GRRRRatis bij twee 100 GULDEN Rennies pakjes Wajang één speeldiertje. ajang- Prestigeverlies is te overleven ook voor de V.S. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Brandend maagzuur, BEELDBUIS? Rusland helpt Soedan militair Rendez-vous met eergisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1968 Nr. 19945 'Advertentie Dp7P wppk* wa'rus/ neen. staande tijger Vinden kinderen geweldig Fijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang: één zo'n speeldiertjecadeau. Elke week twee nieuwe exemplaren. Handbeschilderd in natuurlijke kleuren.Vraag erombijuwWajang- leverancier. Volgende week:aap,e/ struisvogel |90udoe»U|ke pbnlwimargjirine Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine Bij het grote offensief uan de Vietcong is duidelijk gebleken dat de meeste Zuidvietnamezen de strijd met gelatenheid ondergaan, een apa thie die het de Vietcong mogelijk heeft gemaakt zijn grote offensief tot in de steden te brengen. Het ergert vele Amerikanen ook dat de Vietnamezen dan niet zelf de fut opbrengen om te bevorderen dat de democratie in Saigon zo stevig ge vestigd wordt dat die zowel rust als welvaart kan brengen. Waarschijnlijk is die ergernis vol komen misplaatst, zoals de idee van een Aziatische democratie dat is. Ook in de rustige landen van dat werelddeel, en zeker in alle staten waar een zekere stabiliteit heerst, dankt men dit minder aan het be staan van een democratie dan wel aan een paternalistisch bewind. Dat is zo in Pakistan, dat is zo in Thai land, in Indonesië, in China en op de Phitippijnen. Juist een land als India waar een man als Nehroe met zijn persoonlijk aanzien de bestaande democratische instellingen kon domineren ziet men een terugval nu zo'n sterk leiding gevende en discipline afdwingende figuur ontbreekt. Alleen Japan is een ander geval, maar de verwestersing van dat land is dan ook zeer ingrij pend, overigens ook door een zelfde paternalisme afgedwongen in de loop van zeer vele jaren. En slechts mogelijk gemaakt door een hoge graad van geletterdheid. Rijst, vfci, vrede Zeker in Vietnam met zijn tegen de negentig procent analfabeten is het een onredelijke verwachting dat de bevolking warm zal lopen voor de democratische staatsinstellingen die voor de westerse wereld zo van zelfsprekend zijn. Hoe dan ook zal er een tegen de dictatuur aan leu nend paternalistisch bewind nodig zijn. En wat verlangen de Vietnamezen dan wei? Rijst en vis en vrede - dat is de opsomming die de in Duitsland werkende Vietnamese journalist Phan geeft. Die eerste twee worden moeilijk verkrijgbaar door de ge vechten, die het derde element van deze verlanglijst helemaal vernie- 'tigt. De Vietnamezen weten ook dat de Vietcong die vrede in hun om geving niet kan garanderen doordat er Amerikaanse bommenwerpers zijn -e weten dat de Amerikanen geen geweldloze rust kunnen verze keren doordat de Vietcong bestaat. Elk van die twee zou wel rust kun nen brengen als de ander weg was, maar wie zal triomferen is kennelijk niet zeker voor de Vietnamezen. Vandaar dat men in het algemeen niet bereid is al te openlijk met de Vietcong tc sympathiseren uit vrees voor de regering in Saigon en de Amerikanen, en aan de andere kant toch de Vietcong niet hindert omdat die tenslotte ook wel weer de win naars kunnen zijn. Uitzichtloos Deze manier van bekijken houdt in dat de Amerikanen voorzover ze in Vietnam menen te opereren als kampioenen voor de democratie be zig zijn met een uitzichtloze