Raad van elf wil je kaas uit het vuistje Verwen met goud Ouders gehandicapte kinderen in de streek vragen om steun BEELDBUIS? Qé (Twaalf Spostelcn De Nederlandse bevolking in 1967 BLIK DOOR HET WERELD Nieuwe inmenging in Arabische strijd Schip de „Tegelberg" laat het afweten Voor 60 jaar.... Rendez-vous met eergisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaadas 26 februari 1968 «Nr. 19951 Kunnen op eigen teluiis Advertentie WESTENSCHOUWEN, 24-2. Een nieuwe I.v.-actie zoals die vorige week door dokter Van Swol werd gelanceerd heeft grootse resultaten laten zien. Een Hink bedrag werd door de schiereilandbewoners bü elkaar gebracht dat zijn weg wel zal vinden naar het uiteindelijke doel dat dokter Van Swol zich vcor ogen heeft gesteld. De meesten onder ons offerden een zeker bedrag en leven rustig verder. Maar voor een groot percentage van de kijkers zei deze uitzending toch wel iets meer. Vooral zij die geen gehandicapt kind hebben zijn aan het denken geslagen en kwamen tot de conclusie dat zij wel bijzonder bevoorrecht waren in deze wereld, want hoeveel ouders zijn er niet (in deze streek), die zo'n zorgenmensje om zich heen hebben. Wie deze ge handicapte kinderen elke morgen naar de Beatrixschool in Zierikzee ziet gaan. staat er even in gedachten bü stil, doch de dagtaak wacht en snel zijn ze vergeten. Advertentie KINSJASA. Radio-Kinsjasa meldt dat het bestuur van de Kongolese studentenvereniging is ontbonden omdat het betrokken zou zijn ge weest bij een plan van een marxis- tischlenistische groepering om presi dent Moboetoe en diens naaste me- der aan het aanbrengen van 9 stuks wisselcabines, en douche-ruimten, dewerkers „fysiek uit te schakelen" en de macht in Kongo tot zich te trekken. Wat biedt de DINSDAG 27 FEBRUARI. NED. I. Voor de tieners en twens het programma Twienmet be halve de beat nog onderwerpen als mode, werkloosheid en huidverzor ging. Na het journaal een nieuwe aflevering van de serie „Europa". Deze keer staat de gezondhsidszorg in ons werelddeel in de belangstel ling. De vervolgserie „Radetzky- mars" naar de gelijknamige roman van Joseph Roth is inmiddels aan z'n derde aflevering toe. De hoofd persoon, Karl Joseph von Trotta, heeft zo langzamerhand al schoon genoeg van het leger. Het American Protestant Church Choir zingt een aantal spirituals voordat „Hier en Nu" het NCRV-programma afsluit. De HIRO komt hierna nog met een uitzending, die is gewijd aan het werk van de Evangelische Broeder gemeente in Zeist (de Hernhutters). Na het journaal volgt de laatste uit zending in de serie De Bezetting". Het onderwerp is de bevrijding. NED. II. Na Pipo en het nieuws het wekelijkse filmbericht uit Suri name en de Antillen. Vervolgens „Van gewest tot gewest" en dan de serie „De eenentwintigste eeuw", waarin de verhandeling over de computerrevolutie wordt voortgezet. Na het journaal de gebruikelijke dinsdagse „Dubbelspion". Scott en Robinson krijgen deze keer als op dracht een bejaard maar beslist nog niet rustig levend staatshoofd uit Zuid Amerika te schaduwen. „Denk- Beeldbrengt weer een internatio naal schakelprogramma. Een aan tal journalisten in Amsterdam heeft een gesprek met de Duitse schrijver Günther Grass, die zich zal uitspreken over de houding van de Duitse intellectuelen en kunstenaars ten opzichte van de huidige politie ke problemen van Duitsland. Tot slot van de avond een opname van het carnavalsconcert dat het Lim burgs Symfonie Orkest heeft gege ven in het gebouw van de Maas trechter Staar in Maastricht DINSDAG 27 FEBRUARI. NED. I. Schooltelevisie: 10.20 Van Wilson tot Johnson; 10.45 Walter en Connie; 11.10 Ik en jij; een gewone dag; 11.25 Parabelen in moderne vorm; 12.00 Einde; 18.50 Pipo18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Twien; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Gezond Europa 21.00 Radetzky-mars; 21.55 The American protestant church choir 22.03 Hier en nu; 22.20 De Hernhut ters22.40 Journaal: 22.45 De bezet ting; 23.45 Einde. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Suriname en de Nederlandse Antillen (kleur); 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 De 21e eeuw (kleur); 20.00 Journaal20.16 Ster: 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Denk-beeld22.00 Het in-serieuze carnavalsconcert in het Staargebouw te Maastricht; 22.30 Journaal. Ook deze kinderen worden ouder en nadat ze de school hebben verla ten moeten zij hun leven verder gaan slijten op een voor ons, normaal mens. volkomen onbekende manier. Zo af en toe kunnen deze jongens en meisjes er eens uit naar een speciaal tehuis in Gelderland, Utrecht of Drente maar dat brengt weer kosten mee voor onderdak en bezoek. Zc'n tehuis zou wat korter bü moe ten staan en daarom werd in 1966 door op Schouwen-Duiveland wo nende ouders van gehandicapte kin deren een vereniging opgericht die zich ten doel stelt mettertyd hier een tehuis te kunnen stichten. Hier kunnen deze kinderen en mo gelijk ook oudere gehandicapten in dien zij later de zorgen van vader en moeder moeten missen voorgoed een onderdak vinden. Een onderdak waar zij goed verzorgd worden op dat hun moeilijk leven een zekere zin krijgt. De ouders lopen met de gedachte rond om dit huis te kunnen verwe zenlijken, doch het ontbreekt tot nu toe aan de nodige middelen. Bij hen leeft nog steeds de gedachte dat, wanneer zij er eenmaal niet meer zijn, hun kind naar Gelderland of el ders gebracht wordt. En dat willen zij voorkomen. Oproep aan bevolking Daarom richt deze Schouwen-Dui- velandse vereniging voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten zich tot de bewoners op het schiereiland met de vraag om financiële steun. Zij kunnen zich als donateur of als lid laten inschrijven en dan, indien deze oproep succes heeft, zou er in de toe komst een dergelijk tehuis moeten kunnen verschijnen. Het bestuur meent dat met een groot aantal le- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFZIJL. Op het terrein van Aluminium Delfzijl is de 38-jarige heer H. Niemeijer uit Hoogkerk bij werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde ovenhal van 18 m hoogte naar beneden gevallen. Hij overleed ter plaatse aan zwaar inwendig letsel. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. DEN HAAG. Het aanbod van ap pelen op de Nederlandse fruitveilin gen is de laatste weken niet groot. Er is wel een flinke voorraad in de koelhuizen (maar door het lage prijs peil is de animo om te ruimen niet groot). Overigens is dat prijspeil de laatste tijd verbeterd. Vooral voor enkele goede rassen met een betrek kelijk gering aanbod worden thans vrij hoge prijzen betaald. WATERINGEN. Te Wateringen is de 27-jarige tuinarbeider H. Per soon met zijn bromfiets ten val ge komen en ter plaatse overleden. Het slachtoffer was. vermoedelijk mis leid door de duisternis, ingereden op een groepje voetgangers van wie nie mand verwondingen opliep. UTRECHT. De Decom, de samen- werkingscommissie van werknemers organisaties in de detailhandel, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de staatssecreta ris van economische zaken gevraagd te bevorderen, dat zo spoedig mo gelijk een begin wordt gemaakt met de bestudering van een definitieve regeling van de vijfdaagse werkweek voor het personeel in de