r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika staat het onderzoek naar Hanoi's wil tot praten "j11 •nootmoeder kioven President van de Wereldbank waarschuwt MORRIS Man en kind omgekomen bij een brand Rode Kruis-oproep inzake Vietnam Zware vonnissen in Zuid-Afrika Gevaren voor Cambodja Chinese troepen bij grens Noord-Vietnam? Caiifobuu soep.die is pas lekker! Vakantiehuizen voor zwakzinnige jeugd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19943 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken tf, Zierikzee, postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Weer nieuw (eenvoudiger) plan voor raadhuis Smalstad Mededeling van Rusk Moeder liet haar zoon PARIJS. 9-2. Een 35-iariire moe- ATLANTIC CITY, 11-2. De Ver. Staten hebben het onderzoek - via diplomatieke kanalen - naar de wil tot praten van de regering in Hanoi gestaakt toen twaalf dagen geleden het Vietcong-offensief werd ingezet. Dit is gebleken uit uitlatingen van de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zaterdag in Atlantic City. De minister, die sprak op een bij eenkomst van leraren van middel bare scholen, zei dat de Verenigde Staten hadden getracht te weten te komen „wat de ware bedoeling van de Noordvietnamezen was" toen de minister van buitenlandse zaken, Trinh eind december zei dat staking van de Amerikaanse luchtaanvallen en beschietingen op Noord-Vietnam tot bespreking zou leiden. „Ons diplomatiek onderzoek is voortgezet tot precies het moment dat de communisten twaalf dagen geleden hun offensief inzetten. On danks dat offensief trekken wc geen van onze voorstellen in waarop Ha noi „nee" heeft gezegd", aldus Rusk. Vietcong nog actief SAIGON. 11-2. De Vietcong heeft zaterdag tijdelijk de stad Bac Lieu (het vroegere Vinh Loi) in de Me kong-delta bezet. Bij de gevechten met Zuidvietnamese troepen wer den 1.000 huizen in brand geschoten. In de omgeving van Saigon wer den meer dan honderd Vietcong-sol- daten gedood, die behoorden tot een eenheid die zaterdag een aanval op Motorjachtje overvaren op Westerschekle BATH ,11-2. Op de Westerschelde nabij Bath, is het Belgische motor jachtje „Pija" door een nog niet ge ïdentificeerd schip overvaren. Het scheepje zonk. De vijf opvarenden werden door een papsserend schip opgepikt en in de haven van Lillo (België) aan wad. gezet vanwaar zij naar een ziekenhuis in Antwerpen zijn vervoerd. NEW DELHI, 10-2. In zijn toe spraak tot de wereldconferentie over handel en ontwikkeling onder aus piciën van de Verenigde Naties in New Delhi heeft de president van de Wereldbank, George Woods, de ryke landen aangespoord hun eigen „klei ne zorgen" te vergeten, opportunisme uit hun hulpverleningsbeleid te schrappen en meer hulp aan de on derontwikkelde landen te verlenen op gemakkelijker voorwaarden. Over de ontwikkelingslanden zei hij dat er voorbeelden van persoonlijke ver rijking zjjn waar te nemen, alsmede verspillingen door in het oog lopen de, niet-produktieve overheidsuitga ven. De eerste mensen in Australië SIDNEY, 10-2. Australische an- thropologen maken uit vondsten van holentekeningen in de Nullabor- woestijn in het zuiden van Australië op. dat al 20.000 jaar geleden een tot dusver onbekend mensenras in het vijfde werelddeel moet hebben ge leefd. Tot dusver werd aangenomen dat de eerste mensen 10.000 jaar ge leden in Australië zijn verschenen. De tekeningen moeten afkomstig zijn van andere mensen dam de reeds be kende voorouders van de Australi sche inboorlingen. Schietpartij door vergissing TARANTO. 