HKI STREEKNIEUWS Kolommenboim in stadhuis te Zierikzee (assette Boer in Columbia maakte amok Natuur als faktor blijft voor voedselvoorziening onmisbaar S AWE MA NV Bombardement op Biafraanse stad Jërstopt HET OOG VAN S1VA ZlERIKZEEbCIIE NIEUWSBODE Donderdag 22 februari 1968 Nr. 19919 Ensemble met „Je kunt 't toch niet meenemen" Onder auspiciën van de Z.V.U. treedt op woensdag 28 februari op het toneel- en televisiegezelschap Ensemble met het stuk: „Je kunt 't toch niet meenemen", het bekende succesblijspel in vier bedrijven van Moss Hart en George F. Kaufman. Het stuk gaat onder regie van Jan Retél. ZIERIKZEE Regelmatig bezoek mobiel A.N.W.B.-kantoor Wij vernemen dat een der mobiele A.N.W.B.-kantoren voortaan regel matig Zierikzee zal bezoeken. Ook elders zullen rijdende kantoren re gelmatig op bezoek komen. De A.N. W.B. besloot hiertoe met het oog op de naderende vakantietijd, die een uitgebreide voorbereiding en op tijd reserveren noodzakelijk maakt. Bij het mobiel kantoor kan men straks elke woensdagmorgen terecht op het Kraanplein. Films Leger des Heils ïn „De Lichtboei" wordt vandaag (donderdag) weer een tweetal film voorstellingen gegeven; in de mid daguren voor de jeugd en 's avonds voor de ouderen. laarvergadering Algemene Bond van Bejaarden Dezer dagen kwam de afdeling Zierikzee van de Algemene Bond van Bejaarden voor de jaarverga dering bijeen in do Graanbeurs. De voorzitter, de heer De Looze, kon in zijn openingswoord spreken van een zeer bevredigende opkomst. De le den die in 1967 kwamen te overlij den werden met een ogenblik stilte herdacht. De vergadering ging ver volgens akkoord met het jaarver slag, dat werd uitgebracht door de secretaris. Goedgekeurd werd ook het financiële gedeelte, nadat de heer L. Krijger daartoe namens de kascommissie had geadviseerd. Ter sprake kwam vervolgens de folder die aan ieder lid is uitgereikt. De bedoeling hiervan is de leden op te wekken een nieuw lid aan te bren gen; in het gehele land wordt in dit verband een actie gehouden. In de kascommissie werden be noemd de heren J. Leijdekker en W. v. d. Welle. De rondvraag leverde niets op, zodat al snel een begin kon worden gemaakt met de verloting die op het programma stond en waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren. De voorzitter dankte allen die door hun medewerking deze ver lating mogelijk hadden gemaakt. Al le aanwezigen konden met een prijs je huiswaarts keren. Afd. Nederlandse Vereniging van Suikerzieken Op vrijdag 23 februari a.s. houdt cfe afdeling Schouwen-Duiveland e.o. van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, de ledenvergade ring in het Huis van Nassau. Op deze vergadering worden de jaar stukken uitgebracht en vindt be stuursverkiezing plaats. Een cause rie wordt gehouden door drs. J. P. Flikweert over het onderwerp: „Chemische achtergronden van dia betes". Mutaties bij belastingdienst De commies van 's Rijksbelastin gen A. A. Kol vis te Oostburg is met ingang van 16 februari 1966 ge plaatst op de inspectié der directe belastingen te Zierikzee. Met ingang van l maart 1968 is de adjunct-commies (A) L. L. van Os- selaer van de inspectie der directe belastingen te Zierikzee verplaatst naar het kantoor der rijksbelastin gen te Middelburg. IVESTERSCHOUWEN Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen In het verslag van de vergadering van de afdeling Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen is een zin weggevallen zodat een storende fout is ontstaan en on vermeld is gebleven dat mevr. De Haas-Verton werd gekozen tot pre sidente. BROUWERSHAVEN Derde lustrum afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 27 februari a.s. viert de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het verenigingsgebouw het derde lustrum. Tijdens deze jubileumbij eenkomst treedt op mevr. W. Rac- ké-Noorddijk, bekend