DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Johnson: Zo nodig nog meer troepen naar Vietnam Mogelijk vallen N.-Vietnaniezen niet aan Twee doden bij brand in Den Haag MORRIS Boycot Olympische zomerspelen 0e Thant gaat naar president Johnson Zierikzeese padvinders UI n „eigen huis tale Gravensteen in het centrum S Zierikzeesche Middenstands-tentoonstelling I Nederland zit met appelcrisis i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11( Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Maandag 19 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19947 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit Dammer: Streekzivembad behoort tot de mogelijkheden Vietcong opent reeks nieuwe aanvallen Theorie over Khe Sanli AAN BOORD VAN HET VLIEG- DEKSCH1P CONSTELLATION, 18-2 President Johnson, die de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht heeft aan boord van het vliegdek- schip Constellation heeft op een in formele persconferentie op dit schip verklaard bereid te zijn nieuwe ver sterkingen naar Vietnam te sturen als generaal Westmoreland, de op perbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam, hem hierom zou vragen. De Amerikaanse president, die za terdag onverwacht de bases Fort Bragg in Noord-Carolina en El Toro in Californië bezocht om afscheid te nemen van naar Vietnam vertrek kende militairen, legde er op zijn persconferentie de nadruk op dat de 10.500 tnan, waarom Westmoreland zes dagen geleden dringend had ver zocht, begrepen zijn in de totale sterkte van 525.000 man Amerikaan se troepen die er over twee drie maanden in Vietnam zullen zijn. President Johnson vloog zater dagavond laat naar de Constellation, die voor de kust van Californië kruist. Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde dat. sinc(s in december ji. het aantal Amerikaanse militairen dat in Zuid-Vietnam in de strijd kan worden geworpen op ten hoogste 525.000 man werd gesteld, de tegen standers 25.000 man verse troepen naar het toneel van de strijd hebben gebracht. Aanvallen Vietcong SAIGON, 18-2. De Vietcong heeft in het weekeinde een nieuwe reeks aanvallen ingezet op enige tientallen plaatsen en militaire installaties. Hoewel de actie hoofdzakelijk werd gekenmerkt door beschietingen met mortieren en raketten, ondernamen Vietcongeenheden ook infanterie- aanvallen, waarbij o.a. een deel van de provinciale hoofdplaats Phan Thiet werd bezet. In deze hoofdplaats van de provincie MBinh Thoean wer den ruim 500 gevangenen uit de ge vangenis bevrijd. Het Noordvietnamese persbureau meldde dat o.a. het hoofdkwartier van de 25e Amerikaanse infanterie divisie in de provincie Gia Dinh Advertentie zwaar getroffen was, evenals talrijke posten in de omgeving van Saigon. Het grote vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon werd ook weer bestookt, waarbij volgens het persbureau in Hanoi ongeveer 100 tegenstanders buiten gevecht werden gesteld en de verkeerstoren beschadigd. In Saigon kwam zondagavond voor de tweede maal in nog geen etmaal het hoofdkwartier van de Zuidviet- namese politie onder mortiervuur. De Vietcong is bijzonder gebeten op het hoofd van deze politie, gene raal Ngcrejen Ngoc Loan, die in het begin van deze maand zonder vorm van proces op straat een man dood schoot, van wie werd gezegd dat het een Vietcongofficier was. Bij een be schieting van het zwaar versterkte hoofdkwartier van de generaal op zondagochtend waren zeven politie mannen gedood. Ook elders in de Zuidvietnamese hoofdstad sloegen mortiergranaten en raketten in. In de voormalige keizerlijke stad Hoe-e werd intussen nog steeds fel gevochten. Volgens een correspon dent van het Britse persbureau Reu ter maken Amerikaanse en Zuidviet namese mariniers in hun poging om de citadel te heroveren vrijwel geen vorderingen. Massale anti-Vietnam- betogiug in West-Berlijn WEST-BERLIJN. 