10-2. In de Zuiditali- aanse stad Tarente hebben twee po litiemannen in burger elkaar neer geschoten. omdat ze allebei dachten dat de ander een misdadiger was. Eén van de agenten, die geen dienst had. had een verdachte onder be dreiging van een pistool meegenomen in een winkel om hem te ondervra gen. Voorbijgangers dachten dat zij getuige waren van een beroving en telefoneerden om hulp. Kort daarna arriveerde een politieman in burger met getrokken revolver. De eerste agent meende te worden aangevallen, waarop een duel ontstond. De tweede politieman overleed op weg naar het ziekenhuis. De toestand van zijn col lega is kritiek. een munitie-opslagplaats uitvoerde Twee bunkers met munitie vlogen in de lucht. Een andere aanval was ge richt tegen het vliegveld Bien Hoa. 25 km ten noorden van de hoofd stad. Daar werden verscheidene vliegtuigen door raketten bescha digd. Strijd in Hoe-e In en om de oude keizerstad Hoe-e wordt nog steeds gevochten. Eenhe den van de Amerikaanse eerste lucht- cavalerie omcirkelden de stad, ter wijl mariniers en Zuidvietnamese parachutisten in de stad hun zuive ringsoperaties voortzetten. Op de ci tadel wappert nog steeds de Viet- cong-vlag. Van Amerikaanse zyde in Saigon is meegedeeld dat zaterdag een „be langrijke" luchtaanval is uitgevoerd op het vliegveld Phoec Yen, ten noordwesten van de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi, waar vorige week voor de eerste maal bommen werpers van Russische makelij wa ren waargenomen. Andere luchtaanvallen waren ge richt tegen batterijen luchtdoelra ketten en -geschut, wegen en de Noordvietnamese artillerie ten noor den van de zeventiende breedte graad. Goud voor Nederlandse 23 mensen zijn om het leven ge komen doordat de autobus waarin zjj zaten in een ravijn bij Badulla, op het eiland Ceylon, stortte. Volgens de politie zijn zeven anderen ernstig gewond. Jongeman in bezit van hasjiesj BERGEN OP ZOOM, 11-2. Door de politie van Bergen op Zoom iv» za terdagavond aangehouden de 20-ja- rige R. W. uit Enschede, die in het bezit bleek te zijn van een grote hoe veelheid hasjiesj. Hij verklaarde dat hij de hasjiesj in Antwerpen voor een behoorlijk hoog bedrag had gekocht. Toen de jongeman door de politie aan de tand werd gevoeld, bleek dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met een groot aantal meisjes en jongens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, met toestemming van de huurder in een leegstaand huis te Bergen op Zoom een feest had georganiseerd, waar hasjiesj is gerookt. R. W. bleek meer dere keren in Antwerpen hasjiesj te hebben gekocht en daarmee derge lijke feestjes te hebben georgani seerd. Hij is ingesloten. en GRENOBLE, 11-2. Het Nederlandse meisje, de 21-jarige Carry Geijssen is er in het ijsstadion te Grenoble in geslaagd beslag te leggen op Olympisch goud. Zij reed 1 min. 32,6 over de 1000 meter. Eerder al had Carry beslag gelegd op een zilveren medaille, die zij verdiende op de 1500 m., waarop Stien Kaiser zich met brons tevreden moest stellen. Over deze afstand werd de jeugdige Elly van der Brom uitgeschakeld door pech. Gouden Carry reed onder de ogen van het prinselijk paar en ontving na afloop een zoen van prinses Beatrix. Wrede ouders schuldig aan dood van kind (V. S.) PHOENIX, 10-2. Tegen de ouders van een meisje uit Phoenix, dat van hen bevel kreeg haar hond dood te schieten maar dat in plaafcs daarvan de hand aan zichzelf sloeg, is een ge rechtelijke vervolging ingesteld. Het meisje, studente aan de uni versiteit van Arizona, overleed vo rige week aan de gevolgen van -een schot in het hoofd. Haar ouders hadden besloten, dat zij als straf haar lievelingshond moest afmaken, omdat zij na een dansfeest de nacht met een getrouw de man had doorgebracht. Het echt paar nam dochter en hond mee naar een terrein buiten de stad. waar het kind een revolver kreeg om het doodvonnis over het dier te voltrek ken. In plaats daarvan zette het meisje de loop van het wapen tegen haar hoofd en vuurde. Vliegtuig stort op brug SAN FRANCISCO, 11-2. Een les- vliegtuig van de Amerikaanse ma rine is zondag tijdens mist tegen de 12 klilometer lange brug gevlogen, die San Francisco over de Baai van San Francisco verbindt met Oak land. Het toestel explodeerde en stortte in de baai. Men vreest dat de twee 'bemanningsleden zijn om gekomen. Op de brug, waar het ver keer meestal erg druk is. werd nie mand getroffen. De bovenste ver dieping werd voor het verkeer af gesloten. De V.N.