Keurtiirnwedstrijd ZEBRAStichtse Turnkring te Bruinisse vormkunst in porselein Duitser bekent moord op winkelierster Overdekt zwembad voor Schouwen-Duiveland haalbare zaak? HET OOG VAN SIVA Winst voor lieren, verlies voor jongens ZEBRA BRUINISSE. 19-2. Voor de eer ste maal ia de geschiedenis turnde zaterdag 17 februari de Zebra een keurturawedstrüd, tegen de Stichtse Turnkring (provincie Utrecht). De primeur van deze dag was, dat deze eerste ontmoeting plaats had op Schouwen-Duiveland en wel te Brui nisse. Via de Zebra was de gymnastiek vereniging Kwiek uitverkoren, deze wedstrijd te organiseren, hetgeen zij dan ook met beide handen aangreep. Met een kort openingswoord door de voorzitster mevr. Van Leeuwen waarin zij opmerkte, zeer benieuwd te zijn of de Stichtse Turnkring ai of niet over het Zebra pad zouden strui kelen, gaf zij de leiding over aan de voorzitter van de Zebra, de heer Os- sewaarde. Er waren twee wedstrij den, n.i. heren en jongens en beide moesten een zeskamp afwerken, be staande uit paardspromg, ringen, brug, rekstok, paardvoltige en vrije oefening. Ondanks het wat trage ver loop kon men toch spreken van een mooie strijd, de uitslagen werden dan ook eerlijk verdeeld, voor de heren was dit in het voordeel van de Zebra met totaaai 235.50 en de heren Stichtse met totaal 231.40. Bü de jongens was het omgekeerd, de Stichtse jongens behaalden to taal 239.90 en de Zebra jongens ken den het maar tot 225.00 punten bren gen. De hoogst geklasseerden bij de he ren werd Bennie Vermandei van de Zebra met 53.55 en bij de jongens C: Flantagie van de Stichtse met 53.25. Als aandenken voor deze twee bes te prestaties werd door mevr. Van Leeuwen namens de gymnastiekver eniging Kwiek een beker aangebo den met inscriptie „S.V. Kwiek, Brui nisse" Door de voorzitter van de Zebra werd alle turners en organisatoren dank gebracht voor het goede ver loop van deze mooie turndag. Ook werd namens de Stichtse een woord van dank gesproken en spreker zag KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Krachtens een ge tekende overeenkomst zal Nederland f 40.000,bijdragen aan materiaal cn machinerieën voor de uitrusting van machine-werkplaatsen in Sene gal. AMSTERDAM. Bij zijn verhoor door de rechter-commissaris heeft de 48-jarige Amstelveense etaleur Jacob G. toegegeven betrokken te zijn geweest bij de vier overvallen die de 20-jarige Thijs A. O. cn de 21- jarige Amoud M. hebben gepleegd. Aanvankelijk had G. tegenover de recherche ontkend iets met de over vallen te maken te hebben gehad. LEIDEN. De rijkspolitie van het district Leiden en de groep Leider dorp hebben een stel inbrekers ont maskerd dat heeft bekend in de loop van een jaar, voornamelijk in Zuid en Noord-Holland, meer dan twee honderd inbraken te hebben ge pleegd. Dit is de grootste serie in braken die in ons land nog ooit be kend werd. HAARLEM. De rechtbank in Haar- lam heeft de 28-jarige Turkse arbei der K. B., die - hoewel kinderloos - een bedrag van f 1500,aan kinder bijslag heeft geïnd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek van voorarrest. ZUIDWOLDE. In Zuidwolde is de 64-jarige heer H. W. Veerbeek, lid van de gemeenteraad van Zuid wolde, dodelijk gewond bij een ver keersongeval. Zijn personenauto werd aangereden door een bestelwa gen. De heer Verbeek overleed tij den zijn vervoer naar het r.k. zie- kenhuis in Zwolle. IJMUIDEN. De 19-jarige onge huwde C. W. de Jong uit Haarlem, elektro-monteur van de firma