I PREMIE SPAARPLAN ZIFRfKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 februari 1968 Nr. 19944 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Zuid-Vietnam NEDERLAAG IN GELOOFWAARDIGHEID SAWEMA N.V Minister Luns in Hongarije Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplan! Israël wil onderhandelingen Rendez-vous met eergisteren l Het enorme Vieteong-offensief door heel Vietnam heeft - juist doordat het zo succesvol verliep - de kansen op een oplossing waar schijnlijk eer kleiner dan groter ge maakt. I n ieder geval is in de Ver enigde Stalen de stem van de „dui ven", de naar vrede en terugtrek ken van de VS. strevenden, zwak ker geworden. De toon wordt nu aangegeven door de „haviken", de vechtlustigen, en zelfs in zo'n mate dat president Johnson net als in de kwestie van de Pueblo, handen vol werk heeft om zo gematigd mogelijk in zijn uitlatingen te zijn en de woe de niet aan te wakkeren. Een van de grote haviken onder de politieke commentatoren is Jo seph Alsop, die meent dat het Viet eong-offensief nu juist gefaald heeft zijn voornaamste doel te bereiken, dat dan geweest moet zijn een op stand onder de bevolking uit te lok ken van zo'n geweld dat daardoor de regering van Thieu en de Ame rikanen werden weggevaagd. Dat zou dan het falen van de Viet- cong inhouden, vooropgesteld dat dit doel generaal Giap inderdaad voor ogen stond. En - al staat het dan wel in de leerboekjes - dat is zeer de vraag. Ophef Jaren hebben de Amerikanen ge werkt aan een pacifikatie-program. Streken moesten veilig gemaakt worden voor de bevolking, die dan van speciale groepen zou leren dat een democratisch Vietnam zozeer de moeite waard ivas dat het loonde de Vietcong alle kans te benemen dat door gexiechten te bederven. Er werd grote ophef gemaakt van de resul taten. Nu heeft de Vietcong met één klap bewezen dat er eigenlijk geen vier kante meter grond in Vietnam is - zelfs de ambassade van de V.S. in Saigon niet die echt veilig is in de zin zoals Thieu en Westmoreland bedoelen. Die Vietnamezen die nog wat voelden v<an de pacificatie-idee moeten daarvan nu wel in een klap genezen zijn. En het is logisch dat ze hun verwijten in de eerste plaats richten tot Thieu en de Amerikanen die hun een illusie van veiligheid hebben aangepraat die ze niet waar konden maken. Die slag heeft de Vietcong in ieder geval gewonnen. Bij het ver wezenlijken van een mate van vei ligheid jegens de Vietcong in be paalde gebieden en het overtuigen van de bevolking dat dit mogelijk is, kunnen de Amerikanen vrijwel'van voren af aan beginnen Faillissement Of de Vietcong en de Noordviet- namezen met behulp van hun over macht in getal, en dit keer voorzien van raketten, vlammenwerpers en tanks, inderdaad kans zullen zien de basis Khe Sanh te veroveren is nu van ondergeschikte betekenis ge worden. De voornaamste nederlaag die Saigon en Washington leden is niet de militaire. Het is het faillissement van elke mogelijkheid de Zuidviet- namezen ervan te overtuigen dat er een grondslag is waarop een demo cratische republiek Vietnam kan worden opgebouwd. De V.S. kunnen nog meer troepen sturen en nog meer wapens. En militair is het land machtig genoeg om zich niet weg te laten jagen. Maar de Vietnamezen zullen zelf op zijn minst de wil moeten leveren om beslist niet onder een Vietcong- regiem te willen leven. En die wil blijkt onvoldoende voorhanden te zijn. Wat de zaak voor de Amerika nen alleen nog maar uitzichtlozer kan maken. Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tel.01110-3211 DINXPERLO. Op de weg Dinx- perlo-Aalten is de 33-jarige inwo ner A. Termaat bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De man stak de straat over en werd daarbij door een personenauto aan gereden. Hij overleed in een zieken huis in Doetinchem. BOEDAPEST, 11-2. Minister Luns is in Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen. De minister en mevrouw Luns werden op het vliegveld Feriheg verwelkomd door zijn ambtgenoot, Janos Peter, onder-minister van buitenlandse zaken Bela Szilagi, en o.a. door de Nederlandse ambassa deur, mr. H. C. Schoch en echtge note en de Hongaarse ambassadeur in Nederland, de heer Lajos Barta. Tijdens de tussenlanding in Praag waren de Tsjechische onder-minis ter van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassadeur, de heer Jongejans en echtgenote, ter ver welkoming aanwezig. Maandagmiddag begint het offici ële gedeelte van het bezoek aan Hongarije met een-ontmoeting met minister Peter. Later volgt een re ceptie op de Nederlandse ambassa de. 's Avonds zal minister Peter zijn ambtgenoot een diner aanbieden. Advertentie Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden {hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredielaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Poslkanloren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over hel Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit A KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de startbaan in Amstelveen is een personenauto, bestuurd door de 30-jarige heer D. S. Westra uit Amstelveen, frontaal in botsing gekomen met een auto bus van Maarse en Kroon. De heer Westra werd na de botsing naar hei V U. ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de ochtend is over- lenden. ROTTERDAM. De directeur-gene raal van verkeer, mr. J. Vrij, heeft een officieel begin gemaakt met de uitbreiding van de Rotterdamse me tro tot Hoogvliet (12 kilometer). Dit werk zal in 1974 gereed komen. ZEIST. Onder voorzitterschap van de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, is een werkcomité opgericht, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor de herbouw van de gebouwen der Hernhutters te Zeist, die vorig jaar oktober door brand zijn verwoest. 's-HERTOGENBOSCH. De recher che van Den Bosch heeft in samen werking met de districtsrecherche van de rijkspolitie te 's-Hertogen- bosch een bende van zes inbrekers aangehouden, die in het afgelopen jaar in 's-Hertogenbosch en verre omtrek minstens 36 inbraken heb ben gepleegd. UTRECHT. De Utrechtse studen tenvereniging Prometheus organi seert van 12 tot 15 februari in Utrecht een „week voor de Pales tijnse vluchtelingen". AMSTERDAM. De 65-jarige me vrouw wed. J. Ohm-Paans, die op de InsuLindeweg bij de Molukken- stiraat in Amsterdam plotseling overstak, werd aangereden door een auto. Met een hoofdverwonding werd zij naar het O.L.V.-ziekenhuis overgebracht, waar zij later is over leden. GRONINGEN. Ten gevolge van een val met zijn fiets is de 21-jarige Sjoerd Rijpkema, afkomstig uit Heemstede en woonachtig in Gro ningen, om het leven gekomen. De jongeman was op weg naar zijn col leges en kwam in de Resedastraat ten val. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Op weg naar het aka- demisch ziekenhuis is hij overleden. HEERLEN. En het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst te Hoensbroek hebben onbekenden in de vorige nacht de zich in de kelder bevindende brandkast op vakkun dige wijze opengebroken. De dieven verdwenen met een bedrag van ruim 20.000 gulden. TILBURG. Tijdens een poging de Ringbaan Oost in Tilburg vanuit de Enschotstraat over te steken, ver leende de 68-jarige bromfietser W. de Groot geen voorrang aan een vrachtauto. De man werd tijdens de botsing dermate ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. DEN HAA1G. De officier van jus titie .bij de Haagse rechtbank heeft tegen twee Amsterdamse studenten, de 23-jarige P. J. M. H. W. en de 23- jarige C. M. M. H. tien maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest, wegens het in bezit hebben van hasjiesj. ENSCHEDE. Bij de juweliersfir ma G. Koelinik te Enschedé is inge broken. Er wordt een ibedrag van 25.000 gulden aan sieraden vermist. De alarminstallatie