eet'n appel! TEGENSTELLING IN DJAKARTA Een spaarkasinschrijving wordt nu nog aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Voorlichtingsavond vijfhonderdjarig bestaan van Bruinisse BLIK DOOR HET WERELD Een gast aan tafel snoep verstandig: Rendez-vous met eergisteren ZÏERÏKZEESCHE NTEUWSBODE un^e 20 februari 1968 Nr. 19948 BRUINISSE. 19-2. Zal Bruinisse medio juli 1968 veranderd *Un in een dorp uit de tijd van Jacob* van Beie ren en I'hilips van Bourgondië? Aan het enthousiaste feestcomité zal het zeker niet liggen, dat niet iedereen zijn eolbertcostuum of haar (mini)rok in die dagen verwisseld zal hebben voor die van de zwierige landedel man, of de nijvere poorter uit de 15e eeuw; van de hofdame, of de struise boerin uit de tijd van Karei de Stoute. Het was dezer dagen allemaal te zien in het Ned. Herv. verenigings gebouw te Bruinisse, waar een aantal dames en heren, hem kleurige gewa den showden, naar het ontwerp van mevrouw drs. H. Conrads uit Utrecht, die helaas zelf niet aanwezig kon zijn. De heer J. Pleune, kleermaker, ma- nufacturier te Bruinisse had er zijn best op gedaan, mejuffrouw J. Quant directrice van de huishoudschool sa men met de lerares mejuffr. Van Oosten en een aantal dames die in de naaldvakken bekwaam zijn niet minder. De stampvolle zaal stak haar be wondering voor het resultaat niet onder stoelen of banken. Mejuffrouw Quant op het toneel staande (in het „beusje op de haven) gaf er een toelichting bij en verze kerde dat het allemaal heus zo veel niet behoeft te kosten en dat men het ook later nog kan gebruiken voor iets moderners. Ze zegde hulp en steun toe, voor ieder die eveneens er over denkt zich in een costuum uit de 15de eeuw te laten aanmeten. Donderdag 7 maart gaat men beginnen en iedere donderdagavond zal in de huishoud school een schare naaisters aanwezig zijn, om te zorgen, dat men een goed geheel krijgt, naar keuze zelf te be palen. De rollen textiel liggen te wachten. Voor dat de dames en heren met hun costuums op het toneel kwa men had burgemeester C. H. van de Linde, als een rasecht conferencier, het een en ander al aan elkaar ge praat, opwekkend tot deelneming en niet te wachten tot de laatste dagen, vóór het feest. Filmvertoning Om de avond voor oud en jong aantrekkelijk te maken had men ge zorgd voor een filmvoorstelling. Smalfilms opgenomen door wijlen de heer Joh. Okkerse Jz. (die in 1935 al een smalfilmapparaat bezat), toonde Bru. van voor de oorlog. Men zag bekende dorpsgedeelten die of geheel verdwenen, of sterk veranderd zijn. men zag mensen uit die dagen (voor al natuurlijk de vader van de film operateur) en men zag' ook diverse beelden uit de ramptijd van 15 jaar geleden. Voor de oude vertrouwde stoom tram met zijn vele bietenwagens ap plaudisseerde de zaal. Burgemeester Van de Linde, als conferencier, praatte honderd uit,, over de Klompendansers van Gorssel, over een elftal uit de eredivisie, dat op het sportveld zal komen voetbal len, over muziekgezelschappen en drumbands, over Swiebertje en Bromsnor, over zeilwedstrijden en visconcoursen. Over concoursen ge sproken, ook het bondsconcours van muziek en zanggezelschappen wordt op een van de dagen van 16 tot 20 juli 1968 gehouden. En natuurlijk vergt ook het mos sel/eest, met vlootschouw en dit keer met aparte attracties van en voor bejaarde B rue naars. Hoe „beat-min- ded" de jeugd is bleek toen Kees van Liere sprak over het beatfeest met bekende groepen dat voor de jeugd en door de jeugd zal worden georga niseerd. Namen van bekende groepen werden genoemd. De aanwezigen werden getracteerd op koffie met een koekje en tot slot werd een kleurenfilm vertoond van het Mosselfeest 1967. de wielerronde en andere zomerattrakties uit 't af gelopen jaar. Ook deze door de cine ast L. Capelle opgenomen film wekte blijde herinneringen aan een mooie zomerse dag. De heer P. A. Boot uit Tholen (hoofd