DE ZIERIKZEESCHE COURANT SNELLER AANPASSING VAN SOCIALE UITKERINGEN Noordvietnamese aanval R.AJ.-tentoonstelling van tweewielers Vuurgevecht tussen Israël en Jordanië Werkloosheid, lonen en prijzen in de wereld Johnson vraagt extra-hulp voor Z.-Korea Verenigde Staten moeten illusies opgeven Nederland iets vooraan bij hulp aan de onderontwikkelde landen Vluchtelingen uit Oost-Duitsland GOUD GARANT TAPIJT Tuinman Zoon Ver. Staten hebben een half miljoen militairen in Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19942 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Contributieverhoging V. V. V.-Brouwershaven Voorstel van minister Roolvink: DEN HAAG. 8-2. De minister van sociale zaken en volksgezondheid. Roolvink. heeft voorgesteld een aan tal sociale verzekeringswetten zoda nig te wijzigen dat de aanpassing van uitkeringen aan de loonindex zal geschieden zodra deze index een af wijking van drie procent vertoont van het indexcijfer waarop de laat ste herziening is gebaseerd. SAIGON, 9-2. Noordvietnamese militairen 'hebben donderdag een aanval gedaan op stellingen 3 km. ten noorden van de Amerikaanse basis Khe Sanh. Naar een militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, hebben de Amerikaanse mariniers ten koste van 21 doden en 27 gewon den de aanval, die acht uur heeft geduurd, afgeslagen. Aan Noord vietnamese kamt waren 124 man ge sneuveld. Aan de aanval is een be schieting met 60 mm. mortieren voorafgegaan. Een Amerikaanse patrouille is bij de basis Dong Ha, even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, door Noordvietnamezen aangevallen. Een Amerikaan werd gedood en 35 ge wond. - Op deze wijze zal aanpassing van de uitkeringen krachtens de AOW, de AWW, de kinderbijslagwet voor loontrekkenden, de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen en de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering niet meer behoeven te wach ten totdat een periode van zes maan den is verstreken gedurende welke het Indexcijfer een afwijking van ge middeld tenminste drie procent heeft vertoond van het indexcijfer waarop de laatste herziening is gebaseerd. De minister handelt hiermee in overeenstemming met een advies van de sociaal-economisch raad. Hij is echter niet bereid een ander advies, volgens welke de mogelijkheid van indexing-vooraf dient te vervallen, op te volgen, al meent hij dat deze mogelijkheid door de invoering van een vrije loonpolitiek aanzienlijk is beperkt. Thans kunnen b(j algemene maat regel van bestuur de pensioenbedra gen met ingang van de eerste dag van een kalenderjaar worden ver hoogd indien daartoe naar het oor deel van de Kroon in verband met de loonpolitieke toestand bijzondere aanleiding bestaat. Minister Roolvink acht het bijzon der moeilijk voor de regering, om in het kader van een vrije loonpolitiek van tevoren al aan te geven welke loonontwikkeling zij verwacht. Niet temin meent hij rekening te moeten houden met de mogelijkheid dat zich in de toekomst zodanige omstandig heden zullen kunnen voordoen „waarin het uit sociaal-politiek oog punt wenselijk zal kunnen zijn ook een relatief gering of een relatief kortdurend achterblijven van de uit keringen bij de loonontwikkeling te kunnen voorkomen". C2. AMSTERDAM. 8-2. Op dc 56c RAI-tentoonsteliing van tweewielers, die van maandag 26 februari tot en met maandag 4 maart a.s. in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam zal worden gehouden, zullen meer dan honderd exposanten uit 15 lan den hun grote aantallen fietsen, bromfietsen, motorrijwielen en scoo ters, alsmede onderdelen en toebe horen daarvoor, exposeren op een bruto standoppervlak van ca. 18.000 vierkante meter. JERUZALEM, 8-2. Israëlische en Jordaanse artillerie en tanks hebben donderdag elkaar zes uur lang b(j dc Damia-brug over de Jordaan bescho ten, heeft een Israëlische legcr- woordvoerder meegedeeld. De Jordaniërs openden het vuur met machinegeweren en later met artillerie, waarop de Israëliërs be gonnen terug te schieten. Daarop werden Jordaanse tanks ingezet en voegden Israëlische artillerie en tanks met kanonnen zich in de strijd. Het incident eindigde even abrupt als het was begonnen. Wat noordelijker werden drie bur gers gedood en twee gewond toen hun landbouwtrekker bij de kibboetz „HET DORP" kreeg dorpsraad ARNHEM, 8-2. Donderdagavond heeft de voorzitter van het bestuur