Gouden J. Blankert neemt afscheid van Zierikzeese drukkerij Rotterdamse raad behandelde de nota zeehavenontwikkeling PRINSELIJK PAAR OPENDE DE ROTTERDAMSE METRO V VV 2IÊRIK2EË, ooorJe vreemdevfvT LAATSTE NIEUWS DAGGEVOELENS Halve eeuw typograaf ZIERIKZEE, 8-2. „Twee dingen nu ik er achter sta; ik kan niet ge loven dat ik al zo oud ben en ik heb het altijd gezellig en naar mijn zin gehad, zij het dat de sfeer, vooral in de twintiger jaren, toch duidelijk anders en intiemer was". Zo typeert de heer J. Blankert, werk en leven nu h(j op het punt staat met pensioen te gaan. De (vieringu)-datum is don derdag 15 februari. Dan heeft hij er 'n halve eeuw opzitten als handzetter bij de N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Gouden zet ter J. Blankert krijgt voor dit in Ne derland langzamerhand uniek wor dende feit, op zijn afscheidsdag een receptie aangeboden in „Mondragcn". Dan zal er ook tijd voor hem zijn „onder ons" te praten over de veie belevenissen, die deze rastypograaf in een arbeidzaam leven ervoer. Blankert - vijftig jaar in dienst dus van hetzelfde bedrijf begon in 1918. Wereldoorlog I was nog niet voorbij 'toen hij als leerling de druk kerij betrad. Als piepjong broekje had hij dat ook al eens gedaan, maar meende toen perspektief te zien in het boekbindersvak en (eventjes) op de toen nog bestaande touwbaan. In 1918 verschijnt een advertentie in de krant en dan is Blankert er als de kippen bij om te solliciteren en zijn werk te starten onder zijn vroegere baas, wijlen de heer J. Cashoek, die later directeur van 'het bedrijf zou worden. „Gaslight" Zijn hoogste chefs waren in die tijd de heren Lakenman en Waale. De sfeer van de film „Gaslight" heeft ge hangen in die oude drukkerij aan de Lange Nobelstraat (thans pand Mid- denstandsbank). Gas was er voor de verlichting en als energiebron voor de persen en de ene (Duitse) zetmachine, die er toen al was, de taaie „Typograph". Van leerling werd Blankert jonggezel en daarna gezel, om in 1935 typograaf-zétter „in alle rechten" te worden, een „letterkundig" volleerd man, die in zoverre profiteerde van het vroeger gebrek aan specialismen, dat hij J,a|lLes imocht doen*'. Advertenties zetten, platzetten, maar ook mooie stukjes maken (smoutjes zoals dat heet in vakjargon). Ook kwam hij aan de machine; eerst aan de „Ty pograph" en later aan de „Linotype", de eerste waarvan in 1946 uit Ame rika kwam. Geen werkloosheid Ook in de sociaal moeilijke tijd heeft Blankert altijd een goed stuk brood kunnen verdienen. „We wa ren 'destijds bij de betere", vertelt hij er zelf van en veel van de ver dorvenheden schrijft hij toe aan het werk van „de bond"; destijds de A.N.T.B., thans de Algemene Ned. Grafische Bond. In de crisisjaren werd een werktijdsverkorting inge voerd, maar tot werkloosheid is het gelukkig nooit gekomen. Talrijke veranderingen heefib de heer Blankert uiteraard geduren de een halve eeuw in het bedrijf zich zien voltrekken. ..Niets herinnert bijna meer aan vroeger; het is alleen grappig dat nog enkele lettersoorten aanwezig zijn, die ik destijds ook al gebruikte". Er schijnt nog wel eens een ro mantische klant te zijn, die zo'n let tertje prefereert, maar dat is na tuurlijk hoge uitzondering. Arbeidsvreugde Blankert heeft het allemaal ach ter de rug straks. Een dankbaar en tevreden man, die veel arbeids vreugde heeft gekend, maar ook droefheid, want helaas is zijn echt genote de laatste jaren sukkelend. Een (pijnlijk) incident was dat hij bij het scheiden van de markt, nog juist zijn rechterduim er bijna af sneed met een loodschaafmachine. Dat heeft hem verschillende weken ongevallenwet opgeleverd, maar „mun duum zit dur nog an" zegt Blankert. Het is een nipt geval ge weest. „Dat zo iets nu toch moest