DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noordvietnamese bezetting trekt zich terug uit de stad Hoe-e Blaiberg had eigen hart in handen Ernstige politieke crisis in Jordanië De verjaardag van prinses Christina Man schoot op spelende kinderen wat 2EQT P£ bilt Ontroering kristalliseerde in klinkende munt voor het kind Bijna zesduizend gulden in de bussen voor televisie-actie „Een op Twaalf" Gouden Carry Geyssen „kreeg" een auto India en Pakistan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19948 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, pojlbuj 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit Dommer: Iets minder melkkoeien onder controle De strijd in Vietnam SAIGON, 19-2. In gezaghebben de Zuidvietnamcse politiekringen in Danang is maandag gezegd dat de Noordvietnamese troepen begonnen zün terug te trekken uit Hoe-e waar zij sedert het begin van het „TET"- cffensief met succes hebben verde digd tegen de Zuidvietnamezen en Amerikanen. Een eerste groep ..waarschijnlijk hoge kaderleden" zou vanochtend uit de citadel zijn geglipt in de richting van het dorp Gia Hoi. Men verwacht dat de nog overgebleven 400 Noordvietnamese militairen en ongeveer 300 man on geregelde eenheden snel zullen vol gen. Men verwacht echter ook dat commandoeenheden zullen achter blijven om het de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen moclijk te ma ken. De hoofdmacht zit echter nog steeds in de citadel van de oude kei zerstad en een aanval van Ameri kaanse mariniers bij de zuidelijke muur werd afgeslagen. Zuidvietna mese mariniers beheersen het groot ste deel van de westelijke muur van de citadel. Volgens inlichtingen van de Zuid vietnamese strijdkrachten in Hoe-e zou de Noordvietnamese bevel hebber daar zijn gesneuveld. Een verzoek van zijn plaatsvervanger om zijn JOHANNESBURG. 19-2. De Zuid- afrikaanse tandarts Philip Blaiberg is de geschiedenis ingegaan als de eerste mens die zjjn eigen hart in de handen heeft gehouden, aldus het Zuidafrikaanse blad „Sunday Ex press". Het blad vertelde dat prof. Barnard zijn patiënt een fles overhandigde met het hart, dat hij op zes januari vervangen heeft voor dat van de kleurling Clive Haupt, die aan een hersenbloeding was overleden. „Het is een wonder dat u hiermee zolang hebt kunnen leven", zei prof. Bar nard. doelend op het weggenomen hart. De tandarts vond het een .grappige sensatie zijn eigen hart in de hand te hebben. Volgens de ..Sunday Express" heeft de patiënt tweemaal een periode doorstaan van een lichte afstoting van het vreemde weefsel. De vacht vorming rondom het nieuwe hart, waarvan enige weken geleden spra ke was. komt nu niet meer voor. troepen terug te mogen trekken zou, volgens deze gegevens, zijn gewei gerd. Het dorp Gia Hoi waarop de Noordvietnamezen zich zouden te rugtrekken, werd tegelijkertijd met Hoe-e bezet toen op 30 januari het „TET"-offensief begon. De Noord- vietnamezen zouden de bevolking (ongeveer 30.000 mensen) hebben in geschakeld bij het bouwen van on dergrondse bunkers. Z\j zouden de bewoners hebben ge zegd dat alle Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam hebben verlaten. In militaire kringen verwacht men een gevecht van huis tot huis om Gia Hoi Bij een aanval op de provinciale hoofdstad Phan Thiet verloor de Vietcong zondag en vandaag meer dan 100 man aan doden. De stad is weer onder controle van de Zuid vietnamese troepen. Slechts in het ziekenhuis houdt zich nog een een heid van de Vietcong staande. Vliegveld bestookt Het vliegveld Than Son Nhoet bij Saigon was