STREEKNIEUWS ji A. VAN HESE HET OOG VAN SIVA Mogelijkheden van 't Prof. Zeeman-lyceum onder Mammoetwet ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dimdai 27 februari 1968 Nr. 19932 Z1ER1KZEE 12 goed in sporttoto 34 Een deelnemer aan de sporttoto via de v.v. „Zierikzee", voorspelde deze week 12 goede uitslagen, waar door hij mede recht heeft op een deel van de 2e prijs. Boomgaardcomplex bracht f 201.000,* op ZIERIKZEE. 26-7. Onder enorme belangstelling werd vrijdagmiddag ten overstaan van notaris J. Klaassen in het „Huis van Nassau" te Zierik zee publiek verkocht voor de heer M. D J. Berrevoets te Zierikzee het boomgaardencomplex (Groesbeek- systeem), in volle produktie met be drijfsgebouwen etc., gelegen aan de Korte Blok weg en Kadeweg te Zie rikzee, totaal groot 8.17.30 ha. De veiling vond plaats in vier percelen, t.w.: perceel 1, bestaande uit de landbouwschuur met loopstal en erf te Zierikzee, groot 26 are 35 centiare; perceel II: de boomgaard te Zierikzee, kadastraal bekend on der sectie H, nummer 552, groot drie hectare vijf en dertig are en zeven tig centiare; perceel III: de boom gaard te Zierikzee, kadastraal be kend onder sectie H, nummer 553, groot 3 hectare 31 are en 5 ca., per ceel IV: de boomgaard aan de Kade- weg en de Korte Blokweg te Zierik zee, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie H, nummer 280, groot l ha., 24 are en 20 ca. Koper werd het handelsbureau C. J. Huis san q.q. te Kapelle (Z.B.) voor f 201.000. Perceel IV werd opgehou den, zodat alleen de drie eerst ge noemde percelen verkocht werden voor bovengenoemd bedrag. Voor perceel IV werd een bod van f 30.000 uitgebracht door de heer J. Schiette- katte te Zierikzee. Oudervereniging Prof. Zeeman-lyceum Op maandag 4 maart a.s. wordt in de aula van het schoolgebouw een vergadering gehouden van de Ouder vereniging van het prof. Zeeman-ly ceum. Op deze bijeenkomst spreekt de rector van de rijksschool voor atheneum en havo te Middelharnis de heer A. G. Castermans, over het onderwerp: ..De ervaringen met de Mammoetwet". De heer Castermans zal in het bijzonder spreken over rijn ervaringen met de brugklas en het havo. Ook ouders die voornemens zijn dit jaar hun kinderen naar het lyceum te sturen hebben toegang op deze vergadering. Aanmelding leerlingen Prof. Zeeman-lyceum Voor het cursusjaar 1968-1969 kun nen leerlingen voor het prof. Zee man-lyceum worden aangemeld tot 20 maart a.s. Toneelvoorstelling Z.V.U. gaat niet door Men verzoekt ons te willen mede delen dat de toneelvoorstelling van Ensemble, dat het stuk: „Je kunt 't toch niet meenemen", op woensdag 28 februari a.s. in de Concertzaal zou brengen, wegens omstandigheden niet doorgaat. Eén der hoofdrolspeel sters ligt met zware griep te bed, zo dat de voorstelling onmogelijk wordt. Van Z.V.U.-zijde deelt men mede dat een nieuwe datum - en eventueel een nieuw stuk - binnenkort zullen worden bekend gemaakt. Wercldvrouwengebedsdag De bijeenkomst in het kader van de Wereldvrouwengebedsdag wordt alhier gehouden op vrijdag 1 maart samenkomst rijn vrouwen van alle gezindten worden voor deze bijeen komst uitgenodigd. Wisseling data bijeenkomsten In verband met het niet beschik baar zijn van de zaal in het Herv. Verenigingsgebouw aan de St. Joost - dijk, zal de chr. vrouwenvereniging „Martha" donderdagavond e.k. ver gaderen in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, terwijl de bejaar den wel bijeenkomen in het Herv. Verenigingsgebouw, maar dan