18-2. In West- Berlijn is zondag een massale beto ging tegen de oorlog in Vietnam vrij wel zonder incidenten verlopen. Slechts twee personen werden licht gewond en er werden geen ar restaties verricht. Naar schatting na men ongeveer 10.000 mensen aan de manifestatie deel, voornamelijk stu denten. Zondagavond zetten circa duizend Westberlijners oen tegendemonstratie op touw. waarbij leuzen werden ge roepen als „Help de Amerikanen" en „Communisten uit West-Berlijn". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ODCOOSOCOCGOOOCOCCCOCOSOO QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 18-2. By een brand in een kamerverhuurbedrijf in de Piet Heinstraat in Den Haag zijn zondagmorgen twee personen om het leven gekomen. De andere bewoners konden zich ter nauwernood redden, GRENOBLE. 17-2. De Olympische zomerspelen worden door massale boycot bedreigd na de beslissing van het Internationale Comité in Gre noble om Zuid-Afrika toe te laten tot de spelen in Mexico-stad in ok tober aanstaande. Verscheidene Afrikaanse landen hadden reeds gedreigd hun atleten niet naar Mexico te sturen als Zuid- Afrika zou worden toegelaten. Ook doen hardnekkige geruchten de ron de dat Rusland zou wegblijven als Zuid-Afrika aan de spelen zou deel nemen. Zoals bekend domineren de Russische en de Amerikaanse atle ten. de spelen en het terugtrekken van Rusland zou de aantrekkelijk heid ervan ten zeerste devalueren en tevens de animo voor verdere Olympische spelen in gevaar bren gen. WASHINGTON, 17-2. - President Johnson zal volgende week woens dag met secretaris-generaal Oe Thant van de V.N.-besprekingen voeren over zyn pogingen de kwestie-Viet nam naar de onderhandelingstafel te krygen. Naar de perssecretaris van het Witte Huis, George Christian, mee deelde, heeft Oe Thant Johnson be naderd na zijn besprekingen met Noordvietnamese en andere diplo maten tijdens zijn reis naar Azië en Europa. Donderdagavond sprak de secreta ris-generaal met de Amerikaanse V.N.-gedelegeerde over zijn gesprek ken met Noordvietnamezen. Gold berg noemde het onderhoud „een zeer nuttige" gedachtenwisseling. van wie twee met verwondingen moesten worden opgenomen. Anderen raakten over hun toeren en moesten zich eveneens onder dok tersbehandeling stellen. Het pand brandde geheel uit. Omgekomen zijn de 27-jarige elec- triciën Oswin Relefino Martina, die uit Curagao komt, en dienst 16-jari ge broer, de zeevarende Boy Marti na. Gewond werd de 22-jarige mej. F. J. Kepel met wie de oudste van de broers samenwoonde. Zij kreeg brandwonden aan een van haar armen. Hun twee maanden oude baby werd gered en bij buren ondergebracht. Gewond en opgenomen in een zie kenhuis werd de 42-jarige keuken knecht J. B. Louw, die beide handen verbrandde. Hij woonde op de bega ne grond achter een hakkenbar. Bij hem moet de brand zijn ontstaan, waarschijnlijk door ontploffing van een oliekachel. Nieuwe Antilliaanse minister-president WILLEMSTAD, 17-2. Bij Lands- besluit van 13 februari is met ingang van 15 februari aan dir. E. Jonckheer op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister, onder dank betuiging voor de vele en gewichti ge diensten door hem den lande be wezen. Bij beschikking van de raad van ministers is m.i.v. 14 februari minis ter C. D, Kroon aangewezen als voorzittervan de raad van minis ters met de titel van minister-pre sident en is minister R. J. Isa aan gewezen om op te treden als waar nemend minister-president in geval van ontstentenis of verhindering van de minister-president. Bij Landsbesluit van 13 februari is met ingang van 14 februari dr. E. Jonckheer benoemd tot gevolmach tigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland. 1 0 1 *9 1 W ZIERIKZEE, 17-2. Het monun r 77 O de stad heeft wel heel weinig fctailKS^R v i Ijgg# sm C 1 SL - JSk .m i AHhupt WASHINGTON, 17-2. Verschei dene Amerikaanse militaire deskun digen zyn de mening toegedaan dat de ingesloten Amerikaanse mari niersbasis by Khe Sanh wellicht' nooit door de Noordvietnamese in fanterie