Rennies spaarbank en alle bankzaken! Ds. Pontiaan van Hattem en zijn volgelingen te Zierikzee Gemeente neemt kleedlokaal op „De Saele" over van de S.V. Kerkelijke hulp voor Ghanese boeren Brandend maagzuur, RAIFFEISENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND Rendez-vous met eergisteren ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 februari 1968 Nr, 1995U Gemeenteraad üiiivelaml DUIVELAND, 22-2. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Ouiveland onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten ziin nog verschillende belangrijke za ken aan de orde gekomen. Door de sportvereniging Duiveland is de gemeente verzocht het kleedlo kaal op het sportterrein „De Saële" te Oosterland over te nemen. In 1958 gebouwd, beschikte de toenmalige gemeente Oosterland over niet vol doende financiën, zodat de vereni ging dit gebouw uit eigen middelen betaLen moest. Het kostte zonder schilderwerk en normaal onderhoud f 3.000,- waarvoor destijds een rente loze lening van f 2500,- is verstrekt, waarvan door de S.V. een bedrag van f 1925,- is afgelost. Op andere dor pen zijn dergelijke gebouwtjes ei gendom van de gemeente. Besloten werd het gebouw voor de helft van de Stichtingskosten over te nemen, n.l. voor f 3000,-. Op het aanbod van de S.V. om het gebouwtje voor f 50,- per jaar te huren werd niet inge gaan, omdat bij de huur van het sportterrein de huur van een kleedlo kaal is inbegrepen. Besloten werd het gebouw te laten voorzien van een elektrische verlichting, kosten f 600,-. Een bedrag van totaal f 2100,- werd hiervoor beschikbaar gesteld. Voor de binnenkort te verwachten bouwstroom is het nodig dat te Nieu- werkerk in e.cn gedeelte van bestem mingsplan I. t.w. het gedeelte tussen Stationstraat en de Burg. Van Veen- straat, bouwrijp zal worden gemaakt. Totale kosten, opgemaakt door het hoofd van gemeentewerken, bedra gen f 75,000,-. Besloten werd dit be drag hiervoor te verlenen. Door het op 1 januari 1966 in wer kingtreden van de „Algemene Bui- gcriijke Pensioenwet" telt ook de wachtgeldtijd als diensttijd in de zin van die wet. Daarom is de wacht geld genietende, oud ambtenares van het voormalig ziekenhuis te Noordgouwe, mej. M. G. Berman, met ingang van 1 januari 1966 als ..ingetredene bij het algemeen bur gerlijk pensioenfonds aangegeven. Zij heeft van de mogelijkheid gebruik gemaakt om voor de wachtgeldtijd van 1 juli 1967 tot 1 januari 1966 een inkoop-aanvrage in te dienen. Het geen door de directie van het Algem. Burgerlijk Pensioenfonds werd in gewilligd. De inkoopbij drage, groot f 18.654,- moet voor 1 januari 1968 zijn voldaan. Aangezien de gemeen ten zich garant hebben verklaard Voor 25 jaar.... (Oorlogsjaar 1943) BRUINISSE. De rechter te Zie rikzee veroordeelde twee inwoners tot drie weken hechtenis, de een om dat hij een varken heeft laten slach ten, de ander wegens de uitvoering daarvan. ZIERIKZEE. Aan de sneeuwrui mers. te werk gesteld door de ge meenten en waterschappen, kunnen rantsoenen voor zware arbeid wor den uitgereikt, t.w. per week 6 rant soenen brood en 1 vlees, per twee weken 1 rantsoen boter. HAAMSTEDE. De Nederlandse Volksdienst, die zich vooral bezig wil houden met sociale verbeterin gen, hield een propaganda-avond. BURGH. In de vergadering van de landbouw vereniging „C. et C." werd de contributie vastgesteld op 0,50 voor leden tot 3 ha. en f 1 boven 3 ha. OOSTERLAND (Adv.). Te koop een sleperswagen, een handwasma chine en zolang de voorraad strekt tabakszaad no. 25. BRUINISSE. De oudste in woon ster dezer gemeente en van het eiland, mevr. Cajjelle-Boogaart, is op bijna 100-jarige leeftijd overleden. ZIERIKZEE. In het museum wordt een derde zaal ingericht, de voormalige