wil je een stuk kaas* uit het vuistje Maurice Zeeuwse Kamer van Koophandel doet beroep op Tweede Kamer Verliezen ui Vietnam Inkomsten en uitgaven gemeente Zierikzee Guyanese arbeiders uit Suriname gezet Geen atoomwapens op Groenland STREEKNIEUWS 6 A. 2 8 11 VA, 7 De Westerscheldeveren MIDDELBURG, 8-2. De samen werkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, heeft zich met onderstaand schrijven gericht tct de Tweede Kamer. Het schrijven betreft de Westerscheldeveren. „De Zeeuwse Kamers van Koop- hendel en Fabrieken hebben de be sprekingen tussen de minister van verkeer en waterstaat en de provin cie Zeeland over de exploitatie van de Westerscheldeveren met zeer gro te belangstelling gevolgd. Dat deze besprekingen de principiële gelijk heid tussen deze veren en de rijks- voedzaam gemakkelijk lekker De Amerikaans-Russische ruimterace WASHINGTON, 8-2. Het hoofd van het Amerikaanse ruimtevaart bureau N.A.S.A., James Webb, heeft het congres gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten van 1969 af op ruimtevaartgebied voorbij zal streven. Webb verwacht dat de Russen dingen zullen doen „die onze mogelijkheden te boven gaan". Hij verdedigde tegenover de afgevaardigden het budget van zijn bureau, dat door het congres op nieuw besnoeid is. In verband met de bezuinigingen kan volgens Webb het Amerikaanse doel van een lan ding van ruimtevaarders op de maan tegen het eind van 1969 slechts dan bereikt worden als elke van de op het programma staande acht proef- lanceringen van de maanraket Sa- turnus-5 succesvol verloopt. Acht miljoen fietsen in Nederland AMSTERDAM, 8-2. De fiets is in Nederland nog steeds het meest ge liefde vervoermiddel. Waren er vijf jaar geleden reeds 6.000.000 fietsen in Nederland, 'thans zijn er 8.000.000 op de weg. Hiermede staat ons land in verhouding met and-are landen wat het fietsgebruik betreft relatief gezien aan de top. Niettemin 'is zo wel de produ'ktie als de verkoop op de binnenlandse markt de laatste jaren enigszins teruggelopen respec tievelijk tot 500.000 en 580.000. De invoer van buitenlandse produkten is gestegen van 110.900 tot 120.000 stuks in 1967. PARAMARIBO, 6-2. 109 Guyane- zen, die in Nickerie verbleven, zijn maandag uit Suriname gezet. Het is een groep van 91 rietkap pers van de plantage Waterloo met hun gezinnen, die door de Surinaam se regering, als gevolg van het grensgeschil met Guyana, aange zegd waren het land te verlaten. De arbeiders behoorden tot de z.g. kor te verbanders, die slechts voor één seizoen op de plantage werkzaam waren. De vaste arbeiders van de plantage ontvingen geen aanzegging om te vertrekken. Binnenvaartuig op Maas overvaren ROERMOND, 8-2. Ten zuiden van Roermond is donderdag het 330 ton metende binnenvaartuig „Lena Ma ria" uit Rotterdam op de Maas ge zonken na een aanvaring. Het schip voer uit een grindgat de Maas op en werd toen door een sleepboot van 1200 ton midscheeps aangevaren. Het uit vijf personen bestaande gezin van. schipper Hoekstra kon door een passerend schip aan boord worden genomen, alvorens de „Lena Maria" dicht tegen de oever zonk. KOPENHAGEN. 