DE ZIERIKZEESCHE COURANT Polsingen in richting vredesoverleg bleven zonder succes Minister Luns' bezoek aan Hongarije De meest makkelijke verf heet Nog veel gevechten in Zuid-Vietnam De betalingsbalans Gevaarlijke proef met pistool Hans van Z. bad „visioenen" Opdracht voor Stork-Werkspoor 1 i 8 Si 8 soep... die is pas lekker! Wereldtentoonstelling 1976 in Amsterdam? Russische brief over Berlijn Segers informateur in België De Jordaan als grensrivier Amerika en Zuid-Korea Trein rijdt in gnms I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per moand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. 15 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19945 WAARIN OPGENOMEN In dit Dninmer: 99 Landbontv vandaag" te Nieuiverkerk De oorlog in Vietnam WASHINGTON, 14-2. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdag bekendgemaakt, dat alle polsingen van Amerika in de richting van vre desoverleg in Vietnam zijn gestuit op een afwijzing door Noord-Viet nam van de z.g. ..Formule van San Antonio". Toen hem gevraagd werd of mi nister Rusk bij het opstellen van zijn verklaring op de hoogte was van de jongste vredespolsingen van Oe Thant en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Fanfani, ant woordde de woordvoerder van het State Department, dat de minister rekening had gehouden met alles wat tp het ogenblik op het ministerie be kend is. Deze formule, genoemd naar een rede die president Johnson vorig jaar september in San Antonio hield, houdt in, dat Amerika zich bereid verklaart de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, zodra het de zekerheid heeft dat deze stap tot directe en vruchtbare besprekingen leidt en Noord-Vietnam geen mili tair voordeel uit deze stopzetting trekt. Ernstige stap nodig Rusk zei in een speciale verkla ring, dat de Amerikanen in het ver leden eenzijdig de luchtaanvallen ge staakt of verminderd hebben, zon der dat dit een wederkerige actie van de Noordvietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam heeft opgeleverd. Integendeel had Noord-Vietnam van dergelijke periodes gebruik gemaakt om zijn, strijdkrachten verder op te bouwen. De V.S., zo zei Rusk zijn niet geïnteresseerd in „propaganda- gebaren" van de tegenpartij maar wel in „een ernstige stap naar vre de". Versterkingen Volgens niet-officiële kringen zijn de Verenigde Staten woensdag be- BOEDAPEST, 13-2. Hoewel dins dag de officiële besprekingen tussen minister Luns en zijn Hongaarse ambtgenoot van buitenlandse zaken, Janos Peter, afgelopen zijn, zullen beide ministers de gesprekken op on officiële wijze voortzetten. Zegslieden die in nauw contact staan met de Nederlandse delegatie verklaarden dat men dinsdag „zeer openhartig" had gesproken over Vietnam, waarbij minister Luns de wens van het Nederlandse parlement om tot een staking van de bombar dementen en de overige vijandelijk heden te komen, kenbaar had ge maakt. Over dit onderwerp was men nog niet uitgepraat. Verder is wederom gesproken over de Europese veiligheidskwestie, waarbij men niet tot toenadering kwam inzake deelneming van Oost- Duitsland. Over de toestand in het Midden-Oosten werd van gedachten gewisseld. Volgens de zegslieden wa ren beide ministers het er over eens dat bij een oplossing van de daar be staande problemen het recht van be staan van de staat Israël voorop moet staan. SAIGON, 14-2. De beschieting van stellingen van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh is woensdag hervat. 3 Amerikanen werden gedood en 16 gewond. Uit Saigon wordt verder gemeld, dat btf een gevecht tussen Ameri kaanse mariniers en Noordvietname se troepen tussen Danang en Hoi An 16 Noordvietnamezen sneuvelden. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden drie man en werden 15 man gewond. De Vietcong beschoot de hoofd plaats van de provincie Tsjoeong Thien, 170 km ten zuid-weesten van Saigon. Twee burgers werden gedood en zeven gewond. Amerikaanse mariniers hebben een hevige aanval gedaan teneinde een wijk van Hue op de Vietcong te her overen. Maar de Amerikanen moes ten zich na heftig verweer van de tegenstanders terugtrekken en wer den zelfs gedwongen zich tot hon derd meter achter hun uitgangspunt terug te trekken. 17 Amerikaanse mariniers verloren bij de aanval het leven. Volgens de Amerikanen ontbreekt het de tegen standers in Hue geenszins aan mu nitie: „Zij gebruiken meer raketten en granaten dan geweerkogels", al dus hun commentaar. Uit officiële Amerikaanse bron in Danang is vernomen, dat in het vluchtelingenkamp op de terreinen van de universiteit van Hue twee TWEEDE KAMER DEN HAAG, 14-2. Het op grond van voorlopige cijfers verkregen ne gatief saldo op de betalingsbalans 1967 ten bedrage van ongeveer 200 miljoen gulden is een gevolg van een sterkere invociustijging. De nieuwe cijfers nopen tot een voorzichtig be- stedingsbeieid, dat „hoogst actueel" blijft. Minister De Block (economische /.aken) heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op monde linge vragen van de kamerleden Rietkerk (WD) en Berg (PvdA). De betalingsbalans werd ongunstiger in de dienstensector ten bedrage van ongeveer 100 miljoen gulden en voor ongeveer 300 miljoen gulden als ge volg van een snelle stijging van de goedereninvoer. De nieuwe uitkom sten van de betalingsbalans 1967 zal niet leiden tot nieuwe beleidsbeslis singen zo deelde de minister mee. Het gevaar van stagnatie is niet aan wezig, wanneer althans de bestedin gen en de kosten scherp in de gaten worden gehouden. mensen aan cholera zijn gestorven. In het kamp zijn 8.000 vluchtelingen verzameld. De hygiënische omstan digheden zijn zeer slecht. Ameri kaanse militaire artsen en verple gend personeel moeten 20.000 mensen tegen typhus, cholera en pest inen ten. RIDDERKERK, 14-2. Twee Rid- derkerkse broertjes, de 12-jarige Nico en de 9-jarige Arie Breevaart, mogen van geluk spreken. Een expe riment met een oud pistool, dat zij vonden, is wonder boven wonder goed afgelopen. Alleen Nico werd licht gewond aan zijn duim. Een kogel uit het zwaar- verroeste en beschadigde pistool raakte hem aan zijn duim. Arte vond het vuurwapen op een bouwplaats in Ridderkerk tijdens graafwerkzaamheden. De knapen namen het gevaarlijke ding mee naar huis om te kijken of het nog werkte. Een klap met een hamer op het wapen moest zekerheid verschaffen. Een kogel verliet de loop van het op scherp gestelde pistool met het bo venvermelde gevolg. Ze schrokken er zo van, dat ze hun ouders waarschuwden, die de politie er bij haalden. Een tweede kogel werd toen vakkundig verwijderd. UTRECHT, 14-2. De drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. heeft de laatste tijd „visioenen" ge had van andere misdrijven. Hij be schreef details van drie nog onop geloste moorden, te weten die op de Rotterdamse lerares Elly Hagers (23 juli 1964), de Britse filmregisseur Claude Barklcy (september 1965) en de 87-jarige G. van Piggelen in Eist (1 april 1967). Deze bijzonderheden waren voordien aan niemand anders bekend dan aan de poliitie-autoritei- ten. De politie staat voor een raad sel, want de beschrijvingen van Hans van Z. klopten in de meeste gevallen met de aan de politie be kende feiten. Het visionaire tijdperk van Hans van Z. is overigens weer voorbij. Hij gedraagt zich