DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saigon omsingeld door Vietcong en Noordvietnamese troepen De Russische zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee Tuinman Zn. Het gesprek Luns-Brandt Gevaarlijk sujet is in Hamburg gepakt VOORZICHTIGHEID GEBODEN BIJ VOLGENDE APPELCRISIS Strijd tegen armoede in Verenigde Staten Veel vluchtelingen in Jordanië Twee strokartonfabrieken gaan sluiten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Vrijdag 23 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19950 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Zeelandbrug op zomer zegels 1968 SAIGON, 22-2. De Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon is sedert don derdag omsingeld door ongeveer 20.000 man Vietcong. en Noordviet namese troepen. Dit is van ingelichte Amerikaanse züde vernomen na een Vietcong-actie van de zuidkant van de stad. Al eerder waren aanvallen uitgevoerd vanuit de drie andere windrichtingen. Genoemde kringen zeiden dat de zevende en negende ge combineerde Noordvietnamese-Viet- cong-divisics het gebied van de hoofdstad dicht zün genaderd. Ver scheidene bataljons zouden zich op nog slechts een nachtmars afstand bevinden terwijl een nog grotere eenheid op nog twee nachtmarsen af stand is. Het Amerikaanse militaire opper bevel verwacht niet dat de tegen stander erin zal slagen in de stad te infiltreren. Van geallieerde zijde is men dan ook niet overgegaan tot zo genaamde opsporings- en vernieti gingsacties, maar men heeft een ver dedigingsgordel om de stad gelegd. De toestand in Hoc-e De verse mariniers-eenheden die woensdag in Hoe-e zijn ingezet, slaagden er donderdag in een toren op de zuidoostelijke hoek van de ci tadel op de Noordvietnamezen te veroveren. De rood-blauwe vlag van het nationale bevrijdingsfront die daar 23 dagen heeft gewapperd, werd neergehaald en de „Stars and stripes" werd gehesen. Gedurende korte tijd verstomde in de oude keizerstad het oorlogsge- Twee Noordvietnamese studenten mogen Nederland niet binnen AMSTERDAM, 22-2. De stuck'n- ten vakbeweging (S.V.B.) in Amster dam heeft donderdag van het minis terie van buitenlandse zaken een me dedeling ontvangen, dat dc twee Noordvietnamese studenten die k(j voor lezingen had uitgenodigd de toegang tot ons land wordt gewei gerd. De uit Hanoi afkomstige studenten zijn leden van de unie van studen ten voor de bevrijding van Zuid- Vietnam. De organisatie is in feite een studentenunie in ballingschap, omdat deze in Zuid-Vietnam is ver boden. Beide studenten zouden van 18 tot 28 februari lezingen houden voor S-V.B.-afdelingen in diverse univer siteitssteden. Groene Kruis niet enthousiast over wentelwieken UTRECHT, 22-2. Het Groene Kruis is niet zo erg enthousiast over de plannen van de staatssecretarissen voor de luchtmacht en voor de volksgezondheid om een proef te gaan nemen met het inschakelen van helikopters voor het vervoer van verkeersslachtoffers. Het Groene Kruis vreest, dat deze poging om verbetering te brengen in de hulp aan érnstig gewonde ver keersslachtoffers maar in inciden tele gevallen een oplossing zal kun nen bieden. De weersomstandighe den spelen een belangrijke rol en bovendien is het maar de vraag of een ongeluk in de buurt van een goede landingsplaats gebeurt. Grootste ponton van Nederland te water ROTTERDAM, 22-2. Op do werf van Verolme te Heusden (N.B.) is een 50 meter lange ponton - de grootste van Nederland - te water gelaten. Het is in aanbouw voor de N.V. Sleepdienst cn Transporton derneming G. J. Eerland te Rotter dam. De ponton is 11 m. breed, heeft een laadvermogen van circa 1000 ton en is bestemd voor