strijd. Een uitzichtloosheid die nog gro ter is geworden nu de Vietcong bo vendien het bewijs heeft geleverd dat zelfs de militaire macht van de V.S. niet in staat is de burgerlijke veiligheid te garanderen. Waarbij men ook rekenen moet dat de Ame rikanen voor de strijd in de steden troepen hebben weggehaald van het platteland waar daardoor automa tisch de Vietcong weer de eigenlijke machthebber is geworden. Een uitzichtloze strijd opgeven valt de Amerikanen niet licht en dat is te begrijpen. Voor Johnson zou het zijn politieke einde en voorlopig ook voor zijn democratische partij betekenen. Zeker een natie als de Amerikanen zullen een voor hun trots zo bittere pil niet slikken zon der vergelding jegens de man en de Advertentie Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken. Borgstellings- fondscn. Hypotheekbanken, èouwfond- sen. Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Prémie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend do brochure over dit nationale plan. partij die ze verantwoordelijk stel len. Maar is zo'n prestigeverlies on doenlijk. Dat is onzin. De wereld zit vol met trotse na ties die hun „nooit" op een zure manier hebben moeten inslikken. De Fransen eerder in Indo-China en later in Algerije. Overleefd Alle koloniale mogendheden, Ne derland incluis, hebben dergelijke prestigeslagen ondervonden en vaak zeer glorieus overleefd. De Russen hebben campagnes tegen Berlijn en druk op Finland nogal triest moe ten afgelasten, om nog maar te zwijgen van Cuba. De Russen heb ben ook de aftocht geblazen uit de Griekse burgeroorlog. De Britten in Cyprus en Aden idem. En de Britten en Fransen hebben meer reden tot verdriet overgehou den van hun poging Egypte binnen te vallen dan van de smadelijke noodzaak daar weer uit te trekken. China heeft zijn grootse aanval op de eilandjes voor de kust, die Tsjiang nog altijd bezet houdt sma delijk opgegeven. Irak zijn plannen om Koeweit te annexeren. Het zijn allemaal landen die daardoor be paald niet hun gezicht totaal en voorgoed verloren hebben. Het was even onaangenaam, maar dat was dan de prijs voor een fout beoor deelde onderneming. De V.S. koersen naar een zelfde omstandigheid als al die anderen die hierboven staan opgesomd. Net als die anderen willen de Ver. Sta ten dat bittere moment zo lang mo gelijk uitstellen en het land heeft daartoe inderdaad forse middelen. Maar het is een uitstel dat nu eens niet tot afstel leiden kan. Burgerlijke sta tul Zierikzee Geboren. 8 febr. Johanna Jacoba, d. van Cornells van der Have en Dina Moerland (Bruinisse); 8 febr. Elizabeth Maria, d. van Nikolaas van de Schelde en Adriana Cornelia Bos (Brouwershaven); 10 febr. Cor nelia Martina, d. van Tonis Beije en Alida Wilhelmina Dalèbout (Wes- terschouwen). Overleden. 6 febr. Steven de Rijke 68 jr. (Duiveland), echtg. van Jan netje Wilhelmina de Vos; 7 febr. Jan Cornelis Hoek, 56 jr. (Bruinisse), echtg. van Maria Janna van Ast; 8 febr. Katharina Smalheer, 85 jr. (Bruinisse), geh. gew. met Abraham Heijboer; 11 febr. Elizabeth Zeeman, 67 jr. (Zrerikzee), achtereenvolgens gehuwd geweest met Jan Hanse en Jan Bouma. KERKNIEUWS Ger. Gemeente OOSTERLA1ND. Ds. C. Wisse te Elspeet, die een beroep ontving van de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft voor dit beroep bedankt. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zo ndagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 18 februari luidt: le klasse: Renesse I-Kruiningen I (half 3, scheidsr. E. C. Tax); DFS I- Zeelandia I (half 3, scheidsr. P. A. v. d. Griend); Robur I-Domburg I; Patrijzen I-Luctor I; Jong Ambon I -Lewedorpse Boys I; Noormannen I-Hoofdplaat I. 2e klasse B: Luctor II-Zonnemaire I (kwart over 12, scheidsr. L. J. C. Kesselaar); Goes III-Renesse II (11 uur, scheidsr. L. G. Markies); Lewe dorpse Boys II-DFS II (half 3, G. Korsuize scheidsr.); Kwadendamme I-Domburg II; Jong Ambon II-Cort- gene I. 3e klasse D: Volharding II-Robur IV. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 17 februari luidt: le klasse: MEVO I-VCK I (4 uur, scheidsr. J. Louwerse); Bevelanders I-Hoek I; Kloetinge I-Meeuwen II; 's Heer Arendskerke I-Arnemuiden II; Middelburg V-Zaamslag I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Duiveland I (4 uur, scheidsr. P. Ha- rirl^k): Bruse Boys I-Kloetinge III (4 uur, sdheidsr. T. J. Hooikaas) Colijnsplaatse Boys I-Middelburg VI; Nieuwdorp II-SKNWK I (4 uur, scheidsr. J. Gabriëlse sr.); Seroos- kerke I-WIK I (4 uur, scheidsr. A. de Nooijer); Oostkapelle I-Veere I. 3e klasse A: MEVO II-Brouwers- haven II (4 uur. scheidsr. M. N. Krijger); WIK II-DFS III (4 uur, Th. Kramer scheidsr.); SKNWK II- Brouwershaven III (4 uur, scheidsr. R. v. d. Wateren); Duiveland II- MEVO III (4 uur, scheidsr. L. J. de Bil); DFS IV-ZSC I (half 3, J. P. van Wel scheidsr.). Juniorencompetitie Groep I A: Zeeland Sport A I- Zierikzee A I (half 3, scheidsr. P. A. de Nooijer); Arnemuiden A I-Wal cheren A I; Middelburg A I-Zeelan- dia A I ;VMssingen A I-Goes A I. Groep A IV: WIK A I-Wolfaarts- dijk AI (kwart voor 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Goes A II-Zierikzee A II (3 uur 5, scheidsr. J. de Winter) Colijnsplaatse Boys A I-DFS A I (kwait voor 3. scheidsr. A. P. v. d. Vreede); Robur A I-Luctor A I. Groep B XI: ZSC B I-Zonncmaire B I (kwart voor 3. scheidsr. N. Speelman); Renesse B I-WIK B I (half 3, scheidsr. K. Baumann). Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! BEDUM. De rijkspolitie in Bedum heeft nabij de spoorbrug in die plaats het lijk opgedregd van de 43-jarige G. Westerop uit Groningen die sinds 5 januari jl. vermist werd. Wat biedt de VRIJDAG 16 FEBRUARI. NED. I. In de ochtenduren schaat sen: de vijftienhonderd meter met Kees misschien nog wel als favoriet. Om zes uur de herhaling. „Fan- klup" vult 't VARA uur tussen ze ven en achtGast is de Engelse zan der Scott Walker en verder zoals te doen gebruikelijk veel tiener-pop favorieten. Aansluitend aan het journaal het filmoverzicht uit Gre noble en „Achter het Nieuws". Hoofdschotel van het VARA pro gramma is natuurlijk de Forsyte SagaIn de zeventiende aflevering een boze Marjorie Ferrar, die zowel door Soames als door Fleur is bele digd. Ze neemt het niet en opnieuw komen de Forsyte's in opspraak. Het volgende uur is voor „Miqs en scè ne" en volgens de plannen komt Toon Hermans in de stoel te zitten. Tot slot de rubriek Uitgerekend met consumentenvoorlichting. NED. II. Tussen zeven en acht het weekjournaal, het Nederlands com mentaar uit Grenoble „Open Oog". Na het journaal eerst een Hongaarse poppenflimpje en vervolgens het feuilleton van de KRO „Gertrud Stranitzki". Een van de ateliermeis jes heeft zich verloofd met een nog al wild en modern uitziend persoon, die helemaal niet in de denkwereld van Gertrud past. Voor „Brandpunt" zijn vervolgens vijftig minuten ge reserveerd zodat er daarna nog al leen maar tijd overblijft voor „Bo nanza". Adam, Hoss en