Centrale Dienst) gaf aanwijzing voor het tonneren van een „historische optocht en voor het verkopen van ceramiek al of niet op de te organiseren „rommelmarkt". De heer S. J. P. Jumelet. vice- voorzitter van het feestcomité sprak met enthousiasme over. het aanbie den van een geschenk, aan de jarige gemeente en hij had daarbij gedacht, aan de fundamenten van een zwem bad. In de begintijd van Soekarno's re gime waren het vooral de studenten die op de juiste tijd en de juiste Ze werden dan met auto's van het Indonesië nu kent en een militaire dictatuur bestaat weinig verschil, maar dat verschil zal nog minder worden. Generaal Soeharto werkt er aan zijn huidige titel van waarne mend president om te zetten in die van president, overigens zonder daarin de kiezers te betrekken. Dat hoeft ook niet, want er is een zoge naamd Volkscongres dat zichzelf be voegd verklaarde om Soekarno af te zetten en dat men dan ook wel be voegd moet achten om een ander in zijn plaats te benoemen. Waarschijnlijk is het niet zomaar eerzucht die Soeharto drijft. Veel eer zijn het zijn eigen officieren die weliswaar vrede hadden met het langzame tempo waarin Soekarno van zijn macht werd ontdaanmaar die nu een beetje haast krijgen. En die ook minder vertrouwen zijn gaan stellen in de uitslag van verkiezin gen, dat wil zegggen in hun eigen vermogen om die uitslag naar hun hand te zetten. Ommekeer Tussen het regeringssysteem dat plaats geweldige betogingen hielden, leger naar de plaatsen toe gereden. En de leuzen hielden ook altijd wel ongeveer in wat de generaals nuttig achtten. Deze studentenbetogingen kregen ook weer grote bijval van de bevolking, zo al niet omdat die het uitdrukkelijk eens was met wat de studenten eisten, dan toch wel om dat die betogers althans fel tegen het oude bewind waren waarop de bevolking zelf ook wel was uitgeke ken. De moeilijkheid is nu dat de be volking zo langzamerhand ook wel eens in de prijs van levensmiddelen enzovoort een resultaat wil zien waaruit blijkt dat de nieuwe macht hebbers de toestand' hebben verbe terd. Nu, daarvan is weinig sprake. Weliswaar hebben Soeharto en zijn ministers wel het een en ander ver beterd maar dat betreft voorname- Advertentie Mijn vrouw en ik doen mee aan het Premie Spaarplan. We betalen nu jaarlijks zon 500 gulden op een spaarkasinschrijving. En behalve de gewone voordelen die zo'n inschrijving biedt, is er straks ook nog het voordeel van dit nationale plan: elk jaar zomaar 100 gulden! Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51. Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaarkasinschrijvingen, effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypotheekaflossingengarantiekredietaflossingen). Will u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan Basis voos- persoonlijk bezit lijk de basxseuvelen in de economie. Er komt weer wat export op gang, smokkel wordt beter tegengegaan, diverse lamgelegde bedrijven wer ken weer, het transport over land en over zee toordt verbeterd. Maar dat resulteert uiteraard niet een, twee. drie in een hogere levensstandaard. Tegenstelling De bevolking kijkt dus al ivat kri tischer dan Soeharto en ook de be togende studenten hebben niet meer zo'n behoefte leuzen aan te heffen op voorschrift van de generaals. Vandaar dat de legerleiding er be hoefte aan heeft de zaak te consoli deren en voor een jaar of vijf vast te regelen dat Soeharto - hun Soe harto - de macht als president uit oefent en verder geen flauwekul van verkiezingen en dergelijke Hierbij kan men overigens niet zonder meer van de generaals spre ken. Er is er zeker één, niet minder in tel dan Soeharto, die het anders ziet. Dat is Nasoetion, thans voorzit ter van het Volkscongres. Hij meent dat een termijn van twee jaar voor lopig voldoende is om de strijd krachten de gelegenheid te geven aan de natie te laten zien dat ze voor vooruitgang kunnen