A. Hoop uit die plaats, is in de in aan bouw zijnde tweede oxystaalfabriek van Hoogovens in IJmuiden van 12 meter hoogte gevallen. Hij kwam te recht op een betonnen fundatie en was onmiddellijk dood. SCHAESBERG. Pastoor E. Miede- ma van de St. Michaelsparochie „Het Eikske" in Schaesberg, heeft de bis schop van Roermond, mgr. P. Moors, schriftelijk meegedeeld dat hij wei gert ontslag te nemen. AMSTERDAM. De 60-jarige mevr. M. J. E. Derks-de Graaf uit Amster dam is op de Osdorperbaan in haar woonplaats, bij het oversteken aan gereden door een personenauto. De vrouw werd met verwondingen aan het hoofd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een bende ingerekend, die er van wordt verdacht betrokken te zijn bij tenminste twee inbraken in Den Haag. Daarbij werden twee schilderijen uit de Haagse School ter waarde van f 650.000,en een partij juwelen ter waarde van f 50 tot f 100.000,buitgemaakt. AMSTERDAM. Bloemen hebben vorig jaar een zeer grote rol ge speeld in het leven van de Neder landers, want ze hebben elkaar bijna 30.000 bloemengroeten meer gezon den dan in 1966734.929 tegen 705.607. AMSTERDAM. Door een verkeer de inhaalmanoeuvre is op de Schel- lingwoubrug te Amsterdam een on geval ontstaan waarbij drie auto's werden betrokken en vier personen min of meer ernstig gewond werden. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klas D: Hontenisse-Vogelwaar- de 2-1; Steen-Steenbergen 1-1. Res. 3e klas C: Zierikzee II-METO II 3-3; HW '24 II-Middelburg III 2-0; RCS II-Rood Wit W II 1-3. Afdeling Zeeland Zcndagcompetitie le klas: Renesse-Kruiningen 7-0; Robur-Domburg 4-3; Jong Ambon- Lewed. Boys 1-2; Noormannen- Hoofdplaat 3-2'. Pa trij zen-Lu ctor 2-2. 2e klas B: Goes III-Renesse II 0-11 Lewedi. Boys II-DFS II 3-3; Luctor Il-Zonnérharie 3-1; Kwadendamme- Domburg II 2-3. DE SPORTTOTO >De cijfers van sport toto 33 zijn: Deelnemers: 629.447. Inleg: £872.892. Prijzenbedrag: f 288.054. Eerste prijs: f 158.430. Tweede prijs: f86.416 Derde prijs: f 43.208. Zondagavond hadden zich vier deelnemers met dertien goede voor spellingen gemeld. Canada boekte immigratierecord OTTAWA, 17-2. Vorig jaar hebben zich 222.876 immigranten in Canada gevestigd, onigeveer 28.000 meer dan in 1966, is officieel in Ottawa be kend gemaakt. Dit cijfer betekent een nieuw hoogtepunt voor de tien afgelopen jaren. De immigranten kwamen voornamelijk uit Engeland (62.341), Italië (30.055), de V.S. (19.038) en Frankrijk (10.122). Amerikaanse bevelhebbers heb- iben toestemming gevraagd voor het bombarderen van oude gebouwen in de oude Vietnamese 'keizersstad: Hué teneinde de Noordvietnamese troepen uit hun stellingen te kun nen verdrijven. Advertentie een evenement als dit graag herhaald en dan de Zebra als gast van de Stichtse. Het persoonlijk klassement van de eerste vijf heren en jongens is als volgt: heren 1. B. Vermandei, 53.55, Zebra; 2. D. Benschop, 51.80, Stichtse; 3. B. Zeggelaar, 51.10, Stichtse; 4. J. de Wee. 50.75, Zebra. Jongens: 1. G. Plantagie, 53.25, Stichtse; 2. J. v. d. Sande, 49.35, Ze bra; 3. G. Koopman, 47.50, Stichtse; 4. J. v. Dam. 46.90, Stichtse; 5. A. Neuféglise. 