8-2. Groenland moet een gebied zonder atoomwa pens blijven, zo hebben donderdag de afgevaardigden vaji het Deense parlement besloten in een bijna eenstemmig aangenomen motie. De regering wordt in de motie uitge nodigd „absolute garanties na te streven, dat in Groenland geen kernwapens worden opgeslagen en dat het Groenlandsc territorium als atoomwapenvrije zone blijft 'be staan". wegen niet tot resultaat hebben ge had Is voor het Zeeuwse bedrijfsle ven niet alleen teleurstellend doch geheel onbegrijpelijk. De passage van de Westerschelde- barrière met zijn tijdrovend effekt en periodieke onzekerheid (mist, bij zonder hoog water, storm, ijsgang) is toch reeds een kostprijsverhogend element ten opzichte van de ver voersmogelijkheden elders in ons land, die onafhankelijk van tijd en weersomstandigheden altijd beschik baar zijn. Oorzaken van de gestegen exploi tatiekosten van de veren hebben eveneens geleid tot stijging van de exploitatiekosten van rijkswegen tunnels en bruggen. Bij deze verbin dingen doen zich geen extra en on ontkoombare lastenverzwaringen voor het bedrijfsleven voor. Indien echter deze oorzaken bij de Wester scheldeveren leiden tot een tariefs verhoging betekent dat voor een groot deel van het Zeeuwse bedrijfs leven een bijzondere en als onbillijk beschouwde aantasting van zijn con currentiepositie. Het huidige resultaat van de be handeling vaa deze voor ons belang rijke aangelegenheid wordt temeer onbegrijpelijk wanneer wordt ge dacht aan de door de regering en vol ks ver tegenwoordi ging erken ié nationale economische ontwikke lingsmogelijkheden in Zeeland. Dat de erkenning van deze mogelijkhe den. die zo nauw samenhangen met de ligging van Zeeland in de Delta, niet heeft geleid tot de principiële gelijkheid tussen de Westerschelde veren en de rijkswegen achten wij onvoorstelbaar. Wij zijn en blijven van mening dat de beide hoofdveren over de Westerschelde gezien moeten worden als een varend stuk rijksweg De Zeeuwse Kamers kunnen dan ook niet anders dan een beroep op u doen. teneinde uw invloed aan te wenden opdat de minister van ver keer en waterstaat zijn standpunt ten opzichte van de Westerscheldeveren herziet". Aktie broinfietsplaat (Ingezonden) „De werkgemeenschap St. Jozef- zorg houdt ook dit jaar weer een landelijke aktie tot inzameling van „cude bromfietsplaatjes". Deze verzekeringsplaatjes, die op 1 maart verwisseld moeten zijn, heb ben voor de eigenaar geen waarde meer. De werkgemeenschap kan met de opbrengst van deze plaatjes weer vele mensen helpen. Stuur uw oude plaatje naar het landelijke postadres van de aktie bromfietsplaat: Javastraat 110 Den Haag. De werkgemeenschap hoopt ook dit jaar weer grote partijen plaatjes te ontvangen van verzeke ringsmaatschappijen, politie-instan- ties, verenigingen, scholen e.d„ zo dat ook deze aktie weer een groot sukses wordt ten bate van de me demens". FINANCIEEL NIEUWS 6'- Staatslening 1968: 250 miljoen grilden DEN HAAG. 8-2. Het ministerie van financiën deelt mede, dat het be drag van de 6V2 'lening 1968 ten las te van de staat der Nederlanden is vastgesteld op f 250 miljoen. Aangezien de inschrijvingen op de ze lening dit bedrag overtreffen, wordt hierop 47 Vz toegewezen. Wereld- bloemenfestivaV, AMSTERDAM, 8-2. De president directeur der Nederlandse Spoorwe gen, ir. J. Lokman, opent dinsdag middag 13 februari de 35ste West- Friese Flora, die tot en met de 18e in de verwarmde veilinghallen van Bovenkarspel wordt gehouden. Deze lustrumflora, die gepresenteerd wordt als „wereldbloemenfestival" is met zijn 180.000 tulpen, hyacin ten, ■narcissen, crocussen en ander bolgoed volgens de organisatoren de 'grodtste bloembollententoonsteliling ter werèld. AUeen al de 4000 m£. grote tuin vertegenwoordigt een waarde van een kwart miljoen. UTR'CHT. In het academisch zie kenhuis in Utrecht is de 16-jarige Rudolf A. de Heus uit Doorn over leden aan de zware verwondingen die hij enkele uren tevoren bij een verkeersongeluk had opgelopen. Scheepvaartberichten Acmaea, 8-2 Ardrossan naar Stanlow Alchiba, 8-2 335 m. W Karachi. Ameland, 8-2 650 m. WNW Kaap Finisterre naar Rotterdam. Atys, 9-2 te Saigon. Calamares, 8-2 Kingston naar