is bij het ver breken van een ruit niet in werking getreden, waardoor de politie pas zondagmorgen op de hoogte is ge steld. DEN BOSCH. De Bossche recher- cher is er, naar zij meedeelde, in ge slaagd de hand te leggen op de bei de daders van de roofoverval, die op 1 februari tegen de avond is ge pleegd in de zelfbedieninigsgrossier- derij in levensmiddelen Sligro N.V. aan de, Weerdskampweg te 's-Her togenbosch. Het zijn de 35-jarige werkloze chauffeur L. van O. en de 39-jarige werkloze 'losarbeider M. V., beiden uit 's-Hertogenbosch. Voor 50 jaar. ZIERIKZEE. Te dezer stede doet zich een geval van nekkramp voor. Hopenlijk blijft hel tot dit enige ge val beperkt. ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemene Ontwikkelinghield de luitenant ter zee J. J. van der Have een lezing over: De duikboot en haar behandeling. OUWERKERK. De pas geïnstal leerde burgemeesterde heer A. C. Visser, bezocht de, ter gelegenheid van dit feit, feestelijk versierde scholen, waarna de kinderen een traktatie kregen. BRUINISSE. De laatste dagen worden door de schippers van hier veel sardijnen gevangen. De vangst van enkele schippers was zeer aan zienlijk. De vis wordt voor 15 en 20 cent per kg. opgekocht. DRE1SCHOR. De gemeenteveld wachter nam een valse gulden, ver vaardigd van lood, in beslag, met de beeltenis der koningin, zonder rand schrift en het jaartal 1914. BRUINISSE (Adv.). Voert uw var kens met gezouten mosselenGeeft geen vissmaak bij het slachten. Ook geschikt als kippenvoer. Prijs 25 ct. per kilogram. ZIERIKZEE. De Britse regering heeft een bedrag van 92.976,36 ter beschikking gesteld als gedeeltelijke vergoeding voor de schade, die uit een Brits vliegtuig geworpen bom men in de nacht van 29 op 30 april te Zierikzee hebben veroorzaakt. ZIERIKZEE. Op een protestver gadering van de drankbestrijders vereniging protesteerde men heftig tegen het feit dat nog steeds te grote hoeveelheden graan near de brouw ketels gaan. ZIERIKZEE (Adv.). Te koop; een Utrechts wagentje, een kookhaard met nikkel en een stoep koemest. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee, dat niet speelde, had toch geen goede dag Zierikzee II blijft het uitstekend doen: gewonnen werd van Corn. Boys met 5-0 DFS moest tegen Hoofdplaat alle zeilen bijzetten Renesse II bleef de baas over Luctor II DFS II won met klein verschil van Zierikzee III Dreischor II weerde zich dapper tegen 's Heer Arendskerke III. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D was het voor het niet spelende Zierikzee nu niet bepaald een gun stige dag, daar zowel Vogelwaarde als MOC '17 er in slaagden winst te boeken. Vogelwaarde, dat Zierikzee nu tot op één punt is genaderd, be haalde voor eigen publiek een over tuigende 4-1 overwinning op Grens wachters. MOC '17 speelde het te Hulst klaar om HVV '24 met 2-1 te kloppen. Alliance 15 10 3 2 43-18 23 NSV 16 8 5 3 33-21 21 Grenswachters 15 8 3 4 29-31 19 Steenbergen 16 6 5 4 30-26 17 METO 16 5 6 5 24-22 16 Hontenisse 16 6 4 6 26-25 16 Steen 16 5 4 7 24-25 14 MOC '17 16 5 4 7 25-32 14 HVV '24 16 6 2 8 16-24 14 Zierikzee 15 3 6 6 20-22 12 Vogelwaarde 15 3 5 7 20-27 11 ODIO 15 2 5 8 21-38 9 In de reserve 3e klas C blijft Zie- rikzee II het uitstekend doen. Nu PETITIE. In de le klas heeft DFS op het sportpark Van Zuijen nog alle zeilen moeten bijzetten om Hoofdplaat met een 1-0 nederlaag naar huis te kunnen sturen. Noor- mannen bleef in de running door een kleine maar kostbare 3-2 zege op haar naaste buur Domburg. Zee- landia had weinig moeite om Krui- ningen in eigen omgeving met 6-0 te verslaan. Jong Ambon schoot er lustig op los tegen Groede (1-12), terwijl Luctor en Robur de puntjes broederlijk deelden (1-1). Een fraaie antieke foto (waarschijn lijk twintiger jaren) van Zonnemaire met centraal de Ned. Herv. kerk. Heel mooi is ditmaal „de groep" met duidelijk dominant de bakker, voor zien van fiets met mand, waarin de broden, waarop zijn klanten wacht ten. Zierikzee 111 15 3 0 12 43-74 6 Goes III 13 2 1 10 18-50 5 Lewed. Boys 11 13 2 1-10 14-66 5 In de 3e klas D weerde Dreischor II zich dapper tegen 's Heer Arends kerke III. De blauw-witten konden evenwel toch niet voorkomen dat de gasten met een kleine 3-2 zege huis waarts konden keren. Kruiningen II leed een min of meer verrassen de 4-2 nederlaag tegen Robur III. Kruiningen III wist met 3-2 van Robur IV te winnen. 