Meetstations voor luchtverontreiniging S Een mooie kous 5 ONZE PUZZELRUBRIEK mevrouw i E LIK EO SAWEMA n V Woninginrichting van de toekomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 februari 1968 Nr. 19942 Vooral in de steden „speelt" het pro bleem van de luchtverontreiniging De moderne fabrieken geven heel wat vuil, rook en stank af, zo fraai en efficiënt kan het er van binnen niet uitzien. EINDHOVEN, 7-2. Een onderzoek naar de mogelijkheid van het ont werpen en tot stand brengen van een in hoge mate geautomatiseerd lan delijk net van stations voor de me ting van luchtverontreiniging boven Nederland. Met dit doel is dezer da gen een overeenkomst tot stand ge komen tussen de staat der Nederlan den en Philips, die een gezamenlijk ondernemen van ontwikkelingswerk en wetenschappelijk onderzoek be oogt cp het gebied van milieuhygiëne Voorafgaand informeel overleg heeft tot resultaat gehad dat meet apparatuur tot ontwikkeling is ge bracht die zich leent voor automati sering. Deze electrochemische analy semethode houdt in dat de chemische reactie, veroorzaakt door een lucht verontreinigende stof, in het meet station wordt omgezet in een elek trisch signaal, dat wordt doorgegeven naar een centraal punt: het rijksin stituut voor de volksgezondheid te Bilthoven. Daar wordt het signaal in een computer opgeslagen en ver werkt. Zonder menselijke tussen komst kan de gekozen apparatuur enige maanden achtereen in werking blijven. Op deze wijze wordt infor matie verkregen inzake de aanwe zigheid van verontreinigende stoffen in Nederland. RECHTZAKEN Acht jaar voor afpersing en doodslag ARNHEM, 8-2. Acht jaar gevan genisstraf met aftrek heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, geëist tegen de 29-jarige kelner Th. D. K. uit Doetinchem wegens afper sing en (doodslag. De eis is conform het vonnis van de Arnhemse recht bank. De kelner wordt ervan verdacht op 22 februari van het vorig jaar in het Spijkerkwartier de Turk Avci H. met een pistool te hebben dood geschoten. Tevoren zou hij zich heb ben schuldig gemaakt aan afper sing in een pension aan de Paul Krugerstraat te Arnhem. Advertentie Een bijzonder groot aantal inzen dingen ditmaal op de puzzel van vo rige week vrijdag. Dit was een dui delijke uitschieter, misschien wordt het wel „normaal" in de toekomst. We mogen inzenders(sters) wellicht verzoeken niet alleen op de envelop pe maar ook op de puzzel naam en adres te willen vermelden. Dit voor komt lastigheidjes. Ditmaal waren er ook weer inzendingen zonder naam en adres. Zij kunnen moeilijk voor een prijsje in aanmerking komen. Ook daarop voortaan gelet dus. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: mevr. J. H. ten Haaf-Dalebout, Kraanplein 24, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: de heer C. Bevelander, Noordstraat 7, Kerkwervc. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: l. rots; 4. paard; 8. egel; 12. ora; 13. pad; 14. oom; 16. ere; 17. nto; 19. ego; 21. ems; 23. sago; 25. slede; 27. atap; 29. romeo; 31. lager; 33. ik; 34. belasting; 37. ge; 39. pen; 40. a'te; 41. ais; 43. ore; 44. ver; 45. gal; 46. del; 47. k.r.o.; 49. die; 51. oor; 53. r.o.; 55. ouderloos; 58. e.a.; 59. pinda; 61. egaal; 63. rand 64. tenor; 67. koel; 69. zet; 71. leb; 72 .dar; 73. une; 75. tea; 77. els; 79. tin; 81. sate; 82. snert; 83. raat. Verticaal: 1. roos; 2. or; 3. tango; 4. pa; 5. adel; 6. rood7. do; 9. geste 10. er; 11. lamp; 13. po; 15. me; 18. tombe; 20. geest; 22. maggi; 24. ark; 25. sol; 26. eli; 28. arg; 30. eenvoud; 32. analoog; 33. ivoor; 35. aarde; 36. tegel; 38. eelde; 39. pek; 42. sir; 48. ronde; 50. iirene; 52. osaka; 54. opa; 56. dat; 57. oer; 58. ale; 60. inzet; 62. aorta; 63. reus; 65. elan; 66. ober; 68. lint; 70. tit.; 72. ds; 74. na; 76. es; 78. lt; 80. ia. Dan Het domein voor de Vrouw SMÏIiraNGE De nieuwe puzzel Doden en gewonden in liet verkeer EPE. 8-2. Op de* Oranjeweg te Ernst (gemeente