FIFAX LAND UJKT DOOR ZWARE AARDBEVING GETROFFEN Oni het leven van een kind STREEKNIEUWS Veel sneeuw in Noorwegen Kaart van Venus T.v.-actie voor gehandicapten HET OOG VAN S1VA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1968 Nr. 19915 Nood in Zuid-Vietnam SAIGON. 11-2. Zuid-Vietnam lijkt met zijn steden waarin rijen huizen met de grond gelijk zijn gemaakt, met zijn duizenden omgekomen bur gers en zijn honderdduizenden daklo zen wel een land dat door een onge lofelijk zware aardbeving getroffen is. Alleen al in de primitieve, vrij wel van sanitair verstoken opvang centra in Saigon zitten 158.000 vluch telingen 'samengepropt en medische teams zijn - evenals in Hoe-e - een grootscheepse inentingscampagne be gonnen om het uitbreken van builen pest-, cholera- en tyfusepidemieën te voorkomen. De voorraden vaccins stromen bin nen. vooral uit Australië, maar ook uit 12 andere landen. Een uitgeputte arts zei dinsdag: „Aan helden hebben we hier geen behoefte meer. Die heb ben al genoeg schade aangericht. Wat wij willen hebben zijn tonnen ramp bestrijdingsmiddelen". Volgens een mededeling van Ame rikaanse zijde zijn tussen 30 januari en 9 februari onder de Zuidvietna mese burgerbevolking 2350 doden en 16.3000 gewonden gevallen. Het aan tal vluchtelingen bedraagt bijna een half miljoen. Aan Vietcong-zijde zijn volgens deze opgave 32.245 man ge sneuveld en 6.400 man gevangen ge nomen. terwijl onder de „geallieer den" 3.380 doden en 11.685 gewonden zouden zijn gevallen. Cholera Volgens de Zuidvietnamese en Amerikaanse inlichtingendiensten is bij een straatgevecht in Saigons Chi nese wijk Cholon, zondag, vermoede lijk een Noordvietnamese generaal, Tran Do, gedood, die kandidaat-lid is van het centi-ale comité van de Noordvietnamese comm. partij. In de noordelijke keizer stad Hoe-e. waar het gevaar van besmettelijke UTRECHT. 14-2. Dank z\j het snelle optreden van de Roosendaalse kinderarts J. F. M. Alping, verschei dene politiekorpsen, de rijkspolitie en de directie van een chemische fabriek heeft dinsdagavond een twee en een half jaar oud meisje, dat met een ernstige talliumvergiftiging in het Roosendaalse Charitas zieken huis was binnengebracht, nog tijdig een gloednieuw geneesmiddel gekre gen. Haar toestand is thans redelijk. Het meisje uit de omgeving van Roosendaal kwam om acht uur in het ziekenhuis aan. Dokter Alping constateerde een ernstige tallium vergiftiging en belde direct de toxi cologische dienst in Utrecht. De heer Alping vroeg om een tegengif, dat evenwel nog niet in de handel is. De dienst in Utrecht verwees de arts naar de directie van de che mische fabriek in Amsterdam, die het geneesmiddel maakt Inmiddels was de rijkspolitie in Driebergen ingeschakeld. Een Por sche van de SAS-groep werd naar Amsterdam gedirigeerd om het me dicijn uit een van de Amsterdamse ziekenhuizen te halen. De Amster damse politie klopte echter vergeefs aan bij enkele ziekenhuizen: men had het geneesmiddel niet. Toen kreeg de rijkspolitie van het academisch ziekenhuis - dat door de directie van de chemische fabriek was. De Porsche werd naar Ouden- het medicijn daar wel voorradig was. De Porsche werd naar Ouren- rijn gedirigeerd en de Utrechtse po litie bracht het geneesmiddel van het Utrechtse ziekenhuis naar de verkeersruit. Om 21.40 uur reed de witte Porsche met het waardevolle medicijn in snelle vaart naar Breda, waar het om twee minuten over tien werd overgegeven aan een wagen van de verkeersgroep van de rijks politie aldaar. Deze reed naar Roo sendaal en droeg het op z\jn beurt weer over aan de klaar staande ge meentepolitie, die de laatste kilo meters naar het ziekenhuis over brugde, Dokter Alping diende