ÜS a Royaal BREDA BIER eet Tt appel! Gemeenteraad kiest voor rioleringsplan kern Brouwershaven snoep verstandig: STREEKNIEUWS (2 volle glazen bier uit 1 fles) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 februari 1968 Nr. 19941 Moeilijke l)e-.lissiug werd niet „pijn" genomen Gemeente-administratie moet 1111 gevestigd blijven in de oude openbare lagere school te Dreischor BROUWERSHAVEN, 13-2. Met veel zuchten heeft de Brouwersha- vense gemeenteraad zich maandag avond in een spoedeisende vergade ring door het voorstel van b. en w. gebeten behelzende restauratie van het stadhuis te Brouwershaven, zo danig dat het dienst kan doen als be stuurscentrum. waarbij de admini stratie gehuisvest blijft in de oude openbare lagere school te Drejschor zonder dat daar verbouwd of verbe terd wordt. Dit voorstel, dat sterk afwijkt van het genomen raadsbesluit in septem ber 1967, toen werd besloten tot res tauratie stadhuis plus aankoop aan grenzende woning voor onderdak dei- administratie is noodzakelijkerwijze geboren uit het rioleringsplan voor du kern Brouwershaven, waarbij in eerste instantie in de begroting 1968 een post werd opgenomen voor de aanleg van een persleiding naar Den Osse, zulks met toestemming van het Waterschap Schouwen-Duiveland. 15 januari j.l. heeft genoemd water schap deze toezegging ingetrokken en bepaald, dat zij geen ongezuiverd water in haar leidingen ontvangt, zo dat voor Brouwershaven een riool zuiveringsinstallatie zal moeten wor den gebouwd. B. en w. waren van mening dat door deze wending, ver oorzaakt door een communicatie stoornis tussen genoemd waterschap en de gemeente, het bedrag voor de ze installatie slechts gevonden kan worden indien afgezien wordt van restauratie en verbouw stadhuis en wordt overgegaan tot alléén restau ratie van het stadhuis met bestem ming als hierboven vernoemd. Het voordelige verschil van f 303.132,20 zou aangewend kunnen worden voor de bouw van een rioolzuiveringsin stallatie. In zijn openingswoord zei burge meester Mr. J. P. Boersma dat het hem aan het hart ging dat hij al weer met deze slopende kwestie moest komen, wat ook de humeuren van de raadsleden zeker zal slopen. Het is te betreuren dat deze commu nicatiestoornis heeft plaats gevonden, daar we op goede gronden meenden, dat de zaak rond was, hetgeen thans door het bestuur van het waterschap wordt bestreden. We hebben nader contact opgenomen met het Techn. Adv. Bureau voor nadere advisering en bij de RIZA voor eventuele lozing in het Grevelingenbekken, maar laatstgenoemde instantie was hier te gen, hetgeen ook destijds het geval was bij Waterstaat m.b.t. de mossel percelen. De rioolzuiveringsinstalla tie gaat jaarlijks f 33.000,- kosten, en is gesitueerd in de Dirksweg. Namens de PCG fractie zei de heer J. A. v. d. Bijl dat hij deze vergade ring liever had verdaagd, daar er in de fractie op zo'n korte termijn geen tijd is geweest voor overleg. We hebben graag een vroegtijdige voorlichting, daar het moeilijk is a bout portant een beslissing te nemen. Bij de algemene beschouwingen be groting 1968 heeft onze fraktie reeds gewezen op de slechte financiële toe stand der gemeente en met dit voor stel kunnen we concluderen dat we gelijk hebben gekregen." „We kunnen dan ook concluderen," aldus spreker „dat dit voorstel van b. en w. getuigt van een wijs beleid. Deze gemeente is na 7 jaar samen voeging o.i. moeilijk te besturen vooral op het vlak der kapitaalswer- ken. De leefbaarheid der inwoners zou sterk vooruitgaan als we tot één gemeente op Schouwen-Duiveland zouden komen". De voorzitter antwoordde hierop, dat, wanneer men serieus meent een vervolg op de herindeling van het ei land te moeten creëren dit niet ge lukkig zal liggen voor de provincie, die nog midden in deze materie zit in Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaan deren. Men zal van onderaf de mogelijk heid moeten vinden dat de politieke partijen zich dan weten te vinden voor een gezamenlijk optreden. Stukken tc laat Namens de P.v.d.A. zei de heer L. C. Braber het met de heer J. v. d. Bijl eens te zijn dat de stukken veel te laat zijn ontvangen. Het is voor mij onbegrijpelijk dat bij ons alles stagneert en men in Zierikzee b.v. waar men zo'n slordige vier ton te kort komt gewoon doorgaat. Het is voor heden en voor het nageslacht belachelijk, dat de secretarie te Drei schor blijft. Deze hoort thuis ini het stadhuis te Brouwershaven. „Hierin kunnen de ambtenaren itoch wei wor den ondergebracht"? Voorzitter: on mogelijk". Voorheen was er een des betreffend plan maar dit is zowel door Monumentenzorg als door de gemeentesecretaris radicaal van de tafel geveegd. Het pand werd hier door teveel verknipt. Ik ben het met U eens aldus de voorzitter, dat de se cretarie in Brouwershaven thuis hoort. En wat de herindeling betreft: „De minister heeft ook reeds gezegd dat die op Schouwen-Duiveland niet goed is geweest". De heer Braber: ..Ik vind het maar een sprong in de duister". De heer M.' Matthijsse (P.v.d.A.) vroeg zich af of met geld van het kleine plan het grote plan niet in fa sen uitgevoerd kan worden. De voor zitter deelde mede. dat reeds voor zieningen zijn getroffen binnenkort met de restauratie te beginnen (eer ste fase) waarna men ria enige ja ren de beslissing in de eindfase moet nemen over de eventuele vestiging der administratie. Mr. A. Gast (WD) zou graag een beslissing deze avond uitstellen tot er een goed geformuleerd stuk op tafel ligt om over te beslissen. .„Straks krijgen we soms weer een communicatiestoornis, maar dan tus sen b. en w. en de raad." Mr. Gast zou graag plan A uitvoeren, zij het in fasen. Konsekwentie aanvaarden De voorzitter: „We moeten nu de konsekwentie aanvaarden voor het genoemde misverstand en staan voor de keus volledige restauratie, dus plan A en dan geen riolering óf een voudige restauratie inclusief riole ring met installatie. In tweede in stantie gaf mr. Gast de voorzitter in overweging een gesprek op korte termijn te houden met de financiële afdeling der griffie om reële cijfers te verkrijgen. De heer Mathijsse stelde dat we met de rug tegen de muur staan en niet veel keus hebben. Herinnerend aan de woorden van het oud-raads lid de heer Van der Wekken, vond hij dat we hier zitten als onmondige kinderen, wat wethouder P. de Moor beaamde. Hij zei dat de bevolking de indruk krijgt dat we hier in de raad het spelletje „Ja zuster, nee zuster" spelen. Aangenomen beslui ten moeten we later weer herroepen, zodat we thans een beleid voeren dat voor de inwoners onverteerbaar is. We moeten trachten te vermijden dat de gemeenschap zegt „ze doen daar maar wat". Na al deze discussies stelde de voorzitter het voorstel van b. en w. aan de orde, dat, zij het met veel pijn, z.h.s. werd aangenomen. Toneelgroep kerkkoor voor Bond van oud-strijders Scheepvaartberichten Ampenan, 10-2 360 m. W Walvisbaai naar Bilbao. Acmea. 12-2 410 m. w. Lands End naar Curagao. Aludra. 12-2 216 m. w. Ascunsion naar Kuwait. Camitia, 12-2 570 m. z.w. Azoren naar Curagao. Calamares. 11-2 verw. Puerto Ar- muelles. Esso Rotterdam, 12-2 200 m. z.w. Karachi naar Rastanura. Echo. 12-2 45 m. w.n.w. Frio naar Dakar. Gulf Swede. 12-2 135 m. o.z.o. Albany naar He na. Karimata. 10-2 640 m. ZW Balbao naar Baibao. Korenia, 12-2 Singapore naar Lea. Mississippilloyd, 12-2 thv. Marianen naar Bilbao. Zafra, 12-2 t.a. Eucravos. Zafra. 10-2 van Gamoa naar Esera- vos. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Woensdag 21 februari a.s., 7.30 uur, ds. Karens (bijbellezing). Afd. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 15 februari a.s. wordt in „De Druiventros" te Sint Philipsland een vergadering gehou den van dë afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het woord zal worden gevoerd door drs. P. J. M. van Kalmbhout te Bergen op Zoom, die zal spreken over het onderwerp: „Het leven ontsluierd", toegelicht met dia's. Keurturnwedstrijd ZEBRA- Stichtse Turnkring te Bruinisse Na een onderbreking van meer dan een jaar zullen de heren en jongens van de trainingsgroepen van de Zeeuws Brabantse Turnkring (ZE BRA) op zaterdag 17 februari a.s. in de gemeentelijke turnzaal aan de Dreef tc Bruinisse een keurturnwed strijd turnen tegen de vertegenwoor digende ploegen van de Stichtse Turnkring. De aanvang van de wed strijd is gesteld op drie uur. De organisatie is in handen van de gymnastiekvereniging Kwiek te Bruinisse; de wedstrijdleiding be rust bij de heren C. van Weele en J. A. Waasdorp. De ZEBRA-ploegen zijn samengesteld als volgt: (heren) C. Scherpenisse, S.V.S. Serooskerke; G. Gijsbregts, Prins Hendrik, Bre da; J. Reynbout, Prins Hendrik, Breda; C. Meesters, UDI, Bergen op Zoom; B. Vermandei, Thor, Sas van Gent; en J. de Wee, VZOS, Yersëke; leider: de heer J. de Keyzer. Jongens: C. Gent, Pr. Hendrik, Breda; R. Felius, Astrow, Souburg; S. v. d. Wouderaa, UDI, Bergen op Zoom; P. de Nooyer, A. Neuféglise cn J. v. d. Sande, allen Astrow, Souburg; leider de heer C. v. d. Ven. De op het programma staande wedstrijdonderdelen zijn: ringen, paardspringen, rek, brug, vrije oefe ning en paardvoltige. ZIERIKZEE Vijf en zestig-jarig jubileum Op donderdag 15 februari a.s. hoopt de heer C. M. Flikweert het unieke feit te herdenken, dat hij voor vijf en zestig jaar in dienst trad bij de firma C. J. Korsten te Zierikzee. Toneelavond Plattelands jongeren |PJG| De Plattelands Jongeren Gemeen schap, afdeling Schouwen-Duive land organiseert op vrijdag 16 fe bruari a.s. in hotel „Concordia" te Zierikzee een toneelavond. De to neelgroep „Op Drift" uit Renesse zal de klucht in drie bedrijven „Zwarte kunst op de Dageraad" voor het voetlicht brengen. Na afloop volgt bal met het orkest van Cor Luijten. Korpsgeschenk jubilerende brandweercommandant rn het verslas van de huldiging van brandweercommandant C. Ber- revoets. is maandag vermeld dat het geschenk van de manschappen van de Zierikzeese vrijwillige brandweer, een fraaie ets van de stadhuisbrand in Leiden, werd aangeboden door de oud-Zierikzeeënaar. beroepsbrand- weerman W. A. Kosten uit Leiden. Dit is heiaas niet juist: het originele herinneringsgeschenk werd namelijk namens het korps aangeboden door burgemeester D. W. Kastelein. (De heer Kosten had er overigens wel voor gezorgd dat het geschenk in Zierikzee terecht kwam). Intussen bieden wij ons excuus aan de lezers aan. en uiteraard in 't bijzonder aan dc brandweer, voor* de gemaalde fout. Wereldrecord zingen BRUSSEL, 12-2. België heeft een nieuwe wereldrecordhou der. Zondagavond heeft de 34- jarige Vlaamse zanger Franky Bodt in Buggenhout (tussen Gent en Mechelen) gedurende vier uur en 37 minuten vry- !wel onafgebroken gezongen. Hij bracht in die tijd 81 liedjes ten gehore, met een halve mi- mut rust na elk lied. Het oude record stond sedert 1938 op «aam t>an een Rus, Vladi mir Sibirsky, met 4Vè uur, al dus het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". tWi De toneelgroep van het kerkkoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Toneelavond Nutsdepartement Op vrijdag 16 februari treedt voor de leden van het Nutsdepartement op het. gezelschap „Amstel Toneel" met het stuk „De knecht van twee meesters", een blijspel van Carlo Goldoni. Thema van dit stuk is de verwikkeling waarin de knecht Truffa'ldino terecht komt door zijn pogingen twee meesters gelijktijdig te dienen. Het blijkt niet te gaan, want gelieven dreigen elkaar te ver liezen en families bedreigen elkaar met de