45.80, Zebra. Ziekenhuis stort in; zes doden BOGOTA, 18-2. In de Columbi- aanse stad San Vicente is zaterdag een ziekenhuis door onbekende oor zaak ingestort. Zes patiënten kwa men om het leven, 48 werden le vend uit het puin gehaald. Negen landen willen niet naar Mexico DEN HAAG, 18-2. De eerste moei lijkheden in de internationale Olym pische beweging tekenen zich af. Negen Afrikaanse landen maakten dit weekeinde bekend niét aan de Olympische spelen in Mexico stad deel te nemen nu Zuid Afrika is toegelaten. Enkele andere landen kondigden een boycot aan en Rus land en Polen spraken een ernstige waarschuwing uit. Verongelukt op huwelijksreis TERNEUZEN, 18-2. Een echtpaar uit Parijs dat op huwelijksreis Ne derland bezoekt is vrijdag nabij IJzendijke (Zeeuws Vlaanderen) met de auto uit d!e bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. De 23- jarige P. P. M. Levy en zijn 20-ja- rige echtgenote D. Benhain werden levensgevaarlijk gewond naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg gebracht. De man overleed de vol gende morgen aan 'de bekomen ver wondingen. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Gemeenschap lapte voor zwembad BAARLO, 17-2. Een comité uit de burgerij van de 3700 in woners tellende, gemeente Baarlo onder Venlo heeft in drie weken tijd 103.000 bij een weten te brengen voor de bouw van een verwarmd zivembad. Binnen een paar weken zal de eerste spade ge stoken worden. Van de te ste ken spaden zullen er zeer vele niet behoeven te xoorden be taald. De burgerij van Baarlo bracht niet alleen ruim een ton incontanten op, maar deed ook nog een toezegging voor 20.000 gulden aan arbeids- en machine uren. Bij het zwem bad komen nog een visvijver en een camping. Belastingamnestie in Zwitserland BERN, 18-2. Het Zwitserse kie zerskorps heeft zondag met 402.542 tegen 247.162 stemmen ingestemd met het plan van de overheid om „generaal pardon" te verleneri aan alle belastingontduikers mits zij in 1969 'hum aangiftebiljet invullen overeenkomstig de waarheid. Alle 25 kantons gingen met de maatregel akkoord, die naar men hoopt het land 600 miljoen frank (ruim 500 miljoen gulden) per jaar zal ople veren. AMSTERDAM. Zaterdagnacht is de 22-jariige D. Schalkwijk uit Am sterdam met zijn auto op de Spaarn- dammerdijik uit de bocht gevlogen en tegen 'drie geparkeerde auto's te recht gekomen. De politie trof de jongeman dood aan in zijn auto. Ji Volgens betrouwbare 'diplomatie ke kringen in Saigon heeft een Ame rikaans vliegtuig bij vergissing een vluchtelingenkamp in de noordelij ke provincie Quang Tri in Zuid- Vietnam gebombordeerd, waarbij 22 burgers zijn omgekomen en 36 ge wond werden. Zebra-turner B. Vermandei (heren) in actie tijdens 't nummer paard-voltige. NIJMEGEN, 17-2. Een 30-jarige vertegenwoordiger van een drankfa briek iri Kevelaar (Duitsland) heeft tegenover Nymeegse rechercheurs en leden van de Duitse recherche toe gegeven, verantwoordeiyk te zyn voor de moord die vrijdagmorgen werd gepleegd op de 61-jarige win kelierster mevrouw M. Muis te Ny- megen. By deze overval zou roof het motief zijn geweest. De man blijkt ongeveer f 100 te hebben buitgemaakt. De zware ver wondingen van het slachtoffer, be staande uit een ingeslagen schedel, wurging, zéstien messteken in de borst en .drie messteken in de keel, zou hij in paniek hebben toegebracht. Vaii,twee .kennissen van mevrouw Muis vernam de politie dat zij en kele, malen had gezegd in. angst te léven voor eert Duitse vertegenwoor diger, die gerégeld bij haar op be zoek kwam. Zij had gezegd, dat het een kleine man met een opvallend gezicht was, die reed in een witte V öl kswagen-1300. Bekentenis Het zoeken naar deze man heeft een groot gedeelte van de dag in be slag genomen. In de namiddag werd zijn adres in Kevelaar bekend. Hij