het snel geprepareerde geneesmiddel om elf uur toe aan het patiëntje. ZIERIKZEE „Draagt Elkanders Lasten" (Ingezonden) In de week van 19 tot en met 24 februari 1968. zal ten bate van het fonds „Draagt Elkanders Lasten" in de gemeente Zierikzee een kollèkte worden gehouden. Het behoeft nauwelijks betoog dat uw gaven voor dit fonds in hoge ma te belangrijk zijn. Immers, u schept daarmee weer de gelegenheid om an deren, die hulp nodig hebben, ook inderdaad te helpen. Niettegenstaande de vele verbete ringen die wij de laatste jaren heb ben zien komen, is er nog altijd een grote groep mensen die door calami teiten worden getroffen en die daar door vaak in ernstige financiële moeilijkheden dreigen te geraken. De toenemende werkloosheid zal hierin ook een geducht woordje meespreken. Wij menen dan ook dat wij voor 1968 de kollekte weer van harte bij u allen mogen aanbevelen. De plaatselijke commissie van het Algemeen Sociaal Fonds ter* bevordering van de Volks gezondheid. Mutatie belastingdienst De adjunct-commies A van 's Rijks belastingen de heer P. C. Houmes is benoemd tot commies en met ingang van 16 februari 1968 verplaatst van het kantoor der rijksbelastingen te Zierikzee naar het kantoor der rijks belastingen te Goes. HAAMSTEDE Volksonderwijs In het verslag van de Volksonder- wijs-vergadering zou afgeleid kun nen worden dat de voorzitter, de heer L. v. d. Klooster het bestuur heeft verlaten. Dit is echter niet het geval. De heer v. d. Klooster blijft in het bestuur, doch het voorzitter schap is overgenomen door de heer J. Lustig te Renesse. Nog een V.V.V.-informalrice Met het slagen van mej. Felius tot V.V.V.-informatrice waren we van gedachte dat zij hiermede de eerste in de Westhoek was. Dit is echter niet juist, want mej. Ella Boot, werkzaam als informatrice in Re- nesse's V.V.V..-kantoor slaagde vorig jaar reeds voor dit examen. Stichting „In de rechte straat" Op vrijdag 16 februari houdt de stichting ,.In de rechte straat" een bijeenkomst in de Gereformeerde kerk te Haamstede. Als spreker treedt op ds. H. J. Hegger, met als onderwerp: „Wat is er eigenlijk bij Rome gaande?". RENESSE Strafeest op zaterdag Als eerste van de zes Schouwse kernen gaat Renesse zaterdagmiddag het jaarlijkse Strafeest vieren. Voor Renesse betekent dit dat hiermee voor de eerste maal van de traditio nele maandag wordt afgeweken. De belangrijkste reden die tot het nemen van deze beslissing leidde is de steeds afnemende belangstelling op de maandag. Om kwart over tien zuilen de strarijders op het dorpsplein star ten voor de gebruikelijke rondrit door de Schouwse dreven. Rond 13 uur worden de rijders hiervan terug verwacht. Bij de viersprong Hooge- zoom-Kabbelaarsweg zullen zij wor den opgewacht door het fanfarecorps ..Luctor ct Emergo" waarna men zich gezamenlijk naar Renesse zal begeven. ziekten zo mogelijk nog groter is dan in Saigon en al twee mensen aan cholera rijn gestorven, klaarde de lucht voor het eerst sinds een week op waardoor Zuidvietnamese bom menwerpers de Noordvietnamese troepen in de citadel konden besto ken. Volgens Amerikaanse officieren kunnen de Noordvietnamezen, als het goede weer aanhoudt, wellicht binnen een dag of twee, drie uit de stad worden verdreven. Advertentie Verstopt? Hier volgen enkele details uit het programma: 10.15 uur Haamstede- Burgh; 12.15-1 uur beenspoelen strand Wilhelminahoeve; ringrijderij dorpsplein 2.30 uur. Voor dit laatste programmanummer heeft de midden stand een wiselbeker (en andere prij zen) uitgeloofd, 's Avonds is er een bal, gehouden in het dorpshuis. SEROOSKERKE Vrachtauto in lastige situatie In de nacht van maandag op dinsdag «te plm. 2 uur. moest de be stuurder