LAATSTE NIEUWS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hevigheid van verschillende akties maar weinig afgenomen Om vaste oeververbinding over Westersclielde ,Rode leiders bijeen tè Praag Twee doden en zes vermisten na aanvaring voor kust bij Westkapelle Gasbel in Noordzee aangestoken Pro-Amerikaanse betoging in Berlijn I 8 b Trieste balans van aardschok in Griekenland Regelt Franco zijn opvolging? Russisch-Chinees incident In België komen vervroegde verkiezingen ZONDER NIETEN DUS... IEDEREEN! SOEP-IN-BLIK Oe Tliant sprak met president Johnson ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Donderdag 22 februari 124ste jaargang Nr. 19949 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Initiatief doet Stichting Eiland genteenschap herelven De strijd in Vietnam HOE-E, 21-2. De Sky hawks" die zich sedert 16 februari vanwege het slechte weer niet in de strijd om de citadel van Hoe-e hadden kunnen mengen, hebben dat deel van de ou de keizerstad van Zuid-Vietnam met napalm bestookt. Uit de citadel ste gen na de aanval vuurzuilen op. De nagenoeg uitgeputte Amerikaanse mariniers in Hoe-e hebben verster kingen ontvangen- Him opmars ver liep echter ook woensdag uiterst langzaam. De Amerikaanse en de Noordviet- namese artillerie bestookten elkaar hevig. Een Amerikaans landings vaartuig met brandstof dat de Par fumrivier overstak werd door een granaat getroffen en brandde uit. D© vier bemanningsleden wisten zich in veiligheid te stellen. In het noordelijke deel van de ci tadel ging een deel van het ambte narenkorps weer aan het werk. Tweehonderd ambtenaren en 300 po- litie-agenten vatten hun taak weer op terwijl 160 man politie troepen in Hoe-e zijn aangekomen. De com mandant van de Zuidvietnamese strijdkrachten in het eerste tactische gebied heeft opdracht gegeven plun deraars ter plaatse terecht te stellen. Hij heeft ook de instelling van een krijgsraad gelast die zal worden be last met de berechting van personen die ervan verdacht worden tot de Vietcong te behoren. Het Zuidvietnamese bevrijdings front heeft de bewoners van de berg gebieden opgeroepen zich aan de zij de van de Vietcong te scharen. Slag op drie plaatsen Op een afstand van ruim vijf kilo meter van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon werden woensdag vier Amerikaanse hefschroefvliegtuigen door de Vietcong neergeschoten. De toestellen waren beschoten vanuit het dorp Tan Binh waar de sterkte van de Vietcong op een compagnie wordt geschat. Vanuit de hoofdstad kon men raket- en artillerievuur op DEN HAAG, 22-2. Tweede Kamer leden van de WD, ARP, KVP, CHU en P.v.d.A. hebben de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, in schriftelijke vragen ver zocht met spoed de mogelijkheid van een vaste oeververbinding over de Westersehelde te bestuderen. Zij verwijzen in hun vragen naar een verklaring van de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, volgens wie de kosten van de veerverbinding d.w.z. verbetering van de haven van Breskens, het ingebruiknemen van een nieuwe veerboot en de jaarlijk se exploitatietekorten, niet veel la ger zijn dan de kosten van een vaste oeververbinding, geraamd op 400 miljoen gulden. TERNEUZEN, 21-2. Omstreeks tien uur woensdagavond is het ruim 1400 brt. metende Zweedse vracht schip Magne voor de kust ter hoog te van Westkapelle gezonken na een aanvaring met een ander Zweeds schip, de Kirribilli (7567 ton). De Magne zonk onmiddellijk. Sleepboten en reddingboten hebben twaalf man uit het water gevist. Er waren drie sleepboten naar de plaats van de aanvaring vertrokken, de Zeeleeuw, de Jean Marie Gerling en de Themis 3, uit Vlissingen. De aan varing geschiedde bü de midden Steenbanksboei, uit de kust gerekend ongeveer 8 km ten noordwesten