bleek thuis te zijn. Zijn kleren ver toonden bloedplekken en bij fouille ring werden kogeltjes van een alarm pistool gevonden, van hetzelfde type als ook werden aangetroffen in de winkel van de vermoorde wouw. Een uur later bekende de Duitser, de aanslag gepleegd te hebben. Hij ver télde naar Nijmegen te zijn gegaan omdat hij wilde dat mevrouw Muis hem opdracht zou geven voor haai de etalage in te richten. Ook wilde hij geld bij haar loskrijgen. V oedselver giftigiiig DJAKARTA, 17-2. In het gebied van Soemedang (west-Java) zijn 26 mensen om het leven gekomen door het eten van bedorven voedsel. On geveer 160 mensen moesten in zie kenhuizen worden opgenomen. Vol gens het Indonesische persbureau „Antara" waren de betrokkenen te arm om rijst te kunnen kopen. ZWEELOO. In de gemeente Zwee- Ipo is zondagmiddag ,de 3-jarige Koos Sillje door een auto gegrepen en daarbij zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het zieken huis 'te Eraraen is overleden. Heden overleed tot onze droefheid, na een langdu rig, geduldig gedragen lij den, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader JOHANNES CORNELIS BERREVOETS weduwnaar van J. H. Duson op de leeftijd van 69 jaar Zierikzee: M. A. BERREVOETS G. W. BERREVOETS- FOKKELMAN Burgh: W. VAN DER LINDE- BERREVOETS L. P. VAN DER LINDE Zierikzee: H. BERREVOETS Hoogvliet: A. M. BERREVOETS Zierikzee: J. BLOM- BERREVOETS M. BLOM Overschie: A. BERREVOETS J. BERREVOETS- RODENBURG Rotterdam: B. N. BERREVOETS L. BERREVOETS- BUSSING En kinderen Zierikzee, 18 februari 1968 Schuttershof straat 28 De teraardebestelling zal plaats vinden donderdag 22 februari a.s., vanaf het Ned. Herv. verenigingsge bouw, 't Vrije, des namid dags 2.00 uur. Voor straf op de kachel BRUSSEL, 17-2, De politie van Adrimont (bij Verviers) heeft een 31-jarige textielarbeider, vader van drie kinderen, aangehouden, omdat hij zijn tienjarig zoontje voor straf op een brandende kachel had laten zitten. Het kind is met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis in Verviers overgebracht. De man werd door zijn vrouw aangegeven. Werkcommissie om zaak „in de molen" te krijgen ZIERIKZEE, 17-2. „Het raderwerk moet aan de gang", aldus de heer S. van Gelderen hoofd afdeling Licha melijke Opvoeding en Sport, secre taris Adviesorganen voor sportacco- modatie, bad- en zweminrichtingen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een bijeenkomst van particulieren en gemeentebestuur ders, dezer dagen gehouden in de bovenzaal van restaurant „Mondra- gon" te Zierikzee. De heer Van Gelderen was samen me de heer Hoeke, eveneens aan de Ver. van Ned. Gemeenten verbonden, de gast van het initiatiefcomité dat ijvert voor een overdekt zwembad vcor het eiland Schouwen-Duive land. De vergadering stond onder leiding van de heer H. M. van der Post, voor zitter van „Delta Sport (afd. gymnas tiek) te Zierikzee. De heer Groene- veld, hoofd Chr. school Bruinisse, memoreerde hoe op de verzending van 150 folders, 80 positieve reacties waren ontvangen. De heer Van Gelderen begon met te herinneren aan het feit dat reeds ten tijde van mr. F. Th. Dijckmeester als burgemeester van Zierikzee, plan nen waren gemaakt voor een over dekt zwembad te Zierikzee, als cen trumplaats van het eiland. Er waren destijds voor Zierikzee uitgaven die voorrang moesten hebben op een toch al overbelaste begroting, vandaar dat de plannen niet meer konden worden uitgevoerd vóór vertrek naar Hoofd dorp, waar hij nu bezig