DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staakt het vuren na dag van hevige strijd aan de Jordaan Tijdens bombardement bij vergissing werden 44 mensen gedood AFSLUITINC WADDENZEE IS ZEER ONZEKERE ZAAK Overnemingen beïnvloeden spaar overschot landbouwkredietinstellingn Oe Thant vreest gebruik kernwapens in Vietnam Drie gezinnen dakloos na felle brand Minister Luns terug uit Hongarije Hoge waardering voor Schiphol Goud voor Verkerk Zilver voor Scheidt Kraanhalt omgeslagen op Westerschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 1*1, Zierikzee, postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Vrijdag 16 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19946 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: In de toekomst nieuive l.l.s. te Zierikzee Beschieting van Jericho Dit nummer bestaat uit 10 pagina's TEL AV1V, 16-2. Na een dag van hevige strijd aan de Jordaan, waar- fa y Israël zün luchtmacht inscha kelde en Jordanië overging tot een beschieting van Jericho, is omstreeks half elf donderdagavond het vuren gestaakt. Jordanië heeft bekendgemaakt dat aan zijn kant 13 burgers en 5 militai ren het leven hebben verloren, ter wijl 31 burgers en 27 militairen ge wond raakten. Aan Israëlische zijde zouden 4 militairen en één burger gewond zijn. Israël heeft de Jor daanse bewering tegengesproken, dat zes vliegtuigen waren neergeschoten. Alle toestellen zijn behouden terug gekeerd, zo wordt in Tel Aviv ge zegd. Klacht bij Veiligheidsraad Israël en Jordanië dienden donder dagavond beide een klacht in bij de Veiligheidsraad, maar vroegen niet om een bijeenkomst. Beide partijen beschuldigden elkaar ervan te zijn begonnen. Een brief van Israël, waar in Jordanië van een „vooropgezette agressiecampagne" werd beschuldigd, werd gevolgd door een Jordaanse brief waarin de Israëlische beschul digingen „volslagen vals" werden ge noemd en werd gezegd dat Israël de voorbereidingen wilde verdoezelen „voor een weloverwogen en goed voorbereide, niets ontziende aanval op burgers en vluchtelingenkampen". De Israëlische minister van defen sie, generaal Mosje Dayan, heeft een reis naar de V.S., die vrijdag zou aanvangen, uitgesteld met het oog op de gespannen toestand. Na zijn terugkeer van een inspec tietocht door het dal van Beisan, waar de gevechten het hevigst zijn geweest, verklaarde Dayan te hopen dat de wijze waarop Israël had te ruggeslagen, een les vormde voor de Jordaniërs en dat deze zich in het vervolg wel tweemaal zouden beden ken voordat ze weer het bestand schonden. Naar zijn zeggen had een botsing tussen terroristen van de El Fatah-organisatie en een Israëlische patrouille de aanleiding van de strijd gevormd. De Israëliërs hadden drie Arabieren gedood. Om de aftocht van de andere Arabieren te dekken hadden de Jordaniërs het vuur over de Jordaan geopend. Breed front De strijd speelde zich over een breed front langs de Jordaan af, waarbij artillerie en automatische wapens werden gebruikt. Volgens Jordanië heeft Israël ook tanks in de strijd geworpen. Israëlische vlieg tuigen gingen in de namiddag Jor daanse stellingen bombarderen en bleven daarmee ook na het invallen van de duisternis doorgaan. Later op de avond ging Israël akkoord met een staakt-het-vuren, dat volgens een Is raëlische woordvoerder door Jorda nië was voorgesteld. SAIGON, 16-2. Bij een bombarde ment dat zware B-52 bommenwer pers dinsdag 17 kilometer ten noord- noordwesten van Saigcn hebben uit gevoerd, zyn vierenveertig „eigen mensen" gedood en bjjna zestig ern stig gewond, zo is vrijdag van offi ciële zyde meegedeeld. De nationaliteit van de slachtoffers is niet bekendgemaakt, maar volgens onbevestigde berichten betreft het Zuidvietnamese burgers en militai ren. Volgens een communiqué van de Amerikaanse luchtmacht was het doel een gebied waar zich Vietcong- eenheden hadden geconcentreerd die het vliegveld Tan Son Nhoet bedreig den. Toestemming voor het bombar dement was gegeven door de Ame rikaanse en Zuidvietnamese burger lijke en militaire autoriteiten. Vijftig procent van de bommen was buiten Advertentie Veel mensen hebben voorkeur voor VORMKEUR MEUBELEN u ook? i: het eigenlijke doelgebied, maar niet verder dan op een kilometer afstand daarvan, terechtgekomen. Voor het bombardement was de luchtmacht meegedeeld ,dat zich geen bevriende troepen" in de be wuste sector bevonden. De gewon den die er het ergst aan toe waren, ,.55 of 57 in getal", zijn overgebracht naar een Koreaans hospitaal in Lai Thleu. 