-raad inzake zuidwest- Af rika zal een spoedzitting van de Veiligheidsraad vragen in verband met de veroordeling van dertig ne gers in Zuid-Afrika. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad zal vermoede lijk reeds vandaag (maandag) plaats- QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 PARIJS, 9-2. Een 35-jariffe moe der, Marcelle P., heeft donderdag bekend dat zij met medeweten van haar man twee aanslagen op haar 61 jaar oude moeder heeft beraamd. De aanslagen werden uitgevoerd door haar 15-jarige zoon Mario en twee vriendjes van 16 en 18 jaar De eerste aanslag mislukte, maar de tweede leverde een buit van 11.000 frank op. De moeder en drie jongens zijn aangehouden. De politie kwam op het spoor van de misdadigers doordat Mario op school zijn mond voorbij praatte. Zo vertelde hij dat hij een grote slag had geslagen die hem een hoop geld had opgeleverd. Om zijn woorden te staven toonde hij aan elke geïnteresseerde een stapel bandbiljetten van in totaal 1800 frank. DEN HAAG. Ter bevordering van de werkgelegenheid heeft minis ter Rooi vink de uitvoering mogelyk gemaakt van werkprojecten van la gere publiekrechtelijke lichamen, voornamelijk gemeenten, zo blijkt uit een publikatie door het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid. Oe Thant sprak met Noordvietnamees diplomaat NEW DELHI, 10-2. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in New Delhi met de Noordvietnamese consul-generaal over de toestand in Vietnam gespro ken. Een V.U.-woordvoerder noem de het onderhoud „nuttig" maar wilde niet zeggen of Thant de di plomaat een boodschap voor presi dent Ho Tsji-Minh had gegeven. Oe Thant is in New Delhi ter ge legenheid van de wereldhandelscon ferentie. Man pleegde honderd diefstallen Groningen. 10-2. De Groninger politie heeft de 38-jarige J. O. uit Groningen gearresteerd die zich aan zeker 100 diefstallen heeft schuldig gemaakt. De man opereerde bij voor keur in warenhuizen, waar hij zich bij tientallen diefstallen allerlei goe deren toe eigende, ook stal hij por temonnees uit tassen van winkelende dames. Hij heeft op die manier voor duizenden guldens buitgemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. Hij is in gesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. GENEVE, 10-2. Het internationa le Rode Kruis in Genève heeft vrij dag- op alle partijen in de oorlog in Vietnam een beroep gedaan zich niet te buiten te gaan aan aparte execu ties, martelingen en vergeldings maatregelen. In een communiqué zegt de com missie het haar plicht te achten te herinneren dat de elementaire en al gemeen erkende normen van behan deling van mensen onder alle om standigheden moeten worden geëer biedigd- Dat houdt in dat krijgsge vangenen niet worden gedood en dat gewonden, zieken en verplegend personeel worden gerespecteerd. On der geen enkele omstandigheid mag de burgerbevolking worden gebom bardeerd aldus het communiqué. PRETORIA, 10-2. Het Zuidafri- kaanse hooggerechtshof in Pretoria heeft vrijdag negentien negers uit zuidwest-Afrika tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij gepoogd zouden hebben met geweld een einde te maken aan het Zuid- afrikaanse bestuur over zuidwest- Afrika. Negen verdachten kregen twintig jaar 'gevangenisstraf en twee vijf jaar. Transplantatie van milt BOSTON, Massachusetss, 10-2. Dr. John Norman van de Harvard uni versiteit is erin geslaagd een hond van de bloederziekte te genezen door hem de milt van een gezonde hond te geven. Dr. Norman zegt in staat te zijn over enkele maanden een der