zorgen. Een tegenstelling dus in de top- gelederen van het leger, die als ze uit kan groeien tot onderlinge strijd, zeker de Indonesiërs niet tot veel voordeel zal strekken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak en te Nieuw Lekkerland: kand. H. Veldhuizen, Bilthoven. Bedankt voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius): J. H. Vlijm, Krim pen aan de IJssel; voor Nieuw-Beij- erland: S. W. Verploeg, Leerdam. Ger. Kerken Beroepen te Sittard: J. van Drie, Leiderdorp. Aangenomen naar Wezep; G. van der Veere, Hardegarijp, die bedank te voor Nijkerk (vac. J. Koppe), en voor Wormerveer; naar 's-Gra-ven- moer: H. Vollmuller, kand. te Via- nen, die bedankte voor Bruinisse. Rottevalle en Ten Post. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Utrecht: N. W. R. Houwen, Hattem. Ger. Gemeenten Beroepen te Poortugaal: D. Hak kenberg, Dordrecht. Bedankt voor Oost-Kapelle: P. Blok, Dirkslarnd; voor Rotterdam- Zuid: J. C. Weststrate, Meliskerke. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. Opgericht is de Chr. Zangvereniging „De Lofstem", met 28 dames- en herenleden. De leiding berust bij de heer H. Wolzak te Goes. SIRJANSLAND. Voor de school jeugd werd een ijsfeest gehouden. In optocht en versierd met vlagge tjes, werd van de school af naar de ijsbaan gemarcheerd, waar verschil lende wedstrijden werden gehouden. BRUINISSE. De Chr. Meisjesver- eninging op Ger, grondslag „Sursum Corda'i herdacht, in samenwerking met de J.V. „Timetheus" haar 40- jarig bestaan. BROUWERSHAVEN. In de ver gadering van de ijsclub „Het Weel- tje" is besloten een gedeelte van het spui als ijsbaan te doen inrichten. ZIERIKZEE. In de gezellig inge richte en verlichte zaal van dancing Modernevond de club-feestavond plaats van de voetbalvereniging „Zierikzee". ZIERIKZEE. De loterij ten bate van het crisiscomité, georganiseerd door de V.V. Zierikzeeheeft 200 opgebracht. BROUWERSHAVEN. Alhier zijn verhandeld en verscheept 460 balen uien. De prijs bedroeg 60 ct. per baal van 50 kg.; de grote uien 25 cent per baal. ZIERIKZEE. Bij een ongeluk na bij de Tol werd een wielrijder door de tram overreden en gedood. ZIERIKZEE. Uit betrouwbare bron is vernomen dat huize „Weel- zicht" te Schuddebeurs wordt inge richt als jeugdherberg. Volgens het Britse blad „The Ob server" heerst in Engeland voor het eerst deze eeuw in vredestijd een epidemie van geslachtziekten. Van zondag af heeft Engeland het hele jaar door, niet alleen meer in de zomermaanden, dezelfde tijd als de meeste andere Westeuropese lan den. JÉ V ZIERIKZEE. 17-2. Vrijdagavond heeft de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse in de grote zaal van „Concordia" te Zierikzee voor de eerste maal een opvoering gegeven van de klucht in drie bedrijven Zwarte kunst op „De Dageraad". Deze vrolijke plattelandsliefdesge schiedenis ging in première op de jaarlijkse „grote avond" van de P.J. G. (Plattelands Jongeren Gemeen schap) „Schouwen-Duiveland". Het toneelstuk vormde de hoofd schotel van deze avond. De voorzit ter van de P.J.G., de heer P. F. Vis, begroette in zijn openingswoord in het bijzonder de heer H. A. Harder wijk, vormingsleider van de P.J.G. in Zeeland en Brabant en de voor zitter van de Zeeuwse P.J.G., de heer J. Zandee. Overigens moest de voor zitter tót zijn spijt constateren dat de belangstelling van de leden voor de P.J.G. het afgelopen jaar matig is geweest; de opkomst was over het algemeen niet groter dan 20 a 25 procent. Wat de oorzaak is van dit gebrek aan interesse is niet duide lijk. Voor het optreden van „Op Drift" bestond niettemin een redelijk goede belangstelling. De zaal was aardig bezet toen de gordijnen voor de eer ste maal voor het podium werden weggetrokken en de boerenfamilie Pot ten tonele verscheen. Zoon Kees en later ook vriend Joop „hadden de leeftijd" en moesten nodig aan een vrouw geholpen worden. Daarin