De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Btonchileffen ELIKEO Sporttoto en Staatsloterij: Half miljoen Realisering van 1900 km autosnelweg Veel belangstelling van exploitanten m DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Westerschelde- tarieven 30 hoger Een mooie kous mevrouw? W SMIÜ-EGANGE Rendez-vous met eergisteren Wetsontwerp ingediend DEN HAAG, 15-2. Als het parle ment er mee akkoord gaat zal de Ne derlander binnen niet al te lange tijd op zijn totoïormulier en op zijn staatslot vijfhonderdduizend gulden kunnen winnen. Bij de Tweede Kamer is namelijk een wetsontwerp ingediend tot her ziening van de wet cp de kansspelen, waarvan de memorie van toeUchting is ondertekend door de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, de staats secretaris van financiën dr. F. H. M. Grapperhaus en de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. mr. M. A. M. Klompé. Na de inwerkingtreding van de herzieningswet zullen, in hoofdzaak, de volgende veranderingen optreden: Sporttoto: een maximum-hoofdprijs van f 500,000 na aftrek van verschul digde belasting (i.p.v. f 100.000 schoon); vcor prijzen komt 45 pro cent van de totale inleg per sporti prijsvraag beschikbaar (i.p.v. 33 pro cent); de maximum-inleg per toto- formulier wordt f 6,- (Ip.v. f 2,80); registratie als deelnemer voor vijf jaar. tegen betaling van f 0,50 (i.p.v. per jaar f 1,50); er komt meer gele genheid voor vervangende uitslagen (nu maximaal vijf); het maximum van 52 prijsvragen per jaar wordt losgelaten. Staatsloterijeen maximum-hoofd prijs van f 500.000 na aftrek van de verschuldigde belasting (i.p.v. f 100.000 schoon); de prijs per geheel lot wordt maximaal f 25.- (i.p.v. f 20.-). Rijks wegeiiplan 1968 DEN HAAG. 16-2. In de komen de tien a vijftien jaar zal in ons land 1.900 km weg, in hoofdzaak van het type autosnelweg, worden aangelegd. Een deel daarvan is reeds als enkel- baansweg in gebruik. Dit blijkt uit het ontwerp rijkswegenplan 1968, dat ruim 3.600 km wegverbindingen om vat. Hiervan zijn 1.700 km bestaande wegen en daarvan zijn 700 km uitge voerd als autosnelweg. Het ontwerp rijkswegenplan 1968 ligt op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat vanaf vandaag (vrijdag) tot 18 maart a.s. ter inzage op alle provinciale griffies. In ver gelijking met het rijkswegenplan 1958 heeft dit nieuwe ontwerp een meer begrensd karakter, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Op het plan zijn thans alleen de be staande rijkswegen opgenomen, voor zover deze een primaire functie blij ven vervullen en daarnaast de pri maire verbindingen, die thans in aanleg zijn of waarvan de aanleg in de komende tien a vijftien jaar ter hand zal worden genomen. Nieuwe verbindingen, waarvoor eerst na 1978 de eerste gelden ter beschikking kunnen worden gesteld, zijn thans nog niet in het plan opgenomen. Een militair tribunaal in de Kon golese hoofdstad Kansjasa heeft 23 gewezen gendarmes uit Katanga tot gevangenisstraffen van een tot 12 jaar veroordeeld wegens muiterij te Kisangani, in juli 1966. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft vanmiddag de begrotingen 1968 van het ministerie van verkeer en waterstaat, het rijkswegenfonds, de P.T.T. en het staatsvissersbedrjjf te IJmuiden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Galo Plaza Lasso van Ecuador geko zen tot secretaris-generaal van de organisatie. Hij zal op 17 mei in functie treden. WASHINGTON. De organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft in Washington ex-president De kennis te Renesse RENESSE. 16-2. Rond de 22ste juli staat in de Enkhuizer almanak de kermis te Renesse aangegeven. Een bekende kermis op Schouwen- Duiveland en na Zierikzee de groot ste van Schouwen-Duiveland. Oor zaak van de doorgaans grote toeloop van kermisexploitanten is de ruime standplaatsmogelijkheid en het toe- ristenverblijf, juist in die maand aan zijn tcp. Niet alleen de badgasten vieren hier hun kermis, doch aan getrokken door de vele tenten en kramen komt een steeds groter wor dend aantal Westhoekers naar Re- nesse cm de „mart" eens in ogen schouw te nemen. Er wordt dan ook nogal wat om gezet op de kermis te Renesse en de animo van de exploitanten is elk jaar bijzonder groot. Niet minder dan 42 belangstellenden hebben de gemeen te Westerschouwen laten weten dat zij in aanmerking wensten te komen voor een standplaats en zij deden dit schrijven vergezeld gaan van een (nog op papier) inschrijvingsbedrag. De hoogste inschrijvers zijn natuur lijk de meeste kanshebbers. Volgen- Advertentie U". SPAARBANKE SÉRI6- E N VOlöN; 998- 1 1 -v ïfturrcEciiKii! c. bcVr-M op Je for nieren >«-t .nk* <r. 