Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland De werkgelegenheid blijft voorlopig zorgenkind Algemene Bank Nederland Rendez-vous met eergisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 februari 1968 Nr. 19942 (Van een economische medewerker) De meeste economische deskun digen verwachten dat het jaar 1968 gunstiger voor ons land zal zijn dan 1967. Zij baseren die voorspoed-ver wachting op de goede exportpositie die ons land inneemt, op de toene mende activiteit in de ons omrin gende landen en op de geweldige veranderingen die er in het patroon van overheidsvoorzieningen en be drijfsleven nog moeten worden aan gebracht, willen wij duurzaam op een hoger levenspeil komen. Deze optimistische visie wordt niet door iedereen gedeeld. Moge zij waar zijn dan is daarmee nog niet gezegd dat ook de werkgelegen heid weer zal omslaan naar een si tuatie van arbeidsschaarste. De mens moet nieuwe arbeid zoeken De werkgelegenheid wordt aan geboden door overheidsdiensten en het particuliere bedrijfsleven. De overheid is begonnen haar staal kaart van activiteiten kritisch te be zien. Daar worden tal van bedrijven en diensten nu in snel tempo geme chaniseerd en geautomatiseerd. De mens wordt door kapitaal vervan gen. De uitschuivende krachten worden wel opgevangen omdat de taak van de overheid zich nog op tal van fronten uitbreidt. Bij het particulier bedrijfsleven is deze tendens al lan ger gaande: Zij wordt daar nog ver sterkt door de voortgaande drang naar fusies, samenwerking en con centratie. Dit leidt er uiteindelijk toe dat er mensen worden afgesto ten want het gaat er om de kosten omlaag te kunnen brengen. Voor zo ver dit niet merkbaar is, openbaart zich geen nieuwe vraag, zodat de jongeren niet meer worden opgeno men. Elke ondernemer heeft de plicht om elk jaar weer af te wegen de kosten van zijn menselijke arbeid tegen de kosten van een vervangen de machine. Die balans slaat hoe langer hoe meer door ten gunste van de machine, want de kosten van de menselijke arbeid worden steeds ho ger terwijl door de technische voor uitgang de machines goedkoper worden. Naar andere sector Vanzelfsprekend dringt die me chanisatie en automatisering niet overal even snel door. In de chemi sche industrie, het aardgas, de open bare nutsbedrijven en de metalur- gie zal, zoals het centraal econo misch plan voor dit jaar aangeeft, de expansie zich wel voortzetten. De werkgelegenheid krijgt daar weinig steun van omdat dit bijna geheel plaats vindt door gebruik van meer machines en automatische ap paratuur, Ons overschot aan werk nemers moet dus zijn heil zoeken bij het vervoer, levensen genot middelenindustrie, bij de textiel, de kleding en schoeisel, bij de woning bouw, de landbouw of dienstverle ning. Het vervoer heeft zich in Neder land gunstig ontwikkeld. Zowel per schip als per auto verplaatsen wij een goed deel van de Europese han del, daarbij geruggesteund door onze gunstige ligging. Maar of wij nu naar de havens kijken, naar de scheepsbemanning of de autobezet ting, de bedrijven groeien in omvang, het aantal personeelsleden daalt. Rationalisatie Rationalisme is het wachtwoord uit noodzaak. Want in andere lan den zit men ook niet stil en drukt men de kosten eveneens. Bovendien worden daar onze vervoerders nog allerlei belemmeringen in de weg ge legd. Daar liggen dus de beste kan sen in de expansie wanneer de Eu ropese integratie verder doorzet en de nationale protectie in Europa wordt afgezwakt. In de levens- en genotmiddelen industrie zien wij nog een verschui ving optreden naar hogere kwali teitvoeding, die industrieel zal wor den gericht op kant-en-klaar berei ding. Hier zal een vraag naar ar beidskrachten uit kunnen voort vloeien. Het textielen