gelijke transplantatie bij mensen te kunnen verrichten. Het donorpro bleem is volgens hem niet al te groot, aangezien iemand van normale ge zondheid het zonder milt kan «dellen. BAAMBRUGGE, 10-2. Een 27-ja- rige man en zijn 2.Vz jaar oud zoontje zijn omgekomen bij een brand. De vrouw en nog twee kinderen van 14 maanden en vier jaar uit het gezin, de familie Hogeveen aan de Zuwe in Baambrugge, konden aan de vlam men ontsnappen. PNOM PENH, 11-2. Het Cambod jaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft zondag op een pers conferentie gezegd dat een Cambod jaanse rebellerende „Vietminh"-be- weging probeert gebieden in het land onder haar macht te brengen met het doel Cambodja in tweeën te snijden, het bewind omver te wer pen en een pro-Amerikaanse mili taire junta te vestigen ,wat voor hen een excuus zou zijn om de Vietcong te hulp te roepen. Sihanoek zei dat het Aziatische communisme niet langer aannam 'dat Cambodja buiten de machts strijd in zuid-oost Azië moet blijven. Militairen hadden documenten buit gemaakt die aantoonden dat de Cambodjaanse „Vietminh" en het „Thaise patriottische front" samen spanden. HONGKONG, 11-2. Volgens het in Hongkong verschijnende pro-na tionalistische blad „Tin Yat Pao" heeft een vluchteling uit China ge zegd dat Chinese „Mig"-straaljagers en troepen worden geconcentreerd in de buurt van de grens met Noord- Vietnam. Op het vliegveld van Nan- ning (ongeveer 150 kilometer van de grens) was het aantal Migs kortgele den verdubbeld. De stad was in staat van alarm gebracht. Volgens de vluahtel'ing waren grote aantallen gewonde Noordvietnamese soldaten ter behandeling naar Nanning ge bracht. De Sowjet-Uuie en het Groenland-incident MOSKOU, 11-2. In verband met het neerstorten van de Amerikaan se bommenwerper met vier kern bommen op Groenland heeft de re gering van de Sowjet-Unie aan de Amerikaanse regering een memo randum doen toekomen, waarin ge wezen wordt op „gevaarlijke en zelfs uitdagende vluchten van Ameri kaanse bommenwerpers met kern wapens aan boord, in 'het bijzonder in de nabijheid van de grenzen van de Sowjet-Unie". Vanuit zuiver mi litair standpunt uit zijn dergelijke vluchten zinloos. Ze kunnen maar een doel hebben, nl. om de interna tionale spanning te vergroten, zon der rekening te houden met de ge volgen met betrekking tot de veilig heid van de volken en het lot van de mensheid, aldus het memoran dum'. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is niets veranderlijker dan een vrouwelijk hoofd deksel. De brand in de woning van de fa milie Hogeveen brak uit omstreeks acht uur, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting. Het gezin lag dog op bed. De vader is om het leven ge komen bij een poging het 2%-jarige zoontje te redden, dat op de boven verdieping lag. Hij heeft waarschijn lijk het tuigje waarmede het kind was vastgebonden niet snel genoeg los kunnen krijgen waardoor hij zal zijn bedwelmd. De vrijwillige brand weer van Abcoude heeft de verkool de 2-esten van de 27-jarige vader en hqt twee en half jarig zoontje gebor gen. Vechtpartij in dancing DEN BOSCH, 11-2. In de nacht van zaterdag op zondag rond half twee is een vechtpartij uitgebroken in de kelder van de Moriaan, een aan de Markt te 's-Hestogenbosch gevestigde bar-dancing. Een achttal jongemannen, die we gens hun gedrag en uiterlijk niet tot de dancing werd toegelaten, wond zich daar zo over op, dat enkelen van hen aan de achterzijde over een muur klommen en via de keuken de zaak binnendrongen. De anderen hebben de voordeur ingetrapt en vochten zich eveneens naar binnen. Daar hebben ze poten onder stoe len uitgebroken en met die wapens en met op de tafel staande glazen hebben ze er in het wilde weg op los geslagen, tot dat de politie hen overmeesterde. De schade aan meu bilair en glaswerk is aanzienlijk, terwijl bovendien van verschillende van de bezoekers van de dancing de kleding werd beschadigd. Bovendien hebben talrijke bezoekers een goed heenkomen gezocht zonder te beta len. Van de acht woestelingen zijn er drie door de politie gearresteerd. Het zijn drie losse bouwvakarbei ders van rond 20 jaar. Verwachting tot dinsdagavond: Iets hogere temperaturen Half- tot zwaarbewolkt met plaatse lijk wat regen: zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; iets hogere temperaturen dan vandaag. 