Epe) is een ongeluk ge beurd, waarbij de 21-jarige heer E. de Wilde uit Vaassen om het leven is gekomen. Hij reed met zijn perso nenauto onder een vrachtwagen combinatie die dwars over de weg stond voor het inrijden van een in rit. De heer de Wilde was op slag dood. De 21-jarige mejuffrouw M. Slijkhuis uit Ernst, die bij hem in de auto zat, werd met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. ROTTERDAM, 8-2. De 24-jarige kantoorbediende mej. K. Jablotokoff uit Hoogvliet is in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in de Maasstad. De jonge vrouw zat in een auto die op die Groene Hilledijk tegen een geparkeerd staande vrachtwagen botste. Zij overleed in het Zuiderziekenhuis aan ernstige inwendige letsels. De 26-jarige ver loofde van het slachtoffer, die de auto bestuurde, werd zwaar ge wond. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: l. vluchtige stof; 4. bedeplaats; 8. plaats in Noorwe gen; 11. roofdier; 13. plaats in Zuid Holland; 15. geogr. aanduiding; 16. godsspraak; 18. voorzetsel; 20. spoor staaf; 22. het heilige Roomse Rijk (Lat. afk.); 23. afmeting; 25. mense lijke uiting; 27. nieuw (Lal.); 29. landbouwwerktuig; 30. Frans lid woord; 32. uitroep van verwonde ring; 34. streep van een slag; 36. jongensnaam; 38. vorm van reppen; 40. niet fijn; 42. naaml. vennoot schap (Duitse afk.); 43. lokspijs; 45. vreemde munt; 47. nummer (afk.); 48. optisch instrument; 50. uitheems zoogdier; 53. bekend persbureau; 55. klein eiland; 56. oosterse titel; 58. deel v.c. kippenhok; 60. dubbelklank 61. in plaats van (afk.); 63. Engelse universiteltsplaats; 65. Verhoogd deel; 68. voorzetsel; 70. bijwoord; op die plaats; 72. gelofte; 73. rijschool; 75. pers. voornaamw.; 76. voordien; 79. opgeruimd; 81. deel van de mond 82. gebaar; 83. kloosterzuster. Verticaal: 1. feestdos; 2. meisjes naam; 3. deel v.e. priesterkleed; 4. flinke; 5. open ruimte in de Stad; 6. soort drank; 7. Chinese maat; 8. dubbelklank; 9. slim; 10. klein roofdier; 11. land in Europa; 12. bij woord; 14, aanw. voornaamw.; 17. vreemde munt (afk.); 19. het zelfde (afk.); 21. plan; 23. gezelschapsspel; 24. buigen; 26. rekening; 28. boom; 31. kleurling; 33. Frans (afk.); 35. berg (Spaans); 37. hekwerk; 39. ri vier in Utrecht; 41. land 'in Europa; 44. waterwerk; 46. deel van een bij enkorf; 49. windrichting; 51. een heid van s'troomsterkte (afk.); 52. water in Brabant; 54. meisjesnaam; 57. plaats in Zwitserland; 59. been- verlenging; 62. jonge koe; 64. mu ziektempel; 66. water in Friesland; 67. bloeiwijze; 69. meisjesnaam; 71. zure vloeistof; 73, honingdrank; 74. gewicht (afk.); 77. landbouwwerk tuig; 78. gewicht (afk.); 80. soort on derwijs (afk.). Zó gaat dat in Dordrecht DORDRECHT, 8-2. Omdat jeugdige verkeersovertreders in de leeftijd van 12 tot 16 jaar te vaak door de mazen van het net glippen en hun aantal bovendien zorgwek kend toeneemt, gaat men in Dordrecht speciale processen- verbaal voor jongeren uitde- len. Krijgt een jongen of meis je zo'n ])roces-ïierbaal, dan zal hij of zij een door de officier van justitie vast te stelten aantal verkeerslessen op het hoofdbureau moeten volgen. Wie het met deze schikking niet eens is of haar aan zijn laars lapt, wordt op de nor male manier vervolgd. De po litie van Dordrecht verivacht veel medewerking van de ouders, die liever hun kind goed op de hoogte zullen zien gebracht van het gevaarlijke van hun overtredingdan dat zij voor de boete opdraaien. Flitsen uit het buitenland VIENTIANE. Strijdkrachten van de linkse Pathet Lao hebben een strategisch belangrijke brug over de Se Bang Fay in de lucht laten vlie gen, waardoor Laos praktisch in tweeën is gespitst. De verbindingen van de hoofdstad met het zuiden van het land zijn nu nog slechts via de lucht mogelijk. PARIJS. Een eerste vereiste voor een internationale regeling van de toestand in het midden-oosten is dat elk nadeel voor de Arabieren daar in wordt uitgesloten, zo