vlees eten is verantwoord eten 100 GULDEN DE MAN VAN KHE SANH BLIK DOOR HET WERELD VENSTER BEELDBUIS? Voor 45 jaar... Auto tegen boom: twee doden Generaal Soeharto komt (nog) niet IVOROL: de béste tandpasta De grootmeester der tonen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 februari 1968 Nr. 19941 De grote reeks Vietcongaanvallen op Zuidvietnamese steden en als vervolg het begin van de slag om de Amerikaanse basis Khe Sanh verraden de hand van Vo Nguyen Ciap, de Tijger van Dien Bien Phoe. Vijfenvijftig jaar is de Noordvietna- mese opperbevelhebber en minister van defensie en hij heeft 41 jaar er varing in allerhand verzet. Als jongetje'van veertien behoor de hij tot een partij die het vertrek der Fransen uit Indo-China eiste en hij leidde als student betogingen. Zo kreeg hij al spoedig de politie achter zich aan, die in 1939 zijn vrouw ar resteerde. Zij keerde nooit uit de cel terug. Hij vluchtte naar China waar toen juist Mao Tse Toeng zijn strijd macht vormde in eenzame bergstre ken. Nog tijdens de tweede wereld oorlog keerde hij terug met de op dracht een guerillalegertje te vor men, dat juist op tijd enige omvang kreeg: na de Japanse capitulatie, maar voor de Fransen teruggekeerd waren in Hanoi kon de Vietminh daar een regering uitroepen van de Volksrepubliek Vietnam. Giap werkte als minister van bin nenlandse zaken eerst enigszins sa men met de teruggekeerde Fransen. Met hen onderhandelend zette hij zijn voornaamste tegenstanders in de cel en trainde hij zijn snel groei end leger. Hoge pr(ju In december 1946 begon hij zijn aanval op de Fransen, een acht jaar durende jungle-oorlog die eindigde met de slag om Dien Bien Phoe. Dat was geen in alle opzichten glad ver lopende strijd. In 1951 leed de Viet minh geweldige verliezen tijdens zijn eerste grote, georganiseerde of fensief - zo ongeveer als dit keer enorme aantallen Vietcongs sneu velden. Een feit dat Giap voor lief heeft genomen. Het was de prijs die hij niet alleen betaalde voor grotere ervaring in de verdere strijd, maar waartegenover ook een grote poli tieke winst kwam te staan. Ook in dat opzicht lijkt het of Giap zijn verliescijfers van nu voor lief neemt omdat hij de Amerikanen politiek een geweldige klap heeft kunnen toebrengen. Giap beseft dat zijn strijd toen net als die nu niet alleen een militair gevecht is, maar in de eerste plaats een politieke. Zijn verliezen zijn hem ivaard te bewij- zen dat toen de Fransen en nu de Amerikanen niet in staat zijn vei ligheid te garanderen in hun gebie den. Zijn strijdmethode staat beschre ven in zijn boekje Volksoorlog, volksleger - net als de opvattingen van Mao op dit gebied ijverig ge raadpleegd door revolutionairen overal ter wereld. Mao en Giap ont lenen beide een groot deel van hun theorieën uit de historie, beiden zelfs wel aan dezelfde Soen Tzoe die een paar eeuwen voor het begin van de jaartelling in China leefde en op- standigen de raad gaf voordeel te slaan uit hun geringe aantal door de tegenstander te dwingen over een zo groot mogelijk gebied ver spreid te werken. De totale nume rieke overmacht van de tegenstan der kan dan geneutraliseerd worden door met volle kracht telkens een buitenpost aan te vallen. Taktiek Bijna twee en een halve eeuw praktijk van deze leerstelling werd bekroond door de slag by Dien Bien Phoe, waar de Fransen op een voor post vrijwel de totale Vietminh- kracht kregen te doorstaan op een ongunstig punt: ver van de grote steden, geïsoleerd in de jungle, ge legen in een dal zodat ontsnappen moeilijk was voor de verdedigers en de heuvels rondom de aanvallers alle kans boden. Een beschrijving die ongeveer ook opgaat van Khe Sanh nu. De Fransen moesten in Dien Bien Phoe capituleren vooral ook doordat het weer slecht was en de