detailhandel Zij willen in deze regeling de vrije zaterdagmiddag voor het winkelper soneel betrekken. UTRECHT. De rijkspolitie te water heeft drie machinegeweren op gehaald uit de Vinkeveense plassen. De geweren vormen een bewijsstuk in de zaak tegen enkele Utrechters, die worden verdacht van een serie roofovervallen. UTRECHT. De onderhandelingen over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de meubelindu strie zijn na het derde gesprek vast gelopen. Beide partijen wensten geen mededelingen te doen over de oor zaak van het breukpunt. DEN HAAG. De Stichting Tele visie Academie (Teleac) zal in maart, april en mei tien uitzendingen wijden aan de problemen in het brugjaar, het gemeenschappelijk eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs. SITTARD. In Sittard werd de 34-jarige J. B. uit Katwijk aan Zee, ambtenaar van de Rijkswaterstaat, die ambtshalve te Sittard vertoefde op heterdaad betrapt toen hij een een stuk kaars een paar kruizen trok over twee foto's van Sittardse mis sionarissen die in het portaal van de hoofdparochiekerk ophingen. De kos ter betrapte de man op heterdaad en waarschuwde de politie. LUNTEREN. Bij de 78-jarige al leenwonende W. Teunissen te Lunte- ren is ingebroken. Men kwam het huis binnen door het verbreken van een raam in de slaapkamer. Er wordt naar opgave een bedrag van f 11.000 vermist. De man had zijn ka pitaal opgeborgen in trommels en dozen, die in een kast op de slaapka mer stonden. ROTTERDAM. Commissarissen en raad van bestuur van de N.V. In ternationale Crediet- en Handelsver- eeniging „Rotterdam" en commissa rissen en directie van de Maatschap pij voor Industriële ondernemingen Gebr. Van Swaay N.V. delen mede dat zij overeenstemming hebben be reikt over het aangaan van een fu sie tussen beide concerns. AMSTERDAM. Aan boord van een schip dat bij de N.D.S.M. in Amster dam-noord in dok ligt, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Drie mensen, onder wie twee opva renden, liepen brandwonden op. den en een flink kassaldo het praten met de overheid voor het verkrijgen van subsidies vergemakkelijkt zal worden. Om dit gezinsvervangend tehuis te kunnen realiseren zal 't be stuur van genoemde vereniging gaarne inlichtingen verschaffen. Het bestuur bestaat uit de heren P. de Graaf. Düinwegje 21. Burgh (tel. (01115) 468) voorzitter L. J. Verton, Burghseweg 76, Burgh tel. (01115) 261), penningmeester en J. de Jonge, De Brauwstraat 8, Zierikzee. FLORENCE. Het overstromingsge vaar in Tsscane, waar alarm werd gegeven wegens de was van de Ar no en de Ombrone, is wat vermin derd. Uit veiligheidsoverwegingen is de weg van Florence naar Pisa, die langs de Arno loopt, echter nog af gesloten. GENEVE. Vorg jaar heeft men over de gehele wereld meer dan 138 miljoen toeristen geregistreerd, wat in vergelijking me het voorgaande jaar een stijging betekende van ze ven procent. Tezamen brachten zij een bedrag op van meer dan 14 mil jard dollar. Dit was 8 procent meer clan in 1966. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis Van officiële Egyptische zijde is medegedeeld, dat de uienoogst nor maal, zoal niet beter dan normaal, zal zijn. Dit in tegenstelling tot be paalde geruchten, die van een ma tige oagst spraken. Erg hoopgevend is dit bericht dus niet voor onze ei gen uienexport na half maart. In het prijsverloop komt ondanks het koude weer weinig verandering. In Zeeland was er op de Thoolse veilingen een aanvoer van 90 ton met prijzen voor de middel I, die varieerden van 12,08-12,82. in Mid delharnis was het aanbod 33 ton met een notering voor de middel I van 12.49. Vergeleken met de dinsdag veiling is dit