Little Joe gaan zich in de arena wagen. Tot slot een kleurenreportage van het kunstrijden voor heren van de Olympische winterspelen. ZATERDAG 17 FEBRUARI. NED. I. In de loop van de ochtend beelden van de grote strijd van de stayers in Grenoble. De wedstrijden duren van tien tot een uur. Het mid dagprogramma van de AVRO ver meldt „Spelevaren". „Ed en Ebbel- tje", „De Monkees" en „Techniek, je vriend, of je vijand". Tussen zes en zeven weer nieuws van de Olympi sche Spelen. Pipo, het journaal en de reclame onderbreken even het nieuws uit Grenoble, want tot acht uur is Frans Henrichs aan het woord.. w- als commentator bij het ijshockey.' Het avondprogramma begint met een heel vreemd avontuur van The Thunderbirds"In ,Wie van de drie' komt vervolgens het bekende panel weer opdraven om te raden naar de ware identiteit van de ,drie". Ge heel volgens het geijkte schema volgt nog de „weekendshow", waar in Rijk de Gooijer en Johnny Kraay- kamp samen optreden als een paar apart. Tot slot nog een aflevering van de wild-west serie „High Cha parral". NED. II. In het voorprogramma van de NCRV een knap opgezette reportage over Spanje, gemaakt door David Wolper van de Amerikaanse maatschappij CBS. Na het journaal eerst de Liicy-show. Lucy zoekt een baantje voor het weekend en vindt een nieuwe baas in de persoon van een komiek, die plannen heeft om films te maken. Het tweede gedeel te van het NCRV programma be staat uit de sollicitatierubriek „Ge vraagd". Godfried iBomans ontvangt sollicitanten voor het vak van boek verkoper. Voor de avondoverden king zorgt prof. dr. C. G. van Niftrik die spreekt over Mattheus 6 5-15. De NTS sluit de zaterdagavond af met een reportage van de ijshockey- wedstrijd Canada-Sowjet Unie. VRIJDAG 16 FEBRUARI. NED. I: 10.20 Tanzania, ontwikke lingsland; 10.45 Ontdekkingen in on ze samenleving11.10 Schrijverspor tretten; 11.35 Walter en Connie; 12.00 Einde18.00 Olympische winterspe len; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Fenklup; 19.56 Ster; 20.00 Journaal. 20.16 Ster 20.20 Olympische winterspelen (in klexir); 20.35 Achter het nieuws; 21.00 De Forsyte Sage; 21.50 Mies en scène (kleur); 22.50 Uitgerekend; 22.55 Journaal. NED. II: 9.00 Olympische winter spelen; 12.00 Einde: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Weekjour naal; 19.25 Olympische winterspelen 19.35 Open oog; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 School voor clowns (kleur)- 20.35 Gertrud Starnitzki; 21.00 Bradnpunt; 21.50 Bonanza (kleur); 22.40 Olympische winterspe len (kleur); 23.10 Journaal. ZATERDAG 17 FEBRUARI. NED. I: 8.00 Olympische winter spelen; 12.00 Einde; Teleac: 13.30 Automatisering; 14.00 Mem in de ruimte; 24.40 Russische les: 15.10 Einde; 16.00 Nie.uws; 16.01 Teles coop (ca. 16.01 Spelevaren, ca. 16.10 Ed en Ebbeltje, ca. 16.45 de Mon kees, ca. 17.10 Techniek, je vriend of je vijand); 17.30 Einde; 18.00 Olympische winterspelen; 18.50 Pipo 18.56 Ster; 19.00 Nieuws- 19.03 Ster; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Olympische winterspelen (in kleur); 20.30 The Thunderbirds (in kleur). 21.25 Wie van de drie? 21.55 Weekend-show; 22.45 De High Cha parral (kleur)- 23.35 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Spanje (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Lucy-show (kleur). 