van een zware vee-auto van de firma R. uit Goes op de De- lingsdijk uitwijken voor een tegen ligger (personenauto) welke volgens de bestuurder van de vee-auto niet voldoende rechts hield. Tengevolge van de uitwijkma noeuvre geraakte de vrachtauto met de rechterwielen van het weg dek af, waarna de bestuurder de macht over het stuur verloor en de vrachtauto vervolgens op het talud van de dijk terecht 'kwam en hierin weg zakte. Tengevolge van de schui ne stand van de vrachtauto kwamen de in 'de laadbak aanwezige varkens op en over elkaar te liggen. Een ge waarschuwde takelwagen bleek niet in staat de zware vrachtauto op het wegdek te trekken. In de loop van de morgen is de vrachtauto door een zwaar beladen G.M.C. uit zijn be narde positie bevrijd, waarna de reis kon worden voortgezet. Slijtlaag op Schelphoekwegen Door de N.V. Wegenbouw Utrecht is dezer dagen een aanvang gemaakt met het aanbrengen van een teer laag op het parkeerterrein en de wegen van en naar de haven Schelp- hoek. Enkele kilometers weg zullen van een teerlaag worden voorzien. Het gehele project verkeert reeds in een vergevorderd stadium. Begin maart hoopt de aannemer het kar wei 'klaar te hebben. BROUWERSHAVEN Toneel voor bejaarden De sportvereniging A.S.V. Brou wershaven zal maandag 19 februari a.s. het succes-toneelstuk nog eens voor het voetlicht brengen voor de bejaarden. De voorstelling vindt plaats in het jeugdgebouw. Alle be jaarden van 65 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. KERKWERVE Ouderavond o.l.-school Op 26 februari a.s. zal door de ou- dercommissie van de openbare school „Prinses Irene" te Kerkwerve een ouderavond worden gehouden. De heer M. A. Hage, directeur van de Rijkskweekschool te Middelburg zal een lezing houden over de opvoe dingsproblemen van kinderen. Vergadering Volksonderwijs Donderdagavond 15 februari a.s. zal in café Vermeer een ledenverga dering worden gehouden van de ver eniging Volksonderwijs Kerkwerve. Op deze vergadering zal o.m. aan de orde komen het vormen van een af deling Middenschouwen, waarin de afdelingen Kerkwerve en Ellemeet zullen worden opgenomen. OUWERKERK Vergadering Oranjevereniging Op do gehouden ledenvergadering van de Oranjevereniging „Prinses Beatrix", onder voorzitterschap van de heer M. K. Romeijn. werden de heren M. Hage en M. de Rijke als bestuurslid herkozen. Dc vereniging zal ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin weer enige verrassende festiviteiten ge ven. ELKE DROGIST HEEFT HET! OSLO, 14-2. Een honderdtal jon gelui, die zich in het gebied van Ardenaes in noord-Noorwegen be vinden, zijn sinds 10 februari van de buitenwereld afgesneden als gevolg van dichte sneeuwval. De laag sneeuw zou hier op sommige plaat sen ruim drie meter dik zijn. Al 36 uur lang krijgen de bewo ners van dit gebied geen stroom meer. De banken, postkantoren, scholen en café's zijn gesloten. Er zou grote schade zijn aangericht. Zwarte magie op Java DJAKARTA. 14-2. Acht mannen en een vrouw die zich met zwarte magie ophielden hebben zich in Ga- dok ten oosten van Bandoeng van het leven beroofd uit angst voor ar restatie, zo is woensdag in Djakarta vernomen. Na de arrestatie van 37 andere ..tovenaars" deden in het ge bied geruchten de ronde dat de over heid allen die zich met zwarte ma gie ophouden wil doden. De bevol king had geklaagd dat de huizen van de tovenaars geheime vergaderplaat sen waren van communisten, die voorgaven door de tovenaars tegen ziekte behandeld te willen worden. Krans bij graf van Willem van Oranje DEN HAAG, 14-2. Een groep be- wonderaars van Willem van Oranje wil een oude traditie gaan herstellen in de vorm van een'kranslegging bij het graf in