heeft gene raal de Gaulle woensdag gezegd tij dens een toespraak aan een diner ter ere van het bezoek van het Iraakse staatshoofd, generaal Aref. CHICAGO. Bij een reeks ontplof fingen in een conservenfabriek in Chicago hebben vijf mensen - on der wie een brandweerman - 't le ven verloren en werden er minstens zestig gewond. Een brandweerman en twee fabrieksarbeiders worden nog vermist. De fabriek is totaal vernield. KOPENHAGEN. De Deense pro fessor JÖrgen Koch, die van een be zoek aan Groenland in Kopenhagen is teruggekeerd, heeft verklaard dat de meeste radio-activiteit op de plaats waar op 21 januari een Ame rikaans vliegtuig' met vier water stofbommen is neergestort, is ge concentreerd in het ijs. SEOEL. Diahtbij de gedemilitari seerde zone kwam het tot een vecht partij tussen Amerikaanse troepen en circa 500 studenten die protes teerden tegen 'de geheime bespre kingen tussen Amerika en Noord- Korea over de Pueblo-affaire. PANMOENJON. Do Verenigde Naties hebben in de gemengde wa- penstilstandscommisie te Panmoen- jon bij Noord-Korea geprotesteerd tegen de infiltratie van 31 Noord- Koreanen in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel, op 21 januari. WENEN. In Oostenrijk heeft de Nationale Raad (Tweede Kamer) met algemene stemmen een voorstel (tot wijziging van de grondwet aan vaard waarbij de 'doodstraf en het standrecht word'en afgeschaft. LONDEN. Vigella International Ltd., een van de zeer grote spinne rijen in de Britse textielindustrie, heeft woensdag een bod uitgebracht op de eveneens zeer grote English Sewing Cotton Ltd., fabrikante van natuurlijke en synthetische katioen- produkten. NEW YORK. Een Amerikaanse zendingsvereniging heeft besloten vijftig medewerksters en een onbe kend aantal kinderen uit ZuidViet- nam te evacueren in verband met de „slechter wordende oorlogstoe stand". Zes leden van de organisa ties kwamen vorige week bij de strijd om Ban Me Thoet in het cen trale hoogland om het leven. TOKIO, De Communistische par tijen van de Sowjet-Unie en Japan zijn overeengekomen, dat zij' hun on derlinge hetrelckingen zullen norma liseren zonder zich te mengen in el- kaars aangelegenheden. MEXICO. 28 Amerikanen, 43 Cu banen en een Israëliër zijn per vlieg tuig uit Havanna in Matamovos, bij de grens van Mexico met de V.S., aangekomen. Zij gaan naar de V.S. waar zij verwanten hebben. ROME. Het aantal gevallen van Mengingitis op Sicilië tis tot 154 ge stegen. Tot dusver zijn tien patiën ten overleden. In de provincies Pa lermo en Agrigento, die vorige maand door aardbevingen werden getroffen, zijn respectievelijk 82 en 34 ziektegevallen geregistreerd. BRUSSEL. De nationale voorzitter van de Belgische Christelijke Vólks- Partij (CVP) heeft verklaard, dat Bëlgie wellicht een lange crisisperio de tegemoet gaat. TEL AVIV. Vier Arabieren, die Is raël waren binnengedrongen zijn ge sneuveld en twee gewond bij een schermutseling met een Israëlische patrouille ten noorden van de Dode Zee. aldus heeft een Israëlische mili taire woordvoerder bekendgemaakt. De Arabieren hadden automatische wapens en handgranaten bij zich. ORANGEBURG (Zuid-Carolina). Drie negerstudenten van de Claflin- universiteit te Orangeburg in Zuid- Carolina zijn door schoten gewond. Een 300-tal studenten heeft reeds drie dagen betoogd uit protest tegen het feit dat de directie van 'een ke gelbaan geen negers toelaat. SOEL. Zuid-Korea wil het defen sieverdrag met de Verenigde Staten herzien om bepaalde tekortkomingen daarin op te heffen, zo heeft pre mier Il-Kwon Tsjoeng in het parle ment meegedeeld. ROME. In Rome zijn twee griffiers van een rechtbank aangehouden, verdacht van knoeierij. Zij zouden zich onrechtmatig gelden hebben toe- ge-eigend tot 'een totaal van naar schatting zes miljoen gulden. Meer Nederlands bezoek aan de Ver. Slaten DEN HAAG, 8-2, Ruim 34.000 Nc- derlandse zaleenmensen en toeristen hebben in 1967 de V.S. bezocht, het geen een stijging van 20.5 pet', ten opzichte van 1966 betekent, aldus de Ulnited States Travel Service, het nationaal verkeersbureau van; de Ver. Statten. Het totaal aantal bezoekers aan de V.S., die uit Mexico en Canada niet inbegrepen, steeg helt vorig jaar in vergelijking met 1966 met 322.498, of wel 27,7 pet. tot 1.485.499. Dit is de grootste ooit geregistreerde nu merieke toename van bezoekers aan de V.S. zo besluit het verkeersbu reau zijn mededeling. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 11 FEBRUARI. NED. I. De dames schaatsen van- daag de duizend meter waarvan tussen tien en kwart voor elf een reportage is te rien. In het program ma „Monitor*' worde7i reportages gebracht van het skispringen en van de ijshockey wedstrijd Canada-Ver. Staten. In de pauze vav deze tved- strijd de gebruikelijke ..Monitor"- onderwerpen. Rond de klok van ze venen „Pipo" en „Woord voor Woord" gevolgd door Zingend ge loven", een programma over het oude en nieuwe kerklied. NTS- sport' 'omvat o.m. herhalingen van hoogtepunten van de gebeurtenis sen in Grenoble. Het NCRV-pro- gramma gaat van start met „Kent u mijn vrouw'', waarin het echtpaar Pliien en Bart ditmaal een logeetje heeft. In „Tweekamp" krijgt het team van de technische hogeschool in Twente het op te nemen tegen de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hoofdschotel van de avond is een Frans-DtiUse co-produktiealthans het eerste deel ervan. In vier afle veringen is de bekende roman Ra- detzky Mars van Joseph Roth ver filmd. Tot slot van de avond „Pas foto". Een gesprek in deze rubriek met Dick Elffers, een bekend beel denkunstenaar. NED. II. In het NTS programma na Pipo nieuwe ovonturen van de kleine Sebastiaan. 't Zit de kleine man helemaal niet mee: moeilijkhe den met zijn papa, zijn hond Belle en ruzie met een van de stalknech ten. Bij de start van het AVRO-pro- gramma in de vorm van „Vaders te gen wil en dank" gaat het veel vro lijker toe. Na het journaal twee uur met niemand minder dan Francis Durbridge, Hij schreef voor de BBC een nieuwe serie, clie als titel kreeg „Bat out of heil". De AVRO heeft gemeend alle vijf delen achter el kaar op één avond te moeten uit zenden onder de titel „Een vleer muis uit de hel", een bijzonder in telligent verhaal over een moord die niet werd gepleegd. Tot slot van de avond een nieuwe AVRO-rubriek waarin Jaap van Meekren op ge zette tijden gaat praten met een be kend Nederlander. Het programma heet: Gesprek op zondag". MAANDAG 12 FEBRUARI. NED. I. Stien komt in de baan voor haar beste afstand nl. de 3000 m. Tussen, half een en half twee laat de NTS daarvan een reportage zien terwijl om zes uur de gebruikelijke samenvatting volgt uit Grenoble. De tijd tot acht uur wordt dan gevuld met „Pipo", de reclame, het jour naal, de kerkelijke actualiteitenru briek „Kenmerk" en weer een nieu we serie van de VARA, nl. „Drag net". In deze reeks Amerikaanse politiefilms wordt telkens een waar gebeuren belicht uit de politiedos siers van Los Angelos. Na het jour naal eerst nog een filmoverzicht in kleur uit Grenoble en vervolgens de quiz „Per seconde wijzer", waarin Berend Boudewijn weer enkele deelnemers aan de tand voelt. Met jokers en zo. De rest van de avond valt toe aan de ploeg van „Achter het Nieuws", die zich afvraagt „De NATO, beveiliging of gevaar?" Op het ogenblik staat het Nederlandse lidmaatschap aan de NATO nogal aan enige kritiek bloot. Er zal naar hartelust gediscussieerd worden en tot slot zullen de resultaten bekend gemaakt worden van een opinie-on derzoek over hoe Nederland denkt over de NATO. NED. II. Pipo. de reclame, het journaal en dan „Het Strokje", ecu kort tekenfilmpje naar de cartoons ran Gerard Hoffnung. Tot acht uur verder nog een aflevering iwn het Amerikaanse showprogramma „Hol lywood Palace". Na het journaal van acht uur gunt de KRO verder met de documentarie „Van St. Jan tot Enoluon". I-Iet is een film over Noord-Brabant, waarin