DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drs. Bogaers niet achter plan Commissie van goede diensten Geen kernwapens in Vietnam MORRIS Meer recruten in V.S. opgeroepen Een en twintig patiënten omgekomen bij brand in Engelse inrichting Sportvissers houden 8 clubwedstrijden Panamakanaal geblokkeerd s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 febiiiari 1968 124ste jaargang Nr. 19951 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Dreigende scheuring in K.V.P. DEN HAAG, 25-2. In een uitge geven verklaring zegt de K.V.P.- commissie van goede diensten het noodzakelijk te vinden, dat er tus sen de leden van het dagelijks be stuur een band van onderling ver trouwen bestaat, zodat dit college als „een hecht team aan de partij lei ding kan geven". Dit houdt, naar de opvatting van de leden van de com- NEW YORK, 26-2. President Johnson heeft premier Alexei Ko- sygin van de Sow jet-Unie verzekerd dat Amerika in Vietnam geen tak- tische kernwapens zal gebruiken, zo heeft het Amerikaanse weekblad .Newsweek" van Russische diplo maten vernomen. In de rubriek „Periscoop" van het vandaag (maandag) verschenen num mer staat; „De Russen zijn kennelijk tevreden gesteld (met de medede ling) dat de Verenigde Staten geen taktische kernwapens in Vietnam zullen gebruiken. Russische diplo maten zeggen dat president Johnson de Russisahe premier Kosygin ver zekerd heeft dat dit het Amerikaan se standpunt is". Toch demonstratie in Paramaribo PARAMARIBO. 24-2. De bond van „oud-strijders" in Suriname heeft, nadat de overheid aanvankelijk een vergunning had geweigerd, toch toestemming gekregen om te demon streren. De bond had de bedoeling om bij aankomst in Suriname van de Nederlandse vice-premier, drs. J. Bakker, een demonstratie te hou den als een protest tegen de houding van de Nederlandse regering in het Surinaams-Guyanees grensgeschil, tegen uitlatingen van enkele Neder landse parlementariërs en tegen het „geschrijf" over deze grenskwestie van enkele Nederlandse kranten. Levenslang voor moord uit medelijden MAIDSTONE, 24-2. Een zoon, die zijn doodzieke 78-jarige moeder om het leven bracht omdat hij haar lij den niet langer kon aanzien, is vrij dag in Maidstone (Engeland) tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. De rechter zei. dat hij het mi nisterie van binnenlandse zaken om invrijheidsstelling kon vragen. De 53-jarige zoon bekende zijn moeder met een kussen te hebben gesmoord, nadat zij gezegd had te willen sterven Hij had haar zeven jaar lang verzorgd. missie in, dat elk lid van het dage lijks bestuur zich ervan bewust is de gehele partü te vertegenwoordigen en niet alleen een deel daarvan. „Voorts dat hem ten volle gelegen heid gegeven wordt - en dat hij die gelegenheid benut - zijn eigen bij dragen te leveren tot een open en vertrouwvolle discussie binnen het bestuur en dat hij zich gedraagt naai de daarop volgende beslissingen van het bestuur. Dit sluit niet uit, dat in bijzondere gevallen in onderling overleg ook bekendheid wordt gege ven - bij voorkeur door de voorzit ter - aan afwijkende meningen. Uit gaande van deze „spelregels" advi seert de commissie tot de volgende samenstelling van het dagelijks be stuur van. de K.V.P.voorzitter: mr. A. van der Stee, vicë-voorzitster: mej. G. S. H. M. Kok; vice-voorzit ter: drs. P. C. W. M. Bogaers; vice- voorzitter: drs. H. A. M. Eisen; le den: F. G. van der Gun, A. J. Her- mes. mr. A. Q. C. van Ruiten, ir. J. L. Siepman, drs. H. H. Veriniga. Drs, P. C. W. M. Bogaers, de oud minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in het kabinet- Cals, heeft desgevraagd tegenover het A.N.P. verklaard, dat als de Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Vondsten in polder Oostelijk Flevoland EMMELOORD, 24-2. Archeologi- sche vondsten in Oostelijk Flevo land hebben de zekerheid verschaft, dat omstreeks 3500 jaar voor Chris tus het gebied van de IJsselmeer- polders reeds bewoond was door Wel wist men dat ongeveer 2000 jaar voor Christus in de Noord-oost polder reeds vroegere landbouwers woonden, maar een ander onderzoek in Oostelijk Flevoland heeft feiten van nog eerdere datum aan het licht gebracht. In deze polder zijn namelijk gra ven gevonden, waarin zich nog men selijke resten bevonden. Op de sche del na waren deze skeletten in dus danige staat dat ze niet meer te con serveren waren. Ook zijn aardewerk- scherven en vuurstenen aangetrof fen. Deze lagen verzameld in zoge naamde brandputten. Enkele van de vuurstenen zijn gebruikt als werk tuigen. Doden en gewonden bij verkeersongelukken AMSTERDAM, 23-2. In Nederland sterven per jaar 2700 mensen ten ge volge van wegverkeersongevallen en worden rond 40.000 mensen ernstig gewond. Verkeersongevallen vormen bjj mannelijke personen van 5 tot 35 jaar verreweg de belangrijkste doodsoorzaak en een belangrijke oor zaak van ernstig letsel. WASHINGTON, 24-2. President Johnson overweegt plannen om 50.000 reservisten onder de wapenen te roepen om het hiaat in de troe pensterkte in de Verenigde Staten op te vullen dat is ontstaan door de grotere behoefte aan militair perso neel in Vietnam. Dit is gezegd in kringen die in nauw contact staan met het ministe rie van defensie in Washington. Het „Pentagon" maakte voorts officieel bekend dat in april 48.000 nieuwe dienstplichtigen zullen worden opge roepen, het grootste aantal in één maand sedert bijna twee-en-een-half jaar. Ook dit besluit houdt verband met de militaire toestand in Vietnam, die door president Johnson „zeer ernstg" is genoemd. In maart komen 41.000 recruten onder de wapenen. Vorige week werd een begin ge maakt met de overbrenging van 10.500 militairen naar Vietnam, waardoor de totale sterkte daar op 510.500 man komt. Zoals gemeld is het voorlopige plafond voor Viet nam op 525.000 man gesteld. Eind vorig jaar zei generaal Westmore land te menen aan een dergelijke sterkte voldoende te hebben. Sedert 1950 is het aantal doden twee en een half maal zo hoog ge worden en het aantal gewonden ruim driemaal. Het aantal motorrij tuigen is bijna verzesvoudigd. Van 1950 tot 1964 is onder autobestuur ders het aantal doden verzesvoudigd en het aantal gewonden vervijfvou digd. Bij bromfietsers is het aantal doden achtmaal en gewonden vijf tienmaal zo groot geworden. Voor alle leeftijden tezamen nemen onder de doden de voetgangers nog altijd de eerste plaats in, gevolgd door fietsers, bromfietsers, passagiers en bestuurders. Onder gewonden staan bromfietsers bovenaan (eenderde deel), nemen passagiers de derde en voetgangers de vierde plaats in en komen fietsers en bestuurders resp. op de tweede en vijfde plaats, even als bij de doden. Schaft Amerika visum af? AUSTIN (Texas), 24-2. Toeristen uit bepaalde landen, voornamelijk West-Europa zullen zonder visum een bezoek brengen als een plan voor het bevorderen van het bui tenlandse toerisme dat aan het Amerikaanse congres is voorgelegd wordt aanvaard. 51 Tigon" is dood voordracht van de commissie-CaIs door het K.V.P.