Delft. Voor de oorlog gebeurde dit jaar lijks onder auspiciën van het Natio naal Jongeren Verbond (dat na de oorlog ter ziele is gegaan). Toen werd een 'krans gelegd, of in Delft, of bij het standbeeld van de „Va der des Vaderlands" in Den Haag. Het is de bedoeling dat de krans legging zonder veel ophef verloopt, deelde een der initiatiefnemers, mr. W. Beemink uit Dordrecht, 'desge vraagd mee. Aan de plechtigheid zullen in elk geval deelnemen de burgemeester van Gorkum Ridder van Rappard en de Haagse advocaat mr. L. van Heijningen. „De krans legging heeft niets te maken met cïe Van Heutszherdenking in Amster dam op zaterdag 3 februari", ver klaarde mr. Beernink, die daaraan heeft deelgenomen, al zullen waar schijnlijk wel personen die bij deze herdenking aanwezig waren ook naar Delft 'komen. ITHACA (New York), 14-2. Amerikaanse geleerden van de Cornell-universiteit hebben met radarimpulsen uit de ra diotelescoop van Arecibo in Porto Rico de oppervlakte van de planeet Venus afgetast en daarmee een kaart van onge veer eenderde van de opper vlakte van Venus kunnen vervaardigen. Het blijkt dat het noordelijke halfrond van de planeet Venus zeer berg achtig is en dat op het zuide lijk halfrond overwegend vlakke gebieden voorkomen. De opnamen met de 300-me- ter-spiegel van genoemde te lescoop werden in 1964 en 1967 gemaakt, dus in de jaren waarl,r de planeet de aarde het dichtst naderde. Vergadering „Even Buiten" - Oosterland Weegbrug haalde record OOSTERLAND, 14-2. „Nog nim mer is het voorgekomen dat in een jaar tijds 46 M.' miljoen kilo's op onze weegbrug werd gewogen, hier is een record bereikt", aldus voorzitter M. J. Zeijler op de ledenvergadering van de weegbrug „Even Buiten" die in het café Bouma werd gehouden en waarvoor goede belangstelling be stond. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen en was opgetogen over het goede resultaat van de, weegbrug. Deze schreef hij vooral toe aan de uitstekende service, door de weger de heer Beije steeds weer betoond. Deze functionaris is steeds te berei ken, bij nacht en ontij en staat altijd klaar voor de klanten. De heer Beije werd hiervoor een woord van op rechte dank gebracht namens de vereniging en tevens werd uit een en ander geconcludeerd dat de fair- bank in Oosterland in een grote be hoefte voorziet. De penningmeester, de heer L. M. van der Maas, bracht verslag uit van de stand van de rekening die een batig slot te zien gaf. Er zijn in het afgelopen jaar niet minder dan 46.537.776 kg. verschillende goe deren gewogen ten bedrage van f 19.008, gespecificeerd als volgt: 20.613.701 kg, uien; 15.167.052 kg. aardappelen; 7.222.517 kg. hooi en stro; 1.085.740 kg. asphalt; 693.249 kg, grint; 362.646 kg. mangels; 304.930 kg. witlof; 268.198 kg. tarwe; 207.560 kg, wijnpeen; 160.200 kg. erwten; 110.283 kg. gerst; 96.250 kg. ijzer; 62.340 kg. bietenblad; 46.330 kg-, graszaad; 27.070 kg. kuilgras; 20.680 kg. vlas; 12.580 kg. bruine bo nen; 10.980 kg. kunstmest; 10.310 kg. selderie; 16.175 kg. hout; 8.250 kg. appels; 8.170 kg. klei; 5.000 kg. kip pen; 4.726 kg. varkens; 4.190 kg. pa-^ pier; 4.680 'kg. haver; 3.960 kg. kolen en 880 kg. petroleum. Totaal 28 ver schillende artikelen. De rekening was nagezien door de commissie van toezicht, de heren Jan Boogert Jz., Mar. van 't Hoff Jacz. en Jozias Stouten, en in goede orde bevonden. De penningmeester ontving hiervoor een dankwoord en werd décharge verleend. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing, welke hierop volgde, werd de secretaris de heer L. M. van der Maas, die af tredend was, bij acclamatie herko zen. Deze nam zijn benoemnig weer aan en ontving een dankwoord van de voorzitter namens de vereniging voor hetgeen hij in het belang van de weegbrug verricht, en voor de accurate wijze van boekhouding. Wegens periodieke aftreding van de heer Jan Boogert als lid van de commissie van toezicht, werd be noemd de heer S. van der Laan en als diens plaatsvervanger de 'heer Fr. Kik. Ook de heer Boogert werd dank gebracht voor zijn werk tij dens de zittingsperiode. Verder volg- Buigerverliezen in Vietnam SAIGON, 14-2. Het aantai bur gers dat bij het „TET"-offensief van de Vietcong werd gedood zal waar schijnlijk de 5000 te boven gaan. In Saigon vielen bijna 1200 doden ter wijl in de rest van het land zeker 3500 mensen omkwamen. Het totaal aantal gewonde burgers bedraagt meer dan 16.000 in het gehele land, waarvan bijna 4300 in Saigon. van 46.5 miljoen kilo de mededeling dat dit jaar het ijzer werk onder de weegbrug een verf- beurt zal krijgen. De weger, de heer Jac. Beije, dankte het bestuur voor de goede samenwerking en voor de waarderende woorden tot hem ge richt. Bij de rondvraag, die verder niet veel opleverde, werd gememoreerd dat de vereniging zich gelukkig mag achten destijds een weegbrug te hebben laten maken met een ver mogen van 50 ton, inplaats van één van 40, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. Er komen nu al vrachten, zij het sporadisch, van even over de 50 ton. De voorzitter dankte tenslotte de aanwezigen voor hun belangstelling en hoopte voor de weegbrug weer op een alleszins gunstig jaar. Een van de bekendste knipkunste naars in Nederladn, de heer W. T. Dever, die een eigen knipselmuseum heeft te Westerbork (Dr.) kreeg op dracht van een Nederlands bedrijf om acht silhouetten te knippen, die in het kader van een reclamecam pagne zullen worden gebruikt. Heel oude grootmoeders behoorden tot de laatsten der schaarknipsters, maar nu - een halve eeuw later- steekt deze eeuwenoude volkskunst weer de kop op. Het knippen heeft al een oude geschiedenis, vooral ook de portretknipkunst, maar verdween toen de fotografie terrein begon te winnen. De hierbij afgebeelde sil houetten stellen voor: 'n Dansje maken en Op jacht. DEN HAAG. Prins Bemhard is woensdag in' Nederland terugge keerd na zijn reis naar Afrika. Eind januari vertrok de prins voor een foto-safari van enkele weken door de Centraal Aziatische Republiek. Hervormde vrouwenverenigingen uit Duiveland kwamen samen te Ouwerkerk OUWERKERK, 14-2. Autobussen brachten dinsdagavond 135 dames naar het Ouwerkerkse Dorpshuis. De hervormde vrouwenverenigingen van Brttinisse, Sirjansland, Ooster land, Nieuwerkerk en Dreischor waren nl. deze avond gasten van de plaatselijke zustervereniging. De leiding was in handen van me vrouw den Bleijkers, die na een kort welkom liet zingen Gez. 180 1 en 2. Daarna las zij voor Matth. 25 31-45 en besprak hierna dit bijbel gedeelte over ,De geringste der broe ders". - - Vervolgens ging de leidster voor in gebed, Met nog gezamenlijk zin gen Gez. 128 3 en 5 en riep de ge heel gevulde zaal een harteUjk wel kom toe namens de vrouwenvereni ging „Margriet". Zij verheugde zich over de grote opkomst en vond het fijn, dat het zo gezelUg druk was. De dames werden vervolgens ont haald op koffie en thee met sprits en hierna kwam aan de beurt de C.J.V. „Samen Verder" uit Zierik zee. Zuster Poppey Deze vereniging kwam voor het voetlicht met een blijspel in twee bedrijven „Zuster Poppey". De rol verdeling was als volgt: Zuster Pop pey - Jan Baart; Eusie Jan Pape- veld; Bombers - Dirk Fluijt; Wdtn - Kees Schot; minister Ping Poeng - Arie Kristalijn; Mina - Ada v, d. Schee; Greta - Gooske Doow; ver pleegster - Mai-jan Dool. Poppey is een rustend zeevaarder, die een werkelijke zuster vervangt in het huis