halstarrig, waardoor 'het onderzoek moeizaam verloopt. gonnen met het overbrengen van de aangekondigde versterkingen naar Vietnam. Er zullen naar verluidt 280 vluchten worden uitgevoerd voor het vervoer van 3.800 parachutisten en 3.500 mariniers. De rest van de 10.500 militaii'en die generaal Westmoreland zijn toege voegd, zou per schip volgen. Locomotief greep auto AMSTERDAM, 14-2. Op een met knipperlichten beveiligde spoorweg overgang nabij de Czaar Peterstraat in Amsterdam-O. is een personen auto gegrepen door een rangeerloco motief, die met 26 goederenwagons op weg was van het Entrepotdok naar het rangeeremplacement in de Stadsrietlanden. De wagen kwam klem te zitten onder de voorbum pers van de locomotief en werd ruim 25 m. meegesleept. Wonder bo ven wonder werd de bestuurder, de 51-jarige concierge G. Middelkoop, slechts licht gewond. Hij kon ter plaatse door de geneeskundige dienst worden behandeld. De auto werd totaal vernield. Inbraak le Schérpenisse SCHERPENISSE, 14-2. Tijdens af- wezigheid van de bewoners is in gebroken Ln de woning van de heer M. W. M. te Scherpenisse op het eiland Tholen, Er werd een geldkist meegenomen met een bedrag van 3 a 4.000 gulden, alsmede twee spaar bankboekjes met een tegoed van ruim 40.000 gulden. De diefstal werd ontdekt toen de eigenaar geld uit de kist wilde halen. Vermoedelijk heb ben de daders zich toegang tot de woning verschaft door „de sleutel onder de deurmat'1 te gebruiken. Brand, ging niet door HAARLEM, 14-2. Een mededeling dat de brandweer van Haarlem van avond een school in brand zou ste ken in de Amsterdamstraat voor het houden van een brandweeroefening en voor opnamen van een film. was voor de jeugd uit de Amsterdamse buurt en van elders aanleiding zich in groten getale naar de school te be geven. De gemeente heeft het school gebouw dat uit 1894 dateert, ver kocht aan een bedrijf dat ter plaat se een supermarkt gaat bouwen. Voorzorgsmaatregelen waren getrof fen, maar de brandweer en de came raman konden niet met hun werk be ginnen, omdat vele honderden men sen op de been waren. Men besloot tenslotte de demon stratie af te gelasten. De jeugd liep daarna hossend door de straten, waardoor relletjes ontstonden. Bouw van grote fabriek voor frisdranken UTRECHT, 14-2. Op het indu- strieterrein Lage weide te Utrecht is de eerste paal geslagen, die thans nog is gevestigd in Koog a. d. Zaan. De nieuwe fabriek, met een be drijfsruimte van ong. 10.000 mr, zal volgens de directie een der aller grootste produktie-eenheden voor frisdranken in ons land worden en plaats bieden aan 240 werknemers. Er zullen drie lijnen worden geïnstal leerd met een capaciteit van 45.000 liter-flessen frisdranken per uur. Een daarvan zou de snelste van de we reld zijn omdat die niet minder dan 25.000 liter flessen per uur verwerkt. AMSTERDAM, 14-2. De Belgische scheepswerf Cockerill Yards Hobo ken S.A. te Antwerpen zal voor de Joegoslavische rederij Jadranska Slobodna Plovidna 6 uruity-sohepen gaan bouwen die voorzien zijn van een door Stork-Werkspoor ontwor pen machinekamer-installatie. De totale opdracht beloopt -een bedrag van ca. f 65 min., waarin het aan deel van de Verenigde Machinefa- brieken/Stork'-Werkspoor N.V, tus sen de f 10 min, en f 20 min. be draagt, zo wordt nader van de V.M.' F. vernomen. De verkoop is tot stand gebracht door het verkoopkantoor van de die sel motoren divisie van de V.M.F. in Lausanne, Engineering and Marine Agency. Kenia wijst Rus uit NAIROBI, 14-2. Kenia heeft de correspondent in Nairobi van hel Russische persbureu „Novosti" ge last binnen 48 uur het land te ver laten, het kantoor