kledingge- bruik zal verder toenemen. De fa bricage daarvan zal echter de hulp van de beste organisatiemensen en bekwaaynste economen vragen om deze zo goedkoop mogelijk te doen geschieden. Wij hebben in het laat ste jaar duidelijk gezien hoe daarvan het bestaan van deze bedrijfstak af hangt. Kwaliteit Voor de werkgelegenheid liggen hier de kansen wanneer het zwaar tepunt gaat naar een assortiment van hoge kwaliteit. De vraag die hieruit voortvloeit naar mensen kan echter voorlopig worden geput uit de vrijkomende krachten als gevolg van mechanisatie. Per saldo dus weinig toenemende vraag. De woningbouw zal haar produk- tie in 1968 nauwelijkskunnen ver meerderen. In de afgelopen jaren is hier trouwens nog een produktiere- serve gebleken in het bestaande ar- beidsbestand. Ook daar dus op korte termijn geen expansie. Bij de we genbouw liggen wel mogelijkheden. De landbouw, steeds meer geme chaniseerd, ziet haar oppervlakte inkrimpen door de vraag naar grond voor industrie- en woningbouw. Er liggen kansen in de tuinbouw, maar hier zijn de exportprognoses dubieus met name nu het pond ster ling is gedevalueerd. Zo resteert de dienstverlening, in clusief het toerisme, waarbij door groot- en kleinhandel een breder assortiment aan de consument moet worden aangeboden. De verkoop technieken, de reclame en de pre sentatie zullen meer mensen vragen, die echter een. goede scholing achter de rug moeten hebben. Afwegen De arbeidsbalans opmakend zien wij een verder voortgaan van ver schuiving optreden. Veel werkne mers zullen een groot aanpassings vermogen moeten tonen en in hun werkkring wanneer zij zich willen handhaven. Verder zijn nog steeds de vestigingsmogelijkheden voor het bedrijfsleven in het westen des lands het beste. Daar moet dus uit rende mentsoverwegingen de ruimte aan handel en industrie gelaten worden. De overheidsdiensten kunnen ook in andere delen des lands gedijen Op dit punt zal nog veel gevoelig heid moeten worden overwonnen. Het afwegen van kosten en op brengst zal hier leidraad moeten blijven van ons handelen. Zien wij die leidraad voldoende dan zal de toepassing daarvan, en een goede voorbereiding voor de jeugd voor het economisch patroon van morgen, ons stap voor stap geleiden naar een lang, dat gezocht wordt om zijn goe de artikelen en hoge produktiviteit. Dat stadium zullen wij in 1968 n°9 niet kunnen bereiken, ook al omdat ivij niet van de ene dag op de an dere een situatie kunnen scheppen, waarbij er voldoende investerings middelen aanwezig zijn. Drs. A. van Mierlo. Waar is uw spaargeld veilig? 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon 2.000.- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 474% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 41/2°/o Spaardeposito Zes maanden opzegging 5°/o - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5'/2°/o - Spaardeposito Achttien maanden vast 6°/o Spaardeposito Twee jaren vast DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur bed. H. D.) en 7 uur ds. Lam. Lutherse kerk; 7 uur ds. J. C. v. d. Berg, Vlis- singen-Goes. Kerkwerve: 11 uur de heer Allewijn, Middelburg; 9.30 uur zondagsschool. Scroaskerke: 9.30 uur de heer Allewijn; 11 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur de heer v. d. Dool, Rotterdam, 7 uur ds. Flink. Renesse: 11 uur ds. Van Liere (H. A.). Noord- welle: 7 uur ds. Van Liere. Scharen- dijke: 10 uur ds. Roodenburg. Zon- nemaire: 11 uur ds. Feunekes, 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld (bev. ambtsdragers). Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Van Liere. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland; 10 en 6 uur ds. Omme- ring. Sirjansland: 10 uur ds. Geluk, 6.30 uur ds. v. d. Berg. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma (10 uur doop- dienst). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. W. F. ten Rou- welaar, Breda. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur kand. J. A. Montsma, Amsterdam (voorber. H. A.). Scharendykc: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 uur leesdienst, 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur de heer Jansma. Oosterland: 10 uur lees dienst. 3 uur ds. De Bruin, Goes. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. C. W. de Bruin, Goes. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des woords. 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst. 3 uur ds. P. Roos, Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens; woensdag 14 februari, 7.30 uur ds. Karens (bijbellezing). Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur student Snoep, Utrecht. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur ds. Pannekoek, Temeuzen. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee II gaat cp bezoek bij Corn. Boys II DFS komt binnen de lijnen tegen Hoofdplaat Renesse neemt het op tegen Lewc- dorpsc Boys Dreischor II krijgt het tegen 's-IIeer Arends- kerkc niet gemakkelijk MEVO neemt het op tegen Beren. U bent welkom bij de VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D staat voor zondag alleen maar de ontmoeting Vogelwaarde-Grens wachters op het programma. Slaagt Vogelwaarde er in deze wedstrijd in winst om te zetten, dan heeft het nog maar één puntje achterstand op Zierikzee, dat daardoor wel erg in de verdrukking zou komen. In de reserve 3e klas C gaat Zierikzee II op bezoek bij Corn. Boys II, waar het een goede kans maakt beslag op de winst te leggen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas komt DFS, op het sportpark Van Zuijen binnen de lijnen tegen Hoofdplaat. DFS zal er in deze ontmoeting goed aan doen de tegenpartij niet te onderschatten. Jl. zondag slaagde Hoof dplaat er nog in Zeelandia met een 3-2 nederlaag naar huis te sturen. De twee grote verliezers van afgelopen zondag, Re nesse en Lewedorpse Boys, gaan het op het terrein van laatstgenoemde tegen elkaar opnemenHet terrein voordeel zou hier wal eens de door slag kunnen geven. Zeelandia heeft goede troeven in handen bij Krui- ningen,terwijl Domburg en Noor mannen op het terrein van eerstge noemde elkaar niet veel zullen ont lopen. Jong Ambon heeft de beste troeven in handen bij Groede, ter wijl Luctor nog lang niet zeker van de winst is iti het treffen met Ro- bur. In de 2e klas B moet Renesse II thuis de baas kunnen blijven over Luctor II. In de ontmoeting tussen Zierikzee III en DFS II slaan wij de kansen voor de club uit de West hoek iets hoger aan. Kwadendamme moet thuis de baas kunnen blijven over Goes III, terwijl Cortgene zich zeker niet door Domburg II zal la ten verrassen. In de 3e klas D staat Dreischor II in de thuiswedstrijd tegen 's Heer Arendskerke III voor een bijzonder zware taak. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO het morgenmid dag op het sportpark Bannink op nemen tegen Beren. De oranjehem den hebben hierbij een goede kans de inzet te bemachtigen. Bevelan ders zal de winst wel aan Meeuwen II moeten afstaan. Kloelinge is fa voriet bij Kats, terwijl 1-Ioek in eigen omgeving zeker niet kansloos is tegen Middelburg. VCK geven wij te Koudekerke goede winstkan sen tegen 's Heer Arendskerke, ter wijl Amemuiden II bij Zaamslag moet kunnen winnen. In de 2e klas A heeft Ipuweland de beste papieren bij het bezoek aan Bruse Boys. Brouwershaven moet bij Colijns- plaatse Boys dc puntjes binnen kun nen halen. WIK heeft uitstekende winstkansen bij Middelburg VI, iets wat van SKNWK nu niet direct kan worden gezegd bij