'èwi> Ij Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of do plaatselijke koopavond geopend. Voor do postagentschappen gelden aparte openingstijden. de week zullen b. en w. bepalen wie hier deze zomer met een of andere attractie neer zullen strijken. MIDDELBURG, 15-2. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben nu officieel besloten de tarieven van de veerdiensten over de Westerschel- de met dertig procent te verhogen. Aan Provinciale Staten schrijven ze, dat er voor de provincie geen an dere weg meer open blijft dan die van tariefsverhoging. Zoals bekend heeft de minister van verkeer en waterstaat vorig jaar aan gekondigd de rijksbijdrage in de ex ploitatiekosten van. .de. veerdiensten te zullen verminderen. De tariefsverhoging op de veren over de Westerscheïde zal volgens het besluit van G.S. ingaan per 1 maart 1968, Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Lutherse kerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. L. Lingen, Middelburg; 11 uur zondagsschool. Sercoskerke: 11 uur ds. Lingen; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere (H. D.). Ncordwel- le: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharen- djjke: 10 uur ds. Roodenburg (vie ring H. A.). Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld (H. A.). Dreischcr: 9,30 uur ds. Scho neveld (H. A.). Ouwerkerk: 6.30 uur ds. Jagersma. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6-.30 uur ds. Vroegin- deweij. Delft. Bruinisse: 10 uur ds. Jagersma. 5 uur ds. M. J. ten Brug- genkate, Rotterdam. Lutherse Kerk Zierikzee,: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. R. H. Juch. Kapelle-Biezelinge (bediening H. A.). Scharendijke: 10 en 2.30 uur: BREDA. -Twee uit Breda afkom stige jongemannen, dë 18-jarige S. en de 21-jarige H., .zijn in hun woon plaats aangehouden. Zij worden er van verdracht tijdens het weekeinde te Böirculo voor ongeveer f 3.500 aan autobanden te hebben vernield. OVERDENKING Neem, Heer, mijn beide handen Jezus vatte de blinde bij de handen bracht hem buiten het dorp. Mare. 8 23a. De geschiedenis van de blinde te Bethsaïda is, naar ik meen, vrij on bekend. Maar het is aandoenlijk, zo als de evangelist Marcus het ons te kent. De Here Jezus, Gods Zoon, heeft zélf de blinde bij de hand ge pakt; en nu lopen zé samen het dorp uit, net 'als twee goede vrienden. En daar, buiten het dorp, zónder een massa nieuwsgierigen er bij, heeft Jezus hem genezen. Hij heeft het voor die blinde heerlijk in orde ge maakt. Dit) typeert de persoon van de Here Jezus, zijn liefde, zijn bereid heid ook om te helpen. En zó was Hij niet alleen in de jaren, dat Hij op aarde zijn werk deed. Hij is van daag nog precies eender. Hij wil ons bij de hand nemen en ons leiden door dit moeilijke leven. Wat hebben we vaak hulp nodig. Wat zijn er veel mensen, die in de knoop zitten. Wat zijn er een massa, die geen uitweg zien. Nu, dan is Je zus er. Hij pakt je bij de hand. Hij neemt je mee, weg van de mensen, die het niet kunnen begrijpen en die je niet echt kunnen helpen. En dan is Hij het, die helpt. Een enkele keer helpt Hij door een wonder. Meestal is het zó, dat Hij ons helpt om er door héén te komen en te le ren leven met onze kwaal of met ons gemis. En dan kan er, ondanks alles, toch blijdschap zijn in ons leven. Nu is in de bijbel blindheid soms een beeld van zondigheid. Genezen worden van blindheid is dan: ver geving van zonden ontvangen. Jezus Christus wil ons bij de hand nemen. Hij brengt ons, figuurlijk gespro ken, dan naar buiten, buiten Jeru zalem. Hij brengt ons naar het kruis, (lat 'daar heeft gestaan en waaraan Hij zelf gestorven is voor de verzoe ning van onze zonden. Door het kruis kan het met God' in het reine komen. Door het kruis is ei* voor ons ook een plaats gereserveerd in het Vaderhuis. Nog op één punt moeten we let ten. Het is duidelijk, dat de blinde te Bethsaïda zijn eigen han'd niet heeft 'teruggetrokken. Hij heeft zich juist laten vastpakken en hij heeft zich laten leiden. Zó moeten wij het ook d'oen. We denken vaak, dat we ons er zélf wel door zullen slaan, of dat we kunnen leven naar Gods hei lige wil. Maar we kunnen het niet. We hebben de hulp van onze Hei land nodig. Laten we dan niet kop pig zijn of trots, maar de hand aan pakken, die ons wordit toegestoken. Laat het een gebed zijn uit ons hart: Neem, Heer, mijn beide handen en leid Uw kind, lot ik aan d'eeuw'ge stranden de ruste vind! Nieuwerkerk. M. G. WESTERHOF. ds. T. Kamper, Zoetermeer. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur de heer Vreugdenhil, Zwartewaal. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Scholing. Bruinisse: 10 en 5 uur dr. Becker. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink (voorbier. H. A.). Haam stede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Cp den Vel de. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens; woensdag 21 februari. 7.30 uur ds. Karens (bijbellezing). Oosterland: 10 en 2.30 uur 'leesdienst; 6.30 uur ds. Karens (bevestiging ambtsdragers). Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10, 2 en 6 uür ds. Gebraad, St. Phildpsland. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdtfk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heüigingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede.: Eucharistieviering om 9.30 uur. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken mr. L. de Block, zal zich op zaterdag 17 februari a.s. van Schiphol naar Warschau begeven, teneinde aldaar tot 20 februari: de teiding van een Nederlandse econo mische missie op zich te nemen. Voor 45 jaar.. ZIERIKZEE. De Hoge Raad heeft het beroep verworpen van M., die door de rechtbank te Zierikzee was veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerk inrichting wegens het in kennelijke staat van dronkenschap verkeren bij herhaling. SEROOSKERKE. De Groene Kruis vereniging Renesse, Noordwelle en Serooskerke heeft op haar streven om deze drie gemeenten van wijk verpleging te voorzien succes gehad. ZIERIKZEE. Aan de aandeelhou ders van de Insulaire Hypotheek bank alhier zal worden voorgesteld het dividend over 1922 te bepalen op zeventien procent. BRUINISSE. Het vaartuig van schipper Fonteine, geladen met kunstmest is aangevaren door een Engelse barge. Het vaartuig be kwam daardoor een groot gat en is gezonken. RENESSE. Het Burgerlijk Arm bestuur diende bij de gemeente een plan in tot stichting van een nieuw armhuis. DREISCHOR. Voor een flink be zette zaal gaf de zangvereniging „Streven naar beter", die zestig wer kende leden telt, een tweede winter- uitvoering. ZIERIKZEE (Adv.). 10 flessen Bor deaux wijn f 10; 8 f lessen witte wijn f 10; 8 flessen zoete wijn f 10; Kina wijn Ver Hterlles f 2,45 ZIERIKZEE. In de algemene ver gadering van de afd. Zierikzee van het Rode Kruis wordt aangedrongen op uitbreiding van het ledental dat nu 28 bedraagt, SEROOSKERKE. Toen een echt paar onderweg was naar een huwe lijksfeest overkwam het een onge luk, doordat het paard schrok en de tilbury ontsloeg. Beiden werden ernstig gewond. HOOG BEZOEK IN 1928 Ook veertig jaar geleden was het in de mosselkwekerswereld niet alle maal rozegeur en maneschijn. Dit leidde destijds tot een persoonlijk bezoek van de minister pan binnen landse zaken mr. J. B. Kan (vader van de cabaretier Wim Kan) aan Bruinisse om de verschillende klachten aan te horen. De minister maakte toen een tochtje mee op de Bru 6, van de heer W. van den Berg Dz. Het bezoek vond plaats in mei 1928. Iedereen in die tijd droeg hoed of pet, maar de populaire minister Kan was altijd bloothoofds. Verder staan op deze foto de toenmalige burgemeester S. Hage, de gemeente- secretaris de heer B. J. van Oever en en de heren Joh. Padmos en G. Bolier UTRECHT. De, onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het bouwbedrijf worden hedenmiddag bij de raad van bestuur voor het bouw bedrijf in Den Haag hervat. In de af gelopen dagen is in een informele en persoonlijke sfeer de basis gelegd voor deze hervatting. Advertentie Dan Het domein voor de Vrouw Feuilleton door Gré de Boer Wanneer hebt u voor het laatst van uw vriend gehoord?'' „Tjonge, nu vraagt u me wat. Geen idee.in ieder geval jaren geleden. Lena en ik zijn nog bij zijn huwelijk geweest. Dat was.... laat eens kij kenin acht en veertig. Hij trouwde met