Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel eet n appel! Kampeerexploitant uit Renesse ging in hoger beroep Kerken willen 21 miljoen gulden bijeen brengen voor ontwikkelingswerk snoep verstandig: BLIK DOOR HET WERELD Rassenrellen bij de vleet verwacht BEELDBUIS? 2 NIEUWE DIESELS! 2 NIEUWE DIESELS! AUTOMOBIELBEDRIJF FA.W.GILIJAMSE Rendez-vous met eergisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 februari 1968 Nr. 19917 Rechtbank Middelburg doet 1 maart uitspraak MIDDELBURG, 16-2. „De handel- wyze van het gemeentebestuur van YVesterschouwen is in strijd met de beginselen voor een behoorlijk be stuur". Dit zei de Rotterdamse ad- vokaat mr. J. Kamphuis, vrijdagmor gen tegen de president van de Mid delburgse rechtbank, mr. P. van Empel. Mr. Kamphuis trad op als raads man van de kampeerexploitant A. R. V. (36) uit Renesse. V. was in hoger beroep gegaan van een vonnis van de. kantonrechter te Zierikzee, die hem tot f 75,boete had veroor deeld, omdat hij vorig jaar tenten op zijn terrein had toegelaten, terwijl hij daar geen vergunning voor had. Als getuige trad in deze zaak op de heer J. W. de Jonge, gemeente secretaris van Westerschouwen. „V. heeft nog nooit toestemming gehad om op zijn terrein te laten kampe- „Kom over de brug' AMSTERDAM, 17-2. De actie „Kom over de brug", die ten doel heeft onder de Nederlandse refor matorische christenen een bedrag van 21 miljoen gulden bijeen te brengen voor werk in onderontwik kelde gebieden, zal zich op maandag 18 maart in geheel Nederland bij le den van kerkgenootschappen huis aan huis aankondigen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: De kandidaten R. T. Scholte, Hofstede de Groot kade 15, Groningen endrs. G. Nijen- huis. Dolfijnstraat 284, IJmuiden, zijn beroepbaar. Beroepen te Den Bommel, Lopik, Melissant (toez.) en te Zegveld: H. Veldhuizen, kand., Bilthoven. Aangenomen naar Goes (vac. H. J. Teutscher): H. Kwakkelstein, Hein- kenszand; naar Den Helder (vac. A. E. D. A. Ravesloot): R. G. J. Tim- mers, Zijpe. Bcdarukt voor Oud-Beijerland: drs. A. Noordegraaf, Oldebroek; voor 't Zandt-Godlinze (toezegging): H. F. Meijer, Maassluis. Geref. Kerken Beroepen te Siddeburen: K. Reen- ders. Bedum, die dit beroep heeft aangenomen; te Waddinxveen (vac. J. Snoeij): C. Bruning, Nieuwlande. Bedankt voor Bruinisse: H. Voll- muller, kand., Utrecht. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidwolde (Gr.): T. Dekker, Goes; te IJmuiden: D. Zo mer, Groningen-zuid. Ger. Gemeenten Beroepen te Nieuw-Beijerland: K. de Gier. 's-Gravenhag-e-C; te Oud- Beijerland: A. Hoogerland, Werken dam (verb, bericht). Bedankt voor Emmeloord: A. Hoogerland, Werkendam; voor Bie- zelinge en voor Kruiningen: C. Wisse, Elspeet; voor St. Annaland: Chr. van den Poel, Yerseke. Oud Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Giessendam: M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel. MARKTBERICHTEN Uienveiling Micblelharnis De Zeeuwse veilingen hadden don derdag elk een aanvoer van onge veer 45 ton. Gerekend naar enkele weken terug is het aanbod daar ge ringer geworden. Het is echter de vraag of dit een gevolg is van het feit dat de uien opraken of dat men zijn produkt ophoudt vanwege de lage prijzen. De noteringen waren gelijk aan j.l. dinsdag, even boven f 13,per 100 kg voor de middel. In Middelharnis was het aanbod 52 ton, waarvan 18 ton klasse I en 34 ton klasse II. Bestaat hier dus de aanvoer uit tweederde voor klasse II, in Zeeland is dit slechts éénderde en dan nog in hoofdzaak grove uien. Voor de middel I viel de prijs tegen, ze liepen terug van f 13,10 naar f 12,59. Ook de grove waren lager: er waren twee noteringen met een