is een zwem bad voor Hoofddorp te krijgen. Het verheugde spreker dat nu uit de Schouwen-Duivelandse burgerij initiatieven zijn gekomen, die het plan weer uit de ijskast hebben ge haald. Scherp nam spreker stelling tegen het plan van een gemeente op Schou wen-Duiveland een zwembad te stichten, 'n Onverstandig plan - aldus spreker. „Men heeft een oude schuur en denkt nu we graven een putje en hebben een zwembad, maar zo is het beslist niet", al gaf spreker toe dat 7. Aandachtig luistert Aram naar het vreemde verhaal van kapitein Sylvester. „Natuurlijk zijn mijn mannen dadelijk naar de ongelukkige toegesneld. De man lag met het gezicht in het gloeiend hete zand en toen mijn manschappen hem om draaiden sloeg hij de ogen op. Hij kon zich nauwelijks verstaanbaar maken, maar na dat de bootsman hem enkele teugen bran dewijn in de verdroogde keel had gegoten, stamelde hij enige woorden. Mijn mannen vertelden mij later, dat hij iets gefluisterd had over de wraak van SIva, die hem nu toch achterhaald had en over de vloek die i op het godenoog rustte. Het waren zijn laatste woordenToen hij levenloos achterover zakte in de armen van de bootsman, viel uit zijn hand een grolc groenglanzende smaragd. „Dezelfde steen, heer Aram, die thans hier op uw tafel ligt!" er nog zo iets is als de „autonomie der gemeenten". Als men het geld er voor heeft, kan men niet beletten dat een zwembad wordt gebouwd. Maar in het kader van de Sprei- dingsplannen zwembaden is het Zie rikzee dat de kans krijgt. Eén zwem bad zou er dan zijn op 25.000 inwo ners. (Den Haag heeft straks één zwembad op 100.000 inwoners, maar dan moeten er eerst nog twee wor den gebouwd). Schouwen-Duiveland heeft de plicht zijn kinderen te leren zwem men, daarom moet dit ook gebeuren in de schoolplichtige leeftijd. Gedacht is daarbij aan de klassen 4, 5 en 6 van de lagere school, maar ook aan het voortgezet onderwijs, vooral in verband met de Mammoetwet aan de brugklasse (de eerste klasse die de Mammoetwet kent). Als duur van de zwemopleiding binnen schoolverband dacht de heer Van Gelderen aan twee jaar voor 't diploma geoefend zwem men. Nodig is een bad van plm. 200 m:i water, liefst te bouwen in L-vorm 8 x 16% resp. 8 x 25 meter. Van de daarop door de heer Van Gelderen genoemen prijs van een dergelijk zwembad schrok de verga dering toch wel een beetje, n.1. 8 a 8 ton. (f 800.000,Maar de heer Van Gelederen had ook subsidiemo gelijkheden achter de hand en hij verwees in dit verband naar de nog altijd in Zeeland bestaande pot voor infrastructurele verbeteringen in de gebieden die daarvoor in aanmerking komen. En dat is voor Schouwen- Duiveland het geval. Er is in Zee land echter nog meer animo voor zwembaden. Er is touwtrekkerij tus sen Middelburg en Vlissingen, er zijn ook serieuze plannen in Goes. (Zuid en Noord-Beveland hebben meer in woners dan Schouwen-Duiveland). Maar subsidie moet ook voor Schouwen-Duiveland zeker haalbaar zijn, terwyi, om de kostprys te druk ken, een beroep zal kunnen worden gedaan op particulieren en bedryfs- leven. Zwemmen is een noodzake- ïyke zaak in Zeeland. Is men er in geslaagd door middel van subsidies het benodigde kapitaal terug te druk ken tot b.v. f 600.000,dan moet ge rekend worden op een jaarlijks ex ploitatietekort van f 60.000,(10 °/o van de te lenen bouwkosten). Uitvoerig werd gesproken over de subsidieregeling door het Rijk van de zwemlessen van de schooljeugd. De lessen van de middelbare school wor den