Chefarïne „4" doet wonderen bij pijn of griep! Voor u tot 6°lo rente en voor u keuze uit 5 spaarvormen en voor u Russische waarschuwing de bank waar ook zich thuis voelt Wat biedt de BEELDBUIS? De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Sardinenvissers versperren de haven van Marseille Sabotage aan Franse spoorwegen De Zuidafrikaanse hartpatiënt Voorlichting over pachtzaken en verzekeringen Siinenon in goed bezochte vergadering Landbouw ver. D.E.S. krijgt erelidmaatschap OOSTERLAND. 12-2. Er bestond zeer goede belangstelling voor de vergadering van de Coöp. Landbouw- vereniging D.E.S., die (dezer dagen) werd gehouden in het café „Even Buiten", alhier. De voorzitter de heer H. J. van de Zande, sprak het ope ningswoord en toonde zich verheugd over de goede opkomst. Een woord van welkom werd gericht tot de aan wezigen en inzonderheid tot de spre kers van deze avond, de heren Vroeg- cp en De Lange, tot de afgevaardig den van de zustervereniging te Brui- nisse, en tot de kassier van de Boe renleenbank „Oosterland". De voorzitter roemde de goede sa menwerking met de landbouwvere- niging te Bru misse, vooral op het ge bied van de cursus voor jongeren. Op de toestand in de landbouw was de voorzitter de vorige vergadering diep ingegaan, zodat hij nu kon volstaan met de bekende mededeling dat heb prijzenniveau nog steeds niet roos kleurig is. Vooral wat betreft de aardappelen, uien en suikerbieten kan van een zeer pessimistische toe stand worden gesproken. Een slecht jaar is echter nog geen slechte eeuw", zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Pachtzaken Het woord werd verder verleend aan de heer Vroegop uit Klundert, geen onbekende voor agrariërs uit de tijd van de herverkaveling, die deze avond sprak over het onderwerp: „Grond en pachtzaken". Op zeer des kundige wijze gaf spreker een over zicht van de vele problemen die zich op dit gebied voordoen. Eerst kwam de pachtwet ter sprake die in 1938 werd ingesteld, en die een nauwkeu rige beschrijving geeft hoe pachter en landeigenaar zich dienen te ge dragen. Zeer gelaakt werd het z.g. mondelinge pachtcontract dat veelal moeilijkheden oplevert. Verder kwaJ men de pachtprijzen ter sprake en als plafondprijs noemde spreker on geveer f 450,- per ha. Gesproken werd verder over pachtverlenging, pachtopvolging en pachtbreuk. en over voorkeursrecht van de pachter. Ten slotte wees spreker op het grote belang om zich bij eventuele moei lijkheden op dit uitgebreide gebied, zich onmiddellijk met de organisatie in verbinding te stellen, die onver wijld de nodige adviezen zal verle nen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik ge maakt. Verzekeringen Vervolgens sprak de heer De Lan ge uit Goes over het onderwerp: „Verzekeringen". Als expert op dit gebied bij de ZLM kan deze spreker als een deskundige op dit gebied worden aangemerkt. Met grote des kundigheid behandelde hij de ver schillende facetten op dit gebied, zo als de volksverzekering, urgente ver zekeringen en minder urgente, brandverzekering, W.A.-verzekering voor het bedrijf en gezinsrisico's. De, vorig jaar ingestelde arbeidsonge schiktheidsverzekering werd toege licht. Op zeer voordelige wijze kun nen al deze verzekeringen worden gesloten bij de organisatie, aldus de heer De Lange, en we staan steeds klaar om onze leden met raad en daad terzijde te staan. Ook op dit re feraat volgde een geanimeerde be spreking. De voorzitter dankte tot slot de beide sprekers voor hun leerzame re feraten en bood hen een boekenbon aan. Ook de voorzitter, onderstreepte ten slotte nog het voordeel dat een verzekering bij de Z.L.M. biedt, en wees op het nut van een gedegen voorlichting op dit terrein. „Vooral de motorrijtuigenverzekering geslo ten bij onze organisatie biedt inzon derheid vele voordelen", alsdus de voorzitter. Omdat velen hiervan pro fiteren heeft de organisatie een ex pert aangesteld die de leden op ve lerlei gebied