gemiddelde van f 12,05 tegen f 12,59 op de vorige veiling. De grove van klasse II waren zelfs f 1,per 100 kg minder, de middel II stonden met f 11,weer iets beter genoteerd. De drielingen I waren met f 13,10 prak tisch onveranderd, de klasse II kwam van f 11,49 op f 12,48. De picklers vonden een koper voor f 11,62. Op 23 maart volgt de eigenlijke inzameling. Ruim 100.000 vrijwilli gers doen aan de actie mee, zo is door de voorzitter van het actie comité, ds. P. J. Maokaaij, meege deeld. Er wordt eveneens een jeugd- actie gehouden met de slagzin „Een tientje voor tieners". Die actie loopt van 1 tot 5 maart en de organisato ren hopen een miljoen gulden van tieners bijeen te krijgen, genoeg voor zeven projecten. Achttien christelijke kerkgenoot schappen en instellingen doen aan de actie mee. De 21 miljoen gulden is bestemd voor 140 projecten op plaatsen in Afrika, Azië en Zuid- Amerika. Dr. W. A. Visser 't Hooft, die uit Genève was overgekomen om op een bijeenkomst in Amsterdam het doel van de actie toe te lichten, for muleerde het aldus: „Wij willen aan een ieder naar zijn draagkracht vra gen, opdat een ieder naar zijn be hoefte zal ontvangen. Het overtui gend christelijk en morele beginsel van de solidariteit moet de basis van deze actie zijn". Advertentie ren", vertelde de getuige. Toch staan er ai jarenlang tentjes op het kam peerterrein van V. Er staat trouwens veel meer: caravans en zomerhuisjes. Daarvoor had de verdachte wel toe stemming. Hij vroeg ook ieder jaar vergunning voor tenten, maar daar over hoorde hij nooit iets. „Het ge meentebestuur zei geen ja en geen nee; er kwam dus geen beslissing", stelde de rechtbankpresident vast. In feite liet het gemeentebestuur de tenten al jaren oogluikend toe. Tot vorig voorjaar. De plaatselijke rijks politieman kwam toen aan V. ver tellen dat hij voorzichtig moest zijn. Op 1 mei kwam de agent weer, nu om procesverbaal op te maken we gens het plaatsen van tenten zonder vergunning. Om in de toekomst alle moeilijk heden te voorkomen, vroeg V. al vóór 1 april 1967 de nodige vergun ningen aan voor 1968. In de aanvrage stond dat b. en w. binnen drie maan den over de aanvragen zouden be slissen. „Is er vóór 1 augustus 1967 een beslissing genomen", vroeg de advokaat aan de gemeentesecretaris. „Nee", was het antwoord. „Is er nu al een beslissing genomen", wilde mr. Kamphuis toen weten. Weer was het antwoord „nee". „De verdachte heeft een goed be drijf", zei de officier van justitie, mr. P. J. V. Roscam Abbing. „Om de gemeente te laten doen wat die moet doen, moet de verdachte een kort ge ding beginnen. In dit geval was hij in overtreding". De officier eiste daarom 75 gulden boete, waarvan 50 gulden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. „De gemeente heeft gefaald", al dus de advokaat. „Mijn cliënt heeft altijd alles gedaan wat mogelijk was. Hij heeft steeds zijn vergunning op tijd aangevraagd, maar de gemeente reageerde daar helemaal niet op". De raadsman stelde duidelijk dat dit een geval was van de burger die te gen de overheid beschermd moest worden. Die bescherming moet de strafrechter bieden. Hij vertelde hoe het kampeerbedrijf altijd goed be kend heeft gestaan. „Het is een dooi de A.N.W.B. erkend bondsbedrijf. De Nederlandse Kampeerraad heeft er een gunstig oordeel over gegeven". Dit gunstige oordeel kende de ge meentesecretaris van Westerschou wen ook. Hij wilde het echter niet vertellen toen de advokaat hem er tijdens het verhoor naar vroeg. „Tenminste van 1960 tot april 1967 stonden er tenten op het terrein van mijn cliënt", zei de raadsman in zijn pleidooi. „Iedereen wist dat. Het stond ook in de provinciale V.V.V.