zal worden aangevallen, maar vanuit volledig beschermde po sities zal worden onderworpen aan dermate zware artilleriebombarde menten, dat de 5.000 Amerikanen, die, de basis verdedigen, het veld moeten ruimen. Men leidt dit af uit inlichtingen volgens welke de Noordvietnamezen, de de basis belegeren, zouden voort gaan met het graven van tunnels en zeer diepe versterkingen in de om- In 1971 tiendelig Brits geld LONDEN, 17-2. Uit getoomde ont werpen blijkt, dat de beeltenis van de kloeke, gehelmde, een grote drie tand dragende maagd Brittannia bij de invoering van hel decimale munt -stelsel in Engeland van de Britse munten zal verdwijnen. Naar de Britse ministers van fi nanciën, Roy Jenkins, bekend maak te zullen de nieuwe munten over precies drie jaar vanaf vandaag, op 15 februari 1971, officieel in gebruik worden genomen. De munten zullen in de plaats ko men van het oude systeem van shil- lingen en pence, dat buitenlanders eeuwenlang een raadsel is geweest en een bijna apart vak op de Britse scholen vormde. Twaalf mensen levend verbrand bij aanslag MOBERLY, 17-2. In een vlak naast een hotel gelegen bar te Moberly, in de Amerikaanse staat Missouri, zijn vrijdag twaalf mensen om het leven gekomen bij een felle brand, die was ontstaan doordat iemand een blik met ruim twintig liter benzine naar binnen had geworpen en er een brandende lucifer achteraan had ge gooid. De explosie zette direct alles in vuur en vlam. Er is een 37-jarige man aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld wegens moord met voorbedachte rade. ringende heuvels. Op deze wijze zou den de Noordvietnamezen hun artil leriestellingen zó volledig kunnen in graven, dat deze onkwetsbaar wor den voor de zwaarste luchtbombar dementen. De deskundigen menen dat de Noordvietnamezen hebben be sloten hun geschut zodanig rond de basis op te stellen dat er geen vlieg tuigen meer kunnen landen. De ba sis moet geheel door de lucht wor den bevoorraad. Gekleurde kranten DJAKARTA, 17-2. Nijpend te kort aan krantenpapier is er de oorzaak van dat de kran ten in Djakarta alle kleuren van de regenboog hebben aan genomen. Het dagblad Ampe- ra verscheen vrijdag in licht purper, terwijl het Rooms- katholieke blad Kompas oran je gekleurd wasAndere kran ten verschenen in geel oj lichtblauw. Eerder was al eetx krant verschenen die drie ko lom smaller was. Advertentie H Deelname j Zakenlieden die nog interesse hebben om in de expositie op T het Havenplein van 11-18 mei a.s. deel te nemen kunnen zich J gj nog tot 23 februari a.s. laten inschrijven. J Uitsluitend bij: De organisator de heer GROELS - „Concordia" - Zierikzee - O Telefoon 2294 (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Het monumen- van ge meen met de oude schoollokalen aan de Wevershoek - tot voor enige ja ren in gebruik als werkplaats voor minder-validen - maar niettemin heeft de Mr. Bakkergroep van de padvinderij in deze sobere omgeving sedert vrijdagmiddag een eigen on derdak gevonden. Het nieuwe „hol" kan tegen een stootje; er zyn volop oude wanden waarop kan worden geschilderd en getekend; de jeugd heeft er de ruimte, er is verwarming en er zyn toiletten. Bovendien - aldus de waarnemend groepsleider hopman P. van Wave- ren, tijdens de „inbeslagname" vrij dagmiddag van het nieuwe „eigen huis": we hebben hier meer licht en zomers heeft de zaak niet dicht zoals het Gravensteen, dat in het seizoen meer en meer in trek komt als expo sitieruimte. Tijdens de door een aantal ouders en bestuur bijgewoonde bijeenkomst werden drie „oude" welpen volgens padvindersceremonieel „overgevlo gen" naar de verkenners. Dat waren Henk Scheele, Jan Willem Kesteloo en Theo Witlemse. Bovendien konden vijf nieuwe welpen worden inge haald, terwijl Peter v. d. Zande uit Nieuwerkerk zijn installatie als welp onderging. Het geheel begon met het hijsen van de vlag door enige ver kenners, waarna door Hans Pols de verkennerswet werd opgezegd, alles