'Boerentoren' Antwerpen wordt vernieuwd BRUSSEL, 15-2. De zg. „Boeren toren" in Antwerpen, het torenge bouw van 24 verdiepingen in de binnenstad dat bij duizenden toeris ten bekendheid geniet, gaat een al gehele vernieuwing tegemoet. Het zal eerst tot op het stalen gebinte worden gesloopt en vervolgens ho ger en ruimer weer opgebouwd wor den - een werk dat verscheidene ja ren in beslag zal nemen. De Ant werpse gemeenteraad heeft donder dag zijn goedkeuring gehecht aan de plannen hiervoor, doch het zal nog wel enige tijd duren voor men met 'de slcop gaat beginnen. TWEEDE KAMER Kanaal Gcnt-Weslerschelde Voor 1980 zeker niet DEN HAAG, 16-2. De Nederland se regering is in beginsel bereid om, onder een aantal voorwaarden, me dewerking te verlenen aan de tot standkoming van het kanaal Gent- Westerschelde. De voorwaarden heb ben betrekking op o.m. de water staatkundige, planologische en econo mische belangen, die niet geschaad mogen worden. Minister Bakker (verkeer en wa terstaat) heeft dit meegedeeld bij de behandeling van de begroting 1968 van zijn departement. De minister zei geen uitspraak te willen doen over het vraagstuk van de afsluiting van de Waddenzee. Voor 1980 zal zeker niet tot eventuele uitvoering van deze werken worden overgegaan, zo er al tot afsluiting wordt besloten. Minister Bakker noemde de instel ling van een studie-commissie voor het vraagstuk van de afsluiting van de Waddenzee een overweging, ern stig waard. Hij noemde dit temeer noodzakelijk nu de grote projecten als bijvoorbeeld de Zuiderzee werken en de Deltawerken sin een laatste stadium van uitvoering zijn gekomen. Daarom verdient het z.i. ernstig overweging om het vraagstuk van de afsluiting van de Waddenzee van wetenschappelijke zijde te be naderen. UTRECHT. 15-2. De Raiffeisen- banken en de Boerenleenbanken, aan gesloten bij de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boeren- Verdovende middelen LONDEN, 15-2. PaarAemest, koekkruimels gemengd met gras en kindersnoepjes wor den aan Engelse verslaafden lerkocht als marihuana of LSD, aldus het tijdschrift Medisch Nieuwsvan don derdag. Een vierkante centi meter van het spul wordt op de zwarte markt als cannabis verkocht voor een pond ster ling. Een medisch ambtenaar, drDavid Patterson, zei tot de ontdekking hiervan geko men te zijn bij het onderzoe ken van stoffen die door de politie als gevaarlijke midde len werden beschouwdSui kerklontjes met het merk LS- D worden eveneens voor een pond verkocht, heroïnetablet- ten, waarvoor tot vijf pond per stuk moet worden neerge teld, bleken uit zuivere sac charine te bestaan. Kinder snoepjes die normaal tien stuks voor een penny kosten, worden op de zwarte markt voor een shilling per stuk ver kocht. leenbank te Eindhoven, hebben in de eerste maand van 1968 een spaaroverschot geboekt van f 100 miljoen. Dit rtsultaat werd bereikt doordat er f 584 miljoen werd ge stort en f 484 miljoen werd terug betaald, zo deelt de Raiffeisenbank te Utrecht mede. In januari van het vorig jaar groeiden de spaargelden met f 48 miljoen. De stortingen bedroegen toen f 521 miljoen en de terugbeta lingen f 473 -miljoen. In de bovengenoemde cijfers van januari 1968 zijn begrepen de tegoe den ad f 23 miljoen van twee spaar banken, die in die maand zijn over genomen. Het spaartegoed bij de landbuw- kredietinsteliingen steeg in januari '68 tot f 10.131 miljoen. Studentenrel in Madrid MADRID, 15-2. Bij de heropening van de faculteit van politieke en economische wetenschappen van de Madrileense universiteit is het don derdag tot een botsing tussen de politie en studenten gekomen. Rond duizend studenten, die het niet eens waren met de aanwezig heid van de politie in het gebouw van de faculteit, trachtten de poli- tie-mannen hieruit te