20.45 Gevraagd; 21.30 Evangelie; 21.35 Olympische winterspelen (kleur); 23.00 Einde. MARKTBERICHTEN Uien veiling Middelharnis Ierland stelt zijn grenzen voor onze uien met ingang van 27 febr. a.s. open en staat invoer toe tot en met 15 mei. Hoewel de export naar dit land niet veel te betekenen heeft is deze mogelijkheid toch ook weer niet te verwaarlozen. De uitvoer was in de laatste ver- slagweek 4340 ton. waarvan 1718 ton werd geëxporteerd naar West- Duitsland. Onze tweede afnemer was Afrika met 874 ton, gevolgd door Frankrijk met 744 ton en En geland met 634 ton. Een afnemer van enige betekenis was verder nog West-Indië met 179 ton, doch overi gens ging het om kleine partijen voor diverse landen. De aanvoer op de veiling bedroeg slechts 20 ton, waarvan de helft klasse I. In het prijsbeeld kwam niet veel verandering. De middel van klasse I waren met f 13,10 een hal ve cent per kg. hoger. Dit geldt ook voor middel klasse II, die f 10,79 no teerden tegen f 10,33 vorige week. De grove klasse I waren met f 12,59 onveranderd, de klasse II werd voor dezelfde notering afgenomen en was daardoor f 1 per 100 kg. hoger. In de drielingen I kwam geen wijzi ging. zij werden afgemijnd voor f 13, de klasse II lag met f 11,49 iets lager. Picklers waren f l por 100 kg. hoger en noteerden f 11,50. Tenslotte was er nog een partijtje Stuttgarter drielingen ,die voor f 14 per 100 kg. een koper vonden. Omgekomen bemanning van <le „Jonge Albert" niet gevonden URK, 14-2. Het zoeken naar de stoffelijke resten van de 'bemanning van de veertien dagen geleden ver gane Urker kotter „Jonge Albert" heeft geen resultaat gehad. Vanaf zondag zijn drie Urker kotters op de plaats gebleven waar het wrak is gevonden. Duikers zijn verschei dene malen naar beneden geweest en zijn er vannacht in geslaagd tot binnenin het schip door te dringen. Het gehele schip is doorzocht, maar er bevond zich geen enkel beman ningslid aan boord. Gisteren is nog door een aanital andere Urker kot ters gedregd rond de plek waar het wrak lag, maar ook dat had geen resultaat. Feuilleton „Dat is heel eenvoudig. We kre gen bericht, dat we binnen drie da gen moesten evacueren naar Laar hoven en andere plaatsen. Wij moesten naar Laarhoven, Nico en zijn familie naar Ardenberg. Iidioot Zijn familie wilde ook liever naar Laarhoven, maar ruilen met een andere familie, die liever naar Ardenberg wilde, was niet eens mo gelijk. Starre ambtenarij. Enfin Nico en ik hadden samen wat zaken gedaan in de oorlog. Misschien niet helemaal zoals het hoorde, maar iedereen probeerde toen wat te ver dienen met de zwarthandel. We had den samen een aardig 'kapitaaltje. Zo hier en daar hadden we ook wat gouden sieraden opgescharreld, om dat wie wel begrepen, dat die na de oorlog hun waarde zouden behou den, terwijl zulks met het geld min of meer twijfelachtig was. Geen van beiden durfden we het mee te ne men. Nico had een stevig ijzeren kistje. Daar borgen we alles in weg: de gouden sieraden en een deel van ons bedrijfskapitaal, voornamelijk kleine coupures. Het kistje was prop vol. We hielden ieder een sleutel. Op een nacht groeven we een gat achter in de tuin van Nico's woning, na genoeg op de scheiding van de beide erven. Ruiim een meter diep. Daarin deponeerden we het kistje, ingepakt in tal van oude kranten en gooiden het gat daarna dicht. Na de oorlog zouden we het, zodra de tijd daar voor gunstig was, opgraven en be schikten we over een mooi kapi taaltje". „Hoe groot schatte u de waarde van de sieraden? En hoeveel geld verborg u?" „Dat is moeilijk te zeggen. Naar mijn mening hadden we zo'n hon derdduizend gulden aan goud