'wonnende reserves van de rood zwarten weer met 5-0 van hel in eigen omgeving spelende Corn. Boys II. Zierikzee II liep zelfs twee pun ten in op nummer twee van de rang lijst, Alliance II. De Roosendalers zagen nl. geen kans om het thuis spelende Steenbergen II de puntjes afhandig te maken (2-1). DFS 14 U 1 2 57-23 23 Renesse 13 10 0 3 54-15 20 Noormannen 13 9 0 4 40-30 18 Lewed. Boys 13 8 2 3 30-23 18 Zeelandia 13 7 2 4 44-17 16 Domburg 12 7 1 4 40-20 15 Hoofdplaat 12 5 2 5 26-31 12 Jong Ambon 13 5 2 6 38-38 12 Luctor 12 4 2 6 28-28 10 Robur 13 4 2 7 22-36 10 Patrijzen 12 4 1 7 27-39 9 Kruiningen 14 2 0 12 17-56 4 Groede 14 0 1 13 12-75 1 's H. Arendsk. III 12 8 3 1 47-24 19 Patrijzen III 12 9 1 2 46-25 19 Robur III 12 7 2 3 40-22 16 Kruiningen II 12 7 1 4 43-21 15 SVOWK 12 6.2 4 55-31 14 Volharding II 11 6 1 4 37-27 13 Kwadendamme II 12 3 2 7 24-58 8 Dreischor II 12 3 1 8 32-44 7 Kruiningen lil 12 2 1 9 26-64 5 Robur IV 12 1 0 10 25-59 2 Rood Wit W II 13 12 1 0 36-10 25 Alliance II 13 10 0 3 47-12 20 Zierikzee 11 13 9 1 3 43-24 19 Middelburg UI 13 5 2 6 24-27 12 Steenbergen II 11 4 3 4 24-21 11 Vlissingen III 12 4 3 5 15-25 11 RCS II 12 4 2 6 26-41 10 METO 11 13 3 3 7 22-29 9 Corn. Boys II 9 0 2 7 11-36 2 HVV '24 II 11 0 1 10 9-33 1 In de 2e klas B bleef Renesse II in de duinstreek met 8-2 de baas over Luctor II. Op het sportpark Bannink slaagde DFS II er in een nipte 3-2 zege te boeken op Zierik zee III. Cortgene kon de leiding van het niet spelende Dreischor overne men door voor eigen publiek met 3-0 van Domburg II te winnen. Kwadendamme won in eigen huis met 3-1 van Goes III. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM- Cortgene 14 11 2 1 83-29 24 Renesse II 13 11 1 1 67-22 23 Dreischor 15 11 1 3 53-32 23 Zonnemaire 14 8 1 5 53-34 17 Kwadendamme 12 6 1 4 47-33 15 Domburg II 13 6 2 5 26-26 14 Jong Ambon II 14 4 2 8 37-52 10 DFS II 13 2 4 7 24-35 8 JERUZALEM, 12-2. Israël heeft zijn Arabische buurlanden voorge steld de impasse in het Midden-Oos ten te doorbreken met „serieuze on derhandelingen" over de grenzen. Minister van buitenlandse zaken Eban verklaarde op een bijeenkomst van zionistische vrouwen dat de huidige bestandslijnen niet het doel van Israël zijn maar een „tijdelijk hulpmiddel". Wij streven niet naar een bestand met een bezettingsre giem maar naar een nieuw vredes akkoord met vastgestelde en veilige grenzen, zei de minister, die elke ge dachte verwierp dat Israël zich van de bestandslinies zou terugtrekken zonder dat een dergelijk akkoord tot stand was gekomen. Feuilleton door Gré de Boer „Meneer Bergenaar, u bent een man van de "klok. Gaat u zitten. Si garet? Sigaar?" De advokaat wees naar twee gelakte .doosjes. „Bedien u zelf en excuseert u me: ik rook niet". Bergenaar zakte diep weg in de leren fauteuil. „Misschien steek ik straks een sigaret op, meneer. Om eerlijk te zijn: ik ben nieuwsgierig". Van Werven was eveneens gaan zitten, glimlachend. „Dat is u onder deze omstandigheden te vergeven. Wel.... om maar tot de zaak in kwestie te komen.ik ben ge machtigd u bepaalde mededelingen te doen, die, zoals ik .al schreef, voor u zeer belangrijk zijn. Maar vooraf ben ik verplicht u een soort verhoor af le nemen. Wat inlichtingen. Ik hoop, dat u me dit wilt toestaan?" Cor Bergenaar was voorzichtig. In zjjn leven had hij al enkele malen met advokaten te maken gehad en de ervaringen waren doorgaans niet