Zware aardbeving in China Op midden-Ja va 100 doden door pest STREEKNIEUWS Nederland schenkt 18 miljoen aan Indonesië HELFT Landelijke hotelclassificatie door A.N.V.V. OOSTEELAND, 24-2. Goede be langstelling bestond er voor de uit voering, die de gymnastiekafdeling van de sportvereniging Duiveland" hield in de Conferentiekamer. De voorzitter van de vereniging, de heer Jac. van der Maas Pz., opende de avond niet een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot het erelid de heer A. L. Bakker. Intus sen stcnd het gehele podium vol met turnsters en turners, van klein tot groot, keurig gekleed in tenue, met erop het club-embleem. In zijn openingswoord zei de voor zitter verheugd te zijn dat zo velen waren opgekomen en dat hij ook enige voormalige helpsters hier aan wezig zag. De beide helpsters, mevr. Beije-Plug en mej. Stouten en de heer Waasdorp, werd een dank woord gebracht voor de wijze waar op zij deze uitvoering hadden voor bereid met grote volharding en taai geduld. Het laatste is vooral nodig om de kleinsten op peil te krijgen. Verder volgde mededeling dat or een nieuwe hoge brug was aange schaft, een toestel van maar liefst even f 1600. Tenslotte bracht hij nog een dankwoord aan het adres van vele middenstanders uit de ge meente die de vereniging hebben bedacht door iets in natura te schen ken voor de te houden verloting in de pauze tot versteviging van de kas. Aan Jolanda Vermaas werd een wisselbeker uitgereikt, daar zij bij de gehouden vaardigheidsoefeningen het hoogste aantal punten behaalde. Hierna werd een aanvang ge maakt met de oefeningen, een zes tiental voor de pauze, variërend van ritmische oefeningen, oefeningen op de brug, ringen zwaaien en voor de kleinste kleuters het zangspel „Dik- kertje Dap". Ze vielen wel in de smaak bij het publiek. De verloting in de pauze bracht niet alleen een hevig rumoer, doch ook goed geld in het laad je, omdat alle loten aan de man kwamen. Er waren dan ook mooie prijzen. Na de pauze werd nog een achttal nummers gebracht, waar ook opvallend goed werk bij werd geleverd. Alleen was het jammer dat noch het ringemverk, noch de oefeningen op de nieuwe hoogbrug konden plaats vinden op het podium doch in de zaal tussen het publiek. Een bewijs dat de outillage voor deze nieuwe apparatuur te Ooster- land onvoldoende is. Na afloop van het turnen dankte de voorzitter alle medewerkenden voor hetgeen door hen werd gepresteerd. Burgemeester van Eeten, inmiddels gearriveerd, werd verwelkomd door de voorzit ter. Hij deed een beroep op jongelui uit de gemeente zich te scharen on der de vanen van de S.V. Duiveland. Burgemeester van Eeten bracht een dankwoord aan allen die deze mooie Scheepvaartberichten Acmaea, 25-2 van Curasao naar Car- don. Alchiba, 26-2 pass. Kaap Goede Hoop naar Charleston. Ahidra, 26-2 ZW Cocotra naar Kho- ramshar. Ameland, 26-2 t. a. Bar Isl. naar Stanlow. Calamares. 26-2 200 m. ZO Acapulco naar Golf Ito. Camitia, 25-2 t. a. rede Cristobal. Geeststar, 26-2 500 m. NO Azoren naar Barbados. Katsedijk, 26-2 65 m. WNW Kp. Pal- mas naar Freetown. avond hadden voorbereid. Met ge noegen had hij gekeken naar het geen hier werd verricht, inzonder heid cok door de kleinen. Hij dankte de heer Waasdorp en de beide da mes voor hun prestaties op deze ver eniging, die uniek is voor de ge meente Duiveland. Het was de bur gemeester opgevallen dat de outil lage voor gy muit voeringen in deze zaal totaal onvoldoende was en dat enige verandering in de toekomst geen overdadige luxe zou zijn. Mis schien wordt dit in de nabije toe komst nog wel eens