omvangrijke stukken als scheep9secties, kranen, tanks, en ook voor containervervoer in het binnenland. De ponton - ook geschikt voor transpprten over zse - is het 50e vaartuig van de Eerland- vloot. weid donderdag. De Amerikanen en Noordvietnamezen staakten het vu ren om burgers met witte vlaggen in de gelegenheid te stellen veiliger oorden op te zoeken. Zij werden met Amerikaanse landingsboten over de geparfumeerde rivier gebracht naar het zuidelijke deel van de stad waar na de gevechten meteen weer wer den hervat. De Amerikanen hebben opdracht van generaal Westmoreland de stad „koste wat het kost" op de tegen stander te heroveren. Drie Ameri kaanse torpedobootjagers en een zware kruiser bombardeerden al twee dagen onafgebroken de stellin gen van de tegenstander. Er is, volgens de correspondent van het Franse persbureau „AFP" geen sprake meer van het ontzien van monumenten. Als dat nodig is zullen de muren van de citadel stel selmatig worden vernietigd. Het Amerikaanse opperbevel maakte bekend dat de Amerikanen vorige week hun zwaarste verliezen uit de oorlog hebben geleden, name lijk 543 man aan doden. Sedert 1 ja nuari 1961 zijn bijna 18.250 Ameri kanen in Vietnam gesneuveld. Se dert het begin van het Vietcong of fensief sneuvelden 1500 Amerika nen tegen, volgens Amerikaanse op gaven, 37.500 Vietcongsoldaten en N oor d vietna mezen. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een heerlijke fau teuil om erbij te hebben. Wij' hebben zoveel verschillende model len en uitvoeringen, dat u er altijd één vindt waar u in past én die in uw interieur past. Maar past u op: straks vindt iedereen thuis hem zó fijn, dat u nog een tweede nodig heeft. LONDEN. Goed nieuws voor slordige mannen: er is nu een costuum op de markt, dat vrijwel onverwoestbaar is: bij het zitten rekt het, maar bij het opstaan valt alles weer keurig in de plooi. De stof - een kunststof - is vlek- en vetvrij. Bij een demonstratie in Londen dook. iemand in een vijver en bleek na drie uur weer correct gekleed te zijn in hetzelfde pak. Woninginrichters Mol 19, Zierikzee, tel. 2887 Russisch schrijver (en anderen) in hongerstaking MOSKOU, 22-2. Naar in Moskou verluidt is de Russische auteur Joeri Daniel die in een arbeidskamp in de Sowjetrepubliek Moldavië verblijft, in hongerstaking gegaan. Met hem zouden nog een aantal mensen die een straf uitzitten wegens tegen de staat gerichte activiteit, in honger staking zijn gegaan om een betere behandeling te krijgen. Verwanten van de gevangenen hebben een telegram aan president Podgorny van de Sowj et-Unie ge zonden met het verzoek de gevange nen te mogen bezoeken en op de hoogte gehouden te worden van hun gezondheidstoestand De schrijvers Joeli Daniel en An drei Sinjavsky zijn in februari 1966 tot resp. vijf en zeven jaar dwangar beid veroordeeld wegens belastering van de Sowj et-Unie in boeken die zij onder pseudoniem naar het westen hadden gezonden. Van doorgaans welingelichte zijde in Moskou is vernomen dat de Rus sische Veiligheidspolitie doorgaat met de ondervraging van vrienden en verwanten van de vier jonge Russen, die de vorige maand in de gevange nis belandden wegens tegen de staat gerichte activiteit. De ondervraag den zou te kennen zijn gegeven dat zij hun protestcampagne in verband met het proces tegen deze vier Rus sen stop moeten zetten of anders re kening moeten houden met een aan klacht wegens laster. De 32-jarige dichters Natalja Gor- banevskaja die de brief aan de Rus sische autoriteiten heeft getekend waarin om een nieuw proces tegen de vier wordt verzocht, zou de vo rige week zijn aangehouden en naar een psychiatrische