maandag weer één van de doelen van de Vietcong. Een raket trof het vliegverkeersgebouw waar door één Amerikaan werd gedood en 35 werden gewond. Bij de bedreigde Amerikaanse basis Khe Sanh in het noordwesten van hej land bombar deerden B-52 bommenwerpers weer Noordvietnamese versterkingen. Noord-Vietnam maakte bekend dat de Vietcong van 30 januari tot 8 fe bruari in centraal-Vietnam 30.000 te genstanders buiten gevecht stelde. Meer dan 50.000 Zuidvietnamese re geringssoldaten deserteerden. Vol gens deze bekendmaking, in die tijd om zich aan de zijde van het Zuid vietnamese bevrijdingsfront te scha ren. Na uitspraak minister: BEIROET, 19-2. In de Jordaanse hoofdstad Ammen spreekt men over een ernstige crisis binnen het kabinet nu premier Talhoeni de zaterdag ge dane uitspraken van zijn minister van binnenlandse zaken Hassan el Kayed heeft tegengesproken, volgens welke het kabinet had besloten de genen die Jordanië blootstelden aan represailles van de kans van Israël te verbieden zich over Jordaans grondgebied te bewegen. Men verwacht dat het kabinet zijn ontslag zal aanbieden en zegt dat de ministers onderling' ernstig verdeeld zijn over het vraagstuk van de Ara bische commando's. Minister Kayed sloot aan op het geen koning Hoessein eerder had ge zegd, namelijk dat hij (de koning) niet zou toestaan dat men de vijand van zijn land een voorwendsel zou verschaffen om Jordanië aan te val len. Geen. van de ministers kritiseert de koning, maar men schijnt zich fel te gen de uitlatingen van minister Kayed te hebben gekeerd. Het Jor daanse parlement is voor dinsdag in buitengewone vergadering bijeenge roepen om „met gesloten deuren vraagstukken welke voor het land van het hoogste belang zijn, te be studeren". zo is vanavond bekendge maakt. De minister van binnenlandse za ken wilde maandag niets zeggen. Zondag had hij onthuld dat de Jor daanse troepen twee arsenalen van ondergrondse Arabische verzetsbe wegingen hadden ontdekt. Van de negentien leden van het kabinet-Talhoeni komen er negen van de westelijke oever van de Jor- daan, het door Israël bezette deel, verscheidene anderen zijn van Pale stijnse afkomst. Hartkleptransplantaties in Californië STANFORD, 19-2. De universiteit van Stanford, in Californië, heeft tnaandag bekend gemaakt dat in de kliniek van haar medische faculteit veertig hartkleptransplantaties zijn verricht. De kleppen, afkomstig van overleden personen, werden ge plaatst in de harten van 28 mannen en 12 vrouwen. Na de transplantatie overleden vijf patiënten aan com plicaties die geen verband hielden met de hartoperatie. De overigen, van wie sommigen al tien maanden onder observatie staan, hebben nog geen verschijnselen getoond, die wij zen op afstoting van het vreemde weefsel. Zij leiden voor het meren deel een normaal leven SOESTDIJK, 19-2. Ter gelegen heid van de viering van de 21ste jaardag van prinses Christina, wer den op paleis Soestdjjk enkele ge schenken aangeboden. Een vertegenwoordiging van de bloemententoonstelling Westfriese Flora in Bovenkarspel kwam de jongste dochter van het koninklijk paar het mooiste bloemstuk van deze tentoonstelling aanbieden, gevolgd dooi* het bestuur van de federatie goud en zilver dat, der traditie ge trouw. prinses Christina een bijou ten geschenke overhandigde. Tot dusver hebben ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet bij het be reiken van de meerderjarige leeftijd van de federatie een bijou gekregen. De viering van de 21e verjaardag van prinses Christina werd zaterdag avond ingeleid met een bal, dat H. M. de koningin