gerealiseerd. De voorzitter dankte het hoofd der ge meente voor zijn vriendelijke woor den en sloot dit gedeelte van de avond. Hierna volgde een geani meerd bal. Twee vliegtuigen van het type „Mystere 4" van de Corsicaanse ba sis Solenzara zijn maandagmiddag boven de Middellandse zee met el kaar in botsing gekomen. De twee piloten worden vermist. Neergeslagen vrouw bleef op straat liggen TILBURG, 27-2. Vannacht om kwart over drie heeft een onbekende de 63-jarige weduwe A. M. de Rooy- Mcmmersteeg op de Besterdring in Tilburg van achteren aangevallen en haar met een hard voorwerp op de schedel geslagen, waardoor zij dusdanig letsel opliep, dat zij moest worden opgenomen in een zieken huis. De dader was het om de tas van de vrouw te doen, want daar mee verdween hij, zich niet bekom merend om de vrouw, die daarna nog onopgemerkt een half uur in de vrieskou op straat is blijven liggen. De tas bevatte overigens niets wat van waarde kan zijn geweest voor de dader. De toestand van de vrouw is redelijk. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. Op het kruispunt Kempstraat-Schalkburgerstraat in Den Haag is de 32-jarige bakker W. Bod uit de residentie met zijn brom fiets aangereden door een reebtsaf- slaande vrachtwagen. De man liep ernstige verwondingen op, waaraan hij later in een ziekenhuis overleed. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is het vierjarig meisje Frederica Heffels overleden, dat bij een val van de trap in de ouderlijke woning nabij het ziekenhuis hoofd letsel had opgelopen. LEEUWARDEN. In een zieken huis in Leeuwarden is de vierjarige Anneke Bakker overleden aan de verwondingen, die zij gisteren óp- liep, toen zij voor de ouderlijke wo ning in Birdaard (gem. Dantuma- deel) bekneld raakte tussen een boe renwagen, waarmee haar vader tak ken vervoerde, en een achteropko mende bestelauto, waarvan de rem men weigerden. ZELHEM. Op de Keienburgse- straat in Zelihem is de 21-jarige A. F. M. Waenink uit Hengelo (Gld.) imet zijn auto van de weg geraaid: en tegen een boom gebotst. Hij over leed ter plaatse. Paraplu als parachute KOPENHAGEN. 26-2. - Geïnspi reerd door een televisiefilm over Amerikaanse parachutisten wilde de achtjarige Deense jongen Bjarne Pe tersen zich ook graag bekwamen in het parachutespringen. Gewapend met een paraplu werd een sprong van drie meter hoogte goed uitgevoerd, maar bij een tweede sprong, van zeven meter, brak Bjame beide benen. De jongen ligt thans in het zieken huis van Toender en is vastbesloten zijn loopbaan als parachutist voort te zetten, al wil hij de volgende keer wel een echte parachute gebruiken. Enonn waterbouw- projekt in West-Duitsland HAMBURG, 26-2. Met een van de grootste bouwprojecten die na de oorlog in west-Duitsland ter hand zijn genomen zal begin mei worden begonnen. Het is een kanaal van 113 km. lengte, idat de Elbe verbindt met het Mittelland-kanaal. In 1975 zal het klaar zijn. Het kost 800 miljoen mark. De Kiiulerpqstzegelrebus UTRECHT, 27-2. Driehonderddui zend' mensen hebben in 1967 deel genomen aan de rebusprijsvraag die ieder jaar in het kader van de kin- derpostzegelaotie wordt uitgeschre ven. Zij zorgden samen voor een ex- tra-opbrengst van f 175.000. HONGKONG, 27-2. Het koninklijk observatorium in Hongkong meldt dat een zware aardbeving die langer dan drie uur aanhield maandag het dal van de Jangtse moet hebben ge troffen. Volgens de waarnemingen van het observatorium lag het epi centrum ongeveer 1060 kilometer ten noorden van Hongkong in de buurt van Woehan. De beving was zwaar genoeg „om ernstige schade'' aan te