het. bezoek dat zij bij Oostkapellc gaat afleggen. Kloelinge III zal de inzet wel aan Veere moeten laten, terwijl Nieuw- dorp II zeker niet bij voorbaat kansloos is tegen Serooskerke. In de 3e klas A kan de strijd voor de titel practisch beslist worden als DFS III thuis van ZSC weet te win nen. De kans dat dit gaat gebeuren is zelfs groot. Te Nieuwerkerk heeft SKNWK II goede winstkansen te gen MEVO III. MEVO II moet te Kerkwerve van WIK kunnen win nen, terwijl Duiveland II en Brou wershaven II elkaar niet veel zullen ontlopen. Bruse Boys II heeft de beste papieren in handen bij Brou wershaven III. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9,30, 2 en 6 uur- lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. DfllflP0 bevrijd neus,keel en borst van vastzittend slijm Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 10 en zondag 11 februari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn, Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster De Koning-Castel. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. De (vóór-'14)-tram in volle glorie by Schuddebeurs, pralend ijj de tooi van de meimaand. Een zeer idylli sche plaat, die veel bevat van oude charme, die geheel of gedeeltelijk verloren ging. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich vanmiddag akkoord ver klaard met de begroting-1968 van landbouw en visserij. Tezelfdertijd werd de begroting van het Land- bouw-Egalisatiefonds voor het jaar 1968 goedgekeurd. AMSTERDAM. In de Celebes- straat in Amsterdam is de 25-jarige plaatwerker S. I. I. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht zaterdag nacht, samen met de een dag eerder aangehouden 36-jarige kok C. E. F., de inbraak bij de juwelierszaak Regli in de Kalverstraat te hebben gepleegd. ONS NIEUWE FEUILLETON Cor Bergenaar, eigenaar van 'n boekhoudbureaautje, wordt van de ene dag op de andere gepromoveerd tot directeur van een grote drukkerij. Aan vankelijk begrijpt hij niet, waar hij dit aan te danken heeft, maar als een advokaat en een notaris hem volledig opheldering verschaffen, ac cepteert hij, wanthij weet nu, dat. hij mede-eigenaar is van het bedrijf. Eigenlijk al jaren lang! Nu hij de achter gronden kent, heeft hij als het ware een Rendez-vous met eergisteren met wat vroeger in zijn leven en dat van zijn vriend zich heeft afgespeeld. Zo begint het nieuwe feuilleton (we ma ken er vandaag een aanvang mee) en men bemerkt het; al van de eerste regels af is dit een spannend verhaal, waarin Cor Bergenaar als het ware op een zee van moeilijkheden is gedrukt. Een verhaal, zoals dat in de moeilijke na-oorlog- se tijd had kunnen plaats vinden. RED. Feuilleton door Gré de Boer Cor Bergenaar stak de sleutel in het deurslot en draaide tweemaal rond, gelijk de kruk ueerdrukkend. De deur schoof de poststukken, be staande uit een krant, een paar fol ders en een brief verder over de versleten mat. Zorgvuldig stapte hij over de papieren heen en sloot de deur achter zich. Eerst maar de ka chel aansteken. Het was akelig guur vanmorgen. En nu was het al half maart. Uit zijn zak haalde hij een doos lucifers. Nadat (hij de gaskraan had opengedraaid, wachtte hij tot hij het gas hoorde suizen, om vervolgens een brandende lucifer er voor te houden. De vlammen floepten aan. Cor kwam overeind uit zijn gebogen houding. Nu zou het wel spoedig behaaglijk worden in het 'kleine ver trek. O ja, die matZaterdag morgen maar eens een nieuwe ko pen. Eerder had hij er toch geen tijd voor. Bij de deur teruggekomen, raapte hij de enkele poststukken op. Niks bijzonders waarschijnlijk. Maar ge-' lukkig, dat hij een kern van vaste klanten had. Nieuwe kreeg je er tegenwoordig vrijwel niet bij met al die beunhazen, die onder de dui