op woensdagmiddag inplaats van op donderdagmiddag. BRUINISSE Opbrengst collecte D.E.L. De vorige week te Bruinisse ge houden kollekte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten", van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft f 191,78 opgebracht. VISSERIJBERICHTEN De mosselexport De toch al niet florissante mossel export in het seizoen 1967-1968 werd vorige en deze week hard getroffen door het wegvallen van de export naar Boulogne, waar betogende vis sers de lossing van iedere buiten landse visauto, ook die met mosse len, verhinderden. Er zijn op Yerse- ke enkele exporteurs, die in dit deel van het seizoen bijna uitsluitend op Boulogne exporteren. Deze expor teurs zitten nu met grote voorraden onverkochte mosselen voor de wal en zij treden natuurlijk op de mijn niet als kopers op. Andere jaren kan, wanneer het open weer blijft, zoals dit jaar de export nog veel meewerken om een seizoen goed te maken. September, oktober en no vember zijn altijd de topmaan'den, januari, februari en maart hebben dikwijls nog een gezamenlijke ex port van enkele honderdduizenden tonnen, nu de export naar Boulogne weggevallen is, zal dit zeker niet het geval zijn. SINT PHILIPSLAND M.A.C. Sint Philipsland Vrijdag 8 maart vergadert in „De Druiventros" de M.A.C. Sint Philips land. Op deze vergadering worden de plannen voor het komend seizoen besproken. Het ligt in het voorne men ritten te organiseren op 30 april, 8 juni, 10 augustus, 12 oktober en 29 november. Bestuursverkiezing is nodig door aftreden van de heer A. A. Rijstenbil, die herkiesbaar is. DIVERSE BERICHTEN De Chinese minister van defensie Lin Piao, die algemeen wordt be schouwd als de „kroonprins" van partyvoorzitter Mao Tse-Toeng, is maandag in de Chinese pers opnieuw, maar duidelijker dan ooit aangeduid als de tweede man van China. Griekenland weigert medewer king te verlenen aan een onderzoek van een V.N.-subcommissie naar vermeende schending van de men senrechten door het nieuwe Griekse bewind. Het Krupp-concert heeft maan dag gezegd dat een geallieerd bevel van 15 jaar geleden dat het rijn ko len- en staatbelangen moet verko- IIAAMSTEDE „Nu met Hope" zong in het Rusthuis De zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh verrastte vorie week de bewoners van het rusthuis „Duin oord" te Haamstede met een gevari eerd zangprogramma. In de grote zaal van het rusthuis zong het koor onder leiding van de directeur de heer M. Hogenstein een aantal „uit- voering"-nummers. Dat het gebode- ne op hoge prijs gesteld werd bewees het applaus dat na elk nummer op klonk. Aan het einde sprak de even eens aanwezige burgemeester Ever wijn namens de bejaarden een dank woord tot het koor. Hij hoopte dat het koor de opgaande lijn zal blijven volgen en wenste de dames en heren vanaf deze plaats het allerbeste toe. (Op de uitvoering van „Nu met Ho pe" kon de burgemeester wegens ziekte niet aanwezig zijn). Koffie en appelgebak waren de graag genut tigde lekkernijen waarmee de keu ken van het rusthuis het koor uit dankbaarheid voor het gebodene nog eens tracteerde. ZONNEMAIRE Toneeluitvoering Een toneelgroep, bestaande uit enkele dorpsgenoten, zal op donder dag 29 februari a.s. een opvoering geven van het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon". Het stuk wordt gebracht onder regie van ds. Feunekes. Aan de avond wordt verder medewerking verleend door de Boerenkapel, o.l.v. de heer L. C. Braber. De avond -wordt gehouden in het