DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Groep van achttien" maakt voorlopig eind aan het overleg Afrikaanse landen niet naar Mexico Makarios herkozen Huwelijk, geboorte en sterfte in 1967 Mens niet veel waard in Vietnam Blaiherg zag buitenwereld Prins Claus stelde gemechaniseerd grondonderzoeklaboratorium in gebruik Erg warm in Australië Geen verontrustende gevolgen van de huurliberalisatie Mortieraanvallen van Vietcong op Saigon Grieks Bevrijdingscomité gevormd Goedkope gezinsvliegreizen naar de V.S. Enorme roofoverval in Londen Israël verwerpt vluclitelingenresolutie ZIERIKZEESCHE™. NIEUWSBODE ES Dinsdag 27 februari 1968 124ste jaargang Sr 19952 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Het Prof. Zeeman-lyceum en (Je Mammoetwet 1>EN HAAG, 26-2. De groep van achttien, het overlegorgaan van de legaties uit de KVP, ARP en CHTJ, heeft maandagavond besloten voor lopig althans een einde te maken aan het overleg. De tot nu toe in dit overleg be reikte resultaten zullen worden aan geboden aan de partijbesturen, die zich over deze resultaten en over het werkprogram van de groep van 18 zullen moeten beraden. Eerst wan neer do partijbesturen daarover een standpunt hebben bepaald, kan een hervatting van het overleg in de groep van 18 worden tegemoet ge zien. Het beraad van maandagavond, gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag, werd van KVP-zijde niet bijgewoond dooi de heren mr. J. L. M. Th. Cals en mr. E. C. M. Jurgens uit Amsterdam, die beiden „niet in staat" waren de ze bijeenkomst bij te wonen. De laat ste was daartoe met in de gelegen heid „op zakelijke gronden", zo is meegedeeld. De voorzitter van de CHU. drs. A. D. W. Tilanus, deelde na afloop van het beraad mee dat het gehouden ge sprek „bijzonder openhartig en ple zierig" is geweest. Hoewel zijns in ziens materieel ..niet veel werk was De Olympische Spelen BRAZZAVILLE, 26-2. De Afri kaanse landen zullen de Olympische Spelen van Mexico Stad boycotten. Dit werd maandag bekend gemaakt door het bestuur van de hoge raad voor de sport in Afrika (SCSA). De beslissing, die als bindend wordt beschouwd door de 32-leden- landen van de SCSA. viel na een vergadering van twee dagen in Braz zaville. Reden tot het besluit was de welwillende houding van hei. I.O.C. ten opzichte van Zuid-Afrika. dat werd toegelaten tot de Olympische Spelen van Mexico, nadat het had beloofd een radicaal gemengde ploeg af te vaardigen. De beslissing van de SCSA werd genomen door het elf ledert tellende bestuur, dat gelijktijdig een beroep deed op steun van de andere over koepelende sportorganisaties in de wereld in de strijd tegen rassen-dis criminatie. In de verklaring van de SCSA staat verder dat de Afrikaanse lan- In Narita waar Tokio's tweede internationale luchthaven wordt ge bouwd zijn maandag 1400 studenten slaags geweest met een 1700 man sterke eenheid oproerpolitie. den betreuren met hun besluit Mexi co. als gastland van de komende spe len, te hebben gedupeerd. De Mexi canen hadden het Afrikaanse congres verzocht niet tot een boycot over te gaan. zolang niet alle andere mid delen om tot een vreedzame oplos sing te komen, waren uitgeput. NICOSIA, 26-2. Aartsbisschop Makarios is met grote meerderheid van stemmen herkozen tot president van Cyprus. Hij kreeg 220,911 stem men of 95,45 procent. De andere kandidaat, de 40-jarige psychiater dr. Takis Edvokas, kreeg 8.577 stem men of 3.71 proeent. Wild carnaval in Peru LIMA, 26-2. In Peru zijn zondag minstens 40 mensen gewond geraakt en 2500 gearresteerd bij carnavals festijnen. Ondanks een verbod van de poli tie werd veelvuldig gebruik ge maakt van met water gevulde bal lonnen als projectielen. Ook werden emmers water uit ramen geworpen. DEN HAAG, 26-2. Volgens de op dit ogenblik bij het Centraal Bureau vcor de