ven van erkende boekhoudbureau's schoten. Zuchtend liet hij zich in zijn arm stoel vallen. Voorlopig kon hij weer vooruit. De meeste klanten hadden al hun bescheiden ingeleverd, zodat hij rustig, zonder zich te hoeven haasten, de balansen in orde kon maken. Als hij het grootste deel voor 1 mei maar bij de inspecteur had. waren er van die kant geen moei lijkheden te verwachten. Hij stak een sigaret op, door het raam naar buiten kijkend. De bus ging voorbij, volgepropt met scho lieren. Aan de overkant belde de melkboer aan, zich in de handen wrijvend. Ja man, het wil maar geen lente worden. Voor jullie valt het ook niet mee, elke dag buiten. Hè, hij begon het kacheltje al te voelen. Met weinig belangstelling bekeek hij de folders: een aanbieding van een schrijfmachinehandelaar. Hij had geen nieuwe schrijfmachine no dig, deze was nog goed genoeg. En de telmachine, was nog maar een jaar oud. Vort, weg ermee. En eh.. papier.vier en een halve gulden per pak kwarto, bij vijftig pakken vier vijf en twintig. Wat moet ik met vijftig pakken papier? Doe ik zes, zeven jaar mee. Ze proberen het, allicht. Maar we zullen er geen gebruik van maken. Ik ben al blij, dat ik m'n hoofd een beetje behoor lijk boven water kan houden. De krant schoof hij opzij. Neem ik vanavond wel mee naar huis, nu toch geen tijd voor. O ja, er was ook nog een brief. Zeker van een klantHij be keek (het adres van de afzender. Ge lijk knipperde hij met z'n ogen. Meester T. L. van Werven, advokaat en prokureur in Marsdam. Z'n ge boorteplaats. Maar advokaat van Werven was hem onbekend. Zeker de opvolger van Ollinga. Wat moet- ie van me? Een beetje nieuwsgierig sneed hij de envelop open en haalde de brief er uit, die maar enkele regels be vatte. Hij las het epistel, zijn wenk brauwen fronsend. Wat betekende dat? „Voor een belangrijke aange legenheid verzoeken wij u kontakt met ons op te nemen. Wij zullen het op prijs stellen, als u zich op korte termijn ten onzent kunt vervoegen, zodat wij u nader kunnen inlichten". Cor Bergenaar herlas dc brief, maar veel wijzer werd hij er niet van. Wat betekende dit? Een be langrijke aangelegenheidIk heb toch met niemand narigheid? Hij dacht -na, heftig aan zijn sigaret trekkend. Nee, onzin, ik zou niet weten met wie. Hij keek op zijn horloge; tien over half negen, veel te vroeg om een advokaat te bellen. Dan maar wach ten tot een uur of half tien. En dan eerst maar eens aan het werk. Gedurende een uur verdiepte hij zich in een klapper met nota's die 'hij vergeleek op een aantal staten, af en toe 'een aantekening makend. Na de laatste nota knikte hij vol daan. Een paar kleinigheden maar, ditmaal had de Firma van de Brake het wat secuurder gedaan. Ze leer den het daar nog wel een keer. Eerst de optellingen controleren. Hij trok de telmachine naar zich toe, de stekker in het kontakt stekend. Ver volgens begon hij de reeksen cijfers aan te slaan. Na enige tijd knikte hij opnieuw. De totaalbedragen ver geleek hij met die op de staten. La ten ze nu allemaal kloppen ook. Van der Brake heeft waarschijnlijk diep in zijn zak getast en ook een telma chine gekocht. Dat zal hem wel pijn gedaan hebben, want doorgaans wil hij van die moderne hulpmiddelen niets weten. Zelf zat hij vroeger op een hoge kruk voor een nog hogere lessenaar te pennen. Kwart voor tien klapte hij alles dicht en begon de totaalcijfers te noteren. Dat ging even vlot vanmor gen. Met een beetje geluk had hij voor de middag alle balansgegevens op papier en hij kon na het eten gaan Ukken. Kwart voor tienHij schrok op, zijn balpen neerleggend, o ja, hij moest die advokaat in Mars-'am nog bellen. Wat voor nummer had- ie ook weer? (Wordt vervolgd) I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7