automatisch gesubsidieerd, die van de lagere school niet, maar geen enkele school op Schouwen-Duive land geeft het maximum aan gym nastiek (driemaal uur). Dus naast de gewone gymnastiekles aan rek en ringen etc., kan er op de lesrooster van iedere school nog een uur „natte gymnsatiek" (zwemonderwijs) bij. Dit zal geen moeilijkheden opleveren. Wetswijzigingen die op komst zijn, zullen ook voor het zwemonderwijs wel subsidiemogelijkheden openen (vergoedingen van het Rijk). Zaak is het verder ook de reiskosten in te calculeren; het zwemmen moet voor kinderen van Bruinisse niet duurder zijn dan voor de Zierikzeese kinde ren. Drie instructeurs zullen nodig zijn. Wekelijks zullen 1.500 tot 2.000 schoolkinderen een verfrissende duik kunnen nemen. De duur van de op leiding voor het diploma reddend zwemmen wordt gesteld op drie jaar. Ouderen Naast de schooljeugd zullen na tuurlijk ook ouderen moeten kun nen zwemmen. Dat ook de recreatie een duit in het zakje zal doen, mag wel worden aangenomen. Zwembad tarieven zijn in Nederland nogal ver schillend (van f 0,55 tot f 1,25). Spreker waarschuwde ook voor het aanleggen van goedkope zwembaden van lichter materiaal, als de som van f 800.000,te hoog bevonden wordt. Wat bedoelt is als bevordering van de volksgezondheid, kan ook verwor den tot een broedstoof voor bacte- rieën wanneer men bezuinigt op de hygiëne. Het tekort van het zwem bad te Middelharnis bedroeg in 2967 f 35.000,maar dat is goedkoop ge bouwd. Het zwembad is een haalbare kaart maar er zullen subsidiebronnen aan geboord moeten worden; er zullen mogelijkheden voor exploitatie moe ten worden gezocht; er zal een by- drage per inwoner van de gemeente besturen moeten komen. Dit zal min stens f 2,per inwoner moeten zyn, met de overweging of een hoger be drag verantwoord zal zyn. Burgemeester mr. J. P. Boersma, die naast vertegenwoordigersr van de andere gemeenten (behalve Dui- veïand) als voorzitter van de werk commissie gekozen werd, kan aan de slag om het ontwerp zwembad voor Schouwen-Duiveland „in de molen" te krijgen. Gerekend wordt dat die molen drie jaar zal draaien eer het zwembad te Zierikzee zal kunnen worden geopend. Dode bij strandloop IJMUIDEN, 18-2. De strandloop van. A AC, die zondag voor de acht ste keer op het traject IJmuiden- Bloemendaal-IJmuiden werd gehou den, heefit een slachtoffer geëist. De 41-jarige Amsterdammer J. Dene kamp, een van de 7200 deelnemers, zakte na het voltooien van de loop in elkaar en overleed ter plaatse aan een 'hartverlamming. Ruimtevaarder nam foto's van stofwolken EVANSTON (Illinois), 17-2. De Amerikaanse Gemini-ruimtevaarder Richard Gordon heeft foto's geno men van een reusachtige stofwolk rondom het sterrenbeeld. Orion, die volgens geleerden nieuwe aanwij zingen zou kunnen geven over de ontwikkeling van nieuwe sterren. De betrokken stofivolk lijkt wat de vonn betreft op een holle tennisbal. Zij heeft een doorsnede van 120 miljoen lichtjaar. Gordon fotografeerde de wolk toen hij in september 1966 uit het geopende luik van de „Gemini 21" met een speciale camera opnamen van het firmament maakte. De Ame rikaanse sterrenkundige dr. Henizc in Evanston heeft donderdag de re sultaten van het onderzoek van deze foto's bekend gemaakt. De deeltjes van de wolk zijn aan de rand. ge concentreerd, waar door toenemende dichtheid mogelijk een kritische massa ontstaat waaruit een nieuwe ster geboren kan worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3