gebeuren, na bijna vijftig jaar. Maar het is goed afgelopen", zegt hij ge resigneerd. Men mag het feitelijk ook gerust zeggen van zijn 50 jaar werken; het is goed afgelopen en dat is gegund aan de man, die „op de zaak" behoorde tot de favorieten; behulpzaam, vriendelijk, attent en ijverig. (Foto; Zierikzeesche Niéuwsbode). Vonnissen in Zuid-Afrika PRETORIA, 9-2. Rechter Joseph Ludorf heeft heden (vrijdag) 19 ne gers schuldig bevonden aan terroris me in zuidwest-Afrika en tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Negen negers zijn tot gevangenis straffen van vijf tot twintig jaar veroordeeld. Drie negers zijn voor waardelijk veroordeeld. De Gaulle maakte tocht met onderzeeër TOULON, 8-2. President De Gaul le heeft donderdagmiddag ter hoog te van Toulon een duik in de Mid dellandse zee gemaakt aan boord van een zusterschip van de onder zeeër Minerve, die eind vorige maand met 52 man in dit gebied ten onder ging. De president maakte met de duikboot Euredice een tocht je onderzee om de laatste eer aan de omgekomenen te bewijzen. Tevoren had De Gaulle een krans op de golven geworpen. Bij zijn on derwaterreisje, het eerste dat de Franse president maakte, was hij vergezeld van de minister van de fensie, Pierre Messmer, en de staf chef van de Franse marine, admi raal Patour. 'De tocht van De Gaul le met de Eurydice was om veilig heidsredenen tot het laatste ogen blik geheim gehouden. De president gebruikte aan boord van de onder zeeër de lundh. SPORTBERICHTEN KORFBAL Serie weds trijilen k.V. „Swift" De Middelburgse KorlbaLvereni- ging „Swift" organiseert evenals vo rige jaren cp donderdag' 23 mei a.s. (Hemelvaartsdag) weer haar bekende seriewedstrijden. Aan dit toernooi wordt telkenjare door een groot aan tal verenigingen uit Nederland en België deelgenomen. Ook de K.V. „All-Ready" uit Zierikzee overweegt momenteel om met enkele twaalf tallen in Middelburg haar krachten te gaan meten. Blijft Voorne/Putten (wel) ongerept? ROTTERDAM, 8-2. Dc Rotterdam- se gemeenteraad behandelde de no ta ever de zeehavenontwikkeling in het Deltagebied, opgesteld door ver tegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Bra bant, Rotterdam en Rijnmond. In deze nota staat dat Voorne-Put- ten ongerept moet blijven, dat wil zeggen dat het gebied niet voor in dustrie- en havenontwikkeling in aanmerking dient te komen. Woord voerders van de Rotterdamse raads fracties stelden op dit punt een reeks vragen aan burgemeester Thomas sen, de beheerder van de Rotter damse havenportefeuille. Men wilde ondermeer weten waarom de Rot terdamse vertegenwoordigers ini het bestuur van het overlegorgaan, on der meer de burgemeester zelf, op dit punit geen kanttekening hadden geplaatst. „Wij meenden dat wij de glans van het stuk geen afbreuk moesten doen door op dat punt met een minderheidsnota te komen", al dus de burgemeester. Het Rotter damse havenbedrijf gaat een studie maken over verdre uitbreidingsmo gelijkheden in de directe omgeving van het huidige havengebied. Het is niet uitgesloten dat een deel van Noord-Voome, dat aansluit op Euro poort, als de meest wenselijke uit breiding in aanmerking komt, zo liet de burgemeester weten. Als de stu die gereed is dan zall het resultaat aan het zeehavenoverlegorgaan wor den voorgelegd. Kassenbouw Het was een typische 'beleidsbeslis sing om te schrijven dat het eiland Voorne-Futten ongerept zou blijven. „Zo gauw je je bezint, zie je dat het te zwart-wit is geformuleerd". Er zijn mensen, aldus burgemeester Thomassen in Rotterdam en ook el ders, die twijfel hebben over de plan- ROTTERDAM, 9-2. Prinses Bea trix en prins Claus hebben vanmor gen tijdens een feestelijke bijeen komst in het concertgebouw De Doe len in Rotterdam de eerste Neder landse