iets beter. De grove van klasse I werden afgemijnd voor 12,33 tegen 12,19 j.l. dinsdag. De drielin gen I waren met 11,09 practisch on veranderd. Voor de grove van klasse II bestond iets meer belangstelling, deeze kwamen van 10,79 op 11,40. De middel II liep daarentegen terug van 10,75 naar 10,35, terwijl ze bo vendien niet in één koop verkoop baar bleken maar in vier, waarbij de prijzen varieerden van 10,55 tot 10,12. De drielingen II waren even als de drielingen I onveranderd, zij noteerden 10.13. Ook de picklers hielden met 11,14 de noteringen van j.l. dinsdag. Een gouden ring metbriljant vertolkt de gevoelens van diepe, blijvende genegenheid. Want briljant is de zuiverste van alle edelstenen. Prijzen varieren van f 90.- tot f 300.- en hoger. JUWCIUKSHUIS SINOS IWi FIRMA C VA TILBURG OEN BOER Havcnplein 6 - Zierikzee - Tel. 2738 Kon. Julianastraat 35 - Bruinisso LAGOS. Vier oud-ministers van de staat van het Midden-Westen in Ni geria hebben een week de tijd ge kregen om 56.000 Nigeriaanse pon den (ongeveer 480.000 gulden) terug te storten in de staatskas, omdat zij zich dit bedrag tijdens hun ambs- termijn onrechtmatig zouden hebben toegeëigend. SANTA CRUZ DE TENERIFE. Een smaldeel van de Koninklijke Marine bestaande uit het vliegdekschip „Ka- rel Doorman", de onderzeebootjager „Limburg", de onderzeeër „Dolfijn" en het bevoorradingsschip „Poolster" is aangekomen in de haven van San ta Cruz de Tenerife voor een be leefdheidsbezoek van zes dagen. PHNOMPENH. De Sowjet-Unie zal Cambodja wapens leveren ter waar de van bijna 25 miljoen gulden krachtens een nieuwe militaire hulp overeenkomst, aldus heeft het Cam bodjaanse staatshoofd prins Noro dom Sihanoek bekendgemaakt. De Sowjet-Unie wil Cambodja ook tran sportmiddelen en machinerieën voor eenzelfde bedrag leveren. DEN HAAG, 24-2. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het inwonertal van Nederland in 1967 vermeerderd met ruim 126.0U0 zielen. Daarmee bleef de bevolkings groei in het afgelopen jaar aanmer kelijk aehter bü de toeneming van 158.000 personen gedurende 1966. Deze geringe toeneming was geheel het gevolg van de ontwikkeling van de buitenlandse migratie. Het ge boorte-overschot (geboorte minus sterfte) bedroeg n.l. in 1967, evenals in 1966. 139.000. Daartegenover ver oorzaakte de buitenlandse migratie in het afgelopen jaar een bevolkings daling van 11.500 personen, terwijl in 1966 nog van een vestigingsoverschot van bijna 20.000 personen sprake was. Deze omslag dient, in vergelij king met 1966, voornamelijk te wor den toegeschreven aan een aanmer kelijk geringere vestiging en een gro- LAND- EN TUINBOUW Nog kansen voor kleinfruitteelt KAPELLE. 24-2. De klein-fruit- teelt is geen hopeloze zaak zoals vaak wordt beweerd. Voor de vak man blijft deze teelt perspectieven bieden maar hij zal zich duidelijk moeten specialiseren. Dit stelde de Zeeuwse Rijks Tuinbouwconsulent ir. L. Vellekoop aan het eind van de in Kapelle-Biezelinge gehouden ont wikkelingsdag voor de klein-fruit- teelt in Zeeland. Ir. Vellekoop wees erop dat zich in de klein-fruitsec- tor grote veranderingen voltrekken. In de periode 1961 tot 1967 liep het landelijk areaal houtige kleinfruit- gewassen (frambozen, rode bessen, zwarte bessen en bramen) terug met 60 procent. Het Zeeuwse areaal van deze klein-fruitsoorten bedroeg in 1961 nog 675 hectare en in 1967 was het 280 hectare. Ook het areaal aard beien in de volle grond neemt sterk af. ter vertrek van vreemdelingen, over wegend buitenlandse arbeidskrach ten, uit resp. naar enige Zuideuro- pese en Noordafrikaanse landen en Turkije. Slt'ini voor verpleegstersschool te