zo prettig. Vooral niet voor zijn por temonnee. Dus bleef hij op zijn hoe de. „Het zal er van afhangen, wat u wilt weten", antwoordde hij. „U bent een stadgenoot yar> ori gine, nietwaar? Tot hoelang hebt u in Marsdam gewonod?" „Eens kijkentot drie en veer tig, toen moesten we evacueren. Naar Laarhoven. In zes en veertig waren we weer terug, maar ons huis was in vier en veertig al plat ge bombardeerd. We hebben hier nog een paar jaar in een noodwoning gezeten, tot mijn huwelijk. Toen vertrok ik definitief naar Laarho ven". „In welke straat woonde u? Ik be doel, vóór die bombardementen?" „Schapenstraat. Die bestaat niet' meer. Na de reorganisatie van het. centrum is de Gravenlaan ontstaan". De advokaat vouwde de toppen van zijn vingers op elkaar. „Iets an ders, meneer Bergenaar. Had u.... laten we zeggen, zo ongeveer van uw zeventiende jaar af, vrienden, kennissen, kennisjes. De ander haalde zijn schouders op. Mallotige vraag, wie heeft die niet in zijn jonge jaren? Dus antwoord de hij naar waarheid: „Bossen. Vraagt u me niet zo allemaal te noemen, want de meesten ben ik vergeten. Zoals ze ongetwijfeld ook mij vergeten zullen zijn". „Noemt u er eens een paar. Had hoven. In de maanden, dat we ge huwd geweest, niet? Kwam uw vrouw niet hier vandaan?" „Lena? Nee, die woonde in Laar hoven. In d emaanden, dat we ge- evacueerd waren, heb ik haar leren kennen". „Vrienden?'' „Och ja, die had ik. Nico bijvoor beeld. We werkten samen bij dezelf de baas. Eigenlijk, waren we van de eerste dag af op de drukkerij al goede maatjes. Ik was handzetter en hij kwam op vijftienjarige leeftijd als leerlingdrukker. Nico was klein van stuk en werd al spoedig het mik punt van de anderen. Zulke dingen kon ik niet uitstaan. Als het me be gon te vervelen, greep ik in. Ik was aanvankelijk eigenlijk meer zijn be schermer dan zijn vriend. Er was een leeftijdsverschil van drie jaar: achttien en vijftien past niet zo best bij elkaar. Maar een en twintig en achttien wel. We zijn samen ook en kele malen wezen kampeigen. Dat was natuurlijk allemaal vóór de oorlog". „Bij ihet uitbreken van de oorlog werkte u beiden nog op de drukke rij?" „Ja. Met dien verstande, dat ik in dienst was. Na do capitulatie kwam ik weer terug. We woonden ook naast elkaar in de Schapenstraat. Ik scharrelde in 'die tijd zo'n beetje met zijn zusje, Ellie. Ze is bij een der laatste bombardementen omge komen". „Die evacuatie. Wat gebeurde er enkele dagen tevoren, meneer Ber genaar?" Cor Bergenaar's wantrouwen be gon weer te groeien. Waar wilde die advokaat heen? En plotseling begon er in zijn hoofd een lichtje te bran den. Een rode alarmlamp. Kijk uit. Cor, hij wil je er inluizen. Dit hele gevraag houdt wellicht verband met Nico's arrestatie. De P.O.D. had hem er indertijd ook over ondervraagd. Iemand moet hem toen verraden hebben, tenminste, dat werd alge meen aangenomen. Hoewel Nico zich daarover later nooit heeft uit gelaten. „Wat bedoelt u?" vroeg de bezoe ker. ongewoon scherp. Van Werven bemerkte het ter stond. „Meneer Bergenaar, ik be grijp uw terughoudendheid. Er is iets gebeurd, enkele dagen vóór le evacuatie. Ik weet waarschijnlijk het meeste. Maar om zeker te zijn, dat u de man bent. die ik moet heb ben. wil ik het uit uw mond horen. Er schuilt niets achter, niets om wantrouwend tegenover te staan. U bent natuurlijk helemaal vrij om al of niet mijn vraag te beantwoorden. Niemand (kan u dwingen. Alleen.." Wat. kan het me ook schelen? Dacht. Bergenaar. En wat kan me nu nog gebeuren, na alles, wat er al ge beurd is indertijd? ,.U bedoelt de diefstal van hel geld en het goud?" De advokaat knikte. „Het voor spel. Het werd «verborgen nietwaar?" Beigenaar zette gi*ote ogen op. „Is heeft de dief zich gemeld? Is het nog terecht gekomen?'' „Misschien, meneer Bergenaar. Vertelt u eerst eens. hoe het gegaan is". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5