haar jongste dochter had aangeboden en waarvoor een aantal vriendinnen en vrienden van de prinses was uitgenodigd. Zondag, de eigenlijke verjaardag van prinses Christina, had op paleis Soestdijk de viering in huiselijke kring plaats. Diefstal met geweldpleging ROTTERDAM, 19-2. In Rotterdam is onder verdenking van diefstail en geweldpleging in bewaring gesteld de 20-jarige Geertruida J. K-, zon der beroep uit Rotterdam. Zij had zich met de 28-jarige opvarende M. T. van de Noorse tanker „Braconda" afgezonderd in een pand op Katen- drecht. T. is daar mishandeld en beroofd van f 650 en een polshor loge. Hij had nog kans gezien om f 400 terug te pakken. Het horloge werd later in het 'huis aangetrof fen. T jis met een hersenschudding fe'n bovenkaakfractuur ter verpleging opgenomen in het Havenziekenhuis. In verband met deze zaak is nog ingesloten de 18-jarige automonteur H. J. S. uit Rotterdam. In de Amerikaanse staat Florida hebben naar schatting 35.000 van de 60.000 onderwijzers ontslag genomen omdat de overheid naar hun oordeel te weinig geld beschikbaar stelt voor het onderwijs. Verdwaalde kogel UTRECHT, 19-2. De Utrechtse politie werd gealarmeerd omdat bij de familie Van EXam in de Elsstraat een kogel door de ruit was gevlogen. De kogel kwam in een tafel terecht, slechts enkele centimeters van de plaats waar de vrouw des huizes de krant zat te lezen. De politie ging op onderzoek uit. trok de baan die de kogel van de ruit naar de tafel had gevolgd door, en kwam tot de conclusie, dat het schot uit een huls aan de overkant was gelost. Inder daad bleek een daar wonende 23-ja- rige heier zijn windbuks te hebben afgevuurd, overigens niet met de be doeling om zijn overburen te raken. De buks is in beslag genomen. BRUSSEL, 19-2. Te Mol in België heeft een 45-jarige man zaterdag middag met een luchtbuks geschoten op spelende kinderen, omdat ze een sneeuwbal tegen zijn ruiten hadden gegooid terwijl hij naar „Pipo de clown" op de Nederlandse t.v. zat te kijken. De man verklaarde dat hij zo boos was geworden, dat hij een luchtbuks had gegrepen en naar buiten was gerend. Hij loste een schot op de vluchtende kinderen, en raakte een jongetje van 12 jaar in het achter hoofd. Het kind moest in een zie kenhuis worden geopereerd. Politie bellen op school NEW YORK. 19-2. De afdeling on- derwijs van de gemeente New York heeft een bedrag van 100.000 dollar aangevraagd voor de aanleg van di recte verbindingen, zogenaamde ro de lijnen" tussen de 903 scholen die de stad telt en de dichtstbijzijnde politieposten om het toenemend ge bruik van geweld in klaslokalen te bestrijden. Het is de bedoeling dat de leerkrachten „als de zaak uit de hand dreigt te lopen', op een knop drukken waardoor op het politiebu reau een alarmsignaal gaat. Politie-agenten zullen als zij op hun normale surveillance zijn, bij de scholen vragen of er geen bij zonderheden zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «ooocosoooooooososoo Met een gebalde vuist kan o men geen hand geven Zwakke wind Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden met op enkele plaat sen wat sneeuw en ook hier en daar mist; in het zuiden en midden van het land aanvankelijk echter nog weinig bewolking; zwakke wind; iets kouder, met in.de nacht en ochtend temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 21 febr. Zon op 7.45, onder 18.03. Maan op 2.49, onder 10.23. 22 febr. Zon op 7.43, onder 18.05. Maan op 4.15, onder 10.59. Laatste kwartier: 21 febr. te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 febr. 7.56 v.m. 20.33 n.m. 22 febr. 8.53 v.m. 21.