van het Russische bureau „Sovexportfilm" gesloten en de werkvergunning van de vertegen woordiger van dat bureau, Eduard Agadzhanov, ingetrokken. De laatste maatregel komt erop neer dat Agad zhanov het land zal moeten ver laten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's K50CCOCCCCCOGOSCCCCOCCOCOO O Vlugge sprekers zijn ge- x o woonlijk langzame denkers. JJ MCCCCCCCCODOK»&MCCCCOK AMSTERDAM. Tom Manders (Dorus) met Heintje Davids op zijn knie (,een nieuwe aflevering van Poessie Mauw"): een van de hoogtepunten op de vrolijke receptie dinsdag in het I.C.C. ter ere van de 80-jarige Henriëtte Davids. - - DEN HAAG, 14-2. Er is momen teel overleg gaande tussen het de partement van economische zaken in Den Haag en de gemeente Amster dam over de vraag of het mogelijk zal zijn in Amsterdam in 1976 een wereldtentoonstelling te organiseren. Binnenkort zuilen ter oriëntering, een tweemans commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van het departement en een vertegenwoordi ger van Amsterdam naar Canada rei zen om contact op te nemen met de organisatoren van de Expo in Mon treal, teneinde cijfermateriaal' te verzamelen welke kan. dienen voor een begroting van een eventuele we reldtentoonstelling in Amsterdam. In de hoofdstad is reeds eerder, BERLIJN, 14-2. De Russische am bassadeur in oost-Berlijn Abrassi- mow, heeft in een brief aan de Ame rikaanse ambassadeur in Bonn, George McGhee, de bezwaren van zijn land tegen de activiteit van of ficiële Wesitlduitse instanties in Ber lijn herhaald'. De Berlijn-poMtiek van Bonn is volgens 'hem bovendien tegen de drie westelijke voormalige bezettings mogendheden gericht. In de brief, die woensdagavond door het Oostduitse persbureau ADN werd bekend gemaakt, heet het dat de Westduiltse regering zich ten doel heeft gesteld ,een toestand te schep pen waarin de officiële rechten van de drie westelijke mogendheden met betrekking tot de bijzondere status van west-Berlijn feitelijk verzwakt wordien". Gelijksoortige brieven zijn de ambassadeurs van Groot-Brit- tanraië en Frankrijk in Bonn toege- zonden. ongeveer vier jaar geleden, de mo gelijkheid onderzocht om in 1972 een wereldtentoonstelling te houden. Toen waren de financiën en proble men van infrastructuur het grote struikelblok. Thans liggen de papie ren iets anders omdat algemeen, ook naar men zegt in regeringskringen, de gedachte heeft post gevat dat Ne derland iets doen moet om het toe risme, de handel en de bedrijvigheid in het algemeen te stimuleren. Het meest voor de hand liggend is dat in Amsterdam te doen plaats vinden. BRUSSEL, 14-2. Koning Boude- wijn heeft woensdag, precies een week na de val van het katholiek- liberale kabinet-Vandenboeynants, minister van staat P. W. Segers tot informateur benoemd. Segers, een 68-jarige Vlaming, se nator van de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) en oud-minister, heeft een ruime informatie-opdracht gekregen. Hij heeft deze taak reeds meer ver vuld, laatstelijk voorafgaand aan de vorming van de afgetreden regering- Vandenboeynants, JERUZALEM, 15-2. Premier Levi Esjikol van Israël heeft woensdag in een toespraak gezegd, de rivier de Jordaan als Israels natuurlijke grens te beschouwen. De Israëlische rege ring wilde het leven in het gebied van de rivier de Jordaan .normali seren", met inbegrip van het ver keer over de Jordaan-bruggen. (In de Israëlisch-Arabische oorlog van juni vorig jaar veroverden Israëli sche troepen het Jordaanse gebied aan de westelijke oever van de Jor daan). Ontslagen en stakingen bij General-Motors DETROIT, 14-2. General Motors heeft woensdag 1.600 man personeel