als „Schehe razade". NOORDGOUWE Afscheid van de heer J. J. Vis ais voorzitter van de Coöp. Landbouwwerktuigen vereniging In het Zeeuws Land- en Tuin bouwblad werd dezer dagen het af scheid gememoreerd dat de heer J. L. Vis heeft genomen na gedurende ruim 20 jaar voorzitter te zijn ge weest van de coöp. werktuigen ver eniging te Noordgouwe. Begonnen in 1947 met een eenvou dige paardensproeikar is deze ver eniging nu uitgegroeid tot een orga nisatie van 45 leden met in totaal ruim 1200 ha. bouw- en weiland. Enkel in 1967 is voor plm. f 85.000 aan nieuwe werktuigen, als bieten- /.aaimachine, bietenrooiers, aardap- pelrijenfrees, tractor enz. aange kocht. Bijna 2000 ha. is in het jaar 1967 gesproeid, ruim 120.000 pakjes hooi en stro zijn geperst, terwijl ongeveer 150 ha. bieten werden gerooid, om slechts enkele van de vele verrich te werkzaamheden te noemen. •De heer Vis werd door de be stuursleden de heren P. M. Vis (de nieuwe voorzitter). M. J. der Wedu wen en A. J. Dalebout hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk, terwijl ook de secretaris, de heer Rotte, wees op de prettige samen werking en op de volle persoonlijke inzet vnn de afgetreden voorzitter. I>c heer L. J. van Gastel memoreer- ZIERIKZEE. 21-2. De oude stad Zierikzee is in de loop van de jaren aardig vertrouwd geraakt met ingre pen van velerlei aard als het gaat om restauratie van oudheidkundige zaken. Een karwei op het „monu mentale vlak" dat letterlijk geno men dan - al heel wat stof heeft doen opwaaien vormen de werk zaamheden die worden uitgevoerd in het „eerste huis" van de stad: het stadhuis, dat gebouwd werd in 1551 en waarin vroeger nogal eens werd verbouwd. Dat verbouwen gebeurde overigens dikwijls op een minder ge slaagde manier, zoals bijvoorbeeld in het benedengedeelte dat op een nogal onordelijke wijze werd opgedeeld in willekeurige en sombere vertrekken. Het zal er in het stadhuis in de toekomst heel anders uitzien: het be nedengedeelte wordt geheel hersteld in de oorspronkelijke staat. De „kot ten en knippen" zijn daartoe inmid dels reeds met de grond gelijk ge maakt: herstellen in de oorspronke lijke staat wil in dit geval immers zeggen dat het stadhuis beneden weer een grote hal krijgt. Een hal met vijf kolommen nog wel, zoals die rond 1600 ook al in het stadhuis te vinden was en diende als wachtlo kaal voor de stadswacht. Het werk vergt naast het afbrekende werk van de slopershamer in de eerste plaats het volle pond aan vakmanschap. Een mooi stukje ambachtelijk werk wordt bijvoorbeeld geleverd met het metselen van de vijf slanke kolom men, die een apart en interessant on derdeel vormen van het omvangrijke werk. Er komt heel wat passen en meten aan te pas om de kolommen op de goede plaats en zuiver recht omhoog opgebouwd te krijgen. Foto links: de heren M. Meerman en H. W. Merle bezig met het plaat sen van de fundering voor de tweede kolom in de oude stadhuisgrond. Rechts: de eerste kolom staat daar als resultaat van ambachtswerk op z'n best. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). Advertentie alles voor Baby's huidje .STOFVRIJ AFGESLOTEN de op treffende wijze in dichtvorm enige belangrijke gebeurtenissen uit de historie der vereniging. Namens de medewerkers der ver eniging - o.a. de heren Quaak en Ganzeman - dankte de heer J. Fie- rens de voorzitter voor zijn prettige en goede dagelijkse leiding. De heer L. J. Vis ten slotte richtte op de hem eigen wijze tot ieder het woord. Hij wees op de noodzaak van blijvende samenwerking. Tot zijn genoegen, zo constateerde hij, kon hij bij zijn afscheid met een gerust hart de leiding van een gezonde, bloeiende vereniging, aan het nieu we bestuur overdragen. OOSTERLAND Uilvoering s.v. Duivelend" Op vrijdagavond 23 februari e.k. geeft de sportvereniging Duiveland de jaarlijkse gymnastiekuitvoering in de