- folder. Vorig jaar werd er iets aan gedaan. Eerst kreeg V. een vriende lijke waarschuwing. Hij is toen naar de burgemeester gestapt en heeft ge vraagd hoe het met zijn vergunning zat. Dat zul je wel horen, zei de burgemeester toen. Een tijdje latei- kreeg mijn cliënt een briefje van het gemeentebestuur. Daar stond onge veer in dat de gemeente bereid was gunstig te beschikken over een ver gunningaanvraag". De gemeente heeft echter op geen enkele aanvraag beschikt, niet gunstig en niet ongun stig. V. heeft volgens zijn advokaat niet anders kunnen doen dan deze overtreding begaan. Het kampeerbe drijf is zijn boterham. „Als hij nu wordt veroordeeld, moet zijn bedrijf dicht", aldus de raadsman. Hij vroeg om ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank doet 1 maart uit spraak. De rassenrellen zijn dit jaar by- zonder vroeg begonnen in de V.S. In Orangeburg (Zuid-Carolina) doodden politiekogels drie jonge ne gers die met anderen, merendeels studenten, demonstreerden tegen het alleen toelaten van blanken op een plaatselijke kegelbaan .Het was geen grote aanleiding en het was geen grote demonstratie - maar de poli tie zaten de pistolen een beetje erg los in de holsters: drie doden, in de vijftig gewonden. En het land is er weer even aan herinnerd hoe het deze zomer op vele plaatsen zal toe gaan. Na de eerste grote rellen van een paar jaar geleden heeft de regering een aantal wetsontwerpen ingediend die een eind moesten maken aan Wat biedt de DINSDAG 20 FEBRUARI. NED. I. Voor de tweede maal deze week de „Lucille Ball-show". De vrolijke secretaresse wil er een dagje tussenuit om in de uitverkoop haar slag te slaan. Tot de klok van acht uur Koning Klant", het pro gramma dat onverdroten voort gaat, alle kritiek en verloren processen ten spijt. Na het journaal in het VAR A-programma de achttiende af levering van de Forsyte Saga. Dit maal wordt Fleur op haar nummer gezet door Marjorie Ferrar. Belang rijkste uitzending van de dinsdag is ongetwijfeld Achter het Nieuws", dal een uur en tien minuten wijdt aan het probleem van echtscheidin gen Voor het naar bed gaan dan nog „Sextant", de uitzending van de NVSH. NED. II. Pipo, het nieuws, de re clame, het internationaal jeugdpro- gramam de Verrekijker„Van Ge west tot Gewest" en dan de Eenen twintigste Eeuw". In deze afleve ring ivordt aandacht besteed aan de geweldige betekenis die de compu ter al in het Amerikaanse maat schappelijke leven Is gaan innemen. Na het journaal „Dubbelspion". Kel ly en Scotty komen weer eens fel tegenover elkaar te staan. De eerste ontmoet nl. een allerliefst meisje, die iets over hem wil schrijven en op wie hij razend verliefd wordt. Scot ty vertrouwt de zaak echter niet. In „Denk-Beeld" een discussie over een hoogst actuele zaak. In Bergen op Zoom, in Heerlen en in Amster dam zitten de gesprekspartners die als onderwerp hebben „Carnaval., zin of onzin". Tot slot een muzikaal programma rond de Oostenrijkse jeugdige concertpianist Robert Ma- jek. DINSDAG 20 FEBRUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.20 Schrijversportretten; 10.45 Walter en Connie: 11.10 Ik en jij, een ge wone dag: 11.35 Parabelen in mo derne vorm; 12.00 Einde; 18.50 Pipo; 18.56 Ster10.00 Nieuws; 10.03 Ster; 10.06 De Lucy-show (kleur); 10.31 Koning klant10.56 Ster. 20.00 Jour. naai; 20.16 Ster; 20.20 Forsyte Saga; 21.10 Achter het nieuws; 22.20 Sex tant; 22.30 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 10.00 Nieuws; 10.03 De verrekijker; 10.15 Van gewest tot gewest: 10.35 De 21ste eeuw; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Denk-beeld; 22.00 Debuut; 22.25 Journaal. ARNHEM. In de trein van Keu len naar Arnhem heeft de mare chaussee twee Turken aangehouden, die in het bezit waren van 850 gram hasjiesj. Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de Diesel? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieseizuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! I Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die vee! op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. .MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen. Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer voor Schouwen-Duiveland: Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 sommige grieven van de negerbe volking. De eerste ontwerpen rolden ook vrij vlot door het parlement maar dat is nu veranderdZelfs vrij onbetekenende ontwerpen - als een wetje om het de Ku Klux Klan in het zuiden wat moeilijker te maken negers af te ranselen - geven aan leiding tot veel gemanoeuvreer in de Senaat maar weinig resultaat. Op de budgetten die Johnson vroeg voor allerlei maatregelen om de get to's leefbaarder te maken en dus minder een broeihaard voor opstan den, is allerwege geknibbeld. Pro gramma's om de werkloosheid onder de arme negers te verminderen kun nen evenmin iets uitrichten bij ge brek aan middelen. Gewcltl De enige plaats waar nog iets ge beurt danken dat aan particuliere initiatieven - bijvoorbeeld in De troit - ook al bestaat daarover even min unaniem gejuich. In het alge meen valt ook te constateren dal zowel bij de negerorganisaties de neiging afneemt om door overreding iets te bereiken als bij de blanke be volking de bereidheid om zich te laten overreden. De politiekorpsen in diverse ste den hebben tenminste de nadruk ze ker niet gelegd op overreding. In de kranten kan men afbeeldingen zien van gepantserde voertuigen die zijn aangeschaft om bij rellen terug te kunnen slaan en in het algemeen blijkt de politie de oplossing meer te zien in de toepassing van geweld, getuige de doden van Orangeburg. In enkele steden poogt men al thans iets te doen aan het wantrou wen dal in neger getto's haast na tuurlijk is tegenover dc politie. En kele vorig jaar door oproeren ge teisterde steden hebben nu politie- commandanten die zelf neger zijn. Maar in het algemeen is de situatie zo dat de kansen veel groter zijn dat het deze zomer nog harder tegen harder zal gaan. En het vooruitzicht is weinig bemoedigend. Marlin Lu ther Kings armoe-mars op Washing ton (zelf een stad die goede kans maakt op weer een verschrikkelijke rel) kan gemakkelijk een reeks on lusten inluiden. In 1965 waren er vijf grote oproeren, in 1966 20, vorig jaar 78. Dit jaar zal de 200 ivel over schreden worden; Feuilleton door Gré de Boer De bezoeker ging plotseling recht op zitten. .,Dat wil dus zeggen...." begon hij. zijn droogge worden lippen natmakend, „dat ik...." „Dat u op dit ogenblik min of meer een vermogend man bent. Laat ik het zo zeggen: Degene, die het kistje heeft opgegraven, want zo is het gebeurd, is ermee de stad uit ge gaan. Hij heeft alle sieraden verkocht en de opbrengst ervan met het ne- derLandse geld, op een bank gezet. Geruime tijd na de oorlog heeft hij dit kapitaaltje bij gedeelten over la ten schrijven op een Maisdamse bankinstelling en met dat geld heeft hij, laten we zeggen: zaken gedaan. Hij heeft zich aandelen gekocht van een n.v. en werd zodoende mede ei genaar. De zaak, die nu nog bestaat en financiëel kerngezond is. behoor de voor tweevierde gedeelte aan hem. Aangezien echter nu wel vaststaat, dat de helft daarvan uw eigendom is - de persoon in kwestie heeft dit uit drukkelijk bekend en het is onder getuigen zwart op wit vastgelegd - bent u op dit moment voor éénvierde mede-eigenaar van dit bedrijf." Bergenaar had met stijgende