richten. Uit China zijn nog geen berichten over de bevirig gemeld. Het weerkundig instituut van Tai- peh op Formosa meldde tegelijker tijd dat op west-Formosa een aard beving was gevoeld. Er werd daar slechts enkele aardverschuivingen veroorzaakt. DJAKARTA, 27-2. Naar het Indo nesische ministerie vani gezondheid vandaag (dinsdag) meedeelde zijn op midden-JJava de afgelopen maan den vermoedelijk 100 mensen aan de pest gestorven. Een groep Ameri kaanse artsen is naar het gebied ver trokken om te helpen bij de bestrij ding. MARKTBERICHTEN Uienprijs blijft laag DEN HAAG, 27-2. De Afrikaanse landen ijn de laatste weken zeer be langrijke afnemers van Nederlandse uien, maar de uitvoer naar West- Duitsland, Engeland en Frankrijk, vanouds de belangrijkste afnemers, verloopt moeizaam. Het aanbod van uien is nog altijd groot en in het prijsniveau zit weinig of geen beweging. Export geschikte klasse middel 1 noteren rond 12 cent per kg en de middel II doet tussen 10 en 11 cent per kg. Deze prijs is aanzienlijk lager dan de kostprijs van de teler omstreeks deze tijd van het jaar. Deze kan op minstens 20 cent per kg worden gesteld. Over enkele weken kunnen op de Europese markten de eerste uien uit Egypte worden verwacht. In tegen stelling tot bepaalde geruchten is van officiële Egyptische zijde mede gedeeld. dat de uien-oogst in dit land normaal, zo niet beter dan nor maal zal zijn. Meestal zet dit lang in het voorjaar veel uien af op de Eu ropese markt. De Nederlandse uien- export bedroeg in de week van 12-17 november volgens de U.C.B. gege vens in totaal 4441 ton, waarvan naar West-Duitsland 1712 ton; Engeland 604 ton; 726 ton Frankrijk; 192 ton België-Luxemburg; 1080 ton Afrika; 92 ton West-Indië on 35 ton naar di verse landen. ZIERIKZEE Geslaagde bazar Chr. Ger. Kerk Recentelijk werd uitgaande van de Chr. Ger. Kerk alhier een bazar gehouden, de opbrengst waarvan is bestemd voor de zg. A.B.C.-Z.-aetie, In het kader van deze actie worden gelden ingezameld voor steun aan hulpprojecten in Zuid-West-Afrika en Celebes. De goed geslaagde bazar bracht het netto bedrag op van f 3701,60. NIEUWERKERK Wereldvrouwengebedsdag Op vrijdag l maart wordt de We- eldvrouwengebedsdag alhier ge houden in de zaal achter de Ger. Kerk. Alle dames worden uitgeno digd om deze interkerkelijke samen komst bij te wonen. Het onderwerp is: „Verdraagt elkanders moeilijkhe den". OOSTEELAND Opbrengst zendingscollecte 'De gehouden collecte in de zen dingssamenkomst van de Ger. Ge meente alhier heeft opgebracht f 301,51. Uiteraard is het geld be stemd voor het zendingswerk van dit kerkgenootschap. BRUINISSE Verhuur zomerwoningen In het gemeentehuis te Bruinisse was het zaterdagmorgen een gezel lige drukte. Er werd koffie geschon ken en er werden zaken gedaan. Naar aanleiding van de uitgegeven folders voor het ihuren van een zo merwoning, waren de gegadigden uitgenodigd, de woningen te komen bezichtigen en over de voorwaarden te komen praten. Daarvan werd bo ven verwachting druk 'gebruik ge maakt. Wie nu nog op Bruinisse een zomerwoning wil huren, zal nog deze week moeten beslissen; er bleven er maar enkele onverhuurd. LANDBOUW EN VEETEELT Spoorelementenbemesting Een juiste koper- en kobaltvoor- ziening is noodzakelijk voor een goede ontwikkeling van het jongvee cn voor een goede conditie en pro- duktie van het melkvee. De zand gronden zijn van nature koper- en kobaltarm en de bemesting met spoorelementenmeststoffen verdient dus alle aandacht. Hoewel de aanwending van deze meststoffen de laatste jaren is toge- nonien, blijkt uit recent grondonder zoek dat nog steeds van aanzienlijke tekorten aan koper en kobalt sprake is op meer dan de helft van het zandgrasland. Heeft men zandgrasland de laatste 5 tol 10 jaar niet met koper en ko balt bemest, dan dient men tenmin ste 400 kg. kopcrslakkenblocm per ha. 