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 febr. 7.54 v.m. 20.25 n.m. 22 febr. 8.52 v.m. 21.33 n.m. Doodtij: 23 febr. Een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot is maandag bij een landing op het vliegveld van Bagdad verongelukt. Twee leden van de bemanning lava- men om het leven. Het gulle hart klopte warm Op Schouwen-Duiveland: ZIERIKZEE, 20-2. Evenals vrij wel overal elders in het land hebben de mensen op Schouwen-Duiveland gisteren (maandag)avond gul en spontaan gereageerd op de televisie- actie „Een op Twaalf', ten behoeve van de Stichting G.L.G. (Geestelijk en Lichamelijk Gehandicapten). Al kan dan misschien niet direct van een stormloop gesproken worden op de plaatselijke scholen en postinrioh- tingen in de verschillende gemeenten tcch werd een bedrag van niet min der dan bijna f G.OOO.- in de gereed staande bussen gedeponeerd. Bij dit bedrag komen dan uiter aard nog de stortingen en overschrij vingen op gironummer 3333. Zoals in de uitzending van de AVRO-televi- sie duidelijk werd geschetst: het gaaf V rouwen heerseressen in de 2Iste eeuw NEW YORK, 20-2. Volgens de Amerikaanse filosoof Buckminister Fuller zullen de vrouwen de onbe twiste heerseressen van de 21ste eeuw zijn. De mannen zullen zich met wetenschappelijk en literair on derzoek bezighouden, waarvan de resultaten door de vrouwen in de produktie zullen worden verwerkt. In een artikel in het tijdschrift McCalVsschrijft Fuller voorts dat de vrouwen zich steeds minder in kleren zullen hullen, totdat tenslotte de vrijheid en de gratie van de hof van Eden is bereikt. Die naaktheid zal dan echter alleen in de vrije tijd vertoond worden, want het is waar schijnlijk dat de vrouwen tijdens het werk in de volledig geautomatiseer de fabrieken een uniform dragen. er om de gehandicapten een verze kerde toekomst te geven en wil dat het geval zijn dan zullen in ons land nog ongeveer 200 zogenaamde thuis- vervangende huizen moeten worden ingericht. In het Zierikzeese postkantoor hielden jongeren zowel als ouderen de pad. vooral tussen half tien en tien uur. „aardig warm". Met. elkaar deponeerden zij ruim f 1.300,- in de stalen bus die bij één der geopende loketten was geplaatst. Omstreeks half elf kwam bij het voorlopig re sultaat de opbrengst aan guldens die in de verschillende scholen was bin nengerold en heden (dmsdag)morgen kon worden vastgesteld dat in Zie rikzee een totaalbedrag van f 1.944,81 voor het goede doel was opgebracht. De telling in het Zierikzeese post kantoor van vanmorgen wees verder uit dat de opbrengst van „Eén op Twaalf" op Schouwen-Duiveland een totaal beloopt van precies f 5.923,37. Met Zierikzee zorgden hiervoor de volgende gemeenten: Brouwershaven f 253,25, Bruinisse f 702,40, Burgh- Haamstede f 918,14, Nieuwerkerk f 375.50, Noordgouwe f 199,50, Oos- terland f 211,50, Renesse f 335,02. Dreischor f 190,20, Kerkwerve een bedrag van f 107,50, Noordwelle f 44,05, Ouwerkerk f 149,50, Scharen- dijke f 263,-, Sirjansland f 117,50 en Zonnemaire f 111,50. DEN HAAG, 19-2. Bjj duizenden, waarschijnlijk honderdduizenden en wellicht miljoenen rolden de guldens vanavond binnen tijdens de televisie actie „Een op twaalf' ten behoeve van de Stichting G.L.G. (Geestelijk en Lichamelijk Gehandicapten). In eenvoudige, strakke woorden en beelden schetste de AVRO-t.v. niet alleen de situatie van de gehandicap ten, doch evenzeer van hun ouders die hen geborgen willen zien als ze niet meer voor hun kunnen zoTgen. Immers, indien de ouders niet meer voor hun gehandicapte kinderen