DE ZIERIKZEESCHE COURANT KABINET BEZORGD OVER DE LOONKOSTENSTIJGING Caii(üïHui soep...die is pas lekker! Wageningse landbouwhogeschool 50 jaar Arabisch verzet Een wat normalere toestand in Saigon Wilde staking op bouwwerk te Amsterdam Cambodja klaagt bij de Veiligheidsraad Voor landbouw: Verbeteringen totaal elf gulden per week Dode en drie ernstig gewonden bij frontale botsing i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. Dinsdag 1 3 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19944 WAARIN OPGENOMEN In dit nnmmer: Raad Smalstad kiest voor rioleringsplan Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OWC0M000M«95O00S0O50009 Geen overschot maar een o|> de betalingsbalans per DEN HAAG, 12-2. In het „openhar tig gesprek" dat een delegatie uit het kabinet maandagavond op haar ver zoek heeft gehad met een delegatie uit het bestuur van de Stichting van de Arbeid tot uitdrukking gebracht dat de loonkostenstijging bepaald zal uitgaan boven de cijfers die het Cen traal Planbureau als uitgangspunt heeft genomen. Bovendien is in dat gesprek van de kant van het kabinet meegedeeld dat de positie van de be talingsbalans per 31 december jl. slechter blijkt te zijn dan die waar van het Centraal Planbureau was uitgegaan. De trend in de loonkostenstijging de slechtere positie van de betalings balans en de werkloosheid geven het kabinet aanleiding de ontwikkeling op loonpolitiek gebied met zorg gade te slaan. Het kabinet heeft het. ook in het syste&m van vrijere loonpo litiek. betamelijk geacht ter voort zetting van het goede overleg eerst de Stichting van de Arbeid deelge noot van die zorg te maken. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondeheid, de heer B. Roolvink, meegedeeld na afloop van het gesprek. Bij dat gesprek, dat ongeveer een uur heeft geduurd, wa ren de ministers De Block (econ. za ken) en Lardinois (landbouw en vis serij, maar tevens sociale zaken en volksgezondheid ad interium als mi nister Roolvink niet aanwezig is) aanwezig. Minister Roolvink zei er begrip voor te hebben dat de op zo korte termijn voor het gesprek bijeenge roepen delegatie uit het bestuur der stichting zich onvoldoende op de mo gelijke inhoud van het gesprek had kunnen voorbereiden. De minister heeft daarom de stichting gevraagd zich in eigen kring eens t'e beraden en daarna op vrij korte termijn nog 'eens met de delegatie uit het kabi net verder te spreken. Minister Roolvink heeft in het ge sprek meegedeeld dat het Centraal Planbureau in het centraal economi sche plan dat vorige week is gepu bliceerd is uitgegaan van een over schot van tweehonderd miljoen gul den op de betalingsbalans per 31 de cember 1967. Het is nu gebleken ech ter dat rekening moet worden gehou den met een tekort van tweehonderd miljoen per 31 december j.l. tekort van 200 miljoen 31 december 1967 Dat betekent, aangenomen dat de overige door het S.P.B. verwachte factoren geen wijzigingen zullen on dergaan, dat de lichte verbetering met driehonderd miljoen van de be talingsbalans in 1968 dan niet uit komt op de door het C.P.B. geraam de vijfhonderd miljoen, maar op een overschot van rond honderd miljoen gulden. Dat betekent ook dat het startpunt waar het C.P.B. bij z'n ver wachtingen van is uitgegaan vier honderd miljoen lager is. De minis ter zei dat hem alleen nog maai- de mededeling van de positie van de be talingsbalans per 31 december j.l. is geworden. Er is nog niet bekend waaraan die verslechtering moet worden toegeschreven. Wel bekend is dat de verslechtering na augustus 1967 is ingezet. Als dat een geleide lijke afzwakking is geweest van de opgaande lijn, dan moet er rekening mee worden gehouden dat die af zwakking zich nog enige tijd zal kunnen voortzetten. Advertentie Een week feest VVAGENINGEN, 12-2. De land bouwhogeschool in Wageningen, die volgende maand een week gaat fees ten omdat ze een halve eeuw bestaat, groeit vast in tal en last: vüftig jaar geleden 220 studenten en 30 hoog leraren. nu 2300 studenten en 71 hoogleraren. De laatste tien jaar was er een jaarlijkse gemiddelde studentenaan- was van tien procent en in zes a ze ven jaar tijds is de hogeschool al uit gestegen boven de prognose van het voor de periode 1961 tot en met 1970 bedoelde tienjarenplan. Serieus en bedachtzaam zijn de Wageningse studenten, van wie er 36 procent van de boerderij komen, ken nelijk wel. want het studierendement van zeventig