Statistiek beschikbare cyfers zijn in 1967 115.000 huwelijken ge sloten tegen 111.900 in 1966. Per 1.000 inwoners bedroeg het aantal nieuwe huwelijken 9,1 tegen 9,0 in 1966. De stijgende lijn in de huwelijkssluiting heeft zich dus in het afgelopen jaar voortgezet. Het aantal levend geborenen, 238.500, en ook het aantal overlede nen. 99.400. was ca. 1.000 lager dan in 1966, zodat het geboorte-overschot 139.100 gelijk was aan dat in 1966. Berekend per 1.000 inwoners be droeg het geboortecijfer 19,0 tegen 19,2 procent in 1966, 19,9 procent in 1965 en 20,7 procent in 1964. Na de aanmerkelijke geboortedaling in de jaren na 1964 is dus in 1967 van een verdere teruggang sprake geweest, ook al was deze van geringere om vang dan voordien. Het aantal buitenechtelijk geboren kinderen overschreed in 1967 de 5.000 en bedroeg 21 per 1.000 van alle in dit jaar geborenen. SAIGON, 26-2. Een moeder in Zuid-Vietnam is maar 120 gulden waard en haar jonge zoon of dochter slechts de helft van dat bedrag. Terwijl de Zuidvietnamese auto riteiten de schade van het Vietcong- offensief berekenen, gaf een Ame rikaanse ambassade-woordvoerder bijzonderheden over compensaties aan burgers van wie familieleden tijdens de afgelopen 26 dagen van het zogenaarde ,.Tet"-offensief van de Vietcong zijn omgekomen. Voor een volwassene wordt 4000 piaster (ongeveer 120 guldencompensatie gegeven en voor personen onder de 18 jaar 2000 piaster. De jongste cijfers van verliezen onder de burgerbevolking zijn 5488 doden en 9395 gewonden. Hierbij zijn niet begrepen de verliescijfers in het gebied van Saigon en vele waarnemers menen dat de uitein delijke totalen nog aanzienlijk hoger zullen liggen mede doordat in Hoe-é alleen al 3600 mensen omkwamen. Ook meent men dat in de totaalcij fers van de verliezen bij de iVetcong en de Noordvietnamezen - 38642 - vele burgers zijn begrepen. Het aantal daklozen wordt op het ogenblik op 650.000 geraamd. Dege nen wier huizen voor meer dan 50 procent zijn verwoest, krijgen 3000 piaster, (ongeveer 85 gulden) ver goed. Is de schade geringer dan krijgt men de helft daarvan. De sterfte, 7,9 overledenen per 1.000 inwoners, was gunstiger dan in 1966 (8,1 procent) en in 1965 (8,0 procent). In 1967 stiei-ven 3.200 kinderen be neden één jaar of wel 13,4 per 1.000 levendgeborenen. Daarmee was de zuigelingensterfte in het afgelopen jaar lager dan ooit tevoren. verzet", hebben de delegaties „een bijzonder goede vergadering gehad". Hij deelde mee dat het aan de partij besturen wordt overgelaten wanneer de werkstukken van de groep van 18 zullen worden gepubliceerd. De moeiijkheden in de K.V.P. Drs. J. M. Aarden, woordvoerder van de KVP-radicalen en lid van de KVP-fractie uit de Tweede Kamer, heeft nog j.l. zaterdag tegenover de commissie-Cals verklaard, dat de voorstellen van deze commissie met betrekking tot de bestuurssamenstel ling van de KVP „niet onaanvaard baar" zijn, er in een (telefonisch) ge sprek aan toevoegend, dat ..het zeer moeilijk zou zijn tot het herstel van vertrouwen te komen". Dit blijkt uit een brief van de com missie-Cals aan de fractievoorzitters Schmelzer en Van Lieshout, die (maandag) werd gedagtekend. De brief is door drs. Schmelzer voor pu- blikatie vrijgegeven. Amerikaanse vliegtuig- verliezen in Vietnam SAIGON, 26-2. De Amerikanen hadden tot 20 februari bij de oorlog in Vietnam 3360 vliegtuigen cn heli kopters verloren, waarvan 801 vliegtuigen boven Noord-Vietnam werden neergeschoten en 232 boven Zuid-Vietnam. De overige 934 vlieg tuigen gingen tengevolge van onge lukken verloren. Van de 1393 hefschroefvliegluigen werden er negen boven Noord- en 535 boven Zuid-Vietnam door de te genstander neergehaald terwijl er 849 op de grond door vijandelijke acties of ongelukken werdeh vernie tigd. KAAPSTAD, 26-2. Voor het eerst