be middelde eerst de mooie waarzegster Bontje, maar het was tante Kee die haar zin uiteindelijk wist door te drijven: zij had de trouwlustige Sjoukje en Janna uitgekozen en Kees en Joop kozen de wijste partij, maar niet dan na een verliefde bui op Bontje, die overigens helemaal geen waarzegster bleek te zijn, maar een studente, zodat voor haar vee arts Bernard was uitverkoren. „Op Drift" gaf een vlotte vertol king van deze klucht .waarin de rol len van mevr. A. v. d. Wiel-Janse (Bontje), Joop (J. v. d. Hoek), Kees (M. Hart), de veearts (A. Padmos) en tante Kee (mej. L. Hart) zeker niet onvermeld mogen blijven. Verder werd meegewerkt door mevr. N. v. d. Boogert-v, d. Hoek (Gerritje), de heer C. v. d. Boogert (Jan Pot), ter wijl Sjoukje en Janna werden ge speeld door mevr. J. Krijnse Locker- Krijger en mej. S. Veerhoek. De re gie had de heer D. Dokman. De da mes mochten na afloop een bloemen hulde van de voorzitter in ontvangst nemen. Het jaarfeest van de P.J.G. werd besloten met een bal, waarbij de mu ziek werd verzorgd door het orkest van Cor Luyten uit Oosterhout. Foto: Bontje voorspelt de meisjes- schuwe Joop (1.) en Kees de toe komst Verantwoording comité „Een koe voor Grossetto" Advertentie ZIERIKZEE, 17-2. Verschenen is een „verantwoording'' van het co mité ,.Een kou voor Grossetto", de geslaagde aktie voor slachtoffers van de watersnood in Italië in het jaar 1967,- in Zeeland en Zuid-Holland onder de agrarische bevolking ge houden. Ontvangen werd van de provincie Zeeland, Zuid-Holland en Noord- Brabant een bedrag van f 50.000, van Zeeuwse gemeenten en collectes in gemeenten f 68.881,11, van be drijven f 15.333,62, rechtstreeks van particulieren f 3.016,-. speciale akties f 5.062,61. Totaal f 142.293,34. Uitgegeven werd aan porto, druk werk enz. f 1,781,76, reis- en verga- derkosten f 2.364,60. Aankoopkosten vee f 113.225. Vervoer- en verzor- gingskosten f 19.416,70. Totaal aan uitgaven f 136.788,06. Er is dus nog een restant van f 5.505,28. De gesohenkzending 84 koeien (on derweg vermeerderd met een kalf) werd op 23 september 1967 te Goes ingeladen. Overzicht vond plaats zondag 1 oktober in het gebouw van de Union Provinciale Agricol- tori te Grossetto. Maandag 2 okto ber werd'en de koeien verdeeld; alle begunstigden tekenden een verkla ring dat zij de eerste drie jaar de ontvangen ikoe niet zouden verko-, pen. De verdeling geschiedde via' een loting. In Grossetto verdronken 2500 stuks rundvee, 3000 varkens, 4000 stuks kleinvee en vele tienduizenden stuks pluimvee. Secretaris-generaal Oe Thantvan de V.N. heeft zaterdag gezegd er meer dan ooit van overtuigd te zijn dat Noord-Vietnam binnen twee a drie weken na het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam naar vredesbespre kingen zal gaan. ZIERIKZEE (Ingezonden) In de onderontwikkelde landen wordt door miljoenen kinderen hon ger geleden. De NOVIB probeert te helpen door de aktie „Een gast aan tafel". Voor 20 cent per dag kunt u op deze manier een hongerig mede mens voeden. Voor dit doel zijn spaardoosjes ver krijgbaar, die u kunt afhalen bü het NOVIB-comité, per adres: Touwbaan 10 .Zierikzee, telefoon 2421. Feuilleton door Gré de Boer Voor de autthenticiteit van de brief stonden beiden in. Hij had, na lezing geen ogenblik aan de juist heid van deze feiten getwijfeld. Ook het stuk, dat de notaris later op de middag had voorgelezen en waarin tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig omschreven de over dracht van de aandelen tot een waarde van 295000 gulden werd ver meld, was echt. Dit ging hij geleide lijk aan volkomen begrijpen. Het was allemaal echt. Het leed geen en kele twijfel. Volgens de notaris was alles heel precies uitgerekend door een accountant. Zijn bescheiden ka pitaaltje. dat op die stormachtige oktoberavond door hem en Nico op de grensscheiding van beide erven aan de grond werd toevertrouwd, was