procent ligt boven, het aantal gehuwden van tien procent ligt beneden het gemiddelde van alle BEIROET, 12-2. Arabische com mando's hebben in de afgelopen week bij aanvallen op Israël en door dit land bezette gebieden 23 Isra ëlische militairen gedood en grote schade aangericht. Dit is maandag door de Palestijnse bevrijdingsbewe ging Al Fatah bekend gemaakt. SAIGON, 12-2. Maandagochtend waren de meeste kantoren en over heidsgebouwen in Saigon geopend. De markten hadden weer voorraad en er was veel verkeer. De Amerikanen hebben er bij de Zuidvietnamese regering opnieuw op aangedrongen het uitgaansverbod te verzachten. Naar hun mening vormt een uitgaansverbod van meer dan veertien uur een ernstige belemme ring voor het herstel van de normale gang van zaken in de hoofdstad. De regering voelt hier echter weinig voor zolang haar inlichtingendien sten nog de aanwezigheid van Viet- congtroepen in Saigon melden. Het door het uitgaansverbod ge schapen contrast, waarbij de stad enige uren van bedrijvigheid gonst en daarna plotseling uitgestorven Vieteong-vlaggen in Heidelberg HEIDELBERG, 12-2. Bij een beto- ging van enige honderden studenten van de universiteit van Heidelberg tegen de oorlog in Vietnam zijn twee vlaggen van de Vietcong aange bracht aan 'de deur van het Ameri kaanse culturele centrum. De politie had toestemming gegeven voor de demonstratie. In 1910 verloofd - ln 1968 getrouwd... NAPELS, 13-2. Twee bewoners van Napels, die zich in 1910 hadden verloofd, zijn maandag eindelijk in het huwelijk getreden. Antonio Prett en Rosa Montanino waren 16 jaar toen zij zich verloof den. Tegen de tijd dat zij zouden gaan trouwen, brak de eerste we reldoorlog uit en Antonio moest naar het front. Pas in 1920 kwam hij uit dienst. Hij trouwde toen, maar niet met Rosa. Zij trad pas twintig jaar later in het huwelijk. Onlangs werd de ontrouwe Napo- litaan weduwnaar. Hij vernam dat zijn verloofde van 58 jaar geleden inmiddels ook haar man had verlo ren en vroeg voor de tweede maal haar hand. In een kerk te Hercula- nium werden de twee 74-jarigen in de echt verbonden. lijkt, geeft de indruk van een gespan nen situatie, die volgens de Ameri kaanse autoriteiten ongerechtvaar digd is. De posterijen in Saigon werken weer en er is weer internationaal te lefoonverkeer mogelijk. Ook in de haven zijn de werkzaamheden her vat. De stad is verdeeld in blauwe (veilige) en rode (onveilige) zones. Onveilig is nog de gehele Chinese wijk Sjolon en de wijk Giadin. Nederlandse universiteiten en hoge scholen. Dat hoge studierendement schrij ven de hogeschoolautoriteiten toe aan het geringe aantal meisjesstudenten (322 in het afgelopen studiejaar) en aan het feit dat men nogal doelbe wust in Wageningen aankomt: er zijn maar weinig studenten die „het eens proberen". Vijf leden van één gezin omgekomen ST. CHAMOND (department Loi re), 13-2. Maandag zijn bij een ver keersongeluk in de buurt van dia mond, in oost-Frankrijk, vijf leden van een gezin om het leven geko men. De dertigjarige bestuurster van een personenauto verloor de macht over het stuur na een vracht auto te hebben ingehaald. De wagen reed met grote snelheid tegen een muur. Bijeenkomst gevraagd van de Veiligheidsraad na veroordeling negers NEW YORK, 12-2. De elf loden van de V.N.-raad voor zuidwest- Afriica hebben maandag om een spoedbij eenkomst van de veilig heidsraad verzocht om de toestand te bestuderen, ontstaan door de ver oordeling van 30 negers uit zuidwest Afrika in Pretoria op beschuldiging van terrorisme. President Johnson heeft maan dag een nieuw beroep op de Sowjet- Unie gedaan, overleg te beginnen over de wijze waarop de opbouw van offensieve en defensieve raket stelsels kan worden beperkt. Wie over de gebreken van anderen zwijgt die kent zich zelve. AMSTERDAM. Willeke Alberti en Joop Oonk met hun eerste kindje. Het meisje, dat zondagochtend werd geboren in de „Ziekenverpleging" aan de Prinsengracht, heeft de naam Dgnielle gekregen. voorgeschreven verhoogde inhoudin gen voor sociale verzekeringen en de toepassing van degewijzigde co-or- dinatietabel. De lonen van alle ar beiders aan het Banero-project wor den berekend op de computor van de Amsterdamse Ballast Maatschappij. Toen de A.B.M. en de bouwcom binatie Bmero niet op het ultimatum ingingen, legden de arbeiders het werk neer. De staking houdt geen verband met de lopende loononderhandelin gen. Ze wordt door de erkende bon den niet gesteund. AMSTERDAM, 12-2. De rond 170 arbeiders, die voor de bouwcombina tie „Banero" in de Buiksiotermeer in Am'sterdam-noord werken aan de bouw van 1100 woningwetwoningen, hebben maandagmiddag ht werk neergelegd. Achtergrond van de moeilijkheden is de door de overheid per 1 januari NEW YORK, 13-2. Cambodja heeft bij de veiligheidsraad een klacht in gediend over negen schendingen van Cambodjaans gebied, luchtruim en territoriale wateren door de V.S. en Zuidvietnamese strijdkrachten gedurende december en januari. Pakket C.A.O.