13 febr. Zon op 8.01, onder 17.49. Maan op 16.37. onder 8.15. Volle maan: 14 febr. te 7.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 febr. 2.46 v.m. 15.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 febr. 2.36 v.m. 14.49 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde strekte zich van Rusland over zuid- Scandinavië naar Schotland een gordel van hogedruk uit, terwijl zich boven Polen een lagedrukgebied be vond. Tussen beide druksystemen werd zaterdag met noordelijke wind lucht naar ons land gevoerd waarin veel bewolking voorkwam. Plaat selijk viel hieruit wat motregen. Genoemd lagedrukgebied verplaat ste zich naar het zuidoosten. Tege lijkertijd breidde een andere depres sie ten zuidwesten van de Britse eilanden zijn invloed naar onze om geving uit. Als gevolg hiervan ruimde de wind zondag naar ooste lijke richtingen. Er werd geleidelijk iets drogere lucht naar ons land ge transporteerd, zodat later op de dag enkele verspreide opklaringen voor kwamen. De middag- en minimum temperaturen waren op beide dagen respektievelijk omstreeks 4 graden en rond het vriespunt. Inmiddels trekt een bij de depressie behorend front over Frankrijk langzaam in onze richting, het zal dinsdag in on ze omgeving zijn aangekomen. Het zal veel bewolking veroorzaken, waaruit plaatselijk wat regen zal vallen. Achter het front wordt met zuidelijke winden iets zachtere lucht aangevoerd. Secretaris-generaal Thans is zon dag uit Nieuw Delhi in Moskou aan gekomen waar hy tijdens een ver blijf van dertig uur in hoofdzaak met premier Kosygin zal spreken. Dit officiële bezoek is niet in de Russische pers vermeld. Advertentie N „Monument" voor bisschop Bekkers DEN HAAG, 9-2. In mei 1966 heeft een groep Nederlanders een initiatief genomen tot oprichting van een „monument voor bisschop Bek kers". Het initiatief comité is einde 1967 omgezet in de Stichting Bisschop Bekkers" gevestigd in 's-Hertogcn- bosch. De stichting stelt zich op het stand punt dat bisschop Bekkers aller minst een figuur is voor een „monu ment" in de traditionele zin van het woord. Zij meent dat de herinnering aan de figuur, het leven en de le vensopvatting van bisschop Bekkers zich moeten kristaliseren in een „mo nument" dat ligt in de sfeer van de door hem zo zeer voorgestane mede menselijkheid, zonder enige schei ding naar gezindte of anderszins en dat voorziet in een duidelijke leemte in het patroon van sociale voorzie ningen in Nederland. De stichting is van oordeel dat. het zinvol is de aan dacht te richten op een eenzame of vereenzaamde groep in het Neder landse volk die door allerlei omstan digheden tot nu toe gebleven is bui ten de algemene gevestigde beiang- stellingsfeer. 8000 per jaar De stichting meent dat de zwak zinnige in familieverband opgroeien de kinderen een dergelijke groep zijn. Elk jaar worden in Nederland 8000 zwakzinnige kinderen- geboren; elke dag komt er in 3 Nederlandse gezin nen een „mongooltje", in ons land le ven minstens 250.000 zwakzinnige mensen; deze 250.000 behoren tot de gezinnen van samen een miljoen mensen. Van elke twaalf Nederlan ders weet een van nabij wat zwak zinnigheid is. De stichting wil door middel van een nationale geldinzamelingsactie fondsen bijeen brengen voor het bou wen van vakantiehuizen en „short stay homes" voor zwakzinnige kin deren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1