-partübestuur wordt overgenomen hij de kandidatuur van het vice-voorzitterschap niet zal aanvaarden. In het geheel van de door de com missie van goede diensten gevonden oplossing ontbreekt z.i. - helaas - een minimum aan vertrouwen en ge loof. Op de vraag, of hij eventueel ook zou bedanken als lid van de K.V.P. antwoordde drs. Bogaers desge vraagd, dat hij deze vraag thans nog niet kan beantwoorden. „Het ant woord moet wachten tot dinsdag en dan zal het een duidelijk antwoord zijn", aldus de oud-minister. V rou w verongelu k l HEERENVEEN, 25-2. Zondagavond is de 77-jarige ongehuwde mej. L. B., bewoonster van de Julia Jan Wouterstiichting te Heei-en veen-Zuid bij een verkeersongeval om het le ven .gekomen. De vrouw die zeer moeilijk ter been was en zich voort bewoog met behulp van twee stokken, werd op de rijksweg 32 door een personen auto tegen het wegdek gesmakt en vervolgens door drie auto's overre den. Gezien de verwondingen moet het bejaarde slachtoffer direct zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Problemen rond de Mammoetwet UTRECHT, 24-2. Naar het oordeel van de heer Vlasblom, voorzitter van de v.g.l.o.-seotie van de Protestants Christelijke Onderwij zers vereniging moeten alle leerkrachten, die ha hel bezit zijn van de akten R., U. en/of V. voor of na 1 augustus aanstaande behaald, bevoegd zijn voor het m.a. v.o., l.a.v.o. en l.e.a.o. De invoering van de wet op het voortgezet onder wijs roept allerlei problemen op. Dit is er een van, want vlogens de hui dige opvatting zullen deze leer krachten voor 31 juli 1968 aan een v.g.l.o.-school werkzaam moeten zijn. Als deze interpretatie juist is, wordt daarmee onrecht gedaan aan deze groep vakleerkrachten, zo zei de heer Vlasblom op de jaarverga dering van de v.g.l.o.-sec'tie van de P.C.O.V. in Utrecht. Zomeruitverkoop begint 18 juli DEN HAAG. 24-2. De raad voor het grootwinkelbedrijf heeft het ver zoek aan het bestuur van het hoofd bedrijfschap detailhandel om de aan vangsdatum van de zomeruitverkoop eerder te stellen ingetrokken. Thans staat vast, aldus een mede deling van het hoofdbedrijfschap dat deze datum voor 1968 is vastgesteld op donderdag 18 juli. Ook de Kamers van Koophandel te Eindhoven en Hengelo zullen dit jaar geen afwijkende regeling vast stellen. Nederlandse ballon naar Marokko DEN HAAG, 25-2. Uit Marokko ontving de Haagse Ballon Club de uitnodiging om te willen medewer ken aan het regeringsprogramma dat in de hoofdstad Rabat wordt voor bereid. Tijdens de troonfeesten op 3 maart zal koning Hasan persoonlijk en met zijn regering de start van de Neder landse ballon Nimbus bijwonen. De piloten Nini en Jan Boesman, als mede Jacques Demenint en een groep technici vertrekken dinsdag naar Marokko om daar de eerste sportvaart, die ooit in dat deel van Afrika werd ondernomen, voor te bereiden. De Marokkaanse minister van P.T.T. heeft medegedeeld de bal lon te willen gebruiken voor post vervoer. Er zal een bijzonder her denkingspoststempel op alle ver voerde post worden geplaatst. f pw(:je vu* l.r&S Vuur eist slachtoffers SHREWSBURY, 26-2. Bij een brand die vannacht in de vrouwen- afdeling van een psychiatrische in richting in de Engelse stad Shrews bury gewoed heeft zfjn 21 vrouwe lijke patiënten om het leven geko men. Veertien anderen moesten met min of meer ernstige verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Naar mededeling van de politic waren alle slachtoffers 60 jaar of ouder. Britse staatsbedrijven niet efficiënt? LONDEN, 24-2. Gebrek aan effi ciëntie bij de Britse bedrijven wordt in een vrijdag verschenen rapport van het Britse Institute of Economie Affairs een voorname oorzaak ge noemd van de slechite economische situatie in Engeland van de afgelo pen jaren. In het rapport staat dat het rendement van de investeringen in de staatsbedrijven sedert 1955 een zesde tot een derde heeft bedra gen van het rendement bij partiku- iiere ondernemingen. Wordt Soeharto volledig president? DJAKARTA, 24-2. De invloedrij ke Indonesische Moslem-partij Nah- datoel Oelama heeft zich vrijdag achter degenen geschaard