Metrolijn officieel geopend. Zij deden dit door via een knop een kort beeld- en lichtspel in beweging te brengen. De achttienhonderd gas ten uit binnen- en buitenland zagen diaprojecties van de zeven Metrosta tions en lichtreeksen op een paneel voorstellende het zes kilometer lan ge Metrotraject. Telkens als een lichtstrook een nieuw station bereik te, verscheen op het filmdoek de af beelding van dat station. De opening van de Rotterdamse Metro werd bijgewoond door staats- (Ingezonden) 8D secretaris Keyzer (verkeer), de com missaris der koningin in Zuid-Hol land, de 'burgemeesters van Amster dam, Den Haag en Utrecht, Rijn- mondvoorzitter mr. Marijnen, drs. G. M. Nederhorst, waarnemend voorzit ter van de Tweede Kamer, en ook door Metro-autoriteiten uit New York, Tokio, Montreal, Milaan, Bar celona, Londen, Parijs, Berlijn, Oslo. Stockholm, Wenen, München en Hamburg. Nederland heeft nu zijn „mol- spoor", aldus staatssecretaris Keyzer (verkeer), die vanmorgen in Rotter dam de regering vertegenwoordigde. Dit „molspoor" - in sommige landen een naam voor een ondergrondse spoorweg - zal Rotterdam uitzicht geven op een aanmerkelijke verbe tering van 'het steeds belangrijker wordende openbaar vervoer, en ook meer kansen scheppen voor het par ticuliere vervoer, dat in een stads centrum niet kan worden gemist. Beide vervoerssoorten moeten aan vullend op elkaar werken. De staatssecretaris verwachtte dat in het jaar 2068 - als de Rotterdam se Metro honderd jaar zal bestaan - directeuren van een aantal samen werkende Nederlandse Metrobedrij- ven bij het feest aanwezig zullen zijn. Op de openingsceremonie volgden de vertoning van de nieuwste Me trofilm en een kort concert door de Marinierskapel o.l.v. majoor J. P. Laro en het mannenkoor van de Rot terdamse Electrische Tram. Burge meester Thomassen van Rotterdam bood prinses en prins grammofoon platen aan van de Metromars - ge schreven door majoor Laro - die even tevoren door de marinierskapel ten gehore was gebracht. Soekarno-aanhangers moeten uit parlement DJAKARTA, 9-2. Waarnemend president Soeharto heeft vrijdag be kendgemaakt dat het Indonesische parlement gereorganiseerd zal wor den, met als doel verwijdering van dc aanhangers van ex-president Soe- karno en verhoging van de doelma tigheid van het lichaam. Russische bommenwerpers in Noord-Vietnam? SAIGON, 9-2. Noord-Vietnam zou verscheidene lichte Russische bommenwerpers gekregen hebben en enkele zouden al in dienst gesteld zijn. Dit is vrijdag van bevoegde Amerikaanse zijde in Saigon verno men. Men had de toestellen met be hulp van luchtfoto's ontdekt. Deze bommenwerpers kunnen de verdedi ging van het front op de zeventien de breedtegraad van Khe Sanh tot Hoe-e moeilijker maken. Neefjes bekenden (30) inbraken DEN HAAG, S-2. De 19-jarige W. R. uit Den Haag en zijn 17-jarige neef, eveneens uit de residentie, heb ben bij de politie tenminste dertig inbraken b-kend. Zij werden ge pleegd. nadat de neven niet terug keerden naar de jeugdtehuizen in Rotterdam en Amersfoort, waarin zij waren geplaatst en die zij half de cember met proefverlof hadden ver laten. Het duo wordt vandaag voor de officier van justitie voorgeleid. ASSEN, 8-2. De jeugdwerkloos heid in Drenthe is sinds oktober van het vorige jaar meer dan verdub beld. De geregistreerde arbeidsre serve van jongeren in de leeftijd van 14 tot en met 24 jaar bedraagt thans 2.152. Dit is 27 procent van het to tale aantal werklozen in Drenthe. nen tot Ruilverkaveling en kassen bouw op Voorne-Putten. Mocht men in de toekomst terreinen met kassen bouw nodig hebben voor bijvoorbeeld stedenbouw, dan wordt de grond pe perduur. Moet men nu in het streek plan een kassen gebied: projecteren dat een knellende band kan vormen voor toekomstige ontwikkelingen? Kassenbouw is ook een soort indu strie en kent eveneens rookontwik keling. Er werdt in. onze kring ge nuanceerd over gedacht, aldus bur gemeester Thomassen. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat men in de toekomst niet moet overgaan tot een grootscheepse ontwikkeling van Hel- levoetsluis, maar dat men woonge legenheid voor de -groeiende beroeps bevolking zuidelijker, namelijk op Goeree-Overflakkee dient te gaan zoeken. Het beleg van Khe Sanh SAIGON, 9-2. In de Zui'dvietna- mese hoofdstad is bekendgemaakt dat ongeveer 650 Noordivietnamese granaten op de Amerikaanse basis Khe Sanh zijn terechtgekomen. Een deel van het bombardement was ge richt op een 3 km ten' noorden van de basis gelegen positie, die de Noordvietnamezen 's nachts aanvie len. Bij deze aanval sneuvelden 21 Amerikaanse mariniers, werden er 27 gevangen genomen en dri'e ver mist. Aan Noordvietnamese zijde sneuvelden 124 man. Flitsen uit het buitenland m President Johnson heeft in een persoonlijk schrijven aan president Tsjceng-Hie Park de belofte her haald dat de Verenigde Staten Zuid- Kcrea zullen helpen verdedigen, zo heeft een regeringswoordvoerder in Seoel verklaard. De 10.000 stakende vuilnismannen van New York hebben hun staking van een week thans opgeheven. Bij een nieuwe schietpartij in de buurt van de rivier de Jcrdaan tus sen Arabieren en een Israëlische pa trouille zijn vrijdagochtend vijf Ara bieren gedood. Op de V.N.-conferentie voor han del en ontwikkeling te New Delhi hebben vandaag verscheidene ont wikkelingslanden de rijke landen verzocht hun hulp zonodig uit te breiden door te bezuinigen op uit gaven voor bewapening en ruimte vaart. Oud-gcuverneur George Walla ce van Alabama, een vurig voor stander van rassenscheiding, heeft zich donderdag als kandidaat voor het presidentschap gemeld. b In 'het Zarzuela-paleis in Madrid is donderdag prins Philips van Bour bon, zoon van prins Juan Carlos en prinses Sophie van Griekenland, ge doopt iin aanwezigheid van het Spaanse staatshoofd, gen. Franco. b President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft het parle ment gevraagd om blanco volmacht voor een jaar. Hij wil alle reservis ten oproepen en de militairen die de dienstplichtige leeftijd hebben overschreden in dienst houden. b Van officiële zijde wordt in Was hington meegedeeld, dat nu ook Russiche duikboten onder water ballistische raketten kunnen lance ren. Zij hebben een reikwijdte van 380 zeemijlen. a Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N. heeft op de conferentie vcor handel en ontwikkeling in New Delhi opgeroepen tot reorganisatie van de wereldhandel op rationeler basis, zowel in het belang van de ontwikkelde als van de ontwikke lingslanden. Tcini Gustafsson, een 29-jaióge gymnastiekleraar uit Zweden, heeft vrijdagmorgen in Autrans dë gouden medaille gewonnen in het onderdeel tien kilometer cross country. Nog teveel foto's komen na de vakantie in de traditionele schoenendoos terecht terwijl toch beter een klein vakantie- album - mooier nog een logboek zou kunnen worden sa men gesteld. In zo'n logboek worden alle vakantie-foto's ge plakt. De „ware" fotograaf maakt tevoren al e ensoort plan. Maak de foto's niet te hooi en tc .oro.v maar met een zeker overleg. Tip: e enfotoserie van een geslaagde trip, die ten minste uit vijf foto's bestaat, geeft een veel aardiger herin nering aan de vakantie dan een willekeurig stel shots dat van een terrasje hier en een leuk plekje daar genomen is. AGENDA Vrijdag 9 februari Zierikzee Concertzaal, 8 uur, openbare film voorstelling ZVU. (La guerre est fini) Mondragon, 7.30 uur. vergadering Vissersvereniging. Hotel van Oppen, 7.45 uur, ontspan ningsavond Zierikzeese Watersport vereniging. Huis van Nassau. 