I debestetabak fa is NORTON tabak t NORTON Meer zeik doen werkt kostenbesparend voor de landbouwer ONZE PUZZELRUBRIEK 25/1.50 ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1« februari 1SC8 \r. 19946 Vergadering Eaiulliouwlielang Advertentie BRUINISSE. 14-2. Op de jaar vergadering van Landbouwbelang is het woord gevoerd door de heer An- dringa van de Voorlichtingsdienst, die het onderwerp „Meer zelf doen" behandelde, waarin hy stil stond bij het zelf onderhouden van trekker en andere werktuigen, waardoor de post onderhoud kan worden gedrukt. De heer Andringa begon met de opmerking, dat een machine (motor) dikwijls meer lijdt, wanneer hij stil staat dan wanneer hij regelmatig in gebruik is. Een motor moet niet te sterk worden belast, maar ook het gebruik van lage snelheden kan ge vaar meebrengen. Roestvorming en corrosie zijn nog steeds vijanden van het motorisch gedeelte en om dit te voorkomen is het goed. de trekker voor het gebruik van de volgende dag al 's avonds van brandstof en olie te voorzien. Doet men dit 's mor gens voor men aan het werk begint, dan heeft zich in de nacht in de lege of driekwart lege tank condenswater gevormd, dat straks in de motor brandstof gemengd, schade en last zal kunnen veroorzaken. Ketelsteen kan men verwijderen door te spoelen met een soda oplos sing van 1 10. De temperatuur Bij een trekkermotor moet men op de temperaturen letten (80 h 90 gr.) waarmee wordt gewerkt. De olie moet tijdig worden ververst, men moet een motor zo lang mogelijk la ten draaien, zo snel mogelijk optrek ken. Een tandwiel slijt niet, wanneer men er alleen maar olie op gooit. De slijtage komt als de olie zich met zand of stof vermengt en gaat koe ken. Over het algemeen rekent men dat een trekker 8000 uren kan draai en. maar de stadbussen in Eindho ven rijden 50.000 km eer ze een ser vicebeurt krijgen. Het door elkaar mengen van ver schillende soorten gasolie is over het algemeen funest. De antivries kan men in de zomerse maanden als het niet vriest beter uit de motor ver wijderen. Vooral accu's zijn gevoelig voor stilstand. Het is veel beter een accu regelmatig op te laden en te ontladen dan steeds maar niets te doen. als een trekker c.q. de accu daarvan lan ge tijd staat. Boor- en slüpmachine Achtereenvolgens behandelde spre ker daarna de boormachine (veilige snelheid 20 meter per minuut) met een toerental van 800 en 500. Deze laatste zijn namelijk het beste voor de landbouwer geschikt) en de slijk- machine. Bij deze laatste komt het aan op de hardheid en de grofheid van de korrel. Men lette op de letters N.K. (zeer grof), E.K. (grof) en S.C. of op de letters E.F.G. of E.R.S. a-esp. zacht en zeer hard. Voor het gebruik van een 'lasappa raat (voor een landbouwbedrijf las- stroom 160 ampère, electroden mm) is het eigenlijk wel nodig dat men een lascursus heeft gevolgd. Bij het werken met dunne platen min der stroom gebruiken. Spreker gaf diverse nuttige wenken. Dit laatste was ook het geval bij de rondvraag, toen het ging over boormachines (na dere inlichtingen) slijptollen, regen water in plaats van leidingwater in buizen. Het verhoogde brandgevaar als men het advies op zou volgen om 's avonds de tank te vullen, nadat de tractor de gehele dag in gebruik is geweest, kwam ter sprake. Het is en kele malen voorgekomen, dat motor brandstof werd gemorst op warme of gloeiende delen van de motor, waardoor brand ontstond. Spitmachine en ploeg Een aangedreven egge alleen ko pen wanneer men land heeft, dat Even geen president LOESAKA, 15-2, Zambia is begin deze maand acht uur zonder president geweest heeft president Kaoenda don derdag op een persconferentie verteld. Hij had opeens ge noeg van de stammen- en par tijstrijd en diende zijn ontslag in. Dat lokte echte tranen uit en smeekbeden of hij wilde aanblijven. Eind goed al goed", zei hij, „ik zit nu veel vaster op mijn stoel en er is geen sprake van aftreden". meer dan 35 afslipbaar is en dan alleen nog gebruiken als men veel percelen heeft waarop aardappels zijn geteeld, aldus het advies van de heer Andringa. Gevraagd werd ook naar de voordelen van een spitma chine, boven een gewone ploeg. De heer Andringa voelde meer voor een ploeg met lang rister, dan voor de bewerking met de spitmachine. De heer Vaders kwam nog eens te rug op een in de vorige vergadering geopperde mogelijkheid om een Ver eniging van Contracttelers op Schouwen-Duiveland op te richten. De besturen van de verenigingen te Oosterland en Bruinisse (een af vaardiging van Oosterland