-voorstellen UTRECHT, 12-2. De voorstellen, die de drie werknemersorganisaties in de landbouw in de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap met betrekking tot de nieuwe C.A.O. voor de landbouw ter discussie heb ben gesteld, komen in totaal neer op ongeveer elf gulden per week aan verbeteringen Het mantelcontract voor de land bouw (tien provinciale en regionale C.A.O.'s) loopt eind maart af. Er zijn ruim 35.000 werknemers bij betrok-' ken. Ht eerste gesprek over de nieu we C.A.O. heeft inmiddels plaats ge vonden. De bonden hebben voorgesteld de pensioenspremie met een gulden per week te verhogen, waarvan de helft ten laste van de werknemer. Een verbetering van de pensioenregeling wordt hierdoor mogelijk, maar de bonden willen tevens onderhandelen over het leggen van een relatie tus sen loon en premie door de pensioen premie uiit te drukken in een percen tage van het loon in plaats van een vast bedrag. Sociaal fonds Voorts wordt voorgesteld een So ciaal Fonds voor de land- en tuin bouw in te stellen, waarin de werk gevers een bijdrage van twee kwart jes per week per arbeider storten. Uit het fonds willen de bondsuitke- ringen financieren ten behoeve van de gezinnen van de werknemers. De bonden willen een verdere ver korting van de 45-urige werkweek, ze willen met verkorting voor dege nen, die nog meer dan 45 uur wer ken. Andere wensen van de vakbonden: verhoging van de waarderingstoeslag van vier tot zes procent, verbetering van de onwerkbaar-weer-vergoeding verhoging van de aaneengesloten va kantie tot tien dagen, verhoging van de vakantietoeslag van drie tot 3 ¥4 procent van het weekloon en verho ging van de afstandsvergoeding. De bonden zijn voorstanders van lande lijke C.A.O.'s en een gelijke ingangs datum voor alle C.A.O.'s in de land en tuinbouw. MAASTRICHT, 12-2. Bij een fron tale botsing tussen een Belgische vrachtauto met aanhangwagen en een personenauto, waarin 4 bouw vakarbeiders zaten, is maandagmid dag op de Heerder weg in Maastricht de bestuurder van de personenauto, de 27-jarige M. Kraft uit Maastricht om het leven gekomen. De drie in zittenden van de -wagen werden met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis in Maastricht gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de personenauto, na eerst op de linker weghelft te hebben gereden, naar rechts zwenkte en daar tegen de Belgische vrachtwagen botste, die uitgeweken was om te trachten een aanrijding met de personenauto te voorkomen. Zenuwachtige chauffeur c SAN FRANCISCO, 12-2. Nadat hij zondag twee uur met zijn auto in een verkeersopstopping had gezeten als gevolg van het neerstorten van een lesvliegtuig van de Amerikaan se marine op de brug bij San Fran cisco over de baai van Oakland, wer den de zenuwen van een 20-jarige jongeman hem te machtig. Hij ver liet zijn auto en sprong van de brug in de baai. Zijn stoffelijk overschot is nog niët gevonden. Arrestaties in Spanje MADRID, 13-2. De Spaanse poli tie heeft maandagavond bekend ge maakt, een pro-Chinese communis tische organisatie onschadelijk ge maakt te hebben, die ageerde onder studenten en arbeiders. 25 leiders van de groep waren ge arresteerd, onder wie acht studen ten, vier vrouwen, twee employé's van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia en een lid van een Rooms-kat'holieke liefdadigheiidsor- ganisatie. Enige regen Verwachting tot woensdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatse lijk enige regen; zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, la ter draaiend naar noordelijke rich tingen; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.50. Maan op 18.04, onder 8.34. 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.52. Maan op 19.20, onder 8.49. Volle maan: 14 febr. te 7.