sinds drie maanden heeft de Zuid- Afrikaanse tandarts Philip Blaiberg, de man met een nieuw hart, weer de buitenwereld kunnen zien. Hij mocht de gesteriliseerde kamer verlaten, waar hij gedurende die tijd is ver pleegd, om in een er naastgelegen eveneens gesteriliseerde kamer door het raam naar buiten te kijken. Hij was zo blij als een kind, zeiden de artsen van het Groote Schuur-zie- kenhuis. Blaiberg zag. eveneens voor het eei*st sinds hij werd geopereerd, weer het gezicht van zijn echtgenote, die in de tuin stond. Bij vorige be zoeken droeg zij een steriel masker. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ooocccosocooocoocococcooo In de bergen der waarheid klimt men nooit tevergeefs. PSOSqOSOSOSOOOPSCCOOBOCOPS Iii cle citadel van Hué, die na een strijd van meer dan een maand in handen van de Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdkrachten is gevallen, gaat hel zoeken naar Vietcong-soldaten nog steeds door. Op de linkerfoto ontdekt een Amerikaanse soldaat een gewonde vijand, die hij (rechts) uit z'n schuil plaats trekt komst bij het laboratorium begroet door de commissaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Vervolgens werd een gezelschap van 24 personen aan de prins voor gesteld. Het bestond uit de andere leden van het stichtingsbestuur, af delingshoofden van het laboratorium, loco-burgemeester A. Bennis van Arnhem, voorzitters van 'landbouw schap, landbouw- en landarbeiders- organisaties. de directeur-generaal van de landbouw ir. J. W. Wellen en andere hoofdambtenaren van het mi nisterie van landbouw, directeuren van agrariseh-wetenschappelijke in stituten en Wageningse hoogleraren. OOSTERBEEK, 27-2. Prins Claus heeft heden (dinsdag) morgen in Oos terbeek het gereorganiseerde en ge mechaniseerde grondonderzoeklabo ratorium voor grond- en gewason- derzoek officieel in gebruik gesteld. Op zün rondgang door het laborato rium volgde de prins een grondmon ster, afkomstig uit de tuin van kas teel Drakensteyn. Tenslotte vernam hij van de computer, wat het onder zoek over de chemische samenstel ling van dat monster aan het licht had gebracht. Be prins, die in gezelschap was van zijn particulier secretaris, mr. H. J. Baron van Asbeck, werd bij aan- Overwegend droog Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden; voornamelijk in het zui den van het land ook opklaringen, met vannacht lichte tot matige vorst; morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.16. Maan op 7.59, onder 18.31. 29 febr. Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op 8.10, onder 19.47. Nieuwe maan: 28 febr. te 7.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 febr. 29 febr. 3.39 v.m. 4.16 v.m. BROUWERSHAVEN MELBOURNE, 26-2. Terwijl de Nederlanders dit weekeinde dieper in de kragen van hun overjas weg doken, trokken de Australiërs een jasje uit. De temperaturen liepen daar op tot 41 graden Celsius en tienduizenden zochten verkoeling aan de stranden. In Melbourne kwa men elf mensen tengevolge van de hitte om en duizenden moesten we gens uitputting worden behandeld. In Zeeland 161 verzoeken 0111 advies ingediend om verlenging komt voor, aldus minister DEN HAAG, 26-2. De gevolgen van de huurliberalisatie die sinds 1 oktober in 345 gemeenten in het noorden en zuiden van kracht is zjjn, overeenkomstig de verwachtingen, niet verontrustend geweest, aldus heeft de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, in een brief aan de Twee de Kamer meegedeeld. Gegevens van een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statis tiek geven de indruk dat over het geheel genomen niet op grote schaal tot huurverhoging is overgegaan en dat de huurverhogingen, incidentele uitschieters daargelaten, in het alge meen niet verder zijn gegaan dan re delijk mag worden geacht, aldus de minister. De