„Man uit het vak" hield causerie over het edelmetaal zilver Afdeling Schouwen-Duiveland C.B.T.B. Koninklijke familie naar Oostenrijk ...om zéker te zijn! Zeeland-route aantrekkelijker door nieuw wegvalt op Noord-Beveland I Afdeling Schouwen PlaUelandsvrouwenbotid ZIERIKZEE, 21-2. De dinsdag avond In Mond ruga ngehouden bij eenkomst van de afdeling Schouwen van de Ned. Bend van Plattelands vrouwen stond in het teken van het zilver. Over dit edele metaal, de be werking en verwerking ervan, hield de heer J. M. L. Tromp, bedrijfslei der van de fa. Jac. Mourer, een in teressante lezing. Het bestuur had, cp verzoek van verschillende leden, deze lezing op de avond vastgesteld. „De belangstelling valt toch wat te gen en de oorzaak is wellicht te zoe ken in de „concurrentie" doordat ook andere verenigingen hun bijeenkom sten deze avond hebben", aldus mevr. MARKTBERICHTEN J. Krips-Doek-man, die als waarne mend presidente optrad en de avond opende. Zilver, in Latijn argentum, werd reeds 300 jaar voor Christus in ge degen vorm gevonden, in Mexico. Amerika, Australië en in Duitsland. Tegenwoordig wordt het niet meer in „gedegen" vorm, d.w.z. in klontjes zuiver zilver, gewonnen. Het wordt nu gewonnen uit lood, zodat nu niet meer gesproken kan worden van zil vermijnen. De wereldproduktie be draagt 5 Vz miljoen kg. Het wordt ge bruikt voor munten, gebruiksvoor werpen en sieraden, in de chemische en elektronische industrie. De prijs van het zilver is een wereldprijs. In 1967 is de prijs drastisch verhoogd tot f 250,- f 260,- per kg. Uienveilillg Midclelharilis Percentageverschil De uitvoer komt nog steeds niet ver boven de vier miljoen kg. uien. In de laaftste verslagweek was dit 4202 ton, waarvan 2196 ton of ruim 50 pet. naar West-Duitsland. Frank rijk kwam als tweede met 577 ton ver achter West-Duitsland aan. De uitvoer naar Afrika bedroeg 507 ton. Naar de Beneluxpartners werd 279 ton verzonden en naar West-Indië 129 ton. Voor het overige waren er geen afnemers van enige betekenis. Op de veiling was er dinsdagmor gen een aanvoer van 33 ton, dit keer grotendeels klasse I. Het prijsver loop blijft zich ongunstig ontwikke len. Zo liep de middel klasse I terug van f 12,59 naar f 12,19 en de klasse II van f 11 naar f 10,75. De grove van klasse II konden zich met een notering van f 12,19 handhaven, doch de klasse II Liep terug van f 11,20 naar f 10,75. De grootste klap kregen wel de drielingen te incasse ren, die met f 11 voor de klasse I ruim f 2 per 100 kg. lager waren dan de vorige week vrijdag. Voor de drielingen klasse II was het prijs verschil zelfs f 2,50 per 100 kg. De picklers noteerden f 11,13 tegen f 11,62 jl. vrijdag. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 25 februari luidt: le klasse: DFS I-Luctor (half 3, scheidsr. K. A. Bomer); Domburg I- Renesse I (half 3, scheidsr. M. Wol- fert); Robur I-Kruiningen I; Zee- landia I-Groede ;I Jong Ambon I- Noormannen I; Hoofdplaat I-Lewe- dorpse Boys I. 2e klasse B: Renesse II-Zonne- maire I (half 3, scheidsr. E. R. Mul der); Goes III-DFS II (11 uur, J. de Winter scheidsr.); Cortgene I-Lactor II; Lewedorpse Boys II-Kwaden- damme I; Jong Ambon II-Domburg II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a s. zaterdag 24 februari luidt: le klasse: 's Heer Arendskerke I- MEVO I (4 uur, scheidsr. J. Zuid- weg); Bevelanders I-Middelburg V; Kloetinge I-VCK I; Beren I-Kats I; Arnemuiden II-Hoek I; Meeuwen II -Zaamslag I. 2e klasse A: SKNWK I-Duiveland I <4 uur, scheidsr. A. In den Bosch); Kloetinge III-WIK