notariskamer, die be stemd wordt voor de vele fraaie scheepsmodellen, die het museum bezit. KERKWERVE. Van hogerhand is bepaald dat het ambt van gemeen te-ontvanger in de gemeenten Kerk- werve en Zonnemaire door dezelfde persoon zal worden uitgevoerd. voor de verplichtingen, voortvloeien de uit de opheffing van het zieken huis te Noordgouwe, moet ook Dui veland aan deze som meebetalen. Een bedrag groot f 3.081,78 werd hiervoor beschikbaar gesteld. Mogelijkheid van verhaal De mogelijkheid is aanwezig dat 50 van dit bedrag op de wachtgelder te verhalen is over een wettelijk toe gestane termijn van 10 jaar. Dit ver haal zal door de Stichting Rode Kruisziekenhuis worden toegepast en regelmatig met de gemeente worden verrekend. Bij zware regenval wordt op de Korte Achterweg te Oosterland Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Lam, 7 uur ds. Hemstede, Vlissingen (jeugddienst). Lutherse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kcrkwerve: 2 uur ds. Ommering, 10 uur zondagsschool. Serooskerke: 11 uur ds. F. v. d. Grift, 9.30 uur zon dagsschool. Burgh: 9.30 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur (bed. H. D.) en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 11 uur ds. Flink. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes. 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. H. S. J. Kalf, Bennebroek. Dreischor: 11 uur ds. Kalf. Ouwerkerk: 11 uur ds. As sendorp. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: io en 6.30 uur ds. Tukker, Zwolle. Brui- nisse: 10 uur ds. T. H. Oostenbrug, Rotterdam. 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur da. Hage, Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur kandidaat J. O. C. Bouma, Utrecht. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland; 10 en 3 uur ds. A. G. van der Stoel, Ber gen op Zoom. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. D. E. Janse, Goes. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink (bed. H. A. en nabetr,). Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 urn* ds. Op den Vel de. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 24 en zondag 25 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280. neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Werkman. Zuster J. Compagnc, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster De Koning-Castel. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Advertentie wateroverlast ondervonden. Dit kan worden opgeheven wanneer door de bestaande (thans vervallen) duiker- brug in de Hofweg een overstortriool wordt gemaakt. Als dan de riolering overbelast is, kan worden geloosd op de watergang. Zowel de eigenaar van de watergang, baron Schimmel- penninck van der Oye, Ambachtsheer van Oosterland c.a., en de beheerder, het Waterschap Schouwen-Duiveland is toestemming verzocht om in voor komende gevallen op deze watergang te lozen. Kosten voor deze te maken overstort bedragen f 1550.-, welk be drag door de raad hiervoor wordt uitgetrokken. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens; dinsdag 27 februari 7.30 uur, bijbel lezing, ds. Karens. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede;. Eucharistieviering om 9.30 uur. Anglicaanse Kerk Nieuwerkerk: zondag van Quinqua gesima, 10 uur v.m. Anglicaanse kerk; Communiedienst (in de Nederl. taal), in het voor dat doel beschik baar gestelde kerkgebouw van de Kath. Apostolische Gemeente te Nieuwerkerk, door G. A. van Kleef, oud-Kath. Bisschop van Haarlem. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. J. H. Cirkel) (toez.): C. Treure, Hasselt; door de gen. synode tot pred. voor b.w. (H'erv.