Taiizauia DEN HAAG. 24-2. Aan du uitbl'ei- ding van een sinds 1962 bestaande verpleegstersschool in Mwanza, Tan zania zal Nederland ca f 393.000 uit. publieke en particuliere middelen bijdragen. Dit bedrag zal worden besteed voor de bouw van een nieuw tehuis, ontworpen door een Neder landse bouwkundige, waar 45 leer lingen gedurende 3 jaar een oplei ding tot verpleegster ontvangen. *De school maakt deel uit vim het re gionale ziekenhuis te Bukumbi; de opleiding geschiedt onder toezicht van het diocees Mwanza in samen werking met het ministerie van ge zondheidszorg in Tanzania. Stormstuw bij Antwerpen BRUSSEL, 24-2. Op een vergade ring van het Belgische adviescomité voor de zeediensten op de Schelde is donderdag in Antwerpen mede gedeeld, dat de bouw van een storm stuw in de Schelde bij Antwerpen in studie is genomen. Dit probleem eist bijzondere aan dacht wegens de indijkingen en dijk verhogingen op Nederlands gebied langs de Schelde, het voortdurende uitdiepen van de rivier en de regu- larisatie van de bedding. ,Sic transit HONGKONG. 24-2. Het Neder landse passagierschip „Tegelberg" heeft zijn thuishaven Hongkong ver laten voor zijn laatste reis. De der tig jaar oude en 14.300 ton metende „Tegelberg" is de eerste van een se rie van vier passagierschepen die de Royal Interocean Lines dit jaar uit de vaart zal nemen in verband met de opheffing van de passagiersdienst op haar Verre Oosten-Afrika-Zuid- Amerika lijn. De andere zijn de „Tjitjalengka", ..Boissevain" en „Ruys", alle wel be kend onder de toeristen naar dit deel van de wereld. Op zijn laatste reis bezoekt het schip de Japanse havens Kobe, Na- goya en Yokohama en keert dan me dio maart in Hongkong terug waar ZIERIKZEE (Adv.). Prijsopgaaf voor brood, spek en gort voor even tueel te houden Armen-IJsfeest, kunnen ingediend worden bij de penningmeester. NOORDGOUWE. Een 71-jarige vrouw is overleden nadat zij negen dagen achtereen had geslapen. ZIERIKZEE. Door de zware mist geraakte de van Middelburg komen de Spoorbootvoorbij Kortgene aan de grond, waar zij vier uren vast zat. ZIERIKZEE, In de Concertzaal werd door enige heren dilettanten een uitvoering gegeven ten voordele van de algemene armen. BURGH. Tegen de hervormde predikant van Eikerzee zal een aan klacht worden ingediend wegens hel van af de preekstoel opruiend toe spreken van een partij in onze ge meente. BRUINISSE. Mei veel opgewekt heid vierde de Christelijke Jonge- dochtersvereniging haar jaarfeest en tevens het 15-jarig bestaan. ZIERIKZEE. De Rederijkersver eniging Concordiaorganiseert a.s. zondag een buitengewone soirée voor leden en voorwaardelijke leden met hun dames. ZIJPE. Bij het opladen van vee voor Rotterdam aan boord van de Zierikzeese boot viel een os in het water, zodat de boot tengevolge van de reddingsakties 20 minuten ver traging had. REN ESSE. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd dat de heer F. D. A. Baron van Boetzelaer, burgemeester alhier, is benoemd lot secretaris de zer gemeente. BRUINISSE. Alhier is een Nuts- vereniging genaamd „Eloquentia" opgericht, die het houden van lezin gen cn voordrachten zal voorslaan. het van zijn losse inventaris, zoals servies, meubilair en stoffering, ont daan zal worden. Een speciale be manning brengt het daarna naar Tai wan waar het uiteindelijk op de schroothoop van een scheepssloper in Kaohsiung zal belanden. Genoemd naar een van de direc- tere-oprichters van de „Koninklijke Pakketvaart Maatschappij" (K.P.M.) begon de „Tegelberg" haar carrière in de 'luxueuze lijndienst tussen het toenmalige Nederlandsch Oost-Indië en Afrika. Tijdens de tweede wereld oorlog deed het