Conferentiekamer. Een zes tiental nummers zal worden uitge voerd, waarbij mevr. Beije-Plug de dames en meisjes, mej. I. Stouten de jeugdleden, en de heer J. A. Waas dorp de jongens en junioren leiding zal geven. In de pauze zal een ver loting worden gehouden met mooie prijzen, ten bate van de verenigings kas. Na afloop zal er gelegenheid zijn om te dansen. Subsidie badgelegenheid in woningen Doordat de belangstelling voor het badhuis ook hier ter plaatse steeds meer achteruitgaat, heeft het ge meentebestuur van Duiveland be sloten een extra premie toe te ken nen voor het aanbrengen van een eigen douche- of badgelegenheid, boven de premie die van rijkswege wordt toegekend. Voor de premie berekening zijn de bouwkosten aan een maximum gebonden, nl. a. voor het aanbrengen van een douche in een bestaande ruimte f 600; b. voor het aanbrengen van een douche ruimte met douche-installatie f 1200. Wanneer de totale bouwkosten on der dit maximum blijven, betaalt het Rijk een derde en de gemeente de helft hiervan, of éénzesde. Van ge meentewege zijn circulaires ver spreid onder de ingezetenen van de gemeente, waarin uitdrukkelijk ver meld wordt, dat hij of zij, die tot een bovenbedoelde verbetering wenst over te gaan, zich eerst in verbin ding dient te stellen met het hoofd van de dienst gemeentewerken te Nieuwerkerk. Anders kan de ge vraagde premie niet worden toege kend. Israël-vrij williger dodelijk getroffen JERUZALEM, 21-2. Een Israëli sche politieman heeft het vuur ge opend op twee Franse vrijwilligers die een stopbevel negeerden en met hun auto doorreden. Een van hen, een 26-jarige man, werd dodelijk getroffen. Het tweetal reed op een weg naar Jericho terwijl op dat tijd stip een uitgaansverbod van kracht was. Zij bevonden zich in Israël om het land als vrijwillige arbeiders te helpen. BOGOTA (Columbia). 21-2. Een boer in een plaatsje 400 km. ten zui den van Bogota, die in woede was ontstoken nadat hij wat geld verlo ren had, heeft met een hakmes ze ven mensen om het leven gebracht en vier verwond, aldus in Bogota ontvangen berichten. De politie schoot hem dood toen hij zwaaiend met zijn hakmes tot do aanval op politiemannen overging. In memoriam mevr. C. T. van Vessem-de Kater Op de hoge leeftijd van ruim 93 jaar overleed te 's-Gravenhage onze oud-dorpsgenote, mevr. C. T. van Vessem-de Kater. Zij was de wedu we van wijlen de heer L. J. van Ves- sem, die van 1900-1926 gemeente-se cretaris van Oosterland was. Het echtpaar bewoonde het woonhuis Molenweg 61, thans de woning van dokter Speelman. Dit huis is in 1902 gebouwd voor rekening van de heer der Weduwen, rijksontvanger hier ter plaatse. Bij het huwelijk van de heer en mevr. van Vessem werd dit huis aangekocht, omstreeks 1905, toen de 'heer der Weduwen werd verplaatst. Men doopte toen het huis „Casa Cora" naar de nieuwe be woonster. De heer van Vessem was een invloedrijk man te Oosterland. Hij was groot-grondbezitter en eige naar van verschillende hofsteden. Verder was hij geruime tijd dijk graaf van het waterschap „Ooster en Sir Jansland" en rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Oosterland, Sir Jansland en Oostersteijn. In 1926 vertrok hij naar 's-Gravenhage en werd hij opgevolgd door de heer C. J. Zoeter, thans gepensioneerd ge meente-secretaris van Oosterland. Mevr. van Vessem genoot hier alge mene achting om haar eenvoud en vriendelijk karakter. BRUINISSE Mechanisatie bankadministratie De Coöp. Raiffeisenbank te Brui- nisse heeft nu ook het stadium be reikt, dat de administratie wordt gemechaniseerd. Daartoe wordt een jaarlijks aantal posten als norm ge nomen, waarbij mechanisatie een eis van efficiency wordt. Dit aantal is thans bereikt. De banken die door samenvoeging op Schouwen-Duive land groter werden,' hebben dit sta dium al enkele jaren achter de rug. Palkeerplaatsen zomerwoningenpark