van zijn Chevrolet-vrach'twagenfa briek in Flint (Michigan) op non- actief gesteld als gevolg van een staking van elfduizend arbeiders in twee andere Chevrolet-f abrieken. Wellicht moeten de komende dagen nog duizenden anderen naar huis worden gestuurd en komt het tot een herhaling van de toestand van vorige maand, toen 134.000 arbeiders op non-actief werden gesteld we gens een staking in drie metaalgie terijen. Lijk van huurling op Orly op pel Noordelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien; overwegend matige wind uit noordelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.54. Maan op 20.55, onder 9.01. Laatste kwartier: 21 febr. te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 febr. 4.49 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 febr. 4.36 v.m. 16.52 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Golf van Biskaje bevindt zich al enkele dagen een depressie, die geleidelijk opvult. Een frorrtensysteenr- er - -van 'lag* woensdag boven België en zuid-En- geland en bracht vooral in het zui delijk deel van ons land enige regen en motregen. Het frontale systeem verplaatst zich de komende 24 uur in oostelijke richting naar Duitsland terwijl een ander front behorend bij een 'depressie boven noord-Finland over de Noordzee naar het zuidoos ten trekt. Dit front trekt de komen de nacht met enkele buien over ons land naar het zuiden. Achter het frorxt wordt met noordelijke winden arctische lucht aangevoerd die ech ter boven de Noordzee verwarmd wordt tot enkele graden boven het vriespunt. In deze lucht komen en kele opklaringen voor, maar daar de lucht onstabiel van opbouw is kan er plaatselijk ook een bui vallen. Explosieve» gestolen in Bretagne ST. BRIEUC, 14-2. Uit een depot in de buurt van de Westfranse ha venstad St. Brieuc hebben leden van het ondergrondse Bretonse bevrij dingsfront 775 kilo explosieven ge stolen. Er zijn kortgeleden in dit gebied twee bomaanslagen op over heidsgebouwen gepleegd. Men vreest dat de aanslagen zullen toenemen. Het Bretonse bevrij'dingsfront is een organisatie van onbekende sterkte, die grotere autonomie voor hel ge bied eist. SEOEL, 14-2. Amerika zal niet zo ver gaan als Zuid-Korea wil t.a.v. eventuele reacties op „provocaties" van Noord-Korea, zo is woensdag van betrouwbare Amerikaanse zijde in Seoel vernomen, waar president Johnsons speciale afgezant, Cyrus Vance, reeds enige dagen van ge dachten wisselt met de Zuidkore- aanse regering. Zo zouden de Ame rikanen aan de autoriteiten in Se oel niet een schriftelijke garantie willen geven, dat zij gezamenlijk een vergeldingsactie zullen ondernemen ingeval van inieuwe .provocaties" van Noord-Korea. Zuid-Korea vindt dat Amerika niet krachtig genoeg heeft gerea geerd op een overval van gewapen de Noordkoreancn op Seoel. PARIJS, 15-2. Op het Pa rij se vliegveld Orly bevindt zich a) tien dagen lang het stoffelijk overschot van een Duitse huurling die in Bia- fra is gesneuveld. De weduwe, mevrouw Schieber- mann. die de Franse nationaliteit heeft, kan. .'het lijk van haar man niet krijgen omdat de politic van Orly zegt het lijik niet te kunnen overdragen zonder de nodige docu menten, die vooralsnog ontbreken. CALCUTTA, 15-2. De sneltrein Delhi-Calcutta is woensdagavond met grote vaart ingereden op een groep pelgrims, die de spoorweg overstak. Zestien mensen verloren het leven en dertien werden gewond. Andere pelgrims koelden hun woede over de aanrijding, waaraan de ma chinist overigens niets kon doen, door het spoorwegstationnetje van het dorp Lakhisorai nagenoeg tc slopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 11