I (4 uur, Th. Sies scheidsr.); Nieuwdorp Il-Brouwers- haven I (4 uur, scheidsr. T. J. Hooi kaas); Oostkapelle I-Bruse Boys I (4 uur, scheidsr. S. v. d. Woude); Colijnsplaatse Boys I-Serooskerke I Middelburg VI-Veere I. 3e klasse A: MEVO III-ZSC I (4 uur, scheidsr. M. J. A. Mol); WIK II-Brouwershaven III (4 uur, D. v. d. Wekken scheidsr.); Brouwersha ven II-DFS IV (4 uur, scheidsr. W. Bras); Duivel and II-SKNWK II (4 uur, scheidsr. Th. Kramer); Bruse Boys II-MEVO II (4 uur, scheidsr. A. A. G. de Bilde). J un iorencom petitie Groep A I: Vlissingen A I-Zie- rikzee A I (half 3, scheidsr. J. F. Nijssen); Goes A I-Zeelandia A I; Middelburg A I-RCS A I; Zeeland Sport A I-Arnemuiden A I. Groep A IV: Goes A II-WIK A I (half 3, scheidsr. A. v. d. Broeke); Robur A I-DFS A I (half 3, scheidsr. W. A. Aalbregtse). Groep B X: MEVO B II-SKNWK B I (1 uur 25, scheidsr. N. Speelman,). Groep B XI: Zonnemaire B I- WIK B I (half 3. scheidsr. J. C. de Bilde); Renesse B I-ZSC B I (half 3, scheidsr. K. Baumann). „De term „Echt zilver" is fout", aldus de heer Tromp. Er is wel ver schil in het percentage zilver dat in een bepaald voorwerp verwerkt is. Deze percentages kunnen in Neder land zijn: 92,5 °/o en 83,5 hetgeen af te lezen is Ln de kleur die op elk zilveren voorwerp is aangebracht. Wanneer een zilveren voorwerp zijn ruwe vorm heeft gekregen, aet de meester zijn eigen keur, zijn ,.merk", er in en brengt het naar één van de acht keurkamers in Nederland. Daar controleert men het gehalte, zet de daarbij behorende keur er in, waar na het nog een ..stempel" krijgt van het kantoor en het jaar waarin de keuring is geschiedt. In elk zilveren artikel staan dan ook vier keuren. In kleine voorwer pen staan, vanwege gebrek aan plaats, er slechts twee. De keuren staan niet op een vaste plaats, hoe wel op dit punt wel tradities zyn ontstaan. Het zilver verwerken gebeurt veel al machinaal. Het valt echter altijd van het „handwerk" te onderschei den. Met de hand gemaakt bestek bijvoorbeeld, ligt, in tegenstelling met de machinaal vervaardigde, ge heel in evenwicht in de hand. Zil versmid is een uitermate artistiek vak, dat een jarenlange ervaring eist. Het zijn meestal oudere personen die zich ..meester" kunnen noemen, ter wijl de aanwas van zilversmeden wat terugloopt. Regelmatig onderhoud Werd zilver vroeger voornamelijk gebruikt voor de erediensten, later heeft het in alle stijlen en voorwer pen zijn vorm verkregen. Vooral het 17e eeuws zilver, heeft grote bekend heid. Doordat zilver een edelmetaal is kan het nooit door en door „roesten" of oxyderen. Het eist wel een regel matig onderhoud. Bestek bijvoor beeld dient men na gebruik met ko kend water te reinigen. Voor het poetsen bestaat het aloude polijst- poeder, terwijl de moderne middelen een chemische reactie veroorzaken, die een minimum aan werk vragen. Geboeid werd er naar ,.de man uit het vak" geluisterd, die voor déze le zing een kollektie antiek en moderne zilveren voorwerpen had meege bracht. Mevrouw Krips dankte de heer Tromp, onder aanbieding van een presentje, hartelijk voor zijn in teressante uiteenzetting. Voor de kindermodeshow, die op de provinciale voorjaarsvergadering qp 18 april te Goes wordt gehouden, blijkt een redelijke belangstelling te bestaan. De kleding voor deze show moet vervaardigd zijn door de leden van de Bond. Het jaarlijkse reisje zal dit jaar plaats vinden op 7 mei a.s. en het doel is dan Rotterdam. Op het pro gramma staan voorlopig een rit met de metro en een bezoek aan de Doe len. De volgende bijeenkomst geldt de voorjaarsvergadering, die gehouden zal worden op 19 maart a.s. Jaarvergadering op 29 februari ZIERIKZEE, 21-2. „De verkoop van de produkten van land- en tuin bouw loopt minder naar wens. Op velerlei terrein hebben we te maken met overschotten. Nederland en ook de andere E.E.G.