verbindingen door de lucht uit vielen, factoren die ook nu meespe len kunnen, zij het dat het militair apparaat van de V.S. wel wat ge- perfectioneer der is dan dat van de Fransen toen. Overigens was het winnen van de slag bij Dien Bien Phoe indertijd voor de Fransen militair niet ver nietigend. Zo groot was het verlies aan troepen of terrein niet. De poli tieke gevolgen waren het verschrik kelijkst voor Parijs: men zag geen perspectief meer in voortzetten van de strijd waarin de Vietminh nooit geheel en al uitgeroeid kon worden en altijd door nieuwe aanvallen mo gelijk bleven, zodat het land nooit tot rust kon komen. En liever dan voortdurend te blijven bloeden voor een uitzichtloze zaak, wilden de Fransen dan maar verdwijnen. Het is een taktiek die nu ook te gen de Amerikanen wordt toegepast. En tussen haakjes een taktiek waar in de Vietnamezen een enorme er varing hebben. Opgedaan in hun eeuwenlange strijd tegen de Chine zen, die deswege nog steeds niet zo erg populair zijn in Vietnam dat het liefst een soort Aziatisch Joegosla vië zou willen worden, los van alle blokken de eigen zaken opknappend. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stuud en loop der bevolking over de maand januari 1968 Geboren: 17. Richard (te Zierik- zee), z. van C. den Boer en A. M. Groot (Zonnemaire)19. Bartel Ja cob, z. van J. J. de Wilde en C. P. Boot (Dreischor); 29. Petra Saskia C., d. van C. L. Ringelberg en N. A. Ringel berg (Middenschouwen); 31. Stoffel Marinus, z. van J. v. d. Wek ken en J. IJzerman (Noordgouwe). Overleden: 3. Janna van Oost, 91 jr., wed. van A. Jonker (Noordgou we); 9. Christina Smits, 78 jr., echtg. van J. v. d. Sande (Brouwershaven); 15. Clasina Grootjans (te Zierikzee), 71 jr. (Brouwershaven); 25. Pieter Flohil (te Goes), 78 jr., echtg. van B. A. Koopman (Brouwershaven); 27. Jannetje Kleyne, 72 jr., echtg. van P. C. Barendregt (Dreischor). Ingekomen: 2. M. W. Pannekoek (Noordgouwe) van Heemstede; 3. A. P. v. d. Cingel (Noordgouwe) van 's-Gravenhage; 10. G. F. L. Andries- se (Noordgouwe) van Vlissingen; 18. A. van Oord en echtg. (Brouwers haven) van Amemuiden; 30. E. C. Hondius-Dissevelt (Dreischor) van Terneuzen; 31. P. J. Hondius (Drei schor) van Domburg. Vertrokken: 10. J. H. van der Haa- gen (Brouwershaven) naar Heer- jansdam; 29. M. Fokker (Zonnemai re) naar Maasbree. GEMEENTE DUIVEL AND Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand januari 1968 Geboren: 3. Maria Johanna, d. van W. J. Heijboer en A. C. Snijders (Nieuwerkerk); 5. Janna, d. van L. Dorst en J. W. v. d. Have (Ooster- land); 27. Cornelia Fransina, d. van J. J. Dorst en M. v. d. Have (Oos- terland); 27. Cornells, z. van M. A. Krabbe en I. M. Fierens (Sirjans- Iand); 7. van B. J. Matthee en G. M. Hartman (Oosterland). Overleden: 16. Abraham v. d. Have, 87 jr. (Nieuwerkerk); 31. Tan netje de Bruine, 89 jr. (Oosterland). Ingekomen: 2. J. A. Boogaart van Rotterdam naar Nieuwerkerk; 8. S. G. Harinck van Goes naar Ouwer- kerk; 12, A. J. Sies van Valkenisse naar Opwerkerk. Vertrokken: 8. W. van Putten en gezin naar Middelharnis van Nieu werkerk; 30. K. Stouten en gezin naar Zierikzee van Oosterland. ENSCHDE. De dancing „Het Wiener café" aan de Hengelose- straat te Enschede is door brand totaal verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. Wat biedt de VRIJDAG 9 FEBRUARI. NED. I. Vandaag komen in Gre noble de schaatsliefhebbers aan hun trekkenDe dames rijden de vijf honderd meter. Daaraan vooraf gaande krijgen we in een kwartier samengeperst een samenvatting van de gebeurtenissen in Rotterdam, waar prinses Beatrix en prins Claus de metro hebben geopend. Tussen zeven en acht uur eerst het vervolg van Anneke Pijlmans reisverslag „Einddoel Istanbul". In het voorpro gramma verder