Het aanleggen van parkeerplaat sen, het herstraten en herzetten van tegelbestratingen enz. in het zomer woningenpark te Bruinisse is opge dragen aan de firma v.h. M. van de Velde en Zonen te Bruinisse. Vogelwacht Schouwen-Duiveland Advertentie Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tel.01110-3211 BURGH, 21-2. Het hoofdbestuurs lid van het I.V.N., dr. M. J. Adriani, heeft - gelijk reeds gemeld - een boeiende voordracht gehouden over natuurbescherming voor de Vogel wacht Schouwen-Duiveland. De heer Adriani merkte op dat men met kei harde argumenten moet komen als het gaat om een effectieve natuur bescherming. Als eerste daarvan behandelde spreker de voedselsituatie van de mens op aarde. Deze vormt een nij pend probleem en vertoont, al naar gelang de weistand, grote verschil len. (Het verschil in welstand is één van de grondoorzaken van oorlogen!) Voor de voedselvoorziening is de na tuur absoluut onmisbaar. Tegen woordig kan men in vele klimaat streken (koud en nat als bijv. Ier land of droog en warm als bijv. de „zwarte aarde" van Rusland) goed rijpende graangewassen telen. Deze zijn ontstaan door selectie op de voor elk klimaat gewenste eigenschappen uit de in de natuur beschikbare oor spronkelijke vormen. Een ander voorbeeld vormen onze huidige aardappelrassen. Ieder jaar gaat men vanuit Wa- geningen naar Peru om uit de daar wild groeiende aardappelplanten ma teriaal mee te nemen waarmee hier kan worden verder gekruist om te komen tot nog produktievere of ziek- tc-resistentere rassen. LAGOS. De Biafra-nen hebben het belangrijke industriecentrum Awka veroverd, waar munitie en pantser voertuigen werden gemaakt. In de Indiase hoofdstad New Del hi waar de 30.000 onderwijzers al drie dagen staken ter ondersteuning van looneisen zijn 500 leerkrachten ontslagen en 600 geschorst. ABA, 21-2. Volgens radio-Biafra heeft pen federaal Nigeriaans vlieg tuig een markt in de Biafraanse stad Awgoe gebombardeerd, waarbij meer dan honderd mannen, vrouwen cn kinderen om het leven kwamen. De marlet was in vol bedrijf toen het vliegtuig er acht bommen boven af- wiel-p, meldde de radio dinsdagoch tend. Gevreesd wordt dat het do dencijfer rnog zal stijgen, daar veel gewonden er heel ernstig aan toe zijn. Zo heeft men ook voor allerlei an dere cultures van planten en dieren voortdurend de natuur nodig om uit dit grote „reservoir" van erfelijke eigenschappen" te komen putten voor veredeling. In het vervolg van zijn betoog komt spreker op de vele gevaren bij het gebruik van de che mische bestrijdingsmiddelen. In het eerder reeds besproken hoog-biologi- sche potentiaal zal men, doordat er een biologisch evenwicht tussen de er in levende planten en dieren (ook de nietigste algen en bacteriën mee gerekend) is ontstaan, zeiden grote plagen zien optreden. Gaat men - zoals de mens dus doet - over tot het creëren van monocultures kwe ken van grotere oppervlaktes van één en hetzelfde gewas) dan worden deze zeer kwetsbaar doordat natuurlijke vijanden van eventueel erin optre dende beschadigers ontbreken. Het is daarom gewenst tussen het cultuur land te kunnen beschikken over stukken natuur die het .,hoog ni veau" hebben bewaard. Immers, van hieruit kan de vijand van de cultuurplanten worden aan gevallen. Zeker, men kan (en moet tegenwoordig al) bestrijdingsmidde len gebruiken. Chemisch gedacht: .Slaat alles neer!" Maar het vergif (vooral de gechloreerde koolwater stoffen (Thans verboden. Red.) be ginnen op dit punt dan hun weg in de natuur. Het is al aangetoond dal' het aanwezig is in de diepzeegebie- den waar het plankton (op zich zelf weer voedsel voor hogere dieren) er door is vergiftigd! Insecticiden zijn ook al aangetoond in schelpdieren van de Waddenzee. De gedachte: als het insecticide*in zee komt is het wei verloren", is absoluut onwaar. Op al lerlei manieren krijgt ook