Ger. Verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat. Wereldvrouwengebedsdag Ook hier wordt een bijeenkomst georganiseerd in het kader van de Wereldvrouwengebedsdag. Op deze samenkomst zijn vrouwen va nalle gezindten hartelijk welkom. De bij eenkomst vindt plaats op vrijdag 1 maart a.s. in het Hervormd vereni gingsgebouw. OOSTERLAND Ouderavond Chr. school De jaarlijkse ouderavond van de Chr. school alhier zal plaats vinden op donderdagavond 29 februari a.s. in het Herv. verenigingsgebouw aan do Sint Joostdijk alhier. Het school hoofd. de heer Cromwijk zal medede lingen doen over de stand van het onderwijs, terwijl de heer J. C. Spaans uit Zierikzee. hoofd van de Chr. ULO, een lezing zal houden over de Mammoetwet en de gevolgen hier van voor het onderwijs. pen, niet langer als geldig kan wor den beschouwd. President Makarios heeft maan dag bekend gemaakt dat hij over enige dagen aan secretaris-generaal Thant „bepaalde voorstellen" zal doen om een einde te maken aan de huidige politieke impasse op Cyprus. UDEN. Maandagmiddag is. op de Bredase weg tussen Uden en Vor- stenbosch een personenauto met vermoedelijk hoge snelheid uit een bocht gevlogen, over de kop gesla gen en tenslotte tegen een boom ge botst. Een dei* inzittenden, de 36- jarige smid-bankwerker J. M. Ule- hake uit Schijndel kwam daarbij om het leven. UTRECHT. Koningin Juliana heeft maandagmiddag in gezelschap van jkvr.. Röell de tentoonstelling van gebrandschilderde ramen van Joep Nicolaas in het centraal muse um jn Utrecht bezocht. Na een ruzie met zijn vrouw heeft een 25-jarige vader van drie kinderen zichzelf zondagavond in San Angelo laten verbranden. SPORTBERICHTEN VOETBAL WIK H-Brouwcrshavcn III 1-2 In een niet op hoog peil staande wedstrijd is het Brouwershaven III gelukt de beide puntjes mee naar huis te nemen. Op een op sommige plaatsen zeer nat veld werd matig spel vertoond. In de eerste helft za gen geen der partijen kans een doel punt te scoren. Het was een gelijk opgaande strijd, welke zich in hoofd zaak op het middenveld afspeelde. Na de rust kwam er al spoedig meer spanning in, want reeds na twee minuten werd door de midvoor van Brouwershaven de stand op 0-1 ge bracht. -Lang duurde deze voor sprong niet, want enkele minuten later bracht de mee naar voren ge trokken Bastiaanse de stand op 1-1. Dezelfde speler was het, die bij een der Brouw-aanvallen redding bracht voor de thuisclub, toen keeper Hen- drikse was gepasseerd. Ondanks de vele pogingen van beide partijen duurde het tot drie minuten voor het eind, alvorens er verandering in de stand kwam. Bij een aanval ge lukte het toen een der Brouw-voor- waartsen uit een enigszins verwar de situatie voor het WIK-doel te scoren. In/ deze stand was geen ver andering meer gekomen toen de scheidsrechter, van der Wekken, voor het. einde floot. Wel treedt 1 augustus a.s. in werking li ZIERIKZEE, 26-2. De rector I1 11 van het Prof Zeeman-lyceum, 11 i drs. P. Vis, heeft een schrijven 1 i1 doen uitigaan aan de hoofden l i van scholen op Schouwen- 1 i Duiveland, inzake de dit jaar 11 11 in werking tredende wet op i1 ,i het voortgezet onderwijs. Het ,i schrijven wordt hier onver- i' i kort weergegeven, omdat het (i een duidelijk inzicht geeft in i1 i de veranderingen, die zich ten i1 i aanzien van het middelbaar i onderwijs gaan voltrekken. (i Inzonderheid zijn van belang i de opmerkingen, die worden i1 i gemaakt over het zg. brug- 1 i laar. Op 1 augustus 1968 treedt de Wet op he;t