nog „Een land aan de zee" over de veiligheid van de scheepvaart onder de Nederlandse kust. Aansluitend aan het journaal opnieuw nieuws uit Grenoble en vervolgens een programma van Dick Verkijk over het concentratiekamp Auschwitz en het werk van het Auschwitzcomité. Adèle Bloemen- daal ontvangt in de revuette „Aaah- dèle') o.m. Ank van der Moer, Pia Beek, Henk Molenberg en de beat- groep The Buffoons. In de Ameri kaanse serie „Onaantastbaar" zit Elliot Ness een belangrijke getuige achter de broek. Tot slot van de avond een belangrijk programma- Advertentie Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie.Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dag) ZEEUWS BULLETIN: Rede Z.L.M.-voorzitter ir. J. Prins gememoreerd In het Zeeuws Bulletin, het maan delijks voorlichtingsorgaan van de provincie wordt uitvoerig melding gemaakt van het rapport Zeehaven ontwikkeling Zuidwest dat inmid dels officieel is geworden. Vele dag en weekbladen hebben op de inhoud van het rapport en hetgeen daarmee verband houdt commentaar geleverd waaruit een bloemlezing wordt ge geven. In het bulletin wordt verder o.a. gememoreerd de rede van Z.L.M.- voorzitter ir. J. Prins, gehouden voor de algemene vergadering, waarin hij verklaarde dat de Zeeuwse land bouw niet met de rug naar de toe komst gewend staat. Dat wil echter niet zeggen dat zij een willoze en plannenloze partner zou zijn. Ir. Prins laakte wat hij noemde „het gegoochel met plannen voor Zee- lands toekomst", in welk verband Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effecten be wijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken. Borgsteflings- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarpfan. Postbus 51. Den Haag. vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. hij zich afvroeg hoe minister Bak ker kan spreken over de Ooster- schelde als mogelijke vestigings plaats voor een vliegveld. Verder wordt herinnerd aan het kwartaalbericht van het E.T.I. voor Zuid-Holland (dec. '67), waarin o.a. wordt gezegd, dat het feit dat zowel de Haringvlietbrug als de Zeeland- brug tolbruggen zijn, strijdig is met de doelstellingen van de regionale economische politiek in Nederland. „Het is dan ook wenselijk, dat deze verbindingen zo spoedig mogelijk worden overgenomen door het rijk". WEST-SCHOUWEN. Het motor schip Zeelandia I" dat in de nacht op het strand gezet was voor het lossen van een lading rijshout, is de volgende dag met hoog water ver op het strand geslagen. De toestand van het schip levert gevaar op. ZIERIKZEE. Dat stukken als ..Jeanne de gevloekte'> of „De doch ter van de galeiboef" nog bij het publiek gewild zijn bleek toen de nog jeugdige vereniging „Semper Crescendo" met dit programma in de Concertzaal optrad. ZIERIKZEE. (Adv.). Heden paar- denvlees verkrijgbaar a 30 cent per pond. Was onverkoopbaar en later gratis verkrijgbaarEen paarden- slager. BRUINISSE. In de gemeente raadsvergadering is besloten om de Gedempte Dee op te hogen met oes terschelpen. ZIERIKZEE. De grote zaal van hotel „Juliana', bleek veel te klein om de belangstellenden voor de uit voering van het gemengd koor „De Lofstem" te bevatten. BRUINISSE. In de vergadering van de afdeling Rotterdamvan de schippersvereniging Schuttevaer wercl de noodzakelijkheid van een vluchthaven aan het Zijpe betoogd. DREISCHOR. De door de Ged. Staten uitgesproken wens voor het instellen van een autobusdienst Dreischor-Zierikzee vindt de raad onnodig, ja zelfs belachelijk en be schikt afwijzend. ZIERIKZEE. Voor de afdeling Zierikzee van de S.D.A.P. trad op het Tweede Kamerlid J. H. F. van Zadelhoff met het onderwerp: „Ont wapening", OUWERKERK. In de gemeente raadsvergadering werd besloten om het ledigen der asbakken gedurende 1923 en 1924 te gunnen