dood. N.F.O., afdeling Duiveland Voor de Nederlandse Fruittelers Organisatie, afdeling Duiveland, zal de 'heer Fr. Wertheim op dinsdag 20 februari a.s., in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee, een causerie hou den over het onderwerp „Ziekten- en onkruidbestrijding groeiregulatoren". BURGH Vergadering Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" De Vogelwacht „Schouwen-Duive land" vergadert a.s. vrijdagavond in hotel Bakker te Burgh. Op de agenda stond een lezing met kleu rendia's over het onderwerp: Na tuurbescherming in een dichtbevolkt, land, te houden door dr. M. J. Adi*i- ani, directeur van het biologisch sta tion „Weversduiai" te Oostvoorne. Ook voor buitenstaanders die zich in dit onderwerp interesseren, staat de deur wijd open. Uitvoering Zangvereniging ,Nu met Hope" De plaatselijke zangvereniging „Nu met Hope" vertoont zich vrijdag avond voor het voetlicht van dé grote zaal van hotel „Het Wapen van Burgh". Naast een negental zang nummers, gedirigeerd door de heer M. Hogenstein en op de piano muzi kaal ondersteund door mevr. E. Vos- Simons, zal een klucht in drie bedrij ven worden opgevoerd, getiteld: „Het hing in de lucht". In tegenstelling met voorgaande uitvoeringen wordt dit toneelstuk geheel met eigen krachten uitgevoerd. De vereniging gaat het de laatste tijd voor de wind en er zijn ongeveer 38 werkende le den, een aantal dat een jaar geleden niemand had durven hopen. Er mag dan ook op goede belangstelling ge rekend worden. Na afloop verzorgt de Victoriaband uit Bergen op Zoom de dansmuziek. HAAMSTEDE Bij de geslaagden voor V.V.V.- informatrice, waarvan de examens in Den Haag werden gehouden slaagde o.a. onze dorpsgenote mej. Joke Felius, werkzaam op het V.V.V. kantoor te Haamstede. Auto over de kop In de bekende „zwarte" bocht van de Serooskerkseweg is zondagmiddag een auto over de kop geslagen en to taal vernield. Van de vier inzitten den moesten twee dames, mevr. R. en mevr. v. d. W. uit Rotterdam, naar het Zweeds Rode Kruis zieken huis te Zierikzee worden vervoerd. De bestuurdder, de heer B. R., en de naast hem zittende heer P. v. d. W., bleven praktisch ongedeerd De oor zaak moet worden gezocht in het breken van een linkeronderarm van een der schokbrekers van de auto. De rijkspolitie was ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. BRUINISSE Afdeling N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt hnnr maan delijkse vergadering weer op donder- HAAMSTEDE. 12-2, De Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis hield de jaarlijkse feestavond in Tavenue van hotel Bom. De belangstelling was niet groot terwijl van het bestuur maar twee leden aanwezig waren omdat ziekte de anderen belemmerden in de vervulling van hun plicht. De plv. voorzitter, de heer W. J. v. d. Maas sprak, nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, een welkomstwoord tot de aanwezigen waarin hij een woord van beter schap sprak tot de voorzitter, de heer L. C. v. d. Velde die pas ge opereerd werd. Uit de opkomst naar deze feestavond kon spreker con stateren dat de animo afneemt. Van burgemeester Ever wijn was een be richt van verhindering ingekomen wegens ziekte. De avond werd gevuld door de toneelgroep van het 'Herv. Kerkkoor met een herhaling van het toneel stuk „Het meisje Zondervan". Het toneelspel van de kerkoongroep is al jaren bekend door de opvoering van dramatische stukken die op uitne- SPORTBERICHTEN Onderlinge competitie Damvereniging „Zierikzee" Voor de onderlinge competitie van de damvereniging „Zierikzee" wer den de volgende partijen gespeeld: C. Verton-A. Wesdorp 1-1; J. M. KostenseT-J. Folmer 1-1; A. Wesdorp -J. Heijboer 2-0; J. L. Smalheer-J. van Burgh 2-0; J. Folmer-J. Huigens 0-2; M. dë WAld-C. P. Flikweert 0-2. KORFBAL Microkorfbalcoinpelitie K.B.G.O. verlengd