Alie Goverts, een dochter van een der twee direkteu- ren van de drukkerij, waar we bei den gewerkt hadden. Hij werkte er na de oorlog trouwens weer, als ik me goed herinner. Ik kende Alie wel machtig knap ding. Ze was een beeld van een 'bruid. Hij klom in de drukkerij 9nel op, dank zij het feit, dat de direkteur zijn schoonvader was. De laatste keer hoorde ik, dat hij bedrijfsleider geworden was en een nieuw villaatje had naast' de drukkerij. Maar sindsdien hebben- we het kontakt met elkaar verloren. Laarhoven en Marsdam liggen een» kleine honderd kilometer van el kander, nietwaar? En doordat mijn ouders al lang overleden waren, had ik feitelijk geen enkele binding met Marsdam". „Nog één vraag, meneer Berge- naar. Een vraag, waarop u evenmin behoeft te antwoorden, als u niet wilt. Hoe, staat u er momenteel voor?" De ander lachte wat pijnlijk'. „Ik heb m'n broodje, Dieneer. En wat er op. Ik ben weduwnaar, alleen dus en heb niet veel nodig. De tijd, dat ik bepaalde, idealen had, is vooi'bij. En hoge eisen stel ik niet aan m'n leven. Ik heb een reeks desillusies te verwelken gekregen. Te denken, dal; je een zeventig-, tachtigduizend gulden achter de hand hebt, als die krankzinnige oorlog voorbij is en. je komt dan tot de ontdekking, dat de een of andere schooier alles van je gestolen heeft.Je begint op nieuw met oen lieve vrouw en je raakt die binnen twee jaar kwijt. Je begint een zaak, die niet lopen wil en je gaat er aan kapot. Met nog net genoeg centen om wat anders, op veel bescheidener voet aan te vangenNee.ik ben geen hoogvlieger meer, meneer". „U hebt dus, als ik het goed be grijp, de zeven magere jaren mee gemaakt?" „Zeven?" Bergenaar grijnsde. „Zegt u maar gerust veertien. Er zullen er nog wel veertien bij ko men, als ik in -leven blijf". Van Werven ging rechtop zitten. „Laat ik u dan maar niet langer in het onzekere la'ten, meneer Berge naar. De veertien magere jaren zijn voor u voorbij. De vette jaren staan voor de deur. Als u het goed aan pakt, worden het er geen zeven, maar een veelvoud. Het probleem van het verdwenen geldkistje is op gelost". Cor Bergenaar sperde zijn ogen wijd open, de man achter hel bu reau aankijkend. De advokaat knik te enkele malen, als wilde hij op deze wijze zijn woorden bekrachti gen. „Wilt u hiermee zeggen, dat de dader eindelijk gevonden is?" „Dat wil zeggen: hij heeft zich zelf gemeld. Zo wil ik het formu leren". De ander dacht even na. „Dit moet ik even verwerken. Ik -geloof, dat. ik nu maar een sigaret opsteek „Uw vroegere vriend, meneer Ni co Varsin-k, is vorige week overle den. Dat wist u zeker niet?" Bergenaar zoog ihet vuur in zijn sigaret, hoofdschuddend. „Nee, hoe zou ik? Ik lees weinig kranten. Wat heeft 'm gescheeld?" „Kanker. Hij was al maanden ziek. Ik ben circa zes jaar de raads man van drukkerij Goverts n.v., waarvan de heer Varsin-k evenzo- vele direkteur was. Hij volgde na dien overlijden, zijn schoonvader op" „Tjonge", reageerde de bezoeker, die met belangstelling luisterde. „Ik zou bijna zeggen: dan heeft hij meer geluk gehad dan ik, maar dat klinkt te cru. omdat hij nu over-leden is. Een slag voor Alie. Hebben ze kin deren?" „Het blijkt wel. meneer Berge naar, dat u de laatste jaren niets gehoord heeft over uw vroegere vriend. Zijn vrouw Alie is in 1951 overleden. Als gevolg van een ver keersongeval. Het heeft indertijd in de kranten gestaan. Een dronken automobilist gaf geen voorrang. Me vrouw Varsink 'heeft nog enkele da gen geleefd, maar alle pogingen van de artsen in het ziekenhuis waren vergeefs. Eind 1953 is de heer Var sink hertrouwd met- hij zocht even in de papieren op zijn bureau - mét Eva Groothorst. En kinderen., uit het eerste huwelijk is een zoon geboren, die is nu elf jaar. Uit het tweede huwelijk twee dochters, res pectievelijk in 1954 en 1957 geboren. Dus zes en drie jaar oud". Bergenaar knikte nadenkend. „Maar eh.neem me niet kwalijk, het is natuurlijk allemaal nieuws voor me. wat u verteltevenwel, u 'had het er over, dat de dader, de dief van ons geld zich heeft gemeld. Is er nog wat van het geld en de sieraden terecht gekomen?" De advokaat keek enige tijd uil het. raam. „Eh.... dat zou ik zo willen formuleren. Och nee, ik kan rustig hierop met „ja" antwoorden. Ik kan erbij voegen: met rente". (Wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 8