Chis- tobal. Esso Den Haag, 8-2 t.a. Brega. Gulf Swede, 8-2 245 m. ZZW Sydney naar Mena. Kenia, 8-2 90 m. W Cochin naar Ban dar Mashur. VISSERIJBERICHTEN Werkcommissie Zevibel Door Zevibel, de Vereniging voor Zeeuwse Visserij belangen (voorzit ter de heer A, L. S. Lockefeer) is een werkcommissie opgericht, die be studeert en besprekingen voert, om te komen tot een bevredigende re geling voor mosselkwekers en mos selhandelaren wat betreft de aan voer en afzet van mosselen voor het nieuwe seizoen 1968-'69. De aanvoerregeling zoals die in het thans nog lopende seizoen aan vankelijk met succes is opgezet is vleugellam geworden, omdat de helft van de mosselkwekers niet was aangesloten. Er zal nu een andere regeling moeten komen, het is dus een zeer lofwaardig streven van Zevibel, nu al aandacht te schenken aan het nieuwe seizoen, want bij een goede regeling is ieder gebaat. Van de Werkcommissie maken onder meer deel uit, de heren A. Rammeloo (bestuurslid Zevibel) Jan Louerse. mosselkweker te Yerseke (bestuurslid mossel kwekers vereni ging groep). P. Boogert, Yerseke en L. dc Waal. mosselkweker te Brui nige (een der weinigen niet tot de Stichting Algemeen Mosselbelang toegetreden moseslkwekers uit Bruinissc. De eerste besprekingen met be sturen van kwekersverenigingen worden vandaag (9 februari) te Goes gehouden. Twee Zuidkoreanen gedood bij Saigon SAIGON, 8-2. De persattaehe van de Zuidkoreaanse ambassade in Saigon, Park R. Yu, en de direc teur van „Korea Times" in Hong kong, Kim Hyoenh Koek, zijn woensdagavond door drie Vietcong- strijders bij Saigon gedood, zo is van Koreaanse zijde in Saigon ver nomen. Woensdagochtend waren zij met elf Zuidvietnamese soldaten, een Vietnamese verslaggever voor een Amerikaanse televisiemaat schappij en vier burgers in handen van de Vietcong gevallen. Vier Zuidvietnamezen werden eveneens gedood. De verslaggever wist te ont komen. Frans hoogleraar weigert Spaans eredoctoraat PARIJS, 8-2. De Franse ncbel- prijswinnaar voor geneeskunde, prof. Andre Lwoff heeft het eredoc toraat geweigerd, dat de universi teit van Madrid hem wilde verle nen. Als grond voor zijn weigering noemde hij het gebrek aan vrijheid waaronder ide Spaanse hoogleraren en studenten te lijden hebben. Ook de Franse prof. Jacques Mo- nod, die van dezelfde universiteit een eredoctoraat zou 'krijgen, heeft bedankt. TIEL. Op de Waal, op het rivier vak Sint Andries-Dodewaard is de verlichting die op de kribben is aangebracht ontstoken. Het zijn een twintigtal knipperlichten: aan de noordelijke rivieroever rood en aan de zuidelijke zijde wit. KERKNIEUWS Bevestiging ambtsdragers Herv. Gemeente Bruinisse Zondag j.l. zijn in de Ned. Herv. Kerk als ouderling bevestigd de he ren L. C. Abrahamse en G. J. Hel- mendach, als ouderling kerkvoogd; C. Bal en D. van Tuyl en als diaken W. Koostira en C. W. van der Werf. V redesvogels in Amsterdam AMSTERDAM, 8-2. Dr. Djura Nincic, ambassadeur van Joegoslavië in Nederland kan zeker wel een toespraak in het Nederlands houden. Hij bewees dat in de Bolstaveer- ne in Amsterdamwaar hij een tentoonstelling van schil derijen onder de titel „De Vredesvogels van Ilija" open de. Ilija is een boer, die in het dorpje Sid in Servie woont, en bezeten is van de idee dat de oorlog het ergste kwaad is en daarmee het begin van alle kwaad. Op uiterst primitieve wijze heeft hij getracht dit vast te leggen in schilderingen, waar bij hij vogels, als de bood schappers van de vrede, als hoofdmotief in zijn werk cen traal plaatste. Het museum van primitieve kunst in Za greb en de Albert Dornestich- ting maakten deze expositie mogelijk. SAIGON, 9-2. Volgens in de