8 uur, A.N.B., id. 8 uur: Vogelvreugd. Ouwerkerk Café Vijverberg, 7.30 uur. vergade ring Oranjevereniging Prinses Bea trix. Maandag 12 februari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 7.3Ö uur, ontspanningsavond voor de be jaarden, (UW). Bruinisse Hotel Storm, 7.30 uur. vergadering afdeling Bruinisse van de ZLM. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 7.30 uur, afdeling Ned. Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 13 februari Zierikzee Huis van Nassau, 2 uur. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Hotel De Drie Schapen. 7.30 uur, afd. Di-eischor van de ZLM. Woensdag 14 februari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B,-bijeenkomst voor de bejaarden. Idem 7.30 uur, Chr. Plattelandsvrou wen Bond. Donderdag 15 februari Zierikzee Technische School, (bestuurskamer), 7.30 uur. vergadering Vereniging Ambachtsschool. Kerkgebouw van de Ger. Gem., St. Domusstraat, 7.30 uur, Tijdrede S.G. P. (Ds. J. P. Verkade, Oude Tonge). Ned. Hex*v. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Advertentie MAD PRODUCTION INTERNATIONAL Van Adrichemweg 213 Rotterdam-8 Als afsluiting van de eerste reeks programma's presenteren \Vij (vol trots) a.s. zaterdag in „De Gi'aanbeurs" te Zieiikzee: THE MISTERY'S THE MISTERY'S THE MISTERY'S Haast u, voor 't te laat is, naar dit myslei-ieuze dans- en kijk spel, want we blijven hierna een poosje weg! Klokslag 8.00 uur begint het! Geen verhoogde toegangsprijs (dus 3 guldentjes) Dagdromen is geen beste eigen schap, maar daggevoelens mag men er op na houden. Ze komen trou wens of men wil of niet, want on danks het nieuwe boek „The naked ape", heeft men nooit iets verklaard, over de menselijke gevoelontwik keling. Zou die soms ook van het apenniveau geëvolueerd zijn tot het menselijke? Vergeet het voorlopig maar even. We hebben gevoelens en hier gaat het dan even om dagge voelens, met een accent op dag dus. Men moet van graniet zijn (en die mensen zijn er) om. niet iets te proe ven van de nostalgie van de (late) zondagavond. Er ligt weer een brok werkweek voor de boeg en het is sneller maandagmorgen dan men denkt. O zo'n kille grijze, onge-emo- tioneerde maandagochtend, met zwijgende schimmen langs de straat en de eerste snorkkoppen in de och tendbladen; het is een hard begin, want het is geen reële relativerende „troost" te xueten dat miljoenen vechten, lijden, hongeren, stervenZe zijn ongrijpbaar voor de geest en ieder mens steekt in zijn eigen cocon. Dat is het daggevoel van de maan dag, de dinsdag heeft alweer de open klaarte en zuiverheid van het nieuwe schema, waar wat kleur en reliëf in komt. Balansgevoeletts zijn de dagervaringen van woensdag. De iveek hangt in evenwicht, ook al kunnen we zelf uit het lood hangen. De snelheid van de tijd dringt sterk tol ons door, maar een restje begrip voor het relatieve blijft er ook op die dag wel. Donderdag is de dag van de laaiende werkdrift, van ver beelding ook dat alles nog kan en gaat zoals vroeger, vlug, enthousi ast en zonder ergens iets van heim wee. De vrijdag is een heel mooie dag, met gevoelens van romantiek, om da t het moment nadert het di vidend van de andere dagen te in casseren in een. handvol vrije ogen blikken. Stukjesschrijvers zijn op de zaterdagen ook wel (vaak) zuur, maar het is tch anders en wat ver- stilder. Zondag tenslotte de dag van inkeer, van goede uren, van bezin ning, van stilstaan by de dingen, dichtbij en veraf. Het is eigenlijk mei die zeven, dagen oniworstelbaar mooi rond. Zelden staat men daar bjj stil, maar een „achtste dag", wat zou dat voor een dag moeten zijn. Een onmogelijke verloren dag. Goed dat hij er niet. bij is. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2