van Westkapelle. Twee doden zijn geborgen. Ver moedelijk worden er nog vjjf a zes mensen vermist. Johnson-pop verbrand in Parijs PARIJS, 21-2. Tegen de oorlog in Vietnam betogende studenten heb ben woensdag in Parijs een stropop, die de president, van de Verenigde Staten moest voorstellen, in brand gestoken. Eerder op de dag hadden zij Vietcong- en Noordvietnamese vlaggen op de Sorbonne-universiteit geplaatst. Terwijl de met petroleum natge maakte stropop fel brandde - men had het ding aan een monument op het Sint-Michelplein gehangen - riepen de betogers m spreekkoor „Johnson moordenaar" en „de macht van het N.L.F." (het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront). Intussen voerden zij IncSiaanse krijgsdansen uit. LONDEN. 21-2. Technici van een Britse oliemaatschappij zijn er woensdag in geslaagd een enorme aardgasbel, die in de Noordzee ter hoogte van Scarborough naar de op pervlakte ontsnapte, in brand te ste ken. Het opborrelende gas leverde een gevaar voor de scheepvaart op. Binnenkort komt een booreiland ter plaatse om te proberen het lek te dichten. WEST-EERLIJN. 21-2. Naar schatting 150.000 mensen hebben woensdag bij het stadhuis gedemon streerd voor „vrede en vrijheid", het motto waaronder het Westber- lijnse stadsbestuur de betoging had georganiseerd als antwoord op een zondag jl. gehouden anti-Ameri kaanse demonstratie, waaraan 10.000 mensen hebben deelgenomen. Het stadsbestuur, dat Amerika heeft ge prezen wegens de bescherming van west-Berlijn werd luid toegejuicht. Ook de loods, die tien minuten voor de botsing aan boord van de Magne was gekomen, is uit zee opgepikt. De reddingboten Javazee uit Bres kens en de President Jan Leis uit Burghsluis, alsmede de sleepboten Zeeleeuw, Jean Marie Gerling en de Themiis 3 zijn met de loodsboot An- taris op de plaats van het ongeluk naar overlevenden aan. het zoeken. Met een loodsafhaalvaartuig zijn twee artsen aan boord van de Anta- ris gebracht omdat enkele geredden verwondingen zouden hebben opge lopen. Tot ongeveer twee uur 's nachts heeft het Zweedse schip Kirribilli aan het zoeken naar drenkelingen deelgenomen. Daarna heeft het zijn reis naar Rotterdam voortgezet. De Magne, eigendom van Stock- holms Rederi a/b SVA, was van Rot terdam onderweg naar Antwerpen. Enkele minuten na de aanvaring ver dween de Magne in de golven. De Kirribilli. die eigendom is van Rederi a/b Transatlantic te Gothen burg. was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Het schip was in gericht voor vervoer van plantaardi ge olie. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. De bemanning bestaat uit Span jaarden. Zweden, een Duitser en een Griek. De gewonde is een vrouw, die naar het ziekenhuis in. Vlissingen is overgebracht. Een van de doden is de eerste stuurman. Frances Greene, de zoon van de Amerikaanse schrijver Graham Greene, zou in Zuid-Vietnam ver mist worden, aldus meent men van welingelichte zijde in Bangkok te weten. BRUSSEL. 21-2. Koning Boude- wün heeft woensdag omstreeks het middaguur de aftredende minister president, Vandenboeynants, ontvan gen, die hem mededeelde dat volgens het kabinet vervroegde verkiezingen dienen te worden uitgeschreven. De koning heeft zich bij deze con clusie aangesloten, aldus een be kendmaking van het kabinet van de koning. Vandenboeynants zou, naar voorts verluidt, de koning hebben medege deeld dat vervroegde verkiezingen op 31 maart gehouden konden worden. De koning heeft de premier ver zocht de nodige voorstellen uit te Na Kenya, Ethiopië, Algerië, Oe ganda, Tanzania, Ghana. Gambia, Guinea, Syrië, Egypte en Irak, heeft ook Soedan medegedeeld, dat het niet zal deelnemen aan de Olympi sche spelen in Mexico. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's »&MO5CCCC0OCO5CCOMOKCO0 0 BÜ wijzen is rijkdom dienaar, x een afstand waarnemen. Dinsdag is in de omgeving van Sai gon op drie plaatsen slag geleverd. Een eenheid Zuidvietnamese rangers doodde 32 opstandelingen en maakte twee stukken luchtafweergeschut buit. Amerikanen die op een afstand van negen kilometer van Saigon met de Vietcong vochten zeiden 123 Viet- cong'leden te hebben gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden 15 sol daten en werden er elf gewond. PRAAG, 21-2. Vrij onverwacht voor politieke waarnemers zijn woensdag in Praag partijleiders uit diverse Oosteuropese landen aange komen ter bijwoning van de feeste lijkheden ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de com munistische machtsovername in Tsjecho-Slowakije. Het zijn Brezj- nev (Sowjet-Unie), Ulbrieht (Oost- Duitsland) en Zjhvkow (Bulgarije), terwijl de Roemeense staats- en partijleideV Ceausescu onderweg is. Aangenomen wordt dat de partij leiders informeel overleg zullen plegen over de maandag in Boeda pest beginnende communistische consultatieve conferentie, die ge houden wordt ter voorbereiding van een wereldconferentie. Zo zijn onze manieren DEN HAAG, 21-2. De nieuwste aanwinst van Rotterdam, de metro, blijkt de P.T.T. heel wat werk te bezorgen. In de spreekcellen van de Rotter damse elektrische tram, die de me tro exploiteert, heeft de P.T.T. twin tig toestellen geplaatst. Op de eer ste dag van de opening van de me tro bleken reeds alle aanwezige gid sen te zijn ontvreemd'. Bovendien werden Ln 'de eerste week dertien storingen doorgegeven, die veroor zaakt werden doordat in twee ge vallen ide hoorn was gestolen, in acht gevallen het muntkanaal ver stopt was door vreemde voorwerpen en in twee gevallen de microfoon doos verwijderd was. EERSTE KAMER Woon wagen wet aanvaard DEN HAAG, 21-2. De Eerste Ka- mer heeft goedkeuring gehecht aan de nieuwe woonwagenwet, die nieu we regelen geeft ter bevordering van het maatschappelijk welzijn van de woonwagenbevolking. Voor het wetsontwerp spraken zich uit de ge hele KVP-fractie, de meerderheid van de P.v.d.A.-fractie, de meerder heid van de CHU-fractie en de meerderheid van de ARP-fractie. Gele Rijders 175 jaar ARNHEM, 21-2. Een schimmel, aangeboden aan de commandant van de tweede afdeling rijdende ar tillerie, luitenant-kolonel N. J. J. Greter, door de heer A. J. Ganze boom, burgemeester van Raalte en regionaal voorzitter van de warm- bloedpaardenstamboekvereniging, vormde een van de geschenken aan het 175-jarige korps gele rijders in Nederland. De hilariteit was groot toen het briesende paard uit de vee wagen het Arnhemse gemeentemu seum binnenstapte, waar vele bur gerlijke en militaire autoriteiten bij een waren en een tentoonstelling on der de 'titel „Het korps rijdende ar tillerie >iin 'de kunst" is ingericht. BEEK (Limburg). Prins Bernhard heeft met de landing van de regerings Friendship officieel het instrument-landingssysteem op het vliegveld Beek bij Maastricht in gebruik gesteld. Ter gelegenheid hiervan werd hem door de commissaris der koningin in Limburg, mr. drvan Rooij een geschenk (een glasservies voor de regerings Friendship) overhandigd. ATHENE, 21-2. De hevige aard schok in Griekenland heeft negentien doden geëist. Zeker veertig personen werden gewond. Alle slachtoffers vielen op het in de Egeische Zee gelegen rotseiland Aghios Efstratios. Hier en op het na bijgelegen eiland Lemnos verander den ongeveer vierhonderd huizen in een puinhoop. Het epicentrum van de aardbeving, die in geheel Grie kenland was te voelen. lag dichtbij •deze eilanden. Op talrijke plaatsen in Grieken land raakte de bevolking in paniek. Later op de dag deed zich weer een Zeer oude reliëfs gevonden FRUNZE, 21-2. In de bergen van Zuid-Kirgizië