voor f 40 'per jaar. EEMNES, 7-2. Gisternacht is op de aftakking van de rijksweg 1 naar Baarn in de gemeente Eemnes een personenauto, die met zeer hoge snelheid reed, in een flauwe bocht van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Van de drie inzitten den, allen werkzaam bij een Chi nees restaurant in Zeist, kwamen er twee om het leven, de 23-jarige So Thang Tsing Daniel, in Parijs geboren, van Franse nationaliteit, het laatst gewoond hebbend in Ven- ray, en de eveneens 23-jarige Ng Chikuen, geboren in Hong Kong, de Britse nationaliteit bezittende en vermoedelijk gewoond hebbende te Zeist. De derde inzittende werd met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Baam. DEN HAAG, 7-2. Naar vernomen wordt zal de waarnemend president van Indonesië, generaal Soeharto, zijn voorgenomen bezoek aan Ne derland voorlopig uitstellen. Ook de bezoeken die generaal Soeharto aan andere Europese landen zou bren gen, zullen niet doorgaan. Volgens betrouwbare bron wil generaal Soeharto in verband met de toestand in Indonesië, zijn land voorlopig niet verlaten. Zijn voor genomen bezoek aan Nederland zal nu vermoedelijk een jaar later plaats vinden. Prinselijk paar bezocht Rijksmuseum AMSTERDAM, 7-2. Geheel onver wachts hebben prinses Beatrix en prins Claus' een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum in Amster dam. Zoals prinses Beatrix tegen dr. A. van Schendel, hoofddirecteur, zei, vond zij het de hoogste tijd wor den dat prins Claus eens kennis maakte met het Rijksmuseum. Meer dan twee uur lang verble ven de kroonprinses en haar gemaal in het Amsterdamse museum en wandelden zij zeer geïnteresseerd rond op de schilderijenafdeling. Paleiscarillon Verhoging honoraria van de huisartsen UTRECHT, 7-2. Huisartsen en zie- kenfondsen hebben overeenstemming bereikt over een honorariumverho ging voor de huisartsen van 12 pro cent voor 1968. Het akkoord is ter goedkeuring voorgelegd aan de Ziekenfondsraad. Geen overeenstemming werd bereikt over de kostenfactor (praktijkkos- ten). Het bedrag hiervoor is voorlo pig vastgesteld op 7 gulden per ver zekerde. Dit bedrag komt overeen met het destijds door de minister overgenomen bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven. Voor de eerste 2000 verzekerden ontvangt de huisarts dit jaar - behoudens goedkeuring doop de Ziekenfonds raad - 28,79 gulden per verzekerde (was 25,65) en voor elke volgende verzekerde 21,79 gulden (was 19,41). Het gemiddelde honorarium per ver zekerde is volgens de nieuwe over eenkomst gestegen van 23,30 gulden (begin januari 1967) tot 26,98 gulden. tje over het afscheid van de ver maarde Belgische chansonnier Jac ques Brei vorig jaar in het Parijse Olympia-theater. NED. 11. In de ochtend op het tweede net een reportage van een uur van de strijd om de Olympische titels 500 meter hardrijden op de schaats voor. dames. Na Pipo en het nieuws het weekjournaal voor ge hoorgestoorden en de weekendru briek „Open Oog". Na het journaal begint de NCRV-avond met de avonturen van Vidocq. Godfried Bo- mans voelt vervolgens de meisjes aan de tand die hebben gesollici teerd naar de baan van stewardess. „Farce Majeure" met wat milde spot over actuele zaken en de actualitei tenrubriek „Hier en Nu" vormen de rest van het vrijdagavondmenu. Ten slotte zingt het Schevenings Vissers Vrouwenkoor enkele kerkelijke lie deren. ZATERDAG 10 FEBRUARI. NED. I. Onze dames rijden in de ochtenduren de 1500 meter in Gre noble en daarvan geeft Bob Spaak (drie uur lang) een verslag. In de middag de KRO met het familiema gazine „Klokke Vier". Voor de jeugd vervolgens „En nu wij" met „Nar- retje Notedop" en Henk van der Veldens kinderkoor in de hoofdrol len. Om zes uur dan nog een samen vatting vanuit Grenoble. In het