verjagen. Een sterke politiemacht die buiten het gebouw was samengetrokken, kwam toen tussen beide. Er ontstond een vechtpartij. Tenslotte werd de fa culteit. die al twee maanden geslo ten is geweest, opnieuw gesloten. Veel circussen in Sowjet-Unie MOSKOU, 15-2. Voor 1970 zullen in de Sowjet-Unie 49 circussen op gericht worden. De Russische rege ring wil daarmee hun aantal op ze ventig brengen. In Moskou wordt gewerkt aan de bouw van een cir cus dat drieduizend zitplaatsen biedt. Zwitserse ambassadeur naar Hanoi BERN, 15-2. Uit goede bron wordt -in Bern vernomen dat de Zwitserse ambassadeur in Peking toestemming heeft gekregen naar Hanoi te gaan „om de contacten te onderhouden die in december 1966 door zijn voorganger zijn gevestigd" Zwitserland en China zijn het eens over vorm en omvang van een Zwitserse hulpverlening aan de bur gerbevolking van Noord-Vietnarn. NEW YORK, 15-2. Secretaris-ge neraal Thant van de Verenigde Na ties heeft zich bg zgn terugkeer in New York zeer bezorgd getoond over de ontwikkelingen in Vietnam, zo wordt in kringen van de V.N. ver nomen. Thant zou in het bijzonder bevreesd zgn voor nieuwe escalatie en voor het gevaar dat daarbg kern wapens zouden worden gebruikt. Beroep van Russische schrijvers MOSKOU. 16-2. 22 Russische schrijvers hebben een beroep gedaan op de Russische leiders. Zij wensen een herziening van het proces van vorige maand in Moskou tegen vier jonge Russische intellectuelen. In hun beroep zeggen de 22 schrij vers, dat het proces „sombere her inneringen" heeft gewekt aan de ja ren dertig, het tijdperk van de Sta linistische zuiveringen. KAAPSTAD. Dit is de eerste foto van dr. Barnard met zijn wereldberoemde patiënt dr. Philip Blaiburg rna de harttransplantatie, genomen in het Groote Schuur ziekenhuis. AMSTERDAM. 15-2. Een felle uit slaande brand heeft donderdag te gen middernacht in Amsterdam drie gezinnen dakloos gemaakt. De brand is waarschijnlijk ont staan op de eerste verdieping van een op de hoek van de Mauritskade en de Pontanusstraat gelegen pand. Zij werd ontdekt, toen rookwolken het beneden gelegen café binnen drongen. De bezoekers van deze bar traden onmiddelijk handelend op. De 23-jarige uit Surinaamse ouders ge boren kelner Evert Wolff snelde dooi de dikke rookwolken de trappen van het woonhuis op en droeg de be woonster van de derde etage, de 78- jarige weduwe T. Sauerbrij-Visser, op zijn rug naar beneden. Op de tweede etage werden de 42-jarige mevrouw Smit en haar elfjarig doch tertje gewaarschuwd, zodat ook zij zich in veiligheid konden stellen. De bewoners van de eerste etage, de heer en mevrouw van Wens. de eigenaar van het café, waren niet thuis. Zij troffen later een smeulende puinhoop, want de drie bovenetages brandden totaal uit. Over de oorzaak van de brand konden de brandweer en de politie zich nog geen oordeel vormen. hij - naar bekend - niet alleen over de oorlog in Vietnam, de situatie in het Midden-Oosten en de E.E.G. ge sproken, doch ook over de gehele Europese situatie en de hoop op een conferentie voor Europese veiligheid. SCHIPHOL, 15-2. Terug van een vierdaags officieel bezoek, dat hij met zijn echtgenote op uitnodiging van de Hongaarse regering aan Boe dapest heeft gebracht, heeft de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, donderdagmiddag op Schiphol uiteengezet hoe Neder land in de harten der Hongaren nog altijd een warm plaatsje bezit als dank voor de gastvrijheid die ons land na de eerste wereldoorlog aan ruim 17.000 Hongaarse kinderen ver leend heeft. Deze kinderen zijn in al lerlei posities beland. Onze minister ontmoette er enkelen, die nu - bijna een halve eeuw later - nog steeds enig Nederlands spreken. Eén van hen is de huidige Hongaarse ambas sadeur in Nederland. Met ,de Hongaarse regering heeft NEW YORK. 15-2. De nieuwe lucht haven Schiphol steekt met kop en schouders uit boven de overige grote Europese luchthavens. Dit is de uit slag van een door het Amerikaanse blad Esquire" ingestelde onderzoek op de 11 'grootste vliegvelden van Europa naar de accomödatie voor b agage- en passagiersafhandeling, restaurants en bars, omroepinstal- laties