aandacht wordt besteed aan de ontivikkeling in deze landstreek in de laatste ja ren. De hoofdfilm is een bekende rolprent uit de veertiger jaren en wel „Het leven van dr. Ehrlich", een biografische film welke diens moei zame onderzoekingswerk laat zien. Het leverde hem de Nobelprijs voor geneeskunde op. ZONDAG 11 FEBRUARI. NED. 1: 10.00 Olympische winter spelen; 11.15 EindeTeleac: 13.20 Automatisering13.50 Mens in de ruimte; 14.30 Russische les; 15.00 Nieuws; 15.01 Monitor; 16.30 Olym pische winterspelen; 18.30 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Zingend geloven; 19.30 Sport; 20.20 Olympische winterspelen (in kleur); 20.35 Journaal; 20.40 Kent u mijn vrouw. 21.05 Tweekamp; 21.35 Radetzky-mars; 22.35 Pas-foto; 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuwe avonturen van Sebastiaan (kleur); 19.30 Vaders tegen wil en dank 20.00 Journaal; 20.05 Een vleermuis uit de hel; 22.00 Gesprek op zondag; 22.25 Journaal. MAANDAG 12 FEBRUARI. NED. 1: 12.30 Olympische winter spelen; 13.30 Einde; 18.00 Olympi sche winterspelen; 18.50 Pipo; 18.56 Ster- 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Kenmerk; 19.31 Dregnet (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Olympische winterspelen (in kleur); 20.35 Per seconde wijzer 21.15 Achter het nieuws; 22.45 Jour naal. NED. II: 18.50 PipoI8.5G Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Het strijkje (kleur); 19.12 Iiolywood Palace; 19.53 W. de Graaf pr.; 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 van Sint Jan tot Evoluon; 21.00 Bioscoopsuccessen van weleer. 22.40 Journaal. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat2Q, Zierikzee, Tel.01110-3211 Kind gedood op zebrapad HAARLEM, 8-2. De zevenjarige Monica van der Reep uit Haarlem die met haar driejarig broertje bij het oversteken van een zebrapad aan de WiJhelminastraat in Haarlem werd aangereden door een personen auto is aan de bij het ongeval opge lopen verwondingen overleden. Heft broertje is met gebroken benen in een ziekenhuis opgenomen. Toen dè kinderen het zebrapad overstaken, stopte een auto die uit een zijstraat kwam. Een andere auto reed echter door en reed de beide kin'deren aan. VOOR DE VROUW Werkelijkheid op expositieschip Een van de ronde kamertjes, die Verner Panton voor het Dralon-meubelschip ontwierp. Stelt u zich eens voor: een grote pluche kamer, helemaal wit, of he lemaal oranje, waarin stapels aan el- kaargemaakte ballen een grillige, maar wonderbaarlijk komfortabelc zitmogclijkheid bieden. OI een rood- vcrlichlc kamer, waar een dichtbe- plante garentuin de indruk wekt, dat de Tuilerieën op hun kop aan liet plafond hangen .Of denkt u eens aan een reeks van rende kamertjes, ach tereenvolgens bi paars, oranje, blauw, rood en groen waar in gor dijnen en vloerkleedjes nu eens gro te voeten zijn afgebeeld dan weer handen, oren, lippen of ogen. Het is inderdaad nauwelijks voor te stellen, hoe (lil alles er in wer- welijkheid- uitziet. Hv, die hei zich zelfs nog vóórdat het gemaakt werd, voor stellen Icon, is Verner Panton, De Deense architekt en ontwerper, die onlangs deze (en nog veel meer) futuristische ideeën uitiverkte aan boord van het Dralon-meubelschip dat tijdens de pas gehouden. Inter nationale Meubelbeurs in Keulen aan de Rijnoever voor anker lag. Geïnspireerd door de vele ver schijningsvormen. van Draion en door de vele kleurmogelijkhedendie deze textielvezel biedt, wist Panton een unieke expositie te scheppen, die op internationaal niveau grote belangstelling wekte. Zo zal bijvoor beeld een permanente tentoonstel ling van industriële vormgeving in Kopenhagen een gedeelte ervan overnemen, terwijl ook thema's van het Dralon-sehip zullen worden ge bruikt b[i het evenement in het Pa- r\jse Lnuvre, waar onder het motto „Mens in de Ruimte" tal van inter nationaal bekende ontwerpers hun creaties zullen lonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3