-partners produce ren meer dan er door die landen ge consumeerd kan worden. En dat geeft zijn we.erslag op de prijzen!" Aldus werdt opgemerkt in het jaar verslag over 1967 van de gew. afde ling „Schcuwen-Duiveland" van de Zeeuwse C.B.T.B. en van de CoÖp. aan- en verkoopvereniging van deze afdeling. Verder wordt opgemerkt: „de land- en tuinbouw zal in al z'n geledingen o.a. meer moeten gaan doen, meer aandacht moeten gaan besteden, aan zijn afzet. In dit ver band wordt gewezen op een uit spraak van de C.B.T.B.-voorzitter drs. R. Zijlstra: naast de binnenland se afzet, waaraan nog wel het een en ander kan worden verbeterd, dient cok de buitenlandse afzet te worden uitgebreid door het instellen van goedcrenoverecnkomsten". In. het jaarverslag wordt verder gewezen op bedrijfssluitingen die zijn voorgekomen en met een „toenemen de werkloosheid die te dénken geeft. Wat de gang van zaken in de afde ling betreft wordt meegedeeld dat het ledental met vier is gestegen; het aantal leden per 1 januari 1968 was 206. In het verslagjaar werd tot voor zitter van de gew.-afdeling - in ver band met het aftreden als zodanig van de heer M. Krabbe - gekozen de heer B. Boot Mzn. te Haamstede. Dé heer J. op 'tHoff te Sirjansland werd in de plaats van de heer Krabbe be noemd tot vice-voorzitter. De heer Krabbe werd benoemd tot erelid van de gew. afdeling. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging C.B.T.B. Het aantal leden van de C.A.V. van de gew. afdeling werd in 1967 van 167 gebracht op 170. Vergeleken met 1966 kan van een geringe verhoging van de omzet worden gesproken. Over 1967 bedroeg de omzet van de leden bij de C.A.V. 't Sas in totaal f 402.789,70. Het kapitaal van de ver eniging is met f 139.69 gegroeid tot f 3.049.30. De omzet over de laatste tien jaar is vrijwel ieder jaar regel matig gegroeid. Jaarvergadering De gecombineerde jaar-vergadering zal gehouden worden op donderdag avond 29 februari a.s. in de koffie kamer van het Huis van Nassau. Aan de orde komt o.a. een bestuursver kiezing, na de pauze zal de heer C. P. J. van Iwaarden uit Kloetinge, directeur van het grond-, pacht- en taxatiebureau van de Z.L.M. en Zeeuwse C.B.T.B. een lezing houden over het onderwerp „Verkoop en ont eigening van land- en tuinbouw- gronden". LAND- EN TUINBOUW Veel vraag naar de laatste peren BEN HAAG, 21-2. De voorraden Nederlandse handperen van de oogst 1967 zijn de laatste maanden belang rijk verminderd. Wekelijks worden er veel verkocht voor de binnenland se markt en voor export. Het zal niet lang meer duren of het seizoen voor dit produkt wordt afgesloten. Op het ogenblik is de Conference het belangrijkste ras dat nog voor verkoop beschikbaar is. De bewaring heeft meestal plaatsgevonden in zg. gascellen van de koelhuizen. De kwaliteit van de peren is over het algemeen zeer goed, vooral voor En gelse rekening is de Conference ge vraagd. De prijs van de grote en middel maat Conference op de veilingen is gestegen tot rond 90 cent per kg. Voor de kleine maat klasse I ex poft kwaliteit wordt tussen 75 en 80 cent per kg betaald. Het aanbod stoofperen is thans ook gering geworden. Voor de laatste partijen die er nog te koop zijn, wor den hoge prijzen betaald. Een ras