en faciliteiten voor met ande re maatschappijen doorgaande reizi gers. Onze nationale luchthaven kreeg vier keer de waardering „uitste kend" en eenmaal „goed". Daarmee liet zij de luchthaven van Kopen hagen cn de Ierse Shannon Airport, die met twee keer „uitstekend" en drie maal „goed" de tweede plaats deelden, ver achter zich. Goud voor Russisch paar bij het kunstrijden GRENOBLE, 15-2. Het Russische paar Loedmilla Beloesova en Oleg Protopopov hebben de gouden me daille bij het paai-rijden gewonnen. BONN. De „Dag van de Duitse eenheid", waarop men in west- Duitsland de opstand in oost-Ber- lijn van 1953 herdenkt, zal voortaan een nationale gedenkdag en geen feestdag meer zijn. Vannacht lichte vorst Wisselend bewolkt met plaatselijk een sneeuw- of hagelbui; matige, langs de Waddenkust af en toe krachtige noordwestelijke wind; van nacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Verwachting tot zaterdagavond: 17 febr. Zon op 7.53, onder 17.56. Maan op 22.21, onder 9.13. 18 febr. Zon op 7.51, onder 17.58. Maan op 23.49. onder 9.25. 19 febr. Zon op 7.49, onder 18.00. Maan op onder 9.39. Laatste kwartier: 21 febr. te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 febr. 5.26 v.m. 17.52 n.m. 18 febr. 5.59 v.m. 18.28 n.m. 19 febr 6.36 v.m. 19.00 n.m. BROUWERSHAVEN 17 febr. 5.14 v.m. 17.27 n.m. 18 febr. 5.49 v.m. 18.06 n.m. 19 febr. 6.29 v.m. 18.45 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie bij Spitsbergen en een hogedrukgebied, dat zich boven Groenland, IJsland en de Britse eilanden, ophoudt is on stabiele lucht uit de poolstreken tot onze omgeving doorgedrongen. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt strekte zich vrij dagmorgen van België via Duits land tot Polen uit, waar de passage plaatselijk van sneeuw vergezeld ging. In de luchtdrukverdeling komt het komende etmaal niet veel ver andering. Zwakke tot matige noord westelijke tot noordelijke winden blijven koude lucht, waarin sneeuw buien voorkomen, naar onze omge ving transporteren. Daarbij zal het in het binnenland op de meeste plaatsen licht vriezen. Zaterdag zul len de middagtemperaturen echter weer tot boven het vriespunt stijgen. Halve eeuw Hoogovens IJMUIDEN, 15-2. Kon. Ned. Hoog ovens N.V. werd opgericht 20 sep tember 1918 en zal dit jaar dus vijf tig jaar bestaan. Op die dag zal er, naar De Grijper, de bedvijfscourant, meedeelt, feest zijn in alle afdelin gen. Er zal een jubileumboek ver schijnen van de hand van prof. dr. Joh. de Vries, hoogleraar in de eco nomische geschiedenis aan de ka tholieke hogeschool in Tilburg. Aan het boek heeft hij ongeveer vier jaar gewerkt. 1500 meter: GRENOBLE, 16-2. Bij de heden (vrijdag)-morgen gehouden schaats wedstrijden op de 1500 meter, werd Kees Verkerk met een tijd van 2.03.4 winnaar van het olympisch goud. Het zilver viel toe aan Ard Schenk, die 2.05.0 voor zich liet afdrukken. Waarschijnlijk drie doden HANSWEERT, 15-2. Donderdajr- avond is op de Westerschelde op de grens van Nederland en België de kraanbak „Triton" van Dekkers te Papcndrecht, gekapseisd. Eén man is verdronken en twee mannen worden vermist. Omgekomen is de 52-jarige schip per M. de B ackere uit Sluis, die uit het omgeslagen vaartuig werd gebor gen door een kikvorsman. Vermist worden de 48-jarige steenlosser P. Teerhuis uit Marken en de 39-jarige machinist D. Meeuwsen uit Vlissin- gen, die in het kraanhuis zat toen de bak kapseisde. Drie opvarenden wer den na het ongeluk uit het water ge red door opvarenden van een andere bak. De ..Triton" is een betrekkelijk nieuw vaartuig. Het ongeluk gebeur de door nog niet opgehelderde oor zaak, terwijl men aan het werk was aan een strekdam. Vannacht omstreeks één uur heeft men het stoffelijk overschot van een der twee vermisten geborgen. Daar na heeft men voor de nacht het werk gestaakt, omdat men toen de over tuiging had, dat ook de tweede ver miste om het leven was gekomen. Heden vrijdagochtend heeft men cp de plaats van het ongeluk, op het Belgische deel van de Schelde nabij de grens, de mogelijkheid onder zocht om de „Triton" te bergen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1