-Ger. Jeugdbond) (vac. A. J. Jorissen): H. J. Smit, Oud- Alblas; te Haaksbergen (toez.): K. Mulder, Zweeloo, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Bleskensgraaf en voor Woerden (4e pred.pl.): G. van Strik, Genemuïden; voor Wezep* (vac. A. Gooyer): K. Schipper, Mid- delharnis. Ger. Kerken Beroepen te Twijzel: kand. A. J. G .Dronkert, Leiden; te St. Anna Parochie: A. van der Zwaag', Ten Boer. Beroepbaar: ds. I. van Til, laatst pred. bij de Ger. Kreken vrijge maakt te Haulerwijk; adres: Ooster- woldseweg 16, tel. 05161-251. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Gorinchem: G. Bij kerk, Oud-Beijerland. FINANCIËN EN ECONOMIE Afschaffing Amerikaanse gouddekking WASHINGTON, 222. Het Ameri- kaanse 'Huis van Afgevaardigden heeft woensdag zijn goedkeuring ge hecht aan het door de regering inge diende wetsontwerp ter afschaffing van de gouddekking voor de dollar. Het wetsontwerp werd aangenomen met' 199 tegen 190 stemmen na een heftig 'debat tussen democraten en opponerende republikeinen betref fende de manier waarop de econo mische gezondheid der Verenigde Staten hersteld moet worden. Krachtens de nieuwe wet zal 10,7 miljard dollar vrijkomen van de 12,1 miljard dollar aan goudreserves die bevroren waren als dekking voor de in omloop zijnde 43 miljard dollar aan bankbiljetten. UTRECHT, 21-2. De heer E. Dyk- stra uit Holwerd is gisteren terugge keerd van een reis naar Ghana, waar hij adviezen heeft gegeven aan de landbouwdeskundige Rigters die daar al geruime tijd in opdracht van het Hervormd Wcrelddiakonaat voorlich ting geeft aan dc boeren. De heer Dijkstra heeft de afgelo pen twee jaar op verzoek van het (D Kerkelijke beroeringen zijn er (he laas) wel altijd geweest en ook in de rijke historie van Zierikzee is er sprake van. In enkele (op de vrijda gen) te plaatsen vervolgen, brengen wy in herinnering de perikelen rond de persoon van de predikant Pontiaan van Hattcm, een herder met een „afwijkende leer", die in het laatst van de I7e en het begin van de 18e eeuw consternatie verwekte door afwijkingen van de leer, die enkele Hervormde predikanten in de gevoelens van Van Hattem hadden menen op te merken. Ds. Pontiaan van Hattem was sinds 31 juli 1672 predikant te St. Philipsland. Dc be roering rond zijn persoon geeft in houd aan een stuk interessante kerk geschiedenis, maar leert tevens dat de toen nog altijd vry prille reforma tie, tolerantie niet tot haar grootste deugden mocht rekenen. Ds. Van Hattem was afkomstig van Bergen op Zoom en studeerde theo logie te Leiden, diende de gemeenten van Tholen, Wouw en Harie en was te St. Philipsland opvolger van ds. Vincent Bolle. Nog in 1676 werd hij uitgenodigd voor een beroep te Brouwershaven en er was toen nie mand, die iets zocht achter ds. Pon tiaan. Dit veranderde door een ge schrift van zijn hand: „Lessen over de catechismus", die door de godge leerde faculteit van Leiden „paradox en ketters" werden genoemd. .,Als Ondanks het feit dus, dat Nico precies wist, dat zijn vroegere vriend nog altijd' niet geslaagd was in het 'leven en tenslotte een nood lijdend boekhoudbureaautje had we ten over te houden, liet hij hem modderen, om geen achterdocht te wekken want wat zou Cor gedacht hebben, als hij een zogenaamde le ning of schenking van zijn vroegere vriend gekregen zou hebben? Dat zou immers voldoende stof tot na denken 'geven? Tot Nico Varsink ziek werd. Aan vankelijk een paar dagen in de maand. Hij liet zich onderzoeken en de dokter gaf hem drankjes en poe ders. Doch de pijn bleef en werd er ger. Observatie in het ziekenhuis. Röntgenfoto's en toen wist men het. Nico Varsink leed aan een kwaal, die al te ver om zich heen had ge grepen in het lichaam, om nog met sukses bestreden te kunnen worden. Na enkele weken keerde hij weer terug