inrichting zijn overgebracht. Dit zou ook gebeurd zijn met de 42-jarige dichter, filosoof en mathematicus Alexander Jesenin Volping die eveneens protest had aangetekend tegen het proces. ROME, 22-2. De recente uitbrei ding van de Russische vloot strijd krachten in de Middellandse Zee heeft louter oefeningen ten doel en geen agressie, zo heeft de Russische marine-attaché in Rome op een pers conferentie zeged. Dubbele moord in Berlijns kindertehuis BERLIJN, 22-2. Een nog onbe- kende.man heeft in een Westberlijns kindertehuis een 5-jarige jongen en een 51-jarige kinderverzorgster ver moord en twee 15-jarige meisjes met een mes verwondingen toegebracht. Volgens «en van de gewonde meis jes is de ongeveer 20-jarige maai woensdagnacht haar kamer binnen gekomen. Toen zij om hulp begon te roepen, had hij haar met een mes gestoken. Ook een ander meisje van 15 jaar dat bij haar op de kamer sliep, had de man met zijn mes toe getakeld. Hij zou toen naar een aan grenzende kinderkamer zijn gegaan en daar een 5-jarige jongen hebben doodgestoken. In een andere kamer had het gewonde meisje dat hulp was gaan halen, een 51-jarige kin derver pleegster badend in haar bloed op bed aangetroffen. De moordenaar zou een raam hebben stukgeslagen om het huis te kunnen binnenkomen. Hij zei dat de uitbreiding deel uit maakt van de vorming van een vloot om de Sowjet-Umie niet alleen in de thuiswateren maar ook op verre zeeën te verdedigen. NAVO-functionarissen schatten de sterkte van de Russische vloot in de Middellandse Zee op 25 tot 40 op pervlakte schepen, waarvan de helft hulpschepen. Zij menen dat de Sow- jet-Unie ook een aanzienlij-k aantal onderzeeboten in de Middellandse Zee heeft gestationeerd. BONN, 22-2. Eerst oïider vier ogen en later in tegenwoordigheid van de Westduitse staatssecretaris dr. Lahr en de Nederlandse ambas sadeur mr. de Beus hebben de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns en zijn Westduitse ambtgenoot, de vice-kanselier Willy Brandt, geconfereerd over het vraag stuk van de aansluiting van Enge land en de andere EFTA-landen tot de E.E.G, Er werden over het over leg geen mededelingen gedaan. Mi nister Luns is direct naar Den Haag teruggekeerd zonder de Nederland se journalisten te woord te hebben Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Geen neerslag van betekenis en op vele plaatsen opklaringen, maar in het zuiden van het land aanvanke lijk nog bewolkt: vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt; aanvankelijk krachtige tot matige noordoostelijke wind, tot zwak afnemend, in de noordelijke provincies. 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09. Maan op 6.24, onder 13.03. 25 febr. Zon op 7.37, onder 18.11. Maan op 7.02, onder 14.25. 26 febr. Zon op 7.35, onder 18.13. Maan op 7.28, onder 15.49. Nieuwe maan: 28 febr. te 7.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 febr. 25 febr. 26 febr. 11.58 v.m. 0.45 v.m. 1.58 v.m. 13.25 n.m. 14.30 n.m. 13.13 n.m. 14.13 n.m. HAMBURG, 22-2. Een 35-jarige losarbeider, die de Hamburgse poli tie onlangs arresteerde in verband met de moord op een 7-jarige jon gen, blijkt nog verscheidene andere moorden op zijn geweten te hebben. Kraai in arrest DEN HAAG, 22-2. De Haagse politie heeft een zwarte kraai gearresteerd. Volgens het po litierapport is het dier tijde lijk in bewaring gesteld in de garage van het politiebureau aan de Laan van Poot. Over de kraai hadden de politie al diverse klachten bereikt, de vogel viel mensen en dieren aan. Een bewoonster uit de Fitislaan, die door de kraai achter haar oor werd gepikt, wees de politie de boosdoener aan. Een politieman slaagde