kantonrechten hebben tot eind januari 269 verzoeken van huurders ontvangen om de wettelijke ontrui mingstermijn te verlengen. De ter mijnen waarmee de aangezegde ont ruiming door de kantonrechters wer den opgeschort varieerden van drie maanden tot een jaar. Afwijzing van SAIGON, 27-2. De Vietcong heeft vannacht op zes verschillende plaat sen mortier- en raketaanvallen op Saigon en het vliegveld Tan Son Nhoet ondernomen. Op Tan Son Nhoet werden twee beschietingen uitgevoerd, die volgens Amerikaanse mededeling „lichte schade" veroor zaakten. Het was de eerste maal dat de maandag van kracht geworden censuur over gebeurtenissen op het vliegveld werd toegepast. In Saigon werden de buitenwijken Gia Dinh, de omgeving van de Tsji Hoa gevangenis en de omgeving van de renbaan getroffen. Volgens een woordvoerder werd een persoon ge dood en werden enige huizen ver nield. Het hoofdkwartier van de militaire gouverneur van Saigon werd met tc- rugstootloze vuurmonden bestookt, waarbij vijf Zuidvietnamese soldaten gewond raakten. Tanks Voor het eerst sinds de aanvaL op het kamp Lang Vei bij Khe Sanh is weer gemeld dat de rebellen gebruik maken van tanks. Honderd kilometer ten noorden van Saigon, dichtbij de grens met Cambodja, raakten Zuid vietnamese en Amerikaanse com mando's in gevecht met Vietcongle- den, die gesteund werden door tanks. Een' tank werd vernield, de andere verlieten het strijdtoneel, aldus een Amerikaanse verklaring. De Zuidvietnamese verliezen wa ren licht, terwijl geen enkele Ameri kaan gedood zou zijn. 30 rebellen zouden het leven verloren hebben. een verzoek hoogstzelden Schut. Verzoeken om advies Hum-adviescommissies en kanton rechters hebben tot eind januari resp. 297 en 55 schriftelijke verzoe ken om adviesontvangen (de huur adviescommissies in Groningen (Zuidbroek en Winschoten uitgezon derd) 43, in Friesland geen, in Dren the 2, in Zeeland 161, in Noord-Bra bant 85 en in Limburg 6, de kanton rechters in Groningen 12, iin Fries land geen, in Drenthe 8, in Zeeland 20. in Noord-Brabant 9 en in Lim burg 6). Voorts ontvingen de huur adviescommissies nog enkele tiental len mondelinge of telefonische ver zoeken om advies. Het grootste aantal verzoeken om verlenging van de ontruimingster mijn werd geregistreerd in Zeeland: 71. De cijfers voor de overige pro vincies zijn Groningen 57, Friesland 13, Drenthe 27, Noord-Brabant 44 en Limburg 57. Het onderzoek naar de gevolgen van de liberalisatie wordt voortgezet, omdat dc periode waarop de steek proef betrekking had vry kort is ge weest. Ontevreden studenten in Rome ROME, 26-2. De universiteit van Rome wordt door 600 politiemannen bewaakt. Verscheidene honderden studenten hebben gedeelten van het gebouw bezet. Zij zijn ontevreden over de manier waarop onderricht wordt gegeven. Vrijdag zijn er bij gevechten met de politie 200 studenten en een tiental agenten gewond geraakt. Het gematigde blad „Momento Se ra" schrijft: „Zij protesteren slecht, maar ze hebben gelijk. De studenten weten, dat. zij van een school zijn gekomen die ziek is. Nog zieker is de universiteit, waar de studie door tal rijke materiële en psychologische moeilijkheden traag verloopt. Ei- zijn te weinig collegezalen en leermidde len, maar het ontbreekt vooral aan de mogelijkheid tot een open, op- oouwend gesprek. De professoren zijn sceptisch, onverschillig en de gevan genen van hun eruditie". 