als Saint Remy noteerde begin deze week rond f 1,- per kg, wat voor dit ras een ongekend hoge prijs is. Een goed gelukte foto van een West- hoek's schoolklasje in 1907. Steevast kwam. bij dergelijke foto's de lei te pas, waarop o.m. de datum stond aangetekend. In dit geval 26 dugus- tus. We wagen het er op aan te ne men dat de foto na de grote vakantie (niet zo groot als tegenwoordig) ge nomen werd. Het is allemaal zestig jaar geleden. Lang of kort nog maar, hoe men het bekijken wil. Aanrander gearresteerd KERKNIEUWS NAALDWIJK, 21-2, De politie te Naaldwijk heeft een 18-jarige jon geman gearresteerd die zich schul dig heeft gemaakt aan ernstige aan randing van een 17-jarig meisje. Het meisje fungeerde 's avonds als op pas voor kinderen, waarvan de ouders uit waren. De jongeman ver schafte zich toegang tot de woning en randde het meisje aan. Aan de hand van een signalement dat het meisje van haar aanrander ver schafte, kon 'hij door de politie wor den opgespoord en gearresteerd. Hij is voor de officier van justitie ge leid en ingesloten. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Vorig jaar zijn meer schepen dan ooit te water gelaten, zo blijkt uiit gegevens van Lloyd's Register of Shipping. Over de gehele wereld (zonder de Sowjet-Unie en communistisch China) ds in 1967 15,78 miljoen brutoregisterton te wa ter gelaten tegen 14,31 miljoen b.r.t. in het recordjaar 1966. MADRID. Spanje zal de V.N. ver zoeken 'toezicht te houden op een deze zomer te houden volksstem ming in zijn Westafrikaans gebied Equatoriaal Guinea, zo wordt van welingelichte zijde dn Madrid ver nomen. De bevolking zal zich uit spreken over de vraag of zij al of niet onafhankelijkheid wenst. TOKIO. Een duizendtal linkse studenten heeft in Tdkio gedemon streerd tegen de aanwezigheid', in het centrum van de stad, van een Amerikaans militair hospitaal, dat als „oorlogssymbool" wordt gezien. Zij raakten slaags met de politie en er vielen 42 gewonden, onder wie vele agenten. KAAPSTAD. Zuid-Afrika heeft bij monde van minister van defensie Botha een waarschuwing tot Enge land gericht waarin deze zei dat dit land niet langer kan rekenen op het gebruik van Zuidafrikaanse lucht macht- en marinebases, behalve wanneer het Zuid-Afrika schikt. HAMBURG. Na een pauze van on geveer 30 jaar is weer een groot Duits passagiersschip op een Duitse werf te wa'ter gelaten. De tewater lating van het 23.000 brt. metende luxe-schip werd verricht door de echtgenote van de Westduitse bonds kanselier, Marie-Louise Kiesinger. NEW YORK. De Sowj et-Russische afgevaardigde Morozov heeft in de commissie voor de mensenrechten de Griekse regering besahuldigd van het schenden van de mensenrechten bij de behandeling van haar politie ke stegenstanders, BEIROET. Koning Hoessein van Jordanië schijnt de steun van zijn parlement te hebben verworven voor zijn politiek Arabische commando's te beletten van Jordaans gebied af Israël aan te vallen. MADRID. In de faculteit der rech ten in Madrid heeft de Spaanse po litie aanplakbiljetten van de muren afgehaald waarop de studenten pro testeren tegen de aanwezigheid van de „speciale poMtie" op het univer siteitsterrein. SAIGON. De Zuidvietnamese po litie heeft de leider van de Zuidviet namese boeddhisten, de eerwaarde Tri Quang, op een straathoek in Saigon 'gearresteerd, zo is van poli tiefunctionarissen vernomen. MELBOURNE. - Zuid-Australië wordt thans geteisterd door de der de grote brand in deze streek. In de provinpie Victoria staan de bewo ners van enige kleine steden