was ter vergadering aanwezig) zullen contact zoeken met Nieuwerkerk en Ouwer- kerk en een spreker uit Flakkee ver zoeken hen nader te instrueren over deze materie. De mogelijkheid om een vloer in de markt voor de aardappelen te leggen werd besproken. Men zal hier over contact opnemen met de Stand organisatie. Praatje over peulvruchten voor Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Schouwen-Duiveland" Hier en daar bleek de puzzel van vorige week nog wat moeilijkheden te hebben opgeleverd. Zo waren bv. „eton" en „erna" woorden, die lang niet iedereen goed had. Des te knap per dus diegenen, die wel goed in zonden. De eerste prijs gaat ditmaal naar: Mevr. J. M. Rotte-de Jonge, Kerkring 63, Nieuwerkerk (Z.) De tweede prijs is bestemd voor: De heer J. Mahn, Venkelstraat 35, Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. gas; 4. kapel; 8. oslo; ll. panter; 13. leiden; 15. o.l 16. orakel; 18. uit; 20. rail; 22. s.r.i.; 23. lengte;'25. dans; 27. neo; 29. eg; 30. une; 32. oef; 34. striem; 36. geert 38. rept; 40. grol'; 42. a.g.; 43. aas; 45. ore; 47. nr; 48. lens; 50. lama; 53. aneta; 55. rottum; 56. aga; 58. ren; 60. oe; 61. i.p.v.; 63. eton; 65. terras; 68. aan; 70. daar; 72. eed; 73. manege; 75. zij; 76. eerder; 79. vrolijk; 81. tong; 82. geste; 83. non. Verticaal; i. gala; 2. an; 3. stola; 4. krasse; 5. plein; 6. eel; 7. li; 8. oe; 9. snugger; 10. otter; 11. portugal; 12. er; 14. die; 17. kr; 19. it; 21. idee 23. lotto; 24. neigen; 26. nota; 28. esp; 31. neger; 33. fr; 35. monte; 37. ras ter; 39. eem; 41. frankrijk; 44. sluis; 46. raat; 49. noorden; 51. amp; 52. aa; 54. erna; 57. geneve; 59. stelt; 62 .vaars; 64. odeon; 66. ee; 67. aar; 69. an; 71. azijn; 73. mee; 74. gr; 77. eg; 78. dg; 80. l.o. ZIERIKZEE, 15-2. In de dinsdag middag onder voorzitterschap van de heer A. J. G. Doeleman uit Nieu werkerk in het Huis van Nassau al hier gehouden vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Schouwen-Duiveland" werd na af handeling van een aantal agenda punten een praatje gehouden door de heer ir. R. P. Lammers uit Wa- geningen over het onderwerp „Mo derne teeltmethoden bij peulvruch ten". De heer Lammers stelde dat de gehele erwtenteelt een moeilijk vraagstuk is en dat het met de op lossing van de oogst- en afzetpro- blemen nog niet bijzonder vlot ver loopt. In 't bijzonder belichtte spr. in zijni praatje over de peulvruchten enkele nieuwe aspecten van de teelt van erwten en stambonen. Wat betreft de schokkers conclu deerde hij dat de belangrijkste af nemer - Engeland - in eigen land de teelt heeft uitgebreid en dat de opbrengst de behoefte vrij dicht be naderd is. Engeland biedt daarom slechts nog een geringe exportmo gelijkheid en daarbij spreekt ook nog de 'devaluatie van het pond een woordje mee. De situatie is ook voor de 'kleine groene erwt niet bijzonder gunstiig: in Duitsland is de belang stelling sterk teruggelopen en er is een zware concurrentie vanuit het Oostblok. De kwaliteit van de gele erwt in Nederland staat aan de spits van Europa maar dit produkt heeft ook al geen beste afzet door genoemde concurrentie. Ir. Lammers behandelde vervol gens velerlei aspecten van de erw tenteelt: vruchtopvolging, grondbe werking, bemesting, rassen'keuze en ook de moderne teeltmethoden. Wat betreft 'de ronde groene erwten deelde spr. mee dat CEBECO een zeer interessant nieuw ras heeft ont wikkeld. Enkele eisen die aan een ras gesteld moeten kunnen warden zijn: een goede stevigheid van het stro, als het produkt legert moet dat luchtig gebeuren, er moet een hoge peulaanzetting gevormd worden. Bovendien moet het ras resistent zijn tegen schimmels, de peul mag niet gemakkelijk openspringen en de neiging tot verbleking en tot rim peling moet gering zijn. Op deskundige wijze lichtte ir. Lammers verder nog een aantal ziek ten nader toe. Hij wees daarbij op het gevaar van knopmaden die bij een warmtegolf grote schade kun nen veroorzaken, zoals nog niet lang geleden op Goeree-O ver flakkee is voorgevallen. Ter sprake kwam hierna de oogst van het produkt vol gens de zvvaddorsmethode, dan wel maaidorsen. Ir. Lammers besloot zijn leerzaam praatje met enkele algemene opmerkingen over de stambonen, waarna een en ander nog nader met dia's werd toegelicht. Advertentie JJIJ De nieuwe puzzel m \VORMKEUR J Streng geselecteerd s Aantrekkelijk in kwaliteit, s model én prijs! AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft twee jonge vrouwen tussen de 20 en 25 jaar gearresteerd, die er van worden verdacht uit de kassa van een drogisterij 400 gulden te hebben gestolen, en voordien uit enkele winkels kleding. ROTTERDAM. De raad van Rot terdam besloot donderdag met 22 te gen 21 stemmen om gedurende één jaar een proef te nemen met een wekelijkse koopavond op vrij .:ag. Rotterdam is hiermee de eerste van de grootste gemeenten in ons land, die tot een koopavond' overgaat. Bij een Noordvietnamese verras singsaanval op een Amerikaanse compagnie even ten zuiden van de gedemllitairiseerde zone zijn een de zer dagen twaalf mariniers gedood en 107 gewond, zo deelde een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon heden (vrijdag) mee. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vraag; 6. plaats in India; 11. meisjesnaam; 12. jongens naam; 13. familielid; 14. soort dans; 17. hamer; 20. te zijner plaatse (Lat. afk.); 22. nauwelijks; 24. jongens naam; 25. deel v.d. dag; 28. verdie ping; 31. godin; 32. overheidsbedrijf (afk.); 33. indien; 34. onaangename; 37. voorzetsel; 39. misleiding; 40. keet; 41. reus; 42. vertaler; 44. rei nigingsmiddel; 46. leeftijd'; 48. huid; 49. eenh. v. stroomsterkte; 51. be kende -dierentuin; 54. larve; 56. be staat; 58. plaats in Overijssel; 61. selenium (afk.); 63. vlakte in Zuid- Ameriika; 65. glad; 68. omroepver eniging (afk.); 70. vreemde munt; 71. plaats in Gelderland'; 73. soort mier; 74. bep. hoofdtelwoord. Verticaal: 1. vuil; 2. jongensnaam; 3. variëteit; 4. familielid; 5. vochtig 6. plaats in Italië; 7. top; 8. deel v.h. hoofd; 9. voorzetsel; 10. verdedi gingsorganisatie; 15. krantenjongen; 16. reiniging; 18. vreemde munt; 19. eerste vrouw; 21. dunne, lange stok 23. brandstof; 24. gevangenis; 26. raam; 27. gevangenis; 29. geheel de uwe (Fr. afk.); 30. zeediertje; 35. vervoersonderneming (afk.); 36. ieder; 37. plaats in Brabant; 38. ge lofte; 43. werkschuw; 45. boom; 47. vluchtige stof; 50. soort onderwijs (afk.)52. thee (Eng.); 53. zeepwater 54. nauw; 55. tijdperk; 56. schrijfbe hoefte; 59. deel v.e. schip; 60. vogel; 62. paradijs; 63. duw; 64. deel v.h. jaar; 66. houding; 67. soort steen; 69. zangnoot; 72. lidwoord. Een straaljager van de Franse luchtmacht van het type Mystere-4 is donderdag in' 'het zuiden van Frankrijk neergestort. De piloot Is om het leven gekomen. Het Internationaal Olympisch Comité heeft besloten Zuid-Afrika weer tot de Olympische Spelen toe te laten. Flitsen uit het buitenland ATHENE. De Griekse regering heeft donderdag negen hoge marine officieren in naam van koning Con- stantijn ontslagen. TEL AVIV. Generaal Mosje Day- an, de Isaëlische minister van defen sie, heeft de bevelhebber van de V.N.-bestandsmissie, generaal Odd Bull, gewaarschuwd dat Israël „geen wapenstilstand kan aanvaarden langs de grens terwijl in het binnen land sabotage- en terreurdaden wor den gepleegd". SANTO DOMINGO. Bij botsingen tussen studenten en de polite in Santo Domingo is een student dood geschoten, terwijl twee politieman nen met kogelwonden in een zie kenhuis moesten worden opgeno men. PARIJS. Naar schatting hebben in Parijs 14.000 mensen deelgenomen aan een demonstratie tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Vele betogers droegen vlaggen van Noord-Vietnam en de Vietcong en er werd veelvuldig „Johnson moor denaar" geroepen. ROTTERDAM. De rijksweg 15 - de Rijnroute - moet uiterlijk in 1972 gereed zijn, zo luidt het verlangen van het Actie-comité Rijksweg 15, dat in Rotterdam zijn eerste pers conferentie 'heeft gegeven. VIENTIANE. De strijdkrachten van de pro-communistische Pathet Lao hebben twee voorposten van de Laotiaanse regeringstroepen in het zuiden van Laos onder de voet ge lopen, zo .is van militaire zijde in Vientiane vernomen. HEIDELBERG. 200 Westduitse studenten, hoofdzakelijk leden van de socialistische jeugdorganisatie, hebben bij ieen demonstratie in Hei delberg tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam gepoogd het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa binnen te dringen. Advertentie Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 17 en zondag 18 februari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. neemt waar voor dokter Speelman. Zr. W. C. Steutcl, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. Zuster De Koning, Bruinisse, tel. (01113) 367, neemt waar voor zuster Compagne. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON- rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! United Cigarette Factories Inc. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3