er in het dier le vangen. Komt de eigenaar van de kraai niet opdagen, dan verhuist het dier over een paar dagen naar het asiel. AUSTIN TEXAS, 22-2. President Johnson heeft donderdag het congres verzocht miljarden dollars beschik baar te stellen voor een nieuwe aan val op wat hij noemde de crisis van de Amerikaanse steden. Dc tijd dringt, aldus de px-esident. Hij wil in. de komende vijf jaar 2.350.000 woningen laten bouwen, waarmee 2.34 miljard dollar is ge moeid. Johnson vroeg voorts aan dacht voor krotopruiming, federale hulp bij de verzekering van huizon in ghetto's legen schade dooi- oproer, en hulp aan de steden ter verki-ijging van beter vei-voer. De Amerikaanse president zei dat de federale regering al meer dan 22 miljard dollar voor die doelen heeft besteed en dat er veel vorderingen zijn gemaakt, maar dat nog bijna 29 miljoen Amerikanen in armelijk? omstandigheden leven. Hij vroeg het congres de gelden voor de strijd tegen de armoede voor 1969 te verhogen tot 2.18 miljard dol lar. Voor het lopende belastingjaar is 1.77 miljard uitgetrokken. DEN HAAG, 23-2. Vele belangrij ke handelsrelaties, die voor de toe komstige afzet van Nederlands fruit onmisbaar zün, kunnen bü een even tuele volgende appelcrisis groot ge vaar lopen. Bovendien zou invoer van appelen uit andere EEG-landen mogelük kunnen worden. Dit kan gebeuren wanneer by een volgende crisis appelen uit de Nederlandse markt worden genomen tegen de maximaal toegestane pryzen. Dit is te lezen in een cii-culaire van het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nedei-land, die he den (vrijdag) de aangesloten fruit veilingen heeft bereikt. Doel van het ingrijpen bij een cri sis is het weer bereiken van een re delijk evenwicht tussen vraag en aanbod. Dit wordt gefinancierd door de overheid (voor 90 procent) en het Centraal Bui'eau van de Tuinbouw veilingen in Nedeiiand (10 procent). De eerste appelcrisis in Nederland eindigde gisteren. Mocht er binnen- Doden door instorten huis (India) NIEUW DELHr, 22-2. In het dorp Moenirka, nabij Nieuw Delhi, zijn dertien kinderen en een vrouw om het leven gekomen toen een huis in stortte. Twaalf vrouwen en kinde ren werden zwaar gewond. Het huis bezweek toen op het bal kon een groot aantal mensen stond te kijken naar een dansfeest op straat. kort weer een appelcrisis ontstaan, dan zullen de „ophoudprijzen" vol gens de EEG-interventieregeling ho ger mogen zijn dan bij deze eerste crisis het geval was. Bij een maxi mum-uitkering kunnen bij een vol gende crisis de prijzen hoger wor den dan die waartegen in de andere EEG-landen appels op de markt worden gebracht. Dit zou de markt ernstig verstoren. In de circulaire staat dat bij een eventuele crisis daarom waarschijn lijk niet dit maximum uitgekeerd zal worden. Hier komt nog bij dat het Minimumprijzenfonds Appelen van het Centraal Bui-eau op 1 februari een tekort vertoonde van ca 100.000 gulden. Om vierjarige opleiding voor lager beroepsonderwijs DEN HAAG, 22-2. Op het congres van de sectie V.G.L.O. (voortgezet gewoon lager onderwijs) van de Al gemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) zal op 27 april in het Berghotel in Amersfoort worden voorgesteld, te ijveren voor een vierjarige cursus bij alle vormen van lager beroepsonderwijs (LBO). Te vens wordt gevraagd het Sectiebe- stuur op te dragen te ijveren voor een reële aansluiting van het lager economisch administratief onderwijs (DEAO) bij het middelbaar econo misch administratief onderwijs (ME AO). Na te hebben toegegeven, dat hij de 7-jarige Gerald Landwehr uiit Hamburg om het leven had gebracht, biechtte de man op, dat hij in 1961 