dienst als troepen- transportschip. De oorlogscommuniqué's uil het vroegere Aden, tegenwoordig de volksrepubliek Zuid-Jemen, zijn niet imposant: het gaat om enkele doden en een buit van enkele kisten muni tie alsmede een voorraadje Maria Theresia-daalders, de in deze stre ken nog steeds gangbare munt van het vroegere Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk. Gebeurd is dit: troepen van de re publiek met inilitie van het heersen de nationale bevrijdingsfront N.L.F. zijn aan de slag gegaan om Beihan degelijk in republikeinse handen te brengen. De sheriff van Beihan, een vooraanstaande figuur toen de En gelsen nog dachten hun kolonie Aden te kunnen overdragen aaneen Zuidarabische federatie, leeft thans in Saoedi-Arabië. Opmerkelijk is dat aan de slag ook deelgenomen werd door troepen van de republiek Jemen. En waar schijnlijk is hel niet zo dat de rege ring van Zuid-Jemen, net een paar maanden onafhankelijk, zoveel moeite heeft met opstandige burgers maar dat Jemen en Zuid-Jemen el kaar gevonden hebben om samen op te trekken tegen alles wat royalis tisch is. De operatie tegen Beihan is dan waarschijnlijk meer een poging om de legers van de Jemenitische royalisten een klap toe te brengen en hun verbindingen met Saoedi-Ara bië te verbreken. En daarvandaan komen zowel de wapens als de daal ders. Toch hulp Sinds de Egyptenaren besloten om zich terug te trekken uit het Jeme nitische avontuur, hebben de roya listen vrij wat gebied terugveroverd op de republikeinen. Tot overeen stemming tussen die twee kwam het uiteraard niet. Maar intussen zitten de republikeinen toch niet zonder hulp. De Russen hebben vliegtuigen ge leverd met inbegrip van technici om ze vliegwaardig te houden. Syrië levert de piloten en bovendien nog wat oorlogsmateriaal. Algerije stuurt geld. De Chinezen hebben een ploeg geniesoldaten in het land, die on langs met een brug behulpzaam wa ren om de omsingeling van de repu blikeinen in de hoofdstad Sana ie verbreken. De bedoeling van de overeenkomst lussen koning Feisal van Saoedi- Arabië en president Nasser van Egypte was de rust te laten weerke ren in de zuidwestpunt van het Ara bisch schiereiland. Een zelfde doel werd door de Britten beoogd toen ze het gezag in hun kolonie Aden over droegen aan het N.L.F. De uitkomst schijnt nu te zijn dat republikeins- gezinde groepen hier, zowel in Je men als in Zuid-Jemen, druk doende zijn met weer nieuwe buitenlandse hulp de strijd levende te houden, die al zo lang dreigt de toch al spreek woordelijke Arabische verdeeldheid op te laten laaien tot een werkelij ke onderlinge strijd. Feuilleton door Gré de Boer Cor Bergenaar liep in zijn nieuwe zwarte pak naast de bedrijfsleider door de grote drukkerij. Gelijk wist hij; van het oude intieme bedrijfje, waar ik als leeriingzetter ben begon nen, is niets meer over. Ik kan zelfs niet meer 'bij benadering zeggen, waar vroeger de bokken stonden. En het steen. En de proefpers. En de lo ketten met het ijzerwit. De bedrijfsleider raadde misschien zijn gedachten: „Van het oorspron kelijke bedrijf is niets meer over, meneer, dat was te bouwvallig ge worden. Het is helemaal tegen de grond gegooid. U ziet het, hier is allemaal licht en ruimte. Niemand hoeft de ander in de weg te lopen. Zeer bewust is er voor gezorgd, dat er tussen dc bokken cn de persen en andere machines overal brede paden zijn. Dat werkt niet alleen ef ficiënter, maar ook prettiger". De bezoeker knikte enkel 'en keek rond. Van het personeel kende hij niemand meer, maar dat was ook niet te verwonderen. Toen hij er in 1933 als jongmaatje-duvelstoejager voor het eerst zijn voetstappen