onder leiding van akela M. Dekker. Veel regelt zich vanzelf, X maar meestal slecht. oooococcccososcccoooaccccc De bouwnijverheid in de Sowjet-Unie MOSKOU, 17-2. Naar het partij blad „Prawda" meldt, gaan partij en regering in de Sowjet-Unie zich in spannen om de achterstand in de bouwnijverheid in te halen. Het wer ken als bouwvakker zal aantrekke lijker worden gemaakt door betere beloning, opleiding en behuizing. Men wil bereiken, dat er tegen 1970 drie miljoen bouwvakarbeiders meer be schikbaar zijn. Kiesinger en De Gaulle zijn het eens geworden over een „economi sche regeling" met Engeland en de andere kandidaten voor het E.E.G.- lidmaatschap: Denemarken, Noorwe gen en Ierland, zo wordt van Franse zyde vernomen. Minder koude nacht Verwachting lot dinsdagavond: Half- tot zwaarbewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost; minder koude nacht; ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 20 febr. Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 1.18, onder 9.57. Laatste kwartier: 21 febr. te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 febr. 7.11 v,m. 19.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 febr. 7.07 v.m. 19.31 n.m. Doodtij: 23 febr. HET WEEROVERZICHT DE BrLT, 19-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Wij bevonden ons gedurende het weekeinde in een langgerekte gordel van hoge luchtdruk die zich van Groenland via de Britse eilan den in zuidoostelijke richting tot over de Alpen en de Balkan uit strekte. Hierbij was het in de noordelijke helft van ons land zowel zaterdag als zondag aanmerkelijk zonniger dan in de zuidelijke pro vincies. Zondag steeg het kwik hier bij in grote delen van Nederland tot omstreeks zes graden. In de daar opvolgende nacht daalde het kwik bij heldere hemel en weinig wind tot 2 a 4 graden onder nul. Aanmerkelijk kouder is het in Fennoskan'dia, waar zich een geheel met koude lucht gevulde depressie bevindt. De nachtelijke minima be reiken daar waarden van 20 tot 30 graden onder nul. Een andere de pressie bevindt zich boven de Golf van Biscaje. Ook het komende etmaal blijven wij in het zwakke gebied van hoge luchtdruk, dat het overgangsgebied vormt tussen beide genoemde lage drukgebieden. Hoewel een weinig aktief front van de Noordzee tot aan ons land kan doordringen, zijn de regenkansen klein. Verloofd paar redde bejaarde man uit gracht UTRECHT, 18-2. Een verloofd paar heeft zaterdagavond de 70-ja rige Utrechter A. van Hieldie in de Catherijnesingel was gevallen, van de verdrinkingsdood gered. Hoe de heer van Hiel in het water te recht is gekomen is niet bekend. Een automobilist die zijn wagen aan de Singel parkeerde zag hem vier meter uit de kant drijven en riep om hulp. Op dat moment passeerde juist de 21-jarige in 't Harde gele gerde militair Henk van Oosten met zyn 18-jarige verloofde de telefonis te Anita Boekhout. Het tweetal sprong direct gekleed en wel in het water. Ze slaagden erin de drenkeling naar de kant te brengen, xoaar hij door omstanders op het droge werd getrokken. DEN HAAG, 17-2. Voor de eerste maal kent. Nederland -een appel cri sis. Op de fruitveiling te Geldermal- sen bleven drie dagen, achtereen de geboden prijzen voor appels beneden het vastgestelde minimum. Als dit drie achtereenvolgende marktdagen gebeurt is er een crisis in de zin van de E.E G.-bepalingen. Alle fruitveilingen, aangesloten bij het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, hebben een circulaire ontvangen, waarin staat dat de crisis waar schijnlijk is ingetreden. Deze veilin gen mochten niet met de verkoop beginnen voordat zij zeker wisten dat er inderdaad een crisis is. Daar toe moesten zij informeren bij het centraal bureau. De crisis duurt voort tot nader order. De duur ervan bedraagt mi nimaal drie opeenvolgende markt dagen. Zij eindigt als het Produkt- schop voor Groenten en Fruit daar toe besluit).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1