een verliefd paartje in een bos bij Schwettingen had doodgeschoten en dat hij eind vorig jaar een vijfjarige jongen met een hamei' de schedel had ingeslagen na zich aan het kind ver grepen te hebben. De dader was ver rast toen hij na zijn bekentenis hoor de. dat zijn slachtoffer nog in leven is. Hij bekende voorts alleen al in 1967 op verscheidene plaatsen in Duitsland meer dan honderd kinde ren te hebben aangerand en op twee vrijende paartjes te hebben gescho ten. De man kwam op achttienjari ge leeftijd voor het eerst in de ge vangenis, toen hij een elfjarige scho lier had doodgestoken, waarvoor hij tot acht jaar werd veroordeeld. De politie gelooft dat hij nog meer moor- dep op zijn kerfstok heeft. DJAKARTA. De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Soe- harto, heeft donderdag de heer Soe- bekti als opperrechter geïnstalleerd. BROUWERSHAVEN: 24 febr. 11.52 v.m. 25 febr. 0.41 v.m. 26 febr. 1.51 v.m. Springtij; 1 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Ierland be vindt zich een hogedrukgebied, waar van een uitloper zich naar het noord oosten over Scandinavië uitstrekt. Ten westen van Portugal ligt een la gedrukgebied met een trogvormige uitloper over Zuid-Frankrijk naar de Alpen. Tussen beide systemen wordt een krachtige noordoostelijke lucht- sti-oihing in stand gehouden. Daar mee wordt veel bewolking aange voerd waaruit in het zuiden van het land enige lichte sneeuw viel. Met die noordoostelijke winden wordt ge leidelijk wat drogere lucht aange voerd zodat in het noorden van het land enkele opklaringen voorkomen. De as van het hogedrukgebied ver plaatst zich langzaam naai- het zui den. zodat de wind geleidelijk in kracht afneemt, het eerst in het noorden van het land. Daardoor zal in dit deel van het land de minimum temperatuur in de komende nacht en ochtend wat lager worden dan de af gelopen nacht. AMMAN, 22-2. De Israëlische bombardementen van vorige week hebben tdt gevolg gehad, dat 70.000 mensen uit het grensgebied de wijk hebben genomen naar de omgeving van Amman, zo wordt van V.N.- zijde meegedeeld. Deze massale uit tocht heeft de Jordaanse regering vluchtelingen is een dringend be roep gedaan voor tenten te zorgen. Op het V.N.-bureau voor hulp aan voor grote moeilijkheden geplaatst. Ontslag voor 270 man personeel GRONINGEN. 22-2. De Coöpera tieve Strokartonfabriek „Reiderland" te Winschoten cn de strokartonfa briek „De Toekomst" te Scheemda, die het vorige jaar gefuseerd zijn, worden eind maart gesloten. Het 270 man tellende personeel zal worden ontslagen. Dit is hun donderdagmiddag en -avond meegedeeld. Met de vakbon den is overleg gaande over een zo goed mogelijke afvloeiingsregeling. De wettelijk normaal geldende ont slagtermijnen worden in acht geno men. De directeur van de fabrieken, ir. J. Prummel in Scheemda, deelde mee. dat in de gehele strokartonin dustrie de produktie groter is dan de afzet. Dit is de laatste tijd al zo het geval. Reeds het vorige jaar onder vond men moeilijkheden met de af zet. ..Reiderland" en „De Toekomst" gingen toen tot fusie over, maar deze fusie heeft niet de verwachte en ge hoopte resultaten opgeleverd, voor namelijk doordat de afzet moeilijk heden bleef geven. Door de ophef fing van beide fabrieken valt er een stuk produktiecapaciteit weg en vind er automatisch een sanering plaats in de strokartonindustrie. Voor de beide besturen is dat een heel moei lijk besluit geweest, omdat de her- plaatsingsmogelijkheden voor het personeel, gezien de hoge werkloos heidscijfers in het noorden des lands, gering zijn, aldus de heer Prummel. i l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1