en ju welen. En het bedrag aan geld, dat we erbij gestopt hadden, was zo'n zestigduizend gulden". CHARTOEM, 14-2. De Soedanese minister van defensie, Adam Nadi- bo, heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie de Soedanese lucht macht zal versterken en dat Zuid- Slavië mee zal helpen bij de opbouw van de marine krachtens een bewa- peningsovereenkomst waarmee een bedrag van ongeveer 300 miljoen gulden is gemoeid. Soedanese offi cieren zullen in de Sowjet-Unie en in Zuid-Slavië worden opgeleid. De ze laatste twee landen zullen ook adviseurs naar Chartoem zenden. „"En toen?" „We gingen naar Laarhoven. Daar deed ik van alles, voornamelijk han del. Maar niet meer zo in het groot. Het werd te link. Als ik maar vol doende had voor mezelf en m'n ouders, was ik tevreden. We kwa men levend de oorlog door, maar het duurde nog geruime tijd, voor we mochten terugkeren naar huis. Ons huis was één hoop puin. Van daar, dat wij nog niet mochten te rugkeren. Maar ik had langzamer hand geld nodig. De geldzuivering werd aangekondigd en ik wilde er nog wat van redden. Dus op een nacht was 'ik hier en ging graven. Maar het kistje was verdwenen. De kraniten vond ik terug en in de kran ten zat een kartonnen doos, ook vol gepropt met kranten, kranten uit de oorlog, dus de man, die het kistje opgegraven heeft, moet het, kort na dat wij het wegborgen, gedaan heb ben". Van Werven knikte begrijpend. „Geen idee, wie dat gedaan heeft?" De bezoeker schudde zijn hoofd. „Ik heb me suf gepeinsd over de eventuele dader. Tenslotte kwam ik tot de slotsom, dat iemand, die nacht, dat Nico en ik het kistje be groeven, ons heeft gezien. Een an dere oplossing is er niet. Maar ik besefte zeer wel, dat de moeilijkhe den pas goed zouden beginnen, wan neer Nico weer terug zou zijn. Hoe zou ik hem kunnen doen geloven, dat alles verdwenen was? Hij zou terstond mij verdenken. Niemand anders wist er immers van?" „Ja, die Nico Varsink. Wanneer werd hij gearresteerd en waarom?" Bergenaar haalde zijn schouders op. „Heel eenvoudig. Nico was min of meer ondergedoken voor de ar beidsinzet. Tijdens een razzia werd hij opgepikt en naar Duitsland ge transporteerd. Pas in oktober vijf en veertig kwam hij terug". AMSTERDAM. Rond 2000 men sen zijn dinsdagavond naar het Von delparkpaviljoen gekomen om Hein tje Davids mei haar 80sle verjaar dag te -komen feliciteren. Voor 30 jaar.... ZONNEMA1RE. Ruim 20 werklo zen zijn bezig een 6-tal gemeten bos te rooien, eigendom van de Am bachtsheer. KERKWERVE. Evenals voorgaan de winter laten verscheidene land bouwers een gedeelte hunner wei den spitten met steun van de ge meente. Alle werkzoekenden zijn daar in te werk gesteld. ZIERIKZEE. Voor het feest ter gelegenheid van de aanstaande ge boorte van een koningskind treft men alle voorbereidingen: o.a. zal in de Concertzaal de revue Zieric en Oranje" vertoond worden. BURGH. In de duinen te Westen- schouwen is een buizerd levend ge vangen. Het dier was geringd en de ring droeg het opschrift: Museum Göteborg, Sweden OOSTERLAND. Op de vergade ring van „Oosterlands Kolenfonds" in de Conferentiekamer waren 226 leden vertegenwoordigd. KERKWERVE. Er worden weder om, pergingen in het werk gesteld om de reeds verscheidene jaren slapen de muziekvereniging nieuw leven in te blazen. HAAMSTEDE. De Mondaccorde- onclub gaf in hotel Bom haar eerste donateursuitvoering. ZIERIKZEE (Adv.).: Prima divan, verstelbaar en mei kleed 12,15 eiken dressoir f 14,50huiskamer garnituur bestaande uit 2 fauteuils en 4 stoelen met leer en moquette 18. OOSTERLAND. De Chr. Jeugd verenigingen vierden in het Herv. Verenigingsgebouw het jaarfeest, waarin tevens het 10-jarig bestaan werd herdacht. 