voorprogramma vijftig minuten spanning met „Daktari", de serie met de aap en de leeuw. Na het journaal en het korte filmverslag uit Grenoble presenteert Kees Schïl- peroort zijn „Gulden Schot", waar bij hij deze keer assistentie krijgt van Herman Emmink. Veertig mi nuten „Brandpunt'i en dan .een - af levering van de serie „Hitchcock presents", 't Is een vreemd verhaal over een boze klant van een bank, die het aan de stok krijgt met een bankbediende, die hem te weinig geld geeft. Tot slot van de avond een meditatie van mgr. Bluyssen, de bisschop van Den Bosch. NED. II. Een speciale aflevering van „Fenklup", waarin aandacht wordt besteed aan de nieuwe Beat- le-film „The magical mystery Tour" „Achter het Nieuws'> zit geklemd tussen het journaal en „Bij Dorus op schoot". Vervolgens „Snarenspel" de tweede aflevering van de Bel gisch-Nederlandse produktie over jonge minnestréien, die zichzelf op de gitaar begeleiden. Na een gek tekenfïlmpje „Hoe krijgt men ge hoorzame kindertjes" de eerste nieu we serie van deze week. Het is een Amerikaans produkt, getitel „Crisis" en de aflevering heet „Uitgesteld Getuigenis". Hoofdpersoon in alle afleveringen is de advocaat Mace Een historische foto van het zandgat bij de „Paesenil'> onder Haamstede. Hier bevond zich een enorm duin, dat vele. jaren lang als zanddepöt heeft gediend. Men ziet op de foto jongens uit 1913 bezig met het laden van de kar. Opvallend zijn de door wind en zand (toen ook al) aange taste bomen. Men lette ook op het keurige rijtje kinderen, samen in het zand zittend. Etheridge, Na het laatste nieuws volgt nog een reportage van het kunstrijden dames in Grenoble. VRIJDAG 9 FEBRUARI. NED. I. Schooltelevisie: 10.20 Tan zania, een ontwikkelingsland; 10.45 Ontdekkingen in onze samenleving; 11.10 Schrijversportretten; 11.35 Walter en Connie; 12.00 Einde; 18.00 Opening metro; 18.15 Olympische winterspelen; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Ster; 19.06 Eind doel Istanbul; 19.26 Een land aan de zee19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Olympische winter spelen (kleur); 20.35 Speciale be richtgeving; 21.05 Aaah-dèle. 21.40 Onaantastbaar22.25 Afscheid Jacques Brei; 22.55 Journaal. NED. II: 10.00 Olympische winter spelen; 11.00 Einde; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Weekjour naal; 19.25 Open oog; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Vidocq; 20.45 Ge vraagd; 21.30 Farce majeure21.50 Hier en nu: 22.10 Het Schevenings vissersvrouwen-koor; 22.20 Journaal. ZATERDAG 10 FEBRUARI. NED. I: 9.00 Olympische winter spelen; 10.30 EindeTéleac: 13.30 Automatisering; 14.00 Polemologie; 14.30 Russische les; 15.00 Einde; 16.00 Nieuws16.01 Klokke vier; 17.00 En nu wij; 17.30 Einde; 18.00 Olympische winterspelen; 18.50 Pi po; 18.S6 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Daktari kleur)-, 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Olymp, winterspelen (kleur); 20.35 Het gulden schot; 21.50 Brand punt; 22.30 Hitchcock presents; 22.55 Evangelie; 23.00 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Fenklup (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Achter het nieuws; 20.50 Bij Dorus op schoot; 21.50 Snarenspel; 21.40 Hoe krijgt men gehoorzame kinder tjes (kleur); 21.50 Uitgesteld getui genis (kleur); 22.40 Journaal; 22.45 Olympische winterspelen (kleur); 23.30 Einde. AMSTERDAM. De eerste maand van het nieuwe jaar is voor de spaarbanken gunstig verlopen. Dit blijkt uit de door hen gepubliceerde cijfers, die merendeels grote spaar overschotten vertonen Advertentie Feuilleton speelt weer AMSTERDAM, 5-2. Maandagmid dag is in Amsterdam een door res tauratie onderbroken traditie her steld. Toen de luchtalarmsirenes hun maandelijks jankend proefal- arm uitgeblazen