na al die jaren tot dit in zijn ogen enorme bedrag uitgegroeid, door toevoeging van rente, samen gestelde rente en winsten. Het ge hele bedrijf vertegenwoordigde een waarde van een miljoen gulden.. Ook da't was in een snel -tempo be rekend en getaxeerd. Misschien te vlug, maar dat kon ter zijner tijd nog eens opnieuw geschieden en dan wat rustiger. Maar meneer Berge naar moest er maar rekening mee houden, dat eventuele correcties van geringe proporties zouden zijn. Ove rigens, een kleine driehonderddui zend gulden vertegenwoordigde vrij nauwkeurig een vierde deel van de waarde van dit bedrijf, dat beschik te over een volle orderportefeuille en een prima machinepark, tamelijk modern. Voeg hieraan toe, dat er uitstekend geschoold en betrouw baar personeel werkt, dan kan zon der enige terughoudendheid gezegd worden, dat de financiële positie van drukkerij Goverts n.v. kernge zond is. Meneer Bergenaar zou zich er binnen afzienbare tijd zelf van kunnen overtuigen. Als hij experts in de arm wilde nemen om alles nog eens na te controleren, dan was dit vanzelfsprekend zijn goed recht en kon hij op volledige medewerking rekenen van de bedrijfsleiding en d-e accountant, die voor de drukke rij werkte. Dit alles had hem overdonderd. Eerst had hij de schok te verwerken gekregen, toen hem duidelijk begon te worden, dat hij plotseling een man in bonus was geworden. Ge volgd door de mededeling van de advokaat, dat zijn vriend Nico zelf hem indertijd had bestolen. Geen wonder, dat Nico, na zijn terugkeer uit het Duitse leger geen enkel ver wijt maakte, omdat het geld en de sieraden verdwenen waren. Hij had ze immers zelf gestolen? En ten derde male moest hij zich i'ealiseren, dat niet alles een utopia was, wat hem werd voorgespiegeld, maar plezierige werkelijkheid, toen de notaris die akten begon voor te lezen. Niet alles 'had hij ervan be grepen, maar wel deze éne passage, waarin hem werd medegedeeld, dat hij voor éénvierde mede-eigenaar was geworden van drukkerij Go verts n.v., in aandelenwaarde uit gedrukt de som van 295.000 guldens. De laatste jaren, als hij de balans- gegevens verwerkte tot een over zichtelijk geheel van bedrijven, die zo'n slordige dertig- veertigdui zend gulden schone overwinst had den gemaakt, voelde hij wel eens een sleek, want overwinst was er voor hem bij al zijn harde werken in het geheel niet bij. Als hij zijn eigen balans maakte dat moest nu een maal, omdat hij behoorde tot de ca tegorie van kleine zelfstandigen en de inspecteur ook graag wilde weten wat hij verdiende, waren de debet- en creditzijde doorgaans nagenoeg gelijk. Van winst maken was nim mer sprake. De ontvangsten konden net zo'n beetje de uitgaven dekken. En hij moest enkele maanden extra zuinig leven, als hij een schrijf- of telmachine nodig had. Uitgaven van zes-, zevenhonderd gulden ineens bezorgden hem wekenlang hoofd brekens. Logisch, dat hij dan. wel eens jaloers was op zijn klanten, die veel gemakkelijker aan veel grotere verdiensten kwamen en konden rij den in sleeën van wagens, terwijl hij nog nooit verder was gekomen dan een fiets. Dit alles was nu voorbij, realiseer de hij zich, voorgoed voorbij. Na tuurlijk moest hij zijn eigen werk voorlopig voortzetten tot. hij een ge schikte opvolger had gevonden. Met een beetje geluk zou hij daarin wel slagen. Als hij zijn bescheiden boek- houdbureautje kon overdoen aan een vap zijn concurrenten in ruil voor een paar centen, kon hij Laarhoven voorgoed de rug toe keren, want advokaat van Werven en notaris Langelaar hadden hem ook Nico's uitdrukkelijke wens laten horen, dat hij zich zou moeten gaan inzetten voer drukkerij Goverts n.v. Als oud- typo zou dat. voor de heer Bergenaar niet eens zo heel moeilijk zijn, meen de de notaris. En»op de modewer king van de beide bedrijfsleiders kon hij bij voorbaat rekenen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7