de mens vergif in het lichaam. Tekenend in deze is Üe vaststelling dat er in West- Europa geen enkele moeder meer is met geheel gifvrije moedermelk (al is dan de dosis nog zeer gering en absoluut ongeveerlijk). „We dienen wel te beseffen dat men om der wille van onze tegenwoordige voedselsitu atie niet meer zonder bestrijdings middelen kunnen. Wel echter kan gezegd worden dat er te roekeloos en te riskant mee wordt omgesprongen. Immers ook op plaatsen waar het niet bepaald noodzakelijk is worden vergiften gebruikt en wordt het daar De ministers van landbouw van de E.E.G. zijn hel in Brussel in be ginsel eens geworden over een aan tal mogelijkheiden voor verruiming van de afzet van boter, waarvan de Europese Gemeenschap een enorme overschotproduktie bezit. ontwikkelde biologisch potentieel vernietigd". Een winstpunt voor de natuurbe scherming is, aldus spreker, het tot op zeker hoogte samengaan met de belangen van de recreatie waarvoor tegenwoordig veel dient te worden gedaan. Gevaarlijke industrievestigingen Een enorme bedreiging gaat uit van de grootse plannen tot haven uitbreidingen en nog grotere indu strievestigingen in z.w.-Nederland. „Schouwen", aldus dr. Adi-iani, „ligt nog vrij goed". De recreatie en in zekere zin zijn „isolement" kun nen het misschien bewaren voor al te forse ingrepen. Indien echter de plannen voor de Maasvlakte II door gang zouden vinden dan betekent dit ongetwijfeld het einde voor de unie ke natuur van Voome's duinen en mogelijk zelfs van een veel groter gebied. Moge op allerlei manieren deze ramp zijn te voorkomen (spr. denkt ook aan de invloed van de over verschillende politieke partijen verspreide kamerleden-natuurdes- kur.digen) en de mens doordrongen geraken van de noodzakelijkheid van natuurbescherming. ..Krachtens zijn ontwikkeling in de natuur dient de mens te zijn: de behoeder van alle leven". Langdurig applaus. Nadat vele vragen beantwoord wa ren kon de voorzitter van de Vogel wacht, de heer J. P. C. Boot de ver gadering sluiten met de opmerking dat dit. dank zij dr. Adriani. een op zeer hoog peil staande en instructie ve avond was geworden. ELKE DROGIST HEEFT"HETi KERKNIEUWS Communiedienst Anglicaanse Kerk te Nieuv/erkerk NIEUWERKERK. Zondag van Quinquagesima (25 februari); 10 uur v.m. Anglicaanse Kerk; communie dienst (in de Ned. taal) in het voor dat doel ter beschikking gestelde kerkgebouw van de Katholiek Apos tolische Gemeente te Nieuwerkerk, door G. A. van Kleef, Oud-Katho liek Bisschop van Haarlem. 9. ..Mijn manschappen trachten te vluch ten naar de sloep", vervolgt kapitein Syl vester zijn verhaal, „maar reeds vlogen de wcrpspcren der oosterse krijgers op hen toe. De matroos, die de smaragd in dc hand hield, werd door een der speren getroffen cn stortte ter aarde. Een ander, die de edel steen uit het zand weggriste, slaagde er in het strand te bereiken, maar vlak voor de boot werd ook hij door een der speren ach terhaaldToen ik dit later van mijn bootsman vernam, dacht ik dat het toeval was, dat juist deze beide mannen de dood vonden. Maar nu weet ik wel beter. een ieder die het oog van Siva in zijn be zit heeft, is ten ondergang gedoemd „Het oog van Siva", herhaalt. Aram ver wonderd. „Waarom noemt ge de smaragd met die vreemde naam?" „Dat zal ik u straks vertellen", luidt hel sombere antwoord. „De bootsman en de anclcre matrozen kwamen ongedeerd aan boord van de zeehavik. De bootsman over handigde mij de steen en vertelde wal hen aan het strand overkomen was was. „Hier schipper, hebt ge die vervloekte smaragd", zei hij met trillende slem. „Houdt hem, of beter nog. werp hem in zee. want die steen brengt niets dan ongeluk!" Ik lachte om die sombere woorden. Een zo prachtige edelsteen in zee gooien?! Maar nu wenste ik. dat ik zijn goede raad maar bad op gevolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3