van de stichting Het Dorp, prof. ir. L. H. de Langen, de dorpsraad offi cieel geïnstalleerd. Deze dorpsraad is te beschouwen als een belangrijke ontwikkeling van de dorpsgemeen schap, in democratische zin, na me dezeggenschap in de eigen leefwij ze en die van de gemeenschap waar in men leeft. Na een kandidaatstel ling werd de dorpsraad via een ge heime schriftelijke stemming door en uit de dorpbewoners gekozen. Voor het jaar 1968 bestaat de raad uit twaalf personen. Amsterdamse politie neemt pornografische boekjes in beslag AMSTERDAM, 8-2. Rechercheurs van de Amsterdamse zedenpolitie hebben gisteravond met assistentie van de rijkspolitie te water op een aan de Gelderse kade afgemeerd scheepje enkele duizenden porno grafische boekjes met een verkoop waarde van circa f 30.000 in beslag genomen. De voorraad werd over geladen in een rijkspolitieboot en later per vrachtauto naar het hoofd bureau overgebracht. Asdoth Yakow ten zuiden van het Meer van Galilea op een mijn liep. De mijn is waarschijnlijk gelegd door terroristen die in de nacht over de nog geen kilometer verder gelegen grens met Jordanië waren gekomen. De staking van vuilnis- lieden in New York NEW YORK. 8-2. Burgemeester Lindsay van New York heeft don derdag op het gebied van de volks gezondheid de noodtoestand afge kondigd met het oog op de reeds één week durende staking van de reini gingsdienst. Hij verklaarde dat het opgehoopte vuil langs en op de stra ten een grote bedreiging voor de ge zondheid en de veiligheid oplevert. Duizenden bezoekers zullen zich kunnen vergapen aan de allernieuw- ste modellen met talloze nieuwe snufjes. Er is een speciale proef baan en verkeers-testcircuit voor vouw en minifietsen, die naar men ver wacht grote aandacht zal trekken. Speciaal voor de tieners en twens on der de bezoekers wordt achterin de Europahal een „hippe hoek" Inge richt, waar kleding- en andere boe tieks zijn opgesteld, een stand met affiches, een discobar etc. Drie kinderen gedood bij exploderen granaat WARSCHAU, 8-2. Drie kinderen zijn in een dorp bij de Poolse stad Glogow om het leven gekomen door het exploderen van een granaat uit de Tweede Wereldoorlog. De gra naat lag onder een berg oudroest die de kinderen op een kar wilden laden. Twee personen - waaronder een Amsterdamse purser - zijn woensdag om het leven gekomen toen een Boeing 707 van de Canadian Airways bij de landing in Vancouver een kantoorgebouwtje ramde. De piloot nam het risico omdat hij wilde voorkomen dat zijn machine waarvan de remmen weigerden het druk bevolkte platform op zou schieten. GENEVE, 8-2. In het afgelopen jaar is de situatie voor de werkne mers over de gehele wereld geken merkt door een toeneming van de werkloosheid, een vertraging van de stijging der nominale lonen en een •stijging van de consumentenprijzen, zo blijkt uit dc statistieken van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) in Genève. Met uitzondering van Italië is de werkloosheid in vrijwel alle geïndu strialiseerde landen vorig jaar groter geworden en in veel gevallen op een peil gekomen dat in jaren niet te zien is geweest. Een krachtige toe neming van. de werkloosheid deed zich voor in Wes't-Duitsland, Dene marken, Finland, Luxemburg en Nieuw-Zeeland: In al die landen is het aantal werklozen ruim verdub beld. In België. Frankrijk, Grieken land, Noorwegen, Nederland en Zwe den is de werkloosheid vorig jaar ruim dertig procent groter geworden. Zoals in voorafgaande jaren heeft de stijging van de nominale lonen in de verschillende landen een sterk uiteenlopend karakter gehad: zij va rieerde in 1967 van twee procent op Ceylon tot 24 procent in Zuid-Ko- rea. Over het geheel bezien is de stij ging echter kleiner geworden. In alle landen is de stijging van de consumentenprijzen vorig jaar doorgegaan, maar in veel gevallen in -een langzamer tempo dan in vooraf gaande jaren. In zestien landen zijn de consumentenprijzen in vergelij king met die van 1966 gedaald. In twintig procent van de landen is de stijging groter geworden, in het bij zonder in de geïndustrialiseerde lan den, ais gevolg van verhoging van vervoerstarieven, huren en diensten tarieven. WASHINGTON, 8-2. President Johnson heeft donderdag het congres verzocht, met spoed een extra-bedrag van 100 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor militaire hulp aan Zuid-Korea, „dat