zette, waren er drie zetters en twee druk kers, die stuk voor stuk boven de veertig waren. Mensen, die nu al lang gepensioneerd waren, als ze nog leefden, dacht hij. Dit is de nieuwe generatic, waarschijnlijk grotendeels import. Hij bekeek de moderne persen, onderwijl luisterend naar de uiteen zetting van de bedrijfsleider. En reeds dit eerste uur voelde hij de verholen antipathie van do ander. De onderzoekende blik. toen de ad- vokaat van Weiwen hem aan be drijfsleider Lcurke had voorgesteld. Ze hadden elkander stevig de hand (gedrukt, waarna de docht door ver schillende afdelingen was begonnen. Terloops had Leurke zich laten ont vallen; „Eigenaardig, meneer Ber genaar, 'dat meneer Varsink nooit iets over uw bestaan heeft verteld. „Wij waren in bepaalde opzichten heel intiem met elkaar, zakelijk ge zien tenminste. Ik was, om het zo maar eens te noemen, zijn vertrou wensman, begrijpt u?" Bergenaar had alleen maar ge knikt. Ik zal geen vertrouwensman nodig hebben, wist hij nu. En zeker niet deze meneer Leurke. Natuurlijk zal ik de man niet voor het hoofd kunnen stoten. Hij weet waarschijn lijk alles van de drukkerij af. Doch ik zal alleen van die kennis profi teren. Meer niet. Wie en wal ik ben geweest tot op dit ogenblik, gaat hem niet aan. Gaat niemand in deze stad iets aan. Hij hoeft zelfs niet te weten, 'dat ik uit Laarhoven kom. Binnen enkele dagen zetel ik hier. De eerste tijd moet ilc hem wel dul den als mijn rechterhand, want ie mand moet me toch wegwijs ma- kon cn ik ben in menig opzicht voor lopig van hem afhankelijk. Maar ik zal van meet af aan afstand schep pen tussen mijn bedrijfsleider en me zelf. Niet omdat ik me nu opeens te groots voel, integendeelToch mag ik dit mannetje niet. Waarom niet. kan ik momenteel niet verkla ren. De toekomst zal hel wel uit de doeken doen. Zulke mensen verspre ken zich op zeker ogenblik of ze la ten zich dusdanig in de kaart kijken dat je door hebt. waarom ze je niet mogen. Aan mij zal hij niets mer ken. sindsdien is hier een be scheiden begin gemaakt met een eigen binderij, omdat we de laatste paar jaren voor een uitgeverij in Amsterdam pockets drukken met een vrij grote oplaag. We binden ze nu zelf in. zoals u zelf kunt zien. Het plastificeren van de omslag ge schiedt ook door onszelf, dat zal ik u straks laten zien en...." „Ik 'kan 'in één morgen toch niet alles onthouden, constateerde hij rustig. Zodra ik me hier definitief gevestigd heb. ga ik dan eens die afdeling, een and-ere keer deze af deling bekijken. Kalmpjes aan en op mijn manier. Als ik wat wil weten, vraag ik het aan een van de men sen. Dat is veel effectiever". Tegen half elf hadden Leurke en de nieuwe direkteur het rondje door het grote bedrijf gemaakt. In het kantoor zat van Werven, die intus sen een bespreking had gehad met de boekhouder cn de andere be drijfsleider, die sedert de ziekte van Nico Varsink zijn plaats in het pri- vékantoor had ingenomen. Bergenaar had bij zijn binnenkomst in het kan toor zijn hand gedrukt en meteen een sympathieke indruk van hem gekregen. Nu begreep hij ook dat Aldorna do eerste bedrijfsleider was, voornamelijk de theoreticus, en Leurkc de technicus, die het pa troonsdiploma bezat en zo ongeveer alles wist van do zetterij, de druk kerij en de binderij. Met Alderna zou hij waarschijnlijk beter en ge makkelijker samenwerken dan met de ander. Van Werven stond op. ..Zo .me neer Bergenaar, en hoe vindt u de zaak? Wel wat veranderd bij vroe ger, nietwaar?"" „Inderdaad", knikte de aangespro kene. Zo op het' eerste gezicht lijkt alles uitstekend opgezet te zijn". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3