Zuidvietnamese hoofdstad bekend gemaakte cyfers zjjn *n de afgelo pen tien dagen in Saigon 535 bur gers om het leven gekomen en 2,729 gewond. Het totaal aantal vluchte lingen is de 100.000 gepasseerd. Het aantal gesneuvelden aan de zijde van de Vietcong en Noordviet- namezen werdt in Saigon opgegeven als 25.436. De Zuidvietnamese rege ringstroepen verloren 1.609 man aan doden en 4.987 aan gewonden. De verliezen der verbondenen - hoofd zakelijk Amerikaanse - troepen zijn vastgesteld op 741 doden en 3.883 ge wonden. Hoofd Bureau Zeeland C.R.M. Het Hoofd van het Bureau Zee land van het Ministerie van Cult uur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer S. J. G. van Leeuwen heeft afscheid genomen. Tot opvol ger is 'benoemd de heer drs. H. W. Hietkamp. ZIERIKZEE Tij'drede voor afdeling S.G.P. Voor de afdeling Zierikzee van de St. Ger. Partij hoopt ds. J. P. Ver kade uit Nieuwe Tonge op donder dag 15 februari a.s. een tijdrede uit te spreken. De bijeenkomst vindt plaats in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Nederland aan de St. Domusstraat, aanvang half acht. Ouderavond Chr. Naf. School De jaarlijkse ouderavond van de Chr. Nat. School zal gehouden wor den op vrijdag l maart a.s. 40-jarig bestaan S.D.K.B. In december 1968 zal het veertig jaar geleden zijn dat de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond werd op gericht. In verband met dit feit zal op vrijdag 16 februari a.s. in het „Huis van Nassau" te Zierikzee een bestuursraad worden gehouden. Van iedere aangesloten vereniging wordt op deze bijeenkomst een afgevaar digde verwacht, zodat deze avond plannen voor de viering van het SD KB-jubileum kunnen worden ge maakt. Aanbesteding asfaltbetonverharding op rijksweg 18 'Door de Rijkswaterstaat te Mid delburg werd woensdag het aan brengen van asfaltbetonverhardin- gen op gedeelten van de hoofdrij baan van Rijksweg 18 op Schouwen- Duiveland aanbesteed. Van de ze ven inschrijvers waren de laagsten: E. Blok N.V., Rotterdam f 378.500,-; Aannemingsbedrijf Gebr. Hogenbirlc, Laren f 378.500,-; Wegenbouwmaat- sohappij August van Dijclc Petit N.V., Bergen op Zoom f 372.000,-; Koninklijke Maatschappij Wegen bouw N.V., Utrecht f 367.000,-; Aan- nemings- en Wegenbouwbedrijf P. H. Offringa N.V., Vught f 361.000,-. De U.V.V.-collecte Een gulle inwoner vulde de ge houden U.V.V.-collecte, na 'het be kend worden van het eindbedrag, aan 'tot f 1000, zo vernemen wij van U.V.V.-zij'de. Het bestuur is dank baar voor 'deze geste. Ver. „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" In de in het donderdagnummer aangekondigde ledenvergadering van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" stond abusievelijk vermeld, dat bij de be stuursverkiezing helt aftredende lid de heer J. C. Steutel niet herkies baar zou zijn. Betrokkene is aftre dend, maar wél herkiesbaar. NIEUWERKERK Voorjaarsvergadering Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Diuiveland houdt op dinsdag 13 februari a.s. in ,/JOrrs Darfpshuifs" 'te Nieuwerkerk haar voorjaarsvergadering, welke om half acht aanvangt. Op de agen da prijken uit te brengen jaarver slagen van de secretaresse en een financieel verslag van de kascom- missie. Bij de te houden bestuurs verkiezing 'is mevrouw T. A. Braat- de Vrieze uii!t N'ieuwerkrek periodiek ■aftredend en niet herkiesbaar. Wel 'herkiesbaar is mevrouw L. van Schelven-van Iwaarden (Dreischor). Mevrouw E. M. Robers-Dwarshuis zal verder een inleidend babbeltje houden over de te houden cursus Kleine cadeautjes maken.". Mevr. Robers is secretaresse van de Huis- V *t* A J In bovenstaande cirkelsegmentv er deling ziet men hoe de samenstelling is van de geraamde inkomsten 1968 der gemeente Zierikzee. 