zijn in de rotsen uit gehouwen reliëfs gevonden, die van de tweede of derde eeuw voor Chris tus dateren en, zo geloven Russische archeologen, als een soort kalender dienden voor veefokkers en land bouwers. Volgens het Russische persbureau Tass bestaat de prehis torische zon en maankalender uit afbeeldingen van dieren, die door kringen omgeven zijn. Waarschijn- ij'k verbeelden de dieren met twaalf kringen de maanden, die met 28 de dagen en die met zeven kringen de weken. Andere afbeeldingen zouden dagen en nachten voorstellen. MADRID, 21-2. In de Spaanse hoofdstad doen onbevestigde ge ruchten de ronde als zou generaal Franco binnenkort bekend maken welke van de drie in aanmerking komende prinsen hem bij zijn dood zal opvolgen. De raad van het ko ninkrijk, die maandag bijeen is ge weest, zou besloten hebben het Spaanse staaitshoofd voor te stellen een opvolger aan te wijzen. De raad zou ook al een of meer namen ge noemd hebben. werken, opdat de nieuwe kamers - evenals de huidige - de bevoegheid zouden hebben om de lopende grond wetsherziening door te zetten. Bezorgdheid bij boeren over onttrekking grond DELFT, 21-2. „Het is een moeilijk te verwerken zaak dat de overheid zo veel goede landbouwgronden aan de boeren onttrekt. Dat deze gron den worden vergoed is reëel, maar al met al is de landbouw er niet mee gebaat. Het is juist daarom dat de boeren en tuinders, met name in het westen, moeten blijven vechten voor hun positie". Dit zei de voorzitter van de afde ling grondgebruik van de Christe lijke Boeren- en TuLndersbond Hol land-Brabant, de heer P. Bregman, in zijn openingswoord op de een daagse conferentie over grond en pachtzaken, die Ln de Stadsdoelen in Delft werd gehouden. schok voor, doch deze was minder hevig en veroorzaakte geen schade. Een vliegtuig van de Griekse lucht macht heeft dinsdag voedselpakket ten laten vallen boven Aghios Efstra tios. tot 1960 een gevangenisoord voor communisten. Een bevoorra dingsschip van het leger heeft medi camenten en tenten naar de getrof fen eilanden gebfacht Teneur van jongeren in stad in Oekraïne MOSKOU, 21-2. De communisti sche jongeren van de technische school in Marganets bij Dneprope trovsk in de Oekraïne oefenen een ware terreur uit in die stad, heeft „Komsomolskaya Prawda" dinsdag geschreven. Groepjes jongeren trek ken door de straten en houden voor bijgangers aan, die zich moeten le gitimeren. delen vuiststlagen uit en pijnigen bewoners van de stad om hen fouten te 'laten bekennen die zij niet begaan hebben. Een student, die van diefstal werd verdacht, werd „zo lang en woest" met de vuist be werkt dat de jongen door een ruit van de vierde verdieping sprong. Er worden maatregelen genomen, aldus het blad. Grote Caliiornia wedstrijd ledereen die 10 wikkels van California soep-in-blik opzendt krijgt een leuke California-verrassing Extra! Wie zendt vóór 20 maart de meeste California wikkels aan: CALIFORNIA - HARDERWIJK? Prijzen: f 10005" ƒ800,-, ƒ600.-, 400.-, ƒ200.- MOSKOU, 21-2. De Chinese auto riteiten hebben volgens het persbu reau Tass leden van de Russische ambassade in Peking verboden zich naar de steden Sjarbin, Sjenian, Port Arthur en Dalny (het vroegere Dairen) te begeven om er kransen te leggen op de graven van Russi sche militairen, die gesneuveld zijn bij de bevrijding van noordoost- China van de Japanse bezetting. Voor het uitbreken van de „cultu rele revolutie" vormden deze krans- leggingen aan de vooravond van de Russische leger- en vlootdag een vaste traditie, aldus Tass. De verliezen in Vietnam SAIGON, 21-2. Het Zuidvietname se opperbevel heeft woensdag offi cieel bekend gemaakt dat er sinds het begin van het „Tet-offenseif" op 31 januari 36.826 Vietcongstrij ders en Noordvietnamezen zijn ge sneuveld en 6.969 gevangen zijn ge nomen. De Zuidvietnamese rege ringstroepen verloren in die periode 10.954 man. Van dit aantal sneuvel den er 2.633, werden er 7.800 gewond en staan 531 als vermist te boek. Noordoostelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat sneeuw of regen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 23 febr. Zon op 7.41, onder 18.07. Maan op 5.29, 'opder 11.53. Nieuwe maan: 28 febr. te 7.