De microkorfbalcompetitie in de Sporthal te Oude Tonge, welke deze winter georganiseerd wordt door de K.B.G.O., krijgt nog -een verleng- stukje in de vorm van vijf extra wedstrijden. Op 20 februari a.s. wor den de volgende wedstrijden ge speeld: All Ready-ZSC; Della-WIK; DFS- SKNV/KWIK-DFS; ZSC-SKNWK en All Ready-Delta. De finale-avond vindt plaats op dinsdagavond 19 maart a.s. Dan zul len ook 'de kampioenen van de eer ste en tweede klasse tegen elkaar in het veld komen. In de le klasse gaat momenteel DFS uit Burgh-Haam- stede aan de leiding. BOEKEN EN BROCHURES Dc plaats van het maatschappe lijk welzijnswerk in het ontwikkelingsproces Het ministerie van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk heeft een vertaling uit het Engels van een publikatie van het Amerikaanse Mi nistry for Health. Education and So cial Welfare het licht doen zien. De ze publicatie gaat over dë plaats van het maatschappelijk welzijnswerk in het ontwikkelingsproces. De inhoud wordt geheel voor rekening van de schrijfster, Eliz. Wickenden, gelaten. De publikatie bevat echter een aan tal interessante gedachten die zeker een rol kunnen spelen in de voort gaande meningsvormen op dit ter rein. aldus de voorl ichtingsdienst van het ministerie. Frankrijk zal een half miljoen ton tarwe aan China leveren, zo is maandag in Parijs bekend gemaakt. Een aantal Franse graanhandelaren heeft uitvoervergunningen hiervopr gekregen. dag 15 februari a.s. Het onderwerp voor die avond zal niet worden ge houden door zuster Schilperoort, dieëtiste van het Groene Kruis in Zeeland (zij is door -ziekte verhin derd), maar luitenant Knot van het Leger des Heils in Zierikzee zal ver tellen van het werk van het Heils leger en zijn eigen ervaringen als „Heilsoldaat". De sportvisserij De sportvisserij blijft tc Bruinisse goed gaan Iedere dag, maar vooral in de weckenden liggen meerdere sche pen met van heinde cn ver komende hengelaars. Er wordt dan ook goed schar gevangen. Het record van één persoon was enige weken terug wel 32 kilo. Natuurlijk is dat een zeld zaamheid. maar 5 a 10 kilo per man is geen uitzondering. mende wijze worden weergegeven. „Het meisje Zondervan", niet zo zwaar van inhoud, werd op uitste kende wijze vertolkt. (Daar de souf fleur 'door ziekte verhinderd was speelde de groep eenvoudigweg zon der 'hulp). Gewoontegetrou\y waren er war me worstebroodjes en niet te ver geten een flinke verloting ter ver steviging van de kas. KERKNIEUWS Hulpaktie van liet WereJcldiakoiiaat Men schrijft ons: In de week na de zondag van het Werelddiakonaat wordt op het Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht Iedere morgen met extra spanning uitgezien naar de enveloppe van giro 2211. Eigen lijk kunnen wij niet meer van een enveloppe spreken. Zo was vrijdag 9 februari de bekende groene en veloppe uitgedijd tot een pakket ter grootte van een schoenendoos! Hier uit kwam een bedrag van f 36.000 aan giften. Op die dag was het to taal aan ontvangen giften f 297.000 (In 1966 en 1967 waren de bedragen aan giften resp. f 47.126 en f 93.150) Van 370 kerken is de totaalop brengst van de collecte bekend: zij brachten in totaal f 619.298 bijeen, tegen f 531.555 verleden jaar. Dat is een stijging van 16 pet. Door de grote giro-opbrengsten zijn de col lecte-opbrengsten uiteraard gedrukt. Advertentie Breda Bier in de nieuwe moderne lichtgewicht Eurofles. De gulle fles! Een hele halve liter, 11% meer dan een pul, dus ruim 2 glazen. De slanke fles! Er gaan er méér van in de koelkast. En nu nog even attentie voor die slimme sluiting: de Amerikaanse rip-cap. Vinger in de ring, trek... open! Geniet van lekker, vers Breda Bier, uit de hypermoderne Eurofles met rip-cap! Ter kennismaking tijdelijk van 64. voor 59 cent! Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3