die gene raal Soeharto tot volledig president benoemd willen zien. Ean van de lei ders van de partij, Soebtsjan, die tevens vice-voorzitter is van het volkscongres, herinnerde èr aan dat de Nathdetal Oelama vorig jaar maart al met een desbetreffend voor stel was gekomen, maar dat Soe harto er destijds weinig voor scheen te voelen. De partij geloofde nu dat de generaal, op het ogenblik nog waarnemend president, er nu anders over denkt. Het voorstel heeft de laatste tijd 'terrein gewonnen. Vlaggen bij blijde gebeurtenis op Hel Loo DEN HAAG, 24-2. In verband met de a.s. blijde gebeurtenis op het Loo is aan de beheerders van de rijksge bouwen opdracht gegeven om ter stond na de officiële bekendmaking van de geboorte van alle rijksgebou wen de Nederlandse vlag met oran jewimpel te doen uitsteken. Mocht de geboorte na 4 uur n.m. bekend worden gemaakt, dan zal de volgende dag worden gevlagd. In het geval één dezer data op zondag, op goede vrijdag, tweede paasdag of 4 mei valt, wordt op de dag daarna gevlagd. H.S.V. „Oosterscheble' LONDEN, 24-2. De dierentuin van Manchester heeft zijn „Tigon"" - een kruising tussen een tijger en een leeuwin - verloren. De „Tigon", die de naam Rita clroeg, werd tot een der zeldzaamste dieren ter wereld gerekend en was 12 jaar geleden door de toenmalige sultan van Marokko aan de dieren tuin geschonken. ZIERIKZEE, 23-2. Tijdens de in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gehouden jaarvergadering van de Zierikzeese Hengelsportvereniging „Oosterscheldc" werd het voorlopige programma voor de in 1968 te hou den wedstrijden vastgesteld. Op zaterdag 23 maart a.s. is de eerste wedstrijd gepland in de om geving van de N. Bout; op 27 april volgt de tweede wedstrijd op een nog nader bekend te maken plaats; op Hemelvaartsdag (23 mei) wordt de derde wedstrijd gehouden. Verder volgen dan nog wedstrijden op res pectievelijk 19 juli; 19 oktober; 2 no vember; 30 november en 21 decem ber. Verder zal worden deelgenomen aan de hengelconcoursen van de H.S.V. „Het Zijpe" te Bruinisse en van „De Krabbe". Voor het kampi oenschap zijn nu reeds waardebon nen van resp. f 50,f 20,en f 10,— beschikbaar gesteld terwijl verder drie wisselbekers op de win naars staan te wachten. Tevens zul len extra prijzen ter beschikking worden gesteld, voor de zwaarste vis, zowel binnen- als buiten wedstrijd verband. De brand ontstond, door nog on bekende oorzaak, kort na midder nacht in een dagverblijf op de eerste verdieping van de vrouwen-afdeling. De Shelton psychiatrische inrichting herbergt 800 patenten. Sommige ge bouwen van het complex zijn meer dan 100 jaar oud. Onmiddelijk na het brandalarm rukte de brandweer van Shrewsbury uit en ook uit de onmiddelijke omge ving werden brandweerlieden opge roepen, terwijl in het grootste zie kenhuis van Shrewsbury alles in ge reedheid werd gebracht om een groot aantal patiënten op te nemen. Met behulp van extra verpleeg sters konden de meeste patiënten het brandende gebouw uit worden ge leid. Alle gewonde patiënten kregen in het ziekenhuis kalmerende midde len toegediend. De toestand van twee vrouwen geeft volgens artsen reden tot zorg. Vietnamese oorlogsslachtoffertjes naar Nederland DEN HAAG, 24-2. Op dinsdag 27 februari komen weer enige Vietna mese oorlogsslachtoffertjes in Ne derland aan. Ditmaal zijn het er vier, twee meisjes en twee jongens, in leeftijd variërend van 10 tot 13 jaar. Hun letsel bestaat uit brandwonden en verwondingen door een mijnex plosie. Zij zullen op Schiphol wor den verwelkomd door hun 14-jari- ge landgenootje Troungh Phai-Anh- Dao, een meisje dat reeds geruime tijd onder de zorgen van de „Stich ting Terre des Hommes Nederland" in