voortgezet onderwijs (de zg. Mammoetwet) in werking. Voor het Professor-Zeemanlyceum betekent dit, dat er - te beginnen met het Veertig gulden boete voor belediging Johnson AMSTERDAM, 26-2. De politie- rechter in Amsterdam heeft de 22- jarige ex-leerlingverpleegster J. H. M. W. conform de eis van de officier van justitie bij verstek veroordeeld tot een /geldboete van f 40 of vier dagen hechtenis bij in gebreke blij ven wegens belediging van een be vriend staatshoofd. Op 20 november 1966 heeft zij tijdens een demonstra tie op de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam geroepen „Johnson moordenaar". Actie van werknemers tegen sluiting fabriek WINSCHOTEN, 26-2. In Winscho- ten hebben maandagavond arbeiders uit de strokartonfabriek en andere bewoners van oostelijk Groningen een bijeenkomst gehouden om stel ling te nemen tegen de sluiting van de strokartonfabrieken De Reider- land en De Toekomst. In deze ver gadering werd een voorlopig actie comité, dat de bevolking van oost- Groningen wil oproepen op zaterdag 16 maart a.s. massaal te demonstre ren tegen bedrijfssluitingen, tegen de werkloosheid en voor onmiddel lijke maatregelen van de regering ter bevordering van de werkgele genheid, gevormd. „Autokrakers" gepakt DEN HAAG, 26-2. De 23-jarige verwarmingsmonteur J. A. H. en de 28-jarige stoffeerder A. P. uit de re sidentie hebben tegenover de Haag se politie bekend tussen begin ok tober jl. en half februari, toen rij in Haarlem werden aangehouden, 58 auto's >in Den Haag en omstreken te hebben opengebroken en daaruit goederen te hebben ontvreemd. Bij hun aanhouding hadden rij een auto bij zich, die vol zat met gestolen textiel, gereedschappen,- auto-acces soires en andere waar, die van dief stal afkomstig waren. eerste leerjaar in het cursusjaar 1968-1969 - een geleidelijke omzet ting zal plaats vinden in een school voor atheneum en havo. Het athe neum is een 6-jarige opleiding, die een voorbereiding vormt voor het wetenschappelijk onderwijs. Het ho ger algemeen voortgezet onderwijs (havo) is 5-jarig en vormt een voor bereiding voor het hoger beroeps onderwijs (h.t.s., kweekschool, socia le academie, enz.). Daarnaast kent de Mammoetwet nog het mavo (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs) en het gymna sium. De ulo-scholen- zullen worden omgezet in mavo-scholen. Zoals be kend zal aan het Professor-Zeeman - lyceum in het cursusjaar 1968-1969 voor de laatste maal een 2e klas van het gymnasium worden gevormd. De gymnasium-opleiding zal daarna ge leidelijk verdwijnen. Het zg. brugjaar Ingevolge de Mammoetwet is het eerste leerjaar van de genoemde 4 schooltypen een zg. brugjaar. Dat wil zeggen, dat er in de eerste klas van het mavo, havo, atheneum en Mishandeling met dodelijke afloop DE RIJP, 26-2. De 29-jarige bouw vakker S. S. uit De Rijp is op ver denking van mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, gearresteerd. Zaterdagavond ontstond tijdens een familiefeest ten 'huize van de 46- jarige R. Brandt in De Rijp een he vige ruzie tussen Brandt en zijn pleegzoon S. De ruzie liep zo hoog, dat S. zijn stiefvader een klap met een bierfles op zijn hoofd gaf. Na de ruzie verlieten de andere gasten de woning. Ook de vrouw, met wie Brandt samenleefde, vertrok met haar negenjarig dochtertje, naar fa milie in Landsmeer. Toen zij gister middag in de woning terugkeerde, trof zij Brandt in bed aan. waar hij klaagde over hoofdpijn. Een gecon sulteerde arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis in Purmerend raadzaam. De heer Brandt is daar in de loop van maandag overleden. S. zal vrijdag voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Steenfabriek te Haaften moet sluiten ZALTBOMMEL, 26-2. Do Kon,ink- lijke Steenfabrieken Van Lookeren Campagne N.V. te Zaltbommel ziet zich genoodzaakt haar oudste fa briek te Haaften in de loop van dit jaar te sluiten. Deze produktie-een- heid werkt reeds enige jaren met toenemende verliezen, terwijl in de onmiddellijke toekomst geen uitzicht is op een verbetering van het ren dement. De directie zegt dit besluit te moeten nemen om een verdere gunstige ontwikkeling van de on derneming niet te belemmeren. Ten gevolge van het sluiten van deze produktie-eenheid zullen ruim 50 personeelsleden in de komende maanden moeten worden ontslagen. gymnasium dezelfde vakken gedu rende hetzelfde aantal uren worden gegeven. (Met als enige uitzondering dat het op het gymnasium mogelijk is enige uren latijn te geven). De bedoeling van dit brugjaar is: le. De leerlingen hulp te bieden bij de aanpassingsmoeilijkheden die zich vaak voordoen bij de over gang naar een school voor voort gezet onderwijs. Hiervoor lenen zich in het bijzonder de zg. stu dielessen. 2e. Beter te kunnen vaststellen voor welk type van voortgezet onderwijs de leerlingen het meest geschikt zijn. 3e. De overgang van het ene school type naar het andere te verge makkelijken, indien blijkt dat in eerste aanleg niet de juiste schoolkeuze is gedaan. Het is daarom van het grootste belang dat er een goede samenwer king bestaat tussen de verschillende typen van scholen van voortgezet onderwijs. Met de beide ulo-scholen in Zierikzee is al afgesproken dat het onderwijs zoveel mogelijk op el kaar zal worden afgestemd. Dit geldt in de eerste plaats voor het brugjaar, teneinde tussentijdse over plaatsing mogelijk te maken. Daar naast dient er aandacht aan te wor den besteed, dat een goede leerling die een 4-jarig mavo-diploma be haald heeft, zonder al te veel aan passingsmoeilijkheden kan plaats nemen in de 4e klas van de havo. Om tot het brugjaar van het Pro fessor-Zeemanlyceum te kunnen worden toegelaten is dit jaar inge volge de wettelijke voorschriften nog het doen van een toelatingsexa men vereist. Dit toelatingsexamen zal worden afgenomen op dinsdag 2 april 1968, in het gebouw van het lyceum. Het zal worden opgesteld in over leg met het Rijkslyceum en het Christelijk lyceum te Goes, die op dezelfde dag hun schriftelijke toe latingsexamens houden. Advies na proefklas De leerlingen over wie, na beoor deling van de resultaten van dit examen, nog twijfel bestaat, zullen geplaatst worden in een proefklas. Aan deze groep leerlingen zal in het totaal ongeveer gedurende 24 les uren les worden gegeven, waarna opnieuw een beoordeling plaats vindt. De ouders van de leerlingen die na de tweede beoordeling zijn afgewezen, ontvangen een advies over de sdhool die het beste gevolgd kan worden. Bij de gehele beoorde ling speelt het advies dat het hoofd van de lagere school heeft gegeven, een belangrijke rol. Hoewel tussentijdse overplaatsing van bijv. een mavo-brugklas naar een atheneum-havo-brugklas (of om gekeerd) in het nieuwe systeem mo gelijk is, dient het toch in het be lang van het kind zoveel mogelijk vermeden te worden. Als er twijfel bestaat over de vraag of een be paalde leerling geschikt is voor het mavo of voor 'het havo, dan ver dient het - zeker dit jaar - aanbe veling deze