'te strooien. Voor 'het strooien van koporslak- kenblocm meent men in hel voorjaar Niet alleen modeshows, dans- en schoonheidscursusseti worden voor de blinden in Düsseldorf georgani seerd, maar het nieuwste is een kunsttentoonstelling voor de blin den. Getoond worden werken van de Zwitserse schilder Max Bucher, die voor zijn plastische werken behalve verf, ook draad, zaklinnen en andere materialen gebruikt, die door hun grove structuur gemakkelijk door de blinden met hun vingers kunnen worden afgetast. De gehandicapten zijn enthousiast over het experiment DJAKARTA, 27-2. De Indone sische minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, en de Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff. hebben dinsdag documen ten uitgewisseld betreffende de schenking van achttien miljoen gul den aan Indonesië. Deze schenking is -een onderdeel van de Nederlandse bijdrage aan de hulpverlening die Indonesië dit jaar zal ontvangen van zijn niet-commu- nistische crediteurenlanden. De schenking van 18 miljoen gulden is bestemd voor importtransacties in het kader van het Indonesische ex- portböriussysteem. De Nederlandse ambassadeur had president Soeharto op 22 januari van deze schenking in kennis gesteld. Tijdens de vorig jaar november in Amsterdam gehouden bijeenkomst van Indonesië en zijn niet-commu- nlistische crediteurenlanden werd overeengekomen dat Indonesië dit jaar 325 miljoen dollar nodig heeft. Enkele weken na de conferentie stel de de Nederlandse regering een langlopende lening van 7,2 miljoen gulden beschikbaar als voorschot op de Nederlandse bijdrage. Cambodja heeft bij de veilig heidsraad geklaagd over herhaalde schending van zijn gebied door Thai land, de V.S. en Zuid Vietnam. op zandgrasland soms, mede door ongunstige weers omstandigheden. geen tijd beschik baar te hebben. Uitstel lot het na jaar betekent dat het rundvee wéér een weideperiode met koperarm gras genoegen zal moeten nemen, met de daaraan verbonden nadelige gevol gen. Strooien in het voorjaar is evenwel zonder bezwaar mogelijk tot kort vóór 'het inscharen. In wei den met, melkvee dient men koper meststoffen echter niet later te strooien dan uiterlijk 3 weken vóór het inscharen. Deze periode is nodig om ervan verzekerd te zijn dat de koperhoudende deeltjes van het gras zullen zijn afgcregend. Verontreini ging van de melk met koper, wat uitsluitend veroorzaakt wordt door aanhechting van koperhoudende deeltjes aan uier en tepels, kan dan niet) voorkomen. AGENDA Dinsdag 27 februari Brouwershaven Verenigingsgebouw. 8 uur, viering derde lustrum afd. Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Haamstede Hotel Bom. vergadering Proeftuin- vereniging. Oosterland Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur. Chr. Kleuterschoolvereniging. Woensdag 28 februari Oosterland Herv. verenigingsgebouw, bejaarden- sociëteit. Donderdag 29 februari Zierikzee Huis van Nassau (koffiekamer), 7.30 uur jaarvergadering gewestelijke af deling van de C.B.T.B. Zonnemairc Ger. verenigingsgebouw, 7.30 uur, Toneelavond. Oosterland Ned. Herv. kerk (consistorie), Chr. Vr. ver. Martha. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond Chr. school. De Sowjet-regering heeft op dracht gegeven voor ruim 4 miljard gulden meer schoenen, kleding, was machines en andere verbrui ksgoe- deren te produceren, zo wordt in Moskou meegedeeld. DEN HAAG. De regering heeft voorgesteld de Visserijwet zodanig te wijzigen dat de mogelijkheid voor sportvissers om de beschikking over viswater te krijgen wordt vergroot. AMSTERDAM. Van 1 tot 4 maart zullen vijf schepen van de Franse marine een onofficieel bezoek aan Amsterdam brengen. De oorlogsbo dems zullen in twee groepen arrive ren. In een bijeenkomst van ministers van financiën van de E.E.G. in Rome heeft de Italiaanse minister Emilio Colombo maandag gepleit voor een gezamenlijke krachtsinspanning van de Ver. Staten, Engeland en de E.E. G. om de betalin&sbalanstekorten weg te werken. DEN HAAG. Het Dutise oplich- terduo Wilhelm Friedrich Ermisch (43) en Brigitla Glinka-Szypa (25) be vindt zich misschien in Nederland. De Haagse recherche is ingeschakeld bij de opsporing van het tweetal. DEN HAAG. Mr. B. Biesheuvel, fractieleider van de Anti-Revolutio nairen in de Tweede Kamer, heeft in een radio-uitzending verklaard dat hij het advies van de vier wijze mannen van de KVP inzake de be stuurssamenstelling als een positieve bijdrage heeft beoordeeld. En men moet (of wil) ook op de zondagen wel eens rijden en dat is misschien wel interessant voor de chauffeur en de inzittenden van de auto, maar niet voor de mensen van de benzinestations, want die zijn dan „zuur", hoewel ze er voor betaald worden. En extra waarschijnlijk ook wel. Een Schouwse familie trok der waarts. Dit laatste woord mag wor den vertaald met richting Utrecht", maar het mag ook randstadterig klinken. Maar hoe kan dat soms gaan; de rode wijzer op de meter vertelde bibberend dat het met de benzinevoorraad niet zo geweldig was. Er moest dus getankt en de chauffeur reed vóór op het platform van een station. Daar waren twee witte mannen in de weer om de kar retjes van vloeistof te voorzienDe ene tankte en de andere pakte de bekende spons en gaf een veegje over de voorruit. Tot zover ging het dus allemaal goedDe chauffeur was uit de auto gekomen en bekeek het tafereel met een gewoonteblik, want als men het allemaal kent, kent men het allemaal (wel). Toen de vloeistof in het kijkglas was uit gekolkt en mitsdien de auto verzadigd en de dop op de tank was geschroefd, trok pa zijn portefeuille en betaalde de rekeningHij haalde daarna zijn porlemomiaie tevoor schijn en gaf een rijksdaalder fooi, met de mededeling: Voor ieder de helft", want er waren immers twee bediendes. De man die de fooi in ontvangst nam, had een ijzerzaagje bij de hand en riep tot zijn maat: „Hein, voor ieder de helft". Daarna begon hij woest op de rijksdaalder in te zagen: eerst aan de ene kant en toen aan de andere kant. Het kleinste midden- verbindingsstukje werd afgebroken en de halve rijksdaalder iverd 7j.aar Hein toegegooid, die het vaardig op ving. Nog altijd ivas de Schouwse auto mobilist niet doorgereden, want hij stond verbijsterd bij de pompjes. Hij heeft niets gezegd, maar is ingestapt en is met vol gas weggereden. Niet zo snel echter of hij zag nog de grijns op het gezicht van de bedien de. Als u de stunt van de pompbe diende niet goed hebt begrepen, zij hier meegedeeld dal de heren f 1.25 fooi per man niet voldoende vonden. Waf is nu ook een rijksdaalder. Een rijksdaalder is tien kwartjes of vijf en twintig dubbeltjes, maar voor een (enkele) pompbediende ka-n net niets zijn. Zo zijn zc allemaal niet hoor: maar de eenling kan toch een illustratie zijn van de naastenliefde „langs de weg", die wellicht minder ontwikkeld is dan wij in onze meest optimistische stemming zouden dur ven denken. Een riks is niks en soms zelfs een mensenleven ook niet! SCHIEFEIL ANDMAN. DEN HAAG, 26-2. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V.V.) heeft be sloten over te gaan tot invoering van een landelijke classificatie van ho tels, bungalows, kampeercentra en restaurants. Gezien de steeds feller wordende concurrentie op de internationale toeristenmarkten acht de A.N.V.V. 'het niet langer verantwoord in dit opzicht achter te blijven bij landen als België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Ierland, Spanje, Portu gal enzovoorts, waar hotelclassifica tie al in het verleden mogelijk bleek. Classificatie van logies- en restau rantbedrijven vergemakkelijkt en stimuleert dë verkoop van het pro- dukt Nederland-toeristenland. Bovendien 'kan het bijdragen tot verhoging van het peil van deze be drijven. Het is d'e A.N.V.V. bij her haling gebleken, dat het ontbreken van deze classificatie zowel bij de toerist als bij de reisbemiddelings- en vervoerbedrijven a Is een groot gemis werd gevoeld. Het Deelerwoud Gelijk bekend gaat op 1 april het Deelerwoud open voor het publiek. Auto's en andere vervoermiddelen zullen uit het „woud" worden geweerd. De wandelaar zal de kans krijgen uit vijf gemarkeerde routes door verschil lende terreintypen en van gevarieerde lengte. Het Deelerwoud is gelegen ten westen van de weg Arnhem-Apeldoorn, ten noorden van het zweef- vliegveld Teriet. - Bezorgdheid intussen bestaat helaas alweer voor het wild in het Deelerwoud, Men treft er honderden edelherten, damherten en reeën In het wild leven hier ook Drentse heideschapen. Ook de vos, de boommarter en de das, de toren- en boomvalk en de bonte- en groene of zwarte specht komen er voor. Hoe zullen deze dieren reageren op de drukte, die vooral groepen mensen met zich meebrengen? Men kan slechts hopen dat hel goed afloopt. Schoon is het Deelerwoud in hoge mate. Het is licht geaccidenteerd en bestaat uit heidevelden met zandverstuivingen, omgeven door fraaie loof- en naaldpercelen (eikenspaartelgenbossen, grove dennen, Douglassparrenberken en kaslanjcsoorten. Voor de liefhebber een para dijsje. Bijzondere bijeenkomst op 3 januari 2000 ARNHEM, 28-2. Op maandag 3 januari van het jaar 2.000 zall in de receptiezaal van het over enkele weken te openen nieuwe stadhuis van Arnhem een groepje mensen bijeenkomen, waarvan, D.V., deel zullen uitmaken J. Huurman uit Bergschenhoek, L. C. P. Rijnders uit Zwanenburg en Y. Bakker uit Hallum. Deze jonge bouw vakkers z\jn resp. eerste, tweede en derde prijswinnaar geworden van een prijsvraag, die bij het verschijnen van het honderdste num mer van het maandblad „Pak-aan" (een uitgave van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf voor Bouwvakleerlingen) werd uitgeschre ven. Gevraagd werd in woord en/of in beeld een indruk tc geven van de vakman in het bouwbedrijf in het jaar 2.000. Aanstaande woensdag zal het bekroonde werkstuk, geborgen in een koker, werden ingemetseld in de wand van de receptiezaal van het nieuwe Arnhemse stadhuis. In de koker krijgen tevens het hon derdste nummer van „Pak-aan" een plaatsje, alsmede het juryrapport waarin de uitslag van de prijsvraag staat. Op maandag 3 januari 2000 zal de koker weer te voorschijn worden getoverd in het bijzijn van de prijswinnaars en de werkstukken zullen alsdan aan een nieuwe beoordeling worden enderworpen. Degene, die blijkt over de meeste toekomst-visie te hebben beschikt, zal een voor die tijd pas send geschenk ontvangen. De prijzen van nu waren een bromfiets cn twee hobbyscts. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2