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 febr. 15 febr. 3.33 v.m. 4.13 v.m. BROUWERSHAVEN 14 febr. 3.20 v.m. 15 febr. 3.59 v.m. Springtij: 17 febr. 15.58 n.m. 16.41 n.m. 15.33 n.m. 16.15 n.m. Architect ontwierp „meer-riiimte-woning" DEN HAAG, 12-2. Binnen een maand zal in Delft en Moerkapelle de bouw worden aangevangen van woningen, die volgens de ontwerper, de Rotterdamse architect B. Tol, be titeld kunnen worden met „meër- ruimte-woning" en op grond van de nieuwe premieregeling van minister ir. F. W. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de woning nood zouden opheffen voor zeker 85 pet. van hen, wier salaris beneden de loongrens is en voor hen, aldus nog steeds de architect, voor wie de laatste vijf jaar door diverse om standigheden nagenoeg niets gedaan is, of niets gedaan is kunnen wor den. Jongetje doodgereden RAVENSTEIN, 12-2. Bij een ben zinestation in Heipen onder de ge meente Ravenstein is maandagmid dag een vierjarig jongetje veron gelukt. Het kind was daar op de stoep aan het spelen met een skelter. Naast de stoep stond een truck met oplegger te wachten om het terrein van het benzinestation op te rijden. Toen de auto zich in beweging zette bleek het 'kind er onder geraakt. Het is in het ziekenhuis in Oss aan de opgelopen verwondingen bezwe ken. Het kind kwam uit het gezin Pepers in Ravenstein. Kortere vrijstelling dienst voor bouwvakkers DEN HAAG, 12-2. In overleg met de minister van volkshuisvesting en sociale zaken heeft de minister van defensie besloten de termijn van zes jaar, geldend voor de vrijstelling van militaire dienst van bouwvakarbei ders, terug te brengen tot vier jaar. Dit betekent dat zij, die tweemaal gedurende twee jaar als bouwarbei der tijdelijk vrijstelling van militaire dienst hebben gekregen indien zij dit vragen, definitief worden vrijgesteld. Het betreft hier bouwvakarbeiders van de lichtingen 1964 tot en met 1967, want, zoals bekend, is met. in gang van de lichting 1968 de vrij stellingsregeling voor bouwvakarbei ders ingetrokken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing die be hoorde bij een depressie ten zuid westen van Ierland trok maandag avond en in de afgelopen nacht in noordoostelijke richting over Neder land. Hij veroorzaakte voorname lijk in het zuiden van het land wat regen. Dinsdag bevonden wij ons in vrij zachte lucht aan de zuidzijde van dit front. Woensdag zal het weer onder invloed komen van een ander front, dat zich nu boven het noordelijke deel van de Noordzee bevindt. Het behoort bij een depres sie nabij Scandinavië en trekt naar het zuidoosten. Woensdag zal het front nabij ons land zijn aangeko men en plaatselijk enige regen ver oorzaken. Wij zullen ons dan bevin den in het overgangsgebied tussen de depressie nabij Scandinavië, een weinig van plaats veranderende de pressie ten zuidwesten van Ierland, een zwak hogedrukgebied boven zuid-Europa en een hogedrukgebied dat van IJsland zuidoostwaarts trekt. In verband hiermee kan de wind uit uiteenlopende richtingen waaien. De temperaturen zullen daarbij dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. Veel Nederlanders lopen stage in de V.S. AMSTERDAM, 12-2. In het afgelo- pen jaar heeft een recordaantal Ne derlanders onder auspiciën van de Netherlands-America Foundation in Amsterdam deelgenomen aan hel programma van de stichting, die jon geren de gelegenheid biedt stages te lopen bij Amerikaanse bedrijven. In totaal zijn 125 jonge Nederlanders in 1967 naar de Verenigde Staten ver trokken, terwijl thans reeds 85 nieu we aanvragen zijn binnengekomen van o.a. ingenieurs, architecten, ver pleegsters, secretaressen, H.T.S.-ers etc. Steeds meer bedrijven tonen be langstelling voor dit programma, waarmee de stichting in 1959 is ge start. Nederland draagt bij tot landbouwprojekt- in India DEN HAAG. 12-2. Krachtens een heden ondertekende overeenkomst zal Nederland f 15.000 bijdragen voor een coöperatief landbouwpro ject in Polur. India. Het initiatief tot dit project is uitgegaan van pa ter Boon. missionaris van Mill Hill, die sinds 1931 werkzaam is in India en zich speciaal heeft toegelegd op verbetering van de levensstandaard van de „haryans" - zoals Gandhi de uitgestotenen van de maatschap pij betitelde. Het district Kurnool, waarin Polur gelegen is. is één van de districten, waarvoor de Indiase (regering een streekontwilkkel ings- plan heeft ontworpen voor de aan plant van vruchtbomen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1