naar zijn woonplaats, waar hij nog een paar maanden vocht tegen de steeds intenser wordende pijn en zijn werk probeerde te blijven doen. Tot er een einde kwam aan zijn taaie weerstand. Zijn ziekbed zou tevens sterfbed worden. Nico zag het in en wilde niet met het vreselijke geheim de eeuwigheid ingaan. Hij wilde zijn geweten ontlasten. De dominee kwam en deze hoorde zijn biecht aan. En gaf hem raad. Probeer nog goed tc maken, wat mogelijk is. En dat deed de patiënt. Als tweede nam hij dc advokaat van Werven, al enige jaren de raadsman van de zaak in vertrouwen. Deze besprak het op zijn beurt met een notaris en samen stelden ze een plan samen om de be nadeelde zo goed mogelijk schade loos to stellen, zonder hot bedrijf aan 'te ta9tcn. Tenminste, als de heer Werelddiakonaat 144 speciale ploe gen gemaakt voor Ghana. De „gewo ne" ploegen die in West-Europa te koop zijn zijn namelijk veel te inge wikkeld en te duur voor de Ghanese boeren, terwijl de eenvoudige ploe gen die in Oost-Europa worden ver kocht te prijzig zijn. De heer Dijkstra heeft nu in Ghana de technische problemen van de boe- ds. Van Hattem niet afstapte van zijn libertijnse en godlasterlijke sufferij- en, kon hij niet in de Hervormde Kerk worden geduld", zo meenden de Leidse hoogleraren. Het kon niet uitblijven. Na deze liefderijke ver maning, vlamde het vuur van de ver volging lustig op en in 1683 werd ds. Van Hattem uit het ambt ontzet. Niet minder dan 37 punten van be schuldiging waren tegen hem uitge bracht en hoewel Van Hattem zich hiertegen verdedigde, het mocht niet baten. De kous was echter nog lang niet af en typische rol in het vervolg speelt o.mr één der gewezen dienst boden van de predikant uit zijn „Chlipse" tijd, zekere Dina Jans, die er voor heeft gezorgd dat de gevoe lens en opvattingen van ds. Van Hat tem in Zierikzee kwamen. Zierikzee bleek trouwens te trekken voor de pastorale 17e eeuwse dienstmaagden, want ook Van Hattem's laatste ge dienstige Kaatje Bamis zocht het te Zierikzee. Naar Zierikzee In de kerkeraadsnotulen van 24 december 1683 wordt over laatstge noemde gesproken, naar aanleiding van de ingediende kerkelijke attesta tie. Ze kwam kennelijk ook voor de Zierikzeese kerkeraadsleden ,.uit een verdachte hoek" en mitsdien werd een onderzoek naar haar godsdiensti ge opvattingen ingesteld. In de zomer Bergenaar met een dergelijke rege ling genoegen wilde nemen. En of hij ook wilde voldoen aan de laatste weps van de nu overledene: nimmer de waarheid vertellen aan z'n vrouw en zijn kinderen? Want wat zou dat voor nut hebben? Tegen 'dit laatste verzoek had hij geen bezwaren. De weduwe was al erg getroffen door het overlijden van de man, van wie zij ongetwij feld veel zal hebben gehouden. De kinderen beseften misschien nauwe lijks het verlies, dus die zouden ver der ook van alles onkundig blijven. Maar. Hierop aansluitend ontstond het probleem: hoe moeten we mevrouw Varsink 'duidelijk maken, dat ik, Cor Bergenaar, nu plotseling van de ene op de andere dag mede-eigenaar en directeur ben geworden? Ook daarmede hadden de heren van Werven en Langenaar rekening gehouden. Hot zou heten, dat de heer Bergenaar al enige jaren stille ven noot was, die al een maar zijn geld in de zaak had gestoken. Weliswaar was het een familie n.v. en hadden de belanghebbenden hiervan op de hoogte moeten zijn, doch een en an der was entrc-nous bekokstoofd door direkteur Varsink zelf, in het belang van de zaak. Met deze feiten moest nu eenmaal rekening worden gehouden. Er was een rechtsgeldige verklaring van de overledene, in het bijzijn van ad'vokaat van Werven en notaris Langenaar opgesteld, waarin van deze feiten werd kennis gegeven. En waarin verzocht werd dc heer