leerling deel te laten ne men aan het toelatingsexamen. Voor volgende jaren zal de toelatingspro cedure waarschijnlijk geheel gewij zigd worden. Advertentie Morgen (woensdag) zyu wij de gehele dag GESLOTEN i' Weststraat 5-7 Zierikzee De 2-wielerspecialist! KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleskensgraaf: kand. H. Veldhuizen, Bilthoven; te Ede (vac. J. van den Heuvel): drs. A. Noordegraaf, Oldcbroek; te Brakel (toez.): W. van Hennekeler. Zwarte- broek. Aangenomen naar Huizen (N.H.) (vac. wijlen H. A. van Bemmel): J. L. W. Koppenhol, Haaften. Ger. Kerken Beroepen te Sellingen: kand. A. J. G. Dronkert, Leiden; te Maassluis (vac. K. W. Dercksen): J. Gold- schmeding, Dussen (N.B.). Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Utrecht-Noord: W. Heerma, Enschedé-Oost (verb, bericht). MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 26-2. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 351 dieren anage- voèrd. De prijzen waren: luxe paarden f 1200-1650; werkpaarden f 1200- 1575; oude paarden f 900-1450; drie jarige paarden f 900-1150; twee-ja rige paarden f 760-900; veulens f 400-625; hitten f 700-900. Slachtpaarden f 2,80-3,60 per kg. geslcht gewicht; jonge slachtpaar den f 3.60-4,10 per kg. gesl. gewicht. De handel was vlot. Aardappclbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 26-2. Klei-aardap- pelen voer hel binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 7,00-9,50; Bintje 35-50 mm f 4,50-5,00; Bintje 40 mm opwaarts f 5,00-6,50; Furore 40 mm opwaarts f 6,50-8,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opwaarts f 5.00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 5,00-6.00; Bintje 45 mm opwaarts f 5,50-6,00. Voer-aardappelen f 1,50-3,00. Stemming: binnenland rustig, ex port flauw. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto TYüsT 12. Na een korte stilte gaal Aram's vreemde gast verder met zijn verhaal. „Mijn gevangene waarschuwde mij, dat de wraak van Siva, de god der Khmers, mij treffen zou, indien ik de gestolen smaragd niet terug zou geven aan de Khmers. En ik, dwaas die ik was, ik lachte er om zoals ik om de woorden van mijn bootsman ge daan had. Maar mijn vrolijkheid zou spoe dig vergaan.... Diezelfde nacht nog, we lagen reeds dicht aan de kust van Napels, brak oen vreselijk onweer los. Do grote mast van mijn schip werd door de bliksem getroffen en stortte krakend over boord Een uur later dreef de „Zeehavik" met de kiel omhoog op de kokende golven.Sa men met een mijner matrozen spoelde ik aan land. berooid van al mijn bezittingen. behalve de smaragdTegen de ochtend bereikten wij Napels, maar daar. in de nog stille straten, werden wij overvallen door niet messen bewapende oosterlingen. Het waren de Khmers, die ons achtervolgden. Mijn metgezel werd neergestoken, ik kon mij in een overhaaste vlucht redden. Sinds dien zwerf ik door het land. opgejaagd door do krijgers van Siva. die het oog van hun godenbeeld willen terughebben Kapitein Sylvester zwijgt, zijn verhaal is ten einde. Peinzend neemt Aram de steen op en kijkt geboeid naar de geheimzinnige gloed die er van Uitstraalt. „Maar waar om". vraagt hij dan, „zorgt ge dan niet do steen zo snel mogelijk van de hand te doen?" De voormalige haven Bellard (Bel- laert of in de i>olksmond Beldert van Dreischor. De foto dateert uil de tijd rond 1904. De haven ver dween na afsluiting van het Dyk- water in de vijftiger jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4