met raad en daad kan bijstaan en waardevolle adviezen kan verstrekken. Eiwit uit gasolie DEN HAAG, 12-2. „British Petroleum" is er na jaren re search in geslaagd een eiwit te kweken op een geheel nieu we voedingsbodem, gasolie. Het zal in de eerste plaats ge bruikt kunnen worden in diervoeding. Een omvangrijk onderzoek naar de toepas singsmogelijkheden is verricht door het instituut voor land bouwkundig onderzoek van biochemische produkten in Wageningen. LAUSANNE, 12-2. De bekende schrijver Georges Simenon heeft maandag het erelidmaatschap ge kregen van de in Kopenhagen ge vestigde „Club Edgar Poe", een Scandinavische vereniging van lief hebbers van politieromans. Zo meldt het Zwitserse persagentschap A.T.S. De in Luik geboren schepper van Maigret woont in Lausanne. De Amerikanen en het beleid van Johnson WASHINGTON, 12-2. Het msti- tuut voor onderzoek van de publie ke opinie „Louis Harris" heeft vast gesteld dat thans 74 pet. van de Amerikanen de regering-Johnson steunt tegen 61 pet. in december. De steun voor Johnsons Vietnam-beleid is echter nog niet zo groot als in juli van het vorig jaar, toen bleek dat 83 pet. van de ondervraagde Ame rikanen achter Johnson stond. MELBOURNE, 12-2. De Russische ambassadeur in Canberra heeft maandag op een persconferentie Australië gewaarschuwd dat het op moet passen met zijn deelneming aan de oorlog in Vietnam. De Rus sische regering heeft Russische vrij willigers toestemming gegeven te gen de Amerikanen en hun bondge noten te gaan strijden aan de zijde van Noord-Vietnam. Wanneer dat land er om vraagt, zei hij. Ledenvergadering Chr. Schoolvereniging Oosterland OOSTERLAND, 9-2. Onder voor zitterschap van de heer J. A. van der Weele hield de Chr. Schoolvereni ging- haar jaarlijkse ledenvergade ring in het kerkgebouw van de Oud! Geref. Gemeente aan de Burg. Van der Havestraat alhier. Er bestond goede belangstelling. Nadat gezongen was Ps. 26 ver'., 6 ging de voorzitter voor in gebed en las vervolgens Psalm 25. Een welkomstwoord werd gericht tot de aanwezigen, waaron der het schoolhoofd, de heer Crom- wjjk. Aan de hand van de voorgelezen Psalm wees spreker op het grote voorrecht dat het onderwijs hier ter plaatse weer ongehinderd heeft mo gen plaats vinden en dat allen wer den gespaard door 's Heren lank moedigheid. Hij sprak verder de wens uit dat de Here verder het werk onder de jeugd weer met zijn onmisbare zegen zal bekronen in het komende jaar. Na notulenlezimg door de secretaris de heer K. van Dijke, Advertentie de heer H. Maes kassier kantoor Hoolddorpweg 2 A'dam Sparen is aantrekkelijk, vooral als u de aantrekke lijke mogelijkheden bij onze bank, de NMB, ziet. En in elke spaarvorm die wij u voor kunnen leggen zit altijd een heel sterk punt. Meer van weten? Dat is verstandig! Vraag het gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Ser vice. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om de service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of brief kaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zicrikzee: Lange Nobclstraat 6. kwam het financieel verslag door de administrateur, de heer Stuij, waar uit bleek dat er een bevredigend ba tig saldo in kas was. De rekening was nagezien .door de kascommissie, de heren Jasper Dooge, W. Hendrikse en L. Meerman Cz. en in orde bevon den, waarvoor de heer Stuij een woord van dank wordt toegebracht. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid de heer Jan van der Werf Lz. met 34 van de 37 stemmen herkozen en werd bij de kascommissie in plaats van het af tredende did, de heer Jasp. Dooge, benoemd de heer Fr. Kik, die evenals de heer Van der Werf, de benoeming aannam. De rondvraag Bij de rondvraag kwam het school zwemmen ter sprake in verband met de plannen van de gemeente Duive- land tot oprichting van een instructie zwembad. Vele leden zijn de mening toegedaan dat zwemles aan de schooljeugd wel zijn nut heeft en sommigen preferen het boven het gymnastiekonderwijs op de school, omdat verschillende leerlingen hier van nadelige gevolgen zouden onder vinden. De voorzitter van de SGP- fraktie. de heer L. M. Bolle deelt me de, dat hij. in tegenstelling met het vertelde, steeds afkeurend heeft ge staan tegenover de oprichting van het dure zwembad. „Het komt op on geveer 2V2 ton, aldus de heer Bolle, „en ik vrees dat men op den duur het geld wel eens harder nodig zou kunnen hebben", zo releveert hij. Enkele bestuursleden vrezen dat op de duur de zondag hier wel eens in het gedrang zou kunnen komen, al is er wel beweerd dat dit niet zal zijn. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat op de ouderavond, waar ook het schoolhoofd mededeling doen zal over de stand van het on derwijs op de school, d'e heer Spaans uit Zierikzee een toelichting geven zal over de Mammoetwet en zijni ge volgen voor het onderwijs. Deze avond 2al gehouden worden op 5 maart e.k. in het Herv. verenigings gebouw aan de Sint Joostdijk. Na het zingen van Psalm 119 vers 3 eindig de het bestuurslid, de heer J. van der ZandeWz. de vergadering met dankgebed. KERKNIEUWS Ned. Herv. Keik Beroepen te Balk (toez.): C. G. Wiegers, Sneek; te Den Dolder (vac. P. Hetebrij) (toez.): A. J. de Bue, Makkum. Aangenomen naar Velp-(vac. C. D. Israël): R. Dijkstra, Den Helder. Ger. Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Bo- ven-Hardinxveldkand. A. J. G. Dronkert, Leiden. Benoemd tot vlootpred. in lang verband (per 1 juni): W. F. Koele, Ens (N.O.P.). Chr. Ger. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhagé- West en voor 's-Gravenzande: J. van Amstel, Middelburg. Ger. Gemeenten Bedankt voor Middelhamis: D. Hakkenberg, Dordrecht. DODELIJKE ONGELUKKEN TILBURG. Do 29-jarige A. C. M. Willems uit Tilburg is om het leven gekomen bij een botsing op een door automabische knipperlichten bevei ligde overweg bussen Boxtel en Ois- terwijk, tussen de trein Eindhoven- Rotterdam en een personenauto. HEESCH. Maandagmiddag is op de provinciale weg Heesch-Nistel- rode onder de gemeente Heesch een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 23-jarige mevrouw A. van den Ak ker-van Schaijk uit Nistelrode om 'het leven kwam. UTRECHT. De drie samenwer kende bonden van vervoerspersoneel hebben van de F.N.O.P. een uitnodi ging entvangen tof heropening van het overleg over een landelijke CAO voor het huurauto- en taxibedrijf. Bij dit overig wordt ook de andere werk geversorganisatie, de K.N.V.T.O., be trokken. WOENSDAG 14 FEBRUARI. NED. I. Tussen half een en half twee een reportage van het eerste nummer dat de heren in Grenoble afwerken: de 500 meter. Een samen vatting hiervan is om zes uur te zien. Na Pipo volgt voor de jeugd de vijfde aflevering van „De drie musketiers", naar het boek van Alexander Dumas. Tot acht uur ver volgens Harry Hagedoom met zijn „Panoramiek"Het filmoverzicht van de Spelen sluit aan bij het jour naal en wordt gevolgd door het tweede Socuterafilmpje over de ho mofilie. Tot negen uur nog een afle vering van „Inburgeren", waarin de gemeenteverordeningen over de monstreren en de grondwetsherzie ning aan de orde komen. De hoofd film is „Dark Passage" naar de ro man van David Goods met in de hoofdrol Humphrey Bogart. Hij is ia de film een ontsnapte gevangene. Hij heeft een ferme straf gekregen omdat hij schuldig is bevonden aan moord op zijn vrouw. In werkelijk heid is hy evenwel onschuldig en hij heeft zich voorgenomen zijn on schuld te bewijzen. Een bijzonder spannende film. Als de KVP hierna nog tien minuten aan de politiek heeft gedaan, volgt tot besluit nog een reportage van het kustrijden voor paren. Ook weer in Grenoble. NED. II. Een avondje met de TROS en dat wil zeggen dat de avond begint met de avonturen van „Rick de Kikker". Verovlgens een aflevering van „Mr. Ed", waarin het sprekende paard verliefd wordt op een mooie merrie. In het voorpro gramma verder „Mr. Terrific", die opdracht krijgt een kostbare dia mant te bewaken, die op een am bassadereceptie door een bejaarde prinses zal worden gedragen. Na het journaal „Voyage to the bottom of the sea". De bemanning komt in grote moeilijkheden als de Seaview in een mijnenveld terecht komt en zinkt. Veertig minuten „In" hierna met onderwerpen de showbussiness, film en toneel betreffende. Het laat ste programma-onderdeel is „Honey West". De heldin wordt in deze af levering de les gelezen door een ju- welendief als die haar te snel af is en er vandoor gaat met een kostbare steen. DONDERDAG -5 FEBRUARI. NED. I. De reportage van de strijd op de 5000 meter bij de heren in Grenoble duurt waarschijnlijk van half een tot kwart voor vier. De sa menvattende herhaling komt, weer om zes uur waarna de NTS verder gaat met Pipo en het journaal. De NCRV vult de tijd met „Interna tionaal gezien" met kunst, amuse ment en nieuwtjes uit Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Rusland en Amerika. Aansluitend aan het jour naal het avondoverzicht van Gre noble en de actualiteitenrubriek „Hier en Nu". Hoofdschotel van de avond is het televisiespel „De Jaar getijden". Het is een spel, waarin een jong vrouwtje terugblikt. Haar echtgenoot is op reis en in haar een zame overpeinzingen denkt ze aan de jongeman, die ze heeft gekend toen ze dertien ivas. Hij xoas - en is in zeker opzicht nog - de man van haar dromen. Tot slot een afleve ring van de serie „Europa" van Nico van Vliet. Aandacht wordt besteed aan het onderwijs in Europa. NED. II. Pipo, het journaal, het gewestelijk journaal, een reportage uit Grenoble van de ijshockeywed- strijd tussen Zweden en Canada. De VPRO gaat dan verder met de derde aflevering van de reisreportage „Einddoel Istanbid". Vanavond be reikt het groepje cabarettiers, dat door Europa naar Turkije trok het einddoel. Simon van Collem be steedt vervolgens in zijn stokoude rubriek „De oude draaidoos" aan dacht aan het werk van de 75-jarige regisseur en bergbeklimmer Luis Trenker. „Kunst en Psychologieis een programma waarin Netty Ro- senfeld en K. Schippers een zenuw arts en een psychiater interviewen. „Schuldgevoelens" is een program ma van de kerken. Na het laatste nieuws nog de ijshockey wedstrijd Rusland-Tsjecho Slowakije. WOENSDAG 14 FEBRUARI. NED. I: 12.30 Olympische winter spelen; 13.30 Einde- 17.00 Korte kin dermatinee; 17.40 Einde; 18.00 Olym pische winterspelen; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster 19.06 De drie musketiers; 19.31 Pa noramiek; 19.56 Ster20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Olympische winter spelen (kleur)- 20.35 Socutera; 20.40 Inburgeren; 21.00 Dark passage; 22.40 Politieke zendtijd; 22.50 Olym pische winterspelen (kleur); 23.20 Journaal. NED. U: 18.50 Pipo; 18.56 Sier; 19.00 Nieuws; 19.03 Rick de Kikker; 19.08 Mr. Ed; 19.32 Hr. Terrific (in kleur); 20a00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Voyage to the bottom of the sea; 21.10 Iri; 21.50 Honey West- 22.15 Journaal. DONDERDAG 15 FEBRUARI. NED. I: 12.30 Olympische winter spelen; 14.00 Einde; 18.00 Olympi sche winterspelen; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws- 19.03 Ster; 19.06 Internationaal gezien; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Olympische winterspelen (kleur); 20.35 Hier en nu; 21.00 De jaargetij den. 22.10 Ik en gij22.12 Eurbpa; 22.55 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Olympische winterspe len; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Einddoel Istanbul- 20.45 De oiide draaidoos; 21.25 KP, 2; 22.00 Schuld gevoelens; 22.30 Journaal; 22.35 Olympische ivinterspelen (kleur); 23.20 Einde. Vier middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l MARSEILLE, 12-2. Franse sardi- neiivissep.»