kunnen zorgen, dan kunnen deze kinderen niet alleen in de maat schappij staan. Ambtenaren van de P.T.T. tellen de (voorlopige) opbrengst van de actie die ook in Zierikzee redelijk goed is aangeslagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Om de gehandicapten een verze kerde toekomst te geven moeten in ons land gelijk dit reeds in de Scan dinavische landen het geval is, nog ongeveer 200 „thuisvervangende" huizen ingericht worden. Dan kunnen deze gehandicapten verzekerd zijn van een eigen onder dak, ook voor de toekomst, met ver zorging. aangepast aan hun specifie ke behoeften. Vandaar uit kunnen zij bescheiden maatschappelijke taken verrichten, ondermeer in beschutte werkplaatsen. De uitzending bleek, naar getoon de reacties uit VertLo en Drachten te oordelen, diepe indruk te maken. Terwijl ouders met grote liefde spra ken over hun toch al vaak volwas sen kinderen" en de zorg vooral over hun toekomst, stroomden land genoten naar 3000 scholen en 5000 PTT-kantoren om gul te geven. De postkantoren zouden tot half elf open blijven, maar al spoedig bleek op vele plaatsen, dat verlenging van de openstelling tot half twaalf in ieder geval noodzakelijk zou zijn. Vele kantoren moesten hun draaideuren opzij schuiven en hun vluchtdeuren openen om de aanstromende massa's te kunnen ontvangen. Kinderen col lecteerden spontaan. Bedrijven schonken stenen, huishbudgoederen. apparaten en materialen. Een archi tect bood bijvoorbeeld gratis bestek voor verbouwingen of te bouwen huizen aan. Legeronderdelen en be jaardentehuizen. woonwagenbewo ners, verpleegsters en vele andere groeperingen uit ons valk gaven met gulle hand. Uit Belgie kwamen toezeggingen binnen en de indruk werd gewekt, dat gironummer 3333 G.L.G. Den Haag met de girocomputers in de ko mende dagen een uitputtingsslag zal leveren. Naast de 200 noodzakelijke tehui zen zal het ingezamelde geld ook ter beschikking komen voor het inrich ten van een landelijk advies en vor mingscentrum voor lichamelijk .ge handicapten. Hartelijke huldiging AMSTERDAM, 19-2. Dc gouden Amsterdamse schaatskoningin Carry Geyssen is maandagavond het mid delpunt geweest van een enthousias te huldiging door haar buurtgenoten in de z.g. Indische buurt. Hoogtepunt daarbij was voor de schaatsenrijdster ongetwijfeld het cadeau dat zij daar namens vele hoofdstedelingen kreeg: een gloed- NIEUW DELHI, 19-2. De veilig- heidsstriidkrachten van India zijn maandag in staat van paraatheid gebracht om te verhinderen dat Pa kistan het noordelijk deel van de Rann van Koetsj bezet. Het gerucht ging namelijk, dat Pakistan troepen aan de grens had samengetrokken om het gebied binnen te trekken, dat oen internationaal tribunaal in Genève aan Pakistan heeft toege wezen. nieuwe witte volkswagen. „Uiteraard in bruikleen, maar ik hoop dat dat heel lang zal duren", aldus voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. J. Verdurmen. Carry Geyssen was op een open landauer van het Muiderpoortstatiori naar de voor haar ouderlijke woning geplaatste muziektent gereden. Daar nam zij in het gezelschap van haar ploeggenoten Stien Kaiser, Ans Schut en Elly van de Brom (Wil Burgmeyer was naar huis gegaan) een défilé af van sport- en muziek verenigingen uit Amsterdam-oost. De in vrijwillige ballingschap le vende Griekse politicus Andreas Pa- pandreoe voorziet dat het tot een burgeroorlog in Griekenland zal ko men wanneer dc westerse landen voortgaan met het verstrekken van wapens en financiële steen aan het militaire regiem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1