weer uit het noor den wordt bedreigd". Robert Kennedy: CHICAGO, 8-2. Vcor dc Verenig de Staten is de tijd gekomen de illu sies over Vietnam en het denkbeeld dat de oorlog een nationaal belang i's, op te geven. Dit heeft de Nevv- yorkse democratische senator Robert Kennedy donderdag in Chicago ver klaard in een toespraak voor een groep schrijvers en uitgevers. Demonstratie tegen Nederland in Suriname PARAMARIBO, 8-2. Een onlangs in Suriname opgericht comité heeft plannen bekendgemaakt om in ver band met het grensgeschil met Guyana een betoging te organiseren op de dag wanneer de Nederlandse vice-premier Bakker in Suriname arriveert. Het comité wil de heer Bakker een petitie aanbieden. De conferentie in New Delhi SCHIPHOL, 8-2. „Het hele Ne derlandse standpunt heeft op de con ferentie-deelnemers een goede in druk gemaakt. Wij lopen op elk ge bied enigszins vooraan, wc zijn de trekkers van de ontwikkelde landen aangezien we de onderontwikkelde landen zoveel mogelijk tegemoet wil len komen". Dit heeft de minister van economi sche zaken. mr. L. de Block, op Schiphol verklaard bij zijn aan komst uit New Delhi. In India heeft de bewindsman de eerste weck bij gewoond van de Unctad, de van 1 februari tot 25 maart durende twee de conferentie van de V.N.-organisa tie voor handel en ontwikkeling. Minister De Block zei voorts te hopen, dat men tijdens de conferen tie tot resultaten zal komen, hoewel hij het bijzonder moeilijk achtte compromissen te bereiken op ccn vergadering van ruim 130 landen. „De Unctad kan overigens slechts aanbevelingen doen, die dan in be slissingen moeten worden vertaald door het Gatt (algemene overeen komst voor tarieven on handel). Over de verklaring van president Johnson dat de golf van Vietcong- aanvailen militair gezien was mislukt zei de senator: „We moeten voor al les van de illusie zien af te komen, dat de gebeurtenissen van de laatste twee weken een soort Amerikaanse overwinning betekenen, want dat is niet het geval. De aanvallen hebben, ondanks al onze berichten over vor deringen, aangetoond dat een half miljoen Amerikaanse soldaten, m'et 700.000 Vietnamese bondgenoten, met volledige heerschappij over de lucht en de zeer rijke hulpbronnen en de modernste wapens, niet in staat zijn om ook maar een enkele stad te vrijwaren voor de aanvallen van een tegenstander met een totale sterkte van ongeveer 250.000 man". Andere illusies waren volgens Kennedy het geloof dat het nastre ven van een militaire overwinning in het belang van de Verenigde Sta ten is en dat de oorlog de verdere ontwikkeling in Azië zou bepalen. „Als we op de huidige voet door gaan, belooft dat slechts dat het con flict op het vasteland van Azië zich nog jaren en tientallen jaren zal voortslepen, terwijl het ons alleen maar naar een nationale tragedie kan leiden". BONN, 8-2. Het Westduitse mi nisterie voor vluchtelingenzaken heeft bekend gemaakt dat van de grote groep Oostduitsers die sinds 13 augustus '61 gepoogd hebben naar west-Duitsland, west-Berlijn inbe grepen, te vluchten, 151 deze poging met de dood hebben moeten beko pen. Deze hulp zou moeten worden ge bruikt voor het aanschaffen van vliegtuigen, luchtdoelgeschut, radar installaties voor de marine, patrouil levaartuigen, munitie en ander mili tair materieel. De president deed dit verzoek in een boodschap aan het congres, waarin hij de regerinigsplannen voor de hulpverlening aan het buitenland in het belastingjaar 1968-1969 ont vouwde. Hij vroeg voor de uitvoering van deze plannen 2,5 miljard dollar voor economische bijstand en 420 miljoen dollar voor militaire steun. Nog nooit heeft de regering zo weinig geld voor hulp aan het bui tenland gevraagd sinds in 1948 een begin werd gemaakt met deze steun verlening. Vorig jaar wees het con gres 2.295 miljoen dollar toe, terwijl de regering 3.226 miljoen dollar had gevraagd. Studentencongres in Berlijn verboden WEST-BERLIJN, 8-2. De over heid van west-Berlijn heeft een op 17, 18 en 19 februari te houden con gres van het verbond van socialis tische studenten verboden. Het was belegd om te protesteren tegen de oorlog in Vietnam. Er zouden 10.000 studénten aan deelnemen uit Duits land, oost- en west-Europa en zelfs uit Cuba. Wij introduceren een nieuwe collectie Goud Garant naadloos tapijt betekent: Uitstekende kwaliteit (3 jaar volledige garantie) Prachtige kleuren en dessins en tóch lage prijzen! Laat u zich eens vrijblijvend inlichten omtrent prijs, kwali teit en dessins door Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's •SOOOCC00005C05000K0500SO Hij, die niet in staat is een fout te maken, is tot niets in staat. 