klaar om hun huizen te ontruimen. In. de stad Lurg is een school ontruimd om als hoofdkwartier te dienen voer de leiding der bestrijding van bosbranden waaraan 400 man deel nemen. BONN. West-Duitsland zal voor een waarde van 5 miljoen mark aan voedsel, medicamenten en kleding naar Zuid-Vietnam zenden, aldus een bekendmaking van het ministe rie van binnenlandse zaken in Bonn De eerste zendingen bloedplasma en antibiotica zullen zo spoedig moge lijk worden verzonden. LONDEN. Engeland zal met Span je niet over een overdracht van de soevereiniteit over Gibraltar praten. Dit heeft 'de Britse onder-minister van buitenlandse zaken Rodgers dinsdag in het Lagerhuis verklaard. BONN. De oppositionele West- Duitse Vrije Democraten zien het resultaat, van bet Duits-Franse rc- geringsoverieg van vorige week als een complete overwinning voor pre sident de Gaulle. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eemnes-Buiten: kand. H. Veldhuizen, Bilthoven; te Yerse- 'ke: A. West ra, Rhenen; te 's-Gra- venhage-Loosduinen (vac. W. E. den Hertog) (toez.): W. G. Gijzel, Gronin gen; te Breda (vac. H. N. Bierman) (Vrijz. Prot. Bond): A. M. van Peski, remonstrants ds. te Bergen (N.H.). Benoemd tot hulppred. te Schoo- nebeek: G. Breijer, v.h. hulppred, te Ruinerwold. Aangenomen naar Brisbane-Inala, Australië: A. I. de Graaf, Auckland - Avondale, Nieuw-Zeeland. Ger. Kerken Beroepen te Alphen aan de Rijn: F. de Jong, Maasland; te Uithuizen: A. van der Zwaag, Ten Boer; te Rottevalle: kand. A. J. G. Drorücert, Leiden. Aangenomen naar Monster (vac. J. Rowaan): P. H. de Kleer, Sche- veningen; naar yeendam: F. de Jong te Appingedam, die bedankte voor Leek, voor Ommen (vac. J. D. B. van der Meulen), voor Nijverdal (vac. D. H. Borgers), voor Rotterdam-Hille- gers berg (vac. J. van Reeven), voor Uithuizen en voor Veenendaal. Bedankt voor Huizen (N.H.): H. J. Bavinck, Heemstede. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam (Zuid- wijk, Pendrecht en Lombardijen)J. C. Weststrate, Meliskerke. Oud Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Capelle aan de IJssel (Bernweg 362): J. van den Poel, Ede. Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Haarlem (vac. J. W. Wery): G. J. Wierenga, Hen gelo. DEN HAAG. 21-2. De koninklijke familie zal van 1 tot 19 maart a.s. met wintersportvakantie gaan. Op de eerste maart zal het konin klijk gezelschap, bestaande uit ko ningin Juliana, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus met hun kind prins Willem-Alexander, prin ses Margriet en haar echtgenoot, mr. Van Vollenhoven, en prinses Chris tina, per trein van Baarn naar Ven- lo reizen, waar zal worden overge stapt in de Austria-express, waarmee de nachtelijke reis door Duitsland naar Oostenrijk zal worden gemaakt. Doel van de reis is Langen am Arlberg, dicht bij het wintersport centrum Lech. Op 19 maart keert de koninklijke familie weer terug in ons land. Voordat de succesvolle Olympische schaatsmeisjes zich in het gewoel van huldigingen stortten, hielden zij een persconferentie. V.ln,r.: Willy Burghmeyer, Elly van de Brom, coach Piet Zwanenburg, Carry Geyssen, Ans Schut en Stien Kaiser. Geheugen terug na 47 jaar HYDESV1LLE (Californië), 21-2. De 65-jarige Charles Howard Randall in de Califor- nische plaats Hydesville heeft een maand geleden zijn ge heugen teruggevonden, nadat hij 47 jaar aan geheugenver lies had. geleden. In de nacht herinnerde hij zich opeens dat hy Lawrence Patrick Bren- nan heette en Canadees is. Ook wist hij weer dat hij deel uitmaakte