van oud-kapitein Bom bers. Tijdens het eerste bedrijf was te merken, dat er nog wat planken koorts heerste, maar de tweede aete, die de ontknoping en het „happy end" bracht, werd veel „losser" ge speeld. Een spontaan applaus be loonde het spel, dat onder regie van de heer A. van der Schelde heel aardig werd gebracht. Tijdens de pauze tussen het eerste en tweede bedrijf zong men het Fe deratielied en Ps. 68 10 en 13 en IPs. 138 1 en 4. Twee leden van de vereniging uit Sirjansland verrasten met een trac- tatie op Zeeuwse boterbabbelaars. Mevr. den Bfeijker sprak aan het slot harteUjke dankwoorden en me vrouw Westerhof was aller tolk toen rij haar bewondering uitsprak, dat Ouwerkerk zo'n avond aandurfde. Ook zij dankte namens de bezoek sters voor de gulle ontvangst en de genoten gezellige avond. Op haar verzoek werd nog gezongen Gez. 282 1 en 3. De toneelgroep uit Zie rikzee ontving een kleine attentie. Weer Amerikaanse wapenleveranties aan Jordanië WASHINGTON, 14-2. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekend ge maald:, dat de V.S. besloten hebben de wapenleveranties aan Jordanië te hervatten. Op de vraag welke wa pens zullen worden geleverd, wilde de woordvoerder alleen zeggen, dat er over het soort wapens onderhan deld zal worden in Amman. Dit overleg zal direct beginnen. Amerika had alle wapenzendin gen naar het midden-oosten opge schort, toen in juni de strijd uitbrak tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. HILVERSUM. 14-2. Dc Stichting Geestelijk- en Lichamelijk Gehandi capten zal op maandag 19 februari a.s. 's avonds een landelijke inzame lingsactie houden, die door de AV RO-tclevisic wordt gesteund met een programma over dc zorg voor deze gehandicapten in ons land. Aanvankelijk zou dit programma over het tweede net worden uitge zonden. doch een zenderruil met de NCRV heeft de AVRO voor deze ge legenheid het eerste net ter beschik king gekregen. De Stichting Geeste lijk- en Lichamelijk Gehandicapten is een samenwerkingsverband tussen direct belanghebbende organisaties, te weten de invalidenbonden. de ou derverenigingen en de organisaties voor sociaal-pedagogische zorg. Via deze inzamelingsactie wil men de meer dan 100.000 lichamelijk gehan dicapten aan een vormings- en ad viescentrum helpen. 6. Een viertal manschappen roeide naai de kust", vervolgt de zwerver zijn verhaal, „en met de lege watervaten gingen zij op zoek naar een bron. Het land bleek echter droog en zo dor als de woestijn, zodat zij steeds verder landinwaarts moesten trek ken, zonder dat zij water vonden. Zij von den echter wel iets anders, want op zeker ogenblik uitte de bootsman een verraste kreet en wees onder zich in een dal. De anderen snelden toe en daar zagen zij lang uit liggend op de heetgeblakerde rotsgrond de roerloze gestalte van een man.... 7. Aandachtig luistert Aram naar het vreemde verhaal van kapitein Sylvester. „Natuurlijk zijn mijn mannen dadelijk naar de ongelukkige toegesneld. De man lag met het gezicht in het gloeiend hete zand en toen mijn manschappen hem om draaiden sloeg hij de ogen op. Hij kon zich nauwelijks verstaanbaar maken, maar na- dal dc bootsman hem enkele leugen bran dewijn in de verdroogde keel had gegoten, stamelde hij enige woorden. Mijn mannen vertelden mij later, dat hij iets gefluisterd had over de wraak van Viva, die hem nu toch achterhaald had en over de vloek die op het godenoog rustte. Het waren zijn laatste woorden.... Toen hij levenloos achterover zakte in de armen van de bootsman viel uit zijn hand een grote groen glanzende smaragd. ..Dezelfde steen", heer Aram, „dio thans hier op uw tafel digi!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 13