hadden klonken over de Dam in Amsterdam de to nen van de beiaard van het paleis. De traditie van het concert op het klokkenspel iedere maandag tussen 12 en 1 uur is hersteld nu de ruim twee jaar durende restauratie van het klokkenspel is voltooid. Hij wachtte even en toen ging hij met gloeiende wangen voort: Ik ben een levend instrument! Reeds enige dagen klinkt er in mij een oud lied in E-mineur, dat ik in mijn jeugd dikwijls gespeeld heb. Waar ik ga of sta, hoor ik het. Maar, eigenaar dig! Als dat mij innerlijk zo kwelt en niets helpen wil, om ervan ver lost te worden en mijn lied valt mij in: „God behoede" - dan is het als of de zwarte wolken scheuren en de blauwe hemel daarachter helder en klaar wordit, vol lichte sterren. Dan wordt het vrede, diep-innige vrede in mijn ziel! De wind buiten werd al zachter en zachter. De lente kwam met haar bloemen, haar warm licht en haar bloesems en deed het ijs en de ijzel kristallen op de dennen en op het bevroren mos smelten. Haydn glimlachte als een kind, toen een zonnestraal in zijn kamer viel en als een kus van de hemel over zijn gelaat gleed. Het wordt lente en bloemen, jonge welriekende bloemen zullen bloeien op mijn graf. Dan zal mijn geest boven mijn graf zweven en zal met de vogels een lentelied zingen, nog veel schoner, dan ik het in mijn „Jaargetijden" gedaan heb! Ik zou zo gaarne sterven, klaag de hij. Ik zou ook gerust sterven als ik niet zo'n verdriet had om het ar me vaderland! O, hoe arm en ver trapt is het grote heerlijke Oosten rijk! Ik neem die smart en de hoop met mij mee in het graf. Maar als het ook voor mijn bloedend vader land weer lente wordt, dan wil ik des nachts van huis tot huis en van hart tot hart trekken en biddend en smekend fluisteren: „God behoede Franz de keizer"! Vijf dagen vóór zijn dood, de 26- ste mei speelde hij nog met inspan ning van al zijn krachten driemaal zijn keizerslied. Des avonds verloor hij het bewustzijn. Glimlachen lag zijn hoofd op het kussen; het was alsof de engelen voor hem een lief vrolijk slaaplied zongen. In de nacht van 30 op 31 mei ont waakte hij nog eenmaal uit zijn ver doving. Met verwonderde blik keek hij om zich heen. Toen zijn oog ech ter op zijn oude wenende bediende viel, glimlachte hij. Wees trouw. tot in de dood.hoe staat het.met Oostenrijk?.God behoede.. Franz de keizerAmen! Amen! De harp is uitgespeeld, het laatste vers van de psalm is gezongen, de symphonie van uw leven is met het' laatste accoord wonderschoon afge sloten. Nacht is het! Lentenacht! De vensters van de sterfkamer zijn wijd geopend: zoele lucht dringt binnen en omspeelt liefkozend de dode wan- (Het leven van ios Haydn) door Franz von Seeburg gen. Het is, alsof de sterren tranen in de gouden ogen hebben! Daar in de rijkbloeiende sering, zit, diep verborgen, een nachtegaal. Zacht klinkt het gefluit, alsof het vogeltje .bang is, de lieve dode uit zijn vreedzame slaap te wekken. Het lied klinkt zo eigenaardig, het is niet treurig, het is niet blij - het is geheimzinnig! Een manestraal rust nu op de dode; op een dode die niet sterft, zo lang het rijk der tonen in edele zie len leeft! Goede nacht, gij lieve slaper! Daarbuiten op het kerkhof voor de Hundsturmer Linie hebben de Weners hem begraven - en de Fran sen, welke destijds Wenen bezet hadden, waren niet de laatsten, die de grote man eerden. HAYDN Geboren MDCCXXXII Overleden MDCCCIX Een grafschrift, de dode waardig! Zegt de naam „Haydn" niet.- meer dan overvloedige woorden? In de herfst van 1820 werd Haydn's lijk van Wenen naar Eisen- stadt overgebracht, waar het op de 7e november aankwam. In de kerk op de Calvariënberg is het bijgezet. Maar dood is Haydn niet voor God - en niet voor ons! EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7