5CCCCGC0500COGCCC050CCCOOC Advertentie VEEL LUGUBERS in „De Graanbeurs"! Zie elders in dit blad onder de agenda. n.m. 13.31 n.m: 14.24 n.m. ï.m. 13.19 n.m. 14.07 n.m. Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en geen neerslag van betekenis; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 10 febr. Zon op 8.06, onder 17.43. Maan op 12.51, onder 6.22. 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.45. Maan op 13.56, onder 7.12. 12 febr. Zon op 8.03, onder 17.47. Maan op 15.13, onder 7.48. Volle maan: 14 febr. te 7.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 febr. 12.21 n.m. 11 febr. 0.56 v.m. 12 febr. 1.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 10 febr. 12.13 n.m. 11 febr. 0.51 v.m. 12 febr. 1.48 v.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat al geruime tijd onder invloed van een lagedrukgebied nabij de Britse eilanden. Randstoringen van deze depressie trekken van het zee gebied ten zuiden van Ierland naar het Kanaal en oost-Engeland en ver oorzaken ook in ons land af en toe veel bewolking en tijdelijk wat re gen. Ook vrijdag bereikte een bij een vandstoring behorend regengebied in de nanacht het zuidwesten van het land. Het komende etmaal neemt het lagedrukgebied bij de Britse eilanden iets in betekenis af. maar onder in vloed van randstoringen blijft de kans op regen bestaan. Van veel be tekenis zal deze regen echter niet zijn. In het temperatuursverloop komt daarbij weinig verandering. Aardschokken troffen Zuidafrikaanse goudmijn JOHANNESBURG, 8-2. Aard- schokken hebben donderdag in de goudmijn van Buffelsfontein in Zuid-Afirika instortingen veroor zaakt, waarbij een dode en veertig gewonden vielen. Zeven mijnwer kers werden ingesloten. Volgens een woordvoerder van de betrok ken maatschappij is de mijn ernstig beschadigd. SAIGON, 8-2. De Ver. Staten hebben precies een half miljoen mi litairen in Zuid-Vietnam of écn Ame rikaan op elke 30 Zuidvietnamezen. Een militaire woordvoerder in Sai gon deelde donderdag mee dat de 500.000ste Amerikaanse soldaat za terdag in Zuid-Vietnam aankwam toen het Vietcong offensief in volle gang was. Dc Amerikaanse sterkte is zeker tweemaal zo groot als die van de Vietcong-troepen, die op 223.000 tot 248.000 man worden ge schat. Bovendien hebben de Ver. Sta ten nog hun zevende vloot in do Vietnamese wateren met ongeveer 35.000 man. Noordvietnamese troepen hebben hot kamp Lang Vei ton zuidwesten van de bedreigde vesting Khe Sanh in het noordwesten, sedert woens dagavond vast in handen. Van de be zetting van 24 Amerikaanse ..groene baretten" en ongeveer 400 man van militie van bergstammen slaagden tot nog toe 13 Amerikanen en 59 le den van de militie en vier anderen erin Khe Sanh te bereiken. De ove rigen worden vermist. Nu de verde digers de post hebben moeten opge ven kunnen de Noordvietnamezen vrij van een infiltratieroute gebruik maken die dn verbinding staat met het vliegveld Tsjepone in Laos dat in hun handen is. De Amerikanen beschouwen het verlies van Lang Vei als ernstig maar niet rampzalig voor de verdediging van Khe Sanh. Over de toestand in de oude keizerstad Hoe-e zijn de berichten onduidelijk. Volgens een Amerikaanse woord voerder houdt de Vietcong nog stand op twee punten in de ommuurde ci tadel. In het stadsdeel op de zuidelij ke oever van de geparfumeerde ri vier zijn de meeste delen in handen van de Amerikanen. Een Zuidvietna- mese woordvoerder zei echter dat Noordvietnamezen in de citadel nog goed verschanst zitten en dat zij ver sterkingen van twee bataljons heb ben gekregen. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon werd de sterkte van de guer rillatroepen donderdag nog op 700 tot 1000 man geschat. Zuidvietnamese troepen begonnen vandaag drie grote zuiveringsacties. Een andere plaats waar nog gevoch ten wordt is Da'lat, waar de Vietcong nog tegenstand biedt op het kerkhof. Elders scheen het woensdag rustig. Een Zuidvietnamese regerings woordvoerder zei dat het aantal vluchte lingen onder de burgerbevol king over het gehele land 300.000 bedraagt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1