ons land verblijft. De Vietnameesjes gaan voorlopig naar de buitenkliniek van prof. dr. S. van Creveld in Huizen (N.H.), evenals de zes die "op 19 december j.l. hier zijn gearriveerd. Brugge's leukeniie- patiëntje overleden BRUSSEL, 24-2. Eliane de Feyter, het vier jaar oude leukemiepatient je dat, toen bekend werd dat zij ten dode stond opgeschreven uit alle delen van de wereld post en ge schenken ontving, is in een zieken huis in Brugge overleden. Militairen op de Belgische lucht machtbasis te Koksijde maakten vo rige maand lange werkdagen om or de te scheppen in de lawine, die ont ketend werd toen in de Belgische pers een oproep verscheen om het meisje voor het laatste Kerstmis een kaartje te sturen. Matroos sprong man na FRANKFORT. 24-2. De Rotter damse matroos Hein Minnard van het vrachtschip „Johan Evert" heeft een 26-jarige man, die met een sprong van een brug over de Main een einde aan zijn leven wilde ma ken, op het droge gebracht. Hij moest daarvoor een duik in het ijs koude rivierwater maken. De levens moede ligt nu in een ziekenhuis. Minnaard nam een hete grog en ging weer aan zijn werk. PPANAMA, 26-2. Sinds zondag zijn bijna 60 schepen opgesloten in het PPanamakanaal door het vast lopen van de Japanse ertstanker „Sjozan Maroe". z z Het met 50.000 to nerts geladen schip is in een smal deel van het kanaal op een zandbank gelopen. 't Putje', van Nieuwerkerk: dit scheldwoord dat smalenderwijs uil- gevonden werd om de zwembad plannen van de gemeente Duiveland naar de prulle bak te verwijden staat nu als een erenaam geschreven op de tekeningen die voor dit in- structiebad zijn ontworpen en intus sen ter goedkeuring zijn voorgelegd aan „Middelburg". Dat het Nieuwer- kerk ernst is met het zwembad is te lezen in een artikel naar aanleiding van een door b. en w. gehouden persconferentie, dal elders in dit nummer is opgenomen. Foto: een perspectieftekening van de schuur waarin Duiveland over niet al te lange tijd hoopt de jeugd van de zes lagere scholen te kun nen ontvangen voor zwemles in een in te bouwen instructiebad, dat aan alle eisen voldoet. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f„Jel) v in een glimlach. b De diepste wanhoop uit zich Meer bewolking Verwachting tot dinsdagavond. Vanuit het noorden verder bin- nendrijvende wolkenvelden, en op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht in het noor den van het land temperaturen om het vriespunt, elders lichte tot ma tige vorst; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.14. Maan op 7.45. onder 17.12. Nieuwe maan: 28 febr. te 7.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 febr. 2.53 v.m. 15.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 febr. 2.43 v.m. 14.59 n.m. Springtij: 1 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgebreid hogedrukge- bied, waarvan de kern zich van dc oceaan in oostelijke richting naar de Britse eilanden verplaatste en een tweede, dat zich boven noordwest Rusland ophield, beheerste afgelopen zondag het weer in onze omgeving. Het veroorzaakte in ons land vrij zonnig weer en oostelijke wind, die koude lucht uit Duitsland aanvoer de. In deze lucht werden in de nacht van zondag op maandag plaatselijk minimumtemperaturen van 6 tot 7 graden onder het vriespunt geno teerd. Om het hogedrukgebied heen trekken frontale storingen van IJs land naar Scandinavië. Een ervan zal via Denemarken en noord Duits land tot Nederland doordringen, In verband daarmee moet het komende etmaal op wolkenvelden gerekend worden, die met noordelijke win den het land komen binnendrijven. Deze wolkenvelden zullen dc nach telijke afkoeling temperen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1