zette ze neer en ging vervolgens met een Icoelcschaal rond waarna ze haast even geruisloos als ze 'binnengekomen was de kamer weer'verliet. Bergenaar dronk van zijn koffie en vond de stilte onbehaaglijk. Hij voelde af en toe de blik van de vrouw in het grijs op zich. Intuïtief begreep hij. dat deze vrouw hem niet mocht. En dat was haar te ver geven. Niemand had tot voor kort immers van hem gehoord? Alleen Nico had van zijn bestaan geweten en het pas bekend gemaakt aan mbenscn. die het weten moesten, toen hij zelf nog maar een korte le venstijd wist te hebben. Het was do vrouw, die stille tenslotte verbrak. „Meneer Berge naar. u moet het me maar niet kwa lijk némen, maar ik was een beetje nieuwsgierig geworden naar dege ne. die tot nog toe voor ons niet be stond. Mag ik het zo uitdrukken?" Bergenaar knikte. „Ik kan me uw schuwen en levens het bestuur op de hoogte te stellen van het ziektegeval. De biggen-uitkering zal f 50.- bedra gen. afhankelijk van de aankoopprijs. Het salaris van de secretaris-pen ningmeester die verder al het nood zakelij lee werk verricht werd afge rond op f 200,-. Hij loopt dan alle varkens na om zich van hun toestand op de hoogte te stellen en int de con tributie. In 1967 waren 18 varkens verzekerd. Tot slot werden twee grote taarten verloot. Het bestuur kreeg hiervoor c?e toestemming van de leden, doch mocht er in een of ander jaar een ziekte onder de varkens uitbreken, waardoor de financiën zwaar zouden worden aangetast dan wordt een ver loting. zoals deze, geschrapt. De taartwinnaars waren de heren B. Groenleer en A .Landman. Bij het verlaten der vergaderzaal ontving ie der nog een krentenbrood. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat20, Ziarikzeö, Tel. 01110-3211 RAALTE. Op de Flesschendijk in Raalte is de 41-jarige postbesteller W. J. Wigimk door een achteropko mende auto aangex-eden, toen hij met zijn fiets naar links afsloeg. Het slachtoffer was op slag dood. UTRECHT. De rijkspolitie heeft uit het riviertje de Linschoten een televisiecamera van vijfduizend gul den opgevist. De camera was in Maassluis gestolen uit een auto van de Amsterdamse firma Brandsteden 12 door Gré de Boer standpunt volkomen begrijpen, me vrouw. Zoals u nu ziet, besta ik toch werkelijk". Van Werven meende nog eens te moeten benadrukken, dat de bezoe ker feitelijk alleen maar fungeerde als commanditaire vennoot. „De term is wettelijk wel niet helemaal juist, doch hier komt het zo onge veer op neer". Misschien had de vrouw niet ge luisterd naar de advokaat of zei hij iets, wat ze al eerder had vernomen. Ze reageerde tenminste in het ge heel niet op deze toelichting, maar zei enkel; „Het eigenaardige is, dat Nico mij nooit iets heeft verteld over een vierde partner in het be- drijf. Volgens hem was alles voor honderd procent eigendom van de familie. Ik meen. dat dit ook in de statuten rtaal omschreven. En van een statutenwijziging heb ik nimmer iets gehoord. Meneer van Werven heeft daarover wel een ver-klaring gegeven, maar.. ..houdt u me ten goede, meneer Bergenaar. het klinkt allemaal een beetje eigenaardig. Ik hoop niet, dal u zich dit persoonlijk zult aantrekken, want ik ken u niet en weet niets van u en het zal alle maal wel zo zijn. als meneer van Werven zegt „U bedoelt, het lijkt allemaal erg geheimzinnig?" vroeg de advokaat. „Zelfs zo zou ik het niet willen formuleren, meneer van Werven. Het zal met geheimzinnigheid niets te maken hebben, dat zie ik nu wel in. Toch doet alles 'n 'beetje vreemd aan. Des te beter is hot, dat meneer Bergenaar er nu zelf is. De verkla ring van onze raadsman, dat u voor ccn vierde mede-eigenaar bent in de n.v.. is me nu bekend. Maar die verduidelijkt: niet alles. Misschien is meneer Bergenaar in staat iets meer uit. de doeken te doen? Laten we zeggen: een iets aannemelijker uit eenzetting?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9