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 febr. 10.11 v.m. 23.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 febr. 10.10 v.m. 23.09 n.m. Doodtij: 23 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land 'bevindt zich in een overgangsgebied van koude lucht boven noord Europa en zachtere lucht boven Frankrijk, het Alpen gebied en zuid Duitsland. In de kou dere lucht vriest het 's nachts in Scandinavië 10 tot 25 graden, terwijl in de zachtere lucht de temperatu ren overdag oplopen tot 10 a 13 gra den. Deze weerstoestand wordt ener zijds in stand gehuden door een ge westen van de Golf van Biseaye, dat zich uitstrekt van Groenland naar Schotland en anderzijds door een omvangrijk lagedruk gebied ten westen van de Golf van iBseaye. dat een uitloper heeft tot over onze om geving en noord Duitsland. In deze algemene luchtdrukverdeling, waar bij frontale storingen boven ons land blijven liggen, komt in het komende etmaal maar weinig verandering. De fronten zullen veel bewolking ver oorzaken, waaruit plaatselijk wat neerslag in de vorm van regen of sneeuw zal vallen, 's nachts de tem peraturen om het vriespunt schom melen, terwijl ze overdag tot een paar graden boven nul oplopen. Dreigende breuk in K.V.P.-fractie (nog) voorkomen DEN HAAG, 22-2. Gisteren - woensdag - is na vele uren fractie - beraad een dreigende breuk in de fractie van de K.V.P. voorkomen. De besprekingen zijn voorlopig ge schorst om nader beraad van de ra dicalen met het fractiebestuur moge lijk te maken. Niettemin heerste woensdagavond de algemene indruk dat een breuk niet meer te voorkomen zou zijn. Overigens staal nog niet vast wan neer het „nader beraad" zal plaats vinden. De verschillen in K.V.P.-kring hebben zich de laatste tijd vooral toegespitst na de televisie-uitzen ding waarin fractieleider Schmelzer een gesprek voerde met de fractie leiders van de A.R. en C.H.U. Niet zonder meer staking bombardementen WASHINGTON, 21-2. Bij het on derzoek naar de mogelijkheden van een vreedzame oplossing voor de kwestie-Vietnam is woensdag door het „vriendschappelijke" onderhoud tussen president Johnson en secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. naar het schijnt geen vooruitgang ge boekt. Na afloop van het gesprek gaf het Witte Huis een korte verklaring uit (geen gemeenschappelijk communi qué) waarin werd gezegd dat John sons „San Antonio-formulo" van kracht blijft. Oe Thant had Johnson verslag uitgebracht van zijn recente contacten met Noordvietnamezen, maar de Amerikanen zouden menen dat deze de deur naar mogelijke vre desonderhandelingen niet hebben ge opend. De Amerikanen willen de bombar dementen op Noord-Vietnam niet staken zonder bevestiging dat Noord- Vietnam daarvan geen gebruik zal maken om zijn militaire inspanning in Zuid-Vietnam uit te breiden en er direct vruchtbare besprekingen volgen. De Noordvietnamezen daar entegen eisen een onvoorwaardelijk staken van de aanvallen tegen Noord-Vietnam. Men weet nog niet of Thant de Amerikaanse president nieuwe ele menten met betrekking tot de Noord vietnamese houding heeft overge bracht. Men verwacht dit te horen als de secretaris-generaal zaterdag voor t.v.- en filmcamera's in het ge bouw van de V.N. een verklaring over zijn vredespogingen zal afleg gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1