5 door Gré de Boer ..En kreeg u toen moeilijkheden met hem? Over dat verdwenen kist je?" „Dal viel mee. Nico zag er slecht uit en moest de eerste dagen na zijn thujiiskomst verpleegd worden. Ik zocht hem een paar keer op, maar omdat hij zo verzwakt was, durfde ik niet over het kistje beginnen. Pas veel later - ik meen, dat het decem ber was - zei ik het hem. Tot mijn verwondering vatte hij het nogal la- koniek op. Hij zei: „Trek je er maar niks van aan Cor, ik had eigenlijk wel zoiets verwacht. Het was stom van ons, om het in de grond te stop pen. Na die bombardementen zal het wel bloot zijn gekomen en heeft iemand het meegenomen. We zijn er levend door gekomen en we kunnen werken. Hier is wel overheen te ko men. Omdat hij het zo gemakkelijk opnam, heb ik maar niets gezegd over de kartonnen doos met kran ten, die wel in het gat lag". Van Werven boog zich voorover op zijn bureau en nam een brief op, waarin 'hij las. Tenslotte leunde hij met zijn armen op het bureaublad, de 'bezoeker aankijkend, „Hebt u geen kontakt meer gehad met uw vriend Nico? Naderhand?" Bergenaar dacht na. „Och, hoe gaat da't? In Laarhoven had ik Lenie van Assen leren kennen. Haar ouders mochten mij. We trouwden en trokken bij haar vader en moe der in. Er waren immers geen hui zen? We hebben twee gelukkige ja ren gehad. Na haar dood bleef ik bij mijn schoonouders wonen, die zijn kort na elkaar overleden. Het grootste deel van het huis verhuur ik. Zelf heb ik een kamer en een slaapkamer. Meer heb ik niet nodig. Mijn zaak ligt in de andere hoek van de stad. Ik heb een boekhoud- bureau". (Wordt vervolgd) J! Vrouwen gaan nog meer sigaretten roken f AMSTERDAM, 14-2. Het is een ervaringsfeit, dat in verschil- 1lende kringen een behoorlijk aantal mensen niet meer rookt. Op l grond daarvan zou men verwachten dat de sigarettenconsumptie een i i duidelijker daling te zien zou geven. Nu de daling nog slechts gering 1 is moet vooral rekening gehouden worden met het feit, dat de rook- 1gewoonten der vrouwen hier een belangrijke rol kunnen gespeeld i hebben. Er zijn redenen om aan te nemen dat de vrouwen gezamen- (I lijk nog'steeds him rookgedrag niet hebben gefixeerd, d.w.z. dat zij geleidelijk nog steeds meer sigaretten gaan roken. Hoewel ook an- 1dere invloeden betekenis hebben - sommige ex-rokers kunnen b.v. weer beginnen - lijkt het toch noodzakelijk vooral ook dc vrouwen nog eens te waarschuwen voor de mogelijke gevaren voor het roken, i1 Dit is de visie van dr. L. Meinsma, bekend van de actie niet roken, 1op de nieuwste C.B.S. gegevens inzake de sigarettenconsumptie. De- i zc is in 1967 ongeveer gelijk geweest aan die in de periode 1965- 1966. Per hoofd van de bevolking zijn er in 1967 1321 sigaretten ge- rookt en het gemiddelde jaarverbruik in 1965-1966 was 1300 siga- retten. Deze gegevens zijn gebaseerd op afgeleverde banderolles, i In 1963, dus het jaar voor het begin van de actie niet roken, was i1 het sigarettenverbruik 1362 per hoofd van de bevolking. Hieruit leidt dr. Meinsma af dat de sigarettenconsumptie de laatste j'aren op hetzelfde peil blijft, in ieder geval niet stijgt. In de jaren voor i 1963 werden ieder volgend jaar meer «sigaretten gerookt. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 17