1. Rijksuitkerin gen; 2. Ontvangsten wegens kapitaalslasten; 3. Met uitgaven corresponde rende inkomsten; 4. Eigen belastinggebied der gemeente; 5. Overige inkom sten; 6. Bijdrage in verleende bijstand Algemene Bijstandswet en 7. Ger- raamde aanvulling uit gemeentefonds. 10 i 5.- |2 y.u t v3- De uit gavenv er deling is als volgt: 1Beheers- en administratiekosten; 2. Openbare veiligheid; 3. Volksgezondheid4. Volkshuisvesting; 5. Openbare werken; 6. Eigendommen, niet voor openbare dienst bestemd; 7. Onderwijs, kunsten en wetenschappen; 8. Sociale zog en maatschappelijk werk; 9. Eco nomische aangelegenheden; 10. Belastingen, renten, reserveringen en di versen; 11. Met inkomsten corresponderende uitgaven en 12. Onvoorziene uitgaven. houdelijke Voorlichting ten Plat- telande. Tot slot zal de heer C. van Westen na de pauze een praatje houden met dia's over zijn verblijf in Amerika. Op 7 mei a.s. wordt een reisje 'gemaakt naar de beurs in Rotterdam. BRUINISSE Kostuumshow en voorlichtingsavond Te Bruinisse wordt op vrijdag avond 16 februari een kostuumshow en voorlichtingsavond gehouden in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Op deze avond zullen een aantal dames en heren hun kostuums sho wen, die tijdens de viering van het 500-jarig bestaan zullen worden ge dragen. Om de avond wat variatie te ge ven zullen films en dia's worden ver toond van het mosselfeest 1967 en een zeer oude film. Jonge dorpsgeno ten zullen schetsjes opvoeren en de clameren. ZIJPE Aanbesteding onderhoud vluchthaven Door de Rijkswaterstaat te 's-Gra- venihage werd het onderhouden van de vludhthavens te Dinteloord en Zijpe aanbesteed gedurende 1968. Er kwamen twee inschrijvingen binnen van J. Rozenbrand te Sprang-Capel- le met een bedrag van f 27.500,- en van Aannemer W. Vlot te Sliedrecht voor f 26.950. SINT PHILIPSLAND Over insecten en bloemen Voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Sint- Philipsland zal op donderdag 15 fe bruari a.s. in hotel „De Druiventros" te Sint-Philipsland de heer drs. P. J. M. van Kalmthout uit Bergen op Zoom een 'lezing houden met macro dia's over insecten en bloemen. Op 5, 12 en 19 maart a.s. wordt een cur sus „Planten in uw woning" gege ven. APPINGEDAM, 8-2. De heer P. de Vries uit Delfzijl, die maandag middag j.l. te Garrelsweer bij een frontale botsing met een andere personenauto ernstig gewond werd, is donderdagmiddag in het acade misch ziekenhuis te Groningen overleden. Zijn vrouw was reeds kort na het ongeluk overleden. HET OOG VAN SIVA 3. Met een vermoeid schouderophalen is de zwerver opgestaan. „Welaan", mompelt hij „daar ben ik dus voor de zoveelste keer een gevangene. Sinds ik deze steen bij mij draag, leef ik als een opgejaagd dier! Het ongeluk achtervolgt mij op al mijn wegen". Peinzend staart hij naar de glinsterende edelsteen in zijn handpalm. De soldaat laat zijn lans zakken en grijnst breeduit. „Je wilt mij angst aanjagen door tc vertellen dat er een vloek op die edelsteen ligt, niet waar", grinnik hij. Je bent bang dat ik hem van je afneem. Maar ik ben geen struikrover, vriend, ik ben een eerzaam lansknecht, in dienst van ridder Aram van Barranca. Ik zal dus mijn plicht doen cn je naar mijn meesier toebrengen! Vooruit!" Met een duw van zijn lans zet hij zijn be vel kracht bij en gelaten sloft de zwerver voor hem uit in de richting van het ridder slot En de soldaat die vlak achter zijn gevangene loopt, hoort de man zachtjes mompelen: „Er rust een vloek op de sma ragdeen vloek, die mij naar de onder gang drijft...."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4