Bergenaar als nieuwe direk teur te accepteren. Omdat ihij op die positie recht had vanwege het feit, dab hij immers voor éénvierde mede eigenaar was van drukkerij Goverts n.v.? Overigens, aan wie kon anders de algehele leiding en verantwoor- Een fraaie foto van de voormalige molen te Burgh, die de hier in beeld gebrachte hoek op zo overtuigende wijze domineerde. Bouwjaar van deze molen was 1859. ren bestudeerd. Hij is on dei- meer tot de conclusie gekomen, dat zijn ploe gen nog kunnen worden verbeterd - zodat ze ook voor ander werk kun nen worden gebruikt - en dat het zeer goed mogelijk is, ze door ezels te -laten trekken. Er zijn genoeg ezels in Ghana, maar die fungeerden tot nu toe alleen als speelkameraadjes voor de kinderen. van het volgend jaar had de kerke- raad ontdekt dat Kaatje „al vrij vast zat aan de veroordeelde dolingen van Van Hattem". In de eerste weken van 1685 vertoefde de predikant zelf te Zierikzee en (alweer volgens ker keraadsnotulen) „veroorzaakte een vrij grote beroering in de gemoede ren van verscheidene onzer ge meente". Naar verluidde had ds. Van Hat tem het plan om zich metterwoon te Zierikzee te vestigen en de kerkeraad namen de Burgemeester in de arm om dit plan te verijdelen. Dat Lukte wel. Te Bergen op Zoom had de do minee het wat gemakkelijker. Hij werd achtereenvolgens geduld en na dien zelfs beschermd door de stads magistraat. Maar Van Hattem had Zeeland ontdekten trok langs de ste den en door het platteland. Zo ver toefde hij eens op de hofstede „De Helle" onder Noordwelle, eigendom van de toenmalige burgemeester mr. Cornells Pous. Het bleef voor ker kelijk Zierikzee allemaal niet zon der gevolgen. Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! 10 door Gré de Boer ding toevertrouwd worden, nu de zo begaafde en suksesrijke zakenman Varsink was overleden? Cor Bergenaar keek zijn kamer rond. Langzaam begon hij te lachen. „Daar zit je nu, direkteur, in je sa lon. Moet ik hier soms mede-aan deelhouders ontvangen? Och, me vrouw zus en zo, wat aardig, dat u komt kennismaken. Wilt u zo vrien delijk zijn om op die divan te gaan. zitten? Maar niet op het uiterste puntje, want daar komt een veer doorheen. En denk om uw nylons, mevrouw van X tot Y, misschien zijn die stoelpoten niet helemaal glad meer. En u bent meneer Dinges? Prettig kennis met: u te maken. Wilt u een shagje draaien? Daar ligt mijn doosje tabak en vloeitjes liggen er wel in. Kan ik de dames dienen met een kopje thee en een 'biskwietje? Ja, leuk uitzicht heb ik hier, niet waar? Kijk, daar hangt de was van mijn buurvrouw, die blikken dingen beneden zijn vuilnisbakken. Dat kind uit het raam is manke Mientje, die op vierjarige leeftijd onder een auto is gekomen en sindsdien alleen nog met krukken kan lopen. Meneer de direkteur.In m'n versleten C. en A.-tje, dat moet doorgaan voor m'n beste pak. Ik moet nodig een nieuw costuum heb ben, maar de centen ontbreken me nog. Nu ja, ik ben goed voor dui zend driehonderd piek, dat heeft de advokaat me vanmiddag verteld, maar ik heb cr nog niet eens drie honderd om een piekfijn kloffie te kopen. Man, man. het is om je een ongeluk te lachen Doch een paar uur later, toen Cor Bergenaar zich uitkleedde ,had hij in feite zijn besluit al genomen. Ik zou toch zeker gek zijn, als ik het niet deed? (Wordt vervolgd) spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire uw RaiJJeisenbank is niet alleen een spaarbank, wij doen alle bankzaken, rekening-courant, ejfeclen, reisdeviczen'. verzekeringen enz. enz. dal is bijzonder gemakkelijk voor u. alles bj één bank: sparen en uw bankzaken, b j de Raijfeisenbank! Uit de stedelijke kerkhistorie Feuilleton

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7