van het Canadese contingent tijdens de eerste wereldoorlog en na 4 maan den uit Frankrijk werd terug gestuurd naar Canada omdat was gebleken dat hij nog geen 14 jaar oud was. In december 1920 kreeg hij een auto-onge luk, waarna hij zich niets meer kon herinneren. Sindsdien had hij vergeefs getracht zijn wa re identiteit te achterhalen. NIEUW DELHI. In Nieuw Delhi zijn ongeveer 30.000 onderwijskrach ten in staking gegaan, omdat zij ho gere lonen en betere arbeidsvoor waarden wensen. In enkele delen van de stad gingen de schoolkinderen mest stenen gooien, toen hun scholen werden gesloten. Advertentie brand-. Inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering westblaak 22-rdam tel.010-110004* zelfsprekend wijzigingen hebben on dergaan. Het traject van Mliddelburg naar de Zeelandbrug via de dam door het Veersegat zal dan drie kilo meter korter zijn dan het traject westelijk van Goes. Er zullen dan op beide routes autowegen liggen, die niet of nauwelijks door andere we gen zullen worden gekruist. De rou te langs Goes zal echter haar obsta kels in de vorm van de kanaalbrug- gen, de spoorwegovergangen en de Zandkreeksluis behouden. Dit betekent, dat de Noordbeve- landse route voor alle verkeer vanaf de westzijde van het Kanaal door Walcheren en omgekeerd aantrekke lijker zal zijn. ZIERIKZEE, 21-2. Naar wij van de N.V. Prov. Zeeuwse Brug Maat schappij vernemen zal op 1 maart 1968 het eerste gedeelte in de nieuwe oost-west-verbinding op Noord-Be veland voor het verkeer worden opengesteld. Het is onderdeel van een veelomvattend plan van de provincie Zeeland dat tot doel heeft de ver binding van Walcheren met de Rand stad Holland via de Zeelandroute (Zeelandbrug - Grevelingendam - Haringvlictbrug) zo goed mogelijk te maken. Uiteraard, aldus merkt de P.Z.B.M. in een communiqué op, worden hierdoor ook de streken, waar de nieuwe verbindingen wor den gelegd, gediend. Zoals in de praktijk is gebleken kan men momenteel het gemakke lijkst en het snelst vanüit de centra van Vlissingen en Middelburg naar de Zeelandbrug rijden via Veerse- gatdam en Noord-Beveland. Hoewel de route via rijksweg 58, langs Goes en de Zandkreekdam vier km kor ter is. levert de route over Noord- Beveland enkele minuten tijdwinst op. Dit is het gevolg van een aantal vertragende faktoren op de andere route. Als zodanig worden genoemd de bruggen over het. kanaal door Walcheren, do -gelijkvloerse spoor wegovergangen. de brug over de sluis dn de Zandkreekdam en voor de praktisch permanente overbelasting van rijksweg 58. Stuk voor stuk fac toren die leiden lot tijdverlies. Wanneer de plannen van rijkswa terstaat en provincie zullen zijn vol tooid, zal do huidige situatie van- Het nieuwe wegvak Het wegvak. dat. binnenkort op Noord-Beveland in gebruik kan wor den genomen, vervangt een bestaan de weg, die door de kom van Wis sen kerke voert. Deze weg is smal en bochtig. Het nieuwe weggedeelte heeft een veel gestrekter verloop. Hij is aangelegd als cnkelbaans autoweg, zedat van het landbouwverkeer geen hinder zal worden ondervonden. Bo vendien komen er in dit nieuwe stuk geen gelijkvloerse kruisingen voor. Ook aan de rest van de nieuwe oost-westverbinding op Noord-Beve- laiid wordt gewerkt. Nog vóór het zomerseizoen zal op de Veersegatdam een groot parkeerterrein in gebruik worden genomen, dat via een ln aan bouw zijnd voetgangei-stunncltjc on der de verkeersweg door 'in verbin ding zal staan met het strand aan het. Veer.se Meer. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 8