28 febr. 29 febr. 3.26 v.m. 4.02 v.m. 16.04 n.m. 16.41 n.m. 15.39 n.m. 16.15 n.m. Springtij: 1 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden en de Noordzee handhaafde zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Langs de westflank van dit druk- systeem trokken frontale storingen in noordelijke richting over de oce aan naar IJsland en zetten van daar uit koers naar Noord-Europa. Om streeks middernacht bereikte een dergelijke storing het uiterste noor den van ons land. Hij veroorzaakte daar wolkenvelden, die de nachte lijke afkoeling temperden. Er wer den minimumtemperaturen van on geveer min 3 graden bereikt. Neer slag van betekenis is echter niet gevallen. In het midden en zuiden van het land, waar het onbewolkt bleef, vroor het in de nacht plaatse lijk 6 tot 7 graden. In de huidige weersituatie komt niet veel verandering. De wolken velden die boven Noord-Nederland aanwezig zijn. zullen zich iets ver der naar het zuiden uitbreiden. In de nacht van dinsdag op woensdag wordt opnieuw lichte, en op enkele plaatsen matige vorst verwacht. Onder Andreas Papandreoe SCHIPHOL, 26-2. De K.L.M. zal dc tarieven voor samen reizende ge zinsleden verlagen als het voorstel van de 19 A.T.A.-maatschappijen, die op de Noord-Atlantische routes vlie gen, wordt aangenomen. Het voorstel houdt in, dat de met het gezinshoofd meereizende gezins leden (echtgenote en/of kinderen tus sen 12 en 22 jaar) voor een retour- reis slechts het normale enkele reis- tarief zullen behoeven te betalen voor vliegreizen van Europa en het. Midden-Oosten naar de Verenigde Staten, en Canada. Dit betekent voor hen een reductie van bijna 50 De ze reducties zullen behalve voor de normale vliegreizen ook van toepas sing zijn op de individuele Ite-reizen. Nieuw is hierbij dat de voorgestelde reducties ook voor het reizen in de eerste klasse zullen gelden. Het plan, dat beoogt het reizen naar Noord-Arherika te stimuleren, behoeft nog de goedkeuring van de overige mede betrokken luchtvaart maatschappijen en regeringen. De K.L.M. verwacht dat, indien het voorstel wordt aangenomen, de la gere tarieven voor gezinsvliegreizen m.i.v. 1 april a.s. zullen ingaan. STOCKHOLM, 26-2. De Griekse oud-minister Andreas Papandreoe heeft maandag in Stockholm de vor ming bekendgemaakt van een Griek se beviijdingscomité, „Pak" geheten, waarvan hijzelf de leiding heeft. Het comité, dat de activiteiten moet coördineren van organisaties die tegen het militaire bewind in Athene gekant zijn. heeft naar zijn zeggen al van duizenden Grieken in binnen- en buitenland adhesiebetui gingen ontvangen. Papandreoe wilde zich niet uitla ten over de tactiek die zijn. comité zal gaan volgen. Hij deed op zijn persconferentie een beroep op de westelijke landen, een toeristische boycot van Griekenland te beginnen, en verklaarde dat de junta in Athene tot dusver de macht had kunnen be houden dankzij een wijdvertakt net van geheime agenten, die overal in filtreren. In een buitenwijk van Athene is naar zijn zeggen een ..hy permodern" martelcéntrum ingericht, waar een zekere kapitein Zoerelis de scepter zwaait. Andreas Papandreoe brengt een vierdaags bezoek aan Zweden als gast van het Zweedse comité voor democratie in Griekenland en van de sociaal-democratische partij. LONDEN. 26-2. Vijf gemaskerde mannen hebben zes sorteerders van een postkantoor in Londen over meesterd. Zij maakten zich me# ver scheidene postzakken uit de voeten. Later werd bekend dat de rovers zeker 130.000 pond (minstens 107.000 gulden) buitmaakten. VERENIGDE NATIES, 27-2. Is raël heeft maandag in de V.N.-com- missie voor dc mensenrechten een resolutie van de hand gewezen die haar zou verplichten in het werk te stellen cm de vluchtelingen, die door de Israëlisch-Arabischc oorlog van hun woonhaarden verdreven zjjn, weer in hun oude vaderland toe te laten. Volgens de IsraëLische vertegen woordiger Rosenna zou aanvaarding van de resolutie, ingediend door Kongo-Kinsjasa. India, Pakistan en Zuid-Slavië, een doorkruising bete kenen van het werk van secretaris generaal Thant en van diens speciale vertegenwoordiger Jarring, om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstel ligen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1