ver bazing naar de woorden van de ad vokaat geluisterd. Langzaam schud de hij zijn hoofd, zijn blik onafge broken op de man tegenover hem gericht houdend. „Nee.prevelde hij, „dat kan ik niet geloven. Ik heb nadat we moesten evacueren niet anders dan tegenslagen en pech ge- 's-HEERENBERG. Nabij de ouder lijke woning aan de Zeddamseweg in 's-Heerenberg is het zesjarig jon getje O. Hoevel gestruikeld en onder de wielen van een passerende vracht wagen terechtgekomen. Het kind was op slag dood. had in mijn leven. Ofu pro beert mij toch zeker niet wat op de mouw te spelden?" De advokaat schudde zijn hoofd en zijn gezicht stond strak, toen hij antwooi'dde: „Daarvoor is het een le •ernstige zaak, meneer Bergenaar". „Het is te mooi om te geloven", zei de 'bezoeker zacht voor zich uit, „Mede-eigenaar van een bedrijf. Waar is dat bedrijf? En wat is het voor iets?" ..Het is een drukkerij, meneer. Om precies te zijn: drukkerij Govcrts n.v. Dc nabestaanden van de familie Goverts zijn nog voor één-vierde eigenaren, de weduwe en haar kin deren zijn voor tweevierde eigena ren en u bent de vierde man". „En de dader? De chef van ons geld? Zit die achler slot en gren del?" „Die is overleden, meneer Berge naar. Enkele dagen voor zijn dood heeft hij, ten overstaan van goede getuigen, een gehele bekentenis af gelegd, Er is in een snel tempo een overeenkomst gereed gemaakt, waar -in deze man u dc volle beschik king geeft ovor éénvierde deel van de aandelen. Een afschrift heb ik hier in mijn bezit. Het origineel is uiteraard bij een notaris en daar zult u een dezer dagen heen moeten voor het voldoen van enkele nood zakelijke formaliteiten. Als dat ach ter de rug is, kunt u ten volle be schikken over hetgeen uw eigendom is geworden". Bergenaar zat stom verbaasd voor zich uit te kijken. Met bevende han den nam hij nog ten sigaret en stak die op. ..Het klinkt allemaal als een sprookje, meneer van Werven. En dat in het. jaar negentienhonderd en zestig. Het is toch allemaal waar heid, wat u me heeft verteld? Het klopt toch allemaal, wat u me aan biedt? Ik bedoel, van die aandelen I en zo? I-Iet is toch eerlijk waar?" Even glimlachte de rechtsgeleerde. „Voor dc volle honderd procent, meneer". Hij wees voor zich op het grote bureau. „U kunt zich straks van een cn ander rustig overtuigen. Ik heb hier van alles de afschriften" „Maar. die dief? U zei, dat. hij is overleden, niet? Wist Nico daar dan niet van? Is dit bekend geworden voor het sterven van Nico of...." Plotesling begon het hem duidelijk te worden. Het bloed trok weg uit zijn gezicht. Er lag schrik in zijn ogen. toen hij vervolgde- „Bedoelt u, dat.dat De ander knikte. „Inderdaad, me neer Bergenaar. Het zal u wel een schok geven, maar uw vriend Nico Varsink was de man, die enkele uren nadat u tezamen hel kistje had begraven, het weer boven de grond haalde en er dc volgende dag mee vandoor ging". Pas laat in de avond stapte Cor Bergenaar in zijn woonplaats uit dc trein. In zijn binnenzak wist hij de brief van Nico Varsink, de brief, welke hij op hot kantoor van advo kaat van Werven had gelezen en in de trein nog een paar keer herlezen. De biecht van een stervende, noem de de advokaat het schrijven. Zelf had hij het al niet meer kunnen doen. deze brief schrijven, daarvoor was het uitgeteerde lichaam al tc veel verzwakt. Alleen zijn handte kening. beverig was enkele 'dagen voor zijn dood nog door de zwakke, in bevende letters, maar onmisken baar Nico's hand. Zelfs de sierlijke krul van de N was nog enigszins te onderscheidon. En daarnaast de stevige halen van de twee namen der getuigen: de advokaat en de no taris. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4