-, hogere prijzen voor hun vangst isend, hebben maandag met engeveer dertig schepen de toegang tot de haven van Marseille geblok keerd, waardoor geen schip in of uit kon varen. Vijfenveertig schepen, waaronder zesentwintig buitenlandse, moesten buitengaats of in de haven blijven. Een blokkadeleider heeft gedreigd met versperring van alle Franse Mid- dellandse-zeehavens als niet aan de wensen van de vissers wordt vol daan. De vissers zijn van plan twee vrachtwagens vol bevroren sardines bij het ministerie van financiën in Parijs te bezorgen als ze daar don derdag heengaan om hun grieven naar voren te brengen. Na bsprekingen met de plaatselijke autoriteiten maakten de vissers een van de drie toegangen tot de haven MONTPELLIER, 13-2. De Franse spoorwegen hebben bepaald, dat in het gebied van Montpellier, in zuid- Frankrijk, de pasagierstreinen niet meer dan 60 km. per uur en de goe derentreinen niet meer dan 40 'km. per uur mogen rijden. Dit hangt sa men met de ontdekking van sabo tage. Zaterdagochtend reed de sneltrein Nimes-Toulouse met een snelheid van meer dan 100 km. per uur op een afgezaagde telegraafpaal die dwars over de spoorweg was gelegd. Dit gebeurde 7 km. buiten Montpel lier. De trein ontspoorde wonder boven wonder niet. Enkele dagen geleden heeft een onbekende in een anoniem schrijven aan de spoorwegen te Montpellier een bedrag van 50.000 frank geëist. Hij dreigde met sabotage van spoor weginstallaties. van Marseille vrij, waardoor het scheepvaartverkeer langzaam weer op gang kon komen. Ze waarschuw den echter dat ze de haven weer vol ledig zullen afsluiten als het overleg van donderdag vruchteloos is. „En dan blijven we ook liggen, al bren gen ze ons tot zinken", zeiden ze. An dere Middellandse-zeehaveris blijven intussen wel geheel geblokkeerd. KAAPSTAD, 12-2. Dr. Philip Blai berg heeft een periode van afstoting van zijn nieuwe hart doorgemaakt zonder dat hij er zelf iets van heeft gemerkt, zo heeft prof. Barnard vrijdag bekend gemaakt. Tijdens die periode voelde Blaiberg zich uitste kend, zijn eetlust bleef goed. Zijn ladhaam is nu bezig met een aan passingsproces. Wanneer hij, mis schien over een week of twee, het ziekenhuis kan verlaten, zullen men sen met een infectie uit zijn nabij heid moeten blijven. Dr. Barnard meent dat Blaiberg zijn oude beroep van tandarts weer zal kunnen uit oefenen. Blaiberg leeft nu 38 dagen met een ander hart. LISSABON. Een 41-jarige man is in Lissabon tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens ondermij nende activiteit en het onderhouden van relaties met de verboden Por tugese communistische partij. Een 31-jarige vrouw kreeg om dezelfde redenen 20 maanden. De als progressief bekend staan de kardinaal Lercaro is maandag af getreden als aartsbisschop van Bo logna. De vorige maand had hij al ontslag genomen als hoofd van de pauselijke commissie voor de her vorming van de liturgie. VAN DE BOEKENPLANK ,Dien raoren Agestien" - Jan Kousemaker Zuid-Bevelandse boerin „in dracht" (Prot.). I Bij G. W. den Boer te Middelburg verscheen het door Jan Kousemaker in Zuid-Bevelands dialect geschre ven boekje: „Dien roaren Agestein", als nummer 7 in de serie „Land en volk Scheldemonden". De schrijver, geboortig uit 's Heer Hendrikskin- deren, is van jongsaf vertrouwd met de streektaal en afgestemd op het „officiële'' Zeeuwse idioom, is het verhaal voortreffelijk uit de (taal) verf gekomen, zodat het een aan winst betekent in de rij van Zeeuw se geschriften. Hot, verhaal zelf moet men lezen; het geeft een interessan- I te typering van karakters, die velen - vooral Zeeuwen en ex-Zeeuwen - zullen aanspreken. Daarnaast ech ter is belangrijk de sfeer, die wordt opgeroepen van het Zeeuwse doips- leven in vroeger tijden. Velen heb ben daaraan hun eigen herinnering. Ze zullen bij het lezen van „Dien roaren Agestein", waarin lach en traan stuivertje wisselen, opnieuw bepaald worden bij de eigen jeugd in een tijd en een streek, die zulke overduidelijke charmante kaï'akte- ristdeken vertoonde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4